EERSTE BLAD 76e JAARGANG - NUMMER 149 DINSDAG 28 JUNI 1938 Het inkomsten-niveau van Vlissingens bevolking STADSNIEUWS §cfecMrIcw»s«e«» nan Jew Ja§ UIT DE PROVINCIE ABONNEMENTSPRIJS Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agent schappen gevestigd zijn 2.20 per kwartaal of 17 cent per week. Franco per post 2.50. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner woon plaats. Afzonderlijke nummers 5 cent per stuk. Vlissingsche Courant UITGAVEFIRMA F. VAN DE VELDE Jr., WALSTR. 58-60, VLISS1NGEN - TEL. 10 - GIRO 66287 ADVERTENTIEPRIJS Van 15 regels 1.25, iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 50 cent per regeL Kleine adver tenties van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Bij driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend Alles bij vooruitbetaling. VERSCHIJNT DAGELIJKS, UITGEZONDERD OP ZONDAG EN ALG.ERKENDE CHR. FEESTDAGEN AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUB LICITE-ITSWA ARP E, INGESTELD DOOR DE VEREEN1GING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Een vergelijkende analyse Een economisch medewerker schrijft ons: Blijkens door de belasting-administratie verstrekte en door het Centraal Bureau voor1 de Statistiek bewerkte gegevens daal de van het voorlaatste op het laatst-afge- sloten dienstjaar het aantal belastingplich- tigen-krachtens-het-inkomen in Nederland van 1599 tot 1501 per tienduizend inwoners en in Vlissingen van 2061 tot 2006. Tegen over een teruggang van 6.1 pet. voor het land, staat dus slechts een daling van 2.6 pet. voor onze stad. Relatief is de ontwik keling van het inkomsten-niveau van onze bevolking in het laatste belastingjaar dus alleszins bevredigend geweest. Het loont echter de moeite om nader te bezien, óf deze gunstige conclusie ook ge handhaafd kan blijven, indien de belasting plichtigen naar verschillende inkomen klassen worden gerubriceerd. Het ligt immers voor de hand, dat het voor een stad een groot verschil maakt, of de ver mindering van het aantal belastingplich tigen in hoofdzaak veroorzaakt wordt door het wegvallen van voorheen reeds lage in komens en het vrijwel intact blijven van de hoogere, dan wel of juist bij deze hoo- gere, d.w.z. koopkrachtige inkomens de klappen gevallen zijn. Vjjf groepen inkomens. De inkomens van de Vlissingsche bevol king laten zich in vijf groepen rangschik ken, resp. van acht tot veertienhonderd gulden, van veertienhonderd tot tweedui zend, van twee tot vijfduizend, van vijf tot tienduizend en van tienduizend gulden en hooger. Bepalen wij om; eerst tot de topklasse. Inkomens van méér dan tienduizend gulden •kwamen in 1936 in Nederland 22 maal voor op elke tienduizend zielen. In 1937 bleek dit aantal gedaald tot 21, hetgeen een vermindering is van 4.5 pet. Voor Vlis singen waren deze aantallen resp. 11 en 12. Ook thans huisvest onze stad dus nog be langrijk minder van deze hooge inkomens dan er elders in Nederland gemiddeld voor kómen, maar tegenover de daling van het rijksgemiddelde van 4.5 pet. staat voor Vlissingen toch een toename van 9.1 pet. Relatief is dit dus al bijzonder gunstig Véél minder bevredigend was echter de gang van zaken in de volgende groep, die van de inkomens tusschen vijf en tiendui zend gulden. Voor geheel Nederland daalde het aantal daarvan van 55 tot 51, voor Vlissingen van 58 tot 50, alles weer per tiénduizend ingezetenen. In deze groep geeft het rijksgemiddelde derhalve een da- ling'te zien van 7.3 pet. en het cijfer van Vlissingen een daling van 13.8 pet. Boven dien ligt ons stedelijk cijfer voor deze ca tegorie, dat in het voorlaatste jaar