tflissinplie Courant griatts 'Plowier ooor betere Schoenen" SCHUDT UW LEYER WAKKER TWEEDE BLAD GRATIS Zijn Indische vrouw NIEUWE kwartaal abonné's GEMEENTEBESTUUR BINNENLAND 3«anf je Wel en zlgei Voder FEUILLETON van de van Dinsdag 21 Juni 1938. No. 143 ontvangen de in deze maand nog ver schijnende nummers Alle abonné's der Vlissingsche Courant in het bezit van een polis, zijn overeenkomstig de betreffende bepalingen geheel verzekerd tegen ongevallen. DIENSTPLICHT. Vrijstelling wegens aanwezigheid van een byzonder geval. De Burgemeester van Vlissingen brengt, ingevolge artikel 30 2e lid van het Dienst plichtbesluit ter openbare kennis, dat door den Minister van Defensie, bij beschikking van 17 Juni 1938, 7e afd. no. 545 V, met ingang van 20 Juni 1938 voor goed van den dienstplicht is vrijgesteld wegens aan wezigheid van een bijzonder geval voor den dienstplicht dezer gemeente, lichting 1938 Abraham Johannes de Smit. Tegen deze uitspraak kunnen uiterlijk den tienden dag ua den dag, waarop de uitspraak ter algemeene kennis is gebracht in beroep komen de ingeschrevene wien de uitspraak geldt, elk der overige voor deze gemeente en voor dezelfde lichting ingeschreven personen of de wettige ver tegenwoordiger. Het verzoekschrift, aan de Koningin te richten, moet met redenen zijn omkleed en werden ingediend bij den Burgemeester, waar de persoon, wien de uitspraak geldt, voor den dienstplicht is ingeschreven. De Burgemeester zendt het verzoek schrift aan de Kroon door. Vlissingen, 21 Juni 1938. De Burgemeester voornoemd, VAN WOELDEREN. DE OPENING VAN HET ACHTSTE INTERNATIONAAL WEGENCONGRES. In de voortgezette offieieele openingszil- ting van het internationaal wegencongres in het Kurhaus te Schevening'en hebben dt gedelegeerden van de deelnemende naties korte toespraken gehouden. Na de openingszitting was er een ont vangst van de congressisten door de com missie van voorbereiding en de commissie voor de tentoonstelling „de weg 1938" tn het tentoonstellingsgebouw Houtrust. CONGRES VAN DEN NEDERLANDSCHEN BOND VAN PERSONEEL IN OVERHEIDSDIENST. In de middagzitting van het congres van den Nederlandschen Bond van perso neel in overheidsdienst, heeft de secretaris, de heer J. J. Staal, gisteren zijn jaarver slag in een zeer uitvoerige rede verdedigd. Over de fusie van den N.B.P.O. met den Centralen Nederlandschen Ambte- naarsbond zeide spr. o.m., dat deze kwestie de volle belangstelling van het hoofdbe stuur heeft. Wat de plannen omtrent een 40-urige werkweek in ons land betreft, zeide spr. ojn., dat, wil men dit ideaal in ons la na verwezenlijkt zien, dit ook in een groot aantal Europeesche staten het geval zal moeten zijn. Over de pensioenregeling meende spr. op te moeten merken, dat vroegtijdige pensionneering' voorloopig nog niet aan de orde moet worden gesteld. Over de salarisacties zeide de heer Stad l, dat de zgn. commissie van overleg de eeni- ge juiste plaats is waar men zijn argu menten naar voren kan brengen. Tot slct van dezen middag trok het ge zelschap naar het stadhuis, waar het of ficieel door het gemeentebestuur werd ont vangen. DE ECONOMISCHE VERDEDIGINGS- VOORBEREEDING. Het antwoord van de Ministers van Economische Zaken en van Defensie op de vragen van het Tweede Kamerlid Bierema betreffende het vormen bij den import- handel van voorraden voor de voeding van mensch en dier ten behoeve van de defen sie luidt Het is juist, dat de regeering een rege ling voorbereidt, waarbij belangrijke grond stoffen voor de voeding van mensch en dier bij den importhande! in permanenten opslag worden aangehouden, zoodat in tijden van mobilisatie of oorlog de over heid bij staking der aanvoeren op deze voorraden zal kunnen rekenen. Het ligt in de bedoeling de noodzakelijke kosten af te wentelen op hen, in wier be lang de voorraden worden aangelegd, d.w. z. voor zoover het broodtarwe betreft op den broodverbruiker en wat veevoeder aangaat op den veehouder. Welk systeem