EERSTE BLAD 76e JAARGANG - NUMMER 144 WOENSDAG 22 JUNI 1938 Dc radio-omroep in het be lang van den vrede STADSNIEUWS UIT DE PROVINCIE §ej»ewrleiiissen «nn Jew Jng" FIJN! SANOSTOL t^chcn abonnementsprijs Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agent schappen gevestigd zijn 2.20 per kwartaal of 17 cent per week. Franco 'per post 2.50. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zgner woon plaats. Afzonderlijke nummers 5 cent per stuk. VJissingsche Courant UITGAVEFIRMA F. VAN DE VELDE Jr., WALSTR. 58 60, VLISSINGEN - TEL. 10 - GIRO 66287 AD VERTEN TIEPRIJ S Van 15 regels 1.25, iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 50 cent per regeL Kleine adver tenties van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Bij driémaal plaatsing wordttweemaalberekend. Alles bij vooruitbetaling. VERSCHIJNT DAGELIJKS, UITGEZONDERD OP ZONDAG EN ALG.ERKENDE CHR.FEESTDAGEN AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUB L ICITEITSWAA RDE, INGESTELD DOOR DE V E R E E NIGI N G „D E NEDERLANDS CHE DAGBLADPERS" Bij de Tweede Kamer is een ontweip van wet houdende goedkeuring van het verdrag van 23 September 1936 nopens het gebruik van den radio-omroep in het be lang van den vrede, ingediend. Ter toelichting zegt de regeering o.a. het volgende Op 3 September 1936 is te Genève een conferentie bijeengeroepen om te komen tot het vaststellen van een verdrag ter zake. De conferentie is er in geslaagd een ver drag op te stellen, dat door 22 staten is onderteekendook de Nederlandsche ver tegenwoordiger is tot de onderteekening overgegaan. In de eerste plaats zullen de .regeerin gen moeten zorg dragen, dat geen uitzen dingen zullen plaats hebben, welke de be volking van een of ander land kunnen op wekken tot handelingen in strijd met de bïnnenlandsche orde of met de veiligheid van het betreffende grondgebied van een an/ieren staat. Vervolgens zal moeten wor den voorkomen, dat uitzendingen aanspo ren tot oorlog tegen een anderen ver dragstaat of tot handelingen, welke tot oorlog zouden kunnen leiden. Ten slotte zullen de staten móeten tegengaan, dat door onjuiste beweringen de goede inter nationale verstandhouding in gevaar wordt gebracht. Wat de positieve verplichtingen betreft, welke in het verdrag voorkomen, deze be palen zich ertoe, dat de verdragsluitende partgen zich verbinden wederkeerig er voor zorg te dragön in het bijzonder in tyden van crisis dat berichten zullen worden uitgezonden nopens de internatio nale betrekkingen, waarvan de juistheid zal zijn gecontroleerd door de personen, die verantwoordelijk zijn voor de uitzending, terwijl voorts iedere verdragstaat zich verbindt aan een anderen verdragstaat, die dit vraagt, gegevens ter beschikking te stollen, ten einde te bevorderen, dat door den radio-omroep betere kennis wordt ver spreid nopens het eerstgenoemde land. Opgemerkt dient, dat geen enkele ver plichting voor de staten is opgenomen om op hun gebied radio-omroepuitzendingen uit andere staten, waartegen zij bezwaar hebben, ongehinderd toe te laten. Ten einde aan de verplichtingen, welke uit dit verdrag voortvloeien, volledig ef fect te verzekeren, is tenslotte een bepa ling opgenomen, krachtens welke de ver dragsluitende partijen zich verbinden maat regelen te nemen ertoe strekkende, dat de genen, die met de verzorging van den ra dio-omroep zijn belast, de bepalingen van dit verdrag zullen nakomen. Krachtens art. 14 zal het verdrag, be houdens een nadrukkelijke verklaring in tegengestelden