„AMERIKAAN" De gebeurtenissen in en rond Tsjecho-Slowakije EERSTE BLAD 76e JAARGANG - NUMMER 121 DINSDAG 24 MEI 1938 Cen Costwm, Dinsdag 6 September: nationale feestdag STADSNIEUWS abonnementsprijs Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agent schappen gevestigd zijn 2.20 per kwartaal of 17 cent per week. Franco per post 2.50. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner woon plaats. Afzonderlijke nummers 5 cent per stuk. Vlissingscïie Courant UITGAVEFIRMA F. VAN DE VELDE Jr., WALSTR. 58-60, VLISSINGEN - TEL. 10 GIRO 66287 AD VERTENTIEPRLJ S Van 1—5 regels 1.25, edere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 50 cent per regel. Kleine adver tenties van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Bij driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Alles bij vooruitbetaling. VERSCHIJNT DAGELIJKS, UITGEZONDERD OP ZONDAG EN ALG. ERKENDE CHR.FEESTDAGEN AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLIC1TEITSWAA RDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" I ENGELA1SP BEMIDDELT J Eenige ontspanning te constateeren In antwoord op een vraag van Attlee in het Engelsche Lagerhuis heeft de minister president gisteren een kort overzicht ge geven van de jongste gebeurtenissen in midden Europa. Hij verklaarde, dat de voornaamste zorg van de Britsche regee- ring was al haar invloed aan te wenden, waar zij ken, in woord en daad, teneinde den weg open te houden voor vreedzame onderhandelingen tot ©en bevredigende re geling. Op het oogenblik schijnt de toe stand minder gespannen te zijn en die ver kiezingen zijn kalm en zonder ernstige incidenten verloopen. De Britsche regeering heeft de regeermg van Tsjecho-Slowakije aangespoord alle maatregelen te nemen om incidenten te voorkomen en pogingen te doen om tot een duurzame overeenkomst te geraken door onderhandelingen met de Sudetenduitsche partij. De regeering var Groot-Brittannië heeft de volledige mede werking van de Fransche regeermg. De Tsjechische regeering heeft geantwoord, dat zij de belangstelling van de Britsche regeermg waardeert en dat zij besloten was spoedig een volledige oplossing te zoe ken. De Britsche regeering heeft verder de Duitsche regeering gewezen op het groote belang van het vinden van een oplossing waardoor de Europeesche vrede zou worden bewaard en zij gaf den ern- stigen wensch. te kennen, dat de Duitsche regeering met haar zou medewerken tot het vergemakkelijken van het tot stand komen van een overeenkomst. Tévens heeft de Britsche regeering aan Berlijn medegedeeld welken raad zij aan de regee rmg te Praag had gegeven en welk ant woord hierop was ontvangen. De Duitsche minister van buitenlandsche zaken heeft hierop geantwoord, dat hij de pogingen van de Britsche regeering begroette en dat de Duitsche regeering eveneens verlangde dat de onderhandelingen zouden slagen. Fransch-Britsche besprekingen. Sir Robert van Sittart heeft gistermid dag den Franschen ambassadeur te Londen ontvangen. Naar verluidt had dit onderhoud ten doel het nauw contact tusschen beide regeeringen te onderhouden voor het hand haven van den vrede in midden-Europa. Hoe men in Londen gister avond den toestand zag. Zoowel in Britsche als buitenlandsche kringen te Londen was men Maandag avond van meening, aldus Reuter, dat, al is er geen reden voor o-vermatig optimis me ten aanzien van den Tsjecho-Slowaak- schen toestand, in ieder geval respijt in do crisis verkregen is. De eerstvolgende paar weken echter, tot de Tsjecho-Slo- waaksche verkiezingen achter den rug zijn, moeten wel een tijd van ongerustheid zijn. Men begroet het feit, dat Henlein thans een onderhoud zal hebben met Hodza. Ondanks de opluchting echter, die voor het oogenblik in den toestand is ingetre den, is het duidelijk, dat ieder nieuw in cident ernstige gevolgen kan hebben. Men is hier van meening, dat de Tsjecho-Slo- waaksche regeering zich volkomen bewust i3 van dit gevaar en alles doet, wat in haar vermogen is om het te ontwijken. Heeft Polen den vrede gered De diplomatieke medewerker van de Evening Standaard heeft gisteren o.a. in de eerste editie geschreven Een telegram uit Warschau aan Berlijn heeft gedurende het weekeinde den vrede in Europa gered. Door Goering aange spoord radicale maatregelen tegen Tsjecho- Slowakije te nemen, tegen den raad van zijn diplomatieke en militaire raadsleden in, heeft Hitier Zaterdagavond een tele gram ontvangen van den Duitschen am bassadeur in Polen, baron Von Moltke, waarin deze hem op de hoogte bracht met een onderhoud, dat hij dien dag gehad had met den Poolschen minister van bui tenlandsche zaken Beek. Tijdens dit onder houd, dat ten doel had de definitieve hou ding van Polen te leeren kennen in geval van een inval van Duitsche troepen in Tsjecho-Slowakije, heeft Beek aan Von Moltke