S. WIENER Co. 76e JAARGANG - NUMMER 127 WOENSDAG 1 JUNI 1938 Hevige luchtbombardementen in Spanje. De Zeeuwsche Gas Maatschappij Paviljoen„Wandelpier" Carolina Dassi EERSTE BLAD Sebeurlciiflsscii A*g, ZOMER STOFFEN §ranJ Held «Britannia Bert van Dinteren en zijn band lllllül abonnementsprijs Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agent schappen gevestigd zijn 2.20 per kwartaal of 17 cent per week. Franco per post 2.50. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner woon plaats. Afzonderlijke nummers 5 cent per stuk. Vlissingsclie Courant UITGAVEFIRMA F. VAN DE VELDE Jr., WALSTR. 58-60, VLISSINGEN - TEL. 10 GIRO 66287 ADVERTENTIEPRIJS Van 15 regels 1.25, edere regel meer 25 cent. abonnement speciale prijs. Reclames 50 cent per regeL Kleine adver tenties van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Bij driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Alles bij vooruitbetaling. VERSCHIJNT DAGELIJKS, UITGEZONDERD OP ZONDAG EN ALG.ERKENDE CHR.FEESTDAGEN A ANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE N EP ER L A N D S C H E DAGBLADPERS^ Talrijke slachtoffers Het ministerie van defensie deelt mede, dat republikeinsche vliegtuigen gisteren palma de Majorca hebben gebombardeerd, waarbij drie schepen der opstandelingen in brand geraakten. Uit Madrid wordt gemeld, dat de Brit- Bche matroos Jaffre, die Maandag gewond werd by het bombardement van de ,Stanburgh", te Valencia, overleden is. De luchtmacht van Franco heeft giste ren een hevigen aanval gedaan op Granol- lers, een klein stadje, ruim dertig kilome ter benoorden Barcelona. Een speciale correspondent van Havas meldt omtrent dezen luchtaanval het vol- Vanmorgen om negen uur hebben vijf vliegtuigen, die op gemiddelde hoogte vlo gen een 20-tal bommen neergeworpen op Granollers. De aanval ging zoo snel in zijn werk, dat niemand tijd had dekking te zoeken in de speciale schuilplaatsen, die in het stadje aangelegd zyn. Bijna alle pro jectielen kwamen neer in het centrum van de bebouwde kom. Op het oogenblik van den aanval verdrong zich een groote menigte menschen op het Maisir-plein, waar de vischhal staat, om inkóopen op de markt te doen. Hier werd een ware slachting aangericht. Een der bommen t.rof de vischhal. Bijna alle in de hal aan wezigen werden weggemaaid. Een deel van de hal stortte in en bedolf de aanwezigen onder de puinen. De hoofdstraat van Gra nollers was bijna geheel vernield. Vijftien ge bouwen stortten hier in. Na het eerste oogenblik van ontzetting werd onmiddeliyk de hulpverleening geor ganiseerd. Onophoudelijk werden gewonden in het ziekenhuis aangevoerd. De dooden- zaal was echter veel te klein voor het groote aantal slachtoffers, zoodat men de meeste lijken langs den muur van het kerkhof neerlegde. Op vragen van den Havas-correspondent verklaarde de burgemeester, dat geen en kel militair doel getroffen is. Men heeft de bommen uitsluitend op het centrum der stad gericht. Een Reutertelegram uit Barcelona meldt omtrent den aanslag, dat volgens de laat ste beschikbare cijfers 200 personen gedood werden en 400 gew'ond. Felle strijd aan het front van Teruel. Aan het front van Teruel woedt een felle strijd, de luchtmacht en de artillerie van de troepen van Franco bestoken zon der ophouden de stellingen van de regee ring. De regeeringstroepen zijn, niettegen staande hun gering aantal, tot een tegen aanval overgegaan en hebben het dorp Aldehuela, elf kilometer ten Zuidoosten van Teruel aan den weg naar Sagunto heroverd. De troepen van Franco zijn langs dezen weg enkele kilometers opge rukt ook in de vallei van de Rio Mijares zijn de rechtschen opgerukt. Aan het front in Castellon