nog boven het rijksgemiddelde uitkwam, daar nu beneden. De middenstand. De volgende groep is de, ook door het aantal zeer belangrijke, middenstands- groep, die de inkomens tusschen twee en vijfduizend gulden omvat. Deze groep on derging voor Nederland een daling van 354 tot 325 per 10.000 zielen, of van 8.1 pet., en voor Vlissingen slechts een teruggang van 543 tot 523, of van 3.7 pet. In deze categorie was de daling in onze stad dus aanmerkelijk kleiner en bovendien huisves ten wij véél meer van deze middenstands inkomens dan het rijksgemiddelde aan geeft. De daarop volgende groep, die van veer tienhonderd tot tweeduizend gulden, liep in het geheele. land terug van 443 tot 408, d.w.z. met 7.9 pet. en in Vlissingen van 636 tot 587, of met 7.7 pet. Hierin wijken de da.lings-percentages dus maar heel weinig onderling af het cijfer van Vlissingen is een fractie gunstiger dan het rijksgemid delde. En tenslotte de laatste groep, die van acht tot veertienhonderd gulden. Inkomens van deze grootte kwamen in het voorlaat ste jaar in Nederland 725 maal voor op elke tienduizend zielen in het laatste jaar bleek het aantal gedaald tot 696 of met 4 pet. Daarentegen steeg het aantal in Vlissingen van 813 tot 834 per tienduizend ingezetenen, of met 2.5 pet. Resumeerend kan dus worden gezegd, dat het relatief hooge aantal belasting plichtigen in Vlissingen niet in het bijzon der wordt veroorzaakt door de laagste in komen-klasse, maar dat alle groepen tot aan de grens van vijfduizend gulden daar aan het hunne bijdragen. Voorts dat in het laatste belastingjaar alleen de groep van vijf tot tien mille relatief sterker achter uitging dan het rijksgemiddelde, maar dat in alle overige groepen, óók in de topklasse de ontwikkeling gunstiger was. Deze relatief-gunstige ontwikkeling van het inkomstenpeil onzer stedelijke bevol king werpt voornamelijk baten af voor den plaatselijken winkelstand en voor depu blieke kassen. In welke mate de winkel stand van de beter intact gebleven-koop kracht profiteert, valt niet nauwkeurig te becijferen. De publieke kassen hebbenvoor al belang bij den gang van zaken in de hoogste inkomen-klassenen in de laag ste. In de hoogste, omdat de inkomsten belastingen progressief zijn, de grootere inkomens dus naar verhouding méér beta len en een daling daarvan tot een ver sterkte daling der belasting leidt. En in de liagste, omdat het wegzinken beneden de belastinggrens wel niet in alle, maar toch in zeer veel gevallen tijdelijke armlastig heid beteekent en het bijdragen adn de pu blieke kassen plaats maakt voor een trek ken uit deze kassen. Wat de belasting-opbrengsten betreft, komt de relatief-gunstige ontwikkeling van Vlissingen's inkomstenpeil in het laat ste jaar tot uitdrukking in de volgende cijfers de rijksinkomstenbelasting daalde in hoofdsom voor geheel Nederland met 6.1 pet. en in Vlissingen slechts met 3.9 pet. In een volgend artikel zuilen wij op overeenkomstige wijze de vermogenspositie der burgerij en de verschuivingen daarin analyseeren. DE VERBETERING VAN DEN NIEUWEN VLISSINGSCHEN WEG. Moderne verkeersregeling. Geruimen tijd is men reeds dag in dag uit bezig den Nieuwen Vlissingscheweg tusschen Vlissingen en Middelburg te ver beteren. Stuk voor stuk wordt de weg van Middelburg af opgebrókèn, waarna, ieder steentje weer netjes in het gelid wordt ge bracht om een'vlak wegdek te krijgen. Doch niet alleen de rijweg, maar ook het fietspad dat zich van Middelburg tot Sou burg uitstrekt, krijgt een beurt. De fiet sers zijn genoodzaakt btj het opgebroken gedeelte op den rijweg te gaan en het is zaak goed uit