Kees Helder GEOPEND Pinksterdagen TRIUMPH TRIOMFEERT UW SMAAK Enthousiast 1 CENT VIRGINIA ÜÜTFiLAD 76e JAARGANG - NUMMER 130 ZATERDAG 4 JUNI 1938 Minister Colijn verdedigt de werkioosheidspolitiek der regeering. Henninp's Mandei Badhuisstr. 63 Foto-atelier Bellamypark 38 De Zeeuwsehe Gas Maatschappij llllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllll Door het betere kiekje HENNING'S STADSNIEUWS ABONNEMENTSPRIJS Voor a lie gemeenten op Walcheren en waar agent schappen gevestigd zijn f2.20 per kwartaal of 17 cent per week. Franco per post 2.50. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner woon plaats. Afzonderlijke nummers 5 cent per stuk. Vlisslngsche Courant UITGAVEFIRMA F. VAN DE VELDE Jr., WALSTR. 58-60, VLISSINGEN - TEL. 10 - GIRO 66287 advertentieprijs Van 15 regels f 1.25, edere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale pry's. Reclames 50 cent per regeL Kleine adver tenties van 15 regels 50 cent, Iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Bij driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Ailes bij vooruitbetaling. VERSCHIJNT DAGELIJKS, UITGEZONDERD OP ZONDAG EN ALG.ERKENDE CHR.FEESTDAGEN AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 3 bladen en een kindercourant. Het werkloosheidsdebat in de Tweede Kamer is thans afgeloopen. De Minister van Algemeene Zaken de heer Colijn heeft den 24 sprekers, die bij dit debat het woord hadden gevoerd, gistermiddag ge antwoord. Minister-president H. Colijn'. Aan zijn rede, welke twee uur duurde, ontleenen wij het volgende. Naar aanleiding van eenige door den heer Oud genoemde gevallen, waarin het steunbedrag het loon van het vrije bedrijf overtreft, zei de minister, dat de regee ring de steunregeling op deze punten wel eens wil bezien. In een uitvoerig betoog heeft de Minis ter vervolgens de cijfers, welke hij Verle den week Woensdag had genoemd, gemo tiveerd. Hij zette uiteen dat in de laatste vijf jaren, Waterstaat en Werkfonds mee gerekend, voor openbare werken ongeveer evenveel is uitgegeven, als in de vijf jaar daarvoor. De minister onderwierp de werkloos heidscijfers aan een uitvoerige bespreking, waarvan de- conclusie was, dat het aantal werkloozen, dat voor rekening van de ab normale werkloosheid komt, op het oogen- blik 165.000 bedraagt. De minister maakte een met veel cijfers geïllustreerde vergelijking met andere lan den, met name met Zweden, en consta teerde dat in ons land in de crisisjaren meer aan openbare werken is uitgegeven dan in dat land. Aan de financieele zijde van het vraag stuk wordt dikwijls te weinig aandacht geschonken. Men zegt wel eens dat de re geering het staatsbudget boven de volks huishouding stelt. Daartegenover staat echter, dat de staatsschuld sinds 1931 met 1100 millioen is toegenomen. Het gaat niet aan schulden op schulden te stapelen en het nageslacht aldus tot slachtoffer te maken. De regeering wil geen middel onbe proefd laten om het bedrijfsleven te sti- muleeren. Niet onmogelijk, is, dat de in voer van afgewerkte producten nog meer zal moeten worden beperkt. Hoewel on gaarne zal de weg van den vrijen handel wellicht nog meer moeten worden verlaten. Bij het zoeken naar maatregelen tot ver hooging van het afzetgebied op de binnen- en buitenlandsche mairkt zal de regeering zoowel met de ondernemers als met de vakvereenigingen overleg plegen. De ar beiders moeten begrijpen, dat elke poging tot uitbreiding der werkgelegenheid bij voorbaat tot mislukking is gedoemd, in dien de mentaliteit zou heerschen, dat het beter is weinigen tegen hoog loon te la ten werken dan velen tegen een lager loon. By het zoeken naa^ middelen om arbei ders in de industrie te plaatsen zal de re geering onder meer aandacht wijden aan de mogelijkheid groepen van arbeiders beurtelings in de bedrijven te laten wer ken, waardoor hun vakbekwaamheid be houden blijft, zal zij het stelsel van loon- toeslagen overwegen en ook onderzoeken in hoeverre verlaging van de op het bedrijf rustende overheidslasten noodig is. Zoolang het eerste doel, het aan den ar beid brengen van alle arbeiders in het be drijfsleven, niet is verwerkelijkt, zal een politiek van openbare werken als over brugging moeten dienen. De regeering zal bij de keuze der objecten het begrip eco nomische