EERSTE BLAD 76e JAARGANG - NUMMER 132 WOENSDAG 8 JUNI 1938 De Provinciale Zeeuwsche Vereeniging tot Bestrijding der Tuberculose bestaat 25 jaar STADSNIEUWS Dit nummer bestaat uit 2 bladert wan «Heit Jog ABONNEMENTSPRIJS Voor alle gemeenten op "Walcheren en waar agent schappen gevestigd zijn 2.20 per kwartaal of 17 cent per week. Franco per post 2.50. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner woon plaats. Afzonderlijke nummers 5 cent per stuk. Vlissingscjte Courant UITGAVEFIRMA F. VAN DE VELDE Jr., WALSTR. 58-60, VLISSINGEN - TEL. 10 GIRO 66287 ADVERTENTIEPRIJS Van 15 regels 1.25, iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 50 cent per regel. Kleine adver tenties van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Bij driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Alles bij vooruitbetaling. VERSCHIJNT DAGELIJKS, UITGEZONDERD OP ZONDAG EN ALG.ERKENDE CHR.FEESTDAGEN AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" TER GELEGENHEID VAN DIT JUBILEUM HOUDT DE NEDERLANDSCHE CENTRALE VEREENIGING TOT BESTRIJDING DER TUBERCULOSE HAAR JAARVERGADERING TE VLISSINGEN. De Provinciale Zeeuwsche Vereeniging tot Bestrijding der Tuberculose bestaat vijf entwintig jaar en zij liet bij het bereiken van dezen mijlpaal een fraai gedenkschrift het licht zien. Bovendien houdt de Néder- landsche Centrale Vereeniging tot Bestrij ding der Tuberculose naar aanleiding van dit jubileum der actieve provinciale ver eeniging heden haar jaarvergadering in „Grand Hotel Britannia" te Vlissingen. En Vlissingen zou Vlissingen niet zijn, wanneer burgemeester van Woelderen er niet het zijne toe had bijgedragen om van deze gelegenheid te profiteeren door pro paganda voor stad en gewest te maken. Den congresgangers wordt nl. door de afdeeling Vlissingen een i-ondrit door Walcheren aan geboden, waarbij dan tevens het Zeehospi tium Zonneveld te Oostkapelle en het Districtsconsultatiebureau te Middelburg worden bezocht. De burgemeester verwelkomt het congres. Hedenmorgen te ruim elf uur werd de algemeene vergadering geopend door den voorzitter der Ned. Centrale Vereeniging, dr. Hefting, waarna burgemeester van Woelderen de deelnemers aan deze jaarver gadering hartelijk welkom heette. Hij wees er op, dat het gemeentebestuur de congres gangers hiertoe gaarne officieel ten stad- huize zou hebben ontvangen. Maar de tuberculosebestrijders zijn hardwerkende menschen en de beschikbare tijd liet dit niet toe. Spr. wees er vervolgens op, dat het de eerste maal is, dat de Nederlandsche Centrale vereeniging haar jaarvergadering in Zeeland houdteen onderscheiding die de Zeeuwsche tuberculosebestrijders zeer op prijs stellen, temeer omdat de deelnemers thans met hen het 25-jarig bestaan der Provinciale Zeeuwsche Vereeniging komen vieren. In Zeeland bestaat tegenwoordig in bijna alle gemeenten georganiseerde tuber culosebestrijding en ook in enkele niet-aan gesloten gemeenten wordt gezorgd, dat de tuberculose-patiënten geholpen worden. Niettegenstaande geografische moeilijk heden bezit Zeeland een uitstekend ge or ganiseerden consultatiebureau-dienst, die de medewerking der Zeeuwsche huisartsen heeft. Spr. vestigde er de aandacht op, dat wie de geschiedenis van den pioniersarbeid vóór 1913 bestudeert en die van de groote moeilijkheden en den ondervonden weer stand in de eerste jaren van het bestaan der Provinciale Zeeuwsche Vereeniging, wel weet dat al die goede dingen pas van de latere jaren dateeren. De strijd in Zeeland is zeer moeilijk geweestde pioniers waren hier eenzaam en hadden veel energie en vertrouwen noodig om door te zetten, waar bij zij heel