ZONNESTRAAL-COLLECTE De jongste foto oan Prinses Beatrix EERSTE BLAD 76e JAARGANG - NUMMER 145 DONDERDAG 23 JUNI 1938 Gedeputeerde Staten van Zeeland en de Z.E.G.A.M. STADSNIEUWS Hulp voor hef Ned. Roode Kruis in oorlogstijd ScjicufUwSsscn nan Jew deafi A.s. Zaterdag «Je sterken voor «Je zwakken ABONNEMENTSPRIJS Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agent schappen gevestigd zijn 2.20 per kwartaal of 17 cent per week. Franco per post 2.50. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner woon plaats. Afzonderlijke nummers 5 cent per stuk. Ylissingsche Courant UITGAVE FIRMA F. VAN DE VELDE Jr., WALSTR. 58-60, VLISSINGEN - TEL. 10 - GIRO 66287 AD VERTEN TTEPR1J S Van 1—-5 regels 1.25, iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 50 cent per regel. Kleine adver tenties van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Bij driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Alles bij vooruitbetaling. VERSCHIJNT DAGELIJKS, UITGEZONDERD OP ZONDAG EN ALG.ERKENDE CHR.FEESTDAGEN AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITS WAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGINO „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Hebben de commissarissen, die voor de Provineie zitting hebben in den raad van commissarissen, wel steeds een juiste opvatting van hun taak? Provinciale Staten dienen hier aandacht aan te schenken. Er is in verschillende zittingen van Pro vinciale Staten van Zeeland reeds heel wat te doen geweest over het optreden van leden van Gedeputeerde Staten als com missaris van bedrijven waarbij de provin cie Zeeland financieel betrokken ia. Wij zouden al hetgeen te dien aanzien in de Statenvergaderingen is gezegd, niet gaarne voor onze rekening nemen, doch hetgeen thans met betrekking tot de Z.E. G.A.M. plaats vindt, gaat toch werkelijk de perken te buiten. Tot goed begrip, van hetgeen volgt en wellicht tot teleurstelling van hen die sen satie of schandaal vernachten voegen wij hier onmiddellijk aan toe, niet te doe len op de financiëele conseqenties van een commissariaatwij achten het volkomen rechtmatig dat een commissaris de aan zijn functie verbonden vergoeding ontvangt. Maar dan eischen wij van den betrokkene ook, dat hij doet wat zyn plicht is. En het spijt ons, dit in het openbaar te moeten verklaren dit is. tot op zekere hoogte ten aanzien van het lid van Ge deputeerde Staten den heer J. M. van Bommel van Vloten niet het geval voor zoover het onderstaande in het geding is. Een ongeremdheid. In het kort geleden verschenen en in de „Vlissingsche Courant" volledig gepu bliceerde zgn. „witboek" van Gedepu teerde Staten van Zeeland met betrekking tot de Z.E.G.A.M., staat o.m., dat een lid van Gedeputeerde Staten zijn optreden be treurt ten aanzien va.n de Z.E.G.A.M. in het algemeen en haar rechtskundigen raadsman Mr. Baars in het bijzonderen het witboek vervolgt dan „De houding welke dit lid van ons Col lege heeft ingenomen, heeft tot gevolg ge had, dat de directie en commissarissen der Zegam, hoezeer de noodzakelijkheid daar van betreurende, de beslissing tot het ver- leenen van medewerking tot het voeren eener nieuwe actie tegen de Imperial, ge nomen hebben zonder onze voorkennis. Wij verklaren, kennis genomen hebbende van de beweegredenen, welke de directie en commissarissen daartoe geleid hebben, het met dit standpunt eens te zijn. Het betrokken lid van ons College beeft verklaard, "het door de directie en commis sarissen ingenomen standpunt te billijken". Directie en commissarissen der Zegam hebben dus een besluit tot het voeren van een nieuw rechtsgeding genomen, zonder voorkennis van Gedeputeerde Staten. En Gedeputeerde Staten verklaren, dat z\j zich daarmee vereenigen kunnen. Welnu, wij hopen dat Provinciale Staten van Zeeland in de binnen kort te houden zitting, ondubbel zinnig zullen doen blijken, dat de Staten zich met dit standpunt NIET kunnen vereenigen Want wie ook maar eenigszins met de bijzonderheden bekend is, zal het ongerijm de van een en ander