Geuzen! _baal! EERSTEBLAD 76e JAARGANG - NUMMER 156 WOENSDAG 6 JULI 1938 Verwoede strijd in China STADSNIEUWS Dobbelmann's UIT DE PROVINCIE SSÜ^HS abonnementsprijs Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agent schappen gevestigd zijn 2.20 per kwartaal of 17 cent per week. Franco per post 2.50. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zjjner woon plaats. Afzonderlijke nummers 5 cent per stuk. Vlissingsclie Courant UITGAVEFIRMA F. VAN DE VELDE Jr., WALSTR. 58-60, VLISSINGEN TEL. 10 - GIRO 66287 AD V ERTEN TIEITUJ S Van 15 regels 1.25, iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 50 cent per regeL Kleine adver tenties van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Bij driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Alles bij vooruitbetaling. VERSCHIJNT DAGELIJKS, UITGEZONDERD OP ZONDAG EN ALG.ERKENDE CHR.FEESTDAGEN A N G E S L O TEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBL1C1TEITSWAARDÉ, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Een nieuw fapansch offensief verwacht Volgens een officieel Chineesch com muniqué is verwoed gestreden bij Lioas- zetsjau, 50 kilometer ten oosten van Kioe- kiang. Door een geslaagden flankaanval konden de Chineezen Lioeszetsjau herove ren. De stad Lojang heeft Maandag een luchtaanval ondergaan, zooals zij nog niet had beleefd. Elf Japansche vliegtuigen lie ten gedurende 4 y2 uur in totaal 135 bom men vallen, waardoor meer dan 100 niet- strijders om het leven zijn gekomen. Hon derden huizen zijn geheel of gedeeltelijk vernield. Drie bommen troffen, de gevan genis, waardoor minstens 50 gevangenen gewond werden. De vliegers lieten pam fletten vallen, waarin nieuwe luchtaanval len werden aangekondigd. Swatau, dat eens een bloeiende stad was, is thans een groote ruïne. Volgens de officieele cijfers zijn bij de Japansche lucht aanvallen 120 burgers gedood en meer dan 300 gewond. De luchtstrijdkrachten der Japansche marine beweren, d t zij tijdens een Maan dag ondernomen aanval op Nantsjang, de hoofdstad van de provincie Kiangsi, 54 Chineesche vliegtuigen hebben vernield, hetgeen overeen zou komen met een derde gedeelte van de Chineesche luchtstrijd krachten. Japanneezen bereiden offensief voor op Zuidelijk front. De Japansche troepen in centraal China bereiden een algemeen offensief voor op het geheele zuidelijke front, terwijl aldus het communiqué van het hoofdkwartier van het Japansche leger in midden China de vijand teekens geeft van weifeling. Hier aan wordt toegevoegd, dat de Japansche troepen aan het noordelijke front een krachtige expeditie op touw zetten tegen de overblijfselen vari de Chmèèsehe troepen, die zich gevoegd hebben by de bandieten, welke een basis hebbën nabij Hwaiyin sinds den val van Sjoetsjau, terwijl aan het westelijk front de Japansche troepen in samenwerking met de marine op 4 Juli Hoekau hebben bezet, nadat de stad in den loop van den nacht van Chineesche guerrillastrijders gezuiverd was. Japansch geschut bestookte dertig over het Poyang- rneer vluchtende jonken, zoodat negen en twintig dezer schepen zonken. Ruim dui zend Chineesche soldaten verdronken. Een jaar oorlog. Do verjaardag van het uitbreken van het Chineesch-Japansche conflict was aanleiding voor een plechtige doodenher- denking te Tokio in tegenwoordigheid van de geheele regeering, de weermacht en de bevolking. Naar voorts in politieke kringen te Tokio verklaard wordt, zal de regeering de tenuitvoerlegging der mobilisatie aan kondigen, die noodig is voor een grondige voorbereiding van het groote offensief tegen Hankau, dat als de haard der anti- Japansche beweging beschouwd wordt. Aanval op Japansch garnizoen te Peking gevreesd. Men heeft te Peking voorzorgsmaat regelen genomen in verband met de hl breedè kringen verbreide meening; dat on geregelde Chineesche strijdkrachten op 7 dezer, een aanval op het