76e JAARGANG - NUMMER 128 DONDERDAG 2 JUNI 1938 De Zeeuwsche Gas Maatschappij EËRSTË^LAD abonnementsprijs Voor alle gemeenten op YValcheren en waar agent schappen gevestigd zijn 2.20 per kwartaal of 17 cent per week. Franco per post 2.50. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner woon plaats. Afzonderlijke nummers 5 cent per stuk. VJissingsche Courant UITGAVE FIRMA F. VAN DE VELDE Jr., WALSTR. 58-60, VLISSINGEN - TEL. 10 - GIRO 66287 ADVERTENTIEPRIJS Van 1—5 regels 1.25, edere regel meer 25 cent. Bg abonnement speciale prijs. Reclames 50 cent per regeL Kleine adver tenties van 15 regels 50 cent, Iedere regel meer 10 cent (mak. 10 regels). Bg driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Alles bij vooruitbetaling. VERSCHIJNT DAGELIJKS, UITGEZONDERD OP ZONDAG EN ALG.ERKENDE CHR.FEESTDAGEN A A NGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLIC1TE1TSWAARDE, 1 N GE STEL D DOOR DE VEREENIGINO „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Een uitvoerige nota van Gedeputeerde Staten verschenen II ïn aansluiting op hetgeen wij gisteren mededeelden, pubüceeren wij thans hier onder het eerste gedeelte van de zeer uit voerige nota (20 pagina's druks), die Ge deputeerde Staten aan Provinciale Staten hebben gezonden in verband met de N.V, Zeeuwsche Gas Maatschappij De besprekingen, welke gevoerd werden over de N.V. Z.E.G.A.M., in de najaars zitting van 1937 dei Provinciale Staten, de vragen, gesteld door een tweetal leden der Staten en de geruchten, welke omtrent de Zegam werden verspreid, maken het naar onze meening noodzakelijk dat wij omtrent deze maatschappij aan de Provin ciale Staten de volgende mededeelingen doen 1. Dooi' ons college wordt het volste vertrouwen in het beleid van de directie en van den raad van commissarissen gesteld. De resultaten van het bedrijf der maat schappij over de afgeloopen jaren zijn nog niet voldoende bevredigend geweest tenge volge van het terugloopen van het gas- debiet en de gasprijs-verlagingen, welke in verband daarmede noodzakelijk waren. De oorzaak daarvan is vooral gelegen in de economische omstandigheden, welke gedu rende deze periode golden. Dat de bedrijfs resultaten beneden de verwachtingen ge bleven zijn mag dan ook in geenen deele aan het beleid der directie toegeschreven worden. Dit beteekent evenwel niet, dat wij er aan zouden twijfelen, dat het bedrijf zich in de toekomst niet gunstig zou kunnen ontwikkelen. Vooral wanneer het doel, waarvoor deze maatschappij in het leven werd geroepen namelijk de regionale gasvoorziening geleidelijk aan kan wor den verwezenlijkt, biedt deze onderneming .gunstige perspectieven. Daarvoor is het noodig dat aan het bedrijf de gelegenheid geboden wordt zich in een sfeer van rust en vertrouwen te ontwikkelen. 2. Tot het voeren van de procedure, welke tusschen het personeel der maat schappij en de Imperial Continental Gas Association werd gevoerd, was reeds door de in deze maatschappij samenwerkende groepen besloten vóór haar oprichting. De Provinciale Staten hebben tot deelneming in deze maatschappij besloten, volledig op de hoogte zijnde met de omstandigheden, waaronder en waardoor deze procedure noodzakelijk werd geacht. Door het be sluit tot deelneming hebben zij zich met het voeren dezer procedure vereenigd. Gedeputeerde Staten stellen ten volle vertrouwen in de rechtskundigen, die voor het personeel zijn opgetreden. Zij verklaren in te stemmen met de wijze, waarop deze procedure werd gevoerd. 