konden de troepen van Franco, niettegenstaande hun aanvallen, geen terreinwinst behalen. Uit Burgos' wordt gemeld, dat bij Pue- bla Valverda 14 vliegtuigen van Franco slaags raakten met 38 regeeringsvliegtui- gen. Negen toestellen van de regeering werden omlaag geschoten, de rechtschen leden geen verliezen. De niefc-inmenging. In de vergadering van de subcommissie voor de niet-inmenging te Londen heeft lord Plymouth gisteren verklaard, dat de kosten van het terugtrekken der buiten- landsche vrijwilligers slechts gedragen kunnen worden door een internationaal fonds, waarin bijdragen gestort zouden worden door de deelnemende mogendheden. Groot-Brittannië is bereid zijn bijdrage te storten. De Duitsche en Italiaansche ver tegenwoordigers zeiden toe zich tot hunne regeeringen te zullen wenden om instruc ties. De Russische vertegenwoordiger ver klaarde, dat de U.R.S.S. bereid is het storten van een bijdrage in de kosten van het instellen en onderhouden der commis sies in overweging te nemen, doch niet zou bijdragen voor het transport en het onder houd van de vrijwilligers zelve. Men raamt de kosten van het bijeenbrengen en on derhouden der buitenlandsche vrijwilligers in kampementen op 1 tot l1/* millioen pond sterling" en de kosten van het ver voer over zee naar hun resp. landen op millioen pond. Voorgesteld wordt thans dafi het eerstgenoemde bedrag gelijkelijk bijeengebracht zal worden door de vijf groote niet-inmengingslanden en de kosten der repatrieering door de landen vanwaar de vrywilligers afkomstig zijn. De kosten voor het in werking stellen van het plan tot terugtrekking worden geraamd op 600.000 pond, vermeerderd met 50.000 pond voor voorafgaande uitgaven. De ver tegenwoordigers der subcommissie, aldus Reuter, brengen thans hunne regeeringen op de hoogte van deze bedragen. Een uitvoerige nota van Gedeputeerde Staten verschenen I Wij hebben reeds herhaaldelijk geschreven over de Z.E.G.A.M. en hetgeen aan deze aangelegenheid, die in onz-e provincie zooveel stof heeft doen opwaaien, vast zit. Thans hebben Gedeputeerde Staten aan de Provinciale Staten in verband met een en ander een zeer uitvoerige nota doen toekomen. Hoewel de gang van zaken ten aanzien van publicaties met betrekking tot de Z.E.G.A.M. tot verschillende opmerkingen aanleiding zou geven en wij hierover tal van besprekingen en uitvoerige correspondentie met verschillende der betrokken instanties hebben gehad, zullen wij ons voorloopig beperken tot publicatie van hetgeen Gedeputeerde Staten thans mede- deelen. Een en ander is echter zóó omvangrijk, dat het niet mogelijk is dit in één nummer van ons dagblad op te nemen. En aangezien nu eenmaal ook tal van andere gebeurtenissen in een courant de aandacht eischen, zullen wij de publicatie over enkele nummers verdeelen. Wij beginnen dus vandaag met de vragen die de Staten leden J. Dekker en J. J. van Gorsel indertijd hebben gesteld en die 6 Januari jl. in het bezit van Gedeputeerde Staten zijn gekomen. Wij publiceeren hieronder telkens achtereen volgens de vraag en het antwoord dat Gedeputeerde Staten hierop thans geven 1. Hebben Gedeputeerde Staten kennis genomen van den voor de Zeeuwsche Gas Maatschappy (Zegam) zoo ongunstigen uit slag van een 100-tal door deze Maatschap pij gevoerde processen, welke processen zoowel in eerste- als in tweede instantie door de Zegam zijn verloren? Welke conse- kwenties brengt deze uitspraak mede voor de Zegam Antwoord De N. V. Zeeuwsche Gas Maatschappij (Zegam) heeft geen processen gevoerd de werklieden, vroeger in dienst van de Im perial Continental Gas Association te Lon den hebben deze maatschappy aangespro ken ter zake van