Japansche garni zoen zullen ondernemen. Men zegt, dat tal van guerillakrijgers het gebied van Peking binnengestroomd zijn. Eenige steden, die binnen een afstand van 24 KM. van Peking gelegen zijn, zijn door de Japansche garni zoenen gebarricadeerd, terwijl zeven van de dertien poorten van Peking gesioten zijn. gisteren werd duidelijk ten Z.W. der stad 1st ontploffen van zware bommen gehoord. Het vertrek der Duitsche adviseurs. Voor het vertrek der Duitsche militaire raadgevers van Hankau naar Hongkong verklaarde generaal von Falkeubausen, naar het Chineesche persbureau meldt „Ofschoon moeilijke omstandigheden ons vertrek naar Duitschland noodig hebben gemaakt, blijft ons hart altijd bij het land dat wij zooveel jaren gediend hebben. Wij hebben groote waardeering voor de gast vrijheid, die ons bewezen is de gelukkige dagen, die wij in China hebben doorge bracht, zullen wij nooit vergeten". Von Falkenhausen zeide verder, dat China on getwijfeld zegevierend uit den strijd te voorschijn zal komen. Japan zal niets win nen, noch bij oorlog noch bij vrede. De °-e- neraal maande het Chineesche volk aan onder de leiding van Tsjang Kai Sjek me de te werken indien ieder zijn plicht doet staat de eindoverwinning vast. De persoonlijke vertegenwoordiger van Tsjang Kai Sjek deed den Duitschers uit geleide. Hoe een oud-Vlissinger onze stad ziet. Een oud-Vlissinger schrijft ons Na afwezigheid van vele jaren mijn oude woonplaats bezoekende, trof het mrj de vele veranderingen te zien welke Vlis- siDgen ondergaan heeft, niet alleen door den aanleg der mooie straten en parken in het nieuwe stadsgedeelte, doch ook de oude stad is veel verfraaidwaar zich vroeger de vooral des zomers kwalijk riekende Bier. en Kaaskade bevond, zag ik nu een breede straat en het mooie Bellamypark. Jammer dat het oude histo rische De Ruyterplein met zijn rotonde, vanwaar men zulk een mooi uitzicht op de Schelde en Westerhaven heeft, zoo ontsierd wordt door de zich op dat plein bevindende oude bouwvallige gebouwtjes en in de na bijheid een onooglijk uitziend urinoir. Zou het niet op den weg van V.V.V. liggen het gemeentebestuur te verzoeken dien ouden rommel daar op te ruimen en desnoods op de plaats waar eertijds het standbeeld van onzen grooten Michiel stond, een mooi bloemperk of plantsoentje aan te leggen wat zou dit oude en druk bezochte stads gedeelte er aantrekkelijker uitzien. Controleerend geneesheer P.T.T. Aan den controleerend geneesheer der P. T. en T. den heer J. Louwerier alhier, is, wegens het bereiken van den 65-jari- gen leeftijd, met ingang van 1 Juli j.l. eervol ontslag verleend. Met ingang van genoemden datum is als zoodanig benoemd de heer J. J. Wol- tera alhier. Mutaties P.T.T. De adjunct-referendaris, der P.T.T., de heer P. J. van Dalsen, fungeerend electro- technisch-ambtenaar der telegrafie en te lefonie alhier, is met ingang van 1 Juli 1938 aangewezen als chef van den exploi- tatioven telefoondienst en administratïeveii dienst op iiet telefoondistrictsbureel al hier. Politiesch ietwedstryden. Onze politie'heeft sinds enkele jaren eaa schietvereeniging. Alleen corpsleden zoo mede de burgemeester en de commissaris van politie kunnen daarvan lid zijn. Maandelijks wordt geoefend op het pistool op een der rijksschietbanen achter het vliegveld. Eenmaal per jaar wordt een onderlinge schietwedstrijd gehouden waar bij prijzen worden uitgereikt, welke aange kocht worden uit de opbrengst der maan- ctelijksche contributie. Deze wedstrijd heeft gistermorgen en -middag plaats gevonden. Het is als het ware een traditie gewer den dat de schutter die het hoogste aantal punten behaalt van den burgemeester een medaille ontvangt. Bij den gisteren gehou den wedstrijd, waarbij over het algemeen zeer bevredigend is geschoten, behaalde de agent van politie Goud, het hoogste aantal punten, nl. 68. Ieder loste zes schoten