waarde niet te eng nemen. Of de vervroegde inpoldering van de nog restee- rende Zuiderzee mogelijk is zal worden nagegaan. De minister wil echter niet de verwachting wekken, dat in politiek van openbare werken alle werkloozen aan den arbeid zou kunnen brengen. Een belang rijke vermindering acht hij echter wel mo gelijk. Verstrekking van bijdragen a fonds perdu aan do gemeenten ter uitvoering van openbare werken kan de regeering niet zonder meer beloven, wel voelt zij voor verstrekking van dergelijke bijdragen in bepaalde gevallen, waar werkloosheids haarden te bestrijden zijn. Mocht in dit jaar de verwerking van het werkfonds- crediet zulke snelle vorderingen maken, dat het gestelde bedrag van 50 millioen wordt overschreden dan heeft de regee ring daartegen geen bezwaar. Van arbeidsdienstplicht, die het karakter van staatsopvoeding draagt, wil de regee ring niets weten. Wel overweegt zij de uitoefening van een zekeren drang tot deelneming aan de particuliere kampen. Spreker besloot zijn rede met te zeggen, dat de. regeering al het mogelijke zal doen, doch tevens alles zal nalaten wat tot ontreddering der staats- en gemeente- financiën zal leiden. is men over onze. dan ook werkelijk zeer goede reclame-film 8 opnamen 35 ct. De replieken leverden weinig nieuws op. De heer Van Gelderen heeft twee moties ingediend. De eerste vroeg dat aan werk- fondswerken in twaalf maanden een be drag van 150 millioen zal worden ver werkt. De tweede vroeg dat de regeering bydragen a fonds perdu aan de gemeenten zal verstrekken voor de uitvoering van openbare werken. Beide moties zijn met 46 tegen 28 stemmen verworpen. Voor de moties stemden sociaal-democraten, com-' munisten, nationaal-socialisten en de christen-democraten. Het wetsontwerp „Verhooging crediet voor werkverruiming" is zonder hoofdelijke stemming aangeno men. De vergadering is tot Woensdag ver- i tr 1.50 in elke gewenschte uitvoering Waarom niet een proefproces werd gevoerd IV Onze publicaties over de ZEGAM eindig den gisteren met dat deel uit de nota van de ZEGAM-directie tot Ged. Staten van Zeeland, waarin de vraag werd gesteld waarom niet één proefproces is gevoerd, in plaats van het groote aantal dat inder tijd gevoerd is. De nota vermeldt te dien opzichte het volgende De ZEGAM had noch heeft ook maar een enkel vorderingsrechtde werklieden in dividueel hebben een vordering op de Im perial. Ten einde zekerheid te verkrijgen, dat een vonnis van den Nederlandschen rechter, waarbij de werklieden in het gelyk zijn gesteld, hier zou kunnen worden ge- executeerd, was het'noodig beslag te leg gen op de koopsom der fabriek. Immers te Vlissingen was de laatste vestiging hier te lande van de Imperial. De president van de rechtbank te Mid delburg heeft verlof verleend voor het leg gen van beslag. Dit beslag is gelegd zooals het was ge vraagd ^en verleend, dat is tot zekerheids stelling van iedere vordering afzonderlijk. De wet verplicht tot dagvaarding binnen korten tijd na het beslag. Er is natuurlijk ampel overwogen door de betrokken raads lieden of niet alle vorderingen op één dag vaarding konden worden gebracht. Zij wa ren en zijn aan den huidigen dag van oor deel dat zulks niet ging en wel wegens in dit geval verboden ciur.ulafie van vorde ringen. Zoo moesten er afzonderlijke dagvaar dingen uit en bovendien werd daartoe ver plicht bij een overeenkomst tusschen de Imperial en het personeel, gesloten in dato 29 October 1934, volgens welke overeen komst ter vervanging van het op 27 Octo ber 1934 gelegde beslag, een borgstelling van een der groote banken zou worden ver leend. Uw College zal zich herinneren wat er om en in verband met dit beslag geschied is hoe eenige uren na het verleende ver lof tot beslaglegging in den vroegen mor gen ten kantore van de N.I.G.M. een akte van cessie beteekend werd, waarbij de ge- heele vordering van de Imperial ter zake van de koopsom, twee dagen vóór de beta ling aan haar zou geschieden, werd over gedragen aan Hendrikse <fc Co., het ban kierskantoor van den heer Hoegen. Het gevolg daarvan zoude geweest zijn, dat zonder beslag van de zijde der werklieden de executie van een eventueel vonnis in het nadeel der Imperial hier in Nederland een onmogelijkheid zoude geweest zijn. Waarom niet geprobeerd werd een