TRIUMPH Moorddadige luchtaanval op Badalona ROOK DE 1 CENT SIGARET DIE TRIOMFEERT EERSTE BLAD IN SMAAK! 76e JAARGANG - NUMMER 153 ZATERDAG 2 JULI 1938 STADSNIEUWS 41 lacht om de hevigste bui Nederland en de Spaansche bombardementen. Sdieuflemsscn «on dew NIEUWE RINGERS BONBONS Zapillon Praliné. MUongee Frambozen, Camarel FIRMA J. W. VAN DER LINDE ZDHEH abonnementsprijs Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agent schappen gevestigd zijn 2.20 per kwartaal of 17 cent per week. Franco per post 2.50. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner woon plaats. Afzonderlijke nummers 5 cent per stuk. Vlisslngsche Courant UITGAVEFIRMA F. VAN DE VELDE Jr., WALSTR. 58-60, VLISSINGEN - TEL. 10 - GIRO 66287 AD'VERTEN TIEPRJJ S Van 1—5 regels 1.25, iedere regel meer 25 cent. Btf abonnement speciale prijs. Reclames 50 cent per regeL Kleine adver tenties van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Bij driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Alles bij vooruitbetaling. VERSCHIJNT DAGELIJKS, UITGEZONDERD OP ZONDAG EN ALO.ERKENDE CHR.FEESTDAGEN AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, 1 N G E S TE LD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Hevige strijd in Castellon De stad Badalona, feitelijk een noorde lijke voorstad van Barcelona, heeft Don derdag een bombardement ondergaan, dat mogelijk het meest moorddadige is ge weest, dat zich tot nu toe in Spanje heeft Voorgedaan. Volgens de laatste berichten zouden er 60 dooden en honderd gewonden zijn. Tien êa.voia-toeptellen, verdeeld over twee groe pen van elk 5 vliegtuigen, vlogen boven de stad. Tegen tien uur heeft een groep boven de binnenstad gekruist en een vijf tiental bommen uitgeworpen. De schade is belangrijk. De andere groep heeft een ar beiderswijk gebombardeerd en 70 bommen uitgeworpen. Zestig huizen zijn bescha digd. Voorts hebben eenige vliegtuigen van geringe hoogte mitrailleurvuur ge richt op La Rambla. De vliegtuigen hebben de benzinereser voirs van La Campsa getroffen. Vijf tank wagens, die benzine aanvoerden werden geraakt. Twee werden vernietigd. Een chauffeur vond hierbij den dood. Gisterochtend heeft de rechtsche lucht macht Segorbe, op 40 K.M. ten N.W. van Valencia, gebombardeerd. Acht personen werden gedood en 14 gewond. Hevige stryd In Castellon. In de provincie Castellon wordt op den linkeroever van de Rio Mijares in den sec tor van Fanzara ten zuiden van Lucena del Cid hevig gevochten. De rechtschen hadden een aanval op groote schaal inge zet en daarbij den Esterberg bezet. De regeeringstroépen, die het terrein sieclits prijs gaven wegens de hevigheid van het artillerievuur, ontketenden een tegenaan val op het ©ogenblik, dat de, artillerie der opstandelingen ophield. De troepen van Franco werden met kracht teruggedreven. In den sector van Puebla de Valverde hebben de regeeringstroepen een heuvel ten zuiden van Muela heroverd. In het ge bied van Ribesalbes werden verscheidene stellingen bezet. Het hoofdkwartier van de troepen van Franco heeft medegedeeld, dat aan het front van Castellon in den sector Bechi, de plaats Bechi en de kluis van San An tonio zijn bezet. De Rio Seco werd ten oosten van Bechi overgestoken en aan den weg naar Villa Real ten noordwesten van de kluis van San Antonio werd een stel ling betrokken. In den sector Onda werd het bergmas- sief van La Torrenta bezet alsmede een aantal hoogten ten noorden van Sugras en ten zuiden van Fuente de Mayon. Boven dien werden de dorpen Artena en Tales ingenomen. Propaganda voor Vlissingen. De Vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer heeft, zooals bekend, ook dit jaar een folder over Vlissingen het licht doen zien welke bij de firma F. van de Velde gedrukt werd. De vereeniging zond ons dezer dagen verschillende courantenknipsels, waaruit blijkt, dat dit gidsje éen goeden indruk maakt en een welkome ontvangst