I brieven uit belgie Handel in blanke slavinnen grijpt nog steeds om zich heen. VAN ONZE BOEKENTAFEL Een „middenstatiedroom", N®- tionaal-communisme. aa/ntal inwoners. Br zijn dichters die by het lengen der dagen aan sehoonheidsdroomen laboreeren Zoo ontstond meer dan een liefdesdroom welke, in de taal der muziek uitgedrukt, nog de schoonheid van ieder concert-pro gramma uitmaakt, als zoo menige „Rêve rie" en „Midzom ©machtsdroom". Ook Ka- jniel Huysmans, burgemeester van Ant werpen, heeft zijn droom, een „Middensta- tiedroom". Het is geen droom van schoon heid en hij zet hem ook niet op muziek, daarvoor-is de droomte leelijk en de dich ter te weinig componist. Kamiel droomt er namelijk al lang van de Antwerpsche Mid denstatie, oftewel het Centraal Station af te breken. Reeds meermalen heeft hij het plan geopperd en weer. laten varen, maar nu komt hij er weer mee op de proppen. Kamiel behoort namelijk tot het ras der Bosschaerts, de verfranschte revolution- nair die in 1798 de Antwerpsche kathedraal wilde doen sloopen, met toren en al, om zoo luidde zijn plan„de convertir en cir que ouvert, a la'manière des anciens, la ci- devant église paroissiale de Notre Dame Anvers" (ten einde de voorheen genaamde Onze Lieve Vrouwekerk te Antwerpen om te bouwen tot een open circus, amphi- theatersgewijs, op de manier der ouden). Van dit ontwerp kwam niets terecht. Er moet ergens toch nog voldoende schoon heidsgevoel gehuisd hebben in den geest der Fransche republikeinen om dergelijke dwaasheden te verhinderen. Maar het ras der Bosschaerts is niet uitgestorven. Zij lijden aan chronische vernielzucht en zijn begaan met een demolitie-manie. Er zijn slechte en goede vernielers onder. De pa troon der goede vernielers in België is Ka miel Huysmans hij breekt af met een sa distisch plezier, maar doorgaans dóet hij het lang niet kwaad. En nu hij weer, op een somberen Zondag, tot de zooveelste ont steltenis van de Sinjoren, koelbloedig ver klaard heeft, dat de Middenstatie moet ge sloopt. worden, is er in menig Antwerpsch hart een zwakke maar taaie hoop geste gen, dat men toch nog kans zal hebben van dat voorwereldlijk gedrocht te worden ver lost, Nog staat de rommelige Middenstatie overeind, met haar roetspuwend 'viaduct en haar pakhuisachtige magazijnen er onder. Maar Kamiel Huysmans leeft nog en zoo lang die leeft is er nog hoop. Reeds heeft hij rondom het Stadhuis wat overbodige oude rommel neergehaald en met veel tact het oude stadhuis gemoderniseerd en be woonbaar gemaakt. En O.L. Vrouwetoren liet hij onaangeroerd 9 In alle democratische landen heeft het ontwaken van de nationale gedachte, ver oorzaakt door de onrustzwangere atmos feer en de troebele internationale gebeur tenissen, onmiddellijk de aandacht getrok ken van de communisten. Vrijwel overal en wel op de eerste plaats in Frankrijk werd het ordewoord gegeven, de nationa listische strooming, eertijds zoo fel door de communisten bestreden, voortaan te ont zien en dienstbaar te maken aan de com munistische propaganda. In Frankrijk en België kent men deze methode onder den naam der „toegestoken hand". Ook in Bel gië is het den communisten eenigszins ge lukt die methode in te voeren. Het is zeer moeilijk gegaan en groot is het succes nog niet, want zij moesten rekening houden .met twee geheel verschillende en dikwijls tegenstrijdige stroomingen, naar gelang zij hun actie in de Vlaamsche of in de Waal- sche gewesten te voeren hadden. Zoo kwa men zij er toe in Vlaanderen op te hemelen wat zij in Wallonië veroordeelden. In Vlaanderen doen ;zij aan nationalisme in een door hen opgericht „Vlaamsch Democra tisch Blok", waarin zij de zwakkere broe ders van het „Katholieke Blok" en van het „Vlaamsch Nationaal Verbond" trachten te récruteeren. In Wallonië hebben zij opge richt het „Front démecratique wallon", waarin zij stelling nemén tegen het Vlaam sche nationalisme en het Fransche ver heerlijken. Aan den eenen kant beschuldi gen zij de Vlamingen van „imperialisme" en van hun zucht om Wallonië