zin, uitsluitend gelden voor het moederland en niet voor de overzee- sche gewesten. Nadat de onderteekening had plaats gehad, hebben de ministers van binnenlandsche zaken, van buiten!andsche zaken en van koloniën overwogen, in hoe verre het verdrag ook voor Nederlandsch- Indië, Suriname en Curacao zou kunnen worden aanvaard. Dit onderzoek leidde tot de conclusie, dat hiertegen geen bezwaren zouden be staan. Art. 3 van het onderhavige wetsont werp stelt derhalve voor, het verdrag even eens toepasselijk te doen zijn op Neder- landsch-Indië, Suriname en Curacao. Tot dusver is het verdrag bekrachtigd door Brazilië, Britsch-Indië, Denemarken, Frankrijk, Groot-Brittannië (tevens voor Birma en Rhodesia), Luxemburg en Nieuw Zeeland, terwijl zijn toegetreden Australië en Zuid-Afrika. Op 2 April 1938 is het verdrag in werking getreden. Medische examens V.R.B. In de verbandkamer van de Kon. Mij. „De Schelde" zijn gisteravond de medische examens voor diploma A en B van den Ned. Bond tot het Redden van Drenkelin gen gehouden. Van de 16 V.R.B.-candidaten werd er slechts 1 afgewezen. De examen commissie bestond uit de heeren doktoren R. Grippeling, H. ten Have, A E. J. La- comblé en J. Louwerier. Aan de medische eischen van diploma A werd voldaan door de dames D. Brans, H. Blok, N. van der Kooy, S. van den Driest, P. Vriends, R. Vriends en den heer J. An- driessen, die allen reeds practisch voldaan hadden en dus het -diploma A verwierven, benevens door de dames N. Sinke, F. Auer, C. Caljouw en J. Karelse, die zich dezen zomer nog aan het practisch examendeel moeten onderwerpen om in het bezit van het begeerde diploma A te komen. Aan de medische eischen van diploma B werd voldaan door de dames J. van der Peijl en M. Tavenier- Brosens en de hee ren H. Duns en M. J. Huiszoon. De beide dames hadden het practisch gedeelte reeds met goed gevolg afgelegd en hebben zich dus in het bezit van diploma B gesteld, de beide heeren moeten dezen zomer nog aan de practische eischen voldoen om het di ploma te verwerven. Dr. Ten Have wenschte als waarnemend V.R.B.-voorzitter de geslaagden geluk on der verklaring, dat de brigade het zeer op prijs stelt, dat de leden hun vrijwillig op genomen taak zóó verstaan, dat zij in staat zijn tot verdere hulp, wanneer e»n drenkeling uit het water is gehaald. Spr. is tevreden over de behaalde resultaten en zeide voorts, dat het voldaan hebben aan het examen het bewijs geeft om eerste hulp in dien graad toe te passen. De hoofd-instructeur van de V.R.B., de heer P. C. M. van Anraad, dankte namens de leden dr. Grippeling voor de lessen, wel ke hij ais leider van den medischen cursus heeft gegeven. De V.R.B. mag over dezen uitslag, wel ke de menschheid slechts ten goede kan komen en het veiligheidsgevoel zeer zeker helpt bevorderen, gewis tevreden zijn. Vlissingsch scheepvaartnieuws. Aangekomen: „Mecklenburg" van Harwich (verwacht) Nederlandsche m.s. „Meeuw", „Saturnus" van Antwerpen; „Mado" van Londen. Om te bunkeren: Nederland sche m.s. „Prima" en „Flying Scotsman" van Antwerpen„Melissa" van Havre Grieksch s.s. „Nicolao Uzeogarfia" van LondenFransch s.s. „Louisld." van Ant werpen. Vertrokken: „Oranje Nassau" naar Harwich „Prima" naar Bantry „Flying Scotsman" naar Esbjerg„Me lissa", „Mado" naar Antwerpen„Sa turnus" naar Londen „Meeuw" naar Gloucester „Remi" naar Yarmouth „An tilope" naar Londen „Nicolao Uzeogarfia" naar Cuba. Succes van „L.O." te Oostende. Aan. het Internationaal Vrouwenturn- tournoöi, dat op Zaterdag 18 en Zondag 19 Juni jl. te Oostende heeft plaats ge had, werd o.a. ook deelgenomen door de damesgymnastiekvereeniging „Lichaams ontwikkeling" alhier. Behalve aan het succesvol optreden van meerdere groepen turnsters van het Kon. Ned. Gymn. Verbond in groot verband, heeft zij ook aan het overige wedstrijd programma deelgenomen en beslag weten te leggen op een der mooie bekers, die be schikbaar waren gesteld. