„DE STER" EERSTE BLAD Qeliewrlemssew bom Jen Jag ,9tlona"r 76e JAARGANG - NUMMER 142 MAANDAG 20 JUNI 1938 STADSNIEUWS UIT DE PROVINCIE ABONNEMENTSPRIJS Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agent schappen gevestigd zijn 2.20 per kwartaal of J7 cent per week. Franco per post 2.50. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner woon plaats. Afzonderlijke nummers 5 cent per stuk. Vlissingsche Couranl UITGAVEFIRMA F. VAN DE VELDE Jr., WALSTR. 58 60, VLISSINGEN - TEL. 10 - GTRO 66287 advertentieprijs Van 1—5 regels 1.25, iedere regel meer 25 cent. Bg abonnement speciale prijs. Reclames 50 cent per regel. Kleine adver tenties van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Bij driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Alles bij vooruitbetaling. VERSCHIJNT DAGELIJKS, UITGEZONDERD OP ZONDAG EN ALG. ERKENDE CHR. FEESTDAGEN A A NGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITS WAARDE, INGESTELD DO OR DE VEREENT GING „DE NEDERLAND SCHE DAGBLADPERS" EEN GEWAAGD AVONTUUR DAT GOED AFLIEP. Zeeman, die niet naar Duitschland wilde, sprong in volle zee over boord. Drie uur rondgedreven. Een 26-jarige Duitsche zeeman H. B. geheeten, heeft dezer dagen een avontuur beleefd, dat hem lang zal heugen. De man, die politiek vluchteling beweert te zijn is tc Antwerpen gedomiciliëerd en had als matroos gemonsterd aan boord van het jJngelsche s.s. „Nyanza" dat van Glasgow naar onbekende bestemming was vertrok ken de kapitein verwachtte onderweg te legrafische orders. De matroos die zegt niet naai' Duitsch- Jaud terug te kunnen keeren, aangezien hij dan verwachtte in een concentratie kamp te zullen worden opgesloten, had den kapitein medegedeeld niet naar een Duitsche haven te willen. Toen bekend werd, dat de „Nyanza" naar Bremen moest, vreesde de matroos dat hij daar door de politie van boord zou worden ge haald en hij verzocht den kapitein hem er gens aan wal te willen zetten. De gezag- yoerder was echter de meening toegedaan, dat hij voor één schepeling zijn route niet kon wijzigen en weigerde den man van boord te laten gaan. Een wanhoopsdaad. Uit angst voor hetgeen hem in Duitschland te wachten stond, heeft de matroos daarop Vrijdagnacht een 2wemvest omgedaan en zonder dat iemand dit bemerkte is hij in volle zee ter hoogte van Dover overboord gesprongen. De man heeft drie uren op zijn zwem- yest rondgedreven en werd toen opgepikt door het Grieksche s.s. „Aghios Nicolaos", dat onderweg was naar Vlissingen óm daar te bunkeren. Zaterdagmiddag is het schip hier ter stede aangekomen, maar het avontuur was voor den Duitschen zeeman nog niet ten einde, daar ook de „Aghios Nicolaos" naar Duitschland moest. H.' B, v/erd daarop ter beschikking van de Vlis singsche politie gesteld die den man van een jas en andere kleedingstukken voor zag. Inmiddels had de „Nyanza" draadloos medegedeeld dat een opvarende vermist werd en aangezien men aan boord geen bijzonderheden wist, is dit voor talrijke Engelsche bladen aanleiding geweest om bij dc^ politie te Vlissingen inlichtingen te vragen. Daar de zeeman hier ter stede als on- gewenscht vreemdeling werd beschouwd en hij te Antwerpen domicilie had, is hij met zijn goedvinden naar België uitgewezen. Zaterdagavond is hij onder politie-toezicht vertrokken. Wedvlucht met postduiven. Zondag ji: hield de postduivenvereniging „De