vindt, zoodat het aan het beoogde doel ongetwij feld zal beantwoorden. De leelijke bovengrondsche leidingen. Wij hebben al meerdere malen geschre ven over de foei-leelijke bovengrondsche electriciteitsleidingen die hier en daar in onze stad (o.m. op de boulevards) te „be wonderen" zijn. V.V.V. staat ook reeds sinds langen tijd op de bres om tegen deze ontsierende leidingen te strijden en de vereeniging heeft zich nog maar kort geleden in ver band hiermede tot de directie van de P.Z.E.M. gewend in bedoelden brief wordt behalve op de boulevards, ook aandacht gevestigd op een Roudekerkschen weg. Uit de correspondentie die hierop gevolgd is, blijkt, dat de P.Z.E.M. aandacht schenkt aan het ondergrondsch maken dezer lei dingen de V.V.V. heeft hierin aanleiding gevonden om op spoed aan te dringen. Een verzoek dat wij van hartesteunen en dat het stadsschoon slechts ten goede kan komen. Onbekend maakt onbemind. Toen een redactielid dezer dagen om particuliere redenen het bestuur der Vlis- sing-sche Vrijwillige Brigade tot Redding van Drenkelingen inlichtingen vroeg over eventueele gevaren bij zwemmen op een be paald punt der Walchersche kust, werden die inlichtingen omgaand verstrekt. Hoe zeer dit prompte antwoord ook op prijs werd gesteld, op zichzelf zou dit geen aanleiding zijn geweest, hier in de courant over te schrijven. Tot onze verwondering echter kwam het bestuur van genoemde vereeniging ons in zjjn briefbedanken voor het feit dat wij deze inlichtingen gevraagd hadden En bij verder lezen bleek de oorzaak hier van het feit te zijn, dat vrijwel nooit zulke inlichtingen worden gevraagd. Wij hebben daar even van staan te kij ken. Ettelijke malen hebben wij in ons blad min of meer uitvoerig over de V.R.B. geschreven. Het aantal berichten over doodelijke, of in ieder geval ernstige onge vallen bij het zwemmen in zee, is ontstel lend groot. En toch zwemt zee-minnend Vlissingen en het publiek in wijde omge ving onzer stad, blijkbaar maar raak zon der zich behoorlijk op de hoogte te stellen van de risico's die men bij het baden bui ten het gemeentelijke badstrand, toch loopt. Wij hopen dat de vele goede verstaan ders onder onze lezers, aan een half woord genoeg' zullen hebben, wanneer wij mee- deelen dat het bestuur der reddingsbri gade heusch wel bereid is, op dit gebied van voorlichting te dienen. als U regenkleeding draagt van Corlas. Gummi Mantels 2.95—3.25 tot 12.75 Gummi Capes 3.25—3.50—5.75. Gabardine Mantels 12.75—14.75 tot 26.75 Tweed Mantels 12.75—16.75 tot 25.75 Heeren Tweed en Gabardine Jassen 10.75—12.75 tot 35.— WALSTRAAT 45 Telefoon 612 Eindexamen Rijks H.B.S. m. 5 j. c. Afdeeling B. Geslaagd Jozef Pennock, Annie Kooy- man, Johannes de Wit, Jan Hendrikse, Piet Speckens, Herman Weyens, Piet van Meegen, Jacques Vader,Jacobus Goed- bloed, Marinus Taillie, Adriaan Anker en Nelly Zeyger. Afgewezen geen. De automatiseering van de telefoon. Het ligt in de bedoeling achter het post kantoor een gebouw te stichten, waarin een automatische telefooncentrale zal wor den ondergebracht, benevens dienstruimte voor technisch personeel en magazijn. Deze automatische centrale is bestemd voor de Vlissingsche abonné's en zal wor den aangesloten .op do knooppunt-centrale te Middelburg,- reeds de volgende maand met den bouw, eveneens achter het postkantoor aldaar, zal worden begonnen. Op de centrale Middelburg zullen behal ve Vlissingen nog worden aangesloten de automatische eind-centrales te Koudeker- ke, Zoutelande, Westkapelle, Domburg, Se- rooskerke, Veere, Nieuw- en St. Joosland en Oost-Souburg. Voor deze eind-centrales zijn de noodige gronden reeds aangekocht. Het is te verwachten, dat een en ander in den loop van 1940 in dienst zal worden gesteld. Zooals uit bovenstaande opsomming blijkt zal het aantal telefooncentrales op Wal cheren bij de automatiseering 10 bedragen, terwijl het aantal telefoonnetten thans 15 