EERSTE^ BLAD 76e JAARGANG - NUMMER 133 DONDERDAG 9 JUNI 1938 Hevige onweersbuien teisteren groot gedeelte van ons land DE VLISSINGSCHE COURANT STADSNIEUWS Het vijfentwintigjarig bestaan der Provincale Zeeuwsche Vereeniging tot Bestrijding der Tuberculose. Een belegging in SMAKELIJKHEID! 1 wat Jmaaktl §cliewrlcnis$cw van len «Iraq UIT DE PROVINCIE abonnementsprijs Voor a 13e gemeenten op Walcheren en waar agent schappen gevestigd zijn 2.20 per kwartaal of 17 cent per week. Franco per post 2.50. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner woon plaats. Afzonderlijke nummers 5 cent per stuk. VJissingsche Courant UITGAVE FIRMA F. VAN DE VELDE Jr., WALSTR. 58-60, VLISSINGEN - TEL. 10 - GIRO 66287 AD VERTENTIEPRJJ S Van 15 regels 1.25, iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 50 cent per regel. Kleine adver tenties van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Bij driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Alles bij vooruitbetaling. VERSCHIJNT DAGELIJKS, UITGEZONDERD OP ZONDAG EN ALG.ERKENDE CHR.FEESTDAGEN aangesloten bij het bureau voor publiciteitswaarde, 1nges t.eil.d door de vereeniging „de nederlandsche dagbladpers" Twee landarbeiders door den bliksem getroffen en gedood. Tal van boerderijen in de asch gelegd. Gistermiddag ontlastten zich boven een groot gedeelte van' ons land, ten Noorden van den Moerdijk, hevige onweersbuien, die op verschillende plaatsen gepaard gingen met zware regen- en hagelbuien. Het Westland- en - de gemeente Leersum (prov. Utrecht) werden voorts nog door een windhoos geteisterd waardoor: -veel schade aan kassen en tuinderijen werd toegebracht Te Anna Paulowna zijn twee landarbei ders door den, bliksem getroffen en ge dood. De mannen kwamen met nog twee ka meraden het bietenveld van den landbou wer C. Geerligs op, gelegen 'aan den Veer- weg, toen zij plotseling door het hemel vuur tegen den' grond werden geslagen. Zij waren op slag dood. De omgekomenen zijn de 55-jarige G. Boontjes en de 48-jarige B. de Dreu, beiden waren gehuwd en vader van drie kinderen. Het stoffelijk overschot is naar de woningen der slacht offers overgebracht. Op deze onweersbui volgde een tweede, die veel heviger was dan de voorafgaande. De bliksem sloeg in de boerderij van den landbouwer J. Waiboer aan den Veer- weg. Vier arbeiders bevonden zich op dat oogenblik in de schuur, waar zij zaten te schaften. Niemand van hen werd getroffen. De bewoners waren tijdens het inslaan van het hemelvuur niet thuis. De boerderij brandde geheel uit. De schade wordt door verzekering gedekt. Te Langweer sloeg de bliksem in de boerderij bewoond door den landbouwer K. Visser. De boerderij brandde geheel uit, terwijl de inboedel verloren ging. Ook daar dekt verzekering de schade. Windhoos boven Leersum Het onweer, dat zich boven de provincie Utrecht ontlast heeft, ging te Leersum gepaard met een windhoos en een zware regen- en hagelbui. De hagelsteenen had den de grootte van duiveneieren. Verschil lende boomen werden vernield, terwijl tal rijke ramen het moesten ontgelden. In verschillende tuinen werd groote schade aangericht. Op den rijksweg Utrecht-Arnhem knapte een dikke boom af. Deze kwam dwars over den weg te liggen, waardoor het ge- heele verkeer gedurende eenigen tijd stag natie ondervond. In zijn val sleurde hij de bovenleiding van de tram mee. De politie trad krachtig op en nam onmiddellijk maatregelen om de schade te herstellen en het verkeer doorgang te verleenen. Ver schillende wegen in den omtrek werden eveneens door omgewaaide boomen ver sperd, doch ook hier trad de politie op om het verkeer te regelen. Te Baarn waren in een minimum van tijd de straten geheel wit van de hagel steenen, welke zoo groot als knikkers wa