TRIUMPH Ccr/ox ROOK l CENT VIRGINIA STIL 'N TRIOMF VAN SMAAK EERSTEBLAD N TRIOMF IN PRIJS! 76e JAARGANG - NUMMER 159 ZATERDAG 9 JULI 1938 TECHNIEK EN WERKLOOSHEID STADSNIEUWS Geen speciale pannen meer H kookt Electrisch ooor N.V. P.Z.E.M. ABONNEMENTSPRIJS Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agent schappen gevestigd zijn 2.20 per kwartaal of 17 cent per week. Franco per post 2.50. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner woon plaats. Afzonderlijke nummers 5 cent per stuk. VJissingsche Courant UITGAVE FIRMA F. VAN DE VELDE Jf., WALSTR. 58-60, VLISSINGEN - TEL. 10 - GIRO 66287 JL advertentieprijs Van 1—5 regels 1.25, iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 50 cent per regel. Kleine adver tenties van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Bij driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Alles bij vooruitbetaling. VERSCHIJNT DAGELIJKS, UITGEZONDERD OP ZONDAG EN ALG. ERKENDE CHR. FEESTDAGEN A A N G E S L OTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, jNGESTELDDOOK DE VEKEENIOINO „DE NEDERLANDSCHE DAOBLADPEliS" Zijn de machines een geesel Als ze er eens niet waren De machine is de kop van Jut voor de economisch-ontmoedigden en allen, die geen weg weten uit de crisis. Het is een simpele waarheidals een bepaalde ma chine het werk van 5 man doet, dan maakt ze 4 man overbodig. Aangenomen, dat de machine zelf het toezicht enz. van een vol le menschèlijke werkkracht vereischt. Het is een waarheid, nochtans die misleidend is. Want van -groote beteeke- nis is ook het antwoord op een Andere vraag als de machine er nietwas, zou dan ook het werk er zijn, dat met haar hulp wordt verricht? Gesteld dat een machine of een samen stel van machines, tien horloges pee- uur oplevert vast staat, dat in hand- werk nog niet één horloge in de tien uur kan worden gemaakt. Dus is het bewezen, dat het gebruik van machines bij de horlo- gefabrikatie de werkloosheid bevordert? Nog geenszins Immers, hoeveel menschen zouden zich de weelde van het bezit van een horloge kunnen permitteeren, als dit instrument slechts in handwerk kon (of mocht) worden vervaardigd? Ik kom terug op dit onderwerp, dat ik vroeger al eens behandelde, naar aanlei ding van een artikel in „De Ingenieur", waarin de kwestie op voortreffelijke wijze Wordt belicht. Het Kamerlid Kuiper had dè opmerking herhaald, welke zoo vaak wordt gemaakt, als zou de ontwikkeling der techniek werk loosheid hebben veroorzaakt. „Hebt gij er u al eens een voorstelling van gemaakt zoo vraagt Dr. Ir. B. Böl- ger in „De Ingenieur" wat er van ons land en van ons volk zou zijn geworden, Wanneer de technische ontwikkeling niet of in veel mindere mate zou hebben plaats gevonden Denkt gij, dat hier dan acht millioen menschen in een betrekkelijk hoo- ge welvaart zouden kunnen leven? En zoo er dan al geen werkloosheid in den zin zooals wij die kennen, zou zijn, dan zou dat slechts komen, omdat een kleine bevolking zich in primitieve omstandighe den een sober bestaan zou moeten trach ten te verwerven. In een zoodanige tech- nisch-economisch laag-ontwikkelde ge meenschap kent men inderdaad geen „werkloosheid", daar heerscht slechts ar moede, gebrek en ontbering. Dank zij het onvermoeide streven onzer technici naar hooger en beter, dank zij de voortdurende uitvindingen en ontdekkingen op het ge bied der natuurkundige en