EERSTEBLAD 76e JAARGANG - NUMMER 131 DINSDAG 7 JUNI 1938 Sen nuttige instelling lierdenlst tsaar 25^jarig tscstaan Dit nummer bestaat uit 2 bladen §el>ewrlen««§eii tiaw Jew Ja» abonnementsprijs Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agent schappen gevestigd zijn 2.20 per kwartaal of 17 cent per week. Franco per post 2.50. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner woon plaats. Afzonderlijke nummers 5 cent per stuk. Ylissingsche Courant uitgaveFIRMA F. VAN DE VELDE Jr., WALSTR. 58-60, VLISSINGEN - TEL. 10 - GIRO 66287 A D VERTENTIEPRIJ S Van 1—5 regels 1.25, edere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 50 cent per regel Kleine adver tenties van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Bij driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Alles bij vooruitbetaling. VERSCHIJNT DAGELIJKS, UITGEZONDERD OP ZONDAG EN ALG.ERKENDE CHR.FEESTDAGEN AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAAfiDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGINO „DE NEPERL A N DSCHE -DAGBLADPERS" De Provinciale Zeeuwsche Vereeniging tot bestrijding der Tuberculose jubileert Een belangwekkend gedenkschrift verschenen De algemeene vergadering van de Pro vinciale Zeeuwsche Vereeniging „Groene Kruis" werd dit jaar in onze Scheldestad gehouden en ving hedenmorgen aan in Grand Hotel „Britannia". De vergadering werd geopend door den voorzitter van het hoofdbestuur, den heer L. G. Gelderman van Kortgene, die o.m. in het bijzonder welkom heette burgemeester C. A. van Woelderen en wethouder A. Rortje en den afgevaardigde van de Alge meene Ned. Vereeniging „Het Groene Kruis". De burgemeester, de heer C. A. van Woelderen dankte voor de hartelijke wel komstwoorden en sprak een woord van welkom, niet alleen als burgemeester van Vlissingen, maar ook als voorzitter der afd. Vlissingen, die verreweg de grootste afdee- ling is in ons gewest. Er bestaan oude banden tusschen de afdeeling Vlissingen en de Prov. Zeeuwsche Vereeniging. In het kort ging spreker het ontstaan na van de afdeeling Vlissingen van „Het Groene Kruis". De afdeeling getuigt van een opge wekt vereenigingsleven en er bestaat een goede vriendschap tusschen beide vereeni gingen. De notulen der vorige algemeene verga dering werden goedgekeurd. Bij de ingekomen stukken was een schrijven van mr. Van Dusseldorp uit Goes, waarin deze ontslag neemt als lid van het hoofdbestuur van de Prov. Zeeuwsche Vereeniging „Het Groene Kruis" en uit zijn functie in de daarmede samenhangende commissies. Het hoofdbestuur heeft inmid dels den heer Van Dusseldorp een tïankbe- tuiging doen toekomen voor zijn verrichte diensten in het belang der vereeniging. De afdeeling Cadzand heeft besloten zich aan te sluiten bij de Alg. Ned. Vereeniging. Het hoofdbestuurslid van de A.N.V., de heer Ten Cock sprak een propagandistisch woord voor het verkrijgen van een strijd- fonds. De gelden hiervoor kunnen verkre gen worden door het verzamelen van oud papier, want het is spreker gebleken, dat 90 hiervan nog op de vuilnisbelt ver huist. Dit papier kan te gelde worden ge maakt en zoodoende kan een nationaal maakt en zoodoende kan een nationaal fonds worden gevormd, waaruit de A.N.V. de Prov. Zeeuwsche vereenigingen kan steunen. Hieruit volgt dat deze de plaatse lijke afdeelingen weer kunnen steunen. De secretaris, de heer C. Dieleman uit Tholen bracht vervolgens het jaarverslag over 1937 uit. Hieraan ontleenen wij het volgende 3 Het jaarverslag. Het jaarverslag over 1937 vermeldt dat tal van afdeelingen met financieele moei lijkheden te kampen hebben. Het feit dat deze zorg haar weerslag werpt op de ge honoreerde waardeering van het werk der wijkverpleegsters doet ongetwijfeld nieuwe problemen rijzen. Men vraagt zich