te kijken om veilig zijn weg te kunnen vervolgen. En dan volgt nog een belangrijke verbe tering aan dezen weg, een verbetering, waar de bewoners van Abeele tot. Middel burg al langen tijd naar hebben uitgezien, nl. een betegeld wandeltrottoir. Wilde vroeger een voetganger het rijwielpad en den rijweg mijdep, dan was hij genood zaakt, vooral bij regenachtig weer, door de modder te baggeren, want de plaats van heï. wandelpad was er wèl, maar de bestra ting ontbrak. Doch dit leed zal nu spoedig geleden zijn. Een gedeelte van het wandel pad is reeds met mooie tegels bestraat en hoewel het pad nog niet één geheel vormt; zal het spoedig voltooid zijn, want nijvere handen zijn druk doende de nog open zijn de plaatsen te bestraten. Voor de bewoners van dit weggedeelte is dit ongetwijfeld de mooiste verbetering van den weg. De regeling van het verkeev. Het is echter geen gemakkelijke taak dezen drukken hoofdverkeersweg onder handen te hebben. Het verkeer moet door gaan en kan moeilijk worden omgeleid. Maar in onzen modernen tijd is dit vraag stuk gemakkelijk op te lossen. Op twee plaatsen, ongeveer een paar honderd me ter van elkaar wordt de weg in de breed re voor twee derden opgebroken, zoodat een derde deel van den rijweg beschikbaar blijft voor het verkeer, waarop slechts één wagen of auto tegelijk kan passeeren. Tus schen deze twee opengebroken stukken wordt een houten driepoot geplaatst, waar aan een modern draaibaar „Stopbord" is bevestigd, en een rijksveldwachter doet dienst als verkeersagent. Op vlotte wijze wordt aldus het verkeer over het smalle weggedeelte geregeld en opstoppingen worden hierdoor vermeden. „En het bord voldoet uitstekend, me neer", verzekerde ons gistermiddag de ge moedelijke dienstdoende rijksveldwachter. „Reeds van verre kan men het woord „Stop" onderscheiden en het verkeer let hier scherp op. Het woordje „Stop" is voor iedereen begrijpelijk en dat is vooral van groot belang voor buitenmenschen, want die begrijpen meestal niet veel van de armbewegingen van den verkeersagent. Maar, merkt hij lachend op, hoe duidelijk het bord ook is, toch kwam er iemand on langs aan me vragen wat dat beteekende „Stop". Onderwijl kijkt hij goed naar beide zij den uit en daar het juist een zeer druk moment wordt, kunnen wij ons overtuigen van het'groote nut van het „stopbord" voor een richtige regeling van het verkeer. „Ja, meneer, vervolgt onze vriendelijke verkeersman dan weer, en hier is het nog niet bepaald druk, ik heb dienst gedaan ais verkeersagent bij de opening van de Moer- dijkbrug, dat was nog eens iets anders. Maar het ging prachtig hoor, hoewel het so.ms een heele puzzle was om dat over weldigende drukke verkeer in de juiste ba nen te leiden." Intusschen glijdt auto na auto over den weg. Met een kleine handbeweging wordt het bord in den gewenschten stand ge bracht en het verkeer vindt bijna zonder oponthoud plaats. De werklieden kijken niet op of om, steentje voor steentje wordt in de handen genomen en langzaam, meter voor meter, vordert de verbetering van het wegdek. Te Middelburg begonnen is men thans reeds genaderd tot nabij het wissel te Souburg. Is het gedeelte van den weg Middelburg- Souburg reeds eenige jaren geleden gemo derniseerd en bepaalt, men zich thans tot de noodige herstellingen van het wegdek, het gedeelte SouburgVlissingen bestaat nog gedeeltelijk uit asphalt en klinkers zonder rijwielpad. Doch ook hier wil men niet langer achterblijven. De verbete ring van dit weggedeelte is inmiddels aan besteed en thans is men nabij het vliegveld begonnen met het rooien van de boomen en hét