chemische we tenschappen, zijn er tal van nieuwe bron nen van bestaan geschapen, die niet alleen aan honderdduizenden en nog eens hon derdduizenden werk hebben gegeven, doch die tevens het gemiddelde welvaartspeil, vooral van de arbeidersklasse, tot een hoogte hebben opgevoerd, waarover men vroeger niet heef* durven droomen. En dat alles kon gepaard gaan met een gelei delijke verkorting van den arbeidstijd, met een voortdurende verbetering van de soci ale voorzorg en met een versterking van de rechtspositie van den arbeider, waar door, in tegénstelling met vroeger den zgn. ouden tijd tegenwoordig ook op den arbeider het begrip mensch toepasse lijk is geworden. Dit is te danken aan het feit, dat de technici rusteloos hebben doorgewerkt aan vernieuwingen en verbeteringendat zij het beste wat in hen was hebben gegeven om nieuwe bronnen van bestaan aan te boren en nieuwe mogelijkheden voor arbeid en welvaart te scheppen. Wanneer dan de menschheid door ge brekkige economische organisatie of door tegenstellingen en onverdraagzaamheid van rassen en volken, eens niet in staat is deze technische ontwikkeling bij te hou den, waardoor tijdelijk voor een aantal hunner geen gelegenheid kan worden ge vonden om aan het economische productie proces deel te nemen, mag men dan, zoo vraag ik, der techniek het verwijt voor de voeten werpen, dat zij het is, c '.e voor het grootste deel deze ramp heeft veroor zaakt? Is dat billijk? Vergeet men dan, verblind door den nood der werkloozen, dien men om zich heen ziet, niet de ge wéldige zegeningen, die deze techniek aan dë wereld heeft gebracht en die ons zelfs nog in staat stellen om door middel van steunuitkeeringen den werkloozen althans Geen toeer ooor den Scheldebeker- zioemioedstriid Maar uitmuntend weer voor CORLAS Regenweer is immers CORLAS weer Gummi Mantels 2.95—3.25 tot 12.75 Gummi Capes 3.253.505.75 Gabardine Mantels 12.7514.75 tot 26.75 Tweed Mantels 12.75—16.75 tot 25.75 Heeren Tweed en Gabardine Jassen 10.75—12.75 tot 35.— WALSTRAAT 45 Telefoon 612 een redelijk menschwaardig bestaan te waarborgen?" Ontzaglijk veel goeds, ontzaglijk veel van wat wij thans „onontbeerlijk" heeten, zou buiten het bereik van dè massa, zijn gebleven, wahneèr dé techniek den prijs niet gedrukt en dë masèafabrikatie niet had mogelijk gemaakt. Thans zoekt men naar verbeteringen in de machines om den prijs van het product te kunnen verlagen en aldus de concurrentie het hoofd te kun nen bieden, ware er slechts handwerk mogelijk, dan zou de concurrentie worden gebouwd op den werktijd van den arbeider en op zijn loon. De werklooze van thans heeft het onge twijfeld beter dan de werkende arbeider het zou hebben, wanneer er geen machines waren. Niet de machines maakten de werkloos heid, maar deze ontstond uit economische, politieke en militaire misstanden, uit de wanverhoudingen der volkeren, die over en weer liever de eigen produetie-tekorten blijven lijden dan af te nemen van elkaaz-s overvloeden (autarkie). Nochtans, men kan rekening houden met het bestaan van deze misstanden en dan komt men 'tot de vraag, of het niet beter is om in bepaalde omstandigheden den zegen van de techniek te versmaden ten behoeve van den zegen van den arbeid. Deze vraag is vooral klemmend voor de overheid, die, wat zij bij de uitvoering van openbare werken wint door gebruik van machines, uit moet geven aan