zelfs af of het geen overweging zou verdienen om na te gaan of en in hoeverre de provinciale vereeniging in dezen eenigszins te hulp zou kunnen komen, óók ten aanzien van die afdeelingen, die het limiet van den termijn waarin het provinciaal subsidie werd ge noten, reeds hebben voltooid. Een zoo danige steun zou een nauwgezette bestudee ring van de omstandigheden vereischen, maar wanneer de algemeene vergadering aan het hoofdbestuur volmacht zou willen verstrekken om zulk een steun, uitsluitend ten behoeve der wijkverpleging te ver- leenen, dan kan daardoor een lichtstraaltje ontstoken worden, ddar waar dit voortref felijk w.erk van het Groene Kruis even in een donkere wolk wordt gehuld. Een opkomende moeilijkheid in de com missi e voor hygiëne van het kind, doordat de vertegenwoordigers van het Wit-Gele Kruis die daarvan deel uitmaken, het voor nemen te kennen hadden gegeven een spe- cialen kinderarts, tevens schoolarts aan te stellen, waardoor in dezen dienst een schei ding zou ontstaan die aan het Groene Kruis een belangrijke zorg zou baren, is bezworen doordat die delegatie nader heeft verklaard van dit aanvankelijk voornemen te hebben afgezien. De ziekenauto-dienst op Zuid- en Noord- Beveland, die een punt van bespreking heeft uitgemaakt op de algemeene vergade ring te 'Breskens, is weliswaar in esn meer intensiever sfeer van het Groene Kruis verband geleid, maar de gewenschte oplos sing is nog niet tot stand gekomen. Het besluit tot het vertoonen van de nieuwe Groene Kruis-film in groepsver band, werd tot uitvoering gebracht. Het aantal afdeelingen is met één ver minderd, doordat Kerkwerve zich thans definitief heeft teruggetrokken, terwijl heb niet is mogen gelukken 's-Gravenpolder en Veere van hun voornemen tot uittreding te weerhouden. Veere wilde alleen in het pro vinciaal verband blijven als zij een spbsidie ontving, gelijk aan haar contributie. Thans telt de vereeniging 57 afdeelingen. De nieuwe methode tot het verzamelen van gegevens der afdeelingen heeft, blijk baar met instemming der besturen, gunstig gewerkt. De vacature in het hoofdbestuur, ont staan door het vertrek van dr. C. Or baan, werd op de laatste algemeene vergadering vervuld door de benoeming van dr. B. Vaan drager te Domburg, die later als plaatsver vanger van den vertegenwoordiger der ver eeniging in het algemeen bestuur werd aan gewezen. Overigens kwam in het bestuur geen verandering. De uitkeering van het provinciaal subsidie ten behoeve der wijkverpleging kon regel matig plaats vinden. De bevordering der geestelijke volksge zondheid die de vereeniging in federatief verband met het Wit-Gele Kruis op hun verzoek, zou beoefenen, bevindt zich feite lijk nog in een begin-stadium, doordat het Wit-Gele Kruis voor de samenwerking de goedkeuring van hoogere autoriteiten .be hoeft. De rekening over 1937 sluit in ontvangst en uitgaaf met een bedrag van 3383.36 en een saldo van 13 44.03. De begrooting 1938, waaruit o.m. blijkt dat de vereeniging plm. 25.500 leden telt, geeft in debet en credit een bedrag aan van ƒ3131- en een saldo van ƒ200. De afdeeling St. Maartensdijk heeft de Provinciale Vereeniging aangeboden en uit- genoodigd de in 1939 te houden algemeene vergadering in haar gemeente te houden. Aldus werd besloten. De aan de beurt van aftreding zijnde leden van het hoofdbestuur, de heeren J. de Groote, jhr. R. J. H. Q. Roëll en Z. de Ruiter werden met algemeene stemmen herkozen. De aftredende leden waren door de afdeeling Aardenburg, Breskens, Brui- nisse, Burgh-Haamstede, 'sHeer Arends- kerke, Nieuwvliet, Retranchement en Zuid- zande opnieuw candidaat gesteld. In de vacature mr. van Dusseldorp werd gekozen de heer Chr. Kloosterman te Goes, candi daat gesteld door de afd. Kortgene. De commissie