Als de aardbodem trilt Ontsteltenis in Nederland EERSTE BLAD 76e JAARGANG - NUMMER 136 MAANDAG 13 JUNI 1938 abonnementsprijs Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agent schappen gevestigd zijn 2.20 per kwartaal of 17 cent per week. Franco per post 2.50. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner woon plaats. Afzonderlijke nummers 5 cent per stuk. Vlissingsclie Courant UITGAVEFIRMA F. VAN DE VELDE Jr., WALSTR. 58-60, VLISSINGEN - TEL. 10 - GIRO 66287 AD VERTEN TIEPRJJ S Van 15 regels 1.25, iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 50 cent per regel. Kleine adver tenties van 15 régels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Bij driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Alles bij vooruitbetaling. VERSCHIJNT DAGELIJKS, UITGEZONDERD OP ZONDAG EN ALG.ERKENDE CHR.FEESTDAGEN AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREEN1GING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" GEEN SCHADE VAN BETEEKENIS AANGERICHT De schokken zijn in Zeeland het steikst gevoeld Zaterdagmiddag, Zondag en in den afgeloopen nacht wederom lichte trillingen geconstateerd. Zaterdag, kort voor het ter perse gaan van ons dagblad en dus op een voor een courant wel zeer ongelegen tijdstip, is Nederland opge schrikt door eenige aardschokken die heel wat ontsteltenis veroor zaakten, doch gelukkig geen schade van beteekenis hebben aangericht. Wjj konden er in ons nummer van j.l. Zaterdag nog enkele bijzonder heden van vermelden. De schokken die hun oorsprong in Z.W.-België vonden, blijken in onze provincie het sterkst te zijn gevoeld, doch werden ook in vele andere deelen van ons land duidelijk waargenomen, evenals in vele landen van Europa. Ons land is er goed afgekomen, doch in België is nogal wat schade aangericht. Later op den middag zyn Zaterdag nieuwe schokken gevoeld even als gistermiddag en in den afgeloopen nacht. Onze lezers zullen onge twijfeld met belangstelling kennisnemen van de volgende bijzonderheden over deze voor ons land, hoewel niet zeer zeldzame, dan toch wel on gewone gebeurtenissen. Zaterdagmiddag te 12.18 uur registreer den de seismografen van het Koninklijk Nederl. Meteorologisch Instituut te de Bilt, zooals gemeld, een vrij krachtigen aardschok. Ongeveer 30 seconden nadat de seismografen in beweging kwamen toon den zij een grooten uitslag van c.a. 2 c.m. en 30 seconden later, te 12.19 uur volgde een tweede uitslag. Ongeveer een kwart?e lang bleven de seismografen in beweging. Uit de berichten, die uit de verschil lende deelen van het land binnenkwamen bleek, dat de schok voornamelijk is ge voeld ten zuidwesten van de lijn Venlo- Utrecht-Amsterdam. De schokken zijn in het zuiden van het land. en vooral in Zeeland het sterkst waargenomen. De oorsprong van de aardschokken in Zuidwest-België. De richting van den oorsprong dezer tectonische aardbeving was, naar het Me teorologisch Instituut te de Bilt meldt, ongeveer zuid 40 graden west, dit is iets bezuiden zuidwest. De afstand was onge veer 200 km. Dit geeft als oorsprong Zuidwest-België, bij de Fransche grens (de streek van Doornik). In België was de schok zoo krachtig, dat de seismografen er door buiten wer king werden gesteld. De aardschok werd in België te Brussel en ook in andere deelen van het land vrij krachtig gevoeld en op verschillende plaat sen zijn muren ingestort en huizen be schadigd, terwijl ook het telefoonverkeer in verschillende streken van het land is gestoord. Te Luik heeft men eenige schokken ge voeld, te Namen is de beving vrij hevig geweest, evenals te Charleroi en te Gent. In Antwerpen heeft men slechts een zwak ken aardschok gevoeld. In Hasselt en Bourg-Leopold heeft men in het geheel niets bemerkt. Te Brugge en Leuven wa ren de schokken zeer zwak. In Bergen daarentegen was de beving weer vrij sterk. Uit Gent, Antwerpen, Bergen en Luik stroomden te Brussel berichten binnen over de uitwerking van de aardschokken. Er ontstond groote ontsteltenis onder de be volking. De mensclien snelden de huizen uit, de straat op. Vrijwel overal vertoonen de muren scheuren, ruiten zijn gesprongen, schoorsteenen zijn omgevallen en meubelen zijn omvergevallen.. Een schooljongen werd getroffen door stukken van een schoorsteen, welke bij den aardschok was vernield.