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Z.K.H. Prins Bernhard bracht Dinsdag een bezoek aan de tentoonstelling „De Weg 1938" in de Houtrust-hallen te Den Haag. De ruim 450 manschappen van het 2e regiment luchtdociartillerie, dat thans tij delijk in de Oranje Nassaukazerne te Am sterdam in garnizoen ligt, zijn Dinsdag middag opgekomen. Gevonden voorwerpen. De Commissaris van Politie te Vlissingen maakt bekend, dat aan zijn bureau als ge vonden is gedeponeerd Een heerenrijwiel twee damesrijwielendrie sleutels aan plankje, gemerktD.D.O. onderdeel foto toestel slot met ketting van rijwielda mesbroche, waarschijnlijk koper met gele stenen en een dop von een carburatoren dat inlichtingen zijn te bekomen omtrent kinderpaardenleidsel bij v, d. Endt, Callen- felsstraat 26 zwart vulpotlood bij Huser, Verk. Quakkelaarstraat 63 vulpotlood bij Tieleman, Korenstraat 9bruin dieren- mandje bij Kroon, Waaigatijzeren ring met 12 sleutels bij van Luijk, Verk. Quak kelaarstraat 123; nikkelen heerenarm bandhorloge met dito bandje bij Warman, Pluimstraat 6 huissleutel bij Dieleman, Coosje Buskenstraat 30 bedrag aan geld bij mevr. Louis, Boul. Bankert 104 grijze jongensjas bij Verbeek, Hobeinstraat S5 rijwielbelastingmerk bij Streefkerk, Gree newoud 27bonboek van de Standaard Petroleum Comp. bij Wouters, Groenewcud 76 grijs kindertaschje bij Meertens, Anje lierenlaan 94 ijzeren ring met 7 sleutels bij Albrink, Ridderspoorlaan 15heeren rijwiel bij de Waal, Kasteelstraat 95 frot te zwart omslagdoekje bij Weijermans, Ro zengracht 12 wit kindermanteltje bij „De Vlijt", Walstraatbruine portemonnaie bij Schillemans, Lange Zelke 13 melksleutel bij Meerman, Hobeinstr. 1zilveren beurs je bij wed. v. d. Sluijs, Bouwen Ewoutstr. 30 los rijwielbelastingmerk bij Barendse, Kenau Hasselaarstraat 47 beige kinder kousje bij de Nooijer, Vrouwenstraat 37 bruine portemonnaie met ritssluitingbij J. Gugelot, Koudekerkscheweg 92 huissleu tel bij Geldof, Schotsenhoek 7 brandglas bij Smit, Groote Markt 1 bruine dames- partemonnaie bij J. Bak, Vrouwestraat 46 bruine dameshandschoen bij Appeldoor, Breewaterstraat 51 badpak met handdoek bij de Rooij, Coosje Buskenstraat 14beige dameshandschoen bij Smit, Evertsenstraat 16heerenvulpenhouder en speelgoedko nijntje bij kantoor P.Z.E.M.motorbril bij Jansen, Walstraat 55 bovendameshand schoen bij van Splunder, Noordstraat 34 rijwielbelastingmerk in étui bij Sturm, Koudekerkscheweg O. 6 grijs damesjasjc bij van Belzen, Nieuwstraat 14rijwielbe lastingmerk bevestigd aan een touwtje bij Kruijdemer, Steenhuisstraat 16 en rijwiel belastingmerk in étui bij Fliers, Koestr. 