Vriendenkring" haar wedvlucht vanuit Orleans. Afstand 411.5 K.M. Los 510 uur. Eerst aankomende duif om 11-50-0 uur. Laatste prijsduif om 12-50-23 uur. De prijzen werden als volgt behaald le, 3e en 23e prijs K. Marijs 2e en 5e pi'. M. van Belzen 4e pr. J. van Loenen 6e en 10e pr. gebr. Wisse 7e en 17e pr. H. Peters; 8e pr. W. Beekman9e pr. B. de Ridder 11e, 20e en 25e pr. F. Temmerman 12e pr. H. van Hoorn 13e en 22e pr. H. Mos 14e pr. A. Govers 15e pr. W. F. de Ruiter16e pr. J. J. Baak 18e, 21e en 24e pr. B. J. Peters 19e pr. C. Bosschaart. Stand kampioenschap eerste vijf deelne mers luidt als volgtK. Marijs 573 p.M. van Belzen 546 p. gebr. Wisse 352 p. H. Peters 330 p. J. H. Leijdekkers 294 p. Kampioen aangewezen duif J. H. Leijdek kers. De wisselbeker werd dit jaar gewon nen door K. Marijs. V reemdelingenbezoek. Hoewel er een flink windje stond, heb ben gisteren toch twee plezierbooten uit België een bezoek aan onze haven gebracht De „Zeeland" arriveerde met 80 en de „Flandria" met 100 passagiers. Beide schepen die omstreeks één uur aankwamen, hebben om vijf uur de ha ven weer verlaten. Velen waren op de pon ton getuige van het imposante schouwspel dat de ranke bootjes boden toen zij in de havenmonding van tijd tot tijd hun neus flink in de golven staken en danig rolden. Of het voor de opvarenden ook zoo aardig was betwijfelen we. Badhuis aan de Bonedykestraat. Gedurende dc week van 13 tot 18 Juni Werden in het badhuis 452 baden genomen en wel 327 door heeren, 106 door dames en 19 door kinderen. De 8e Internationale Scheldebeker- zwemwedstrijd. Mr. Cecil T. Deane, de winnaar van den Scheldebeker, die van zijn club, de Amateur Swimming Association (A.S.C.) een zwem- vergunning voor het buitenland verkreeg, heeft voor den internationalen Schelde- bekerzwemwedstrrjd op 9 Juli a.s. inge schreven. Waarschijnlijk zal ook van de partij zijn mr. E. W. Pascoe (Londen), die zich in 1934 met een tijd van 1.29.37 1/5 vierde plaatste met een klein verschil ten opzichte van den winnaar Jan Stender (Dolfijn, Am sterdam), die het traject in 1.28.8 1/5 vol bracht. Het internationale cachet is dus reeds, en op welk een wijze, verzekerd. Vïissingsch scheep vaartmeuws. Aangekomen: „Mecklenburg" van Harwich (verwacht) Belgische lichter „Fraternité 3" van Brugge naar Lobith Nederlandsche m.s. „Meeuw", „Saturnus" en „Vesta" van Londen;- Noorsch m.s. „Acasta" van Corpus Christi „Lind" van Havre Nederlandsch m.s. „Monica" van Havre, alle drie lossen bij de S.H.V. Om te bunkeren: Grieksch s.s. „Aghios Nicolaos" van Piraeus „Saroni- kos" van VarnaNederlandsch m.s. „Des patch" van Fowey „Mr. Harm. Smeen- ge" van Westervik „Union" van Arens- vikAmerikaansch s.s. „Iberville" van Londen Noorsch m.s. „Peik" van Gent Fransch s.s. „Tours" van HamburgNe derlandsche m.s. „Limburg" en „Cathari- na" van Antwerpen. Vertrokken: „Oranje Nassau" naar Harwich„Corona", „Limburg", „Ca- tharina" naar Londen„Vesta", „Meeuw" „Saturnus" naar Antwerpen„Lind" en „Monica" naar Havre„Aghios Nicolaos" naar Stettin „Despatch" naar Antwerpen; „Saroliikos" naar Randers „Iberville" naar Rotterdam„Mr. Harm. Smeenge" naar ProlUieli; „Union" naar Dartmouth „Tours" haar Duinkerken„Peik" naar Key West, Harmonie „Ons Genoegend Zondagmiddagconcert. Een mooi beginBeethoven's geestelijk lied „De heem'len roemen des Eeuwigen eere" (Die Ehre