te willen wurgen aan den anderen kant beschuldi gen zij de Walen er van, dat zij de Vlamin gen willen uitroeien. Tijdens een meeting van het „Front démocratique wallon", on langs te Luik in het Waalsche Huis gehou den, zette de communistische volksverte genwoordiger Julien Lahaut het standpunt uiteen over het „Heil van Wallonië". Vol gens zijn beweren voelt niemand meer Waalsch dan een communist en hij verze kerde aan alle Walen, dat zij konden reke nen op den steun van de Communistische Partij België en van Rusland. Maar Je Vlamingen kunnen, zoo verhaalt men hun van communistische zijde, evenzeer reke nen op den steun van de Communistische Partij België en van Rusland. m Het aantal inwoners van België, dat ein de December 1936 in totaal bedroeg: 8.330.959, was op 31 December 1937 geste gen tot 8.361.220 (4.130.925 mannen en 4.230.225 vrouwen). Deze cijfers wijzen dus op een vooruitgang van 30.26i personen in een jaar. De indeeling der bevolking per provincie is als volgt Antwerpen 1.245.051. Brabant1.764.484. West-Vlaanderen 960.682. Oost-Vlaanderen 1.188.646. Henegouwen 1.243.789. Luik 971.754. Limburg 409.980. Luxemburg (Belgisch) 220.441. Namen 356.393. Het aantal geboorten in 1937 bedroeg 125.495, tegen 125.511 in 1936 en 126.304 in 1935, voor geheel België. Dus ondanks de daling van het geboortecijfer blijft het aantal inwoners stijgen. Anderzijds is het sterftecijfer verhoogd Het aantal sterfge vallen bedroeg in 1937 totaal 104.163, tegen 101.595 in 1936. Terwijl bijna alle landen ter wereld zich beijveren om hun leger-uitgaven zoo hoog mogelijk op te voeren, is België verplicht daarop zooveel mogelijk te bezuinigen. Met het oog op het begrootingstekort heeft de Minister van Defensie gelast, op 28 Mei heden alle dienstplichtigen van de lichting 1937 naar huis te zenden, zoodat de solda ten, die tot deze lichting behooren, slechts vijftien in plaats van zeventien maanden dienst zullen doen. Een groot aantal dienstplichtigen van bedoelde lichting had een verbintenis voor zeventien maanden geteekend en ontving van de dertiende maand af, een maandloon van vijfhonderd francs. De verwezenlijke bezuiniging zal derhalve nogal aanzienlijk zijn. Er wordt echter uitzondering gemaakt voor de leer lingen van de schoolrcompagnieën, die geen maandloon ontvingen en hun zeventien maanden zullen moeten dienen. Ondanks alle voorlichting stijgend gevaar voor jonge meisjes. De Engelsche regeering heeft zoojuist voorbereidingen getroffen voor de bescher ming van jonge meisjes, die maar het bui tenland gaan. De statistiek van Scotland Yard bewijst, dat de handel in blanke sla vinnen in den laatsten tijd niet vermin derd, maar veeleer nog aanzienlijk toege nomen is In Genève zetelt de Volkenbond, welks schoone en veel te groote paleis spoedig plaats zal kunnen bieden aan de vele sta tistieken over den handel in meisjes. Ook het werk van den Volkenbond heeft he laas geen paal en perk kunnen stellen aan dezen schandelijken handel. Nu zou men kunnen meenen, dat de moderne tijd en het absoluut zelfverzekerd optredende jonge meisje van heden den handelaar in blanke slavinnen geen kans meer geven. Tot op zekere hoogte is dit juist. Meisjes uit de gewone beroepen zijn nauwelijks nog aan dit gevaar blootge steld en dat het onafhankelijke meisje van ryke ouders zich nog in de netten van een geslepen individu laat vangen behoort reeds lang tot het verleden. Geheel anders is het daarentegen bij jonge danseressen of meisjes, die bij het tooneel him geld verdienen. Hebben zij een betrouwbare manager, dan is het gevaar slechts klein maar de duizenden, die zich iets derge lijks niet kunnen veroorloven, die zelf van engagement naar engagement jagen, die een voortdurenden zwaren strijd om het bestaan voeren, „verdwijnen" maar al te dikwijls. Men waagt alles. In het bijzonder uit Engeland kon men tot nog toe gemakkelijk dergelijke jonge meisjes op grond van een engagement naar het buitenland brengen. Niemand be kommerde zich veel om hen. In den vreem de echter