moeten opvallen. De president-commissaris van de ZEGAM is de heer J. M. van Bommel van Vloten, lid van Gedeputeerde Staten van Zeeland. En wij voege., hieraan toe (hetgeen wij straks nader zullen aantoonen) genoemde heer is president-commissaris omdat hij lid van Gedeputeerde Staten is. M.a.w. hij be hoort als president-commissaris van de ZEGAM naar beste weten de belangen dier vennootschap te dienen, voor zoover deze belangen niet strijdig zijn met die der Pro- vineie Zeeland. Hetgeen het witboek zegt, komt hierop neer Een lid van Gedeputeerde Staten is in openbare Statenzitting stout geweest (de bekende zinsnede over den „hersenkron- kel"). Daarom besluiten directie en com missarissen van de ZEGAM dat aan Gede puteerde Staten geen kennis zal worden gegeven van het besluit om een nieuw pensioen-proces te voeren. En de president commissaris van de ZEGAM die hiertoe meewerkt, is lid van Gedeputeerde Staten, maar houdt zijn medeleden er buiten Ten overvloede komen Gedeputeerden dan nog verklaren het met een en ander eens te zijn. Een feit van principieele beteekenis. Wij zijn misschien erg naïef, maar wij gelooven toch dat het de plicht van meer genoemd lid van Ged. Staten zou zijn ge weest om zijn medeleden van bedoeld be sluit kennis te geven. En ook de heer J. van Tuinen, chef-commies en hoofd der eerste af deeling (comptabiliteit) van de Provinciale griffie, had o.i. Gedeputeerde Staten mededeeling behooren te doen van het besluit waartoe bij blijkbaar als com missaris der ZEGAM heeft medegewerkt. Nu kome men ons niet aan boord met pogingen om aan te toonen dat het voeren van het nieuwe proces verstandig en wen- schelijk moet worden genoemd. Dat is best mogelijk maar het heeft met de zaak waar het om gaat niets te maken en dient in dit verband ook buiten discussie te blijven. Het gaat om de vraag of een lid van Gedeputeerde Staten niet in zijn plichtsver vulling te kort schiet, wanneer hij mede werkt tot een besluit, om Gedeputeerde Staten onkundig te laten van een beslissing waarbij de provincie Zeeland belang heeft. En die vraag dient in dit geval volmondig met JA te worden beantwoord. Men versta ons niet verkeerd. Dit wil geen veroordeeling zijn van den heer van Bommel van Vloten, dien wij als kundig Statenlid hoogelijk .respecteeren. Maar in dit speciale geval is genoemd lid (met zijn medecommissaris den heer van Tuinen) zijn boekje beslist te buiten gegaan. En omdat dit van principieele beteekenis is, dienen Provinciale Staten straks eens en voorgoed duidelijk te laten blijken, dat zij van commissarissen die voor de Provincie een commissariaat vervullen, verwachten en ook eischen, dat zij voor. de belangen der Provincie zullen waken. En dit laatste is niet te rijmen, met handelingen als hier boven genoemd. „Moet een commissaris dan niet uitslui tend de belangen behartigen van de ven nootschap waarvan hij commissaris is?" vroeg ons dezer dagen iemand met wien wij deze aangelegenheid bespraken. In dit speciale geval mag dit alleen ge beuren, voor zoover de belangen der Pro vincie niet in het gedrang komen, was ons antwoord. Meergenoemde heer is commis saris van de ZEGAM, omdèt hij lid van Gedeputeerde Staten is hij behoort dus in het bestuur van de ZEGAM toezicht te houden namens de provincie Zeeland. En nooit zal zulk een functionaris mogen me dewerken tot een besluit om Gedeputeerde Staten onkundig te laten van iets van be teekenis. Wie nog twijfelen mocht of de beide ge noemde commissarissen wel met de hier boven vermelde bedoeling tot commissaris zijn benoemd, leze de notulen der Provin ciale Staten van 1934. Daar vindt men de discussie over de arbeidsvoorwaarden van het personeel. Artikel 9 van de ZEGAM- statuten schrijft voor, dat de directie voor het vaststellen en wijzigen dezer arbeids voorwaarden de machtiging of goedkeu ring „van den raad van commissarissen" behoeft. Blijkens bedoelde notulen heeft een lid van Gedeputeerde Staten toen verklaard, dat de zeggenschap „van het College van Gedeputeer de Staten" in een en