ter wijl het hoogste aantal punten dat bereikt kon worden 73 bedroeg. Aanwezig waren de burgemeester, de commissaris van politie en een vertegen woordiger van den garnizoenscommandant, terwijl mr. J. J. Heijse uit Middelburg als toevallige gast den wedstrijd mede bijwoon de. Allen hebben geschoten ook mr. Heijse heeft zijn krachten beproefd nadat hij de aanwezigen er echter eerst op gewezen had niet te hooge verwachtingen te moeten koesteren, daar hij sinds vele jaren geen vuurwapenen meer in handen had gehad. De agent Goud heeft uit handen van den burgemeester meteen hartelijken geluk- wenscli de medaille ontvangen. Tenslotte heeft de commissaris van politie met een enkel woord van dank deze steeds weer gezellige jaarlijksche bijeenkomst gesloten. De straatbelasting moet voor de helft zyn betaald. Onze lezers worden er aan herinnerd dat op 1 Juli j.l. de helft van de straat belasting- moest zyn voldaan. Hun die dit om welke reden dan ook, nog- niet hebben gedaan, wordt aangeraden thans direct het verschuldigde bedrag te voldoen, daar binnenkort tot vervolging wordt over gegaan. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinglial. Het Genootschap „Liefdadigheid naar Vermogen" te Amsterdam organiseerde Dinsdag voor de 50ste maal een boottocht voor ouden van dagen naar Velserbeek. De bekende Amsterdammer en menschenred- der „Dirk de waterduiker" maakte den tocht ook mede. De werkzaamheden aan de fundeering van gewapend beton voor het nieuwe hoofdbureau van politie, dat aan de Mar- nixstraat te Amsterdam gebouwd wordt. Algemeene vergadering Kunstkring „Het Zuiden". In één van zijn tentoonstellingszalen hield de Ned. Kunstkring „Het Zuiden" gistermiddag de algemeene. vergadering. De voorzitter, de heer C. A. van Woelde- ren,. opende dezebijeenkomst. In zyn ope ningswoord deed de heer Van Woelderen mededeeling van enkele berichten van ver hindering en vervolgens verwelkomde hij in het bijzonder den heer de Vries, die als „jongere" kracht zijn intrede in het be stuur heeft gedaan. De secretaris-penningmeester, de heer C. van Dijk, bracht vervolgens het jaarver slag uit. Op 1 Januari 1938 telde de Kring 4 eere-leden, 5 gewone en 30 kunstlieven de leden. Met waardeerende woorden herdacht de secretaris den heer M. Laernoes, die se dert de oprichting der vereenïging zitting in het bestuur had. De overledene is gedu rende 16 jaar een groote steun geweest voor den Kring. In het afgeloopen jaar werden 2 exposi ties gehouden. Deze werden bezocht door 4668 personen, het grootste aantal dat ooit werd geboekt. Het aantal koopers was ech ter nihil. Aan de in Januari 1937 gehouden huwe lijksfeesten verleende de Kring zijn mede werking om tot een goed geheel bij het aanbrengen der versiering te komen. De ontvangsten bedroegen 89.50, de uitgaven 79.99, alzoo een batig saldo van ƒ- 9.51. Staande de vergadering werden de boeken en bescheiden nagezien en in orde bevonden. De voorzitter bracht den heer van Dijk dank voor zijn keurig beheer. In aansluiting óp het jaarverslag wijdde de voorzitter eenige woorden aan het heen gegane bestuurslid, den heer M. Laernoes. Zijn' 'optimisme is een voorbeeld geweëst voor allen, aldus spreker. Bij de behandeling der financiën bleek dat versterking van de kas dringend noo dig is. De voorzitter wekte ieder lid op hét' mooie werk van den Kunstkring zoo veel mogelijk uit te dragen. Besloten werd een nieuwe catcgon-v «van 'donateurs in te stellen. Verschillende herstellingen aan het .ge bouw dienen dringend te worden verricht,, maar móésten door geldgebrek achterwege blijven. Juist op het moment dat deze aangele genheid besproken werd plaste een hevi ge regenbui neer en toen bleek overduide lijk de noodzakelijkheid van reparatie, want op verschillende plaatsen in het ver gaderlokaal kwam de regen, eerst drups- gewijze, wat later in een straaltje naar binnen. Bij de