MARINE EN LEGER KERK- EN SCHOOLNIEUWS BINNENLAND SPORT SCHEEPVAARTBERICHTEN BUITENLAND GEMENGD NIEUWS zich hebben toegedragen bij het verstrek ken van geld aan verdachte voor aankoop van autobussen enz. De verdachte ondervraagd, zei dat uiteenzetting van Poppe juist was. Het geld dat hij te veel ontving, heeft hij uit sluitend gebruikt om meer aócepten aan poppe te kunnen voldoen. De officier van justitie, requisitoir ne mende, zei, dat het in deze zaak gaat om geldschieten. De officier achtte de zaak in wezen een oplichtingszaak. Hij was van meéning dat P. een fantastische rente voor de afwikkeling zou hebben gekregen, in dien deze normaal ware geweest, terwijl in zijn systeem, hij geen cent risico liep. - De officier eischte tegen verdachte we gens verduistering 3 maanden gevangenis straf voorwaardelijk. Valschelijk invullen van gezins- inkomstenkaart Th. A. P., 50 jaar, ketelmaker, wonende te Vlissingen, had zich te verantwoorden terzake dat hij te Vlissingen in het tijd perk van 24 Augustus 193724 April 1938, valschelijk, wekelijks een gezinsinkomsten- kaart heeft ingevuld, door daarin niet c.s vermelden, het inkomen van een bij hem inwonende dochter, die werkzaamheden verrichtte en waarvoor hij werd betaald, tengevolge van welke handelingen hem door het bureau van Sociale Zaken te Vlissingen, meer steun is uitgekeerd, dan waarop hg recht had. Verdachte ondervraagd, moet erkennen, dat de opgave die hij deed, valsch was. Hij is thans gestraft met schorsing in de werkverschaffing. De officier van justitie eischte 1 maand gevangenisstraf. De verdediger van verdachte, mr. A. J. y. d. Weel was van meening dat men der gelijke zaken niet over één kam kan sche ren. Zeker zal men individueele factoren ook in aanmerking moeten nemen, welke door pleiter nader uiteen werden gezet. Verdachte heeft een drieledige straf. Ie uit de werkverschaffing, 2e. niet in den steun en 3e de straf, die hij nu zal krijgen. Plei ter verzocht voor verdachte de uiterste cle mentie. Uitspraak van 28 Juni. De aanrijding met doodelijken af loop te Zoutelande op 29 April 1.1. De rechtbank deed heden uitspraak in zake J. M., 29 jaar, slager te Westkapelle, die er van verdacht werd op 29 April 1.1. zekeren H. uit Middelburg met zijn vracht auto te hebben aangereden, tengevolge waarvan H. eenige oogenblikken later is overleden. De rechtbank veroordeelde verdachte conform den eisch, tot een geldboete van 40 of 20 d. h. Chantage. De rechtbank deed verder uitspraak in zake M. M., 30 jaar, koopman te Rucphen. en M. C. H., 31 jaar, koopman te Lage Zwaluwe, beiden thans in voorarrest, die er van verdacht werden eenigen tijd geleden chantage te hebben gepleegd op een land bouwer te Rilï&nd Bath. Beiden werden veroordeeld tot 1 jaar gevangenisstraf. De eisch luidde destijds voor ieder lVz jaar gevangenisstraf. Valschheid in geschrifte A. P. van 't V., 29 jaar, koopman te Goes, 25 boete of 20 dagen hechtenis en 1 maand gevangenis straf voorwaardelijk. Kantongerecht te Middelburg. De kantonrechter te Middelburg heeft veroordeeld wegens Overtreding van de „Motor- en Rijwiel- wet" H. V. te Vlissingen 15 b. s. 10 d. h. J. P. te Goes 3 b. s. 3 d. h.N. S. te Middelburg 5 b. s. 5 d. h.J. D. v. d. B. Middelburg 5 b. s. 5 d. h.D. d. V. te Ritthem 1 b. s. 1 d. h.C. E. te Koude- kerke en P. K. te Koudekerk© ieder 1 b. s. 1 d. h.R. W. te Goes 2 b. s. 2 d. h. C. J. L. te Goes 2 x S 2.50 b. s. 2 X 2 d. h. Zich in kennelijken staat van dronken schap op den openbaren weg bevinden J. A. L. te Middelburg, H. D. te Vlissingen ieder 10 b. s. 10 d. h. W. v. d. G. te Vlis singen 15 b. s. 10 d. h. Zich in kennelijken staat van dronken schap op den openbaren weg bevinden bij herhalingN. B. te Vlissingen 15 b. s. 10 d. h. In de gemeente Arnemuiden rijden met twee aan elkaar gekoppelde wagens L. S. te