- Vier perso nen werden door losgeraakte dakpannen gewond. Te Heysel op de renbaan, waar juist een wedstrijd zou beginnen, begonnen de paarden door het trillen van den grond met te reageeren alsof zij in draf wilden gaan, toen alles weer kalm werd. De tri bunes, waar op zich veel toeschouwers be vonden, bewogen. In het gebouw zelf is een gïazenwasscher van een ladder geval len. Op de Nieuwe Beestenmarkt en in de dokken te Gent hebben twee arbeiders steenen op het hoofd gekregen. Zij moes ten, daar zij ernstig gewond werden, naar een ziekenhuis worden overgebracht. In de Wondelghemstraat is een steenen kruis van ongeveer 300 kg dat op de St. Josephskerk was geplaatst, op straat te recht gekomen. Een groot gedeelte van den muur werd vernield. Op verscheidene plaatsen zijn muurversieringen in stukken gevallen. Een brand, welke naar men meent, ver oorzaakt is door een kortsluiting, die door de aardbeving was ontstaan, heeft een gedeelte van eenige gebouwen verwoest, terwijl ook artikelen in een cartonnagefa- briek een prooi der vlammen zijn gewor den. Het vuur heeft zich ook medegedeeld aan een buizenfabriek, waar een schade van naar schatting 200.000 franken werd aangericht. Te St. Amandsberg heeft een man, die door den aardschok van de wijs was gebracht, zich onder een wagen ge worpen. Hij werd op slag gedood. Te Kcrtrijk zijn tal van daken vernield. De straten liggen er bezaaid met dakpan nen. In het Begijnenhof zijn bijna alle hui zen gescheurd. Een man, die voor zijn vensterraam stond te kijken, werd op straat geslingerd. Met een gebroken been werd hij opgenomen. Te Kruishouthem werd, naar gemeld wordt, een man, die zich in een in aan bouw bevindend huis bevond, tengevolge van het instorten van een muur, gedood. Naar nog uit Moeskroen werdt gemeld, is ook daar ernstige schade aangericht. Volgens dit bericht zouden te Moeskroen drie en te Kortrijk tien personen gekwetst zijn. Souburg. De aardbeving van j.l. Zaterdag heeft te Souburg, voor zoover ons bekend, geen schade van beteekenis aangericht. Na de aardbeving rende ieder de straat op. Als bijzonderheid deelen wij nog mede dat de groentehandelaar de P., die met paard en groentewagen zijn klanten hielp, even voor de aardbeving, de opmerking maakte dat zijn paard zoo nerveus en ge prikkeld deed. Het beest stond te beven op zijn pooten. Kort daarop volgde de aardschok. Hierna werd het paard weder spoedig kalm. Het dier had blijkbaar de trilling eerder bemerkt dan de mensch. Ook Zondagmiddag rond drie uur is alhier door verschillende personen een veel min der hevige trilling waargenomen. Breskens. De aardschokken die Zaterdag te Bres kens zeer duidelijk gevoeld werden, deden de menschen in allerijl hun woningen ver laten. De materieele schade bleef beperkt tot een aantal gescheurde muren van ver schillende woningen. Zondagnamiddag plm. 2 uur 30 hebben velen 'n nieuwen aardschok waargenomen, die echter niet zoo sterk was als die van den vorigen dag. De aardbeving van Zaterdag j.l. blijkt op verschillende plaatsen in Zeeuwsca- Vlaanderen lichte materieele schade ais het instorten van schoorsteenen, scheuren van muren enz. te hebben verooraakt. Middelburg. NOok hier heeft Zaterdagmiddag de aard beving groote consternaties