werkloo- zensteun. Die vraag is er ook een voor overheid en particuliere ondernemers t e s a m e n. Nagegaan zou kunnen worden, in hoever re het-gebruik van machines in verschil lende industrieën warè uit te schakelen door een geldelijke belooriing van de over heid voor het gebruik van menschelijke arbeidskrachteen vergoeding, welke zou moeten dienen ter compensatie van de verhoogde productiekosten. Dat er werkloosheid is, mag de tech niek niet word^-i aangewreven, maar wel is een oordeelkundige uitschakeling van de techniek een middel om den zegen van den arbeid weer wat te verbreiden. M. Vlissingsch scheepvaartnieuws. Aangekomen: „Prinses Juliana" van Harwich (venvacht) Nederlandsche m.s. „Wolanda" van Antwerpen „Rottum" van Londen. Om te bunkeren: Italiaansch s.s. „Auctoritas" van Stettin Engelsch s.s. „Sinningtoncourt" van EmdenNeder- landsch m.s. „Annie" van Skutskar. Vertrokken: „Oranje-Nassau" naar Harwich „Mecklenburg" naar Har wich „Wolanda" naar Penrhyn„Aucto ritas" naar Genua „Sinningtoncourt" naar Wabana; „Annie" naar zee; „Oostzee II" en „Teuna" naar Londen. DE DEELNEMERS AAN HET A.N.W.B.- CONGRES OFFICIEEL DOOR HET GEMEENTEBESTUUR ONTVANGEN. De Koninklijke Nederl. Toeristenbond A.N.W.B. houdt vandaag zijn jaarlijksche algemeene vergadering in onze Schelde- stad. Ter gelegenheid hiervan was in plaats van de Nederl. driekleur van het Grand Hotel „Britannia" de blauwe A.N. W.B. vlag géheschen. Hedenmorgen 9 uur werden de congres sisten officieel door het voltallige gemeen tebestuur ten stadhuize ontvangen. Na de begroeting hield de burgemeester, de heer C. A. van Woelderen de volgende rede - Op dit sportief vroege uur moge ik na mens het gemeentebestuur van Vlissin gen U mijnheer de voorzitter en dames en heeren leden van den A.N.W.B. Koninklijke Nederlandsche Toeristenbond hartelijk welkom heeten ten gemeentehuize te Vlis- singen ter. gelegenheid van Uw 55ste jaar lijksche algemeene vergadering. Wij stellen het op hoogen prijs, dat gij na uw laatste Zeeuwsche congres te Vlis- singen op 10 Augustus 1924 met de zoo bijzonder geslaagde excursie van een tal rijke schare bondsleden met de Oranje .Nassau van de Stoomvaart Maatschappij Zeeland naar Folkestone en Wembley, dit jaar weer naar Vlissingen zijt terugge keerd om uwe jaarvergadering te houden. Er bestaat tegenwoordig bij de toeris ten een verhoogde belangstelling voor Zee land, waarin onze Scheldestad krachtig deelt, maar onder de toeristen hebben de fietsers al vóór vele jaren Zeeland ontdekt, zoodat de A.N.W.B. - hier reeds tientallen jaren geleden in. haar beginstadium popu lair was. Waar wy in de laatste jaren met tal van nuttige vereenigingen en bonden op allerlei gebied gezegend werden, beschou wen wij toch uwen Bond als een onzer oudste en meest geziene vrienden, zoodat wij ons ook daarom bijzonder over uwe komst verheugen als bondslid 'van 1898 en oud-bestuurslid van uw. Bond wilt U mij daarbij wel gelooven, dat ik r's burge meester in deze gemeente in waardeering voor het werk van den A.N.W.B.voor op ga. (Applaus). Vlissingen is een Zeeuwsch verkeers knooppunt, dank zij de goede luchtver- bindingen door de Zeeuwsche luchtlijn, boot- en spoorwegverbindingen, goede autowegen en fietspaden behoort het isolement aan onze Scheldemonding van af de landzijde tot het verleden en ligt Vlissingen open voor alle soorten van toerisme. En nu