bedraagt. De oorzaak hiervan is, dat ver schillende netten zullen worden samenge voegd. Zoo zal het net te St. Laurens by Mid delburg worden gevoegd, Ritthem bij Oost- Souburg, Arnemuiden bij Nieuw- en St. Joosland, Grijpskerke bij Serooskerke, Oostkapelle bij Domburg. In de omgeving van Goes is men met de voorbereiding van de automatiseering reeds iets verder gevorderd dan op Wal cheren. Terwijl het gebouw, waarin de districts centrale te Goes zal worden gevestigd bijna gereed is en men over eenige maanden met de omvangrijke technische installatie een aanvang zal maken, worden om en bij Goes in verschillende dorpen intusschen reeds de gebouwtjes voor de noodige eind- centrales gebouwd. Indien zich geen tegenslagen voordoen wordt verwacht, dat eind 1939 Goes en om geving van de gemakken van den automa- tischen telefoondienst zullen kunnen pro fiteered Examens Ned. Vereeniging voor E.H.B.O. Afd. Vlissingen. Deze week zijn de examens gehouden voor de leden en cursisten der Vereeni ging voor E.H.B.O., afd. Vlissingen. Dit examen werd afgenomen door dr. van Gel deren uit Middelburg, die daartoe aange wezen was door het Centraal Bureau tot uitreiking van het Eenheidsdiploma voor E.H.B.O. te 's-Gravenhage. De docent der vereeniging, dokter H. ten Have, en de voorzitter, de heer C. Vader, waren hier bij mede tegenwoordig. Aan het examen werd deelgenomen door 18 vrouwelijke en 10 mannelijke Candida- ten, waarvan slaagden de dames M. Beu- kema, H. Blok, M. Beye, M. M. Fleur- baay, H. Gort, J. Goetheer, A. de Hoed, De regeeringspersdienst meldt Naar reeds in de-pers werd gepubli ceerd, heeft de Engelsche regeering bij de onze doen informeeren of deze bereid zou zijn zich met de regeeringen van Groot- Brittannië, Noorwegen en Zweden te doen vertegenwoordigen in een commissie van waarnemers, die naar Spanje zou worden uitgezonden om rapport uit te brengen over het bombardeeren van open steden. De Nederlandsche regeering heeft hier op Dinsdag 28 Juni j.l. geantwoord, dat zij tot medewerking alleen bereid ware, in dien het verzoek van de beide betrokken partgen kwam. De indruk in Londen. De. vooi-waarde, die Nederland gesteld heeft voor het zitting nemen in de com missi e, die een onderzoek zal moeten in stellen in de in Spanje gebombardeerde plaatsen, wordt te Londen aldus opgevat, dat de vorming dier commissie daardoor problematiek wordt, of op zyn minst ver traagd zal worden. Al lijdt het weinig twij fel dat Barcelona aan deze voorwaarde te gemoet zal komen, het lijkt volgens parle mentaire kringen minder zeker, dat Bur gos een gelijke houding zal aannemen, aangezien het van opvatting zou zijn, dat het zich slechts kan richten tot die landen, die de facto, zoo al niet de jure, de recht sche regeering in Spanje hebben erkend. N. Verstraate, L. Ofcte, J. Rodenhuis, J. van der Peyl, D. Schout, J. Kroonen, mevr. van de Krekevan der Plank, C. Bijl, mevr. Thoden van VelsenWeyts, C. Moerel en L. ten Hoppen, en de heeren J. Dieriks, A. Mercy, A. Hollaers, P. Meer- dink, C. van Ooyen, P. J. Jilleba, B. ten Hoepen, W. Geldof, C. van Biemen en F. Fleurbaay. De uitreiking der diploma's zal Vrijdag 8 Juli a.s. plaats vinden. Het nieuws van den dag iu beeld. Foto's in onze Tijdinghal. De herdenking van het zilveren jubileum der Luchtvaartafdeeling te Soesterberg werd Vrijdagmorgen ingezet met een plech tige hulde bij het monument voor de ge vallen vliegers. Ter gelegenheid van de lustrumviering van het Delftsch Studenten Corps wordt a.s. Maandag vóór de Nieuwe Kerk op de Groote Markt te Delft de première gege ven van het lustrumspel „Jan Klaassen". Paviljoen Wandelpier. Joszi Juga. De Pier-directie brengt wel kleur in kaar attracties. Na een glorieuzen afscheidsavond cp Donderdag is Carolina Dassi met haar Ita- liaansch show-orkest Vrijdag opgevolgd door het Roemeensche Zigeunerorkest on der leiding van Joszi Juga. Deze primas, zelf een