van uitvoering ten slotte gekozen zal wor den, is nog niet beslist. Dit maakt nog een punt van bespreking uit tusschen de regee- ring en de vertegenwoordigers van den handel, met wie deze geheele regeling is en wordt besproken, opdat zooveel moge lijk met de belangen van den handel kan worden rekening gehouden. Slechts kan worden vastgesteld, dat bij deze beslissing het belang van de geiieele Nederlandsche volkshuishouding den door slag zal geven. De regeering is voornemens de verplich ting, welke zij zich voorstelt den import- handel in het belang van 's lands defensie op te leggen, te gronden op de landbouw- crisiswet 1933, krachtens welke de be voegdheid bestaat aan het sluiten van mo nopolie-overeenkomsten voorwaarden te verbinden. De regeering ontveinst zich niet, dat de hiervoren bedoelde bevoegdheid blijkens de considerans dier wet slechts verleend is om maatregelen te nemen in het belang van den landbouw. Hoewel zeker niet ont kend kan worden, dat ook de belangen van den landbouw door deze maatregelen ge diend worden, moet worden vastgesteld, dat de regeering bij het treffen van deze voorzieningen het oog gericht houdt op het behartigen der belangen van het ge heele Nederlandsche volk, nu en in de toe komst. Het ligt daarom in het voornemen van de regeering aan de Staten-Generaal mach tiging te vragen, de haar verleende be voegdheid ingevolge de landbouw-crisiswet tijdelijk ook te mogen toepassen voor het treffen van die maatregelen, welke een doeltreffende voorbereiding van de voed selvoorziening in oorlogstijd eischt. De huidige internationale toestand, welke het uitbreken van een conflict met uitsluit, gedoogt niet, dat een regeering, welke zich haar verantwoordelijkheid ten aanzien van 's lands weerbaarheid ten volle bewust is, de door den ernst der tijden geboden maat regelen uitstelt totdat het geheele complex van wettelijke maatregelen betreffende de economische verdedigingsvoorbereiding de Staten-Generaal heeft gepasseerd. Een wetsontwerp, waarbjj de regeering machtiging wordt verleend tijdelijk de in de landbouw-crisiswet vervatte bevoegd heden ook ten behoeve van de voorberei ding der voedselvoorziening in oorlogstijd te mogen gebruiken, zal binnen korten tijd de Staten-Generaal bereiken. De regeei'ing kan niet toegeven, dat het verhalen van de kosten op de afnemers een eenzijdigen druk iegt op de minst draagkrachtigen der bevolking. WETSONTWERP TOT HERBEREKE NING VAN BURGERLIJKE EN MILITAI RE AMBTENAREN INGETROKKEN. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft aan de Tweede Kamer medegedeeld, mede namens zijn ambtgenooten van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen, van Defensie en van Financiën dat het bij Ko ninklijke boodschap van 15 Juni 1936 aan de Tweede Kamer aangeboden wetsont werp, tot herberekening der pensioenen van burgerlijke en militaire ambtenaren is in getrokken. DE GEÏNTERNEERDE SPANJAARDEN. Op de vragen van het Tweede Kamerlid Van der Goes van Naters betreffende het wederom ontvluchten van een viertal Span jaarden hebben de ministers van Buiten- landsche Zaken en Justitie als volgt geant woord Vier Spanjaarden, die in 1937 op Ame land geïnterneerd waren- geweest, hebben op 18 Mei jl. 's-Gravenhage, alwaar zij ver blijf hielden, verlaten en zijn naar het bui tenland vertrokken. Na de ontvluchting van het aantal Span jaarden in December 1937 hebben ver schillende hier te lande geïnterneerde Spanjaarden gedurende geruimen tijd eerst te Gorinchem en later te Bennekom onder voortdurend toezicht gestaan. Bedoelde maatregelen van toezicht zijn eerst inge trokken na de terugzending naar Neder land van een aantal der ontvluchte Span jaarden. Aanstonds na de ontvluchting van 18 Mei jl. is voor alle geïnterneerden weder om een dagelijksche meldingsplicht voor geschreven en werden voorbereidingen ge troffen, de daarvoor in aanmerking komen de Spanjaarden r.