tot het nazien van de boe- kén en bescheiden van den penningmeester over 1937 bracht rapport uit dat rekening en verantwoording in orde was bevonden en stelde voor deze goed te keuren. Een uitvoerige discussie ontstond, over een interne bestuurskwestie, benevens over de samenstelling van de commissie tot het nazien van de boeken. De afdeeling Souburg deed het voorstel dat de algemeene vergadering de commis sieleden zal aanwijzen, zonder één afdeeling uit te schakelen. De secretaris las uit het reglement voor, dat het hoofdbestuur een tweetal afdeelin gen aanwijst en een lid van het hoofdbe stuur. Aldus werd besloten en tegen volgend jaar zal reglementsherziening worden over wogen. De Provinciale Zeeuwsche Vereeniging tot Bestrijding der Tuberculose bestaat vijfentwintig jaar en ter gelegenheid van dit heuglijke feit houdt de Nederlandsche Centrale Vereeniging tot Bestrijding der Tuberculose ditmaal haar jaarvergadering- te Vlissingen morgen wordt deze verga dering in Grand Hotel Britannia gehouden. (De vereeniging vergadert dan voor het eerst in onze provincie). Maar dit is niet de eenige wijze waarop aan dit voor onze provincie en voor de volksgezondheid zoo belangrijke jubileum aandacht wordt geschonken. De voorzitter der jubïïeerende vereeni ging, de heer C. A. van Woelderen, bur gemeester van Vlissingen, schreef ter ge legenheid van dit 25-jarig bestaan een be langwekkend gedenkschrift, dat zoojuist het licht heeft gezien. Het 57 pagina's druks tellende boekje maakt een fleurigen indruk en werd typografisch uitnemend verzorgd door de uitgeefsters van ons dagblad, de firma F. van de Velde. Maar hoe belangrijk een goede typo grafische verzorging van een gedenk schrift ook moge zijn, de beteekenis van een boek is zeker niet in de laatste plaats afhankelijk van zijn inhoud. En wij kun nen niet anders dan deze uitermate in teressant noemen voor ieder die belang stelt in den voor onze volksgezondheid zoo buitengewoon belangrijken arbeid der tubèrculose-bestrijding. Het boekje is in vier hoofdstukken ver deeld (de pionierarbeid vóór 1913de Provinciale Zeeuwsche Vereeniging tot Be strijding der Tuberculose van 1913 tot 1923 dito sedert de oprichting van den Consultatiebursaudienst van 1923 tot 1938 en Onze hedendaagsche arbeid) hierop volgt dan nog een conclusie, terwijl ver schillende bijlagen zijn toegevoegd. Wanneer wij hier en daar een greep doen uit den inhoud van dit gedenkschrift, willen wij beginnen op een wijze die on gebruikelijk moge schijnen, toch ons niet temin verantwoord lijkt. Men moge. ge woon zijn met citeeren bij het begin aan te vangen, wij willen beginnen met de slotpagina van het textgedeelte dat pre cies zegt waar het bij dit jubileum op aan komt „De grafische voorstelling' tegenover deze bladzijde van de stérfte aan tuber culose in Zeeland, vergeleken met de sterfte in geheel Nederland over het tijd perk 19131938 geeft de grootste vol doening aan de Zeeuwsche conmillitonen der tuberculosebestrijding. Deze in alle opzichten v.cor Zeeland gunstige sterf te- lijn en zijn het schoonste geschenk bij deze 25-jarige herdenking van de Provinciale Zeeuwsche Vereeniging". Uit den inhoud van dit gedenkschrift citeeren wij nog Diep vastgeworteld was ook in Zeeland het fatalisme, dat tegen de witte pest, dien geesel der zieke menschheid, niets was te doen en het heeft lang geduurd, voordat algemeen werd ingezien, dat de tuberculose eene straf is voor sociale zon den, die vooral ook indirect moet worden bestreden en wel door verbetering van so ciale misstanden, van woning en voeding. Uit den aard der zaak waren de pioniers van de nieuwe denkbeelden van de be strijding der gevreesde tering in Zeeland enkele hoogstaande, sterk sociaal gevoe lende medici, waaronder