3. Een lid van ons College heeft, na aanvankelijk met het voeren dezer proce dure te hebben ingestemd, naderhand zijn meening daarover gewijzigd. Het betrokken lid erkent, dat de wijze, waarop hij daarvan blijk gegeven heeft onjuist is geweest en. heeft verklaard zijn optreden ten aanzien van de Zegam in het algemeen en haar rechtskundigen raads man mr. W. F. C. Baars in het bijzonder, te betreuren. Het hierbedoelde lid erkent tevens, dat door een ander de belangen der Zegam en dus ook der Provincie niet zijn gediend geworden. 4. De houding, welke dit lid van ons College heeft ingenomen, heeft tot gevolg gehad, dat de directie en commissarissen der Zegam, hoezeer de noodzakelijkheid daarvan betreurende, de beslissing tot het verleen en van medewerking tot het voeren eener nieuwe actie tegen de Imperial ge nomen hebben zonder onze voorkennis. Wij verklaren, kennis genomen hebbende van. de beweegredenen, welke de directie en commissarissen daartoe geleid hebben, het met dit standpunt eens te zijn. Het betrokken lid van ons College, heeft verklaard, dat door de directie en com missarissen ingenomen standpunt te bil lijken. 5. Behalve op advies van mr. W. F. C. Baars, voornoemd, is door de directie en commissarissen van de Zegam tot het verleenen van medewerking aan het voeren van een nieuwe actie tegen de Imperial besloten in verband met de cassatie-advie- zenj uitgebracht door drie vooraanstaande advocaten-kantoren. Deze adviezen zijn ons thans bekend. Bovendien heeft mr. Baars ons een uitvoerige uiteenzetting gegeven van de gronden, waarop deze nieuwe actie is gebaseerd. Na kennisneming van deze adviezen en deze uiteenzetting verklaren wij in te stemmen met het voeren van deze nieuwe actie. Voorts deelen wij u mede, dat de directie van de Zegam, nadat de op .5 Januari 1938 door de leden der Provinciale Staten, de heeren J. Dekker en J. J. van Gorsel, ge stelde vragen aan haar waren toegezonden om advies, een nota aan ons heeft uitge bracht, waarin haar beleid in verband met de gestelde vragen wordt toegelicht. De aanvankelijk bij de directie en commissa rissen gerezen gedachte de leden der Sta ten tot een vergadering uit te noodigen en daartoe onze bemiddeling te vragen is ten slotte als overbodig beschouwd. Wij meenen, dat door de bovenstaande mededeelingen en evenzeer door deze nota aangetoond wordt, dat veel van al hetgeen in den laatsten tijd rond de Zegam werd gesproken en geschreven onjuist is ge weest. Wij herhalen dat commissarissen en directie der Zegam ons volle vertrouwen hebben en verdienen, en spreken de ver wachting uit, dat hun, in tegenstelling met hetgeen thans is gebeurd, de gelegen heid zal worden geboden, zonder verstoring der ook voor de ontwikkeling van dit be drijf vereischte rustige sfeer, verder te arbeiden aan de hen opgedragen taak. Gedeputeerde Staten van Zeeland, QUARLES VAN UFFORD, voorzitter. TELLEGEN, griffier. EEN NOTA VAN DE Z.E.G.A.E AAN GEDEPUTEERDE STATEN. De nota van de directie der Z.E.G.A.M. aanGedeputeerde Staten van Zeeland, waarop in het hierboven opgenomen stuk wordt gedoeld, luidt als volgt Bij uw schrijven van Januari 1938 zijn een aantal vragen door het lid der Staten uwer Provincie, den heer Dekker, aan uw College gesteld, aan ons toegezonden. Wij zijn te rade gegaan of wij uw Col lege summier de gegevens zouden ver schaffen noodig voor de beantwoording dier vragen. De vragen zien wij echter als een symptoom van de belangstelling en de critiek, welke in de