NON-STOP- -REVUE itimmi Kermis Ulbsingen 1938 CONCERTGEBOUW Zondag 17 Juli en volgende dagen 8 uur precies Mr.CARTER WRDKKFN mi IIIIIIIIIIIM lilllllllllH BUITENLAND De strijd in Spanje. De Chineezen boeken succes. GEMENGD NIEUWS LAATSTE BERICHTEN BURGERLIJKE STAND EM M ASTRAAT 10 - TELEFOON 114 en zijn stafartisten. 14 groote variété-nummers 14 mingsflonds" in het leven geroepen, waar uit de middelen geput zullen worden voor een intensieve propaganda voor de passieve luchtbescherming. Reeds kwamen daarvoor enkele kleine bijdragen bij de vereeniging binnen. Deze week echter mocht het bestuur van een der groote industrieën in het Oosten des lands, een aanzienlijke gift voor het fonds ontvangen met de mededeeling, „dat het hier een jaarlijksche bijdrage" betreft. Dit beteekent o.m., dat de vereeniging aan eenige honderden leden, die daartoe niet in staat zouden zijn, voortaan de pu blicaties (o.a. het maandblad „Luchtge- vaar") gratis kan doen toekomen. Meer en meer blijkt, dat voor het „Na tionaal Luchtbeschermingsfonds" in den lande belangstelling bestaat, en dat men het streven van de N.V.L. een zoo goed mogelijke voorlichting der burgerbevolking steeds meer gaat waardeeren. Waarvan de gift uit het „Oosten" een voorbeeld is, dat tot algemeene navolging moge strek ken CONTACT CENTRALE DER DRIE NED. MIDDENSTANDSBONDEN. Dezer dagen vergaderde te 's-Graven- hage het bestuur van de contact-centrale der drie Ned. Middenstandsbonden. In het licht van den toestand van het bedrijfsleven werd met ontsteltenis kennis genomen van de denkbeelden van den mi nister van Financiën terzake van verhoo ging van het percentage der omzetbelas ting. Aan het nationaal comité tot beteuge ling van het cadeaustelsel werd gaarne toegezegd, dat de strijd voor een wettelijk verbod van het cadeau-euvel onverzwakt zal worden voortgezet. LUCHTVAART Een fijne neus. Bij het pilotencorps treft men de meest uiteenloopende typen aan. De een is spraakzaam én zit vol grapjes, om de pas sagiers te amuseeren, een ander is het toonbeeld van zwijgzaamheid, een derde is door het vele reizen in hoogere sferen een fantast geworden. Over een der fantasten ditmaal een klein grapje. Het binnenvliegen en het verlaten van Grieksch grondgebied is aan strenge regels gebonden. Men treft nabij de gren zen zoogenaamde „corridors" aan, op de kaart nauwkeurig aangegeven stroken, welke in het bijzonder door militaire vlieg tuigen van vreemde nationaliteit gevolgd moeten worden. De K.L.M.-piloten houden zich nauwkeu rig aan de voorschriften, doch andere luchtvaart-maatschappijen zondigen zoo nu en dan. De Grieksche regeering heeft de overtre ders wei eens gedreigd te zullen beschieten, wanneer men zich niet stoort aan de re gels. Natuurlijk is het bij dreigementen ge bleven Onze fantast, de bekwame gezagvoerder van één der Indië-toestellen, rust uit in het passagiersverblijf. De tweede bestuurder heeft de beurt om den K.L.M.-vogel volgens vooraf door den commandant opgegeven koers en vlieghoogte door één der Griek sche corridors te leiden. De gezagvoerder houdt ondanks het rustuurtje bij voortduring een wakend oog op het zacht zoemend geluid der motoren en op het bergachtig landschap, droomerig en vredig liggende ver onder het vliegtuig. Het is een heldere Decemberdag, twee etmalen vóór Kerstfeest. Plots ziet de ge zagvoerder een klein wit wolkje op ruim 1000 meter onder het toestel. De rust is afgeloopen, de stuurhut is in twee snelle passen bereikt en driftig roept de gezagvoerder den tweeden bestuurder toe „Man, je bent weer heelemaal mis. Je zit niet op den juisten koers. Je bent niet door de corridor gevlogen. Kijk eens om laag naar dat wolkje. De Grieken schieten op ons Onbewogen toont de tweede bestuurder de routekaart, wijst op den hoogtemeter en den 3tand van het kompas en tracht den boozen