üar Ameland over te brengen. Deze overbrenging heeft inmiddels plaats gehad. DE TACHTIGSTE VERJAARDAG VAN MR. D. FOCK. Gisteravond hebben vele vrienden en vereerders van mr. D. Fock, die Zondag zijn tachtigsten verjaardag heeft gevierd, den staatsman een maaltijd in het Palace Hotel te Scheveningen aangeboden. Met mr. Fock waren verschillende zijner fami lieleden aan dezen disch genoodigd. Tus schen den minister-president, dr. H. Colij-i en den minister van koloniën, den heer Ch. Welter, was de tachtigjarige gezeten. Als tafelpresident fungeerde de heer P. J. de Kanter, algemeen voorzitter van het Algemeen Nederlandsch Verbond. Bij den aanvang van den disch heeft de heer P. J. de Kanter namens alle gasthe3,- DOOR G. TH. ROTMAN (Nadruk verboden) 37. Maar de zware port'monnaie Hindert Jim bij 't rennen Dat hij het verliezen zal, Valt niet te ontkennen. Op dat ogenblik komt hij Aan een zonnescherm voorbij.... Gauw een sprong genomen Om er op te komen SS Dat dit Krijn niet erg bevalt, Kun je wel bevroeden ss: „Kom terug, o apekop SS Brult hg paars van wcede. ■SS Foei, daar pakt de onverlaat SS Een stuk hout op van de straat ;S2Z Ziedend als een oven «5 Keilt hij het naar boven «SS (Donderdag vervolg ren en gastvrouwen den 80-jarige een har telijk welkom toegeroepen. Achtereenvolgens spraken nog de oud gouverneur-generaal van Ned.-Indië jhr. mr. B. C. de Jonge, de voorzitter van da Tweede Kamer, mr. J. R. H. van Schalk, de oud-minister van waterstaat jhr. ir. O. C. A. van Lidt de Jeude en minister-presi dent dr. H. Colgn. Mi'. D. Fock heeft hierna allen zeer har telijk dank gezegd voor deze hartelijke en aangename ontvangst, waardoor een ge voel van eenzaamheid, nu zoovelen zijner tijdgenooten zijn heengegaan, geheel van hem is weggenomen. BEZOEK DER AUSTRALISCHE MINISTERS AAN ONS LAND. Mede in verband met de a.s. opening van de luchtlijn van Nederlandsch-Indië naar Australië, waardoor Nederland een recht» streeksche luchfcvérbinding met dit we relddeel krijgt, zal de Australische minis ter van handel en volksgezondheid, tevens ondervoorzitter van den ministerraad, Sir Earle Page, van 24 tot 26 Juni a.s. een be zoek aan ons land brengen. Met hem m?e zullen komen dè minister van nijverheid en invoerrechten van het gemeenebest van Australië, T..W. White, de staatssecretaris van het departement van handel en de te Londen gevestigde offieieele vertegenwoor digers van de verschillende deelen van hït Australische gemeenebest. Een viertal Australische journalisten maakt de re's mee. 3.413.895 was, het aantal verzekerden r# gestegen tot 3.747.100 op 1 Januari 1938, een vooruitgang dus met 333.205 leden. Na uitvoerige discussie heeft de verga dering met algemeene stemmen, het be stuursvoorstel aangenomen, waarbij in principe besloten wordt tot een samenwer king met de federatie van vereenigingen voor ziekenhuis verpleging, welke uiteinde lijk tot fusie met deze federatie zal moeten voeren. Voorts kwam in behandeling een voor stel van het bondsbestuur om te besluiten tot de vorming van een landelijk centraat ziekenfonds. Na eenige discussie werd het voorstel met algemeene stemmen aangeno men. ALGEMEENE VERGADERING CENTRALE BOND VAN ZIEKEN FONDSEN. In het Jaarbeursgebouw te Utrecht kwam dezer dagen de 25ste algemeene ver gadering van den centralen bond van zie kenfondsen bijeen. In zijn openingswoord sprak de voorzit ter, het Tweede Kamerlid C. J. van Lien- den, o..m. over den groei van het zieken fondswezen, dat sedert 1 Januari 1936, toen het ledental der gezamenlijke fondsen f» R.K. VEREENIGING „MOEDERSCHAPS- ZORG'. De vrouwenkliniek van de R. K. vereeni- gïng „Moederschapszorg" te Heerlen (de kweekschool voor vroedvrouwen) heeft de tienduizendste bevalling sedert haar ope ning in 1913 geboekt. Van de eerste vijfduizend moeders, wien bijstand werd verleend waren 2614 gehuwd en 23S6 ongehuwd.