jóngste vergadering van de Staten uwer provincie is tot uiting gekomen met betrekking tot de maat schappij, welke wij dienen. Wij wenschen daarom van de ons, door uw in den aanhef vermeld schrijven ge boden gelegenheid, gebruik te maken om uw College een meer uitvoerig antwoord te doen toekomen, dan voor de beantwoording der vragen strikt noodzakelijk is. Het ant woord op de vragen ligt daarin besloten. Uiteraard meenen wjj 'ons vooralsnog te moeten onthouden van een beschouwing omtrent de vragen onder 7 en 8 vermeld, daar deze vragen ons, althans in dit sta dium niet aangaan. Voor de overzichtelijkheid zullen wij de volgende indeeling bezigen a. Ontstaan en doel der samenwerking binnen het vennootschappelijk verband. b. De verwerving van het apparaat voor productie en distributie. c. De aanstelling van personeelde pen sioenregeling de pensioenprocedures van de werklieden contra de Imperial. d. Het financieel beleid. e. De toekomstige ontwikkelingsmoge lijkheden. a. Ontstaan en doel der samenwerking. Het gemeentebestuur van Vlissmgen heeft destijds de directie van de Neder- landsch-Indische Gasmaatschappij uitge- noodigd tot het voeren van onderhandelin gen nopens de oprichting van een gemengd bedrijf voor de productie en distributie van steenkolengas. De directie heeft ver klaard aan de uitnoodiging gevolg te wil len geven, indien het doel daarvan niet zou zyn de N.I.G.M. alleen te gebruiken als machine de guerre en daardoor de Imperial Continental Gas Association in een dwangpositie te plaatsen. Met laatst genoemde Maatschappij had het college van Burgemeester en Wethouders van Vlissingen enkele jaren lang onderhandeld, daartoe bijgestaan door de heeren ir. M. C. Sissingh en mr. P. Dieleman, welke onderhandelingen echter tot geen resultaat hebben geleid cn ten slotte waren afgebro ken. De nieuwe onderhandelingen zijn daarop gevoerd tusschen het toenmalige college van Burgemeester en Wethouders der ge meente Vlissingen, bijgestaan door de voor melde deskundigen, eenerzijds en de direc tie van de N.I.G.M., bijgestaan door haar rechtskundigen raadsman, den heer mr. Walter F. C. Baars van het kantoor der heeren mrs. Baars, van Eyck Cavadino te Rotterdam, anderzijds. Do resultaten van deze nieuwe onderhandelingèn zijn neergelegd in een protocol, gedagteekend 21 Juni 1934 en door den Raad der ge meente Vlissingen bekrachtigd 22 Juni 1934. Een besluit van 22 Juni 1934 van den gemeenteraad inhoudende I. Geen gebruik te maken van het recht der gemeente om de bestaande gasfabriek over te nemen; II. Met de N.I.G.M. een N.V. Zeeuw sche Gasmaatschappij te stichten voor de gasvoorziening van Vlissingen en eventueel van andere Zeeuwsche gemeen ten ni. Deel te hemen voor ten hoogste de helft van het dadelijk vol te storten gedeelte ad 810.000,van het maat schappelijk kapitaal groot 2.010.000,: met machtiging van Burgemeester en Wethouders om in overleg met de meer- vermelde directie de statuten dier ven nootschap vast te stellen en ten behoeve van de gasvoorziening van andere ge meenten deel te nemen voor de helft in het verder uit te geven kapitaal TV. Aan de te stichten vennootschap voor 30 jaren concessie te verleenen.voor de gasvoorziening van Vlissmgen V. Met de N.I.G.M. een gel dl seeing aan te gaan van ten hoogste f 400.000, VI. Burgemeester en Wethouders te machtigen aan de te stichten vennoot schap voor den bouw van een nieuwe gasfabriek terreinen te verkoopen werd aan uw College ter goedkeuring in gezonden. Uw