pensioenaanspraken. Deze vorderingen door de werklieden, gegrond op artikel 1375 van het Burgerlijk Wet boek, zijn hun ontzegd in twee instanties. Wat de consekwenties van deze uitspra ken betreft het volgende. De pensioenaanspraken als door de werk lieden gesteld, vertegenwoordigen volgens een berekening van een wiskundige van een der groote levensverzekering-maatschap pijen, gezamenlijk een bedrag van ruim 500.000. De door Gedeputeerde Staten, het ge meentebestuur van Vlissingen en de N. V. Nederlandsch-Indische Gasmaatschappij op 12 October 1934 met vertegenwoordigers der bonden, waarin de werklieden waren georganiseerd, gesloten overeenkomst, be treffende de z.g. pensioengarantie, verte genwoordigt voor de gezamenlijke werklie den een waarde, welk geschat kan worden op rond 250.000. Hiervan komt 2/3 ge deelte ten laste van de N. V. Zeeuwsche Gasmaatschappij en één derde gedeelte ten laste der gemeente Vlissingen. 2. Zijn Gedeputeerde Staten bereid mede te deelen welk totaal bedrag aan kosten de Zegam ingevolge deze procedures zal heb ben te betalen met inbegrip van de kosten voor borgstelling of hoe ook genaamd? Antwoord Deze vraag vindt haar beantwoording in de nota van de Directie der Zegam, welke tegelijkertijd met deze antwoorden aan de Provinciale Staten wordt overgelegd. 3. Zijn Gedeputeerde Staten bereid hun invloed aan te wenden, dat de Zegam geen verdere kapitalen uitgeeft in deze zaak, wat b.v. het geval zou kunnen zijn, indien cassatie werd aangeteekend Antwoord Tegen de uitspraak van de Middelburg- sche Rechtbank in de door het personeel gevoerde procedures werd geen cassatie aangeteekend. Wel werd besloten tot het verleenen van medewerking aan eene nieu we actie van het personeel tegen de Impe rial. Biykens de mededeeling;, welke tegelij kertijd met de beantwoording dezer vragen aan de Provinciale Staten door ons wordt gedaan, hebben wij ons met het voeren de zer nieuwe actie kunnen vereenigen. 4. Zijn Gedeputeerde Staten bereid te on derzoeken en mede te deelen welk bedrag in totaal aan salaris, bemiddelingskosten, adviezen of op welke andere wyze is be taald of nog te betalen is aan het Bestuurs lid den heer Walter Baars te Rotterdam Antwoord Uit de nota van de Directie van de Ze gam biykt, welke kosten, naar schatting, met het voeren der procedures gemoeid zijn. 5. Zijn Gedeputeerde Staten bereid een nauwkeurig onderzoek te doen instellen (eventueel door bemiddeling van de be stuursleden, welke de Provincie aanwees) hoe de post van meer dan 130.000 oprich- tings-, verwervings- en reorganisatiekosten is ontstaan en of een der bestuursleden hiervan persoonlijk revenuen heeft gehad? Antwoord De in deze vraag bedoelde kosten .wordea in de nota der directie van de Zegam ge specificeerd. 6. Is het juist dat ten laste van het eerste jaar der Zegam een bedrag van circa 3000 is gebracht voor een Wachtgelder der Ne derlandsch-Indische Gas Maatschappy, wel ke eenige maanden te Vlissingen heeft „vertoefd"? Antwoord Deze vraag vindt haar beantwoording in de meervermelde nota van de directie der Zegam. 7. Zijn Gedeputeerde Staten niet van mee ning dat het in deze maatschappij gestoken bedrag van S00.0O0 gulden aan belasting geld wel buitengewoon oi7, ,-ndabe! is be legd? Antwoord De Provincie heeft in het aandeelenkapi taal van de Zegam deelgenomen voor een bedrag van 460.000. Aan de gemeente Vlissingen werd een bedrag van 300.000 uitgekeerd ter vergoeding van de winst derving, welke ontstond door haar terug treden uit een naamlooze vennootschap, welke zij beoogde met de Nederlandsch-In dische Gas Maatschappij op te richten. De vraagstellers wenschen klaarblijkelijk te vernemen van