ren. Verschillende gedeelten van het dorp liepen onder water. In de Nieuwstraat stroomde het water over de hooge trot toirs. In de Parkstraat en de Oranjestraat was er eveneens van. den rijweg niets meer te bekennen en stond het water van trot toir tot trottoir, evenals in de Nieuwe Baarnstraat en op het Stationsplein. Het verkeer ondervond van een en ander veel hinder. Het rijwielverkeer was er het minst prettig aan toe. Het water reikte op enkele punten tot aan de as van de fietsen. Noodweer boven het Westland, Het Westland werd ook door een hevig onweer, gepaard gaande met krachtige slagregens en een windhoos geteisterd. Aan verschillende te velde staande ge wassen werd groote schade toegebracht. Op eenige tuinderijen in de omgeving van Naaldwijk werd door een windhoos groote schade aan de kassen aangericht. Een groote schoorsteen woei om, terwijl meer dan 50 eenruiters door het noodweer wer den vernield. Met een slag, welke ver in den omtrek werd gehoord, sloeg de bliksem in de nok van een groote druivenkas van den kwee- ker P. de K. te Naaldwijk. Het hemelvuur verbrijzelde beide deuren, welke toegang tot de kas geven, stukken hout werden meters ver weggeslingerd en tal van rui ten werden geheel vernield. Een arbeider, die in de nabijheid van de kas werkzaam was, sloeg tegen den grond, doch bekwam geen letsel. S De heer C. P, B., die in een schuurtje in Zijn tuin aan de Essenlaan te Voorschoten stond werd daarentegen door den bliksem getroffen, juist op het oogenblik, dat hij zijn rijwiel greep. Nadat hij een poosje bewusteloos had gelegen is hij naar een' dokter gegaan, waar bij onderzoek bleek, dat zijn rechterarm verlamd was en hij uit het linkeroog niet meer normaal kon zien. In het schuurtje, waarin vele metalen voorwerpen en een rol gaas waren gebor gen, zijn duidelijk de sporen van den blik sem te zien. Het mag een geluk heeten dat de heer B. gummilaarzen met dikke zolen aan. had, waardoor vrij zeker zijn leven gespaard is gebleven. Het omveer boven de hoofdstad. Bij het korte doch hevige onweer, dat boven Amsterdam heeft gewoed, is de bliksem -op twee plaatsen ingeslagen zon der echter ernstige schade of persoonlijke ongelukken te veroorzaken. Het eerste geval betrof een inslag in den schoorsteen van het perceel Minervalaan 7, waar een gedeelte' van de schoorsteen pijp werd stukgeslagen. Ook kwam een gedeelte va.n het plafond van een zolder- slaapkamer, waar zich op dat oogenblik niemand bevond, naar beneden. De brand weer, die enkele oogenblikken later ter plaatse was, nam de noodige maatregelen. In de Sumatrastraat werd een topgevel getroffen. Ook hier werd de brandweer te hulp geroepen om het wankele gedeelte van den gevel te stutten. In den Achterhoek. Tydens het hevige onweer in den Ach terhoek is de bliksem in huize „Landlust" van den heer Planten te Steenderen ge slagen. Electrische en telefoongeleidingen wer den gedeeltelijk vernield, doch brand ont stond niet. Ook in de omgeving werd het electrische net getroffen, zoodat de draden op den grond hingen. De bliksem geslagen op een rijksdaalder. Te Hengelo in de Graafschap deed zich een merkwaardig ongeval voor. Hier sloeg de bliksem op een rijksdaalder, welken de groentehandelaar K., die juist aan het af rekenen was, in de hand had. De rijks daalder werd geheel verbogen en K. sloeg tegen den grond, doch bekwam geen letsel. Twee boerderijen te Bellen vernield. Gisteravond is te Beilen door bliksem inslag een brand ontstaan, welke twee boerderijen in de asch heeft gelegd. Het hemelvuur sloeg in een boerderij, gelegen in het gehucht Hijken en bewoond door de gebroeders Hegen. De hoeve brandde als een fakkel. Het vuur sloeg over naar de aangrenzende, met riet gedekte boerderij van den land bouwer