in het bijzonder genoemd mogen worden dr. C. A. Duyvis te Vlissingen en A. J. Hoorweg, arts te Heinkenszand. H.M. de Koningin-Moeder gaf in 1911- Karen naam aan de Emraabloemcollecte, die de meest populaire collecte in den lande is gewerdenhet is duidelijk van hoe onschatbare waarde het Koninklijk voorbeeld voor den strijd tegen de tuber culose in Nederland was. Met volle over tuiging en groote dankbaarheid meen ik, dat daarom in dit Zeeuwsche Gedenk schrift een afbeelding behoort voorop te gaan van het Zeeuwsche monument voor H.M. de Koningin-Moeder. Pas 11 December 1907 zien wij te Mid delburg afgevaardigden van een achttal Zeeuwsche Groene Kruis-vereenigingen samenkomen om „de Provinciale Zeeuw sche Vereenigingen het Groene Kruis" te stichten. Tot dagelijksch bestuur werden gekozen C. E. Pluggc Jr., arts te O. en W.-Souburg, B. F. Catz, arts te Nieuw en Sint-Joosland en A. J. van Ockenburg Sr., apotheker te Vlissingen, ook inr. dr. F. S. Witteveen te Vlissingen werd een ijverig bestuurslid. Van eene gezamenlijke actie voor tuber culosebestrijding blijkt in Zeeland voor het eerst uit een rapport, dait 27 Augustus 1910 werd uitgebracht door eene Groene Kruis-Commissie, tot wier benoeming was besloten in de algemeene vergadering van het Provinciale Zeeuwsche Groene Kruis, 16 October 1909 te Vlissingen gehouden. 3h de vergadering van 9 November 1912 van de Provinciale Zeeuwsche Vereeniging „Het Groene Kruis" is het voorstel aan genomen om de Tuherculose-Commissie te verzoeken eene zelfstandige Provinciale Vereeniging tot bestrijding der Tubercu lose op te richten. Deze Commissie is toen als zoodanig ontbonden, maar heeft het initiatief genomen tot de oprichting van eene specifieke Provinciale Vereeniging tot bestrijding der Tuberculose in Zeeland, welke op 7 Mei 1913 in de Sociëteit „De Vergenoeging" te Middelburg is gesticht. Op de vergadering van 22 April 1914 werd een definitief bestuur gekozen, n.l. i Mr. dr. F. S. Witteveen, Vlissingen, VoorzitterA. J. Hoorweg, arts, Hein kenszand, SecretarisA. C. J. Noteboom, Wolphaartsdijk, PenningmeesterL. J. van Voorthuysen, DomburgJ. C. van der Harst, Middelburgdr. C. A. Cammaert, Hontenisse. Uit het jaarverslag over 1914 blijkt, dat er aan het einde van 1914 tien leden wa ren toegetreden. In Mei 1914 werden adressen verzonden aan het Rijk en aan Provinciale Staten van Zeeland met. verzoek om subsidie, waarop 20 Juni 1914 de Minister van Bin- nenlandsche Zaken antwoordde, in principe bereid te zijn voor 1915 een subsidie van 1000.te verleenen, mits ook de. Pro vincie. een gelijke, som beschikbaar stelde. Op 5 October 1914 werd een overeenkom stig bericht van Gedeputeerde Staten van Zeeland ontvangen. Het voorstel van Gedeputeerde Staten van Zeeland tot toekenning van een sub sidie van 1000.voor 1915 aan de Pro vinciale Vereeniging werd behandeld in de Statenzitting van 11 December 1914. Het voorstel werd aangenomen met 21 tegen 11 stemmen. De namen dezer tegen stemmers zullen wij maar niet vermelden, maar men vindt hier een bewijs, hoezeer de algemeene overtuiging en het inzicht zich in den loop der jaren gewijzigd heb ben, want de tegenstemmers waren zoo maar niet de eersten de besten. Een zeer prijzenswaardig initiatief werd in 1920 genomen door den heer M. J. Harts, voorzitter van den Raad van Arbeid te Middelburg, door de oprichting van de „Vereeniging tot oprichting en exploitatie van een sanatorium in Zeeland." Men heeft in den loop der jaren ernstig ge poogd het doel te bereiken, namelijk den bouw van een Zeeuwsch Sanatorium, het heeft echter niet mogen gelukken, zoodat eenigen tijd geleden de Vereeniging liqui deerde. Het gekweekte kapitaal ten bedra ge van ongeveer 3400.zal gestort worden in ons