Gottes aus der Natur), dat, al kan de nuanceering nog fijner, in drukwekkend werd voorgedragen. Het we reldberoemde „Halleluja^-koor" uit Handel's „Messias" in arrangement J. J. van Ros malen handhaafde daarop de verheven sfeer. De machtige fuga kwam er bijzon der doorzichtig uitde bassen leverden daarbij goed werk. „Le rêve" van F. Dunk- Ier vormde daarop een teer stemmings nummertje, waarna vreugde en dankbaar heid straalden uit de „Grosse Fest-Re- veille" met het koraal „Nun dankefc alle Gott", een compositie van J. Golde, waar in klein-koper en trombones een feest van klank ontwikkelden. Fragmenten uit de •opera „Les Huguenots" van G. Meyerbeer in arrangement van G. Pares, en een pot pourri van Cristelijke liederen, Hin nach Zion" van E. Ruh, waarin aan de rusten niet steeds de vereischte aandacht werd besteed, completeerden het aantrekkelijke programma, dat onder de bekwame, mu zikale leiding van den directeur, den heer P. de Rooij, over het geheel met veel overgave werd uitgevoerd en dat besloten werd met „Gezang 17". Belangstelling als naar gewoonte op de achterplaats van de voormalige kazerne Koning Willem III: redelijk. Voor de uitvoerenden zij de ge dachte „kwaliteit gaat boven kwantiteit" daarbij tot troost. O. De gaande en komende man. Lijst van gevestigde personen gedurende de le helft van de maand Juni 1938. E. C. Leertouwer, officier M.S.D., Boul. Evertsen 44, van Friedrickshafen, J. W. Hees, luit. ter zee, Wachtschip, van Soerabaja,. H. L. van Zanten, advocaat, Boul. Ban- kert 50, van Rotterdam. L. van Sluijs, machinist, Ridderspoorstr. L2, van Zoutelande. C. J. J. van Merode, bankwerker, Gla- cisstraat 83, van Roosendaal. F. van Aartsen, huishoudster, Schermin- kelstraat 32, van Middelburg. A. Vons, bankwerker, Palingstraat 20, van Vlaardingen. M. Karelse, bankwerker, A. Dekenstr. 83, van Borssele. H. J. v. d. Schouw, kellner, Droogdok 7, van Middelburg. J. G. Stolk, kapster, Spuistraat 20, van Oud-Beijerland. S. J. Mol, stuurman, Van Dishoeckstraat 31, van Brielle. A. F. X. van Helvert, zonder, Ridder spoorstraat 26, van Koudekerke. D. L. van Reek, kwartiermeester, Dijk- straat 16, van Soerabaja. A. J. Everaers, sergt.-machinist, Nieu- wendijk 17, van Soerabaja, IT. Stroo, zonder, Hyactnthenlaan 24,'van Den Helder. K. DavidseHuibregtse, zonder, Mei doornlaan 11, van Middelburg. C. v. d. Kloot, kok, Scheïdesfcraat 58, van Amsterdam. H. Nieuwpoort, bankwerker, Ridderspoor straat 3, van Gorinchem. A. J. C. H. Weissenbrüch, stoker-olieman, Bellamypark 34, van Den Helder. J. Kievit, timmerman, Hobeinsfcraat 13, van Kruiningen. J. Heijdenrijk, machinist N.L., Paul Kru- gerstraat 37, van Den Helder. R. Westra, zonder, Bouwen Ewoutstraat 58, van Bandoeng. M. van Dijk, scheepswerktuigk., Spuistr. 17, van Singapore. A. Reijerse, timmerman, Lampsinsstr. 17, van Goes. L. H. H. Nieuwlaat, bankwerker, Krom me Elleboog 7, van Roosendaal. L. Th. Schuurmans, metaaldraaier, Bou wen Ewoudstraat 62, van Tilburg. W. R. Burgmeijer, scheepswerktuigk., A. Dekenstraat 91, van Singapore. A. W. van As, bankwerker, Glacïsstraat 33, van O. en Nw. Gastel. C. van Tilburg, metaaldraaier, Anjelie renlaan 72, van RoosendaaL J. Flink, stoker le kl., Ridderspoorstraat 2, van O. en W. Souburg. J. Kraamer, zonder, Ridderspoorstraat 14, van O. en W. Souburg. P. C. van Luijk, matroos le kl., Piet Heinstraat 16, van Den Helder,; B. Slagboom, electricien, Ridderspoor straat 18, van Koudekerke. P. G. van Druenen, houtzager, Tulpen laan 5, van Den Bosch. G. van Dijk, korp. der mariniers, Groene- woud 11, van Rotterdam. Lijst van vertrokken personen gedurende de le helft van de maand Juni 1938. C. A. Eiff, maj.