EERSTE BLAD 76e JAARGANG - NUMMER 157 DONDERDAG 7 JULI 1938 Waar moeten de politieke verschoppelingen heen 1 STADSNIEUWS UIT DE PROVINCIE abonnementsprijs Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agent schappen gevestigd zijn f 2.20 per kwartaal of 17 cent per week. Franco per post 2.50. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner woon plaats. Afzonderlijke nummers 5 cent per stuk. VJissingsche Courant UITGAVEFIRMA F. VAN DE VELDE Jr., WALSTR. 58-60, VLISSINGEN - TEL. 10 - GIRO 66287 ADV ERTEN T1EP R.1J S Van 1—5 regels 1.25, iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 50 cent per regel. Kleine adver tenties van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Bij driemaal plaatsing wordttweemaalberekend. Alles bij vooruitbetaling. VERSCHIJNT DAGELIJKS, UITGEZONDERD OP ZONDAG EN ALG.ERKENDE CHR.FEESTDAGEN "a'nGEsTÖtÊn BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, In G E Het vraagstuk der vluchtelingen zonder vaderland. Conferentie te Evian geopend. De intergouvernementeele commissie ter bestudeering van bet vraagstuk der poli tieke vluchtelingen is gistermiddag te Evian bijeengekomen onder voorzitterschap van Berenger. Aanwezig waren o.m. Avenol en John Winant, de toekomstige directeur van het I.A.B. Om kwart over vier opende Berenger de vergadering. Hij heette de leden der commissie en de ver tegenwoordigers van depers welkom en sprak de hoop uit, dat uit de beraadsla gingen een practisch resultaat te voorschijn zou treden. Hij besloot zrjn toespraak met hulde- te brengen aan president Roosevelt voor zijn edelmoedige initiatieven. Vervol gens werd een aanvang gemaakt met de algemëene discussies. De eerste spreker was de Amerikaansche gedelegeerde Myron Taylor. Hij zei: „De t\jd is gekomen, dat de regeeringen, die den plicht hébben zich ongerust te maken over het probleem der politieke vluchtelin gen in verband met de aanvaarding van een zekere politiek door verschillende an dere regeeringen, snol en doeltreffend moeten optreden". Spr. gaf toe, dat het probleem zoo uitgebieid en ingewikkeld is, dat deze conferentie waarschijnlijk niet meer zal kunnen doen dan een procedure op gang brengen en samenwerking tot stand brengen, met de reeds bestaande or ganismen, die hebben bijgedragen tot prac- tische verbetering van den toestand der vluchtelingen. Terwijl het uiteindelijke doel zal zö'n een organisatie op te richten, die zich zal moeten bezig houden met alle vluchtelingen, zal de conferentie haar on middellijke aandacht moeten concentreeren op het dringendste probleem der vluchte lingen uit Düitschland en Oostenrijk. De Amerikaansche régèering gelooft vast, dat een internationale organisatie, zo'öals zij zich voorstelde ër een in het leven te roe pen op deze vergadering, een aanvulling zou vormen voor de Volkenbondscommissie en het Nansenbureau. Deze drie organisa ties zouden dus samenwerken. Het, werk der conferentie zou permanent moeten worden voortgezet en dit zou doeltreffend kunnen geschieden door de organisatie van een voltallige vergadering van diplomatieke vertegenwoordigers der landen, die deel nemen aan de conferentie, in een Europee- sche hoofdstad, byv. Parijs. Tevens stelde spr. voor een permanent secretariaat in het leven te roepen. Als tweede spreker voerde de 'Engelsche gedelegeerde, lord Winterton, het woord. Hij zei, dat de Britsche regeering wil sa menwerken voor het vinden van practische middelen'om het vluchtelingenprobleem op te lossen. Spr. herinnerde er aan, dat