ander, bui tengewoon groot is. M.a.w. in de personen van de commissarissen die voor de Pro vincie Zeeland deel uitmaken van den raad van commissarissen, is het Provinciaal Bestuur vertegen woordigd Het lid van Gedeputeerde Staten dat in 1934 deze volkomen juiste opmerking maak te, isde heer van Bommel van Vloten, president-commissaris van de ZEGAM. Het wordt waarlijk hoog tijd, dat Pro vinciale Staten eens in rond Hollandsch te kennen geven dat commissarissen voor de Provincie, verantwoording voor hun han delingen schuldig zijn aan het Provinciaal bestuur. En hoewel wij het in de overige leden van Gedeputeerde Staten respecteeren dat zij genoemd lid er voor wilden behoeden een eigenaardig figuur te slaan, dienen Provinciale Staten ook als hun meening uit te spreken, dat het hun instemming niet heeft, dat Gedeputeerde Staten er zich achteraf mee vereenigen dat men het College opzettelijk onkundig heeft gelaten van iets waarvan de beide commissarissen die de provincie bij de ZEGAM heeft, Ged. Staten op de hoogte hadden dienen te brengen. Taak voor de vrouwen! Donkere wolken pakken zich samen bo ven ons werelddeel. Volgens een recente verklaring van onze regeering mag de mo gelijkheid van het uitbreken van een con flict m.a.w. van een nieuwen Europee- schen oorlog in de naaste toekomst niet uitgesloten worden geacht. Met het volste vertrouwen kan worden aangenomen, dat onze regeering alles doet, wat in haa.r vermogen ligt om ©enerzijds de internationaal dreigende gevaren te be zweren en anderzijds, om door krachtige versterking van onze weermacht, door maatregelen voor de voedselvoorziening in oorlogstijd en dergelijke, ons land zooveel mogelijk weerstandskracht te doen krijgen. Vol ijver wordt zij daarbij door het par ticulier initiatief gesteund. De Vereeniging voor Nationale Veiligheid met het Lucht verdedigingsfonds, de Vereeniging voor Luchtbescherming met haar plaatselijke organisaties, om eenige voorbeelden te noe men, werken eendrachtig mede. Zal de actieve verdediging van den va- derlandschen bodem een taak zijn, die weg gelegd blijft voor de mannen, zoo zal, meer dan ooit te voren, bij de passieve verdedi gingsmaatregelen aan de vrouwen de ge legenheid worden geboden hun land te die nen. Het Nederlandsche Roode Kruis o.a. zal zeer veel vrouwelijke hulpkrachten noodig hebben. De afdcelirc Vlissingen btjv. zal alleen al voor de -door haar in te richten hulpziekenhuizen noodig hebben: 55 ver pleegsters, 165 hulp-verpleegsters (zgn. Roode Kruis helpsters) en 100 huishoude lijke helpsters. De oproep óm zich op te geven voor de cursussen voor Roode Kruis helpster zal een dezer dagen uitgaan. Eenige theoreti sche en ook practische kennis is nu een maal noodig, wil men in tijden van nood bruikbaar zijn. Gezien de tijdsomstandighe den meent het Ned. Roode Kruis reeds thans van de vrouwen eenige opoffering te moeten vragen. Vrouwen weest bereid De plaatsen van verpleegster in de nood ziekenhuizen zullen openstaan voor oud verpleegsters. Dezulken kunnen zich reeds thans opgeven bij het bestuur van de af- deeling Vlisrmgen van het Ned. Roode Kruis, Droogdok S. Auto in sloot gereden. Onder de gemeente Meliskerke is gister avond een auto in de sloot gereden, waarin vier personen zaten, van wie een dame haar arm door een ruit sloeg. De overige drie in zittenden kwamen e- met lichte schrammen af. Zij zijn per Middelburgsche taxi naar Vlissingen, waar zij wonen, terug gebracht. Een grondwerk naby den Koningsweg. Momenteel is de baggermaatschappy „Holland" bezig met het bouwen van een zandpersinstallatie cxver den Koningsweg, waarmee de putten ter weerszijden van de vervallen trambaan der stoomtram Wal cheren met zand zullen worden volgespo ten. Genoemde maatschappij heeft dit werk aangenomen van de gemeente Vlissingen. Het op te spuiten zand, ongeveer 60.000 M3., wordt van rijkswerk in het Veersche Gat aangevoerd. Het verkeer over den Koningsweg zal goed doen met dit werk in uitvoering re kening te houden. Eindexamens R.H.B.S» By beschikking