Aanvullingsverpleegfonds, waardoor' het doel, waarvoor de gelden zijn gegeven, zoo goed mogelijk wordt be naderd. Wij zijn de Vereeniging, in het bij zonder den heer Harts, hartelijk dankbaar voor deze welkome gift. In de bestuursvergadering van 15 Maart 1922 kwamen aan de orde de plannen van de Vereeniging en de Inspectie voor de Tuberculosebestrijding in Zeeland, die een geheel nieuwen toestand zullen scheppen. Hoewel de begrooting van het Departe ment van Arbeid nog door de Staten-Gene- raal moest worden aangenomen, verzocht de Inspectrice aan de Provinciale Zeeuw sche Vereeniging een principebesluit te nemen, om met de Inspectie samen te wer ken en op zich te nemen het oprichten, c.q. het overnemen en exploiteeren van een aantal consultatiebureau^ in Zeeland en het aanstellen met 1 Juli 1922 van een tuberculose-arts voor Zeeland. Van het Rijk zou daarvoor een zoodanig extra subsidie worden gegeven, dat alle op de uitvoering van. die plannen vallende kos ten daaruit zouden kunnen worden bestre den. Na bereidverklaring door het bestuur werd op de algemeene vergadering van 11 Mei 1922 na uitvoerige discussies het des betreffende voorstel aangenomen. Zoo werd besloten tot het oprichten en exploiteeren van een Districts-Consultatie- bureau te Middelburg en van kringbureau's ia verschillende plaatsen in alle deelen van Zeeland. In 1922 waren er 35 afdeelingen bij de Vereeniging aangesloten. Slechts noode legt dr. Hoorweg zijne taak neer als secretaris der Vereeniging, waarmede hij zooveel lief en leed heeft medegemaakt. In zijn nieuwe functie als leider van het District-Consultatiebureau blijft hij gelukkig in nauw contact met de Vereeniging. Als zoodanig hoopt hij ook meer te kunnen doen en intensiever te kunnen werken dan vroeger om het doel te bereiken, dat in 1913 bij de oprichting van de Vereeniging gesteld is en dat in Artikel 1 der Statuten is vastgelegd„de tuberculose als volksziekte te bestrijden. Op de bestuursvergadering van 14 Maart deelde de Voorzitter, de heer I. H. Blum, die aan de beurt van aftreding maar her kiesbaar was, mede, dat hij zich tot zijn groot leedwezen wegens gezondheidsrede nen niet meer beschikbaar kon stellen voor het bestuurslidmaatschap. Ondanks ster ken aandrang van alle bestuursleden kon de heer Blum niet besluiten wederom een eandidatuur te aanvaarden. De heer Blum werd tot eerelid der Ver eeniging benoemd. In de vacature van voorzitter, die dade lijk 14 Maart inging, werd in den loop van het jaar 1922 niet voorzien, de vice- voorzitter dr. van Gelderen bekleedde ge durende dien tijd deze functie. Zoowel de heer Blum als dr. Hoorweg drongen er bij mij op aan, het voorzitter schap op mij te nemen, waartegen ik aan vankelijk ernstige bezwaren had wegens gebrek aan tijd door bijzonder drukke amb telijke bezigheden in die jaren, mede om dat de reorganisatie der tuberculose-bestrij- ding in Zeeland speciale eischen aan de leiding zou stellen. Ik ben tenslotte voor de argumenten van de heide heeren o.a, als zijnde voorzitter der grootste plaatse lijke Zeeuwsche Groene Kruis-afdeeling sinds 1919 gezwicht. Ik wil wel beken nen, dat mij dit nimmer heeft gespeten. De heer Blum bleef medeleven met onze Vereeniging, zijne groote belangstelling voor sociaal werk is trouwens blijvend vastgelegd door zijne edelmoedige, vorste lijke gift en legaat a: - „Bethesda", waar door hij later het zeer moeilijke Vlissing- sche ziekenhuisvraagstuk tot oplossing heeft gebracht. De oprichting van den con- sultatie-bnreaudienst. 