-ziekenverpleger, Sotte- gemstraat 77, naar 'Soerabaja. H. Neddermeijer, constructiewerker, Ho- beinstraat 87, naar Eminem A. de Bruiine, machimHendrikstraat 8, naar Tilburg. A. Millenaar, bankwerker, Margrïeten- laa.n 50, naar O. en W. Souburg. M. Tax, varensgezel, Flesschenstraat 19, naar Hilversum. J. B. Bijleveld, stuurman, Badhuisstraat 75, naar Curagao. W. J. G. Daalhuizen, kellner, St. Jacob- straat 25, naar Bandoeng. F. Z. .Barkhuis, apotheker, Nieuwendijk 25, naar Oss. H. Oosthoek, metaaldraaier, Verk. Quak- kelaarstraat 6, naar Haarlem. F. H. van Heel, ingenieur, Paul Kruger- straat 37, naar Roermond. G. BamevelüMulder, zonder, Lange Zelke 16 naar O. en W. Souburg. C. de Nooijer, varensgezel, Houtkade 16 naar Rotterdam. J. Kokkelink, scheepsmaker, Primula laan 6 naar Schiedam. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Zaterdag werd te Rotterdam de voetbal wedstrijd SpartaFeyenoord ten -bate van den bloedtransfusiedienst van het Roode Kruis gespeeld, in tegenwoordigheid van Prinses Juliana. Ter gelegenheid van het 20-jarig be- staaan der burgerwachten is Zaterdag een demonstratie op Ypenburg gehouden door den Ned. Bor-1 van Vrijw. Burgerwachten. Het afgeloopen jaar was zeer ongunstig voor de N.V. „Stoomtram Walcheren", In de heden in het gebouw der N.V. te Koudekerke gehouden aandeelhoudersver gadering der N.V. „Stoomtram Walcheren" werd het jaarverslag over 1937, het 32e boekjaar der N.V. uitgebracht. Daarin wordt in de eerste plaats mede gedeeld, dat de resultaten over het afge loopen boekjaar zeer ongunstig waren. Van af 1 Januari 1938 werd het geheele stoom- trambedrijf stopgezet, hetgeen ingrijpende veranderingen met zich bracht. Na de alge- heele liquidatie van dat stoomtrambedrijf zal de balans aan een belangrijke herzie ning onderworpen moeten worden, wat op het oogenblik, hangende den verkoop van niet meer noodige eigendommen en be drijfsmiddelen, evenwel nog niet kan ge schieden. Het personeel bestond op 31 December uit 27 ambtenaren en beambten. De 4 locomotieven legden 39812 K.M. af of gemiddeld per dag 109 K.M., de 10 auto bussen in totaal 305.718 of gemiddeld per dag 837 K.M. Een locomotief en 5 perso nenrijtuigen, door inkrimping van den tramdienst overcompleet, werden verkocht. Het ziekenfonds ten behoeve van het vaste personeel en hun gezinnen vorderde dit jaar van de Maatschappij een bedrag van 382.59. Aan pensioenen werd 2190.09 uitgekeerd. In den in het vorig verslag geschetsten vervoerstoestand kwam in dit jaar niet al leen geen verbetering, doch werd deze in het bijzonder wat het tramverkeer betreft nog ongunstiger en wel zoodanig, dat .de noodzaak naar voren kwam andermaal machtiging te vragen de exploitatie te mo gen beperken tot die diensten waarmede nog postvervoer plaats vond. Het zich daarna nog steeds in dalende lijn bewegend railvervoer gevoegd bij de omstandigheid, dat ook massaal vervoer niet meer te wachten was, gaf aanleiding tot het verzoek de tram-exploitatie in haar geheelen omvang te mogen staken. De gevraagde machtiging