van den minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen is, met wijziging in zooverre van een beschik king van 6 Mei, bepaald, dat het monde ling gedeelte van de- eind-examens der af- deeling B van de R.H.B.S. te Vlissingen zal worden gehouden op 29 en 30 Juni en 1 Juli. Het Prinsesje in de armen van H.M. de Koningin, terwijl Prinses Juliana en Prinses Armgard vol belangstelling toekijken. Tentoonstelling van werk der leerlingen van de Vliss. Schoolvereeniging. Op de school van de Vlissingsche school vereeniging wordt naast de gewone vaK- ken groote aandacht besteed aan de les in handenarbeid. En dat deze lessen door de leerlingen met ambitie gevolgd worden, bleek wel uit de groote collectie voorwer pen, die gisteravond in het lokaal voor handenarbeid in het schoolgebouw waren tentoongesteld. Daar alles klasgewijze was gerangschikt, kreeg men een overzichtelijk geheel en een goeden indruk van de vorde ringen der leerlingen. Alle voorwerpen worden gemaakt naar. eigen idee en inzicht van den leerling, zoo- dat elk stuk een apart karakter krijgt. De, eene heeft meer aanleg en werkt veel se cuurder af dan de andere, maar het resul taat is in het algemeen uitstekend te noe men. De leerlingen uit de eerste klasse begin nen van zelfsprekend met eenvoudige voor werpen, zooals boekjes, bloempotjes enz alles geknipt uit gewoon papier. Leuke in vallen hebben die peuters uit de eerste w tweede klasse soms, vooral wat kleurcom binatie betreft, daar ze hun voorwerpjes zelf mogen opsieren. Jongens en meisjes krijgen in deze klassen gezamenlijk hand werkles, terwijl in de volgende klassen de meisjes zich afzonderlijk gaan toeleggen op fraaie en nuttige handwerken. In de derde klasse. In de derde klasse worden de voorwer pen ingewikkelder en moeilijker van vorm. Hier knipt men hen niet meer, maar wor den ze uit carton gesneden. Tevens worden in deze klasse de eerste beginselen van boetseeren uit klei bijgebracht. Bananen, hoewel wat klein van stuk, en appelen, die nog niet geheel rijp waren (de kleur ont brak), geleken heel aardig en zal menigen schooljongen hebben doen watertanden naar een echte vrucht. In de hoogere klassen bleek meermalen welk een goeden kyk de leerlingen op de voorwerpen krijgen en hoe handig men wordt in het vervaardigen van allerhande voorwerpen, die heel wat tijd en zorg ver eis chen. Van den banvv.uarbeid z^gen wij o.m. bakjes, doosjes, prullemanden, voor werpen uit hout gesneden z.a. cactus-, standaards, leuke modellen lepelrekjes, een schemerlampje (wat nauwkeuriger afwer, ken, jongeman), ja, 'n zeer handige leerling Dit nummer bestaat uit 2 bladen Gedeputeerde Staten en de ZEGAM hebben de commissarissen steeds een juiste opvatting van hun taak (Hoofdartikel) Belangrijke vorderingen der Zuiderzee werken. (Binnenland) Het centrale vliegveld zal niet tot stand komen zonder medewerking van de Kamer. (Luchtvaart) Nog steeds ernstige daden van terreur in Palestina. (Buitenland) Een Fransch militair vliegtuig is met 7 inzittenden verongelukt. (Luchtvaart) ZIE VERDEK EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN op het gebied van handenarbeid had zelfs 'n kamerlamp uitgezaagd, waarvan de keuri ge afwerking allen lof verdient Uit klei was een aantal koppen, aschbaltken, tegeltjes enz. geboetseerd. Bij het leeren van de verschillende lucht lijnen, die zich over Europa uitstrekken, hadden eenige jongens het plan geopperd een afbeelding te maken van het Vlissing sche vliegveld. In een speciale timmerles werd een en ander geknutseld en een aar dig geheel is ontstaan. Op het electrisch verlichte vliegveld stonden gisteravond vele miniatuur vliegtuigjes klaar voor den start. Mooi werk der meisjes. Maar de meisjes doen voor de jongens niet onder. Vele fraaie handwerken, keurig geweven of geborduurd, waren tentoonge steld, voorwerpen, die in de practijk te pas komen, zooals boekomslagen, stofdoeken- zakken, jurkjes en manteltjes voor pop of baby, sokjes en vele andere gehaakte of

Vlissingse Courant | 1938 | | pagina 1