M. Schuring. Beide oude Drentsche hoeven met de daarbij behoorende schuren brandden geheel uit. De handbrandspuit uit Hijken was tegen het vuur niet opgewassen, zoodat de hulp moest worden ingeroepen van de brand weer van Beilen, die bij haar aankomst slechts de uitgebrande boerderijen vond en zich tot de nablussching moest bepalen. De inboedels der beide hoeven gingen in vlammen op. Verzekering dekt de schade. Nabij Wijster in dezelfde gemeente sloeg de bliksem in een schuur, behoorende tot de boerderij van den landbouwer S. van der Kooi. De schuur brandde geheel uit. Ook hier wordt de schade door verzekering ge dekt. Nog een slachtoffer van blikseminslag. Het onweer van gisteravond heeft ook in Zuid-Barge, gemeente Emmen, een slachtoffer geëischt. In de woning van den arbeider B. Kuipers, zat het gezin aan tafel voor het gebruik van het avondeten, toen de bliksem insloeg: Alle in het ver trek aanwezigen geraakten min of meer bewusteloos, maar zij kwamen spoedig bij, behalve het 10-jarig zoontje Willem, dat op den grond Weef liggen. Een dokter uit Emmen werd ontboden. Hij moest echter den dood constateeren. Brand werd niet veroorzaakt. staat dag en nacht in Telex-verbinding met de grootste binnen-en buitoni. porsbureaux l Haar nieuws is tot de laatste minuut „BIJ" Een druk bezochte receptie In Grand Hotel Britannia. De Provinciale Zeeuwsche Vereeniging tot Bestrijding der Tuberculose bestaat 25 jaar. In verband hiermede hield het be stuur der jubileerende vereeniging Woens dagmiddag een drukbezochte receptie in een der smaakvol versierde zalen van Grand Hotel Britannia te Vlissingen, waar tal van fraaie bloemstukken - (waaronder één van het gemeentebestuur van Vlissin gen) de waardeering van bevriende orga nisaties vertolkten. Van hen die in eenigerle'i officiëele func tie him opwachting, kwamen maken, noe men wij den directeur-generaal der volks gezondheid den heer. Van den Berg, den vertegenwoordiger van het gemeentebe stuur van Vlissingen, den heer A. Rorije, wethouder van Financiën en Sociale Za ken, het dagelijkscli bestuur van de Neder- landsche Centrale Vereeniging tot Bestrij ding der Tuberculose, de inspecteurs van de volksgezondheid de heeren Bantjes on Putto, vertegenwoordigers van provinciale vereenigingen tot bestrijding der tubercu lose uit heel het land en van vele afdee- Irngen der jübileèrende vereeniging, ver tegenwoordigers van „Zonnestraal", „Draagt Elkanders Lasten", „Santos", Spoorweg t.b.c.-bèstrijding, het Provin ciale Zeeuwsche Groene Kruis en het Groene Kruis afdëeling Vlissingen, het Limburgsche Groene Kruis, de Zeeuwsche Huishoud- en Industrieschool en voorts tal van doktoren, waarondër wij. de heeren Grippeling, Orbaan, Staverman, Smitt en Lacomblé opmerkten-. Do directeur-genei v?2ï van de volksgezondheid voert het woord. De directeur-generaal van de Volksge zondheid, de heer van den Berg, sprak een rede uit, waarin hij het bestuur geluk wenschte en dankbare hulde bracht voor het vele belangrijke'werk dat in de afge- loppen 25 jaar werd verricht. Wij prijzen -ons in Nederland gelukkig, aldus de heer van den Berg, dat het sociaal-hygiënische werk in zoo belangrijke mate door het particulier initiatief wordt verricht. Alleen daardoor is het mogelijk geweest het sterftecijfer aan tuberculose zoo terug te dringen als uit het dezer dagen verschenen gedenkboek der jubileerende vereeniging het geval blijkt te zijn. Met den wensch dat de komende 25 jaar even vruchtbaar mogen zijn als "de afgeloopen periode voor de t.b.c.-bestrijding is geweest, eindigde spreker. m Als tweede spreker voerde de voorzitter van de Nederiandsche Centrale Vereeni ging tot Bestrijding der Tuberculose, de heer Hefting het woord, die de jubilaresse huldigde voor hetgeen zij in Zeeland in het belang der t.b.c.