is sinds het begin onzer eeuw uw Wielrijdersbond uit gebreid tot Toeristenbond en als zoodanig de oudste toeristenvereeniging in Neder land, met een respectabel aantal leden van 100.000 en gij behartigt krachtig de be langen van den rijwieltoerist, automobilist, motortoerist, wandeltoerist, watertoerist, ruitertoerist, trein- en boottoerist en lucht- toerist toeristen, die allen onsmooie eiland Walcheren kunnen komen bezoeken. En dan bevordert gij o.a. nog de bebake- ning van den weg', het veilig verkeer, het aanleggen van rijwielpaden, de wegenver betering en het behoud van natuurschoon. Kunnen wij uw Bond hier dus ooit genoeg sympathie betoonen en is 100.000 leden niet veel en veel te weinig? (Instemming). Gij gaat nu hedenmorgen versche krach ten voor uwe vergadering opdoen in de Scheldemonding aan boord van een der booten van den Provincialen Stoomboot- dienst. Morgen verkent gij geheel Walcheren per touringcar. Jammer, dat de tijd niet toelaat, dat gij in plaats van per touring car naar Zoutelande per fiets over het rijwielpad langs de duinen kunt rijden, dat is aangelegd door uwe dochtervereeniging Rijwielpad Walcheren, die wij 12 ys jaar geleden hier ter stede hebben opgericht, een vereeniging, die U zeer dankbaar is voor den krachtigen steun, dien gij haar steeds verleent. Gij zult zoodoende uw beschikbaren tyd toeristisch zoo goed mogelijk besteden, moogt gij daarbij de overtuiging krijgen, dat hier nog zooveel te zien overblijft, dat gij allen spoedig naar Walcheren zult te- rugkeeren. Bij uw laatste bezoek aan Vlissingen stond uw Bond onder de leiding van den hooggeachten heer Edo Bergsma., den eigen lijken schepper en de ziel uwer groote ver eeniging, die o '.s in onverwoestbare kracht hier de eer zijner tegenwoordigheid ver schaft, hem moge ik hier nog in het bij zonder welkom heeten. Het zal hem vreug de verschaffen het voorzitterschap van zijn bond in zoo goede handen te weten bij De techniek staat niet Een financieel bezwaar vormde tot voor kort nog de vrij hooge aanschaf- fingskosten van speciale pannen. Ook dit is thans ondervangen. Onze kook- apparaten kunnen thans worden geleverd met de modernste ringkook- platen, waarop U ook uw eigen pannen kunt gebruiken, mits deze een tamelijk vlakken bodem bezitten. Dit geeft een belangrijke besparing bij aanschaffing.Slechtsvoor het koken van groot® hoeveelheden stamppot of melkspijzen bevelen wij U aan een pan met dikken bodem te nemen. 3 pers. f3.- maand 5 pers. f4.-/ maand 7 pers. f5.- maand 10pers.f6.- /maand GEPLAATST 1938 Jan. '38 10 Febr. 18 Maart 17 April ,,a. 11 Mei 55 Juni. 45 Invoering ringkookplaten Vraagt onze nieuute prijs courant aan Hid installateur. Tweeplaais Comfoor No. 25 a contant. f 25.- of 20 termijnen ad f1.35 Drieplaets Fornuis No. 13 a contant. f 90.- of 20 termijnen ad f 5.- Ring kookplaten f 1.50 extra per stuk den heer Bloemers, burgemeester van Arn hem. (Applaus). Mijnheer de voorzitter vergun mij den A.N.W.B. onder uwe beproefde leiding een vruchtbaar en goedgeslaagd congres en de aanwezigen leden een aangenaam en opgewekt verblijf te Vlissingen toe te wenschen. (Daverend applaus) De voorzitter van den Kon. Nederl. Toeristenbond A.N.W.B., mr. H. P. J. Bloe mers, burgemeester van Arnhem, beant woordde de begroetingsrede. Spreker be gon met zijn verontschuldiging aan te bie den dat het gemeentebestuur reeds