12 April 1923 is het districtsconsultatie bureau te Middelburg officieel geopend, na Apeldoorn en Leeuwarden was dit het der de districtsconsultatiebureau, dat in wer king werd gesteld, zoo dat Zeeland nie t De Provinciale Zeeuwsche Vereeniging tot Bestrijding der Tuberculose jubi leert. (Pag. 1, eerste blad)] Algemeene vergadering van. het „Groe ne Kruis". (Stadsnieuws); Bijzonderheden over het financieel be leid en de toekomstige ontwikkelings mogelijkheden van de ZEGAM. (Pag. 3, eerste blad), Tal van ernstige verkeersongelukken, (Gemengd nieuws) Welgeslaagd concours van den Bond van Harmonie- en Fanfarevereenigiul gen in Zeeland. (Provincienieuws) Te Huizum is op 3 personen een moordaanslag gepleegd. (Gemengd nieuws) ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN achteraan kwam bij de reorganisatie. Het was de eerste luisterrijke dag voor de tuberculosebestrijding in Zeeland, maar toch slaakte dr. Hoorweg aan het einde tegen mij de verzuchting„Het is alles fraai geweest, maar als al die autoriteiten en dames en heeren eens 10 jaren geleden zooveel belangstelling hadden getoond, zou den wij nu een heel eind verder zijn Hetis een merkwaardig bewijs van dé opgewektheid en bescheidenheid van dr. Hoorweg, dat hij in een bij den krachti- gen groei van het distritsconsulfcatiebu- reaudienst voor het werk zeer onvoldoen de wordend gebouw, zulken verdienstelij ken en omvangrijken arbeid heeft verricht* Dat alles was slechts mogelijk, omdat dr. Hoorweg zooveel liefde en vertrouwen voor zijn taak had. Aan de Inspectie, voor al aan dr. Veeger, die sterk getroffen werd door de vergelijking met de toestan den in de andere provincies, was het te danken, dat alle financieele bezwaren te gen de verbeteringen zijn overwonnen, waardoor in 1933 het nieuwe districtsbu reau kon worden gesticht. Er mag nog wel eens worden vastgesteld, dat wij alles wel buitengewoon zuinig in 1923 in Zee land hebben geregeld, wat vooral blijkt uit het feit, dat op de begrooting voor 1924 voor de huur van alle districts- en consultatiebureau^ in Zeeland was uitge trokken voor Middelburg 600.Vlissin gen 150.Goes 150.Zierikzee en Noordgouwe 90.Tholen, Terneuzen en Hulst elk 75.en Oostburg f 100. dat is samen f 1315. Een prachtig voorbeeld. Dr. Hoorweg, die werkte en zwoegde, zoolang het dag was, moest in zijn een voud en toewijding tegen zichzelf worden beschermd, hij heeft tot op 67-jarigen leeftijd alles zooveel mogelijk op zijn fiets gedaan, jaar in jaar uit heeft hij door weer en wind geregeld de meest afgelegen deelen van Zeeland in booten, bussen of andere primitieve vervoermiddelen bereisd, hij heeft dat alles gedaan om zijne gelief de Provinciale Vereeniging niet op kosten tc jagen, vervuld van zijn ideaal, waaraan hij zijn leven had verpandden strijd te gen de tuberculose in Zeeland te bevor deren en in vaste blijvende banen te lei den welk een prachtig voorbeeld van plichtsbetrachting heeft dr. Hoorweg ons allen daarmede gegeven 1 In 1926 werd het verpleegfonds gesticht; aanleiding daartoe gaf een belangrijke bij drage van het Nederlandsche Roode Kruis, In 1927 waren 45 afdeelingen bij onze Vereeniging aangesloten. Ter uitvoering van het besluit van mej. van den Broecke om Zonneveld om te zet ten in eene stichting, werd 21 Juni 1929 voor notaris Loeff te Koudekerke de stich tingsbrief verleden. Het doel der stichting is om het voort bestaan van het Zeehospitium te verzeke ren, in stand te houden en te doen dienen ter verpleging en behandeling van kinde ren zonder onderscheid van gezindte en wel voornamelijk die, welke den kostenden prijs niet kunnen betalen, lijdende aan praetuberculose of vormen van uitwendige of inwendige tuberculose, uitgezonderd open longtuberculose. Bij de reorganisatie van Zonneveld is het de uitgesproken wensch geweest van wij len mej. van den Broecke, een zoo groot mogelijke zeggenschap maar eveneens zoo groot mogelijke verantwoordelijkheid te geven aan de Provinciale Zeeuwsche Ver-

Vlissingse Courant | 1938 | | pagina 1