6 1.50 Kees Helder EERSTE BLAD 76e JAARGANG - NUMMER 150 WOENSDAG 29 JUNI 1938 De vermogens-positie van Vlissingen's burgerij. STADSNIEUWS PAVILJOEN „MNDELPIER" GROOTE AFSCHEIDSAVOND CAROLINE DASSI Hoog in kwaliteit Laag in prijs artistieke foto's «Ütrias «BernliarJ verjaart QdicwflcnUsci» iinn Jew Jas SANOSTOLle™t'T;™duci ABONNEMENTSPRIJS Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agent schappen gevestigd zijn 2.20 per kwartaal of 17 cent per week. Franco per post 2.50. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner woon plaats. Afzonderlijke nummers 5 cent per stuk. VJissingsche Courant UITGAVEFIRMA F. VAN DE VELDE Jr., WALSTR. 58-60, VLISSINGEN TEL. 10 - GIRO 66287 m ADVERTENTTEPRIJ S Van 1—5 regels f 1.25, iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 50 cent per regeL Kleine adver tenties van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Bij driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Alles'bij vooruitbetaling. VERSCHIJNT DAGELIJKS, UITGEZONDERD OP ZONDAG EN ALG.ERKENDE CHR.FEESTDAGEN AANGESLO TEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDER LANDSCHE DAGBLADPERS" EEN VERGELIJKENDE ANALYSE. Een economisch medewerker schrijft ons: Evenals met dc inkomens het geval is, •verdeelen de belasting-statistieken ook de vermogens in verschillende rubrieken. Die van Vlissingen laten zich rangschikken in vier groepen, resp. van zestien tot dertig duizend gulden, van dertig tot vijftig dui zend, van vijftig tot honderd duizend, en ,van honderd duizend gulden en hooger. Per tienduizend inwoners kwamen ver mogens van méér dan één ton in het voor laatste jaar in Nederland 24 maal voor. Hierin bracht het laatste jaar geen veran dering. Voor Vlissingen waren deze aan tallen resp. 7 en 9. Ofschoon onze stad dus relatief weinig van deze groote vermogens huisvest, onderging het aantal ervan een stijging van 28.5 pet., terwijl het rijksge middelde constant was gebleven. De ver houding tot dit rijksgemiddelde is dus in beduidende mate verbeterd. Waar deze topklasse geen grens naar boven heeft, moet zoowel voor het rijk als voor onze stad bedacht worden, dat in de vermo gens van deze groep groote veranderingen dalingen zoowel als stijgingen moge lijk zijn, zonder dat dit leidt tot een ver schuiving naar een andere categorie. Inde overige groepen is dat natuurlijk anders. In de tweede groep, die de vermogens van vijftig tot honderd duizend gulden omvat, trad een daling in van 5.5 pet. voor Neder land door een teruggang van 36 tot 34 per tienduizend zielen, en van 8.7 pet. voor Vlissingen door een teruggang van 23 tot 21, eveneens per tienduizend ingezetenen. Vermogens tusschen dertig en vijftig duizend gulden kwamen in het voorlaatste jaar in geheel het land 49 maal, thans nog 48 maal voor per tienduizend inwoners, hetgeen neerkomt op een vermindering van 2 pet. In Vlissingen daalde hun aantal van 40 tot 39, d.w.z. met 2.5 pet. En tenslotte de laagste groep, die van de vermogens tusschen zestien en dertig duizend gulden. Voor geheel Nederland tcont deze categorie een teruggang van 100 'tot 97, dus van 3 pet. en voor Vlïsisngen een toename van 80 tot 81, of van 1.2 pet. Uit deze detailcijfers laat zich de con clusie trekken, dat Vlissingen relatief wei nig vermogende ingezetenen telt150 per tienduizend zielen tegenover een rijksge middelde van 203. Dit is intusschen een gevolg van de plaatselijke verhoudingen en van de daarmede samenhangende structuur der bevolking, en staat dus geheel buiten de ontwikkeling gedurende het laatste be lastingjaar. Wat deze ontwikkeling betreft, blijkt uit bovenstaande cijfers, dat