hadden zij geen bescherming meer. Iedere buitenlander kon in Engeland een troep „girls" samenstellen en daar mede op tournée gaan. Waren zij eenmaal vèr verwijderd van de grenzen van him vaderland, dan werd hun door hun mana ger meestal de geschiedenis van een ver broken contract ongedischt men zat in het vreemde land zonder geld te verdienen. Wat nu? In den strijd om het bestaan waren de meisjes ook bereid in een plotse ling uit den bodem geschoten variété in een voorstad op te treden. Wat kon er im mers gebeuren? De wereld was gecivili seerd Met handelaren in blanke slavinnen maakt men kleine kinderen bang...! Maar hier, in deze zeldzame stevig ge bouwde kleedkamers, die .zeker reeds aan menige troep noodlottig geworden waren, verstikte elk geroep om hulp. Hier waren politie en hulpvaardige menschen verre. Nog op denzelfden avend plachten de kis ten met de „theaterrequisieten" door auto's afgehaald en naar een onbekend doel te worden gebracht- De politie, die veel te laat van het ver dwijnen der meisjes hoort eerst wan neer de verwanten door het lang uitblijven van brieven ongem st worden, wenden zij zich bet Scotland Yard vindt nauwelijks nog sporen. Niets wijst er op, waar de meisjes het laatst optraden. -Reisden zij af? Waarheen? Handig genoeg lieten de handelaars in blanke slavinnen hun slacht offers nog kort voor den grooten coup brieven naar huis sturen,zoodat er dik wijls vier weken voor het begin van het onderzoek verstreken. Een hopeloos geval. Waar zetten nu de misdadigers him le vende waren af Is het niet mogelijk, hier het kwaad bij den Wortel uit te roeien? Ja, waar ter wereld kan men op het oogenblik mog meisjes tegen hun wil vast houden én exploiteeren? Hierover zwijgen de Engelsche bladen zonderling genoeg. Maar de in aanmerking komende landen zijn immers inderdaad zeer beperkt. Zou men hier misschien te doen hebben met het raadselachtige, onder Engelsche heer schappij staande Britsch-Indië Hiervoor pleit, dat de misdadigers kennelijk de voorkeur geven aan Engelsche of En- gelsch sprekende meisjes Nu heeft Engeland den georganiseerden strijd tegen den handel in blanke slavin nen, nadat er intusschen reeds slachtof fers genoeg gevallen zijn, aangebonden. Groepen jonge meisjes, die voor een en gagement naar het buitenland gaan, wor den gewaarschuwd en voorgelicht in dien men hun na een grondig onderzoek tenminste toestaat Engeland te verlaten. Daarna zal men hen op hun geheelen weg nauwkeurig bewaken twee uren, nadat ook maar de kleinste onregelmatigheid is waargenomen, zal de Engelsche consul de autoriteiten hebben te waarschuwen. Zoo hoopt men het den misdadigers onmogelijk te maken, zich^net hun prooi uit de voe ten te maken. „Het Boek voor de Jeugd", Samen gesteld door Cor Bruyn e.a. Uitge geven door de N.V. Amsterdarnsche Boek- en courantmaatschappij te Amsterdam. Professor R. Casimir geeft een inleiding bij dit mooie boek, waarin tal van verha len, door onze beste letterkundigen ge schreven, voorkomen. In die inleiding wordt gezegd, dat over het algemeen ge klaagd wordt over den achteruitgang van de taal bij onze jongeren, dat velen niet kunnen lezen, want dat zij den zin van wat zij lezen, niet verstaan. Ieder, die met de ontwikkeling der menschen in aanraking komt, moet de waarheid van het boven staande erkennen. Er zijn er niét zoo heel veel, die op een behoorlijke manier hun gedachten onder woorden kunnen bren gen. Wat gekunstelde, verwrongen stijl leert men soms niet. Dit boek is uitste kend geschikt mede te helpen, daarin ver andering te brengen. Wij wenschen het dan ook in handen van velen, opdat het doel bereikt wordt. „Ouders in opstand" door Sinclair Lewis. Uitgegeven door Van Holke- ma en Warendorf N.V. te'Amster dam. Een nieuwe roman van Sinclair Lewis beteekent een gebeurtenis, want Lewis schrijft niet, als hij niets te zeggen heeft. Ditmaal heeft hij de verhouding tusschen ouders en hun kinderen tot onderwerp ge nomen, zooals die zich in deze eeuw, de eeuw van het kind, ontwikkeld heeft. Het