Steradent EERSTE BLAD 76e JAARGANG - NUMMER 148 MAANDAG 27 JUNI 1938 STADSNIEUWS Minister Van Dijk spreekt over „Defensieproblemen" Zomerstofjes „DE STER" 4U EEH ^dó bi# UW KUNSTGEBIT §dtcurlcn!sseii Jew Jas ABONNEMENTSPRIJS Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agent schappen gevestigd zijn 2.20 per kwartaal of 17 cent per week. Franco per post 2.50. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner woon plaats. Afzonderlijke nummers 5 cent per stuk. VJissf ngsche Courant UITGAVEFIRMA F. VAN DE VELDE Jr., WALSTR. 58-60, VLISSINGEN - TEL. 10 - GIRO 66287 lit AD VERTENTIEPRU S Van 1—5 regels 1.25, iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 50 cent per regeL Kleine adver tenties van 15 regels 50 cent, iedere regel meer IC cent (max. 10 regels). Bij driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Alles bij vooruitbetaling. VERSCHIJNT DAGELIJKS, UITGEZONDERD OP ZONDAG EN ALG.ERKENDE CHR.FEESTDAGEN AANGESLOTEN BIJ HET BURE AU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" ÈEN DRUK BEZOCHTE BIJEENKOMST DER NEDERLANDSCHE MAATSCHAP PIJ VOOR NIJVERHEID EN HANDEL. Het bestuur van het departement Mid delburg van de Nederlandsche Maatschap pij voor Nijverheid en Handel (welk depar tement de geheele provincie Zeeland om vat) had Zaterdagmiddag vele vooraan staande persoonlijkheden uit Zeeland uit- genoodigd om in Grand Hotel Britannia te .Vlissingen aan te zitten aan een koffie maaltijd. De Minister van Defensie, Z.E. J. J. C. van Dijk, heeft bij deze gelegen heid het wiaord gevoerd over „Defensie- problemen". Zeer talrijke civiele en militaire autori teiten hadden aan de uitnoodiging gevolg gegeven. Zoo merkten'wij in Grand Hotel Britannia behalve den Minister van Defen sie en het bestuur der Maatschappij voor Nijverheid en Handel o.m. op het vol tallige college van burgemeester en wet houders van Vlissingen, den commandant der maritieme middelen in Zeeland, de bur gemeesters van Middelburg, Oost- en West- Souburg en van talrijke kleinere Zeeuwsche gemeenten, den regeeringscommissaris voor de industrieele verdedigingsvoorbereiding met enkele heeren van zijn bureau, de gar nizoenscommandanten van Vlissingen en Middelburg, het lid van Ged Staten van Zeeland den heer J. M. van Bommel van Vloten, de directeuren van de N.V. Kon. Mij. „De Schelde", de Vlismar, de S.H.V., de haven van Vlissingen, de P.Z.E.M. en vele andere industrieele ondernemingen, den directeur der R.H.B.S. te Vlissingen, den officier van justitie, den griffier der Staten van Zeeland, den districtscomman dant der Kon. Marechaussee en vele an dere militaire en burgerlijke autoriteiten. De voorzitter van het Departement, de heer W. Berdenis van Berlekom deelde in zijn openingswoord mede dat de Commis saris der Koningin bericht van verhinde ring had gezonden en sprak zijn verheu genis uit over de groote opkomst van tal rijke Zeeuwsche autoriteiten, waaruit een belangstelling voor het door den Minister te behandelen onderwerp blijkt, die het be stuur zeer op prijs stelt. Hij dankte den Minister vervolgens voor zijn bereidwillig heid, om ondanks het feit, dat een zware taak op zijn schouders rust zoodat hij zeer druk bezet is, in de Scheldestad het woord te voeren. In gelijken zin wendde de voor zitter zich tot ir. A. Groothoff, den regee- ringscommissairis voor de industrieele ver- dedigingsvoorbereiding die bij eventueele verhindering van den Minister het woord had zullen voeren over het onderwerp „Industrie en Defensie". In verband met het feit, dat'Minister van Dijk uitdrukkelijk den wensch te ken nen had gegeven dat van hetgeen hij zou zeggen geen verslag zou. verschijnen, droeg de bijeenkomst een besloten karakter, zoo dat wij niet in details kunnen treden over hetgeen de Minister medegedeeld heeft. Wij moeten daarom volstaan met te ver melden dat hij gedurende enkele uren een bijzonder belangwekkende causerie heeft