het aantal ver mogende ingezetenen per tienduizend in Vlissingen constant bleef, terwijl het in ge heel Nederland een daling onderging van 2.9 pet. Voorts kan worden vastgesteld, dat het relatief-geringe aantal vermogende inwo ners niet een verschijnsel is, dat zich tot bepaalde vermogens-groepen beperkt, maar dat in alle vier klassen, waarin de vermo gens hierboven werden gerubriceerd het aantal geringer is dan het rijksgemiddelde. Alles bijeen genomen is het verloop der vermogenspositie van Vlissingen's burgerij in het laatste belastingjaar iets gunstiger geweest dan die van het Nederlandsche volk als geheel genomen. Dit weerspiegelt zich in de belastingopbrengsten in dezen zin, dat de vermogensbelasting in Neder land in hoofdsom een daling onderging van 0.6 pet., terwijl haar opbrengst in onze stad gelijk is gebleven. EEN MOEDIGE REDDING Twee marmeschepelingen worstelen c.a. 20 minuten met bewusteloozen collega tegen de woeste golven. In het kort maakten wij in ons vorig nummer reeds melding van het ongeval dat gistermiddag aan boord van Hr. Ms. mijnenlegger „Douwe Aukes" plaats vond en waarbij een stoker te water geraakte doch gelukkig door twee andere opvaren den van een wissen dood werd gered. Omtrent de toedracht van het gebeurde kunnen thans nog de volgende bijzonder heden worden gemeld Ter hoogte van de Spijkerplaat op de Westerschelde, dwars voor Vlissingen, wa ren Hr. Ms. mijnenlegger „Dcuwe Aukes" eis Hr. Ms. mijnenveger „Willem van Ewyck" aan het oefenen. De „Douwe Aukes" had een versperring gelegd waar toe een motorvlet was uitgezet. Toen dit werk gereed was, wilde men te omstreeks drie uur de vlet weer binnenboord halen, doch hierbü is de voorschenkel, d.i. een deel van het werktuig waarmee de boot omhoog geheschen wordt, gebroken. De stoker 2e klasse Van Wetering, kreeg van dezen schenkel een dusdanigen slag dat hij bewusteloos overboord viel. Twee der (andere opvarenden van dit oorlogsschip, de sergeant-machinist Dub beldam en de matroos-milicien Zaknes, die het ongeval zagen gebeuren, bezonnen zich geen oogenblik en sprongen geheel gekleed te water. Weldra mocht het hun gelukken Van Wetering te grijpen, doch toen kwam voor de bemanning van de „Douwe Aukes" nog een moeilijk werk, n.l. te trachten de drie drenkelingen weder aan boord te krijgen. Dit was vanwege het vrij slechte weer er stond een flin ke deining een verre van gemakkelijke taak. De „Willem van Ewyck" was in tusschen ook naderbij gekomen en tenslot te slaagden de opvarenden van dit schip erin de drie mannen op te pikken. De „Willem van Ewyck" is hierop direct naar de haven van Vlissingen teruggestoomd, waarna de ongelukkige naar het marine- hospitaal werd vervoerd, vanwaar hij la ter per ziekenauto naar het ziekenhuis „Bethesda" is overgebracht.Zijn toestand is op het oogenblik redelijk wel. Intusschen een prachtig staaltje van menschlievendheid van de heeren Dubbel dam en Zaknes di.e met gevaar voor eigen leven hun medeschepeling redden, die an ders onherroepelijk den verdrinkingsdood was gestorven. FEEST-CONCERT HARMONIE „ST. CAECILIA". Een veteraan zwaait den dirigeerstaf. Donderdagavond om 8 uur geeft de Har monie „St. Caecilia", (directeur de heer Jac. Hollaers), op het Bellamypark een f eest-concert ter gelegenheid van haar 45-jarig bestaan. De nummers 3, 4 en 5 zullen door den 78-jarigen oud-directeur, en oprichter der vereeniging, den heer André J. Geijsen, ge dirigeerd worden. Het programma is als volgt samenge steld. 1. „Alte Kameraden", marsch, C. Teike. 2. „Retour du Printémps", fant.-ouverture, G. Gadenne. 3. „Carmen Sylva", Walzer, Ivanovici Bekling. 