Gedeputeerde Staten of de renteverplichtingen op de door de Provin cie ter fourneering van deze bedragen op genomen gelden zullen opwegen tegen de dividenden, welke de maatschappij zal uit- keeren. Gedeputeerde Staten koesteren de ver- wa.chting, zooals uit de mededeeling, be doeld in de beantwoording van vraag 3 blijkt, dat indien aan de maatschappij de gelegenheid geboden wordt zich te ontwik kelen overeenkomstig het bij haar oprich ting gestelde doel, op den duur een behoor lijk rendement van het geïnvesteerde kapi taal te verwachten is. Uiteraard kan dien aangaande moeilijk eenige voorspelling worden gedaan, omdat de toekomstige ont wikkeling van het bedrijf afhankelijk is van vele factoren. S. Zijn Gedeputeerde Staten bereid te be vorderen, dat een onpartijdig accountants onderzoek wordt ingesteld betreffende a. de moreele handelwijze van het be stuur der Zegam (al of niet bevoordeeling van één of meerdere harer leden) b. de intrensieke waarde per 1 Januari 1938 van het slechts enkele jaren geleden verstrekte bedrag van 800.000 gulden. c. (indien het accountantsonderzoek on gunstig luidt) de mogelijkheid dit bedrijf grondig te reorganiseeren of van de hand te doen en na te gaan hoe het kapitaalsverlies kan worden beperkt. Antwoord: a. Gedeputeerde Staten hebben in de me dedeeling, genoemd in- de beantwoording van vraag 3 uiting gegeven aan het volle vertrouwen, dat zij stellen in de commis sarissen en de Directie der Zegam. De ge dachte, dat een onpartijdig accountants onderzoek wenschelijk of noodzakelijk zoude zijn, wordt dan ook door hen met den meesten nadruk verworpen. b. Het instellen van een onderzoek naar de intrensieke waarde van het dóór de Pro vincie in deze maatschappij gestoken kapi taal heeft naar het oordeel van Gedepu teerde Staten weinig zin. Zooals uit de mededeeling, bedoeld in de beantwoording van vraag 3 blijkt, stelt ons College ver trouwen in de ontwikkelingsmogelijkheden van het bedrijf. Naar onze meening zijn deze van meer belang, dan de waarde van het geïnvesteerde kapitaal op één bepaald oogenblik. opent hedenavond 8 uur met en haar Italiaansch Show-Orkest POPULAIRE PRIJZEN c. Waar naar het oordeel van Gedepu teerde Staten het gevraagde accountants onderzoek niet behoort te worden ingesteld, kan de beantwoording van deze vraag achterwege blijven. 9 Op 6 April 1938 ontvingen Gedeputeerde Staten de volgende vragen van dezelfde heeren 1. Wat is de reden dat op de door onder- geteekenden gestelde dringende vragen in zake de Zeeuwsche Gas Maatschappij (Zegam) reeds dertien weken geleden aan U toegezonden, tot heden nog geen antwoord is ontvangen? 2. Is U niet van meening dat beantwoor ding nu te meer klemt, nu aan ons is ge bleken dat de Zegam thans weder met een nieuwe actie is begonnen, o.m. door beslaglegging op een bankgarantie welke gesteld was voor de inmiddels door de Zegam verloren procedures? Antwoord: De beantwoording van de vragen, gesteld op 5 Januari j.L, heeft onder meer gerui- men tijd gevorderd, omdat de directie en de raad van commissarissen van de Zegam het op prijs hebben gesteld een nota uit te brengen, waarin niet alleen de gestelde vragen, maar ook andere vraagstukken, deze maatschappy betreffende, behandeld worden. Gedeputeerde Staten hebben de be antwoording dezer vragen niet zoo urgent geacht dat daarmede niet tot na ontvangst dezer nota kan worden gewacht. Nu zij in staat zijn zoowel door een mededeeling aan de Provinciale Staten, als door de nota van de Zegam een ruimer inzicht te verschaf fen omtrent de vraagstukken, welke met de gestelde vragen verband houden, zijn zij van oordeel dat de daardoor ontstane ver traging heeft medegewerkt tot een meer juiste en volledige beantwoording, dan bij zeer spoedige, en uiteraard meer oppervlak kige beantwoording het geval zou zijn ge weest. 