commandant te overtuigen, dat alles O.K. is. „Nonsens, mannetje", is het eenig ant woord, terwijl de gezagvoerder driftig het zijraam in de stuurhut openschuift. Hij snuift de frissche berglucht op, die overi gens met een geweldige kracht zijn eer- biedigwaardigen vliegerskop geeselt. De tweede begrijpt er niets meer van. De gezagvoerder sluit na een seconde het raampje met een nijdigen ruk en om kort en goed te bewijzen, dat hij toch gelijk had. voegt hij den stomverbaasden tweeden be stuurder toe „Vadertje, mot je mij soms leeren, hoe kruitdamp ruikt V' Het Indië-vliegtuig vervolgt onbewogen zijn weg op 1 km. boven de vermeende kruitdampwolk Het voorval vond jaren geleden plaats, maar in Schiphol wordt er nog steeds om gelachen. DE WEDUWE BECKER TER DOOD VEROORDEELD. In het proces tegen de wed. Becker heeft de jury op 35 van de 38 gestelde vragen een bevestigend antwoord gegeven, zoodat het assisenhof der provincie Luik de weduwe Becker gisteren ter dood heeft veroordeeld. De weduwe Becker, oud 59 jaar, was zooals men zich herinneren zal, er van be schuldigd elf vergiftigingen te hebben ge pleegd, vg'f maai een poging tot vergifti ging te hebben gedaan, valschheid in ge schrifte en vier diefstallen te hebben ge pleegd tusschen Maart 1933 en November 1936. Een groote menschenmenigte heeft den celwagen, waarmede de weduwe Becker naar de gevangenis werd teruggebracht, omsingeld en getracht deze tegen te hou den. Niet minder dan een vijftigtal gen darmes was noodig om de hetoogers, die luide de terdoodbrenging van de vrouw eischten, te verspreiden. DE BELGISCHE KAMER OP RECES. De Belgische Kamer is gisteravond op reces gegaan, na o.a. haar goedkeuring te hebben gehecht aan de buitengewone be grooting, het wetsontwerp, dat een juiste heffing der belastingen moet waarborgen, het wetsontwerp waarbij de verplichte werkloosheidsverzekering wordt ingesteld en het wetsontwerp, waarbij een orde van geneesheeren wordt ingesteld. De Kamer heeft eveneens de behandeling van de interpellaties over de landbouw politiek der regeering beëindigd. Ten aan zien van den aanvoer op de Belgische markt van vroege aardappelen uit het buitenland, verklaarde de minister van Landbouw, dat zijn departement aan de Nederlandsche regeering had verzocht de noodige maatregelen te nemen om te ver mijden, dat door ontxjdigen invloed de prij zen der inlandsche aardappelen in België aanzienlijk dalen. Wat de valorisatie Vaii granen" betreft,: zijn eveneens onderhandelingen met Neder-, land gaande. DE KERKKLOKKEN MOETEN HET IN DUITSCHLAND ONTGELDEN. Dft kerkklokken in het Duitsche rijk hebben onder het vierjarenplan nationale waarde verkregen. Het brons is nl. van groot belang en in de afgeloopen maanden zijn honderden klokken uit de torens ver wijderd en vervangen door nieuwe, welke vervaardigd zijn van aluminium. Naar men verzekert, is het geluid hiervan gelijk aan dat van de bronzen klokken, en zien de aluminium-klokken er ook precies het zelfde uit. EEN NIEUWE DUITSCHE HUWELIJKS WETGEVING. Met ingang van 1 Augustus 1938 zal een nieuwe Duitsche huwelijkswetgeving wor den ingevoerd, waardoor in het bijzonder de „misstanden", die in het land Oostenrijk uit de starre dogmatisch-kerkelijke bepa lingen van het daar geldende huwelijks recht waren voortgekomen, tegengegaan worden. Door de bepaling, dat staatsrech telijk alleen de verbinding in den echt door den burgerlijken stand geldig is, wordt m de Ostmark een einde gemaakt aan den toestand, dat het meerendeel der huwelij ken zonder eenige medewerking van den staat als den vertegenwoordiger van de volksgemeenschap alleen door den priester werd voltrokken en dat al naar het kerk genootschap waartoe de echtelieden be hoorden, verschillende voorschriften voor de verbintenis in den echt golden. Onder de huwelijksverboden nemen verschil van