wat onverstand hebben moeten overwinnen. Velen van hen, wie wij hier op dezen voor de Zeeuwsche tuberculosebestrij ding zoo luisterrijken dag gaarne hadden begroet, moeten wij helaas missen door dood en vertrek. De redenaar herinnerde er aan, dat het logisch is, dat het 25-jarig bestaan der Provinciale Zeeuwsche Vereeniging te Vlis singen wordt herdacht. In de op 16 October 1909 te Vlissingen gehouden algemeene ver gadering van het Provinciale Zeeuwsche Groene Kruis werd immers besloten tot de eerste gezamenlijke actie voor tuberculose bestrijding in Zeeland een en ander ge beurde op initiatief van den secretaris der thans congresseerende vereeniging, samen met het bestuur der afd. Vlissingen van het Groene Kruis. In de volgende jaren stonden daarbij Mr. Witteveen en dr. Duyvis uit Vlissingen, samen met dr. Hoorweg uit Heinkenszand en dr. Plugge uit Souburg aan de spits van den strijd, terwijl dr. Duyvis in Vlissingen het eerste Zeeuwsche consultatiebureau heeft gesticht. Na nog enkele woorden te hebben gewijd aan de ontspanning die den congresgangers wachtte, eindigde spr. met de Nederland sche Centrale Vereeniging namens het Vlis- singsehe gemeentebestuur een nuttige en goed geslaagde jaarvergadering toe te wenschen. Vervolgens kwam in de Buitengewone algemeene vergadering de voorgestelde wijziging van statuten en huishoudelijk reglement aan de orde, dat de strekking heeft om een zetel in het bestuur te geven aan de groote organisaties van werknemers die zich de verpleging van tuberculoselijders ten doel stellen. Enkele afgevaardigden voerden hierover het woord, o.m. om te bepleiten hetzelfde te doen ten aanzien van ondernemers, waar na de voorzitter der desbetreffende com missie (oud-minister M. Slingenberg) de gemaakte opmerkingen beantwoordde. Na repliek en dupliek werd overgegaan tot de artikelsgewijze behandeling der voor gestelde wijzigingen, die eveneens tot eenige discussie en enkele kleine wijzigingen aanleiding gaf. Het geamendeerde bestuursvoorstel werd vervolgens met algemeene stemmen aange nomen, waarna de buitengewone algemeene vergadering gesloten werd met een woord van dankbare hulde van den voorzitter aan de desbetreffende commissie, die prachtig werk heeft verricht. Direct daarna opende de voorzitter de Jaarlyksche algemeene vergadering. De notulen der algemeene vergadering van 14 Juli 1937 te Nijmegen werden goed gekeurd, waarna mededeeling werd gedaan van enkele ingekomen stukken en ook en kele mededeelingen van anderen aard wer den gedaan. Het jaarverslag. Vervolgens kwam het jaarverslag over 1937 aan de orde, waarin wordt geconsta teerd dat de sterfte aan tuberculose geleide lijk blijft afnemen ook 1937 was in dit op zicht voor Nederland een gunstig jaar. Het aantal sterfgevallen aan longtuberculose is zelfs naar evenredigheid nog sterker ge daald dan het de laatste jaren gewoon was. In 1937 stierven aan longtuberculose 2885 personen (3,36 tuberculose van het centraal zenuwstelsel en de omhullingen 447 (0.52 en aan overige vormen van tuberculose 787 (0,92 totaal 4119 per sonen (4,80 De tusschen haakjes ge plaatste cijfers geven het percentage sterf gevallen weer per 10.000 der gemiddelde be volking van ons land. Het verslag vermeldt in dit verband „Hiermede is dus de sterfte aan tuberculose voor Nedeidand gedaald tot beneden de 5 per 10.000. Wie had dit 20 jaren geleden kunnen denken of hopen Als de voornaamste gebeurtenis in het vereenigingsleven van het afgeloopen jaar wordt het besluit van de algemeene ver gadering tot herziening der statuten ge noemd, met het doel om aan de groote or ganisaties van werknemers, die