gehouden over de vele problemen waar mede men bij Defensie te maken heeft. Hij constateerde met groote vreugde dat in ons volk tegenwoordig grootere belang stelling voor defensie-aangelegenheden be staat. Vervolgens schetste hij in groote lijnen de situatie zooals die na den we reldoorlog ontstaan is, de huidige positie van Nederland in Europa en Azië en de gevaren die hiermede verband houden, de preventieve taak van onze weermacht en de zeer talrijke maatregelen op velerlei gebied die biermede nauw verband houden. De Minister deed een beroep op de Neder landsche werkgevers om den jongen men- schen die ten behoeve van ons vaderland onder de wapenen komen, na de vervul ling van hun dienstplicht weder in het be drijfsleven op te nemen en hen niet met ledige haden te laten staan. Minister Van Dijk is er met zijn zeer boeiende causerie ongetwijfeld in geslaagd den velen aanwezigen een beeld te geven van bet talrijke aantal problemen waar mede Defensie zich dag in, dag uit moet bezig houden. Een dankbaar applaus be loonde hem voor zijn onder groote aan dacht en stilte aangehoorde lezing, waarna de Minister nog enkele vragen beantwoord de. Ih zijn slotwoord sprak de voorzitter onder luiden bijval de hoop uit, dat de heer Van Dijk nog lang voor ons land als Minister van Defensie behouden mag blij ven. Opbrengst Zonnestraal-collecte. De Zaterdag alhier gehouden Zonnestraal collecte heeft opgebracht f 322.22. J. P. VAN BEL f Een harde werker voor de voetbalsport plotseling heengegaan. Een vooral in voetbalkringen zeer be kend stadgenoot, de heer J. P. van Bel, official van.den Kon. Ned. Voetbalbond, is in den nacht van Zaterdag op Zondag plotseling te Eindhoven overleden. De overledene, die 55 jaar oud is gewor den, had Zaterdag op normale wijze de be stuursvergadering van de afdeeling IV van den K.N.V.B. meegemaakt. Hij had toen met de heeren Spaan uit Helmond en Bockmeulen afgesproken om samen den volgenden morgen naar den Olympiscken dag te Amsterdam te gaan. Aan den keil- ner in het hotel waar hij overnachtte, ver zocht hij om hem om half acht te wekken. Toen de kellner Zondagmorgen op den af gesproken tijd waarschuwde, hoorde hij echter niets. Later kwam de heer Spaan in het hotel om den heer van Bel af te halen. Hij is toen met den kellner naar de kamer gegaan, doch op het herhaalde kloppen kreeg men wederom geen ant woord. Nadat vervolgens het slot gefor ceerd was vond men den heer van Bel ge deeltelijk ontkleed dood op den rand van zijn ledikant. Waarschijnlijk is hij des avonds toen hij zich ter ruste wilde bege ven, door een beroerte getroffen. De teraardebestelling zal Woensdagmid dag op de Noorderbegraafplaats alhier plaats vinden. Met den heer van Bel is een harde wer ker voor de voetbalsport in het algemeen en voor den K.N.V.B. en den Z.V.B. in het bijzonder, heengegaan. Ongeveer dertig jaren heeft de heer van Bel in het bondswerk van den K.N.V.B. gezeten. Het secretariaat van het zuidel-jK district van den K.N.V.B. heeft hij meer dan dertien jaren op verdienstelijke wijze waargenomen. Nadat hij eerst lid geweest is van de vroegere elftalcommissie was hij den laatsten tijd voorzitter van de zuidelijke districtscommissie. Verder heeft hij als be stuurslid van den K.N.V.B., leider van het Zuidelijk elftal, lid van de scheidsrechters- cömmissie enz. zijn beste krachten aan den bond gegeven. Ook als sportjournalist had hij bijzondere gaven. De lezers van het of ficieel orgaan van den K.N.V.B., de „Sportkroniek", zullen zich ongetwijfeld zijn dikwijls humoristisch geschreven artikeltjes herinneren over alles wat er tn ons district op voetbalgebied omging. Dat de bond zijn werk zeer op prijs stelde, blijkt uit het feit dat hem het bondsinsigne is toegekend. In het vroegere N.O.A.D. te Breda (later met een andere vereeniging gecombineerd tot N.A.C.) was hij indertijd ook een ijve rig bestuurslid. Vele jaren is hij