bloed en ongeschiktheid voor het huwelijk de eerste plaats in. Voorts wordt een uniform, echtschei dingsrecht ingevoerd, waarbij de tot dus ver voor Oostenrijk geldende onontbind baarheid van katholiek-kerkelijke huwelij ken wordt opgeheven. Het nieuwe echt scheidingsrecht gaat uit van het beginsel, dat slechts die huwelijken ontbonden kun nen worden, die voor het volk in zijn. geheel waardeloos geworden zijn, en dat gelijktij dig door de praktijk der echtscheiding de achting voor het huwelijk versterkt wordt. Een nieuwe grond voor echtscheiding '-S o.a. hardnekkige weigering der voortplan ting. VERSCHEIDENE ARRESTATIES IN PALESTINA. Nog steeds ongeregeldheden. Verscheidene personen in Palestina zijn gisteren gearresteerd, o.m. een twaalfjarig schoolmeisje, dat volgens Arabieren de bom, welke bij de Jaffapoort is ontploft, zou hebben geworpen. Volgens een officieele opgave waren er drie dooden en twee zeer ernstige, zes ern stige en 17 lichtgewonden. Een algemeene stakingsbeweging doet een ernstige span ning ontstaan. In het geheele land vinden oproepen, be toogingen te houden weerklank. De trans portmiddelen doen geen dienst meer. De stakers zijn in de voornaamste steden en bij de moskeeën bijeengekomen. Engelsche marinesoldaten hebben de voornaamste punten te Haifa bezet. Vooral uit het Noorden komen berichten binnen over aanvallen. Te Haifa zijn drie Joden gewond. Te Cana werden drie Arabieren, o.w. twee christenen, ontvoerd en vermoord. In het geheel zijn 25 revisionisten gear resteerd. Toen twee Britsche politiemannen per auto onderweg waren tusschen Nabloes en Jeruzalem, bleek, dat voor hen een hinder laag was opgesteld. Er ontstond een vuur gevecht tusschen de agenten en hun vyf aanvallers, waarbij een der aanvallers ge wond werd, terwijl de overige vier de heu vels in gejaagd werden. De politiemannen bleven ongedeerd, ofschoon hun auto door kogels getroffen vverd. Een groote troepenmacht is verder uit Haifa vertrokken om de bandieten te zoe ken, die een kleinen politiepost op het land nabij Haifa hadden omsingeld. De Britsche kruiser „Emerald" is gisteren van Haifa vertrokken en de marinetroepen van dit schip, die bijstand hebben verleend bij de patrouilleering door de stad, zijn ver vangen door de marinesoldaten van de „Repulse". De correspondent van Reuter, die per auto van Jeruzalem naar Haifa is gereisd, via Nabloes en Jenin, heeft het platteland oppervlakkig gezien zeer vreedzaam be vonden. De boeren waren bezig met den graanoogst en met hun kudden. In Haifa echter bevond hij, dat de atmos feer elèctrisch geladen is. Een met stalen platen beschermde vrachtauto vertrok juist vol soldaten der marine, die patrouille- dienst gingen doen in afgelegen dorpen eri de politie doorzocht alle voertuigen. Een uur voor het intreden van het tijd stip, waarna niemand meer op straat mag verschijnen, waren de straten reeds verlaten. Het communiqué van het ministerie van landsverdediging meldde gisteren o.a. aan het Levantefront wordt verwoed gestreden in den oostelijken sector, waar de vijande lijke strijdkrachten, gesteund door vliegtui gen, onze troepen gedwongen hebben tot ontruiming van het dorp Nules, ten zuiden waarvan de strijd met felheid voortduurt. Het legerbericht van het groote hoofd kwartier meldde o.a.Aan het front van Castellon hebben wij het dorp Nules bezet, „waar de regeeringstroepen op het laatste oogenblik alle kerken en de voornaamste gebouwen in de lucht hebben laten vliegen." Vierhonderd man werdengevangen geno men. In den sector, van Artana hebben wij belangrijke stellingen ten N.W. van Jinque bezet. De Chineesche troepen, die den Zuide lijken oever van den Jangtse verdedigen, hebben een belangrijke overwinning be haald bij een tegenaanval ten Oosten van Hoekau aan de Noordelijke punt van het Pójang meer. Twee- tot drieduizend