een zeker aantal vluchtelingen toestemming heeft gekregen zich in Engeland te ves tigen. De Britsche regeering tracht de op leiding der vluchtelingen te vergemakkelij ken met het oog op hun evacuatie overzee. Zij bestudeert de mogelijkheid van een toelaten van vluchtelingen in overzeesche gebieden, maar stuit op moeilijkheden van klimaat en politiek. Op het oogenblik be studeert zij een uitbreiding der koloniën in Zuidwest-Afrika. Spr. gelooft, dat de taak der conferentie onoplosbaar zal zijn, wan neer de emigranten niet over eenige mid delen beschikken. Hun land van oorsprong moet helpen om toestanden in het leven te roepen, waarin de emigranten zich met eeni ge kans op succes in andere landen kunnen vestigen. De conferentie is bijeen om alleen het probleem der immigratie van vluchte lingen uit Düitschland en Oostenrijk- te behandelen en niet het immigratiepro bleem in het.algemeen. De volgende spreker, de Fransche gede legeerde Berenger.zei o.m., dat Frankrijk reeds het verhoudingsgewijze grootste aan tal vluchtelingen heeft opgenomen en dus trcuw blijft aan zijn gastvrijheidstradities. Frankrijk betuigt zijn adhaesie met het intergouvernementeele comité van Evian, aangezien alleen een collectieve ..actie der regeeringen het probleem kan oplossen. Frankrijk is bereid de beste middelen te bespreken om de emigratie der Duitsche en Oqsberriiksclie vluchtelingen te~oriën- teeren. Er bestaat een geheel van territo riale, maritieme, financieele en sociale maatregelen, die bestudeerd moeten wor den in sub-commissies. De Noorsche gedelegeerde, Hanson, prees het werk van den Volkenbond en de hou ding van Frankrijk ten aanzien van de vluchtelingen. Hij stelde voor, dat het in ternationale orgaan, welles vorming voor gesteld is, onderhandelingen zou openen met Düitschland, opdat emigranten verlof zoudèn krijgen een deel van hun b fittin gen mee te nemen. DE 8e INTERNATIONALE SCHEL0EBEKER - ZWEMWEDSTRIJD 9 Juli, de dag van den grootsten en meest moeilijk te oj'ganiseeren zwemwedstrijd van ons land, den Scheldebekerzwemwed- strijd, nadert met rassche schreden. Nog enkele dagen en rivalen van beiderlei kun ne zullen den vreedzamen strijd om het Schelde-kampioenscha-p aanbinden, en be slag trachten te leggen op de forsche bur gemeester Van Woelderen-cup of de fraaie door dr. Staverman beschikbaar gestelde zilveren schaal. Het aantal inschrijvingen beloopt 15, n.i. 5 dames en 10 heeren, t.w. de dames T. dc Jong, Zeehond G. van den Ende O.D.Z. J. Kastein, A.D.Z. N. Coenen, JulianaR. ArsbergenOlsen, R.D.Z., zoomede de heeren. C. Wagenaar, Zeehond J. Maij, Politie sporty ere enigin g 's-Gravenhago P. Bouwenso. Luctor et Emergo Middelburg •L Stender, Dolfijn D. de Vos, R.Z.C. B. lts, Rustig en snelYv. Versluijs, Julia na j. Boomsma, Z.i.a.n. c. T. Deane, PohTI ^imminS C1»b- Louden en F. G. pl rn S8?6 Swimming and Water Polo Club Londen. De heer E. w. Pascoe, Londen, die hoogstwaarschijnlijk van de verhinderd.2^0' Aan spanning zal het gewis niet ontbre ken. In de dames-klasse zal het gaan tus schen de kampioene van het vorige jaar Jenny Kastein, en „Rie Olsen", die reeds een beker in blijvend bezit verworven heeft Een vergelijking der prestaties van deze zwemsters in dezen wedstrijd doet zien, dat zij elkander niet veel toegeven. Deerne weer van da partij. Onder de heeren treffen wij aan den En- gelschman, njr. Cecil T. Deane, die het vo rige jaar den beker voorgoed medenam naar het trotsclie Albion. Gewis zal hij ook nu weer een zwaar bod naar