-De vijfduizendste zuige ling werd in 1931 geboren. Van de laatste vijfduizend geholpen moeders waren 4175 gehuwd en 825 ongehuwd. Den tiendui zendsten zuigeling is door „Moederschaps zorg" een spaarbankboekje aangeboden. Enkele firma's 'bedachten moeder en kind met verschillende gaven. ZONDER SCHADELIJKE LAXEERMIDDELEN en U-zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. lederen dag moet Uw lever minstens een liter gal in Uw ingewanden doen stroomen. Wanneer deze stroom van gal onvoldoende is, verteert Uw voedsel niet, het bederft. U voelt U opgeblazen, U raakt verstopt. Uw lichaam is vergiftigd en U bent humeurig, voelt U ellendig en ziet alles somber in. De meeste laxeermfddelenzijn slechts lapmiddelen. U moet CARTER'S LEVERPILLETJES nemen om een liter gal vrij te doen stroomen en U zult weer geheel fit zijn. Onschadelijk, plantaardig, zacht, on overtroffen om de gal te doen stroomen. Eischt Carter's Leverpilletjes bij apothekers en drogisten, f. 0.75. Roman door H. Courths-Mahler 10 Gonny knikte toestemmend en haar zon nige vroolijkheid deed hem goed. „Ik dank u, mijnheer Rittner, ik zal het me daar wel gezellig maken. Over een uurtje treed ik in functie en hoop, dat Ik me hier heel nuttig zal kunnen maken. Ik wil graag veel werk hebben, ik ben heel werkzaam en verheug er me op om aan te pakken". Hfl keek naar haar oogen, die zonnige, bruine oogen die een gevoel in hem wek ten, dat hij nog nooit gekend had en er speelde een glimlach om zijn emstigen mond. „Aan werk zal het niet mankeeren en ik hoop maar, dat het niet té veel zal zijn". Ze strekte lachend de armen uit. „O, daar ben ik niets bang voor, ik ben jong en gezond en sterk". „Het zal me aangenaam zgn, als u het hier op Hattingen prettig vindt. Hans, jij rijdt freule von Tannera even naar haar woning, nietwaar?" Hans knikte. „Met plezier, Ronald. Tol straks dan". De auto reed nu naar het rentmeester- huis. Ronald Rittner keek hem na en toen 'ig de beide jonge menschen zoo eendrachtig naast elkaar zag zitten voelde hij zich op eens dubbel eenzaam. Het zou wel niet lang duren, dacht hij, of Hans von Hellwart zou dat mooie, van leven stralende wezentje als zijn vrouw net vreedzame huisje binnenvoeren en dan zou hij met hongerige oogen naar dat zonnige geluk staren en er Hans om benijden. Ja, benijden, omdat hij gerust de handen mocht uitsteken naar een levenskameraad met wie hij zij aan zij door het leven kon gaan. Gonny von Tannern Hij fluisterde dien naam zachtjes voer zich heen. Gonny von Tannern Toen schrok hg op en wendde zich met een hef tig gebaar om naar huis. Wat gaven al die droamen en gedachten. Zijn leven was verwoest, hij moest eenzaam verder gaan... eenzaam en rusteloos. Hij zag Djuna voor zijn geestesoog, zoo als ze vol vertrouwen het vergif van de Thug uit zijn handen aannam. Die herin nering martelde hem nu meer dan ooit. Tn droef gepeins verzonken zat hij in de groote mooie woonkamer en merkwaardi gerwijze werd hem nu opeens duidelijk, dat hij voor Djuna nooit de echte, ware liefde gevoeld had. Het was meer mede- Jijden geweest wat hem aan haar gebonden had, ze was slechts een episode in zijn leven geweest. Ze had het nooit kunnen vullen, Gonny von Tannern was door Hans naar de voor haar bestemde kamers gebracht. In een groote, gezellige zitkamer waren d„ huishoudboeken reeds op een schrijftafel gelegd. In een hoek stond een divan, daar naast een boekenkast en in het midden een groote, ronde tafel met eenige stoelen. Een pluchen tafelkleed lag over de tafel, waarop in het midden een klein wit kanten kleedje prijkte. Naast deze kamer lag een lichte, vroc- Jijke slaapkamer met ouderwetsche, ber kerhouten meubels. Gonny keek verrukt rond. „Wat is het hier mooi, Hans. En dat ik ineens twee van die gezellige kamers voor mij alleen krijg „Ik ben blij, dat het naar je zin is, Gonny". Ze lachte. „Daar heb je toch niet aan getwijfeld, Hans? Maar als Ilse hier later haar intre de doet, sta ils jullie weer een kamer af en vergenoeg me met de andere. Voorloopig lean ik ze allebei gebruiken". „Dat moet je