proefproces te voeren. Toen eenmaal gedagvaard was kon niet zonder medewerking van de tegenpartij een proefproces worden gevoerd. Zoolang de zaak voor den kantonrechter diende is geen beroep gedaan op de tegenpartij om een proefproces te voeren en wel om de vol gende redenen lo. De kosten eener kantongèrechtspro- cedure waren betrekkelijk geringdit blijkt wel het beste hieruit, dat het vonnis van den kantonrechter de kosten van de tegenpartij, waarin het personeel is veroor deeld, stelt op 15 respectievelijk 10 per zaak. 2o. By geen geding mag men de psycho logische zijde daarvan verwaarloozen. Op grond van psychologische overwegingen was het beter voor den kantonrechter niet een proefproces te voeren, maar alle werk lieden, ieder met zijn gezinsbelangen voor het forum te brengen. 3o. Het ging bij den opzet dezer zaken, d.i. op grond der billijkheid ex art. 1375 B.W. niet om een aantal geheel gelijke ge vallen. Het maakt toch inderdaad uit een oogpunt van billijkheid een groot verschil of iemand bijv. 9 dan wel 25 jaren in dienst van de Imperial heeft doorgebracht. Het zou vrij moeilijk geweest zijn een alle belangen zooveel mogelijk dekkend ge val te vinden. Van de zijde van het perso neel was het van belang een geval met een groot aantal dienstjaren te nemen, terwijl de Imperial uiteraard liever een proefpro ces zou voeren tegen een werkman met een gering aantal dienstjaren, nog geheel daar gelaten dat voor de gezinspensioenen de gevallen evenmin gelijk zyn. Toen evenwel de zaak bij den kanton rechter was verloren en daarop voor de Rechtbank moest komen, ging de vraag der kosten iets meer spreken. Aan den advocaat der tegenpartij is toen het voor stel gedaan een proefproces te voeren en daartoe een convenu te treffen, omtrent een alle belangen zooveel mogelijk dekkend geval. Op 8 Mei 1936 berichtte de advocaat der tegenpartij, dat zijn cliënte groot be zwaar had en mitsdien niet in het voorstel kon treden. De vraag of niet aan den rechter zou kunnen zijn gevraagd om alle procedures op één na aan te houden moet ontkennend worden beantwoord. Ook daartoe zou de medewerking van de tegenpartij noodig zijn geweestmen stond daarbij voor dezelfde moeilijkheid als voor het proefproces wel ke zaak moest men beslissen en welke aan houden men denke hierbij bijv. aan de 14 gevallen van arbeiders, die zelfs meer dan 25 dienstjaren hadden. Dat de meening is verkondigd, dat aan de in te dienen declaratie van den advo caat een eenvoudige rekensom ten grond slag zou liggen, nl. een bedrag x, zijnde het honorarium van één proces, te verme- nigvuldigen met het aantal processen, is een absurditeit. Het kantoor der heeren mrs. Baars, van Eyck Cavadino heeft tot op heden geen cent honorarium genoten voor de gevoerde processen. Hun is, zooals in dergelijke ge vallen te doen gebruikelijk een voorschot ter hand gesteld en wel van 10.000, wijl er kosten waren té maken en voornoemd kantoor het passend had geoordeeld zich garant te stellen voor alle kosten, die zou den ontstaan door het inwinnen van advie zen, salaris en voorschotten van den Am* sterdamschen advocaat der arbeiders en van den behandelenden procureur te Mid delburg en van andere kosten en ver schotten. Juist omdat door vermeld kantoor in al deze drie jaren ter zake van al deze zaken nog geen cent honorarium noch iets an ders is gedeclareerd, staan voor ieder dui delijk deze 10.000 nog steeds als vorde ring op de balans der ZEGAM. De kosten der processen. Ook wat het kostenvraagstuk dezer pro cedures betreft, willen wij U gaarne een en ander mededeelen, al is het begrijpelijk in dit stadium der zaak dat. wij U alleen glo bale cijfers kunnen geven. De kosten aan de zijde der eischende ar beiders zullen bij niet in cassatie gaan be staan uit lo. de geliquideerde kosten der tegenpartij uit het vonnis van den Kantonrechter, wij taxeeren deze kosten op1.250 2o. idem dei- Rechtbank proce dures, welke wij taxeeren op- 3.000 3o. eigen advocaten- en procu- reurskosten, kosten van adviezen, verschotten, enz. welke wij taxee ren op - 7.000 te zamen derhalve ƒ11.250 Men moge hieruit zien hoe schromelijke overdrijving geschuild heeft in voorspel lingen, dat alleen reeds aan advocaten en proceskosten mer- dan 100.000 zouden moeten worden betaald. Evenzeer