Arnemuiden 1 b. s. 1 d. h. Niet toegelaten tot de uitoefening van een beroep waartoe de wet een toelating vordert buiten noodzaak dat beroep uitoe fenen: C. d. B. te Koudekerke 50 b.s. 20 d.h. Als eigenaar van een hondenkar gedu rende den rit .met twee personen plaats riemen op het met een hond bespannen voertuigR. de L. te Serooskerke 1 b. s. 1 d. h. In de gemeente Wemeldinge waren ver- koopen, ten aanzien waarvan niet voldaan is of wordt aan de eischen gesteld krach tens de warenwet, met uitzondering van artikel 16 dezer wetD. de H. te Middel burg 100 b. s. 40 d. h. Dader van aanslagen veroordeeld. De Arnhemsche rechtbank heeft van daag uitspraak gedaan tegen den dader van een tweetal aanslagen te Lienden. De 31-jarige vrachtrijder d. V. had van een hinderlaag uit schoten uit een jachtge weer gelost op een voorbijrijdenden wagen, met de bedoeling den bestuurder te be- rooven. Doordat het paard op hol sloeg mislukte de toeleg. Twee dagen later had V. uit wraak een schot gelost op een bewoner van Lienden, waardoor deze man werd gewond. V. werd vandaag veroordeeld tot 2 jaar gevangenisstraf, met aftrek van preven tieve hechtenis en ter beschikkingstelling der regeering. De eisch was 4 jaar, eveneens met ter beschikkingstelling. Voor de defensie. Tot op heden is een bedrag van 130.962.60 aan bijdragen voor de verster king van de defensie ontvangen. De luitenants ter zee 2e klasse Kon. ma- 'rine reserve C. C. Medema en H. C. J. Coumou, tijdelijk in vasten dienst, zijn aan gewezen voor diensten in Nederlandsch- Indië. Zij zullen 13 Juli per m.s. „Johan van Oldenbarnevelt" hun bestemming vol gen. De officier van den marinestcomvaart- dienst le klasse H. Gorter zal 29 Juni per m.s. „Sibajak" naar Tanger vertrekken, ter plaatsing aan boord Hr. Ms. „Johan Maurits van Nassau", als hoofd der ma chinekamer. De luitenant ter zee 2e klasse L. Brou wer zal 3 Augustus per m.s. „Johan de Witt" naar Nederlandsch-Indië vertrekken en verder aldaar per s.s. van de Java- China-Japanlijn naar Japan (Tokio) voor het volgen eener studie in de Japansche taal. Bevorderingen bij de marine. Sergeant-schrijver J. Burger tot majoor- schrijver. Korporaal-schrijver W. Frangoise tot sergeant-schrijver. Marine in Ned.-Indië. Overgeplaatst van Hr. Ms. ..Java" naar den onderzeedienst, de officier van den marinestoomvaartdienst der 2e klasse G. E. J. Groenendaal van Hr. Ms. „K XV" naar den onderzeedienst de officier van den marinestoomvaartdienst der 2e klasse R. de Bruyn. Nuttige handwerken. Aan de rijkskweekschool te Middelburg zijn gisteren alle 4 de candidaten geslaagd, Dl. de dames I. E. F. Doornbos, Vlissin gen C. J. Jansen Verplanke, Kruiningen C. I. van Nieuwenhuijzen, Middelburg en M. A. van Proorje, Oost burg. Examens. Voor het examen nuttige handwerken zijn aan de R.K. kweekschool te Moerdijk geslaagd de dames A. Franzen, Kwaden- damme en N. Pieters, Kloetinge. Aan de Ger. Majella kweekschool te Dongen is geslaagd de heer G. A. de Smet te Koewacht. Geslaagd voor akt-cA van -voorbereidend onderwijs (kleuteronderwijs) mej. M. W. de Beer te IJzendijke. Te Delft is geslaagd voor het propae- deutisch examen werktuigkundig ingenieur de heer J. J. A. Geluk te Noordgouwe propaedeutisch examen natuurkundig inge nieur de heer H. de Zeeuw, Axel. Aan de R.K. Kweekschool St. Jozef te Bergen (N.H.) is geslaagd voor het exa men onderwijzeres L.O. mej. M. H. H. A. Meijer, Hansweert. Bij het gisteren gehouden examen zie kenverpleging, diploma A, slaagde zuster C. J. Deurloo, opgeleid in het gasthuis te Middelburg. Voor het examen Nederlandsche han delscorrespondentie is geslaagd de heer M. C. Schoenmakers te Middelburg. Geslaagd voor radio-telegrafist ne kl., A. Albregts, leerling van de „De Ruyter- school". Op 25 Juni zijn aangesteld tot dienstpl. korporaal, de dienstpl. soldaten J. F. Beek man, P. Th. Schipper, C. Sinke, L. M. Wisse en M. C. H. Wouters, allen behoo- rende tot het 14e regiment infanterie en leerlingen bij de school voor reserve offi cieren der infanterie te Kampen. PRINS BERNHARD LOODST ONWILLIG ZEILBOOTJE IN VEILIGE HAVEN. Een sterke Zuidwestenwind was dezer dagen oorzaak, dat tal van zeilbootjes op de Loosdrechtsche plassen met moeilijk heden te kampen hadden. 