76e JAARGANG - NUMMER 126 DINSDAG 31 MEI 1938 De bomaanslag op den Coolsingel te Rotterdam STADSNIEUWS ROTTERDAM EISCHT EEN EIGEN VLIEGVELD. UIT DE PROVINCIE EERSTE BLAB §elieurUnisstn «an Jew Jog Tïlet Pinksteren mooi meer! abonnementsprijs Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agent schappen gevestigd zijn 2.20 per kwartaal of 17 cent per week. Franco per post 2.50. Voor het buitenland neme men eén abonnement op het postkantoor zijner woon plaats. Afzonderlijke nummers 5 cent per stuk. Vilssingsche Courant UITGAVE FIRMA F. VAN DE VELDE Jr., WALSTR. 58-60, VLISSINGEN TEL. 10 - GIRO 66287 AD V ERTEN TiEPRU S Van 1—5 regels 1.25, edere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 50 cent per regeL Kleine adver tenties van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Bij driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Alles bij vooruitbetaling. VERSCHIJNT DAGELIJKS, UITGEZONDERD OP ZONDAG EN ALG. ERKENDE CHR. FEESTDAGEN A A NGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUELICITE1TSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGINü „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" De jacht op Waluck in vollen gang. Thans nu er volledig, licht is gekomen inzake den bomaanslag op den Coolsingel te Rotterdam, staat de politie voor de on geloof elijk moeilijke taak, den moordenaar van Konovalec, den zgn. Waluck, te arres teeren. De theorie, dat Waluck gekomen en c-egaan zou zijn, met het Russische stoom schip „Menshinsky", acht men niet waar schijnlijk, omdat dit schip pas ongeveer 30 uur later uit Rotterdam is vertrokken, nadat de geheele stad in rep en roer was gebracht tengevolge van den bomaanslag. Aangezien de Sovjet-Unie niet officieel er kend is, houdt men Russische schepen al tijd speciaal in het oog en daarom komen de Russische schepen ook nooit aan den wal, maar blijven altijd op stroom liggen. Bij zulk een geraffineerd complot als het hier betreft, is het niet waarschijnlijk dat men den moordenaar aan boord zou hebben genomen, omdat men maar al te goed weet, dat de Russische schepen aan speciale controle onderhevig zijn en men dus docrloopend de kans liep, dat men aan boord een onderzoek zou instellen. Aanvankelijk is nog gedacht dat het spreken van Baranoff zou zijn samenge vallen met het vertrek van de „Menshin sky", maar in de eerste plaats wist Bara noff niet dat de „Menshinsky" hier was en in de tweede plaats was het schip reeds lang vertrokken. Indien hij dus eventueel gewacht zou hebben op het vertrek van de „Menshin sky", dan had hij ook wel eerder kunnen spreken. Overigens neemt men voorshands aan, dat Baranoff inderdaad de waarheid heeft gesproken en niet bij het complot is betrokken geweest. Alle verklaringen ko men overeen en bovendien is Baranoff ook door de echtgenoote van Konovalec geken schetst als de koerier en de vertrouwde van haar man» Inzake de samenstelling van de helsche machine zijn de pyrotechnici nog niet veel verder gekomen. De meening dat men hier niet met een ontvlammingsapparaat, maar met een tijdbom te doen heeft, is in middels bevestigd. Nu vraagt men zich echter af, waar deze tijdbom is getem- peerd. Het uurwerk om een dergelijke bom aangebracht heeft meestal een tijdsmarge van een kwartier tot twee uur noodig. In ieder geval moet hier te Rotterdam het uurwerk zijn afgesteld. In verband hier mede verzoekt de commissaris van den justitieelen dienst van het hoofdbureau te Rotterdam, een ieder die in den loop van den morgen van Maandag in een café, hotel of dergelijke een man heeft zien scharrelen met een pakket ter grootte van een schoenendoos, zich te willen vervoe gen aan dat bureau tot het geven van in lichtingen. Inmiddels verwerpt men ook nog niet de gedachte aan eenige vloeistoffen, die indien het pakket in een bepaalden stand aan het slachtoffer is overhandigd, juist in dien stand met elkaar in verbinding zjjn gekomen, waarna langzamerhand che mische reactie is ontstaan, die de explosie heeft bewerkstelligd. Men tast volkomen in het duister hoe de bom te Rotterdam is terecht gekomen. Natuurlijk is de helsche machine