moge uit het vorenstaande blij ken van hoe betrekkelijk geringen invloed op het totaal der kosten geweest is het feit, dat er zoo'n groot aantal procedures in de plaats van bijv. drie of vier moesten worden gevoerd. Bovendien zullen uiteraard de kosten van de borgstelling der Amsterdamsche Bank eventueel de belangrijkste onkostenpost blijken te zijn hoe groot deze uiteindelijk zullen blijken te zijn, kunnen wij op het oogenblik nog niet opgeven, te meer niet, waar mogelijk in deze zaak nog niet het laatste woord is gesproken. Tot heden be dragen deze kosten plm. 19.000. Omtrent de vraag of in cassatie zal wor den gegaan, is het advies ingewonnen van drie zeer bevoegde cassatie-advocaten. De beslissing dienaangaande zullen wij U t.z.t. mededeelen. Doel van het voeren der processen is lou ter geweest om het personeel zoo mogelijk niet de dupe te doen worden van de on sociale houding van de Imperial. Zijdelings was in verband met de verleende pensi oengarantie voor de Imperialjaren het be lang van de ZEGAM en dat der gemeente Vlissingen er bij betrokken. De processen zijn dus ook gevoerd in het belang der provincie Zeeland. Voor het SelieMrUnisseH «an gIcm ttesgg In Westelijk Zeeuwseh-VIaanderen ver zet men zich tegen de door Ged. Staten voorgestelde vereeniging der polders. (Provincienieuws) Minister Colijn verdedigt de werkioos heidspolitiek der regeering. (Pag. 1, eerste blad); Regeeringsbureaux te Kanton door bommen getroffen. -• (Buitenland) ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN De „Vlissingsche Courant" zal Maandag a.s. (Tweeden Pink sterdag) niet verschijnen. III! Fotohandel - Badhuisstraat 63 personeel te. zamen gaat het hier .om. een belang, dat gekapitaliseerd een waarde vertegenwoordigt van rond een half mil lioen gulden de pensioengarantie boven- bedoeld heeft voor het personeel zeker een waarde van rond een paar ton gouds. Dat die garantie' indertijd is verleend, naast de indienstneming van een te groot perso neel, mede om het geheele personeel, voor zoover dit de garantie aanvaardde, daar van het genot te doen hebben, verdient naar ons oordeel iets beters dan in de ver gadering der Staten tot uitdrukking is ge bracht. Niet alleen de overheidsorganen, maar ook de N.I.G.M. hebben bij het ver- leenen blijk gegeven in het belang van het personeel zich een zeer aanmerkelijk offer te willen getroosten. Uitsluitend derhalve om vorenvermelde groote belangen te trachten veilig te stel len, heeft men het verantwoord niet alleen, doch ook geboden geacht deze procedures te doen voeren en het risico der kosten daarvan te accepteeren. Uiteraard gold het hier geen gemakkelijke zakenhet beste bewijs er voor is wel de lectuur der beide rechterlijke uitspraken zelve, die in haar overwegingen d^metraal tegenover elkaar staan. Juist ook met liet oog op die moei lijkheden voor de eischende partijen en het nieuwe element in deze zaken werd door de advocaten nog het schriftelijk advies ge vraagd van professor dr. M. H. Breg- stein van de Nederlandsche Handelshooge- school en van mr. M. Levenbach, lector in het arbeidsrecht aan de Universiteit te Amsterdam beide adviezen ondersteun den de zienswijze der eischende werklieden. ALGEMEENE VERGADERING NED. CENTRALE VEREENIGING TOT BESTRIJDING DER TUBERCULOSE. Feestelyke herdenking' van het 25-jarig bestaan der Provinciale vereeniging. Woensdag a.s. zal in het Grand Hotel „Britannia" een buitengewone algemeene vergadering worden gehouden van de Ne derlandsche centrale vereeniging tot be strijding der tuberculose. Behandeld zal worden een wijziging van de statuten en het huishoudelijk reglement. Onmiddellijk daarna vindt de jaarlijksche algemeene ver gadering van dezelfde vereeniging plaats. Om 1 uur zal in hotel „Britannia" een gemeenschappelijke koffiemaaltijd worden gehouden, terwijl om 3 uur de Provinciale vereeniging tot bestrijding der tuberculose recipieert ter gelegenheid van haar 25- jarig bestaan. Te 4 uur zal vervolgens in auto's en autocars een toer door Walche ren worden gemaakt, waarbij het zeehos pitium „Zonneveld" te Oostkapelle en zoo mogelijk het districts-consultatiebureau te Middelburg wordt bezocht. Des avonds wordt tenslotte in „Britannia" een feest maaltijd gehouden.

Vlissingse Courant | 1938 | | pagina 1