toen te vens voorzitter van den Brabantschen bond geweest. In onze provincie heeft hij er eveneens veel toe bijgedragen om de voetbalsport populair te maken. Nadat hij hier in de vooroorlogsjaren zelf de sport beoefend had in de plaatselijke vereeniging E.M.M was hij ook nog scheidsrechter. Toen hij eenmaal official van den K.N.V.B. was heeft hy tevens vele lezingen gehoudea voor verschillende voetbal- en scheidsrecn- tersvereenigingen in onze provincie, waar hij immer door zijn aardigen verteltrant een aandachtig gehoor vond. Trouwens ook in andere deelen van het land ontbrak het meestal niet aan belangstelling wan neer de heer van Bel een causerie hield. In den Zeeuwschen Voetbalbond speelde hij eveneens een voorname rol. Toen op de jaarvergadering van 10 September 1927 werd besloten een commissie van beroep ir, te stellen, werd hij direct als voorzitter gekozen. Deze functie bekleedde hij tot 6 Januari 1936 toen hij tot voorzitter van dezen bond werd benoemd. Van zijn loopbaan bij de Posterijen kan tenslotte nog het volgende gemeld worden. Op 1 Juni 1901 kwam hij als klerk 2e klasse bij de posterijen en telegrafie op het telegraafkantoor te Rotterdam in dienst. Op 1 Augustus 1913 werd hij als klerk le klasse op het post- en telegraafkantoor alhier te werk gesteld. Zijn benoeming tot adjunct-commies volgde op 1 Juni 1921 waarna hem op 1 September 1932 eervol ontslag met wachtgeld werd verleend. Van af dien tijd is hij zich uitsluitend aan de voetbalsport gaan wijden. NEDERLANDSCH ONDERWIJZERS GENOOTSCHAP. Zeeuwsche N.O.G.-dag. De afdeeling Zeeland van het Neder- landsch Onderwijzers-Genootschap hield Zaterdagmiddag haar 3en N.O.G.-dag te Vlissingen en wel in het Paviljoen van de Wandelpier. Na een welkomstwoord van den voorzit ter der ontvangende afdeeling, den heer J. Butler, was het de heer W, Spinnaay, voorzitter der Zeeuwsche propaganda-com- missie en gedelegeerde voor Zeeland van het hoofdbestuur, die de officieele opening ver richtte en na de gebruikelijke welkomst woorden er op wees dat de Zeeuwsche pro- paganda-commissie enkele jaren verstek moest laten gaan voor een N.O.G.-dag. Hoewel het vanzelf aangenamer zou zijn ieder jaar zoo'n dag te houden, zou dat te groote financieele o.ffers vragen en het be zoek dan ook te gering zijn. Voor heel net land zien we een stijgende' belangstelling voor ons N.O.G en Zeeland is daarbij niet achtergebleven. Op 1 Januari 1938 kon men in feiten vaststellen, dat het N.O.G. was uitgegroeid tot de grootste vakvereeniging van open bare onderwijzers. Was het ledental m 1929 ruim 5000, op 1 Januari j.l. brachten we het tot 6828 leden. De Bond van On derwijzers bracht het tot 6500, de Mulo- vereeniging tot 1178 en de H.V. tot 660. Voor Zeeland klom het Genootschap van 245 in 1928 tot 345 in 1938. Twee afdeelin- gen waren bijzonder gelukkig, Vlissingen telt 45 leden en W.Z. Vlaanderen groeide in enkele maanden tijd van 28 tot 41 leden. Het is u allen bekend, aldus spr., dat we op onderwijsgebied bijzonder moeilijke ja ren doormaken. Onze positie wordt vaak bedreigd dooi" coiicx-nLratie van openbare scholen en het teruggaan van het leerlin gen-aantal. Gelukkig kwamen wij er voor Zeeland, dank zij onze waakzaamheid, het eerste jaar, waarin de scholen moesten be- kek worden vrij goed af, doch of dit jaar op jaar zoo zal gaan, doet ons de toekomst met angst en zorg zien. Thans gaan mijn gedachten, aldus spr,, naar de duizenden bevoegde krachten, die gereed staan hun energie en werkkracht aan de school te geven. Wel mogen ruim 4000 van hen in de school de te zware taak van de oudere leer krachten komen verlichten, doch de beloo ning, die hun rechtens hiervoor toekomt, wordt hun door den Staat onthouden. Hier past een woord van ernstig protest aan de regeering, die zulk een totaal ver keerden toestand doet voortbestaan. Ophieuw hebben de groote organisaties de handen ineen geslagen