5a. Nog goed afgeloopen. Hedenmiddag omstreeks twaalf uur heeft op het Betje Wolffplein een aanrijding plaats gehad tusscken een uit de provincie Utrecht afkomstigen vrachtauto en een fietsjongen. De vrachtauto kwam uit de Aagje De kenstraat en wilde de Coosje Buskenstraat in rijdén. Hiertoe had. hij dus om den vluchtheuvel heen moeten gaan. In strijd met de regelen van het verkeer reed de bestuurder echter tusschen de twee helften van den vluchtheuvel door. Op hetzelfde oogenblik kwam ook een fietsjongen uit de Badhuisstraat. De automobilist had den jongen dus voorrang moeten verïeenen, daar deze van rechts kwam. Hij deed dit echter niet zoodat een botsing het gevolg was waarbij het voorste gedeelte van de fiets onder het rechtervoorwiel van den vrachtwagen terecht kwam en vernield werd. Wonder boven wonder liep de jongen geen letsel op. Hij kwam met den schrik vrij. De politie heeft tegen den autobestuur der proces-verbaal opgemaakt. Overneming deel provinciale weg WalsoordenHulst door het Ryk. Ged. Staten stellen de Prov. Staten voor zich te vereenigen met overname in be heer en onderhoud bij het rijk van het overgroot© deel van den weg Walsoorden Hulst en wel van 1.300 Km. tot 11.348 Km. Wat de dan niet onder dit besluit vallende deelen van den weg betreft, meldt het voorstel, dat het eerste, dat de verbinding zal blijven vormen met het be langrijke gehucht Walsoorden en de haven ter plaatse, te zijner tijd wordt geplaatst op het tertiaire wegenplan. Het tweede deel is in beheer en onderhoud bij de ge meente Hulst. De provincie zal aan het Rijk 120.340 hebben te betalen. Bij Ged. Staten noch bij den hoofdingenieur van den provincialen waterstaat, bestaat bezwaar tegen de overneming en de voorwaarden waaronder deze c.q. zal plaats vinden. Brugtarief Tholen. Op 10 October a.s. verstrijkt de termijn, waarvoor het tarief geldt voor de heffin gen van het verkeer over de brug van Tholen naar den Auvergnepolder, gelijk dat tarief werd vastgesteld bij gemeen schappelijk besluit van de Staten van Zeeland en die van Noord-Brabant. Wil door de gemeente Tholen ook na het verstrijken van bedoelden termijn van 5 jaren weder bruggeld kunnen worden geheven, dan zal dit tarief met ingang van 10 October dus opnieuw vastgesteld dienen te worden. Na met het gemeente bestuur van Tholen gepleegd overleg, waarbij uitgegaan werd van een door dat College zelf aan de hand gedane gedeelte lijke verlaging van het tarief, zooals dit thans geldt, zijn Ged. Staten met de ge meente tot een vergelijk gekomen, hierin bestaande, dat de gemeente zich er mede vereenigd heeft, dat, met bestendiging overigens van set bestaande tarief, daarin mét ingang" van 10 October a.s. alsnog de volgende wijzigingen zullen worden aange bracht a. voor een motorrijtuig, bestemd voor vervoer van ten hoogste 6 personen b. voor een auto-omnibus, tractor, Pro mobiel, wegenwals of autovrachtwagen met inbegrip van vracht wegende minder dan 2000 Kg.2000 Kg. en meer doch minder dan 5000 Kg.5000 Kg. en meer doch minder dan 10.000 Kg.10.000 Kg. en meer wordt het tarief van resp. 30, 30, 40 ct., 1 en 2 verlaagd tot resp. 25, 25, 30, 75 ct. en 1.50, terwijl voor rijwielen waarvan vooralsnog een bedrag van °Yz cent per overgang geheven wordt, voor het vervolg geen bruggeld meer versclr digd zal zijn. De mindere opbrengst, die van deze tariefsverlaging het gevolg zal zijn, is, afgaande op de uitkomsten van het brugbedrijf over 1937, te ramen op een bedrag van ongeveer 9000. Ged. Staten zijn van meening, dat met deze tariefsverlaging voor het oogenblik kan worden volstaan. Werd de beide vorige malen het tarief vastgesteld voor een termijn van vijf jaren, thans komt het ons, teneinde zooveel te spoediger weder in de gelegenheid te zijn, de gevolgen van het dan geldende tarief en de eventueel daar aan te verbinden consequenties als ook de vragen, welke daarbij verder aan de orde mochten komen, onder het oog te zien, geraden, dat