4. „La Croix du Lorraine", ouverture, L. Daumot. 5. „Caecilia feestmarsch", L. Canivez. Pauze. 6. „Le secret de la Loode", ouverture- dramatique, A. Delbecq. 7. „Dans la Forêt", suite agreste en 4 parties, Z. Bajus. 1. Het ontwaken der natuur. 2. Vreug dezang. 3. De Diligenes in het bosch. 4. Rondedans van houthakkers en kolen branders. 8. „Wein, Weib und Gesang", walzer, Joh. Strauss. 9. „Sons of the Brave", marsch, F. Bidgood. De storm, Tjjdens den vrij hevigen storm die he dennacht ook boven onze stad woedde, is gelukkig geen schade van belang aange richt. Voor zoover ons bekend, hebben al leen enkele takken en reclameborden het moeten ontgelden. Donderdag a.s. van en haar orkest. Gemeentelijke luchtbeschermingsdienst. Gisteravond werd voor de 3e maal onder leiding van den heer R. Grippeling, arts, hoofd van den geneeskundigen dienst, hulpdienst van den gemeentelijken lucht beschermingsdienst, in een der lokalen van de voormalige kazerne Willem III, een cursusavond gehouden voor de opleiding van ongeveer 75 personen in hoofdzaak bestaande uit leerlingen van de Handels avondschool en de hoögere klassen van twee U.L.O.-scholen in de eerste begin selen van eerste hulp bij ongelukken, waar bij ten opzichte van het practische gedeel te medewerking werd verleend door een 5-tal leden der Roode Kruis-afdeeling en een 5-tal leden van de vereeniging E.H.B. 0. De heer J. Spaanderman, plaatsver vangend hoofd van den gemeentelijken luchtbeschermingsdienst het hoofd van dezen dienst, de heer A. O. F. W. C. Ga- sinjet was op het laatste oogenblik door ambtsbezigheden verhinderd en de heer 1. van Waarde, secretaris van den lucht beschermingsdienst, woonden dezen cur susavond bij en konden zich er van over tuigen met welk een groot animo de leer lingen hun best deden zich in e.h.b.o. ts bekwamen. De lieer Spaanderman bracht aan het begin van den avond met eenige welgekozen woorden de aanwezigen dank voor het feit, dat zij zich in het alge meen belang beschikbaar hadden, gesteld om dienst te doen bij den luchtbescher mingsdienst. De cursus in „eerste hulp bij ongeluk ken" zal in Juli nog eenige avonden op Dinsdag worden voortgezet en in Septem ber worden vervolgd door een cursus over de oorlogsgassen, te geven door den heer H. ten Have, arts, alhier. Verder zullen in aansluiting hiermede eenige oefeningen in kleiner en grooter verband, in samenwerking met andere hulpdiensten van den luchtbeschermings dienst, worden gehouden. Ons devies Oordeelt zelf. Vergelijkt ons werk met ander en onze prijzen! Aanbevelend, Fotograaf Bellamypark 38 De „Falga" vernield. Het motorzeiljacht dat Zondag zoo on gelukkig bij het Nollehoofd op de palen „gestrand" is, is voor een belangrijk deel afgetuigd kunnen worden, doch het scheep je is sindsdien door storm en vloed geheel vernield. Dit zeiltochtje beteekent voor de betrokkenen dus een groote schadepost. Teraardebestelling Th. E. Bretschneider. Op Oud Eik en Duinen te 's-Gravenhage is gisterochtend ter aarde besteld het stof felijk overschot van den gep. majoor der infanterie, Th. E. Bretschneider, Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Op de be graafplaats waren o.a. aanwezig de hee ren G. A. van Drunen, oud-assistent-resi dent de gep. luit.