7-1 m zeilbootje, bemand met twee personen, kon met geen mogelijkheid de richting naar een der Locsdrechtsche havens houden. Steeds sloeg het bootje weer uit den koers en ten einde raad besloot men maar af te wach ten tot er hulp zou komen opdagen. Deze verscheen vlugger dan men dacht, want van een racebcot af had men de moeilijk heden, waarmede de zeilers te kampen hadden, opgemerkt. De raceboot zette koers naar het zeilbootje en stevende met volle kracht op de onfortuinlijke zeilers af. Nadat was bijgedraaid, werd den zeilers een touw toegeworpen en spoedig was dit vastgemaakt. De raceboot, met het zeil bootje op sleeptouw, zette vervolgens koers naar de haven van „Ottenhome" te Loos- drecht. Alvorens de haven bereikt werd, vonden de zeilers echter gelegenheid de inzittenden van de raceboot, die him de redding had gebracht, goed op te nemen en tot hun niet geringe vreugde bemerkten zij, dat zich onder hen Z.K.H. Prins Bernhard be vond. Vlak voor de haven werd het touw losgegooid, het zeilbootje liep de haven binnen, terwijl de raceboot weer naar het midden van de plassen voer* De Crt. Ook in Venetië, waar op *1 schilderachtige Canale Grande kleurige gondels voorbij glijden, kunt U de onovertroffen Craven "A" (met kurken mondstuk) en Craven Plain (zonder mondstuk) koopen. Vurig, bijna hartstochtelijk zal de Italiaansche verkoop ster U de. voortreffelijke eigenschappen van deze super-zachte. 100% pure Vir- ginia-sigaretten vertellenI Vol geur, vol aroma, maar zóó zacht, dat ze de keel nooit prikkelen! „Diamine Signor, una sigaretteeccellentel" 10 stuks 17'/» cent 20 stuks 35 cent VERHOOGING CREDIET VOOR WERKVERRUIMING. Aan het voorloopig verslag der Eerste Kamer over het ontwerp van wet tot ver hooging van het zevende hoofdstuk B der rijksbegrooting voor het dienstjaar 1938 (verhooging crediet voor werkverruiming) wordt het volgende ontleend. Een aantal leden betoogde, dat- het vraagstuk van de bestrijding der werkloos heid een veel breeder gebied omvat dan-dat van het thans aanhangige wetsontwerp. Zich echter beperkende tot het onderha vige wetsontwerp verklaarden zij de ver hooging van het crediet voor het Werk fonds met een bedrag van zestig miïlioen gulden voor krachtige bestrijding der werk loosheid geheel ontoereikend te achten. Verschillende andere leden meenden, dat de regeering met de beschikbaarstelling van een bedrag van zestig miïlioen gulden een juiste keuze had gedaan. Enkele leden waren de meening toege daan, dat alle gelden, welke de tegenwoor dige regeering door middel van het Werk fonds als toekomstige last op de schouders van de Nederlandsche volksgemeenschap legt, als ondoeltreffend moeten worden beschouwd. BEZOEK VAN VREEMDELINGEN AAN FAMILIE OF VRIENDEN HIER TE LANDE. De Minister van Justitie heeft een schrij ven gericht tot de procureurs-generaal, tot de fgd. directeuren van politie en tot den inspecteur der Koninklijke marechaus see, bureau grensbewaking en rijksvreem delingendienst, waarin hij o.m. mededeelt De verscherpte controle op vreemdelin gen zal er toe leiden, dat hier te lande ge vestigde personen die familieleden of vrien den van vreemde nationaliteit voor eeni gen tijd op bezoek wenschen te ontvangen, zich veelal van te voren bij de politie van de plaats hunner inwoning zullen verge wissen of dergelijk tijdelijk familie- of vriendenbezoek kan worden toegestaan. In die gevallen ware door de politie