Japanneezen zijn gesneuveld. Bombardement op Kioekiang en Koeling verwacht. In de verwachting van een hevig bom bardement op Kioekiang. en Koeljng heeft het hoofdkwartier van de Japansche ma rine er bij de buitenlandsche consuls op aangedrongen, dat onmiddellijk alle koop vaardijschepen, oorlogsbodems, en alle bui tenlanders uit het gebied tusschen Hoekau en Wang Sji Kang zullen worden terug getrokken. De Japanneezen beschouwen Koeling en Kioekiang als militaire doelen, aangezien hier Chineescne troepen zjjn ge concentreerd. Versterking van Britsch gamizren in Tientsin- Met het oog op de toenemende spanning in Noord-China hebben volgens het Chi neesche Telegraafagentschap de Britsche militaire autoriteiten te Tientsin besloten tot versterking van het Britsche garnizoen in de eerste Noordelijke haven van China. De twee Britsche regimenten, die op het oogenblik in Tsjinwangtau liggen, de ver dragshaven nabij het Oostelijke uiteinde van den grooten Chineeschen muur, zullen spoedig worden overgeplaatst naar Tient sin. Inmiddels worden prikkeldraad' rsper- ringen rond de Engelsche barakken aan gelegd en verdere verdedigingsmaatregelen genomen. Voorts, aldus ten slotte het Chi neesche Telegraafagentschap, wordt verno men, dat een groote hoeveelheid vliegtuig onderdelen naar de Britsche concessie van Tientsin verscheept wordt. De bezumigingsveldtocht in Japan, Het ministerie van financiën en de na tionale plannencommissie hebben gezamen lijk een besluit genomen, waarbij is uitge gaan van het beginsel, dat de regeering de leiding moet nemen bij den nationalen veldtocht tot bezuiniging in het verbruik. Het ministerie en de commissie hebben de leidende beginselen opgesteld voor dezen veldtocht bij de opstelling van de begroo ting voor 1938/39. Tweebeug els van electrisch en tr ein ge broken. Van den electrischen trein, die te 10.04= uur van Amsterdam naar Alk maar is vertrokken, zijn nabij de Hembrug twee beugels gebroken. Deze sloegen naar beneden en vernielden eenige ruiten van een derde klasse wagon. Drie der inzitten de reizigers werden gewond, van die twee in die mate, dat zij geneeskundige hulp noodig hadden. Deze hulp werd verleend op het station te Zaandam, waar de ge wonden zijn achtergebleven. De trein is met verminderde snelheid op de overgebleven beugels doorgereden naar Alkmaar. Autobotsing bij de Punt. Hedenmorgen heeft op den rijksstraat weg tusschen Assen en Groningen bij de Punt, op een zijweg naar Norg, een botsing plaats gehad tusschen een auto, komende uit de richting Assen, afkomstig uit Hoo- geven, waarin zich 4 personen bevonden en een vrachtauto bestuurd door den lieer J. Hooiveld uit Ide. Na de aanrijding is de auto tegen een boom gebotst. In den wagen bevond zich de heer C. R., zijn broei', zijn schoonmoe der en één dienstmeisje, die allen naar Ameland zouden gaan, om daar hun va- cantie door te brengen. De broér van den heer R. kreeg lichte verwondingen aan het hoofd. De schoonmoeder was er het ergst aan toe" Zij kreeg verschillende ver wondingen en'werd in ernstigen toestand' naar het' Academisch ziekenhuis te Gro ningen overgebracht. De beidé andere inzittenden en de chauf feur van de vrachtauto bleven ongedeerd. De auto werd zwaar beschadigd. JAARVERGADERING NED. R.-K. BOND VAN BOUWPATROONS. In de twintigste jaarvergadering van den Nederlandschen R.