in brok stukken hierheen gebracht en pas later gemonteerd en bedrijfsklaar gemaakt. Het heeft er sterk de schijn van, dat de aanslag tegen Konovalec precies eender in scène is gezet ais tegen Petljoera en Koetjepof. Uit de inlichtingen, die nog steeds uit alle hoofdplaatsen van Europa hier binnen komen, is vastgesteld dat Konovalec den laatsten tijd en vooral de laatste dagen van zijn leven op intensieve wijze is ge schaduwd. Niet alleen door den man die tenslotte uitvoerder van het plan is ge weest, maar door een reeks van spionnen. Het is echter geen gemakkelijk werk de gangen van deze verschillende menschen na te gaan, want zij beschikken over een reeks van valschê passen. Met kracht is echter de jacht door geheel Europa op den moordenaar ingezet. Het beschikbaar gestelde bedrag. Naar aanleiding van het bericht dat de Nederlandsche regeering een groot bedrag beschikbaar stelt voor de opsporing van den dader, wordt ons van gezaghebbende zijde ter voo2'kommg van misverstand medege deeld, dat het bedrag waarvan hier sprake is geen belooning is welke de regeering uit looft voor het ontvangen van aanwijzingen, welke tot opsporing en aanhouding van den dader kunnen leiden, doch dat het hier slechts betreft de gebruikelijke machtiging welke de regeering moet verstrekken, opdat gelden kunnen worden uitgegeven voor een onderzoek, dat zich uitstrekt buiten de grenzen van ons land. Signalement van den dader. De Rotte'rdamsche politie is er in gc slaagd, uitvoeriger gegevens omtrent den dader van den bomaanslag te Rotterdam te verzamelen. Onder meer heeft men een foto, welke echter van twee tot drie jaar geleden dateert. Het nadere signalement luidt Leeftijd ongeveer 32 jaar, lengte 1.76 tjt 1.78 'meter, gladgeschoren gelaat, donker bruin, achterover gekamd haar, donker bruine oogen, gave tanden, zeer zelfbewust maar elegant optreden, wenkbrauwen, wel ke naar den neus doorgroeien, spreekt Rus sisch; Oekrainisch, een weinig Duitsch en vermoedelijk ook Fransch. Bij Konovaleck en diens vrienden stond hij bekend als Waluck. Hij is echter ook be kend onder de namen Dissinov en Petro- bitch. In werkelijkheid zal hij wel geheel anders heeten. De Rotterdamsche politie heeft zich thans tot den heer Broekhof, commissaris van de centrale tot opsporing van interna tionale misdadigers te Amsterdam, ge wend, met het verzoek, medewerking te verleenen aan de opsporing van den zooge- naamden Waluch. Aangezien men langen tyd geheel in het duister heeft getast om trent de identiteit van den dader, hac voordien inschakeling van deze centrale nog geen zin. met de zeevaartschool naar antwerpen. De school is nu voorgoed in het bezit van den \v! ^selbeker. Jl. Zondag maakten directeur, 7 leeraren en bijna 60 leerlingen van de De Ruyter- school, in tegenwoordigheid van den in specteur van het Belgisch Loodswezen, den beer Stroobants, met .2 autobussen een reis je naar Antwerpen, om een bezoek te bren gen aan hun collega's van de Hoogere Zee vaartschool aldaar. Des morgens had op een veld te Eekeren de jaarlijksche voetbal wedstrijd plaats, die na een zeer spannen- den strijd met 2—1 in het voordeel van het „de Ruyterschool-elftal eindigde. Hiermee hebben de leerlingen van de „De Ruyter- school" den jaarlijkscben voetbalwedstrijd driemaal achtereenvolgens gewonnen, waardoor zij definitief beslag konden leg gen op den wisselbeker, die drie jaar gele den door den aalmoezenier van de Hoogere Zeevaartschool te Antwerpen was uitge loofd. Hierna ging het met autobussen naar de school, waar te zamen met leeraren en leerlingen het middagmaal werd gebruikt. De ontvangst was allerhartelijkst en zal er zeker toe bijdragen de onderlinge waardee ring en vriendschap te verhoogen. Vooral de verhouding tusschen de leerlingen was bijzonder prettig dat is dan ook het hoofd doel van deze ontmoetingen. Na het middagmaal werd de film betref fende oefenreizen van het opleidingsschip „l'Avenir" getoond. Om 5 uur werd af scheid genomen er na een korte bezichti ging van Antwerpen werd '9e thuisreis aanvaard. Het volgend jaar komen onze Belgische vrienden weder naar Vlissïngen. De jaar lijksche ontmoeting is voor de „De Ruyter- school" reeds een gebeurtenis geworden, waarnaar men al weken van te voren ver langt. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Dezer dagen werd in het Amsterdamsche R.A.I.-gebouw de tentoonstelling van tram- en autodiensten gehouden. Op .den stand van de N.V. Stoomtram-Maatschappij Breskens- Maldeghem was de Vlissingsche Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer goed vertegen woordigd o.m. door fraaie afbeeldingen van onze stad en strand. De Amsterdamsche Sportvereeniging „Germania" organiseerde Maandag voor de derde maal haar „Ronde van Ilpendam". De viaduct bij Klinkenberg onder Sas- senheim in den nieuwen autoweg Den Haag Amsterdam is zoover gereed gekomen, dat de trams van de N.Z.H.T.M. op de lijn Lei denHaarlem het thans kunnen passeeren. Een tram kruist de beneden liggende spoor lijn AmsterdamRotterdam. Tentoonstelling „Hoe teekent het kind in Indië". Morgenmiddag te 3 uur zal burgemeester van Woelderen de tentoonstelling „Hoe tee kent het kind in Indië", waarover wjj reeds eerder schreven en welke gehouden wordt in de 4 benedenlokalen van school I in de Bouwen Ewoutstraat, officieel openen. Geen toestemming aan Defensie om op Waalhaven te bouwen. Naar aanleiding van den brief van den minister van waterstaat van 25 Mei, waar in een nadere uiteenzetting wordt gege ven van de redenen, welke de regeering er toe hebben geleid in beginsel te besluiten de stichting te bevorderen van een centraal vliegveld, dat de eenige luchthaven van ons land zal zijn voor het groote internatio nale en intercontinentale verkeer met land- vliegtuigen, deelen B. en W. van. Rotter dam aan den raad mede, dat dit schrijven geen wijziging heeft kunnen brengen in hun overtuiging, dat uitvoering van het voorne men der regeering voor Rotterdam een zoo onherstelbaar verlies zou beteekenen, dat zij hun medewerking daaraan niet kunnen verleenen. In verband met de door B. en W. gedane toezegging, dat zij er geen bedenking tegen hebben, dat vanwege het departement van defensie op Waalhaven reeds dadelijk de noodige accommodatie wordt tot stand ge bracht voor het gebruik van. dat terrein door de militaire luchtvaart, is door den minister van defensie brj schrijven van 19 Mei j.l. toestemming verzocht tot het doen bouwen en gebruiken van drie hangars met toebehooren in den westelijken hoek van Waalhaven. Uiteraard is de toezegging ge schied onder voorbehoud, dat de regeering tegen verplaatsing van de burgerluchtvaart naar een terrein in den polder Zestienhoven geen bezwaar zou maken. Nu echter dit laatste wel te duchten is, is het B. en W., hoe zeer zij ervan doordrongen zijn, dat de defensie-belangen in dezen spoed vereischen, vanzelfsprekend niet mogelyk, hangende deze aan gelegenheid aan het verzoek van den minister van Defensie gevolg te geven. B. en W. stellen den raad verder voor hen te machtigen aan den minister van waterstaat mede te deelen, dat, aangezien Rotterdam de instandhouding van een eigen vliegveld in de naaste omgeving daarvan een onafwijsbare eisch acht, zij haar mede werking aan de uitvoering van het voorne men der regeering tot den aanleg van een centraal vliegveld niet kan verleenen en cr op aandringt, dat de beslissing omtrent dit voornemen door de regeering op zoo kort mogelijken termijn wordt genomen en niet wordt uitgesteld tot omstreeks de jaarwis seling 1938/39. De werkloosheid in onze gemeente. Bij den Gemeentelijken Dienst der Ar beidsbemiddeling alhier stonden gisteren als werkzoekenden ingeschreven Mannen 23 grondwerkers, 1 loodgieter, 1 mastieker, 6 metselaars, 12 opperlieden, 6 schilders, 2 stucadoors, 32 timmerlieden, 2 ververs, 3 vlechters, 1 opzichter, 2 machi- naal-houtbewerkers, 2 meubelmakers, 1 politoerder. 2 stoffeerders. 4 kleermakers, 2 schoenmakers, 72 metaalbewerkers, 6 brood/banketbakkers. 8 slagers. 3 tuinlie den. 3 magazijnbedienden. 6 reizigers/agen ten. 5 winkelbedienden, 3 chauffeurs, 8 kellners, 17 loopers, 3 portiers. 