te weeg ge bracht en tot fantastische geruchten aan leiding gegeven. Wij werden eerst gewaar schuwd, dat op de Markt een schoorsteen het begeven had en een muur was ge scheurd. Bij onderzoek bleek men te doe len op een schoorsteen, die flink geschom meld had, maar dat was die niet alleen geweest. Van een gescheurden muur was niets te ontdekken evenmin als van de twee inge storte huizen op den Nieuwen Vlissingschen weg, die alleen in de verbeelding van iemand bestonden, die blijkbaar de gevol gen van dit natuurverschijnsel niet ernstig genoeg vond. Menschen, die op straat waren, hebben niets bemerkt. Zij, die binnen waren, heb ben voor het overgrootste deel wel en dat meestal in -vrge mate, de beving gevoeid. Tramreizigers voelden ook niets van de be ving en bemerkten alleen aan menschen, die op den weg stonden te praten, dat er iets bijzonders was gebeurd. In Frankrijk. In Frankrijk zijn de schokken gevoeld van Duinkerken tot Kamerijk. De beving was vrij sterk, want de instrumenten van het meteorologisch instituut te Rijssel wer den buiten werking gesteld. In sommige wijken van Rijssel ontstonden scheuren in de muren. Te Tourcoing hebben vijf schoolmeisjes snijwondjes opgeloopen tengevolge van het breken van een ruit in een schoolgebouw. Dit geschiedde ten tijde van den aard schok. Engeland. Het observatorium van West-Bromwich heeft om 12 uur 09 Ned. tijd een voor de Britsche eilanden „vrij krachtigen" aard schok geregistreerd, waarvan het epicen trum op 200 mijl afstand was. De schok werd duidelijk gevoeld in de Londensche voorstad Wool which, waar tegen het voet pad geparkeerde auto's in beweging kwa men. Te Kew werden de schokken gedurende bijna vyf minuten waargenomen. Vooral in de Londensche City schijnt men de stoo- ten te hebben gevoeld. Er ontstond eenige opschudding onder de talrijken, die zich van hun kantoren huiswaarts begaven. In Ramsgate kwamen verscheidene schepen in beweging en in Ipswich was de tele foonverbinding eenige minuten gestoord. Duitschland. Twee tamelijk ernstige aardschokken werden te Aken" (Duitschland) geregis treerd. Er werd geen schade aangericht, doch in verschillende huizen kwamen de meubelen van hun plaats. Op het zelfde oogenblik als te Parys en Londen zijn Zaterdag ook te Istanboel (Turkije) lichte aardschokken waargeno men. DE AARD SCHOKKEN HERHALEN ZICH. Zaterdagmiddag om 14 uur 8 (Belgische tijd) is opnieuw te Brussel een lichte aard schok gevoeld, welke eenige seconden aan hield. De nieuwe schok werd omstreexs 14 uur 10 gevoeld door het personeel van het observatorium te Ukkel, alsmede te Etterbeek, Vilvoorde en Koekelberg. Het epicentrum van dezen tweeden schok be vindt zich op 60 kilometer afstand van Brussel, waarschijnlijk in Westelijke .rich ting. Ook hier ter stede werden Za terdag te klokslag half drie eenige lichte trillingen waargenomen. Zondagmiddag te kwart voor drie hebben verschillende ingeze tenen opnieuw een lichten aard schok waargenomen. Te Brussel is deze nieuwe schok reeds om 14 uur 25 geregistreerd. Aardschok in Zeeuwsch-Vla anderen waargenomen Ook in Zeeuwsch-Vlaanderen is deze aardschok weer gevoeld, echter veel min der krachtig dan Zaterdag. De trilling duurde niet langer dan enkele seconden, gedurende welken tijd de muren der hui zen lichtelijk trilden. „Het leek net of het begon te onweeren", aldus de indruk, dien men te Overslag van de aardtrilling had. Voor men echter goed begreep wat er aan de hand was, was de beving ook reeds voorbij. Ook in Terneuzen werd een ver verwij derd onderaardsch gerommel gehoord, dat gedurende ongeveer zes seconden voor het oor waarneembaar was en dat gepaard ging van een lichten aardschok. In som mige huizen begonnen de deuren en ramen te rinkelen en in verschillende straten