College zal zich herinneren welk een felle strijd tóen ontbrand is tusschen de Imperial eeherzijds, bijgestaan door haren rechtsgeleerden raadsman van destijds, den heer mr. Vonck, van het kantoor der hee ren mrs. Pekelharing, Van Regteren Al- tena, Van Royen en Vonck te Amsterdam, en de Nederlandsch-lndiscbc Gasmaat schappij anderzijds, bijgestaan door voor noemd Rotterdamsch kantoor, bij welken strijd van de zijde der Imperial met aller lei middelen - men herinnere zich met welke geheel nieuwe aanbiedingen de Im perial tijdens deze behandeling aankwam gepoogd werd alsnog de relatie met Vlissingen te behouden. Deze strijd is voor de-Imperial verloren gegaan. Daar uw College echter van oordeel wa.s, dat in de tusschen de gemeente Vlissin gen en de N.I.G.M. tot. stand gekomen overeenkomst belangen bestreken werden, welke naar uw oordeel ter verzorging aller eerst zijn van het Provinciaal .bestuur, zijn uwerzijds onderhandelingen geopend met het gemeentebestuur en met de directie van de N.I.G.M. In hoofdzaak zijn de onderhandelingen uwerzijds gevoerd door bet voltallige College, in tegenwoordigheid van de heeren dr. Teilegen en J. van Tui nen, terwijl de directie van de N.I.G.M. werd bijgestaan door haar rechtskundigen raadsman. Deze onderhandelingen zijn wederzijds gevoerd in een aangename sfeer en met den vasten wil, hoe groot de moeilijkheden somwijlen ook bleken te zijn, de moeilijk heden te overwinnen en het moge hier herinnerd worden dat vooral ook de hou ding, bij deze zeer gecompliceerd liggende verhoudingen van samenwerking tusschen overheids- en particulier kapitaal, aange nomen door den raadsman der N.I.G.M., mr. Baars voornoemd, niet alleen in uw College bij monde van uwen heer voorzit ter duidelijk uitgesproken waardeering mocht ondervinden, doch dat deze houding ook een der redenen werd waarom de Provincie Zeeland zich in deze van geen bijzonderen eigen rechtskundigen bijstand heeft meenen te moeten voorzien. Het resultaat der langdurige en zeer veel omvattende onderhandelingen is neer gelegd in een overeenkomst met 6 bijlagen van 12/20 October 1934 en door de Pro vinciale Staten bekrachtigd. Het doel der Vennootschap. De kem van de overeenkomst was het stichten van een gemengd bedrijf, de naamlooze vennootschap Zeeuwsche Gas maatschappij (Zegam). Hefc doel der vennootschap is omschreven in artikel II der statuten, welk artikel luidt als volgt.; „Doel der vennootschap is de voorzie ning in de behoefte aan gas benoodigd voor de voortbrenging van licht, kracht, warmte en andere doeleinden in de ge meente Vlissingen en andere gemeenten in Zeelandhet bouwen, verwerven' en exploiteeren van gasfabrieken, het pro- duceeren, persen, koopen en verkoopen, leveren en distribueeren van gas voor alle doeleinden, het aanleggen, verwer ven en exploiteeren van leidingen en buiten-netten, in het algemeen alles wat tot het gasvoortbrengings- en gasvoor- zieningsbedrijf behoort en/of daarmede verband houdt, alles in den ruimsten zin, zoo te Vlissingen als elders in Zeeland het venverven en exploiteeren van con cessies daarmede in verband staande en het verrichten van alle daden van koop handel in verband met voormeld doel voorts het deelnemen in andere onderne mingen met soortgelijk of aanverwant doel". Het doel is dus van meetaf aan aller minst geweest de samenwerking te beper ken tot het huidige voorzieningsgebied. Immers juist wijl uw College in zijn functie van dagelijksch bestuur der provincie van oordeel