kind heeft zich vrijgevochten het is niet onvoorwaardelijk gehoorzaam meer aan het ouderlijk gezag het neemt niet meer zwijgend en dankbaar wat het toebedeeld krijgthet voegt zich niet meer naar de ouderlijke meening zonder overtuigd te zijn het neemt onmiddellijk wat het toebê^ deeld krijgt, onder voorbehoud van het recht te blijven eischenhet heeft inder daad soms nog moeite zijn meening ingang te doen vinden bij zijn oudershet is on afhankelijk, tenzij op het ondergeschikts punt van het materieele. Fred N. Cornplow, automobiel-handelaar in Sachem Falls N.Y., Ondervindt dit. Hij, is de plezierige, rondbuikige, op vele schou ders slaande zakenman, die goed geld ver diend heeft. Hij is energiek, en behoorlijk politiek onderlegd, en deze man komt nu in opstand tegen zijn kinderen. Boeiend, zooals wij dit van Lewis gewend zijn, ver telt hij den strijd, waarin de ouders overwinnen. Gaarne bevelen wij dit boek ter lezing aan. „Hoe verzorg ik mijn mond" dooï A. B. M. Aldus. Tandarts te Zeist. Uitgegeven door La Rivière en Voorhoeve te Zwolle. Dit boekjè behandelt de verzorging van den mond en de mondziekten, die kunnen voorkomen. De homoeopathische genees middelen, die bij mondziekten kunnen wor den gebruikt, worden genoemd. Het lijkt ons een practisch boekje, dat in vele geval len met succes kan worden geraadpleegd. „Cowboy Veete" door E. A. Maun, Vertaling van J. A. W. van Hackt, Uitgegeven door J. W. Philip Kru- seman te Den Haag. Brad Lane, veroordeeld wegens een aan val op den man, die zijn vader bedrogen had, keerde na het uitzitten van zijn straf naar huis terug om te bemerken, dat een bende veedieven de streek terroriseert. Ih overleg met enkele oude vrienden zoekt hij, de ex-gevangene, contact met de wilde ben de, weet zich als één der hunnen te doen opnemen, om zoodoende achter hun plan nen te komen. En wanneer dan blijkt, dat zij een veeroof op groote schaal beramen, breekt de hel los. Een verhaal van hard rijden, snel schie ten, liefde en avontuur, in een heel snel tempo, dat van de eerste tot de laatste pagina volgehouden wordt. „Bill, de Heethoofd" door Jackson Aregory. Vertaling van Aug. Olsen» Uitgegeven door J. Philip Kruseman te Den Haag. Toen Bill, de Heethoofd, tot de ontdek king kwam, dat Mike Bundy, zijn vriend, een moordenaar en -een bedrieger van de laagste soort was, kenden zijn woede en wraakzucht bijna geen grenzen. Er waren vijf mannen en een meisje voor noodig, om hem te doen inzien, dat Mike Bundy meer kansen voor wraak bood, als hij in leven bleef, dan als hij door Bill werd neerge schoten. De geheimzinnige goudmijn en het smerige mijnstadje, dat er omheen uit den grond werd gestampt, stonden bij Bill's wraakplannen in het middelpunt van zijn belangstelling. Ook wilde hij er achter komen, wie het meisje was, dat zich Lorna Kent noemde en dat beweerde, dat de Palm Ranch haar wettig eigendom was. Deze geschiedenis uit het Verre Westen, met mannen, die bliksemsnel met hun re volver weten om te gaan en misdaden slechts moeilijk kunnen vergeten, houdt den lezer in voortdurende spanning, be nieuwd als hij is, hoe de hem reeds dade lijk sympathieke Bill Dorn zich uit de vele moeilijkheden en avonturen zal weten-te redden. Dat hem dit gelukt en dat de ver diende belooning daarvoor niet op zich laat wachten, spreekt wel haast vanzelf. UIT DE KINDERJAREN VAN DE FILM. Wanneer men naar het beginstadium yan do film-industrie teruggaat, komen wij tot de conclusie, dat het weliswaar een Z'^-r zware, doch tevens een romantische tijd was. Deze heele industrie was in handen van één gioot concern, dat een ware raonopoVe uitoefende en zich tot doel stelde elk patent op filmgebied te verwerven van camera iot projectie-apparaat, van elk negatief door de lens vertoond, tot iedere positieve film die het laboratorium verliet. Een der» t'g jaar geleden ging deze combinatie van de veronderstelling uit, dat zij dit nieuwe amusements-bedrijf alléén beheerschte, al hoewel het filmspelen voor de acteurs a»s een minderwaardig beroep