zich de verpleging van tuberculoselijders ten doel stellen („HerwonnenLevenskracht", „Draagt elkanders Lasten" en het Tuberculose-Be- strijdingsfonds van het N.V.V.) een zetel in het bestuur der vereeniging te bezorgen. De verloting van „Uiver" en „Snip"-en- veloppen heeft niet aan de verwachtingen beantwoord. De propaganda-platen der ver eeniging mogen niet meer in de postkan toren worden opgehangen het bestuur stelt pogingen in het werk om deze beslissing ongedaan te maken. De samenwerking met de Inspectie voor de Volksgezondheid bleef voortreffelijk. Het aan de vereeniging toe gekende Rijkssubsidie bedroeg weer 18.000. Het ledental. Ook dit jaa' liep het aantal persoonlijke leden weer terug. Tegenover een verlies van 228 door overlijden en bedanken, stond slechts een aanwinst van 11 nieuwe per soonlijke leden, zoodat er in het geheel op 31 December 1937 nog 2168 leden stonden ingeschreven. Het aantal vereenigingsleden bleef stijgen en groeide van 1056 tot 1083. Er werden 33 nieuwe vereenigingen als lid geboekt, 6 bedankten. Van die 1083 zijn er 976 vereenigingen tot bestrijding der tuber culose in engeren zin. Het totaal der contributies bedroeg 14.113.92 tegen het vorige jaar 14.346.52. Bij het bemiddelingsbureau voor plaat sing van huisbezoeksters werd in 1937 door 4 vereenigingen een huisbezoekster of wijk verpleegster-huisbezoekster aangevraagd, terwijl zich 7 betrekkingzoekenden aanmeld den. In het afgeloopen jaar werden verschil lende giften ontvangen, waaronder enkele zeer belangrijke van resp. ƒ8000, ƒ5000 en 10.000. Het tijdschrift „Tegen de Tuberculose werd in een oplaag van ongeveer 5000 exemplaren verspreid. Van de verschillende uitgaven der ver eeniging werden in het geheel 25420 exem plaren verspreid. Meermalen werd propa- ganda-materiaal voor bijzondere doeleinden gratis verstrekt. Uit de bibliotheek werden over het afge loopen jaar 163 boekwerken uitgeleend. In tal van plaatsen werden in 1937 de verschillende vereenigingsfilms vertoond. Het tuberculose-museum werd dit jaar nergens tentoongesteld. Er kwamen wel eenige aanvragen binnen, maar deze moch ten niet tot een tentoonstelling leiden. De totale opbrengst van de Emmabloem- collecte was ƒ120.118.98. In 1936 was dit bedrag 129.189.60. De gemiddeldenetto- opbrengnt per bloempje bedroeg 9,41 cents. In 1936 was dit 9,69 cent. Er werden in het jaar 1937 1.275.800 Emmabloempjes ge plaatst, terwijl dit .aantal voor 1936 be droeg 1.331.600. Bovendien werden van de dit jaar beschikbaar gestelde kransjes voor automobilisten 1065 stuks verkocht, tegen het vorig jaar 839. Aan sanatoria, hospitia en aan de ver eeniging kwam ten goede een bedrag van 22.489.85. In het jaar 1937 kwamen er-niet minder dan 418 (1936 337) aanvragen om steun uit 'fc Verpleegfonds binnen, waaronder 133 (84) vereenigingen. Aan 296 (207) hiervan kon worden voldaanop 122 (130) aan vragen moest afwijzend worden beschikt, waarvan 64 (67) omdat de uitzending geen prophylactiseh karakter droeg. Ook dit jaar zijn het vooral weer de plaatselijke vereenigingen uit. kleine ge meenten, die steun hebben gevraagd en ver kregen. In het jaar 1937 bedroegen de gezamen lijke uitbetalingen voor 220 patiënten 13419.26, dat is dus gemiddeld 60.99 per uitzending. Het totaal der toegezegde bij dragen bedroeg voor 1937 22.902.59. Dit betrof 296 gevallen, zoodat de toegezegde bijdrage gemiddeld 77.37 was. Er kwamen in 1937 128 (1936 58) aan vragen om steun uit het Postzegel-Verpleeg- fonds binnen. Aan 114 (46) hiervan kon worden voldaan; op 14 .