lie pen de bewoners verschrikt naar buiten, hoewel van een paniekstemming uiteraard geen sprake was. Daarvoor was zoowel het op onweersgerommel lijkende onderaard- sche gedreun als de trilling te gering. De schok, die hier waargenomen werd maakte den indruk uit de richting van Klooster- zande, dus uit Oostelijke richting te ko men. De aardbeving van Zaterdag was overi gens te Terneuzen en in de omgeving ern stiger dan men in het overige land wel meent. Ook in Kloosterzande is de trilling gis termiddag duidelijk waargenomen. De duur van de beving wordt opgegeven als van vijf tot zes seconden. Te Goes heeft men gisteren snel op el kander volgende drie lichte aardschokken waargenomen, die naar schatting in totaal twee tot drie seconden duurden. Hoewel veel geringer van kracht dan Zaterdag waren de trillingen toch duidelijk merk baar. In Kortgene heeft men de trillingen WOENSDAG 15 JUNI 10-12 en 25 uur is de Directeur van Dr. Scholl's Foot comfort Service voor Nederland, voor eiken voet lijder KOS1 ELOüS te raad plegen bijSchoenhandel J. F. A. TIMMERMAN Bellamypark 54. Vlissingen Telefoon 332. eveneens waargenomen. In een woning al daar begon een aan den wand hangende spiegel lichtelyk te slingeren. Van onder aardsch gerommel heeft men daar niets bespeurd. Eenige personen, die zich in den Alblas- serwaard bevonden hebben ook gedurende drie minuten duidelijk aardschokken en trillingen waargenomen. Zij waren slechts van lichten aard. Het Koninklijk Nederlandsch Meteorologisch Instituut te De Bilt deelt mede, dat Zondagmid dag om 14 uur 46 minuten 20 sec. wederom een aardbeving werd ge registreerd. De beving hield onge veer drie minuten aan en was twintig maal zoo zwak als de hoófdbeving van Zaterdagmiddag 12.18 uur, doch driemaal zoo sterk als de nabeving van Zaterdagmid dag 14.10 uur. Ook Zondagmiddag had men wederom met een na- beving te doen. Te Brussel is de aardschok van gister middag door het Koninklijk Observatorium vastgelegd om 14 uur 26 minuten en 30 seconden. De trilling was veel zwakker dan de eerste trilling van Zaterdag, cLw.z. de beving van 11 uur 58,. en in kracht veeleer gelijk aan de tweede beving, welke Zaterdag om 14 uur 10 werd waargenomen. Buiten Brussel heeft men de beving ook nog waargenomen te Hoeylaert, Waterloo, Linkebeek en in Grammont. In deze laat ste plaats duurde, naar 'n waarnemer ver telde, de trilling twee en drie tiende se conde. De trilling bewoog zich in de rich ting Noord-Zuid. By de trilling van gistermiddag zijn drie pennen van de seismografische installaties in het observatorium stuk geslagen. De toestellen zijn onmiddellijk gerepareerd. In Knocke is de beving duidelijk gevoeld om 14 uur 25. Hier duurde zij 4 seconden. Vannacht te 4.10 uur is in onze gemeente opnieuw een lichte tril ling waargenomen, die plm. 4 se conden heeft geduurd. In den afgeloopen nacht tusschen vier en half vijf is ook in Zeeuwsch-Vlaanderen een lichte nabeving waargenomen. Ook het observatorium van Ukkel heeft in den nacht van Zondag op Maandag we derom aardschokken geregistreerd. De eerste schok werd waargenomen te 3.46 uur, deze schok was vrij sterk, doch niet zoo krachtig als de schokken van Zondag middag te 14.26 uur. De schok duurde on geveer zeven seconden. De tweede schok welke minder krachtig was, werd gevoeld te 3.57 uur en duurde twee seconden. De apparaten werden thans niet vernield. De schok werd gevoeld te Braine-le- Comte, waar hij gepaard ging aan een on deraardsch gerommel, al cm ede te Tubize, Soignies en Audenaerde. Sommige menschen meenden, dat de schokken van vannacht heviger waren dan die van Zondag, doch dit was slechts schijn. Zij waren meer gevoelig door de stilte en door hun liggende houding. Hoe de dieren reageerden* De aardschokken welke