werd beschouwd en men op dit soort van amusement neer keek. - Het was in 1908, dat een jongeman, Sam E. Morris genaamd, zijn positie bij de fa briek van zijn vader te Cleveland, Ohio, U.S.A. opgaf, aangezien hij een groote toe komst in de film zag. Hy kocht het Home Theater te Cleve land, alsmede een aantal kleinere cinema's -het waren voor dit doel speciaal ver bouwde winkelhuizen, welke als voorloopers van de hedendaagsche bioscoop-paleizen be schouwd kunnen worden. De inventaris van deze bioscoopjes be stond uiteen wit doek, enkele stoelen en een eenvoudig projectie-apparaatals licht bron fungeerde een acetyleen-gaslamp. Ondertusschen verklaarde het concern een ieder, die het zelfs maar waagde naar hun patenten te vragen, den oorlog. Indien een onafhankelijke maatschappij het plan opvatte een film te produceeren, was er terstond een bende van de combinatie aan wezig, om de camera-uitrusting te vernie len, En zelfs, wanneer een onafhankelijke producer naar veiliger oorden, bijv. 1000 K.M. verwijderd van het operatie-terrein van dit machtige concern trok, lieten d? by dit concern in dienst staande „huurlin gen" een regen van kogels neerdalen op de artisten, zoodat laatstgenoemden vluchtten en de productie stopgezet moest worden. Een géheele omwenteling veroorzaakte bet door het Hooge Gerechtshof van de U.S.A. uitgevaardigde decreet, behelzende de verzekering, dat de producers voortaan ongehinderd hun werkzaamheden konden verrichten. En het zijn deze ondernemingen, waaruit naderhand de menschen naar voren kwa men, die in de huidige phase van de film industrie leidende figuren zijn onder hen .i. Sam E. Morris. In Cleveland werd hy manager bij de World Films, een maatschappij, waarvan A. Brady, voormalig "producer bij het Broadway-tooneel én Lewis J. Selznick, va der van David O. Selznick, momenteel één van 's wereld grootste producers, aanhet hoofd stonden. j Na een reorganisatie, vertrok Sam E. Morris, als vice-president en general-mana ger van Select Pictures naar New York, onder auspiciën van Selznick. Reeds toen voorzag hij de onbegrensde mogelijkheden van de film-industrie over de geheele wereld. Sterren als Norma Talmadge, .Alice Brady, Constance Talmadge, Eugene O' Brien, Olive Thomas en Owen Moore ston den bij hem onder contract. Daar de gebr. Warner er naar streefden hun firma zoo groot mogelijk te maken, zagen zij in mr. Morris den man, met wiens hulp zij in staat zouden zijn, hun maat schappy een wereldnaam te bezorgen. Zij zochten hem aan de buitenlandsche distri butie op zich te nemen. De sprekende film bracht een ware revolutie in de film-indus trie teweeg en Warner Bros was de firma, die deze nieuwe vinding het eerst introdu ceerde. Met de kantoren, die in alle landen der wereld gevestigd z\jn, is mr. Morris direct aansprakelijk tegenover de hoofd-maat- schapprj voor het succes van de Warner Bros films. HET MAKEN VAN EEN MILLIOENEN- FILM. Natuurlijk is Hollywood ten opzichte vao filmproductie geoutilleerd als nergens an ders. Het bezit de grootste studio's, de geweldigste hulpmiddelen, de schier onbe perkte magazijnvoorraden, de perfecte or ganisatie enhet aanzienlijkste kapitaal. Natuurlijk stelt zooiets de mogelijkheid open tot enorme prestaties. En niettemin vervaardigt men ook bier, ondanks al deze kolossale hulpmiddelen, af en toe films van zulk een grooten opzet, dat de uiterste krachtsinspanning van alles en allen wordt gevorderd om de plannen tot een goed eind te brengen. Een kenmerkend voorbeeld daarvan is de 20th Century-Foxfilm „In oud Chicago". Deze film vangt aan anno 1854 en besluit in het jaar 1871. Dat zijn maar twee dood gewone cijfertjes. Maar dat wil zeggen, dat Chicago in dit tijdsbestek zijn inwonertal zag .verdriedubbelen (van honderd duizend tot drie honderd zes en twintig duizend in woners) en dat dit dus tot uitdrukking zou moeten komen in de groote en uitvoerige décors, die niet, als bij het tooneel, maar oppervlakkig konden worden aangegeven, maar die in alle uitvoerigheid en op ware