-kolonels G. H. Vürt- heim L. F. Fischer van het Indische Le ger, en G. J. C. Verhoeven de gep. ma joors B. v. d. Berg, H. Th. Wijnhof en C. J. F. de Graaf de gep. kapiteins A. T. Koert en D. Schaferen de oud-reserve- kapiteins M. M. van Hcoydonk en J. R. Ebbinkhoff. Voorts de gep. officier van het Indische leger W. P. Veltman en de oud vaandeldrager van het 14e regiment In fanterie A. P. Moggré. In de rouwkapel werd het woord gevoerd door den oud-kolonel der Marechaussee Piekema, die den overledene schetste als een braven kerel, een rechtschapen mensch met adel van ziel. Hij was een goed in structeur voor de jeugdige soldaten, en er zal een schok gegaan zijn door vele kleine gemeenten van Zeeland, waar zijn oud- Ieerlingen wonen, bij het vernemen van zijn overlijden. Aan de groeve heeft majoor b.d. B. v. d. Berg nog gememoreerd, dat de overledene den stoot heeft gegeven tot de oprichting van de Officiersvereeniging. Een neef dankte voor de betoonde be langstelling. Personeelc belasting. De ontvanger der Directe Belastingen alhier maakt bekend, dat ter voorkoming, van vervolging vóór 4 Juli a.s. op de per- soneele belasting 1938, aanslagbiljetten ge- dagteekend April 1938 betaald moet zijn. Vlissingscb scheepvaartnieuws. Aangekomen: „Prinses Juliana" van Harwich (verwacht) Nederlandsche m.s. „Jacoba", „Eland", „Wega", „Seinè" (sleepboot) van Antwerpen; „Pascholl" en „Wocana" van Londen. Om te bunkeren: Grieksch s.s. „Michalios" van Poti. Vertrokken: „Mecklenburg" naar Harwich „Michalios" naar Skiën „Jaco ba" naar Duinkerken„Pascholl" naar Antwerpen „Wocana" naar Gent. Toen de berichten over het noodlottige auto-ongeval dat Prins Bernhard indertijd overkomen ie, bekendwerden, vreesden ve len dat een donkere wolk zich zou leggen over het huis van Oranje waarin na veel leed eindelijk het geluk zijn intrede weer had gedaan. Gelukkig- zijn de sombere vermoedens niet verwerkelijktintegendeel, het ern stige ongeluk heeft geen blijvende gevolgen gehad en de Prins die vandaag zijn ver jaardag viert, geniet weer een goede ge zondheid. Hierbij komt de vreugde over de blijde gebeurtenis in het Prinselijk gezin, zoo dat er zeker alle aanleiding is om vandaag met blijdschap stil te staan bij het feit dat de man die Prinses Juliana het moedergeluk en ons volk een troonopvolgster schonk, verjaart. Het is Prins Bernhard in den betrekke lijk korten tijd dat hij tot de onzen behoort, volkomen gelukt zich populair te maken. Niet door neerbuigend-welwillend te doen, maar als gevolg van het feit dat hij een voudig en ongekunsteld is en daardoor stormenderhand aller harten heeft weten te veroveren. De storm is oorzaak dat vandaag hier ter stede niet in zoo sterke mate gevlagd wordt als anders op verjaardagen van een. lid van het Koninklijk huis gebruikelijk is. Niettemin wapperen nog heel wat dundoe ken in den straffen wind. Hetzelfde is blijkens de berichten die ons intusschen bereikten het geval te Amsterdam en den Haag. In laatstgenoem de stad. hebben velen de felicitatieregisters geteekend die ten paleize Noordeinde voor dit doel gereed lagen. Het slechte weer is oorzaak, dat zoowel te Scheveningen als in Zandvoort het af steken van het voorgenomen vuurwerk, vanavond achterwege zal moeten blijven. In de omgeving van het paleis Soestdyk was het vanochtend vroeg reeds druk. Al spoedig verscheen de jarige Prins, ge kleed in de uniform van ritmeester der hu zaren, in zijn gele auto, waarmede hij de richting Amersfoort insloeg. Reeds na kor ten tijd keerde de. Prins terug, vergezeld van zijn broeder, Prins Aschwin, die den verjaardag op Soestdijk mede kwam vie ren. De felicitatie-rcgisters in het palei3, werden druk geteekend. In Baarn was eveneens de feestvreugde reeds vroeg' begonnenalom werd druk gevlagd. Om half negen begonnen de kerk klokken te beieren. Z.K.H. Prins Bernhard woonde het défilé van de Baarnsche schooljeugd bij. Omtrent het middaguur arriveerdeeen deputatie van schoolkinderen der gemeente Soest ten