nauwkeurig te onderzoeken, of het inder daad een reëel familie- of vriendenbezoek van slechts tijdelijken aard en niet zoo als in de practijk herhaaldelijk voorkomt een poging om zich in ons land te vestigen of eenige ander doel geldt. Vreemdelingen, van wie kan worden aangenomen, dat zij, onder den druk der omstandigheden, het land, waar zij ge vestigd zijn, verlaten en alzoo als „vluch telingen" worden aangemerkt, mogen ook niet voor bezoek hier te lande worden toe gelaten, tenzij zij kunnen aantoonen, dat zij in een ander land dan hetwelk zij ver laten hebben, met goedvinden van de be treffende autoriteiten, duurzaam verblijf gevonden hebben. VOETBAL? Voorstel tot competitie-uitbreiding. Dezer dagen hebben de Zuidelijke ver- eenigingen en de Zuidelijke afdeeling van de Federatie van 2ë, 3e en 4e klasse-voet- balvereemgingen een voorstel tot competi tie-uitbreiding in het Zuiden bij den K.N* V.B. ingediend. Dit voorstel zal in de op 28 Augustus te Scheveningen te houden bondsvergadering en in de afdeelingsver- gadering op 14 Augustus te Breda ter sprake komen. Het voorstel omvat o.a. Ingaande het seizoen 19391940 de eer ste klasse van afdeeling IV, die vorig sei zoen op elf vereenigingen werd gebracht, uit te breiden tot 12 vereenigingen en in- gaaiide hetzelfde seizoen de tweede klassen A, B en C Van afdeeling IV uit te brei den tot elf en ingaande het seizoen 1940— 1941 tot twaalf vereenigingen elk. Bij den aanvang van het seizoen 1938— 1939 zal in de gebruikelijke promotie- en degradatie-regeling bepaald worden op welke wijze de uitbreiding zal worden ver kregen. Het voorstel is geteekend door de ver trouwensmannen van vele vereenigingen en onderbonden van afdeeling IV. Wedstrydprogramma Zeeuwscbe Voetbalbond. Zaterdag 2 Juli. Zaterdagcompetitie Zuid-Beveland. Hansw. Boys 2Kapelle 2 Yerseke 2Kloetinge 1. Waarde 1Krabbendijke 1< Zondag 3 Juli. 2e klasse B. Hulst 3Philippine 2. S.V.O. 2B.K.V.V. 2. KORFBAL: Zomercompetitie Z.K.B. Afdeeling I, 2e klasse B. De competitiestand is nu T.O.G.O. 4 2 2 0 6 9—5 S.S.S. 4 2 115 12—4 Volharding 1 3 2 0 1 4 13—4 Volharding II 5 0 1 4 1 4—25 Afdeeling I, 3e klasse. Voor Donderdagavond a.s. is bepaald Te MiddelburgSwift IV—H.B.S. II. De gasten zijn favoriet. Afdeeling H, le klasse. De competitiestand is thans H.M.S. I 2 2 0 0 4 15—1 Blauw-Wit 10 0 10 1—8 T.K.V. 1 0 0 1 0 0—7. Voor Woensdagavond a.s. is vastgesteld Te Roosendaal Blauw-WitT.K.V. De gasten kunnen een aardige partij spelenmisschien is Blauw-Wit in eigen huis toch de meerdere. Afdeeling II, 2e klasse. De competitiestand luidt nu H.M.S. H 2 10 12 7—5 F.S.V. 2 10 12 4—5 Beatrix 2 10 12 34 Afdeeling I, 2e klasse A. De voor Woensdagavond a.s. uitgeschre ven ontmoeting Madjoe II—H.B.S. I ia we derom uitgesteld. Z.K.B.-nieuws. Te Steenbergen is onder den naam K.LK. (Krek in 't Korfke) een korfbalclub opge richt, welke als jongste lid tot den Z.K.B. is toegetreden en in afd. II, 2e klasse zal deelnemen aan de zomercompetitie van den bond. Dat over de „KJ.K.-kers" een groot korfbal-enthousiasme vaardig is, blijkt wel uit het feit, dat zij tevens voor de school kinderen een junioresclub hebben gesticht met 18 leden, welke iederen Woensdagmid dag speelt. Ook te Bergen op Zoom zag wederom een korfbalclub het licht, welke den naam. H.D.S. koos. Moge zij een lang leven be schoren zrjn Swift speelt hedenavond op het gemeen telijk sportterrein een gecostumeerden korfbalwedstrijd, waaraan een marsch door de stad Middelburg vooraf gaat. Zeelandia (Hansweert) trekt Zondag 17 Juli a.s. naar Antwerpen tot het spelen van een vriendschappelijken wedstrijd tegen dé korfbalvereeniging „Scaldis" aldaar. De „Karimata" onderbreekt den arbeid in verband met het stormachtige weer. De „Karimata" heeft gisteren den arbeid tijdelijk moeten onderbreken in verband met