de termijn, waarvoor het tarief zal gelden, ditmaal op niet langer dan 3 jaren gesteld wordt. Onder mede- deeling, dat hunne ambtgenooten in Noord-Brabant zich met het voorgaande hebben vereenigd en aan Se Prov. Staten van dat gewest een voordracht in gelijken zin zullen richten, stellen Ged. Staten voor, te besluiten in bovengenoemden geest. Examen Middenstandsdiploma Handelskennis. By het Dinsdag te Terneuzen aangevan gen mondeling examen voor het Midden standsdiploma Handelskennis, gegeven van wege het Instituut voor Middenstandsont wikkeling zijn geslaagd voor het volledig examen de candidaten J. A. Prins, Vlissingen, handelsbediende; S. Prins, Vlissingen, glasbewerker D. F. M. Fassaert, Hulst, bouwmaterialenhande- laarC. A. van Baal, Terneuzen, apothe- kersass.H. J. Blondeel, Eede, zonderJ. F. Borghstijn, Hulst, winkelbediende L. M. S. Dellaert, IJzendijke, onderwijzeresR. A. Galle, Oostburg, timmerman G. J. B. Gijzeis, Sluis, bakkersknechtA. Hame link, Terneuzen, melkslijter C. J. van 't Hoff, Hoek, zonderP. P. Lampo, Aarden burg, bakkersknechtJ. C. Meijer, Terneu zen, graanhandelaarF. L. Rijnberg, Ter neuzen, kantoorbediendeA. C. Rijnberg, Terneuzen, kantoorbediendeJ. P. van Sprang, Terneuzen, horlogemakerJ. C. M. van Sprang, Terneuzen, opticiënneTh. E. Versloot, Terneuzen, stoffeerder3. Verstraten, Oostburg, grossier M. J. de Vries, Terneuzen, kantoorbediende P. F. van Daalen, Sluis, bakkerA. A. J. van Hoorickx, Sluis, timmerman. Afgewezen 1 candidaat. Voor het speciaal examen (voor candi daten boven de 25 jaar) zijn geslaagd de candidaten.: J. P. M. Baart, Hulst, kleermaker; R. B. Ch. Bleijenbergh, St. Jansteen, timmer man W. J. Bliek, Terneuzen, filiaalhou der A. Dees, Zaamslag, manufacturier J. A. Fassaert, Hulst, betonwerkerW. C. J. de Feijter, Hoek, timmermanL J. Fre- mouw, St. Kruis, schoenmakerJ. van Gijs, Breskens, slagerA. P. d'Hondt, Hulst, metselaarM. G. Kaan, Terneuzen, meubelhandelaar. Afgewezen 6 candidaten. Woensdag wordt het speciaal examen voortgezet. Schuur afgebrand. In een schuurtje staande bij de woning van den landbouwer de F. te Zoute Spui (Z. Vlaanderen) brak Dinsdagmorgen door tot nogtoe onbekende oorzaak brand uit De brandweer uit Axel die spoedig gealar meerd was slaagde erin het belendende ge bouw te sparen, doch kon niet verhinderen dat de schuur geheel afbrandde. De aan gerichte schade wordt door verzekering gedekt Op het terrein van den brand merkten wij om. op den wethouder der gemeente Axel den heer D. J. OggeL „HET ZEEUWSCHE LANDSCHAP" Hefc Zwin voor 10 jaar van het Ryk in huur genomen. In de op Maandag 20 Juni ji. gehouden vergadering van het algemeen bestuur der stichting „Het Zeeuwsche Landschap" wer den de gebruikelijke jaarverslagen uitge bracht. Daaruit bleek, dat het ledental eenigermate was toegenomen, terwijl ook de financiën niet in ongunstigen toestand verkeerden, hoezeer aanvulling van het eene en versterking der andere nog steeds gewenscht blijft. Herdacht werd het overleden lid van het algemeen bestuur, de heer L. J. van Voorthuysen, in leven burgemeester der gemeente Domburg. De verslagen gaven niet tot bespreking aanleiding. De periodiek aftredende leden van het algemeen bestuur, de heeren mr. R. M. van Dusseldorp, M. Fernhout, mr. J. A. A. Fransen van de Putte, E. J. Gelderman, A. van der Have, mr. A. J. van der Hoeven en C. E. de Jonge werden herkozen, terwijl besloten werd de heeren mr. F. L. S. F. van Tuyll van Serooskerke en K. Fabius, resp. burgemeester