werd bij be schikking van den Minister van Waterstaat van 17 Nov. 1937 verleend, zoodat het jaar 1938 kon aanvangen met uitsluitend weg vervoer, waarmede de tramexploitatie, die 14 April .1906 met goeden moed en hoopvol in werking werd gesteld na een diensttijd van ruim 31 jaar, een einde nam. Dat zij tot ontwikkeling van den Wal- chersche landbouw en in het bijzonder tot de cultuur van suikerbieten heeft bijgedra gen kan als vaststaand worden aangenomen. Werden in 1906 nog slechts 23 wagons ver voerd, in 1920 klom de hoeveelheid tot ruim 1600 wagons, terwijl na 1921 door verschil lende oorzaken het vervoer varieerde tus- schen 900 en 1400 wagons. Het stopzetten van de tramdiensten had verschillende ingrijpende maatregelen ten gevolge. Het opbreken van de spoorstaven yan de lijn KoudekerkeVlissingen werd evenals het opruimen van het niet meer benoodigde rollend materieel ter hand ge nomen. Voorts werd aan een zevental leden van het personeel ontslag aangezegd. Door het steeds geringer geworden aantal tram diensten en het daardoor meer aangewezen zijn op wegvervoer moest het automate- rieel, waarvan een gedeelte al een vrij groo- ten diensttijd achter den rug had en in het afgeloopen zomerseizoen reeds ontoerei kend was gebleken, worden uitgebreid. Daarom werden twee nieuwe bussen aan geschaft en een vrachtauto. Niettegenstaan de de groote concurrentie, die ook in het afgeloopen jaar van verschillende vervoers ondernemingen werd ondervonden, was toch een kleine stijging in het reizigersvervoer waar te nemen. Afgegeven werden 1757 biljetten 3de klasse en 4337 idem retour-biljetten 2e klas se trambedrijf. 44466 enkele reis, 53506 retour-biljetten autobusbedrijf, 562 tienrit- tenkaarten, 453 dagabonnementen, beide voor het autobusbedrijf en 391 plaatskaar- ten in doorgaand verkeer met de N.S. Gemiddeld werden per dag vervoerd 433 reizigers met een opbrengst van 112.80 de gemiddelde opbrengst per reiziger be droeg alzoo 0.25 tegen 0.27 in 1936 en 0.24 in 1935. De exploitatie-uitgaven be dragende 30518.60 zijn ruim 1.63 maal zc groot als de ontvangsten. Het totaal der exploitatie-ontvangsten van de tram bedroeg 18672.50, dat der exploitatie-uitgaven 30518.60, alzoo een nadeelig saldo van 11836.10, vermeerderd me 1102.99 saldo der renterekening, wordt dus 12939.09. De ontvangsten der autobusdiensten wa ren reizigersvervoer (158.004) 38514.14, goederenvervoer 7491.54, abonnementen, extra-ritten, postvervoer enz. 4052.34, totaal 50058.02%, totaal der exploitatie uitgaven 40631.69%, exploitatie-saldo 9426.33. Dit saldo zal voor afschrijving bestemd worden en gebracht onder hef hoofd „Af schrijving autobussen en vrachtauto's". Het saldo verlies bedraagt 12939.09 aan de stichting „Aanvullingspensioen fonds" zal worden, toegevoegd 1500, sa men dus verlies stoomtram-bedrijf over 1937 14439.09, terwijl het. saldo-verlies van vorige jaren bedroeg 138.885.39%, alzoo verlies 153.324.48%. De winst- en verliesrekening wijst aan Debetaan saldo Ao Po 138.885 Al- gemeene dienst 11.382 Tractie 6.568 Mouvement 3.316; Werkplaats 3.102 Lijn en telefoon 5.176 onderhoud gebou wen 972 Afschrijvingsrekening autobus sen en vrachtauto's 9.426 Renterekening 1102 Pensioenfonds 1.500. Creditper personenvervoer -2.654 Goederenvervoer 10039Postvervoer 2.100 Buitengewone ontvangsten586 Huishuren 1.666 Pachtsommen