verwijderen van het struikgewas. Binnen afzienharen tijd' zal zich dus een mooie moderne verkeersweg met een af zonderlijk rijwielpad langs den geheelen Nieuwen Vlissingschen weg van Vlissingen tot Middelburg uitstrekken. J. P. van Bel overleden. Jan van Bel overleden I Met groote ontsteltenis' hebben wij het bericht vernomen: Van Bel, jarenlang onze trouwe .medewerker, mochten wij tot onze vrienden rekenen, schrijft de Sport kroniek. - Gróót is het verlies voor den K.N.V.B., en vooral voor het-Zuidelijk district, waar van hij de ziel, het centrale punt, vormde. Wat hij voornamelijk als secretaris van het Zuidelijk Afdelingsbestuur gedaan heeft, is niet in enkele woorden te beschrij ven. Stellig moet-hij, gezien de wijze waar op hij die veelomvattende functie verricht te, er dagelijks- urenlang aan te besteden hebben gehad en van schier alles, wat van Bondswege in het Zuiden moest worden verricht,, was hij de stuwende kracht en de uitvoerder tevens. Maar niet alleen op administratief gebied bewoog zich zijn werk. Zelf oud-scheidsrechter zijnde als oprichter van 't oude Bredasche N.O. A.D., waaruit N.A.C. later ontstond, even eens oud-voetballer was hij lid van de scheidsrechterscommissie en tevens voor zitter van de sub-commissie voor het Zui den. En ook in het technische werk had hij zijn aandeel, want hij was meer dan dertig jaren lid (en al sinds jaren voor zitter) van de Zuidelijke Districtscom missie van de T.C., voorheen Zuidelijke Elftalcommissie geheeten. In die functie was hij o.m. een gewaardeerd adviseur van de Keuze-Oommissie, maar vooral heeft hij zich uitermate verdienstelijk gemaakt door de wijze waarop hij tientallen malen leider van. het Zuidelijk elftal geweest is. Tal van andere functies heeft hij in de voetbalwereld bekleed. Hij is vroeger eeni ge jaren lid van het Bondsbestuur geweest, hij was lid van de Bondsvergadering, hij beeft zitting gehad in tal van commissies, die min of meer belangrijke zaken hadden te onderzoeken. Zoo was hij o.m. lid van de commissie, die opdracht heeft rapport uit te brengen over de scheidsrechtersaan- gelegenheden in ons land. Het zoo belang rijke scheidsrechtersvraagstuk had vooral steeds zijn warme belangstelling en ontel baar is het aantal lezingen, dat hij voor scheidsrechtersvereenigingen e.d. gehouden heeft. Uiterst leerzame lezingen, leerzaam engezellig. Want laten wij dat ook even vastleggen Van Bel was, wat men in de wandeling noemteen gezellige kerel. Voor of na den wedstrijd, bij vergaderingen, bij allerlei gebeurtenissen die met voetbal verband hielden, kon men Van Bel te midden van een vriendenkring aantreffen. Hij was een populaire figuur, in het geheele land, maar uiteraard zeer in het bijzonder in het Zui den. Hoezeer men er daar prijs op stelde hem in zijn tuncties te behouden bleek ver leden jaar nog fcoen hij met zeer groote meerderheid als afdeelingssecretaris her kozen werd, toen een tegencandidaat ge steld was. Nu zal men tóch een ander moeten kiezen Ook in het lagere voetbal heeft hij een rol van beteekenis gespeeld. Vroeger als voorzitter van den Brabantschen V.B. en thans sinds enkele jaren als voorzatter van den Zeeuwschen V.B., welke functie hij ook al met groote toewijding vervulde. Ook in de sportjournalistiek is Van Bel een goede bekende geweest. Al heel vroeger kende men hem in de „Sportkroniek" en in „Het Sportblad" als Cloche, hij is re dacteur geweest van het sportblad „Ons Zuiden" en toen dat blad in de „Sport kroniek" opgenomen werd, een jaar of tien geleden, werd hij onze vaste mede werker, wat hij sindsdien onafgebroken geweest