pur-sang musicus en phaenomenaal violist, een virtuoos, ver gast met zijn ensemble, waarin natuurlijk een zimbalon niet ontbreekt, op verrukke lijke amusementsmuziek, welke het audi torium in den ban houdt en aan den Scheldemond de poesta en de paprika sug gereert. Iets bijzonders vormen vanzelf de karakterstukken, de origineele volksmu ziek w.o. de czardas met zijn weemoedig- pathethische inleiding (Lassan) gevolgd door het snelle deel met zijn vurige, wilde rhythmen (Friska), waarin Joszi Juga zijn ganscke ziel legt. Typisch in deze ver- strooiïngsmuziek is bijv. de eigendom- melijke visie op de weergave van een Strauss' wals als „An der schónen blauen Donau", vermits daarbij ook de eigenaar digheid van de veelvuldige maatwisseling sterk aan den dag' treedt. Doch daarnaast is ook „Violetta" present, precies zooais wij haar hier gewoon zijn en wenschen. Biedt Joszi Juga c.s. op dit terrein voor muziekvrienden werkelijk iets superieurs, ook aan de dansmuziek-vraag van dezen tijd voldoet het orkest, zoodat de bezoe kers een groote activiteit kunnen ontwik kelen. Muziek- en dansliefhebbers krijgm alzoo beiden hun zin van Joszi Juga c.s., wien het reeds op den première-avond niet aan contact en warni-gestemd succes ont brak. O. Dft nummer bestaat uit 3 bladen en een kindercourant. Moorddadige luchtaanval op Badalona. Hevige strijd in Castellon. (Pag. 1, eerste blad), Nederland neemt alleen deel aan de commissie tot onderzoek der bombar dementen in Spanje, wanneer beide betrokken partijen ons land hiertoe uitnoodigen. ,(Pag. 1, eerste blad). Voorstellen voor den Gemeenteraad. (Stadsnieuws)' In China wordt verwoed gestreden. (Buitenland); ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN ONTVANGEN: met heerlijke vullingen en stukje noot. Bróód- en Banketbakkers Walstraat 98. Telefoon 373 HET GAAT GOED MET DE ZEEUWSCHE LUCHTLIJN. Sterke toeneming van het aantal passagiers. Het gaat goed met de Zeeuwsehe lucht lijn I De belangstelling voor het vliegver keer is in onze omgeving weer aanmerke lijk toegenomenongetwijfeld zal de re cente tariefsverlaging hiertoe het hare hebben bijgedragen. In April bedroeg het aantal passagiers dat te Vlissingen aankwam of van hier vertrok 458 tegen 198 in April 1937 in Mei bedroegen deze cijfers resp. 458 en 257, terwijl Juni een record-vervoer te zien heeft gegeven, n.l. 853 tegen 472 in Juni 1937. Hiermede is het hoogste aantal pas sagiers dat tot dusver in een maand werd geboekt aanmerkelijk overschreden. Het record voor Vlissingen stond tot dusver n.l. geboekt op Juni 1934 met 585 passa giers. In de afgeloopen maand vlogen 268 pat sagiers mécr. Alha mbr a'-th e a ter. Paramount wereldnieuws is ditmaal weer zeer bjj, door interessante opnamen van den strijd tegen de sprinkhanen in Nebraska en Colorado, een humoristisch stierengevecht in Lissabon, de Engelsche Derby met den eind-ren van het plotse ling beroemd geworden paard, voetbal wedstrijden te Praag, de Fransche lucht macht en welsprekend door sobere opna men uit Spanje, wanneer Franco's lucht macht voorbij is gegaan. De groote Gambxne is een vernuftige combinatie van lachfilm en detective-sensatie. Een ongewoon expe riment, dat het publiek zeker weet te boeien. Het is een bescheiden, doch steeds boeiende en amuseerende film. Vooral is dit te danken aan het voortreffelijke spel van den helderziende, den „Grooten Gam bine" en aan het komieke gedoe van Ge- nevieve Tobin, die steeds haar mond voorbij en menschen erin praat. Wanneer wij den eerste in zijn bijzon dere grime als gedachtenlezer een séance zien geven in een elegante club, begrijpen wij zeker niet, hoe deze film zich ontpop pen zal als een aardig verteld detective verhaal. Zeer zeker vermoedt ook geen der toeschouwers, waartoe de hoogst merk waardige onthullingen van den ziener, wel ke een niet ai te schrandere politie komt

Vlissingse Courant | 1938 | | pagina 1