van Domburg en Oost- kapelle, G. Bergsma te Zoutelande, L. G. Gelderman te Kortgene en dr. J. A. van Steyn, directeur van het staatsboschbeheer uit te noodigen, alsnog tot het algemeen bestuur te willen toetreden. B\j de rondvraag deed de voorzitter me- dedeeling van een van den directeur der registratie en domeinen ontvangen schrij ven, waarin door het rijk aan de stichting in huur werd aangeboden, voorloopig voor den tijd van tien jaren en tegen een no minale huursom, het Zwin, voor zoover dit Dit nummer bestaat uit 2 bladen De radio-omroep in dienst van den vrede. (Pag. 1, eerste blad)* De Tweede Kamer behandelt de kwestie-Oss. (Binnenland)^ Bij Terschelling is een Duitsche vlieg* boot geland, (Luchtvaart)^ ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN Sanostóll Geef my nog een lepetfje Volwaardig r A klACTAl LEVERTRAAN-PRODUCT sinaasappel smaak EL.1.40 PER FLACON IN APOTHEKEN EN DROGISTERIJEN op Nederlandsch gebied ligt, dankbaar erkennende, dat op deze wijze het hier bedoelde gebied, waarover in den laatsten tijd zooveel te doen is geweest, ongerept in stand gehouden zal kunnen worden. Te meer, nu ook van Belgische zijde maat-: regelen van gelijke strekking zijn of zullen worden genomen, besloot de vergadering het aanbod te aanvaarden en het dage* lijksch bestuur te machtigen, daartoe de noodige overeenkomst aan te gaan. Aanbesteding. De hoofd-ingenieur-directeur van den Rijkswaterstaat te Middelburg heeft he denmorgen aanbesteed het maken van een havendam en verhoogen van een wal tot vorming van een veerhaven nabij Kruinin- gen. Inschrijvers warenP. Broeke, Breda, 279.500 P. Dekker, Veere, 278.870 J. den Oude, Zierikzee, 275.700 C. Verwa ter en Co., Teteringen, 267.400J. Vis ser Pzn., Sliedreckt, 265.000 L. J. Dek* ker, Veere en L. Oppersom, Utrecht, 256.800 fa. J. Pijl, Zuidland, 253.000 A. Roovers en W. de Wijs, Made, 248.900 N.V. Aannemersbedrijf v.h. van Dongen en van Hoven, Dordrecht, 234.500 en N.V. Aannemersbedrijf v.h. firma F. den Breejen van der Bout, Berg en Dal, 223.400. Goedkeuring statuten. Goedgekeurd zijn de statuten van de ver- eeniging „Het Groene Kruis" te Kortgene, MIDDELBURG. Ziekenhuisverpleging op Walcheren. Dinsdagavond vergaderde in de boven zaal van het Nederlandsch Koffiehuis de afdeeling Middelburg van de Vereeniglng' Ziekenhuisverpleging op Walcheren. Uit de vergadering kwam naar aanlei ding van het reeds gepubliceerde jaarver slag van de vereeniging en den daaruit blijkenden groei van het kapitaal en de ge maakte flinke winst de vraag naar voren óf het maximum aantal verpleegdagen niet kan worden verhoogd, maar ook werd op gemerkt, dat het wel typisch is, dat zoo vele zieken juist de 30 dagen, die voor hen betaald worden volmaken. De voorzitter wees er op dat het gemid delde aantal ligdagen 17 tot 18 is, dus dat van een langeren uitkeer dan 30 dagen toch maar een klein aantal menschen zul len kunnen profitceren. De heer Onderdijk, secretaris-penning meester van de afdeeling wees er op, dat de gemiddelde ligtijd verkort wordt. De verpleegtijd is hier gemiddeld niet langer dan in andere plaatsen. Tot afgevaardigden naar de algemeene vergadering werden benoemd de heeren Van Aartsen, Gillissen, Van Aalst, Van Rigte- ren en Geers. Deze algemeene vergadering wordt a.s. Zaterdagmiddag voorafgegaan door een receptie van half drie tot half vier en gevolgd door de buitengewone fees telijke vergadering ter eere van het 10- jarig bestaan.

Vlissingse Courant | 1938 | | pagina 1