zich Zaterdag hebben voorgedaan, hebben aanleiding ge geven tot interessante waarnemingen, welke gedaan zijn door den eigenaar van den dierentuin te Berchem (België). Eenige minuten voor dat het verschijnsel ontstond, gaven sommige dieren duidelijke teekenen van ongerustheid. De leeuwen bralden niet meer op hun gebruikelijke wyze. Hun geluid kreeg een klagenöen klank. De pauwen uitten abnormale klan ken, in plaats van hun gebruikelyken Dit nummer bestaat uit 2 bladen f§cl»ei»rlgwSssei«i «reti ^cn De aardbeving in ons land. Zaterdag middag, Zondagmiddag en in den afge- loopen nacht zijn opnieuw trillingen gevoeld. (Pag. 1, eerste blad). Nog steeds „zuivering" in Rusland. (Buitenland)' Nieuwe incidenten in Tsjecho-Slowakije (Buitenland), Kanton is opnieuw gebombardeerd. (Buitenland)' ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN scherpen kreet. Alle runderen, rhino'ceros- sen, bizons, antilopen, gazellen en herten draaiden in het rond en drukten hun kop tegen het hekwerk, alsof zij zich in vei ligheid wilden stellen. De eigenaar van den dierentuin meende toen dat een der beesten ontsnapt was en riep al zijn personeel bijeen, om de ang stige dieren tot kalmte te brengen. Op dat oogenblik werd de aardschok gevoeld, en terstond kwamen de beesten tot rust. Merkwaardig is, dat alleen de katachtige en de runderachtige dieren het verschijnsel van tevoren schijnen te hebben gevoeld, terwijl byv. de beren en apen geen enkel teeken van zenuwachtigheid vertoonden. Een aardbeving in ons land behoort tot de zeldzaamheden. De laatste groote be- vingen welke gevoeld zijn, waren op 22 October 1873 en V Juni 1931. Toen op 1 November 1755 de stad Lissa bon door een aardbeving werd verwoest, was deze ook in ons land vrij hevig. Op 3 Februari 1756 was er in Zeeland een aardbeving. De schepen, in het dok te Vlissingen liggende, sloegen tegen el kaar en het water spatte uit de brand- bakken op den Abdij toren te Middelburg. Opmerkelijk, dat een aardbeving in bij zondere mate aan den zeekant wordt ge- voeid. Zoo stond Zaterdagmiddag- de zee dijk aan de Zuldwatering tc schudden. In een perceel in de Gravenstraat te Vlissingen is Zaterdagmiddag het plafond gescheurd. STADSNIEUWS Vlissingsch scheepvaartnieuws. Aangekomen: „Oranje Nassau"- van Harwich (verwacht) Nederlandsche m.s. „Melissa" van Havre om te 1 ossen hij S.H.V. „Magrietha" van Gravelines „Havik" van Fremington„Wolanda" en „Wocana" van Londen, Om te bunkeren.: Nederland- sche m.s. „Monica" van HamburgYoego- slaaf s.s. „Dubrovnik" van Rotterdam Nederlandsch m.s. „Korbsnaer" van Ham burg „Hendrica" van Rotterdam „Anna W." van DuinkerkenNoorsch m.s. „Se nator" van Rotterdam Grieksch s.s. „Mo- sena L. Goulandris" van Emden; Italiaansch s.s. „Dante" van SpezziaZweedsch s.s. „Aspo" van Nouaan „Ada Gortkon" van RidhamdockEngelsch s.s. „Ilvington- court" van Emden, V ertrokken: „Mecklenburg" naar Harwich„Monica" en „Melissa" naar Le Havre „Dubrovnik" naar Cardiff „Kor- tenaer", „Eton", „Wocana", „Havik" naar Antwerpen „Henrica" naar Sluiskil„Se nator" naar Curasao „Anna W. naar Am sterdam „Dante" naar Gdynia„Aspo" naar Stockholm „Ilvingtoncourt" naar Wabana„Ada Gorthon" naar Newfound land, Scheepvaartinspectie. De minister van Waterstaat heeft met intrekking van de ter zake vroeger geno men beschikkingen, te rekenen van 16 Mei 1938 Aan den adjunct-inspecteur van de scheepvaartinspectie, J. H. Th. Eerman, cn de expert W. J. de Haan en de adjunct expert M. A. Kok aangewezen het vierde district, met standplaats Vlissingen voor de heeren De Haan en Kok. Aan den inspecteur G. Mante, is naast zijn werkkring bij de hoofdinspectie voor de scheepvaart, tijdelijk opgedragen de lei ding van het vierde district.

Vlissingse Courant | 1938 | | pagina 1