later maar met Use uit maken, Gonny". Ze had wat verstrooid voor zich gekeken en wendde zich nu haastig om. „Hans, wat voor verdriet heeft je vriend toch?" Hij keek haar verbaasd aan. „Heb je dadelijk gemerkt dat hij ver driet heeft?" Ze knikte. „Op het eerste gezicht. Er ligt zooiets droevigs in zijn oogen. Hij is heel ongeluk kig... maar hij is een goed mensch". „Heb je dat ook dadelijk ontdekt?" Gonny lachte. „Je weet, Hans, dat moeder altijd zegt. Gonny hoort het gras groeien en ziet door ijzeren deuren. Waarom heb je me niet verteld, dat je vriend zoo ongelukkig is „Dat is wel wat veel gezegd. Een mensen die zoo met aardsche goederen gezegend is, kan niet heelemaal ongelukkig zgn". Ze maakte een afwerende beweging. „Alsof het geluk vpor geld te koop is, Hans. Geld kan het geluk wat verminderen of vermeerderen, maar niet scheppen". „Gonny, wat word jij op eens diepzin nig". „Dat zal wel niet lang duren, Hans, ik moet hier eerst nog wennen. Laat me nu als je blieft alleen, dan kan ik me wat op knappen, ik zou niet graag beginnen mot te laat te zijn". „Nu, tot ziens dan". „Tot straks, Hans", zei Gonny wat droo- merig. Toen ze alleen was, ging ze voor het raam zitten en keek naar het verruk kelijke landschap, doch in haar oogen lag een uitdrukking, die nog nooit iemand ui Gonny von Tannerns oogen gezien had het was een vraag aan het lot. Ze was niet sentimenteel en had altijd met heldere oogen het leven in gekeken en moedig aan vaard, wat het haar bracht. Maar nu had ze opeens het gevoel of vandaag haar levenslot een .andere wending genomen had en het was haar, alsof dat lot de trekken van Ronald Rittner droeg. Een zekere angst was in haar, een behoefte om dat lot uit den weg te gaan, zoo gauw ze kon, zoo'n sterken indruk had Ronald Rittnei'3 persoonlijkheid op haar gemaakt, doch ze gaf niet lang aan dat vreemde gevoel toe. Resoluut schudde ze het hoofd als om die merkwaardige beklemming van zich af te zetten. „Ik laat me niet door een onbestemd voorgevoel bang maken", zei ze tegen zichzelf en ze begon dadelijk de beide ka mers gezellig te maken. Er kwam een dienstmeisje vragen of ze haar helpen kon, doch Gonny- bedankte vriendelijk doch be slist. „Ik kanhet best alleen doen, maar ie kunt me wel een groote kan frisch water brengen en in mijn slaapkamer zetten zei ze. Ze had dadelijk gezien, dat er op haar waschtafel slechts een heel bescheiden lampetkan stond en ze had een groote voorliefde voor koud water. „Daar blijf je gezond bij", placht ze te zeggen, als Ilse spotte met haar „water zucht" zooals ze het noemde. Toen ze uitgepakt en haar boeltje opge ruimd had, wiesch ze zich en borstelde haar haar, dat in de zon glansde als vloei baar goud. Ze trok een eenvoudig, licht blauw linnen japonnetje aan, dat ze met Ilse gemaakt had en dat alleen smal'.e witte belegsels aan hals en mouwen had. Na een kritischen blik in den spiegel ver liet ze haar woning en stapte haastig naar het heerenhuis. Ze werd in de eetkamer gelaten, waar de beide heeren reeds op haar wachtten. Ronald vond het vanzelfsprekend, dat freule von Tannern met hen aan een tafel zou eten, hoewel haar voorgangster dit niet had gedaan, daar dat een onbeschaaf de vrouw was geweest. Toen Gonny binnentrad merkte Ronald op hoe blond ze was. Alles aan haar was licht en zonnig. Gonny's hart bonsde onder zgn blik bijna pijnlijk, doch ze riep al haar moed te hulp en beantwoordde zijn blik rustig. „Hier ben ik, mijnheer Rittner, wilt u me nu mgn werkzaamheden zeggen?" Hij schudde lachend het hoofd. „We gaan eerst eten, freule von Tan nern, en dan zal ik u bg uw voorgangster brengen, die nog tot morgen hier blijft. Ze zal u de sleutels overhandigen en u alles wat noodig is meedeelen". Gonny nam nu zonder verlegenheid met de beide heeren aan tafel plaats en toen de knecht de soep binnen bra -ht, stond ze op en schepte, alsof het vanzelf sprak, op. (Wordt vervolgd.)]

Vlissingse Courant | 1938 | | pagina 3