de cup doen Mr. Potts, eveneens een bekend zwemmer', zei hem zeer zeker de zege betwisten] waarbij Deane echter in het voordeel if daar hij profijt kan trekken van zijn onder- vindingen en ervaringen in vorige jaren op gedaan. De Dolfyner, Jan Stender, verricht een geweldige sportieve daad. Deze abonaé heeft reeds twee maal den wedstrijd ge wonnen en zal nu zijn 7en Scheidebeker- zwemwedstrij d pikken. Men kan er wel van op aan, dat hij de Hollandsche kleuren krachtig zal verdedigen. De Belgen laten dit jaar verstek gaan. Wanneer we hooren, dat mr. Deane den door hem gewonnen beker zijn „most treasure trophy" noemt, dan mag men toch wel aannemen, dat de wedstrijd een heel bijzondere is, waarin onze Hollandsche cracks toch hun krachten eens zouden .moe ten meten met hun Engelsche sportbroe- ders, temeer waar deze kamp een uitste kende gelegenheid is om zich te trainen voor het waterpolo, dat een bij uitstek lang* uithoudingsvermogen eischt, benevens vol harding en zelfvertrouwen. ,En dit kweekt de Scheldebekerzwemwedstrijd. Zoowel als zwemmer en als polospeler kan men er dus profijt van hebben. Als onze Hollandsche zwemmers het voorbeeld van de dames eens volgden? De reportage verbeterd. In de reportage is een groote verbetering gekomen. Radiografisch en met vlaggen- seinen zal de marine de bijzonderheden uit het zwemveld aan den wal melden, welke daarna aan de verschillende telefoonposten op den boulevard worden doorgegeven. Hier zal men zich op de hoogte kunnen stellen van de plaats, waarop een zwem mer zich bevindt. Te dien einde wordt het zwemveld in vakjes van een vierkante hal ve kilometer verdeeld. Deze denkbeeldige, verdeeling is op de deelnemerslijsten in kaart gebracht, zoodat men aan de hand van de berichten de positie van een zwem mer kan aanteekenen en zelfs den gehee- lcn weg, dien hij volgt, kan uitstippelen. Van begin tot einde kan men dus het ver loop bijhouden en zien, hetgeen de aantrek kelijkheid en de spanning niet weinig ver hoogt. Voor een luttel bedrag kan men zien van zoo'n kaartje met uitvoerige toelich tingen enz. voorzien. In verband met het getij zal de start dit jaar circa 1 uur plaats vinden. Als wed strijdleider treedt op de heer J. Dogger, secretaris van de. T.C. van den N.Z.B. De prijsuitreiking heeft om half negen plaats in het Grand Hotel Britannia. Zaterdagmiddag om nalf vijf zou op het. terrein van V.C. „Vhssingen" nog een voet balwedstrijd tusschende Vlissingsche ve teranen en het veteranenelftal van P.S.V. uit Eindhoven ten bate van den Schelde- beker-zwemwedstrijd worden gespeeld. Van het bezoekende elftal is echter thans be richt ontvangen dat men verhinderd is a.s. Zaterdag te komen, zoodat deze ontmoe ting naar een lateren datum verschoven moet worden. Officieele proeftocht ra.s. „Cleodora". Het 12.000 ton metende motortankschip „Cleodora" dat alhier bij de Kon. Mij. „de Schelde" voor rekening van de Koninklijke Shell werd gebouwd en dat 30 April jl. te water werd gelaten, zal Donderdag 14= de zer zijn officieelen proeftocht houden. Een revolverheid Gisternamiddag werd telefonisch aan de politie medegedeeld dat een dronken man een revofver had laten zien en in een café op het Bellamypark was binnengegaan. Onmiddellijk' hebb.en een inspecteur van politie en een'agent zich derwaarts bege ven en arresteerden in het café een man die half slapende over een tafeltje gebogen zat.. Direct werd.de man gefouilleerd en inderdaad werd een revolver geladen met zes scherpe patronen, óp hem bevonden. De