bestuursverkiezing werden mevr. EversKeg en de heer Bergsma herkozen. Dit seizoen zul1 en weder verschillende tentoonstellingen worden gehouden. Zater dag 16 Juli vindt de opening plaats van een gecombineerde expositie van werk dor leden van den Kunstkring. Getracht zal worden met andere kunst kringen in het land in contact te komen, teneinde meerdere bekendheid te geven aan het werk der leden van den Zeeuwschen Kunstkring. Met de beste wenschen voor een succes volle expositie sloot de voorzitter deze ver gadering. Strandconcert Harmonie „Ons Genoegen". Vrijdag 8 Juli a.s. 8 uur geeft de Har monie „Ons Genoegen", directeur de heer P. de Rooy, een concert op de tent aan den Boulevard Evertsen. Programma: 1. „Indië vlucht", Marsch, A. Dreissen 2. „Thermidor", Ouverture, F. Andrieu 3. „Monsieur Beaucaire", Fantasie sélection, A. Messages, arr. J. Furgoet 4. Fragmenten uit de Opera „Tannhauser" Wagner, arr. Langlois 5. „Amoretten-Parade", Charakterstück, Hans Schmid 6. „Semper Paratus", Marsch, S. P. van Leeuwen 7. „La Fée Printemps", Ouverture, F. Andrieu 8. „Ballsirenen", Walzer aus „Die lustige Witwe", Fr. Lehar 9. „Wiegenlied", Mozart, arr. J. R. v. d. Glas 10. „Voorwaarts-Marsch I J", Marsch- pötpourri W. Ciere, arr. A. Maas Vlissingsch seheepvaartnieuws. Aangekomen: „Oranje Nassau" en „Mecklenburg" van HarwichNeder- landsch m.s. „Twin" van Treport naar Oosterhout. Om te bunkeren: Fransche s.s. „Niobe" van Caen en „Saumur" van Bre men. V e r t r okke n „Prinses Juliana" haar Harwich „Niobe" naar Hamburg „Saumur" naar Duinkerken. De werkloosheid in onze gemeente. Bij den Gemeentelijken Dienst der Ar beidsbemiddeling alhier stonden .gisteren als werkzoekenden ingeschreven Mannen 11 grondwerkers, 2 loodgieters, 1 mastieker, 3 metselaars, 8 opperlieden, 13 schilders, 6 stucadoors, 39 timmerlie den, 1 verver, 3 vlechters, 2 machinaal- houtbewerkers, 2 meubelmakers, 3 poli- toerders, 3 stoffeerders, 5 kleermakers, 2 schoenmakers, 73 metaalbewerkers, 4 brood/banketbakkers, 7 slagers, 4 tuinlie den, 2 magazijnbedienden, 6 reizigers/agen ten, 5 winkelbedienden, 2 chauffeurs, 7 kellners, 20 loopers, 3 portiers, 3 sleepers, 51 transportarbeiders, 15 kantoorbedienden, 1 musicus, 4 onderwijzers, 1 operateur, 35 varensgezellen (w.o. stuurlieden, machinis ten, stokers, matrozen enz.), 137 losse ar beiders. Vrouwen2 kleermaaksters, 2 winkel- juffrouws, 1 kantoorbediende, 1 huishoud ster, 2 dienstboden, 5 werksters. Totaal 497 ingeschrevenen, waarvan 100 in de werkverschaffing. Vorige week 490 personen. Alzoo een vermeerdering van 7 werkzoekenden. Buurtvereeniging Bellamypark-Spuistraat- Beursplein en Beursstraat. Bovengenoemde buurtvereeniging hield gisteravond een algemeene vergadering in zaal Coomans. De voorzitter prees de op komst van de trouwe buurtbewoners, die helaas weinig in aantal waren. Na rekening en verantwoording werden de plannen voor de a.s. feesten besproken. Zij konden alge meen de goedkeuring wegdragen. Twee personen zullen worden opgegeven voor het défilé in Amsterdam. De voorzitter sprak in zijn slotwoord de hoop uit, dat de vele buurtbewoners die nog geen lid zijn, zich alsnog zullen opgeven, of een extra bijdrage zullen geveii, opdat het Bellamypark met omgeving, als centrum, goed voor den dag za lkomen. Openbare Leeszaal en Bibiiotheék. Gedurende de maand Juni was de Open bare lees- en studiezaal 24 dagen-geopend zij werd bezocht door 989 personen 924 mannen en 65 vrouwen. In de uitleenbibliotheek werden aan 1348 lezers 1668 banden uitgeleend 1107 ro mans, 75 buitenlandsche romans, 198 kin derboeken, 288 populair wetenschappëlij- lijke werken en tijdschriften. Zeven nieuwe leden traden toe, terwijl 2 personen van een zomerlidmaatschap ge bruik maakten. Nieuwe aanwinsten. Romans: Corelli: Wereldlijke macht. CroninCitadel. Karaosmanoglu Ankara. RoselaarHet is een