-bestrijding heeft tot stand gebracht. Spr. bracht den naam van dr. Duyvis in herinnering die zooveel voor de organisatie heeft gedaan en bracht een stille hulde aan de nagedachtenis van dr. Hoorweg, om te eindigen met de beste wenschen voor de toekomst. Voorts hebben nog dr. Peters namens de Provinciale Noord-Hollandsche Ver eeniging tot bestrijding der Tuberculose en dr. Koole namens de zustervereeniging uit Noord-Brabant felicitaties uitgespro ken. De voorzitter zegt dank. De voorzitter der jubileerende organisa tie, de heer C. A. van Woelderen noemde dezen dag de kroon op het werk' van vele jaren. Hij herdacht dr. Hoorweg als de ziel der t.b.c.-bestrijding in Zeeland. Ook vroe ger bestond reeds belangstelling van de zijde van het Rijkmaar als wij den toe stand van nu vergelijken met dien van voorheen, dan is wel een zeer belangrijke vooruitgang te constateeren. Weliswaar geschiedt de arbeid door particulier initia tief, maar alleen dank zij het feit, dat het Rijk de leiding in handen heeft genomen, kon do belangrijke verbetering tot stand worden gebracht. In den persoon van den directeur-generaal van de volksgezondheid, zegde spr. het Rijk hiervoor hartelijk dank en hij beval de provinciale vereeniging voor toekomstige nauwe samenwerking gaarne aan. Vervolgens sprak de heer Van Woelderen woorden van groote waardee ring aan het adres van de moeder der ju bilaresse, De Nederiandsche Centrale Ver eeniging tot Bestrijding der Tuberculose die thans voor het eerst in Zeeland haar jaarvergadering houdt. Spr. zegde toe dat de provinciale ver eeniging, tesamen met het Rijk, de Neder iandsche Centrale Vereeniging en de zus terorganisaties, den strijd tegen de tuber- Belegt boterhammen eens met boterham- worst van Zwanenberg. Dan zult U snerken, met hoeveel smaak zij worden verorberd. Dat is geen wonder. De boterhamworst van Zwanenberg munt uit door goede eigenschappen. Waarlijk, zij zal in den smaak vallen. culose onvermoeid zal blijven voortzetten. Nederland staat aan de spits der tuber- cuiose-bestrijding en dat moet zoo blijven. De receptie was hiermede ten einde. Het is misschien wel aardig te vermelden, dat mevr. Van Woelderen-Sprenger haar echt genoot de hand kwam drukken en „mijn heer de voorzitter" geluk wenschte met het jubileum dat gisteren gevierd werd een aardig moment dat den talrijken aan wezigen een gullen lach ontlokte. Bezoeken aan Middelburg en Oostkapelle. De Vlissingsche afdeeling der jubileeren de vereeniging had den congresgangers een rondrit over Walcheren aangeboden. Men bracbt eerst een bezoek aan het zeer doelmatig ingerichte districts-consultatie- bureau te Middelburg, dat op de deskun dige aanwezigen een uitstekenden Indruk maakte. Vervolgens ging de tocht naar Oost kapelle waar ter eere van het jubileum de driekleur was uitgestoken van het Zee hospitium Zonneveld. Dokter Massee sprak hier een welkomstwoord, waarin hij de ge schiedenis van dit buitengewoon fraaie kindersamtorium memoreerde en verschil lende belangwekkende bijzonderheden over de inrichting vertelde. In een aantal groepen werd het. prachtig gelegen sana torium door de bezoekers bezichtigd. Zon neveld dat ca. 65 patiëntjes kan herbergen, is vol bezet. Voor zoover de kinderen niet bedlegerig zijn, speelden zij in de stralende zomerzon onder goede leiding op de ruime grasvelden. En aangezien men in dit sana torium doordrongen is van de beteekenis van licht en lucht, werden ook voor de be zoekers in de open lucht versnaperingen geserveerd. Het bezoek aan deze model-inrichting waar Zeeland trotsch op is, was voor de vele t.b:c.-bestrijders uit heel Nederland die er bij dit bezoek voor de eerste maal kennis mee maakten, een openbaring. De ze excursie zal dan ook niet nalaten vruchten af te werpen in het belang der t.b.c.