politie heeft het wapen in beslag genomen. De man, een bewoner van Arnemuiden, die dronken bleek te zijn, is in arrest gesteld. Tegen den kellher van het café, die den gearresteerde, 'bier- had verschaft terwijl deze in kennelijken staat van dronken schap verkeerde, 'is mede proces-verbaal opgemaakt. De Heldersche marinekapel komt naar Vlissingen. Muzikale wandeling, concert en taptoe. De 'Heldersche marinekapel komt de vol gende week twee dagen haar Zeeland. Donderdag wordt eer concert te Mid delburg gegeven en "vrijdag 15 Juli maakt de kapel 's morgens een marsch door Vlis singen, om 8 uur 's avonds wordt een con cert gegeven in de muziektent op den Boulevard Evertsen en 's avonds 9 uur 30 volgt een taptoe voor het stadhuis. Aan belangstelling zal het den musici ongetwijfeld niet ontbreken. De jubileerende Luchtvaartafdeeling brengt een groet. De Luchtvaartafdeeling te Soesterberg, die zooals bekend thans haar 25-jarig be staan viert, maakte gisteren een rond vlucht boven een deel van Noord- en Zuid- Holland en Utrecht. Men zie hiervoor elders in dit nummer. Vandaag en morgen zouden verschillende kleinere onderdeelen een vlucht maken over de provincie-hoofdsteden die gisteren geen beurt hebben gekregen. En zoo ver scheen vanmorgen omstreeks 10 uur een escadrille jagers met oorverdoovend geronk boven Middelburg. Nadat zij even over de stad gecii'keld hadden, vlogen zij door naar Vlissingen. Ook hier draaiden de ranke jagers, die een fraai gezicht opleverden tegen den blauwen hemel een bocht over de stad, waarna zij koers zetten in de richting Breda en spoedig uit het oog verdwenen. Nuts-spaarbank. In de Nutsspaarbank Coosje Busken- straat werden in de maand Juni 1006 in lagen gedaan tot een bedrag van 143.887,60 en 656 terugbetalingen tot een bedrag van 164.355,12. Er werden in die maand 59 nieuwe boek jes uitgegeven, waardoor het aantal spaarders steeg tot 8506. Hun tegoed werd gebracht op 3.248.234.52. Ter lediging werden aangeboden 59 spaarbusjes inhou dende 721.63 en met 2862 zegels werd bespaard 143.10 welke bedragen op de spaarboekjes werden bijgeschreven. Verkoop van grond. B. en W. hebben den Raad nog het vol gende voorstel doen toekomen In de hierbij overgelegde adressen wor den door de volgende heeren de achter hun namen vermelde oppervlakten grond in koop van de gemeente aangevraagd tegen de prijzen door Uw Raad vastgesteld.: a. J. Huijsman q.q. te Koudekerke, 392 M2 grond aan den Singel 15 5880 b. L. de Jong q.q. te Vlissingen, 125 M2 grond aan de Hendrikstraat a 15 1875. Daar tegen de inwilliging van deze ver zoeken bij ons college geen bezwaren be staan, hebben wij de eer U voor te stellen, aan adressanten den verlangden grond in koop af te staan tegen de koopsommen achter hun namen vermeld, ten bate van het Grondbedrijf en voorts onder de ge bruikelijke voorwaarden. Vlissingseh scheepvaartnieuws. Aangekomen: „Prinses Juliana" van Harwich (verwacht). Om te bunkeren: Grieksch s.s. „Paralos" van StettinFransch s.s. „Saumur" van BremenZweedsch s.s. „Gunborg" van BourgasEngelsch s.s. „St. Helena" van LondenNederlandsch m.s. „Tubo" van Guernsey„Koert" van PorttalbotGrieksch s.s. „Adelfichandris" van Rio de Janeiro. Vertrokken: „Oranje Nassau" naar Harwich„Paralos" naar Piraeus „Saumur" naar Duinkerken„Gunborg" naar Aarhuus„St. Helena" naar Ant werpen „Tubo" naar' Hamburg„Koert" naar Rotterdam. Het nieuws van den dag In beeld. Foto's in onze Tijdinghal. De Prov. Vereeniging tot bevordering der Paardenfokkerij in