om nogmaals een felle aanklacht bij regeering en volks vertegenwoordiging in te dienen. Of het dit jaar wel zal gelukken Wij weten het niet, doch de verwachtingen zijn niet hoopvol. Het N.O.G. kent zijn plicht, aldus spr., en niets zal het nalaten om aan den onge- wenschten toestand in den kortst mogelij- ken tijd een einde te maken. Na nog gewe zen te hebben op het vele dat het N.O.G. reeds heeft gedaan, wekte spr. op om me destrijder te worden. Met de woorden „Ons Genootschap kent geen politieke ge bondenheid, wij dragen onze wenschen zelfstandig uit en trekken op een bepaald oogenblik gezamenlijk op met hen, die onze inzichten deelen", besloot spr. zijn ope ningsrede, waarna het orkest het Zeeuw sche Volkslied speelde, dat door allen staande werd meegezongen. Na nog enkele muzieknummers was het woord aan den heer L. F. Kleiterp uit Am sterdam, lid van het hoofdbestuur, die een propaganda-rede hield over het onderwerp „Wij". Spr. wees op den .moreelen plicht van aansluiting bij de organisatie. Het verdere van den middag werd ver zorgd door den bekenden declamator, den heer Jac. van Elsacker uit Rotterdam, die een groot succes rogstte en het orkest on der leiding van Caroline Dassy. Nadat het hoofdbestuurslid, de heer Col- Ier, nog eenige woorden had gesproken en aan Caroline Dassy en de zang-soliste van het orkest fraaie bloemen waren aangebo den, heeft de voorzitter te ruim 5 uur dezen goed geslaagden Zeeuwschen N.O.G.- dag gesloten, waarna een groot gedeelte van het gezelschap nog nableef voor het brengen van een offertje aan Terpsichore. Badhuis aan de Bonedykestraat. Gedurende de week van 20 tot 25 Juni werden in het badhuis 413 baden genomen en wel 292 door heeren, 106 door dames en 15 door kinderen. Leuke, moderne dessins, lachen U vanuit de etalage toe en de prijzen knipoogen, omdat ze weten, dat ze zoo laag zijn, dat U beslist zult besluiten zoo'n keurig lapje te koopen Prijzen, per el 15, 17, 26, 29, 32, 34, 36, 39 ct. enz. St. Jacobsstraat 8 Telef. 494 Afscheid bij de Kon. Maatschappij „De Schelde". Na het beëindigen van der werktijd op de Kon. Maatschappij„De Schelde" vereenig- den zich .Zaterdag de baas, ambtenaren en werklieden der afdeeling grofsmederij, om afscheid^ te nemen van den heer J. Peters, die na een diensttijd van 52 jaar de maat schappij met pensioen ging verlaten. De baas der afdeeling, de heer P. Klop sprak den scheidende toe en bood hem mede namens het personeel een fauteuil aan, waarin hij thans een welverdiende rust kan genieten. De nestor dankte roerend voor de hem aangeboden geschenken. Tot slot werd een driewerf hoera op hem uitgebracht, Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Vrijdag werd te Laren de jaarlijksche St. Jansprocessie gehouden. Z. K. H. Prins Bernhard bracht Vrijdag een bezoek aan het artillerie-paardendepót aan den Bredaschen weg te Tilburg, ten einde kennis te maken met de af richtings methoden, die in deze inrichting worden toegepast. Op de Dieze te 's-Hertogenbosch heeft de Heer A. Lieven Zondag met succes een poging gedaan om het record .4 en 6 uur te breken in de outboardklasse 1000 cc. Hij verbeterde hierdoor het weréldrecord dat reeds op zijn naam stond. Zondag werd in het Amsterdamsche stadion de Olympische dag gehouden. EEN BEKEND OUD-VLISSINGER HEEN GEGAAN. De heer Th. E. Bretschneïder overleden. Van tijd tot tijd komen op een dagblad redactie berichten binnen die een stroom van herinneringen wakker roepen. Vele oud-stadgenooten (ook zij die reeds jaren geleden Vlissingen verlieten) hebben den band met hun vroegere woonplaats nimmer verbroken en bleven met hart en hoofd meeleven met het wel en wee van de hun dierbaar geworden stad aan de Schelde. De majoor der infanterie b.d. Th. E. Bretschneider was een hunner. „Was", want gisteren is de heer Bretschneider ont slapen in den ouderdom van ruim 70 jaar. De heer Bretschneider is hier ter stede