het stormachtige weer. Gisteravond tusschen twaalf en een werd met baggeren opgehouden. Er woei toen een halve storm uit zuidwestelijke tot westelijke richting met een windkracht van zeven tot acht. De molen ligt evenwel rustig voor de ankers temidden van de ruwe zee. De sleepbooten bevinden zich in de nabijheid, zoodat, indien dat noodig mocht zijn, onmiddellijk assistentie kan' worden verleend. De onstuimige golven maakten het gis termiddag om vijf uur onmogelijk de dog- ploeg, die des ochtends om 6 uur aan boord van de „Karimata" was gegaan, af te lossen. Zij is dus op den molen geble ven. Vanochtend zou opnieuw worden gepoogd de ploegen te verwisselen. In den loop van den avond was de wind in kracht afgeno men, zoodat men verwacht, dat het werk spoedig zou worden hei-vat. DE BEGRAFENIS VAN GRAVIN VAN STRATHMORE. De begrafenis van gravin van Strath- more, de moeder van de koningin van En* geland, is gisteren te Glamis (Schotland); in intiemen kring geschied. De kerkdienst, waaraan de koning, de koningin, graaf Strathmore, lord en lady Glamis en andera kinderen van de overledene deelnamen, werd gehouden in de kleine slotkapel, wer- v/aarts het stoffelijk overschot Zondag was overgebracht. De ter aardebestelling geschiedde op het landgoed. Een honderd tal dorpelingen volgde, de baar. BETOOGINGEN TE JERUZALEM. Na Tel Aviv heeft ook de Joodsche be volking van Jerusalem gisteren geprotes teerd tegen het ter dood veroordeelen van twee Joden, die schuldig zijn aan een aan slag op een Joodsche autobus. Bioscopen en café's werden gesloten. In alle synago gen werden gebeden gezegd. Te Tel Aviv heeft de revisionistische par tij betoogd voor het gemeentehuis. De po litie heeft de betoogers verstrooid en en kele arrestaties verricht. De Arabische bevolking van Palestina blijft betoogen voor de Arabische bevol king van het Sandjak. Te Tulkarem werd een sympathie-staking gehouden en aange zien de autoriteiten voor ongeregeldheden vreesden, is de stad door militairen bezet. Na tien uur 's avonds mag niemand zich meer op straat bevinden en een strenge bewakingsdienst is ingesteld. Vrachtauto door trein gegrepen. Vanmorgen is op den onbewaakten overweg nabij de zoutindus- trie te Boekelo een truck met oplegger door een goederentrein gegrepen. De locomotief botste ter hoogte van de achterwielen te gen den oplegger, waardoor deze een slag om maakte en ook de truck tegen den trein kwam. De chauffeur Plokhaar, in dienst dei' Koninklijke Nederlandsche zoutindustrie, werd uit de cabine geslingerd. Dr. Koek uit Boekeloo verleende hem de eerste hulp. De man, die over inwendige pijnen klaag de, is naar het ziekenhuis te Hengelo over gebracht. De auto werd ernstig bescha digd. De locomotief en de eerste wagon werden licht beschadigd. Het ongeval is vermoedelijk aan onop-. lettendheid van den chauffeur te wijten. —-Auto botst tegen aan hangwagen. Gisteravond keerden twee autobussen van de garage L. G. van der Ploeg uit Veendam, waarmede school kinderen uit Veendam een daguitstapje naar Schiermonnikoog hadden gemaakt, huiswaarts. Te omstreeks half elf is de voorste bus ter hoogte van Westerbroek, onder de gemeente Hoogezand, tegen een langs den weg geparkeerde truck met aanhangwagen gebotst. Door den schok werden de inzittende kinderen, allen tus schen 10 en 15 jaar oud, door elkaar ge worpen. Zr} konden, hoewel hevig ge schrokken, de bus aan den achterkant ver laten. De bestuurder van de bus, de chauf feur D. Suk en een onderwijzeres, die naast hem zat, waren er evenwel erger aan toe. Zij bekwamen kneuzingen en moesten, na dat zij door een dokter uit Hoogezand ver bonden waren, naar huis worden vervoerd. Het voorste deel der bus is totaal ont wricht, de motorkap zat onwrikbaar vast onder den aanhangwagen van de truck. De

Vlissingse Courant | 1938 | | pagina 5