-bestrijding in ons land. Een feestdiner in Grand Hotel Britannia te Vlissingen besloot 's avonds dit welge slaagde jubileum. Het werpt een aardig licht op de toewijding der t.b.c.-bestrijders, wanneer wij in verband hiermede nog even vermelden dat alle deelnemers hun diner zelf bekostigdenmen gaat in die kringen zuinig met de beschikbare middelen om en gebruikt deze uitsluitend in den strijd tegen de gevreesde tuberkelbacil. De werkloosheid in onze gemeente. Bij den Gemeentelijken Dienst der Ar beidsbemiddeling alhier stonden gisteren als werkzoekenden ingeschreven Mannen 22 grondwerkers, 1 loodgieter, 1 mastieker, 2 metselaars, 10 opperlieden, 3 schilders, 36 timmerlieden, 2 ververs, 2 vlechters, 1 opzichter, 2 machinaal-hout- bewerkers. 2 meubelmakers, 1 politoerder, 2 stoffeerders, 4 kleermakers, 2 schoenma kers, 71 metaalbewerkers, 6 brood/banket bakkers, 8 slagers, 4 tuinlieden, 3 maga zijnbedienden, 7 reizigers/agenten, 5 win kelbedienden, 3 chauffeurs, 6 kellners, 19 Ioopers, 3 portiers, 2 sleepers, 49 transport arbeiders, 16 kantoorbedienden, 1 musicus, 4 onderwijzers, 1 operateur, 30 varensge zellen (w.o. stuurlieden, machinisten, sto kers, matrozen enz), 3 stucadoors en 130 losse arbeiders. Vrouwen1 kleermaakster, 3 winkel- juffrouws, 2 kantoorbedienden, 2 huishoud sters, 1 dienstbode, 8 werksters. Totaal 481 ingeschrevenen, waarvan 110 in de werkverschaffing. Vorige week 488 personen. Alzoo een vermindering van 7 werkzoekenden. Dit nummer bestaat uit 2 bladen Het 25-jarig bestaan der Provinciale Zeeuwsche Vereeniging tot Bestrijding" der Tuberculose. Een druk bezochte receptie in Britan nia. (Pag. 1, eerste blad) Hevige onweersbuien hebben gisteren in ons land groote schade aangericht twee personen gedood. (Pag. l, eerste blad) Er hebben weer eenigé ernstige ver keersongevallen plaats gehad. (Gemengd nieuws) Vragen aan de ministers van Buiten- landsche Zaken en Justitie over den bomaanslag te Rotterdam. (Binnenland) ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN Vlissingsch scheepvaartnieuws. Aangekomen: „Oranje Nassau"- van Harwich (verwacht) Nederiandsche m.s. „Twente" van Londen naar Ooster hout „Succes" van Zeebrugge naar Rot terdam Duitsch s.s. „Nurnberg" van Ant werpen om vee te laden uit het Duitsche s.s. „Najade", komende van Spanje. V ertrokken: „Prinses Juliana" naar Harwich „Nurnberg" naar Buena Ventura „Najade" naar Antwerpen. Jonkvrouw S. H. van Doorn y Op bijna 82-jarigen leeftijd is heden in het ziekenhuis „Bethesda" overleden Jonk vrouw S. H. van Doorn, die op 12 Augustus 1856 werd geboren. Het overgroote deel van haar leven heeft zij besteed aan weldoen, en verzachten van. lijden. Speciaal de vereeniging „Kinder- zorg" te Middelburg genoot haar volle sympathie. Van de oprichting af is zij hier van bestuurslid. Nog verleden week Don derdag woonde zij een vergadering bij. Gedurende 30 jaar was de overledene lid van den Voogdijraad te Middelburg. Veree nigingen als die der Zeeuwsche Hervormde Diaconesseninrichting, Groene Kruis, Zeeuwsche Dorcas, vereeniging tot het be zoeken der armen e.d. verliezen in haar een oud-bestuurslid en ijverig medewerkster. Zaterdag is de overledene' die op Moes bosch vertoefde, ongesteld geworden en naar het ziekenhuis „Bethesda" overge bracht, waar zij sedert eenigen tijd woonde. Het stoffelijk overschot zal Maandagmid dag in allen eenvoud worden bijgezet in den familiegrafkelder op Moesbosch te Koudekerke. Verbetering tertiaire wegen. Ingevolge de wijzigingswet van 27 De cember j.l. moeten de Prov. Staten a. een tertiaire wegenplan vaststellen b. bij verordening regelen stellen, waar-

Vlissingse Courant | 1938 | | pagina 1