(12) aanvragen moest afwijzend worden beschikt. In totaal werd voor deze 114 patiëntjes 7360.41 toegezegd, per geval dus gemiddeld 64.56 In 1936 werd voor 71 patiëntjes ƒ4224.41 uitbetaald, dat is dus gemiddeld ƒ59.49 per geval. Provinciale cursussen voor huisbezoek sters werden gehouden in Drente, Zuid-Hol land, Limburg, Noord-Brabant en Gelder land. De financiën. De verlies- en winstrekening over 1937 sluit in debet en credit met n bedrag van ƒ36.543.97 en een voordeèlig saldo van ƒ8373.12. De balans per 31 December 1937 sluit met een bedrag van 29.076.55, terwijl de verlies- en winstrekening van het pen sioenfonds voor beambten sluit met een bedrag van 3478.63en een batig saldo van 3474.06 De begrooting voor 1938 sluit met een bedrag van ƒ58.100. Het jaarverslag, de rekening en verant woording, de begrooting 1938 en de reke ning en verantwoording van het pensioen fonds voor beambten der vereeniging over 1937 werden alle goedgekeurd, terwijl den penningmeester décharge werd verleend. De leden van de commissie voor het nazien van de rekening en verantwoording over het jaar 1938 werden benoemd. Het in het verpleegfonds te storten be drag uit de geldmiddelen van 1937 werd vastgesteld ep 27.000. Bestuursverkiezing. Aan de beurt van aftreding waren de leden dr. W. Bronkhorst, J. Kolff, dr. A. Schuckink Kool, dr. B. H. Vos, J. G. A. Honig, J. D. Hefting, mevr. A. E. J. de VriesBruins en mr. M. Slingenberg. Het bestuur stelde voor de aftredende leden opnieuw te benoemen, waartoe bij acclamatie werd besloten. Tot nieuwe bestuursleden werden be noemd en voorloopig aangewezen in af wachting van de Koninkl. goedkeuring op de gewijzigde statuten, de heerenJ. A. Schutte, voorzitter „Herwonnen Levens kracht", W. de Jong, voorzitter „Draagt Elkanders Lasten" en F. S. Noordhioff voor het Tuberculosebestrydingsfonds van het N.V.V. Met betrekking tot de plaats van de volgende algemeene vergadering werd geen besluit genomen. Het bestuur zal afwach ten of hiertoe uitnoodigingen worden ont vangen en werd gemachtigd dan de plaats aan te wijzen. Bij de rondvraag werd bepleit een on derzoek in te stellen naar deeventueele toeneming van tuberculose, alsmede naar de vraag in hoeverre geldgebrek een be lemmering is om de patiënten naar behoo- ren te behandelen door uitzending naar sanatoria enz. De dalende sterftecijfers mogen de waakzaamheid niet doen ver slappen. De voorzitter zegde toe dat het bestuur het instellen van een onderzoek in dien geest zal overwegen aangezien het de be- teekenis erkent van over zulke gegevens te kunnen beschikken. Men bracht hulde aan den redacteur van het maandblad. Enkele andere afgevaardigden bepleitten om speciaal op het platteland en in de provincie meer voorlichting te geven over wat tuberculose eigenlijk is en wat hieraan vast ziter bestaat op dit gebied nog ontstellend veel wanbegrip en misverstand. Voorts werd er. op aangedrongen, dat de doktoren de consuiatiebureaux niet onnoo- dig passeeren- Dr. C. van den Berg, de directeur-ge neraal der Volksgezondheid, sprak de ver gadering vervolgens in het kort toe en gaf uiting aan zijn groote waardeering voor het belangrijke sociale werk der vereeniging. Wie aanwezig waren. De vergadering werd, behalve door de reeds genoemde heeren, bijgewoond door den directeur-generaal der volksgezond heid dr. Van den Berg, den Vlissingsehen wethouder van financiën en sociale zaken A. Rorije, de inspecteurs der volksgezond heid dr. Bantj es en dr. Putto, den heer Massee, voorzitter van Zonnestraal met het voltallige bestuur dezer organisatie, dr. C. Orbaan, vertegenwoordiger van verschil lende Zeeuwsche afdeelingen en de verte genwoordigers der provinciale vereenigin gen in