Groningen her dacht Woensdag, te Groningen haar 50- jarig bestaan, ter gelegenheid waarvan o.a. een groote keuring van fokmerries werd gehouden. Het m.s. „Cymbula" bij de w.erf van de Ned. Scheepsbouw Mij. te Amsterdam, voor rekening van de Kon. Shell, gebouwd, maakt Donderdag haar proeftocht op de Noordzee. Het vreemdeïingenbezoek. Dat het slechte weer van de laatste da gen ook een druk bezoek aan de Belgische badplaatsen niet in de hand werkt moge blijken uit het feit dat het aantal passa giers dat heden met den provincialen bootdienst BreskensVlissingen werd over gezet 400 minder bedraagt dan vorig jaar het geval was. Thans werden 2000 passa giers en 103 auto's vervoerd tegen resp. 2400 en 116 in 1937. VEREENIGING TOT CHRISTELIJKE VERZORGING VAN KRANKZINNIGEN IN ZEELAND. De heer G. van de Putte tot eerelid benoemd. Op Woensdag- 6 Juli hield de Vereeniging tot Christelijke verzorging van -Krankzin nigen. in Zeeland haar druk bezochte 34ste jaaiwergadering in het kerkgebouw van de Stichting „Vrederust" te Bergen op Zoom. De aan de vergadering voorafgaande bid stond werd geleid door ds. D. J. Vossers te Vlissingen, die zijn gehoor bepaalde bij Psalm 62 2 „Immers is mijn ziel stil tot God". De jaarvergadering werd geleid door den voorzitter der vereeniging, Z.Exc. J. J. C. van Dijli. Vertegenwoordigd waren 49 af- deelingen en 22 corporataën. De voorzitter herdacht in zijn openings' woord het overleden moderamenlid L. J. van Voorthuysen en het overleden oud- moderamenlid J. J. de Jager. Uit de door secretaris en penningmees ter uitgebrachte jaarverslagen vermelden wij, dat aan het eind van het verslagjaar de vereeniging 67 afdeelingen en 40 corpo ratiën telde, benevens een aantal afzonder lijke leden in totaal was het ledental 3533. Aan het eind van het verslagjaar werden in de Stichting „Vrederust", met inbegrip van de gezinsverpleging, verpleegd 872 pa tiënten, waarvan 291 in de zoogenaamde „open" afdeeling 565 in de gestichtsaf- deeling en 16 in de gezinsverpleging. Het verpleegpersoneel bestond uit 67 verplegers en 122 verpleegsters. In den loop van het jaar werden als her steld ontslagen uit de „open" afdeeling 13 mannen en 17 vrouwen en uit de gestichts- afdeeling 13 mannen en 14 vrouwen ter wijl als niet hersteld, doch verbeterd wer den ontslagen uit de „open" afdeeling 11 mannen en 7 vrouwen en uit de gestichts- afdeeling 11 mannen en 6 vrouwen. De buitendienst voor een district uit de provincie Zuid-Holland is in voorbereiding. De buitendienst in de provincie Zeeland ontwikkelde zich geleidelijk. In totaal wer den door den leider 245 personen bezocht, aan wie 599 bezoeken werden gebracht. Hieronder zijn begrepen de personen, wel ke zich op de consultatie-bureaux hebben aangemeld. Dit aantal bedroeg 92, met 230 consulten. Hoewel het verpleeggeld met 1 April 1937 werd verlaagd tot 650 per patiënt en per jaar, kon toch de exploitatie der stichting sluitend worden gemaakt, zoodat een batig saldo werd verkregen van 2218.55. Dit is vooral te danken aan het feit dat de provincie Zuid-Holland bereid werd gevonden het aantal contractplaatsen voor die provincie eenigszins te' verhoo- gen, waardoor het aantal patiënten het be- grootingscyfer overtrof. In totaal kon worden afgeschreven óp de gebouwen, machines en inventaris 63.576,- waarna alle bezittingen te zamen op de Dit nummer bestaat uit 2 bladen §el>eurUn»$$ew «an slew ting Waar moeten de politieke verschop pelingen heen (Pag. 1, eerste blad) Alweerverschillende ernstige ver keersongelukken, (Gemengd nieuws)". Toenemende terreur-actie in Palestina, (Buitenland). Prins Bomhard bezoekt Groningen. (Binnenland). ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN balans voorkomen tot een bedrag van 1.047.080.03. De opbrengst van contributiën, collecten enz. bedroeg 3851.79, het laagste jaarcij fer sedert het bestaan van de v-ereeniging en iets meer dan de helft van de opbrengst in 1925, het jaar van het hoogste bedrag. Enkels vragen naar aanleiding van de verslagen werden beantwoord. Bestuursverkiezing. Bij de verkiezing van 5 bestuursleden waren aan de beurt van aftreding ds. J. de Vries en G. van de Putte (herkiesbaar art.- 8 statuten) en J. Laport (niet herkies baar), terwijl voorzien mossö worden ïn de vacatures van wijlen den heer L. J. van Voorthuijsep en van den heer H. R. J. v, d. Veen, die de provincie verliet. De heer G. van de Putte, die sedert 1910 bestuurs lid was en sinds dat jaar ook lid van het moderamen, meende niet het cog op zijn hoogen leeftijd, zich niet moer voor herver kiezing beschikbaar te kunnen stellen. Herkozen werd als bestuurslid ds. J. de Vries en gekozen de heeren Q. Trimpe te Goes, R. Batten te Middelburg en mr. P. H. W. F. Teilegen te Neuzen. Bij de ver kiezing in de vacature G. van de Putte staakten de stemmen, waarom besloten wed deze vacature onver /uld te laten tot de volgende algemeene vergadering. De voorzitter dankte de afgetreden be stuursleden voor hetgeen zij voor de ver eeniging hebben gedaan. Vooral den hear G. van de Putte werd hartelijk dank ge zegd voor alles wat hij lieeft verricht, in zonderheid als landbouwkundig adviseur. De voorzitter stelde aan de vergadering voor den heer van de Putte te benoemen als eerelid. Dit werd onder applaus aange nomen. De heer van de Putte dankte den roorzitter voor de goede woorden en de vergadering voor zijn benoeming tot eere lid, terwijl hij de prettige samenwerking gedurende de lange resks van jaren, welke hij bestuurslid was in herinnering bracht. Na het huishoudelijk gedeelte der verga dering hield dn G. Brillenburg Wurth te Rotterdam (Katendrecht) een lezing over1: „De biecht in de moderne en in de christe lijke zielszorg". Met groote aandacht werd naar het referaat geluisterd, terwijl enkele vragen door den spreker op duidelijke wij ze werden beantwoord. Na samenzang van Ps. 103 :1 sloot dr. Brillenburg Wurth de welgeslaagde verga dering. Aanbesteding. De hoofdingenieur van den Provincialen Waterstaat heeft gisteren te Middelburg aanbesteed Het verbeteren van den weg Nieuwvliet Sluis, gedeelte van weg no. 21 van het Provinciaal wegenplan, wegvakken Oude Tol en 't Veer. Inschrijvers warenL. G. J. v. d. Veil, Koudekerke en M. Wandel, Schoondijke f 17.316 P. de Regt, Neuzen 16.490 J. H. v. d. Ven, Vlissingen 16.490 P. J. v. <3. Sande, Breskens 16.123 gebr. M. H. en H. J. Kieviet, Colijnsplaat 16.036 P. de Bokx, Hoek 16.000.; P. Kambiér, Bres- kens 15.832 P. Bot. Sliedrecbt 15.500; M. W. Knuist, Goes 15.460; P. Dees, Neu zen 15.200 N. v. d. Linde, Scharendijke 15.200J. den Oude, Zierikzet. W, v. d. Berg, Bruinisse 14.885. Schoolreis die niet doorging Men schrijft uit 's-Heer Arendskerke aan de M.Crt. „Nadat de heer Van Houte het onder wijs aan de openbare school te 's-Heer Arendskerke heeft verlaten en als nieuw hoofcl der school is benoemd de heer De G., is de toestand tusschen het onderwij zend personeel en het publiek eenerzijds eh het hoofd der school anderzijds, onhoud-

Vlissingse Courant | 1938 | | pagina 1