overhoe- ken 1.634. Exploitatie-rekening autobussen en vrachtauto's 9.426.. Balans voor het saldo 153.324. De balans geeft in debetWaarborg fonds Prov. Zeeland 11.000 idem b\j het Rijk 1.024 Terreinen 157.254 Tram- weg- en kunstwerken 446.195Gebou wen 125.307 Locomotieven 56.597 Rijtuigen en wagons 98.849 Autobussen en vrachtauto's 119.862 Telefoon 8.773 Vast materieel 31821 Meubilair 1.533 Debiteuren 3.576Kas en kassiers 22679 j Magazijn 5683 Effecten Dit nummer bestaat uit 2 bladen Er hebben verschillende ernstige ver keersongevallen plaats gehad. (Gemengd nieuws)* Italië blijft wereldkampioen voetbal. (Sportnieuws)', De „Kaïïmata" is weer aan het werk. (Binnenland) Nog steeds bombardementen in Span je. (Buitenland) ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN NIEUWE ZENDING DE KOUS DER KOUSEN 89 ct. en nu ook PERL De glanzende edeikous iets bijzonders 9 9 ci. St. Jacobsstr. 8. Tel. 494 80.027Winst- en verliesrekening 153.324. Creditper Aandeelenkapitaal 250.000 Renteloos voorschot van het Rijk 245.019; 3% Obligatieleening 40.000 Te be talen coupons 596 Crediteuren 20.154; Vemieuwingsfonds weg en werken 190.427 Vernieuwingsf. rollend materieel 94599 Afschrijvingsrekening van afgeloste 4 obligatiën 1904 250.000 idem 5 1906 60.000 idem 5 1918 15.000 idem autobussen en vrachtauto's 40.603 Bui tengewone vernieuwingsfonds 4572 Op brengst verkochte activa 40.093 Pensi oenfonds 66.309 Reservefonds 1.154 Aflossingsrekening renteloos voorschot van. het Rijk 4.980. Herbergier vermoord. In het Belgische grensplaatsje Stekene is Donderdagnacht een Nederlandsche her bergier, die daar een drankhuis exploiteert, door zeven jongelui uit Zeeuwsch-Vlaan deren, die toegang tot het café wensch- ten, hetgeen geweigerd werd, aangevallen, meldt de Midd. Crt. De herbergier werd duchtig afgeranseld en tenslotte heeft een der jongelui den man met een mes zoo danig in de keel gestoken, dat de herber gier dood is gebloed. Na hun daad vlucht ten de jongelui op Nederlandsch gebied. De marechaussee te Hulst is er in ge slaagd de daders van dezen laffen moord aan te houden. Het parket uit Middelburg is van. een en: ander op de hoogte gesteld. Kringuitvoering van het Ned. Chr. Gymnas tiekverb oncL Zaterdagmidda-g hield de kring Zeeland van het Ned. Chr. Gymnastiekverbond te Biezelinge een goed geslaagde uitvoering. Hierna werd deelgenomen door de Chr.- Gymnastiekverenigingen te Goes, Tërneu- zen, Biezelinge, Axel en C.K.W.O. te Vlis singen, welke laatste deelnemers met 3 •autobussen naar Biezelinge trokken. Ruim 400 turners en turnsters gaven mooie staaltjes gymnastiek te zién; Ware het dat een jury uitspraak had moeten doen, dan had déze 'geen gemakkelijke taak gehad, doch de middag was uitslui- .tend als een propaganda-uitvoering be doeld. Van de zijde van het publiek be stond groote belangstelling en vele autori teiten o.w. de burgemeester van Kapelle- Biezelingé,. de heer Bierens, waren aanwe zig. Een uitgebreid programma werd, onder veel bijval van het publiek, afgewerkt. De kring Zeeland mag op een zeer goed geslaagde uitvoering terugzien. De afdeelingen Axel en Biezelinge heb ben zich bij het gewest aangesloten, dat thans vijf afdeelingen met pl. 700 leden telt. Eenige leden van E.H.B.O. te Vlissingen hebben enkele malen op het terrein hulp moeten verleenen.

Vlissingse Courant | 1938 | | pagina 1