Utrecht, Gelderland, Groningen, Noord-Brabant, Noord-Holland, Overijsel en Drente, t.w. prof. Baart de la Faille, dr. Honig, dr. Heikens, dr. Beintema, dr. Peters, dr. mej. Hengeveld en mr. Harte lust en voorts den vertegenwoordiger der Rotterdamsche vereeniging dr. Klinkerfc. Te circa 1 uur sloot de voorzitter het zakelijke gedeelte van deze algemeene ver gadering. Hedenmiddag om 3 uur houdt de jubi- leerende Provinciale Zeeuwsche Vereeni ging tot bestrijding der Tuberculose een receptie in Grand Hotel Britannia, waarna de congresgangers een rondrit maken over Walcheren. Wij komen op een en ander morgen terug-.. PROVINCIALE VEREENIGING „GROENE KRUIS". De aandachtige lezer zal bemerkt heb ben, dat in ons nummer van gisteren een technische fout is geslopen. Onder het opschrift „De Provinciale Zeeuwsche Vereeniging tot Bestrijding der Tuberculose jubileert" had moeten volgen hetgeen in de tweede kolom van de voor pagina voorkomt en aldus aanvangt„De Provinciale Zeeuwsche Vereeniging tot Be strijding der Tuberculose bestaat vijfen twintig jaar"enz. Het verslag dat in kolom 1 en 2 werd geplaatst, had betrekking op de algemeene vergadering van de Provinciale Zeeuwsche Vereeniging „Groene Kruis" die gisteren in Grand Hotel „Britannia" werd gehouden en waaromtrent nog het volgende kan worden gemeld Nadat de aanwezigen aan een gemeen schappelijke koffietafel hadden aangezeten, werd de vergadering tegen kwart voor 3 heropend. De begrooting voor 1938 werd vastge steld. Hierbij werd o.m. het woord gevoerd door dr. Vos uit Wolfaartsdijk, die de aanschaf fing bepleitte van een nieuwe ziekenauto, zoo mogelijk te samen met de afdeelingen uit de omliggende gemeenten en in over leg met de Vereeniging voor Ziekenhuis- verpleging N. en Z. Beveland en eventueel ook met de beide ziekenhuizen te Goes. Na eenige discussie bleek dat er een geschikte ziekenwagen aanwezig was, waarover de heer Krijger uit Goes nadere inlichtingen gaf. Bij de rondvraag werd gewezen op de volstrekte neutraliteit van het Groene Kruis, zoodat hij zoowel aan de openbare scholen voor buitengewoon lager onderwijs medewerking verleent als aan de Christe lijke vereeniging voor buitengewoon lager onderwijs. Hierna hield de heer dr. A. in 't Veld van Voorschoten, schoolarts in het district Katwijk een referaat over het schoolartsen- vraagstuk. Het schoolartsenvraagstuk. De heer dr. In 't Veld begon met zijn verontschuldiging te maken dat hij zijn onderwerp ten zeerste zal moeten bekor ten, daar hij gerekend had om 2 uur te kunnen beginnen en' het intusschen 5 voor half 4 geworden is. Wanneer spreker een terugblik slaat in de geschiedenis, constateerde hij, dat in 1870 reeds werd gewezen op de hygiëni sche vraagstukken. Ten tijde van Karei de Groote waren er reeds scholen, maar aan de hygiëne wérd geen aandacht besteed. In 1866 werd in Duitschland de eerste stoot gegeven voor het geneeskundig schoolonderzoek. Zoo breidde het instituut schoolarts zich langzamerhand over de geheele wereld uit. In Nederland werd de eerste schoolartsendienst in 1904 te Zaan dam opgericht en thans bestaan in ons land twaalf districtsschoolartsendiensten. Door de invoering van de verplichte leer plichtwet moest de overheid ook zorgen voor de hygiëne van de jeugd. Het samen trekken der kinderen brengt vele gevaren mede en hierover dient men te waken. Door het geheel onderzoeken van het kind kan men zeggen welke afwijkingen door de school worden veroorzaakt, terwijl te- De Prov. Zeeuwsche Vereeniging tot Bestrijding der Tuberculose bestaat 25 jaar en in verband daarmede houdt de; Centrale Nederlandsche Vereeniging vandaag haar congres in Vlissingen. .