is. En inderdaad een goed en trouw medewerker, want wekelijks ko-nden wij op een kolommetje rekenen, op zijn stukjes, die stellig populair waren en die alom gewaardeerd werden. De Nederland sell e voetbalwereld heeft een steunpilaar verloren, een goeden vriend en een harden werker. Onze gevoelens van deernis gaan uit naar zijn weduwe, aan wie wij onze hartelijke deelneming betui gen. Wij zullen zijn nagedachtenis in eere houden. Verdedigingsoef ening. In verband met de ongunstige weers omstandigheden is de verdedigingsoefe ning van het detachement Genietroepen thans alhier gedetacheerd in samenwer king met de vliegtuigafdeeling -te Soester- berg, gisteravond niet ten volle tot zijn recht gekomen. Het vliegtuig heeft tengevolge van den krachtigen wind niet gevlogen. Door de genietroepen werd zoogenaamd droog ge oefend (militaire uitdrukking ontleend aan de oefening met brandspuit). De oefening werd bijgewoond door den kolonel der genie P. W. Scharroo. Bij gunstiger weersom standigheden zal de oefening om 22.30 uur hedenavond worden herhaald. Spreekuur wethouders van Onderwijs, Financiën en Sociale Zaken. De wethouders van Onderwijs en van Fi nanciën en Sociale Zaken zijn deze week verhinderd op de gebruikelijke tijdstippen spreekuur te houden. Openluchtconcert Accordeonyereeniging „Crescendo". Woensdag a.s. geeft de accordeonvereeni- ging „Crescendo", directeur dë :heer M. P. Ventevogel, des avonds te 8 uur, een con cert in de tent op het Bellamypark. Programma: 1. „Wilhelmus". 2. Officer of the daymarsch, y R. B. Hall 3. „Fètes d'Hiver'Y fantasie, G. Gadenne, op. 340. 4. „Sobro las Olas", wals, J. Rossa. 5. a. „Standchen", J. Hijkens. b. „Hör, mein Lied, Violetta", tango, O, Klose. 6. „Colonel Bogey, marsch, K. J. Alford. Pauze. 7. „Koning Voetbal", marsch, W. Schootemeijer. 8. „La coupe d'or", ouverture, L. Deneufborg. 9. „Wiener Praterleben", wals, S. Translateur. 10. „Ned. School- en Volksliederen- potpourri", Fr. Jackma. 11. „Wien bleibt Wien, marsch, J. Schrammel. Vlissingsch scheep vaar tnieuws. Aangekomen: „Mecklenburg"van Harwich (verwacht) Nederlandsche m.s. „Da Costa", „Zwaluw" en „Rottum" van Antwerpen „Anna" van Duinkerken naar Rotterdam „Union" naar Neuwied. Om te bunkeren: Nederlandsch m.s. „Koert" van Rotterdam Duitsch m.s. „Anna Peters" van Plymouth Griekseh s.s. „Antonios Chandris" van Bremen Yoegoslaaf s.s. „Vidovdan" van Durban. Vertrokken: „Prinses Juliana" naar Harwich„Vidovdan" naar Stettin; „Antonios Chandris" naar Rio de Janeiro „Anna Peters" naar Walkom; „Da Costa", „Zwaluw" en „Rottum" naar Londen „Koert" naar Drogheda. De werkloosheid in onze gemeente. Bij den Gemeentelijken Dienst der Ar beidsbemiddeling alhier stonden gisteren als werkzoekenden ingeschreven Mannen 19 grondwerkers, 2 loodgieters, I mastieker, 4 metselaars, 9 opperlieden, II schilders, 4 stucadoors, 24 timmerlieden, 1 verver, 3 vlechters, 2 machinaal-houtbe- werkers, 2 meubelmakers, 2 stoffeerders, 5 kleermakers, 2 schoenmakers, 77 metaal bewerkers, 6 brcod-banketbakkers, 7 sla gers, 4 turnlieden, 2 magazijnbedienden, 6 reizigers-agenten, 5 winkelbedienden, 2 chauffeurs, 7 kellners, 18 loopers, 3 por tiers, 3 sleepers, 52 transportarbeiders, 15 kantoorbedienden, 1 musicus, 3 onderwijzers 1 operateur, 34 varensgezellen (w.o. stuur lieden, machinisten, stokers, matrozen enz.), 137 losse arbeiders. Totaal 490 ingeschrevenen, waarvan 110 in de werkverschaffing. Vorige week 477 personen. AIzoo een vermeerdering van 13 werkzoekenden. Hefc nieuws van den dag in beeld. Foto's in ome Tijdingha1. Een équipe der Amsterdamsche bereden