paleize. Prins Bernhard dankte hartelijk en gaf ieder kind daarbij de hand. Dit nummer bestaat uit 2 bladen Gevonden voorwerpen. De Commissaris van Politie te Vlissin gen maakt bekend, dat aan zijn bureau als gevonden is gedeponeerd damestaschje padvinders2-iem schede van dolkmes ja ponceintuur bewijs van toekenning van Een kranige redding. (Stadsnieuws), Krachtig rechtsch offensief in Spanje,. (Buitenland). Weer eeji ernstig ongeval op onbe- waakten overweg. (Gemengd nieuws). De Chineezen hebben opnieuw dijken doorgestoken. (Buitenland) ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN Volwaardig v i .•.inaasdppelsmnak FL 1.40 PER FLACON e IN APOTHEKEN EN DROGISTERIJEN ouderdomsrente ten name van C. W« Wanstbruine zijden dameshandschoen staalboek japonstoffen band van een bei ge regenmantelheerenrijwiel, en dat in lichtingen zijn te bekomen omtrentvulpen bij de Graaf, Bankertsfcraat 50 padvin- dersriem bij Fliers, Koestraat 1pak Thermo-watten bij Stam, Slijkstraat ceintuur bij Meulmeester, Weststraat 16 rijwielbelastingmerk in étui bij Catsman, Callenfelsstraat 23 zilveren 1broche met glaasjes bij de Rijke, Papaverlaan 9 paar blauwe kinderpantoffeltjes bij Land man, Rozengracht 42; borduurschaartje bij v. d. Berg, Schuitvaartgracht 97 porte- monnaie bij Leijnse, Kogelparkstraat 7 driehoekje, waaraan 3 sleuteltjes en kope ren plaatje t/n van D. Roelse bij Houter man, Zwanenburgscheweg B 334, Koude- kerke paar zwarte regenpijpen bij de Rij ke, Joost de Moorstraat 3 padvindersriem bijOvaa, Bellamypark 41 blauwkras post duif met ring, gemerkt -|-Belg 384188695 bij v. d. Molen, Boul. Evertsen 44 kaats bal bij Goedhals, Breestraat 5 zakmesje bij A. Dekker, Verk. Quakkelaarstraat 118; draadontspanner van fototoestel bij Boer, Evertsenstraat 15 grijs kinderkapje bij van Ham, Kleine Kerkstraat 19 japon ceintuur met knoop bij Goethals, Breestr. 5 doublé halskettinkje bij Lako, Paul Krugerstraat 23 strandschop bij v. Rooij- en, Duijvendrechtstraat 22kinderhoed je bij Faas, Koudekerksche weg B 385, Koudekerkezwart zwempak bij Kooman, Glacisstraat 10 kwartje bij Vogel, Waai gat 3 blauwe ceintuur bij Pieterse, Coosje Buskenstraat 44; ijzeren kilogramgewicht bij Jilleba, Clijverstraat 29 groene dames japon bij Lommers, Glacisstraat 62 pas ser met potlood bij Brouwer, Kasteelstraat 118jonge herdershond bij de Ruijter, Oranjestraat 27 huissleutel bij van Dijk, Verk. Quakkelaarstraat 6kinderporte- monnaie bij v. d. Bosch, Kasteelstraat 5 kosteloos rijwielbelastingplaatje bij de Wolf, Gravenstraat 33 hangertje van col lier bij Willems, van Dishoeckstraat 25 gekleurde band van een jruk bij Soete- meijer, Hendrikstraat 34 lederen heeren handschoen bij de Jonge, Breewaterstraat 51; koperen armband met groene stee- nen bij Hansen, Verk. Quakkelaarstr. 189 blauwe sjaal bij Stroo, Bouwen Ewoutstr. 48 grijze band van regenjas bij Beun, Sot- tegemstraat 78 en passer bij Rovers, Mo lenstraat 61. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal De „Emoe", het eerste Indië-vliegtuig, dat aansluiting in regelmatigen lijndienst op Australië zal geven, is Dinsdagmorgen vroeg van Schiphol vertrokken. De heer E. Enthoven, voorzitter van den Raad van Bestuur der K.N.I.L.M., overhandigde ge zagvoerder A. Viruly een vlag in de Australische kleuren, die op het vliegveld Tjililitan aan den aflossenden gezagvoer der zal worden overgegeven. In het Stedelijk Museum te Amsterdam wordt a.s. Zaterdag de tentoonstelling „Honderd jaar Fransche Kunst" geopend. Het uitpakken van een „Zelfportret" van Cezanne tijdens de inrichting der expositie.

Vlissingse Courant | 1938 | | pagina 1