2 sleepers, 48 transportarbeiders, 15 kantoorbedien den, 1 musicus, 4 onderwijzers, 1 opera teur, 32 varensgezellen (w.o. stuurlieden, machinisten, stokers, matrozen enz.), 132 losse arbeiders. Vrouwen 1 kleermaakster, 3 winkeljuf - frouws, 2 kantoorbedienden, 2 huishoud sters, 1 dienstbode, 8 werksters. Totaal 488 ingeschrevenen, waarvan 115 in dc werkverschaffing. Vorige week 506 personen. Alzoo een vermindering van 18 werkzoekenden. Vlissingsch scheepvaartnieuws. Aangekomen: „Prinses Juliana" van Harwich (verwacht) Nederlandsche m.s. „Wocana" en „Novatie" van Antwer pen. Om te bunkeren: Engelsch s.s. „Bonningtoncourt" van SunderlandNoor- sche s.s. „Faceto" van Oporto. Vertrokken: „Oranje-Nassau" naar Harwich„Bonningtoncourt" naar Keywest„Novatie" en „Wocana" naar Londen „Radames" naar Stettin. Goede propaganda voor Vlissingen. Zooals wij in ons blad van Vrijdag 20 dezer reeds hebben medegedeeld, is in het Amsterdamsche R.A.I.-gebouw een tentoon stelling van tram- en autodiensten gehou den, waar Zeeland uitsluitend door de N.V. Stoomtram-Maatschappij BreskensMalde- ghem was vertegenwoordigd. Naar wij vernemen is de tentoonstelling voor genoemde maatschappij een groot succes geworden. Het is misschien niet voldoende algemeen bekend, dat onze plaatselijke vereeniging voor vreemdelingenverkeer van zulke ge legenheden pieegt te profiteeren om recla me voor onze badplaats te maken. Dit is ook in het R.A.I.-gebouw gebeurd, waar in den stand van de Stoomtram-Maatschappij BreskensMaldeghem fraaie afbeeldingen van Vlissingen tijdens de tentoonstelling een goed plaatsje hebben gekregen en dan ook de aandacht trokken. (Een foto van den stand kan men in onze Tijdinghal aan treffen). Natuurlijk is dit niet de eenige propagan da die momenteel voor Vlissingen gemaakt wordt. In samenwerking met de Stoomvaart Maatschappij „Zeeland", de „Pier" en het badbedrijf plaatst V.V.V. ca. 180 adver tenties in tal van couranten. Daarnaast verschenen in verschillende tijdschriften ar tikelen over Vlissingen. De folder wordt weer op ruim© schaal verspreid en o.m. vinden flinke aantallen hun weg in België door bemiddeling van de Algemeene Neder landsche Vereeniging voor Vreemdelingen verkeer. Het leek ons aardig eens in groote lijnen iets te vertellen van dit vele werk dat ge woonlijk in alle stilte pleegt te gebeuren zonder de aandacht onzer stadgenooten te trekken en dat voor den bloei van Vlissin gen toch van niet te onderschatten be te ekenis is. Onze badplaatsen tooien zich. Onder bovenstaand opschrift schrijft het Hbld. met betrekking tot Walcheren o.m. „De tuin van Zeeland", aan alle kanten door water omspoeld, is, wat het gedeelte aan de Noordzee liggend betreft, voor zoo ver het niet door dijken tegen de zee wordt beschermd, een ideale badstreek. Een goed strand,, begrensd door hoog© duinen, en bo vendien een gedeelte waar de Noord-Westen wind geen toegang heeft. Geen wonder dat verschillende plaatsen het vroege voorbeeld van Domburg hebben gevolgd, en zich thans uitnemend hebben ingesteld op de tijdelijke bewoners, die er gedurende het zomerseizoen neerstrijken. Aan de kust van Walcheren, dat men het eerste eiland van Zeeland mag noemen zonder dat de bewo ners der overige eilanden er aanstoot aan nemen, vindt de badgast een gevarieerde verzameling van vacantie-oorden. De rust en de landelijkheid worden vertegenwoor digd door Vrouwepolder, de jongste aan winst in de rij der Walchersche baddorpen, door het reeds vrij bekende Zoutelande, door Koudekerke en door enkele nederzet tingen als Valkenisse en Dishoek. In deze oorden, waar het gemoedelijk toegaat, en waar de moderne zakelijkheid van de groo te badplaats nog niet is doorgedrongen, kan men met volle teugen van zee, strand en duin genieten, zonder de hand aan £e beurs en het oog op het wetboek van straf recht te houden. Een voordeel is, dat men er over een achterland beschikt, dat slecht weer-stemmingen kan opvangen. Goede ver bindingen met de prachtige, oude Zeeuw- sche hoofdstad, met het kleurige Vlissingen en met het onsterfelijke Veere, dragen er toe bij, dat men zich nergens afgezonderd gevoelt. De oudste badplaats van Zeeland, bekend geworden door regelmatige bezoeken van