was, dat de gemeente Vlissingen, bij de door haar aanvankelijk gesloten overeenkomst, zich bewoog op een terrein, dat allereerst ter verzorging aan de pro vincie behoorde, wenschte het de taak der vennootschap mede te maken tot een on derwerp van provinciale zorg. Dit oordeel rustte op het feit, dat de overeenkomst met Vlissingen ten doel had een breederen werkkring voor de te stichten vennoot schap te scheppen, dan het voorzieningsge bied van het Vlissingsche bedrijf. Dat geen geringe 'moeilijkheden waren te overwinnen om deze zaak te brengen binnen de sfeer van de provinciale zorg spreekt van zelf, daar niet slechts rekening moest worden gehouden met de tot stand gekomen over eenkomst tusschen Vlissingen en de N.I. G.M, maar ook het gevaar van détourne- ment de pouvoir te plegen diende te wor den ontgaan. Uit de overeenkomst tusschen Vlissingen en de N.I.G.M. toch waren we derzij dsche rechten en verplichtingen ge boren, welke niet zonder toestemming van debeide contractanten konden worden opgeheven. De wijze waarop de laatstver- mélde klip (détournement de pouvoir) is omzeild zal het toenmalige college van Gedeputeerde Staten tot blijvende eere strekken, terwijl wij onzerzijds ons verze kerd houden dat de houding door de Ne- derlandsch-Indische Gasmaatschappij daar bij aangenomen, toen zij hl. door den heer voorzitter van uw College, daartoe expres selij k naar Rotterdam overgekomen, ge vraagd of zij met het oog op de moeilijke positie waarin het Provinciaal bestuur zich ten deele bevond, bereid was van het haar door Vlissingen gegeven woord en alle door haar verkregen rechten afstand te doen, bg monde van haren president-direc teur, den heer O. S. Knottnerus, zonder reserve verklaarde daartoe ter wille van de provincie inderdaad bereid te zijn, onder de eenige voorwaarde slechts dat alle door haar gemaakte kosten haar zouden wórden vergoed, eveneens, althans bij .uw College, blijvende waardeering zal vin- ,.deru b. Verwerving van het* apparaat. Zoodra met het gemeentebestuur van Vlissingen tot overeenstemming was ge raakt, heeft de directie van de N.I.G.M. een project ontworpen voor een nieuwe fabriek op het terrein, dat daartoe van de gemeente zou worden gekocht. Het bu reau van gemeentewerken heeft daarvoor bijstand verleend. Aangezien de bestaan de concessie expireerde 1 Juli 1935, diende op dien dag de fabriek bedrijfsvaardig te zijn. Deze termijn maakte den grootst mo gelijken spoed noodzakelijk. Zooals uw College bekend is' maakte zijne excellentie, de toenmalige Minister van Waterstaat, onverwachts bij schrijven van 17 Juli 1934 bezwaar tegen de terrein keuze in verband met de aanwezigheid van het vliegveld. Voorts vorderden de onder handelingen door uw College aangeknoopt, tijd. Van de zijde van de Imperia! Continental Gas Association werd toentertijd hare gas fabriek aan de te stichten vennootschap te koop aangeboden, met inbegrip van de leidingen enz. voor haar geheele concessie gebied. In overleg met uw College is de directie van N.I.G.M. omtrent dezen even- tueelen koop en verkoop gaan onderhan delen. Deze onderhandelingen zijn niet ge voerd met het Amsterdamsche advocaten kantoor, dat tot dan toe voor de Imperial was opgekomen, maai» met den heer Hoe gen, als gomachtige van de Imperial, daartoe bg gestaan dóór den heer Abra- hamse, procuratiehouder van de Imperial voor haar bedrijf te Vlissingen. De belangen van het personeel. Voordat een bod werd gedaan is in een urenlange conferentie