langen tijd verbonden geweest aan het Al gemeen Depot van Discipline en zijn wij juist ingelicht dan heeft hij hier ter stede vrijwel zonder onderbreking onge veer 31 jaar in garnizoen gelegen, in wel ke periode hij o.m. het 3e bataljon van het 14e regiment infanterie gecommandeerd heeftde overledene kwam hier als tweede luitenant en verliet den dienst als majoor. Tot dusver bevat het bovenstaande en kele nuchtere feiten. Maar wat het over-i lijden van den heer Bretschneider stempelt tot een feit waaraan in ons dagblad zeker aandacht dient te worden geschonken, 'is de groote populariteit waarin de overledene zich steedis heeft mogen verheugen. Wij hebben hierover nog hedenochtend van een zijner wapenbroeders sterke staaltjes ge hoord, waaruit wel heel duidelijk bleek hoe gezien de heer Bretschneider was bij zijn ondergeschikten, maar ook bij de burger bevolking in al haar geledingen. Dat de overledene steeds met Vlissingen is blijven meeleven, moge o.m. blijken uit het feit, dat van zijn hand in het herden kingsnummer dat wij deden verschijnen ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van ons dagblad, een artikeltje voorkwam. Dit nummer bestaat uit 2 bladen WERKELIJK GOED SCHOON! Door Uw kunstgebit dagelijks een bad te geven in Steradent, blijft het er steeds als nieuw uitzien en behoudt het de oorspronkelijke, rose vleeschkleur. Steradent wordt dan ook door 10.000 tandartsen - waaronder honderden Ne derlandsche - aanbevolen voor het dage- lijksch onderhoud van Uw kunstgebit. Prijs 50 en 90 cent bij apoth. en drogisten* N.V. Handelmij. RECK1TTS, Pharm.afd., De Bilt (Utrecht) Minister van Dijk spreekt over Defen sieproblemen. (Stadsnieuws); De heer J. P. van Bel ïs plotseling overleden. Stadsnieuws )j 16 Juli a.s. valt de uitspraak inzake Oss. /Binnenland); Er hebben weer verschillende ernstige verkeersongevallen plaats gehad. /Gemengd nieuws)] Naby Alkmaar heeft een krankzinnige een jongen met een dolle gestoken. (Gemengd nieuws)] ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN 45-jarig bestaan Harmonie „St. Caecilia". Een muzikale rondwandeling. Een bij alle stadgenooten welbekende vereeniging, de Harmonie „St. Caecilia" viert haar 45-jarig bestaan. Hoevele noot jes heeft dit muziekkorps in den loop der jaren bij de verschillende openbare feeste lijkheden in onze gemeente reeds afgebla- zen 1 Wij gelooven niet dat er één Oranje feest of soortgelijk feest tijdens haar be staan geweest is, waaraan de Harmonie „St. Caecilia" geen medewerking verleend heeft. Zij is dan ook een vooraanstaande plaats gaan innemen in de rij van plaatse lijke vereenigingen. Zaterdagavond trok het jubileerende korps met vroolijke marschmuziek door een deel der stad. Aan belangstelling heef t het hierbij niet ontbroken. Overal waar de lustig blazende muzikanten passeerden,- zagen wij publiek langs den weg, terwijl vanzelfsprekend een groote schare opge schoten jongelui en ook vele ouderen het korps op de rondwandeling vergezelden. Algemeene vergadering van aandeelhouders Stoomvaart Maatschappij „Zeeland". Zaterdagmiddag vond in het Grand Hotel Britannia alhier de gewone algemeene ver-» gadering van aandeelhouders der Stoom vaart Maatschappij „Zeeland" plaats. De balans en verlies- en winstrekening evenals het voorstel van de directie terzake van het beschikbare winstsaldo werden goedgekeurd. De periodiek aftredende commissarissen ,de heeren T. H. de Meester, Bernard Ruys en W. C. J. Smit werden herkozen, terwijl de heeren jhr. ir. O. C. A. van Lidth de Jeude en dr. H. van Manen bij acclamatie tot nieuwe commissarissen werden gekozen* De heer J. F. Berkel benoemd tot commissaris van politie te Bussum, Bij K. B. van 23 Juni 1938 is benoemd tot commissaris van politie te Bussum J. F* Berkel, thans commissaris van politie te Culemborg, vroeger hoofdinspecteur yam politie te Vlissingen*

Vlissingse Courant | 1938 | | pagina 1