grootte zouden moeten worden vervaardigd. Ergo toen eenmaal tot het plan voor de verfilming van dit onderwerp was besloten, kreeg het groote atelier, waar de 20th Cen tury-Foxfilm zijn décors bouwt, opdracht tot aanmaak. En de chef daarvan, bereken de, dat hij één jaar tijds moest hebben, om dit alles te vervaardigen Inmiddels was een andere afdeeling reeds volle vijf maanden aan den arbeid om in rauwe samenwerking met het Stedelijk Archief van Chicago historische navor- schingen te doen, plaatwerken en boeken en andere gegevens te verzamelen, aan de hand waarvan de geschiedkundige juistheid van het geheel kon worden bereikt. Het was dr. William Darling die hier een ruste- loozen ijver betoonde; Zijn compilatie vorm de tenslotte een boekwerk van 780 pag. druks. Ook het draaiboek vergt in een geval ais dit, bijzondere zorg. Twee ervaren krach ten hadden er vier maanden werk aan. Veel langer had de costume-afdeeling werk. De cntWerpen waren in twee maanden tijds vervaardigd, maar de uitvoering nam of schoon zeer veel hulpkrachten waren aan geworven het vijfvoudige van dien tijd in beslag. Men bedenke, dat tweemaal zes tien honderd figuranten compleet moesten worden gecostumeerd Bijzonder overleg vergde voorts^ om- ge lijktijdig en over een zeer langdurig tijds bestek vier groote studio-ruimten vrij te houden voor deze film, zonder dat de overige productie er onder leed. En verder werd driekwart van alle beschikbare open lucht-ruimte in beslag genomen voor de buitenopnamen, waar de geweldige straten zouden worden gebouwd en waar het meer gegraven werd, dat het Michigan-Meer moest voorstellen. Een reeks van bouw werken, die in het oude Chicago hadden ge staan, werden op ware grootte nagebouwd en kregen een structuur, alsof zij voor. de eeuwigheid bestemd moesten zijn. Dat was wel noodzakelijk. Immers: deze stad zou langer dan een jaar moeten staan en de mogelijke hevigheid van stormen en noodweer moeten kunnen trotseeren. En bovenaldeze stad moest brandvrij zijn Dit moge wellicht vreemd klinken, wijl ieder weet, dat het oude Chicago juist door een ontzettenden brand verwoest werd en deze brand ook het hoogtepunt van dit filmwerk had te zijn. Maar men bedenke, dat, wanneer men bij filmopname een ent- zagwekkenden brand wil enscèneeren, men volmaakt zeker moet kunnen zijn van de plaatsen, waar het vuur zich zal ophouden. Dan mag niets aan het toeval worden overgelaten. Maar ook in kleinigheden, in eindelooze détailleering stelt Hollywood altijd prijs op een bijna overdreven preciesheid de juiste vorm van de sigaren, welke men placht te rooken, het nauwkeurig model van de lamp, die omviel en waardoor de gigantische brand ontstonddat werd allemaal met eindelooze zorg bestudeerd. Ook de vijftien brandspuiten, waarover het toenmalige Chi cago beschikte, werden nauwkeurig geo pieerd. Toen de costumes werden afgeleverd, bleek er geen voldoende bergruimte aanwe zig, om ze alle onder te brengen en moes ten nieuwe opslagplaatsen worden gebouwd. En toen later weer opnieuw ruimtegebrek optrad, -moest het nieuw gebouwde klee- dingmagazijn ontruimd worden voor andere doeleinden en werden de costumes onderge bracht in voor dat doel gauw gehuurde tenten. Ook voor-het kleeden en schminken moesten twee tenten worden neergezetÉ waartoe men circustenten nam. Het filmen zélf was al evenzoo een onge wone en adembenemende taak. Voor het meerendeel der opnamen was een gansche reeks van camera's ih actie en- bij de scènes van den brand verrichtten meer dan eens veertig camera's gelijktijdig hun werk. Een der zwaarste opnamen was die van de ontploffing van de gasfabriek; De technici slaagden er volkomen in, dó brandende gasmassa te verwezenlijken. Gedurende de opnamen van de brandende stad waren de gezamenlijke brandweren van Hollywood en omgeving op .hét terrein aanwezig met aHe-beschikbare materiaal, maar niet éénmaal behoefden zij in te .-grij pen. v Men bedenke daarbij, dat deze opnamen weken achtereen hebben geduurd,

Vlissingse Courant | 1938 | | pagina 7