politie' neemt deel aan een door den A.N, Dit nummer bestaat uit 2 bladen Het inkomstenniveau van Vlissmgen's bevolking. (Pa&- 1» eerste blad) De herdenking van Marnix van St. AI- degonde te Oost- en West-Souburg is uitgesteld tot 1940. (Provin cienieuws) De fusie tusschen de Zeeuwseh Vlaam- sche tramweg maatschappijen kan thans spoedig verwacht worden. J Pro vincienieuws) Ernstige aanrijding te Rotterdam. (Gemengd nieuws); ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN W.B. uitgeschreven ruiterrit door een groot deel van ons land, waarvan de start Maandag te Zwolle plaats vond. Voor het bureau van de verkeerspolitie -aan den Overtoom werden de paarden ingeladen. In Hotel de Witte Brug te Den Haag hield de Ned. Journalistenkring Maandag een noenmaal, waarbij ir. J. E. F. de Kok, directeur-generaal van de „Koninklijke", een rede over de petroleumindustrie hield. DE COLORADO-KEVER. Ook kleine perceeltjes moeten bespoten worden Inenkele bladen hééft een bericht ge staan, vermeldende, dat de bespuitingén met loodarsenaat van aardappelplanten, die thans in Zuid-Westelijk Nederland we gens het optreden van den Colorado-kever is voorgeschreven, niet zou gelden voor de kleine perceeltjes, zooals die bij woningen en in particuliere tuinen voorkomen. Dit bericht is niet juist. Door den Plan- tenziektenkundigen Dienst is de bespuiting van alle aardappelplanten, ook die op klei ne perceeltjes, voorgeschreven, omdat daardoor alleen de volledige uitroeiing van den Colorado-kever bereikt kan worden. Indien de bespuiting met voorzichtigheid wordt uitgevoerd, zal zij ook in tuintjes, waar naast de aardappels andere, voor spoedig verbruik bestemde gewassen staan, toegepast kunnen worden, zonder dat er gevaar voor vergiftiging dezer gewassen gevreesd behoeft te worden. Dat de bespuiting met groote voorzichtigheid moet worden uitgevoerd spreekt van zelf, omdat er met een vergiftige vloeistof gespoten wordt, en deze dus niet mag terecht komen op gewassen (aardbeien, sla, e.d.), die spoedig verbruikt worden. Door het bedekken van deze ge wassen met courantenpapier of zakken tij dens de bespuiting kan geheel voorkomen worden, dat de vergiftige vloeistof er op terecht komt. Alleen in zeer bijzondere gevallen, b.v. indien een rij aardappels tusschen aard beien in staat, moet van bespuiting worden afgezien. De aardappels moeten dan zoo spoedig mogelijk gerooid worden en tot den dag, Waarop dit geschiedt, moet zeer nauwkeurig erop gelet worden, of daarin de kever of vreterij van de roode larven var den Colorado-kever voorkomt. Van den regel, dat ook de kleine perces- len met loodarsenaat bespoten moeten wor den, zal dus slechts in zeer weinige geval len afgeweken behoeven te worden. Ieder aardappelteler bedenke, dat het voorschrift inzake de bespuiting voor allen geldt en dat niet-uitvoering ervan een strafbaar feit is, waartegen in het belang van alle verbouwers met gestrengheid zal worden opgetreden. Ter voorkoming van misverstand wordt er op gewezen, dat ook alle te velde staan de vroege aardappelen bespoten moeten worden.. TRAMWEGMAATSCHAPPIJEN IN ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Fusie thans spoedig te verwachten. Van de in Maart 1936 door hen voor de fusie van de tramwegbedrgven in Zee land ingestelde commissie ontvingen Ged, Staten een verslag d.d. 17.'Juni. Uit dit verslag blijkt, dat de pogingen om de tramwegbedrijven in Z.-Vlaanderen tot een gemeenschappelijke exploitatie te brengén, in zooverre succes hebben gehad;-dat mag worden verwacht, dat de fusie thans spoe-

Vlissingse Courant | 1938 | | pagina 1