Duitsche vorsten, is tevens de voornaamste. Zoowel door de aanwezigheid van groote zomerbehuizingen, door het peil van haar vaste clientèle, als door het karakter harer hotels, is Domburg, in een manteling van prachtige bosschen gelegen, de Zeeuwsche badplaats van standing. Levendiger, losser en mondainer is Vlis singen, Zeelands grootste stad, die behalve in zee, in industrie en in scheepvaart doet. Een mooie, lange boulevard, aan de eene zijde geflankeerd door de zee, aan den an deren kant door flinke hotels, dancings cn villa's, een op het Zuiden gelegen strand, een wandelhoofd, dat de Scheveningscbe pier naar de kroon steekt, de levendige in ternationale scheepvaart vlak langs de kust, en last but not least het vorstelijke Britannia-hotel van de stoomvaartmaat schappij Zeeland zorgen er voor dat de badgast die hier terecht komt niet slechts op het water het weer en de natuur zijn aangewezen. Indische dienst. In Nedeï'Iand zijn aangekomen de soldaat C. Joziasse, Jacob Catsstraat 17, Middelburg en W. M. van der Woude, sergeant-majoor adm, infanterie, Noordstraat 42, Retranche- ment. Met pensioen is in Europa aangekomen Th. de Looff, infanterist le klasse, Kaaidijk, Kortgene en met verlof Ch. J. Ardewijn, technisch ambtenaar (baas-ketelmaker) bij het marine etablissement te Soerabaja, Van de Mandefestraat 34, Vlissingen. Dit nummer bestaat uit 2 bladen Na den bomaanslag te Rotterdam dë jacht op Waluck in vollen gang. (Pag. 1, eerste blad)] Rotterdam eischt een eigen vliegveld en weigert Defensie toestemming om op Waalhaven te bouwen. (Pag. 1, eerste blad)] Er hebben weer tal van ernstige ver« keersongevallen plaats gehad. (Gemengd nieuws)] De voorstellen voor de a.s. zitting vafl Provinciale Staten van Zeeland zijn verschenen. (Provincienieuws)] Offensief tegen Hankau verwacht J Kanton opnieuw gebombardeerd, (Buitenland); Valencia is gebombardeerd. (Buitenland)' Te Haaksbergen Is een overval met berooving gepleegd. (Gemengd nieuws) ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN Eerv ol ontslag veldwachter. De Commissaris der Koningin heeft me£ ingang van 1 Juni a.s. aan J. van Almkerk eervol ontslag verleend als bezoldigd veld wachter in de gemeente Schore, zulks we gens zijn benoeming tot agent van politie te Middelburg- De storm richt schade aan. De eigenaars van de vele houten strand tentjes, die zich op het strand nabij Koude kerke en Zoutelande bevinden, zullen er niet op gerekend hebben dat in Mei nog zoo'n storm zou woeden dat de huisjes gevaar zouden loopen. Toch was dit gisteren het geval. Bij hoog water kwam het zeewater zoo hoog op het strand, dat het grootste ge deelte van de houten tenten en badcabines begon te drijven. Enkele werden uit elkaar geslagen. Timmerlieden, die eenige van deze tenten verhuren, liepen tot hun middel in het water om hun eigendommen te ber gen. Des nachts om 3 uur was het water, wel hooger, doch niet zoo onstuimig. En kele particulieren hebben belangrijke schade. Ook de te Zoutelande staande huisjes hebben veel van den storm te lijden gehad. Bij laag water bleek dat de meeste tenten aan het eerste badstrand dermate bescha digd rijn dat rij afgebroken moeten worden. Cats' hoeve onder Groede. In 1614 bouwde Jacob Cats tezamen met zyn broeder Cornelis in door hen be dijkten polder van de Groede, een hofstede, die nog bestaat en omtrent welker bouw geschiedenis door brieven der familie Cats veel bekend is. Naar wij vernemen is de mogelijkheid niet uitgesloten, dat de hui dige eigenaar deze hofstede door een nieuwe wil vervangen. Er worden pogingen in het werk gesteld, om deze historische hofstede te behouden. Openstelling der Waddenzee. Bij de mosselkweekers te Yerseke is bericht ingekomen, dat de Waddenzee met ingang van 9 Juni a.s. is opengesteld tot het visschen van mosselzaad voor de Zeeuwsche kweekers. De openstelling zal gelden voor een deel tot 20 en voor ander deel tot 30 Juni a.s. Zorgt dat U er dan op gekleed is Schaft U nog deze week een nieuw Overhemd met zoo'n aardige das aan. U slaagt zeker uit de groote collectie van

Vlissingse Courant | 1938 | | pagina 1