gesproken over de belangen van het personeel. De heer Hoe gen deelde mede en zulks werd door den heer Abrahamse bevestigd, dat het perso neel van de Imperial nimmer gehad heeft, noch ten tijde der onderhandelingen had, vastgelégde pensioenrechten de uitkeerin- gen welke geschieden, en de verwachtin gen, die gekoesterd werden, zouden op niets anders berusten, dan, zooals het werd uitgedrukt, op gunst, „to the pleasure of the board". Waar aan de gemelde directie toen nog niets bekend was van hetgeen later geble ken is, moesten deze mededeelingen uiter aard voor kennisgeving worden aangeno men al hetgeen later bekend geworden is, onder meer dat aan de gemeente Vlissin gen vanwege de Imperial was ingezonden een volledige regeling, waarnaar het per soneel der Imperial sinds jaar en dag werd gepensionneerd, is toen van de zrjde der Imperial aan die directie onthoudenook de heer Abrahamse heeft daarvan niets medegedeeld. Omtrent den loop dezer onderhandelin gen heeft de heer Sauter aan uw College mondeling verslag uitgebracht op 26 Juli 1934. Ten slotte had op 1 Augustus 1934 de bijeenkomst plaats, waarbij zou worden overgegaan tot het opmaken en teekenen eener voorloopige akte van koop en ver koop der onroerende en roerende goederen van het bedrijf te VJissingen. Ook in deze bespreking is de vorenbedoelde aan Vlis- Dit nummer bestaat uit 2 bladen 9cl»ettrU«i»iCi» «uw Jen Jgg Onbewaakte overwegen eischen weer 4 dooden bij 3 ongevallen. (Gemengd nieuws) Wal ach zou te Domburg en Zaandam gesignaleerd zijn, (Binnenland) Het voorstel van Ged. Staten tot op richting van het Heemraadschap „Het- Vrije-van-Sluis" is thans verschenen. (Eerste blad, pag, 3) Steeds nieuwe daden van terreur in Palestina. (Buitenland) ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN OH IEDERE HALS EEN BOORD EN OAS VAN singen ingezonden pensioenregeling door niemand medegedeeld. De besprekingen op dézen len Augustus 1934 zijn niet geloopen zooals de directie der N.I.G.M. na hare vlotte houding ten aanzien van den overnameprijs, had mo gen verwachten. Zij heeft toen zelfs ern stig overwogen om, toen de Imperial (de heeren Ho,egen en Abrahamse), op haar standpunt bleef staan dat zij voor het personeel niets had te doen noch wilde doen, het advies van haren rechtsge leerden raadsman op te volgen, nl. te con- stateeren dat er bij de eerder plaats gehad hebbende onderhandelingen omtrent den koop blijkbaar geen wilsovereenstemming was bereikt en mitsdien alle onderhande lingen af te breken, doph heeft ten slotte deze beslissing niet gemeend te mo gen nemen, zulks met het oog op den korten tijd, die restte v-^r den bouw van een nieuwe fabriek en de dreigende moei lijkheden ten aanzien van het uitgekozen terrein van de zijde van het Ministerie van Waterstaat, afd. Luchtvaart. Onder die omstandigheden heeft de di rectie der N.I.G.M. wéinig voldaan de overeenkomst van koop en verkoop van 1 Augustus 1934 geteekend. In een schrijven van 18 Augustus 1934 heeft zij uw College daaromtrent uitvoerig ingelicht. (Met deken brief sullen wij onze publi catie morgen voortzetten Draagt *U at „Zrubenlis" Doorden Dan moet U nü vóór Pinksteren eens zoo'n mooi Kerko of Péjébé HEMD koopen. Juist ontvingen wij weer nieuwe dessins. Dat zijn hemden die U graag zult dragen. Bg ieder hemd twee Trubenijs boorden. Deze gemak boorden worden nooit slap, behoeven niet gesteven en zgn in vijf minuten schoon. Heerenmodehuis. WALSTRAAT 32,

Vlissingse Courant | 1938 | | pagina 1