ciï-kelgang. StreuvelsLevensbloesem. Vermeulen Ingang der hel. Populair wetenschappe lijke werken: Marcus Aurelius Zelfbespiegelingen. Snethlage Albert Schweitzer. Lennhoff De laatste vijf uren van Oos tenrijk. MortonIn de voetstappen van Paulus. Alting van Geusau Strategische positie van Nederland in Europa. ZirmserRatten en luizen en hun rol in de wereldgeschiedenis. MaederGenezing en ontwikkeling in het zieleleven. Hoytingh Kleine villatuinen. Gezélle Uit 't land en 't leven van Gui- do Gezelle. Een 50-jarig dienstjubileum. Heden herdenkt de heer A. B. Koolwyk den dag waarop hij voor 50 jaar bij den voorganger der firma Goetheer alhier, den heer C. Rekkers in dienst trad. Dit feit zullen de firmanten met de fa milie van den jubilaris en het personeel vanavond feestelijk herdenken. Gevonden voorwerpen. De Commissaris van Politie te Vlissin- gen, maakt bekend, dat aan zijn bureau als gevonden is gedeponeerd een dames rijwiel papieren Raad. van Arbeid t/n van A. G. Huisman ceintuur met gesp en rozenkrans in étuien dat inlichtingen zijn te bekomen omtrent2 kinderjasjes bij de Visser, Margrietenlaan 8zonne- bril in étui. bijv. d. Kop, v. Dishoeck- straat 13bruine muts bij de Pagter, Koestraat 67 beige dameshandschoen bij Wamelink, Leliënlaan 8huissleutel bij Quequiére, Verk. Quakkelaarstraat 157 flesch salata bij Volkers, A. Dekenstraat 161oud zilveren broche en ring met sleu tels bij J. Brasser, Boschweg 175aWilka sleutel bij v. d. Vrie, Rozengracht 24 kmderportemonnaie met inhoud bij v. d. Schraaf, Oude Markt 22; spoorbiels bij Hoomick, Paardenmarkt 12micca schrijf driehoek brj v. Vlaanderen, Bad- Dit nummer bestaat uit 2 bladen fjd»ei»a»leg»assew «B« Jew Jng In Spanje wordt verwoed gestreden overeenstemming in de non-interven- tie-commissie. (Buitenland)] Er hebben weer verschillende ernstige verkeersongelukken plaats gehad. XGemengd nieuws); De ronde van Frankrijk is begonnen. X Sportnieuws) Een nieuw Japansch offensief ver wacht. (Pag. 1, eerste blad) ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN PERttALFONS huisstraat 113rywielbelastingmerk bij Kraak, A. Dekenstraat 43 beige dekzeil van kinderwagen bij van Ham, Lampsins- straat 13 houten tabakspijp bij v.. Uxem, Walstraat 93 herdershond in asyl blauw-grijze jas bij v. Poelje, Hellebar- dierstraat 3 poederdoosje bij Bijsterveld, Dijkstraat 27gele damesceintuur bij Huijssoon, Glacisstraat 18 padvinders- riem met toebehooren bij de Kok, B. Ewoutstraat 22 wollen ceintuur van jurk by v. d. Linden, Noordstraat 32 bruine boodschappentasch bij Lagaaij, Badhuis straat 12 rozenkrans bij de Jong, Schel- destraat 18 bruine alpinomuts bij Koet je, v. d. Spiegelstraat 51 en beige dames handschoen bij Groeneveld, Joost de Moor straat 21. OOST- EN WEST-SOUBURG. Een muzikale wandeling. Het Christelijk Fanfarecorps „Vlijt en Volharding", directeur de heer J. J. van Soelen, alhier, zal Vrijdag 7 en Zaterdag 8 Juli a.s. een muzikale wandeling door Oost- en West- Souburg .maken. Opbrengst collecte. De speldjesdag te Oost- _-n West-Souburg en Ritthem gehouden ten bate van „Zon nestraal" heeft opgebracht 86.60. DOMBURG Augustus belooft een drukke maand te worden. De Juli maand heeft voor onze bad plaats nog niet veel drukte gebrachtmede in verband met het slechte weer is er nog weinig verhuurd. Naar wij vernamen is dit laatste voor Augustus wel het geval. In deze maand kunnen wij v.eel bezoek tegemoet zien. Met dit al wordt echter het seizoen wel zeer kórt, vooral voor de exploitanten van inrichtingen, die op den zomer ingesteld zijn, VEERE De geschiedenis van de Groote Kerk. Tijdens graafwerk ten behoeve van de rioleering, wélke te Veere wordt aange legd, zijn daar gisteren achter de bekende Groote of Onze Lieve Vrouwekerk funda menten blootgekomen, welke de tot nu toe geldende opvatting van de bouwgescbie- HHHj

Vlissingse Courant | 1938 | | pagina 1