zoo vroeg in den morgen de deelnemers aan de algemeene vergadering moest ontvangen. Spreker heeft nu echter gezien dat dit voor het college van B. en W. en den ge meente-secretaris geen bezwaar is, en s er dan ook van overtuigd, dat het gemeente bestuur van Vlissingen altijd wakker is. Het verheugt hem dat de burgemeester nog steeds een warm kloppend A.N.W.B. hart bezit. Walcheren is een streek die bij uitstek geschikt is voor toerisme en ook de stad Vlissingen is waard door toeristen bezocht te worden. De congressisten hebben dan ook nog geen spijt hier heen te zijn geko men en hebben om deze plaatste bereiken van alle mogelijke middelen van vervoer gebruik gemaakt. Alles wordt door den bond gedaan om het toerisme te bevorde ren en de provincie Zeeland heeft de bij zondere aandacht. Mede door de Vereeni ging Rijwielpad Walcheren is al heel wat gedaan om het den toerist zoo aangenaam mogelijk te maken. Niet alleen de schoonheid van het Zeeuwsche landschap maar ook het prettige verblijf te Vlissingen zal steeds een aan gename herinnering zijn aan de algemeene vergadering van 1938, besloot de heer Bloemers. De heer Van Woelderen deelde nog mede, tot zijn spijt door ambtsbezigheden te zijn verhinderd den boottocht, die van morgen te 10 uur aanving mede te maken. Hij wenschte allen een goede reis en hoop te de deelnemers in goede gezondheid te rug te zien. De heer Bloemers deelde onder harte- lyk gelach mede dat met den kapitein van de boot een afspraak was gemaakt dat nie mand zeeziek zou worden. Na deze toespraken werd de koffie aan geboden en de „brand" er in gejaagd. Onder een opfrisschend regenbuitje stapte men weder in de gereedstaande toeringcars om, na een tocht door de stad, de zeereis op het woelige water aan te vangen. Dit nummer bestaat uit 3 bladen en een kindercourant. §d»CMrlen»«$cw «nn dew Techniek en werkloosheid.. (Hoofdartikel) Ontvangst van de A.N.W.B. congres gangers door het gemeentebestuur. .(Stadsnieuws), Overzicht van den Gemeenteraad van Vlissingen. (Pag. 2, eerste blad) De Scheldebekerzwemwedstryd is af- gelast. (Stadsnieuws) Doodelyk verkeersongeval te Hulst. (Provincienieuws) Dé weduwe Becker is ter dood ver oordeeld. (Buitenland) ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN Uitreiking diploma's voor E.H.B.O. In een feestelijke bijeenkomst vond gis teravond de uitreiking plaats van het' een heidsdiploma voor E.H.B.O. aan de leden der af deeling Vlissingen van de Ned. Ver. voor E.H.B.O., die, na een aanvangs- cursus van 18 lessen, gevolgd door een examencursus van 8 lessen, geslaagd zijn voor \un diploma. Mede waren aanwezig afgevaardigden van de afdeelingen West- kap elle, Biggekerke en St. Laurens. In zijn openingswoord memoreerde de voorzitter, de heer C. Vader, de oprichting der verëeniging met 17 leden. Thans bij haar 2-jarig bestaan, telt zij 51 werkende en 7 niet werkende leden. Naast den eersten hulppost in de Lepel straat is dit jaar ook een hulppost inge richt op het badstrand, dank zij de welwil lende medewerking van de badcommissie. Met eenige toepasselijke woorden reikte vervolgens dokter H. ten Have de diplo ma's uit. Deze wees op het groote nut en het gemak dat ieder heeft als hij kennis bezit van E.H.B.O. Bij vele ongevallen is dit voor de slachtoffers reeds een groote zegen geweest. Spr. raadde alle geslaagden

Vlissingse Courant | 1938 | | pagina 1