(Stadsnieuws); De jaarvergadering van het Prov« Zeeuwsche Groene Kruis. .(Stadsnieuws)] Kanton is gisteren weer verschillende, malen gebombardeerd. .(Buitenland); ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN vens vanzelfsprekend ook andere afwijkin gen geconstateerd worden. Van groot belang is de inrichting van de schoolgebouwen en de schoolarts kan. hierin waardevolle inlichtingen geven. In overleg met dezen én de overige deskun digen dient de school ingericht te worden* Spr. gaf een overzicht van de wijze waarop het onderzoek w?rdt verricht. Meestal worden de kinderen in het le, 4e en 7e leerjaar onderzocht. In schoolzaken en de opvoeding van het kind wordt de schoolarts herhaaldelijk geraadpleegd. De schoolarts dient zich echter te houden aan zijn zuiver adviseurschap. Met voorbeel den betoogde spreker hoe of de kinderen behoed worden voor een geestelijke depri-» matie, doordat z\j later, een eenmaal ge kozen beroep door afwijkingen van het lichaam op moeten geven. Uitvoerig be sprak spreker de gevolgen van kleuren blindheid, doofheid, hartafwijkingen enz. Met voorbeelden uit zijn ervaring kon spr. wijzen op het groote belang van het ge neeskundig schoolonderzoek, waarbij vele sluimerende t.b.c.-gevaHen vroegtijdig kon den worden ontdekt. Spr. liet eenige foto's circuleeren van. afwijkingen bij kinderen, waarvan de ouders absoluut niets wisten en die bij schoolonderzoek aan het licht kwamen. Van groot belang is het geneeeskundig schooltoezicht op de kleuterschool. Ook bij het opsporen van besmettelijke ziekten is het schooltoezicht van groot nut gebleken. Naast de lichamelijke zorg dient men ook te zorgen voor de geestelijke gezond heidszorg. In overleg met de ouders en het onderwijzend personeel kan hier veel ten goede komen. Kan het normale kind tot moeilijkheden aanleiding geven, ook het beschaafde kind kan last veroorzaken. Met tact en overleg dient men te werk te gaan. Ook de minder begaafde kinderen kunnen aanleiding zijn tot vele moeilijkhe den en narigheden. Zeeland komt met de zorg voor het minder begaafde kind ach teraan. Met veel genoegen heeft spreker gehoord dat „Het Groene Kruis" zal mede werken aan de geestelijke gezondheidszorg. Principieele bezwaren aan het school onderzoek kunnen er niet zijn, want de ouders worden geheel vrij gelaten hun kinderen te onderzoeken. In spreker's rayon was er maar 3 dat bezwaar had tegen schoolonderzoek en bij onderzoek bleek dat het g"een principieele bezwaren waren, maar meerendeels huiselijke om standigheden. De kosten van den schoolartsendienst bedragen plm. 8500 per jaar. Wanneer de provincie 50 bijdraagt komt men gerekend op een rayon van 50.000 inwo ners op 8y2 cent per inwoner. Spreker gaf aan de hand van een sche ma een overzicht hoe hij zich de indeeling voor Zeeland gedacht had, nl. voor Wal cheren 1 schoolarts, vcor Zeeuwscn-Vlaan- deren 2 artsen, één voor Zuid- en Noord- Beveland en één voor Schouwen en Duive- land, St. Philipsland en Tholen. De vergadering werd besloten met een filmvoorstelling, welke de causerie van dr* In 't Veld nader toelichtte. N uts-Spaarbank. In de Nutsspaarbank Coosje Busken- straat werden in de maand Mei 1249 inla gen gedaan tot een bedrag van 141.932,87 en 628 terugbetalingen tot een bedrag van 87.204.50. Er werden in die maand 122 nieuwe boekjes uitgegeven. Het aantal spaarders steeg tot s!77 en hun tegoed tot 3.268.702.04. Ter lediging werden 54 spaarbusjes aangeboden inhoudende 768.58 en met 3025 zegels werd bespaard 151.25, welke bedragen op de spaarboekjes werden bijgeschreven.

Vlissingse Courant | 1938 | | pagina 1