3. Is het juist dat de tegenpartij der Zegam deze reeds per dagvaarding heeft aansprakelijk gesteld voor alle schaden, welke zij door de nieuwe actie der Zegam ondervindt Antwoord: De Imperial Continental Gas Association heeft aan haar vroegere werklieden hoof delijk een exploit doen beteekenen, waarin betaling gevorderd wordt van de kosten der borgstelling en bovendien van 75.000, ter zake van zgn. renteverlies en van an dere belangrijke schade. 4. Zijn Gedeputeerde Staten niet van meening dat het geheel tegen den geest der Provinciale Staten is, dat thans weder een actie welke misschien veel kosten kau meebrengen wordt aangevangen? Te meer waar een lid van Gedeputeerde Staten zelf aan ondergeteekenden verklaarde dat men een hersenkronkel moet hebben om te denken met succes in deze zaak te kunnen procedeeren Antwoord: Gedeputeerde Staten zijn van meening, dat het in den geest der Provinciale Staten is de belangen te dezer zake der arbeiders, van de Zegam en van de gemeente Vlissin gen met de meeste kracht te bevorderen. Naar ons is medegedeeld zullen de kosten van deze nieuwe procedure in verhouding tot de daarmede gemoeide belangen on- beteekenend zijn. De persoonlijke meening van een lid van Gedeputeerde Staten, volgens zijn eigen er kenning bovendien ten onrechte uitgespro ken, doet hier niet ter zake. 5. Kunnen Gedeputeerde Staten mede- Dit nummer bestaat uit 2 bladen De Tweede Kamer zet het werkloos heidsdebat voort. (Binnenland).^ Gedeputeerde Staten hebben een uit voerige nota over de Z.E.G.A.M. het licht doen zien. (Pag. 1, eerste blad).. Opnieuwverschillende ernstige ver keersongevallen, (Gemengd nieuws). Hevige luchtbombardementen in Span je. (Pag. 1, eerste blad). Vragen aan de ministers van Water staat en Defensie over de vliegveld- moeilijkheden, (Luchtvaart) Op Hankau is een mislukte luchtaan val gepleegd te Shanghai heerscht een cholera-epïdemie. (Buitenland);, zie verder eventueel laatste berichten ENORME KEUZE HONDERDEN NIEUWE DESSINS PRIMA KWALITEITEN MIDDELBURG deelen wat de totale kosten der verloren procedures van de Zegam contra Imperial bedragen (met inbegrip van vergoeding, borgstelling, gerechtskosten, honoraria en alle andere uit deze processen voortvloei ende kosten) 6. Indien deze kosten nog niet precies bekend zyn, kunnen Gedeputeerde Staten dan mededeelen of deze volgens hun mee ning meer of minder dan honderd duizend gulden zullen bedragen Antwoord: Verwezen wordt naar de beantwoording van de vragen, gesteld op 5 Januari jl. 7. Was de voornoemde nieuwe actie der Zegam officieel bij Gedeputeerde Staten be kend, en geschiedde deze met haar instem ming? Antwoord: Verwezen wordt naar de mededeeling aan de Provinciale Staten, welke tegelijker tijd met de beantwoording dezer vragen wordt gedaan. 8. Is het bestuurslid der Zegam, mr. W. F. C. Baars te Rotterdam zelf thans weder bezoldigd uitvoerder van deze nieuwe actie der Zegam Antwoord: Uiteraard is ten deze van een bezoldigd uitvoerder der nieuwe actie geen sprake. Als advocaten treden in de procedures op mr. Walter F. C. Baars en mr. J. J. van der Velde. Op nadrukkelijk verzoek van eerst genoemde voert mr. A. E. J. Nijsingh de nieuwe procedure mede. 9. Is het juist dat door Gedeputeerde Sta ten of haar Voorzitter na de laatste Staten- Reserveert uw tafel voor het diner. Zaterdag 4 Juni opening van het ZOMERSEIZOEN met Diner-Concert. Bar geopend 10 uur. In de gerestaureerde groote zaal dansmuziek door THEJOLLYBRITANNADERS

Vlissingse Courant | 1938 | | pagina 1