-K. bond van bouw- patroons, dezer dagen te Amsterdam ge houden werd op voorstel van de afdeeling Goes besloten de volgende jaarvergadering te Middelburg of teVLissingen te houden. CORRESPONDENTIE. P. S. Vlissingen Nederlanders hebben onvoldoende gevoel voor humor. Uw zure briefje, dat nergens op gebaseerd is, bewijst dit weer eens. Of het bewuste gesprek in derdaad heeft plaats gehad, weet alleen onze medewerker die het stukje schreef. Maar weet U soms het tegendeel? Dat is natuurlijk evenmin het geval. Hoe ons blad tegenover de bewuste school en haar leerlingen staat, is in Vlis singen voldoende bekend en dat is bij hoog bezoek kortgeleden nog eens op zóó over tuigende wijze gebleken, dat wij geen be hoefte hebben ons tegen Uw „beschuldiging" te verdedigen. Red. V.C. SCHOONDIJKE. B E V ALLEN: A. E. Hennekeij, geb. Filibert, z. OVERLEDEN: J. de Kok, 80 j., man van J. van Com mence. I. H. Zonnevijlle, 69 j., man van N. J. Leenhouts. A. C. Termont, 15 j., z, (B.C.) HOOFDPLAAT. GETROUWD: L- F. Roedts, 29 j. en M. Dierikx, 22 j. BEVALLEN: A. Wabeke, geb. van Voren, z.W. Brooijmans, geb. van der Riet, z. A. Geernaert, geb. Pilaet, z. (B.C..) IJZENDUKE. GETROUWD: F. Ramméloo, 22 j. en M. A. Hamelijnck, 21 j. J. I. de Kramer, 27 j. en M. J. Geelhoed, 26 j. J. A. M. Roelofs. 32 j. en L. J. van Lanschoot, 31 j. B E V A LL E N: H. S. V. van Damme, geb. Modde, d. R. S. de Vilder, geb. Lutaert, z. A. L Vervoet, geb. Onderdonck, d. S. E. Use- baart, geb. Willemsen, d, OVERLEDENS C. Spiessens, 74 j., echtg. van L'. Polle, M. L. Kneut, 65 j., echtg. van J. Smack* A. G. Momout, 2 j., z. A. M. Boer man, 3 jz. M. Maas, 88 j., wed. van E. F. Termont. P. F. de Boever, 62 echtg. van E. M. Kesbeke: MARKTBERICHTEN FRUITVEILING MIDDELBURG. 9 Juli. Aardbeien 724 ct., zwarte bessen 5— 54 ct., roode bessen 1116 ct., witte bes* sen 916 ct., gele kruisbessen 1519 ct, witte kruisbessen 67 ct., roode kruis bessen 1016 ct., tomaten 1117 ct.„ frankenthalers 5156 ct., per Kg,fram bozen 16—-16 ct. per pond perziken 2S ct., pruimen 13 ct., meloenen 9—32 ct.„ alles per stuk kersen Hollanders 3540 et, markiezen 4147 ct. Meikersen 45— 47 ct, alles per Kg. Exportveiling zwarte bessen f 88.90— 89 per 100 Kg. Samengesteld door het Kon. Meteorologisch Instituut te De Bilt. Hoogste barometerstand 770.6 te Tou louse. Laagste barometerstand 751.7 te Wiek (Schotland). VerwachtingKrachtige tot matige meest Westelijke wind, gedeeltelijk be wolkt, waarschijnlijk weinig of geen re gen, iets wanner. Stormwaarschuwingsdienst Geseind van De Bilt gisteren om 20.40 uur aan alle posten „Attentiesein nee:'"* Bultenlandsch Weerbericht samengesteld door liet Kon. Met. Instituut, Hedenmorgen uit officieele gegevens Lichte verbetering te verwachten. De depressie welker kern gisteren over Zuid-Waies lag, trok Noordwaarts naar de Noordzee. Zjj kreeg, thans een lang ge- strekten vorm en het centrum strekt zich van het midden der Noordzee tot de Faroër uit. Over de Britsche eilanden waait een krachtige Noordwestelijke luchtstrooming, rond het Kanaal en langs onze kust beerscht nog krachtige Westelijke tot Zuidwestelijke wind. De over de Britsche eilanden aangevoerde lucht is zeer koud, over onze omgeving, Frankrijk en Duitsch- land is de temperatuur bij het aanvoeren van deze lucht dan ook belangrijk gedaald. Over Frankrijk wijst de thermometer 3Yz graad onder haar normale waarde. Alleer in Centraal Europa, Oost-Polen e» de randstaten is het nog zeer warm. Bi3 het verdringen der warme lucht over de Alpen kwam het in Zwitserland en Zuid-Duitsch- land tot zwaren onweersregen. Voorts was het ook over Midden- en Noord-Duitsch- land en Denemarken onweersachtig, ter wijl het over onze omgeving en de Britsche eilanden buiig bleef. In den weerstoestand ten onzent Is een lichte verbetering te ver wachten. De kans op regen neemt af, terwijl ook eenige tempera tuurstijging mag worden voor zien. WEERBERICHT VOOR BELGIË. Vrij sterke tot matige Z.W. tot W. wind, eerst betrokken daarna régen, vanavond opklaringen, doch gedurende den nacht plaatselijk regen, matige temperatuur mte een nachtelijk minimum van plm. 10 gr. Morgen matige tot vrij sterke Westen wind, afwisselend bewolkt en heldere he mel, plaatselijk regen, misschien onweer, matige temperatuur.

Vlissingse Courant | 1938 | | pagina 10