verklaard, dat in geval dat een gewapend conflict zich o-ver geheel Europa zou uitbreiden, Polen niet neutraal zou kunnen blijven. Met andere woorden, de vertegenwoordiger van Duitschland werd in kennis, gesteld met het feit, dat indien Frankrijk en Engeland Tsjecho-Slowakije te hulp zouden komen, het Poolsche leger zich zou scharen aan de zjjde van de West-Europeesche mogendheden. Poolsche tegenspraak. In. Poolsche kringen te Londen wordt Phtkend, dat minister Beek Zaterdag den Duitschen ambassadeur te Warschau de houding van Polen uiteen zou hebben ge zet, in geval van het uitbreken van een oorlog wegens Tsjecho-Slowakije. Naar verluidt stelt Polen er geen prijs op zijn houding te bepalen in een ver ondersteld geval, dat zich nog niet heeft voorgedaan. Duitschland en de rol van Londen en Parys. De zeer levendige belangstelling, die in Frankrijk en Groot Brittannië aan den dag gelegd wordt voor de vreedzame oplossing- van de Sudetenduitsche kwestie, heeft zicht baar de openbare meening in Duitschland verrast. Hoewel de pers geenerlei melding heeft gemaakt van de herhaalde bezoe ken van den Britschen ambassadeur aan den rijksminister van buitenlandsche zaken in den loop van Zaterdag en Zondag, schreven de Duitsche bladen, o.m. de An- griff, Maandag op zuren toon, dat „de in deze zaak door de diplomaten van Len den en Parijs getoonde drukte gekenmerkt kan worden als lichtelijk overdreven". Over het algemeen wijst de pers er op, dat de ongerustheid in deze beide hoofd steden overbodig is, mits Praag de noodige concessies doet. Wat den omvang van die concessies betreft vindt men geen spoor van matiging te Berlijn. Men blijft het te Karlsbad afgekondigde program op den voorgrond stellen en als voorwaarde waar aan moet worden voldaan voor eenigerlei onderhandelingen over dit program toe kenning aan de Sudetenduitsche party eischen van het recht zelf politie te onder houden in de gebieden, waar het Duitsche element overheerscht. Toon der Duitsche pers blijft heftig De toon der Duitsche pers, die melding maakt van drie grensschendingen door Tsjecho-Slowaaksche soldaten, blijft hef tig. Men zegt te Berlijn, dat er nog niets te bemerken is van een compromis tus schen de Sudeten-Duitschers en de regee ring te Praagmen zegt ook, dat een ccm.prom.is onaanvaardbaar is. Het schijnt, dat een versterking van de propaganda wordt voorbereid om de wereld te over tuigen van de gerechtvaardigdheid van het Duitsche standpunt en de Tsjecho-Slo waaksche regeering te nopen tot het af kondigen van het te Karlsbad geëischte statuut voor de Sudeten-Duitschers. De Britsche stappen te Berlijn hebben in poli tieke kringen indruk gemaakt, zooals te bemerken is aan den geprikkelden toon der pers. De „Angriff" protesteert ook heftig tegen „den Tsjecho-Slowaakschen militairen overval". Het blad schrijft„Uit de uitdagingen van het Tsjechische leger aan de grens mag men opmaken, dat men te Praag gelooft ongestraft met de Duit sche gevoelens te kunnen spelen. Uit deze daden blijkt, dat de Tsjecho-Slowaaksche regeering niet langer meester van den toestand is". De „Nachtausgabe" schrijft naar aanleiding van het overschrijden van de brug over de Thaya „Er is reden om te vermoeden, dat de Tsjechische solda ten wat vroeg zyn geweest met het uit voeren van een order van het commando, dat dieper in Moravië gevestigd is". Tsjechische regeering wekt op tot matiging. Het Tsjecho-Slowaaksche persbureau publiceert een door de radio uitgezonden regeeringsverklaring. Daarin wordt vast gesteld, dat de Zondag gehouden gemeen teraadsverkiezingen in kalmte en orde ver loopen zijn. De regeermg ziet daarin de uitdrukking van de politieke rijpheid en den goeden wil van alle klassen der be volking. De regeering verzoekt thans de bevolking zonder onderscheid van stand en nationaliteit, den politieken partijen en anderen organisaties, af te zien van alle bijeenkomsten, die aanleiding zouden kun nen geven tot betoogingen. Onderhoud tusschen Henlein en Hodza. Gisteravond om 20 uur 45 is Henlein vertrokken uit het paleis Kolovrat, waai de minister-president verblijf houdt. Htf was vergezeld van den afgevaardigde Frank. Het onderhoud tusschen Henlein en Hodza heeft twee uur en drie kwartier geduurd. De Sudetenduitsche partij heeft het on derhoud om kwart over negen met een officieel communiqué gepubliceerd „Van daag zijn tusschen de Sudetenduitsche par tij en de regeering informatieve bespre kingen geopend, welke ten doel hebben den toestand op te helderen en de gemoe deren te kalmeeren". Van regeeringszijde is via het agent schap Ceteka een communiqué verstrekt, dat als volgt luidt„Konraad Henlein heeft, uitgenoodigd door minister-presi dent Hodza, hem vandaag een bezoek ge bracht in het paleis Kolevrat. Aldus wer den informatieve gedachtenwisselingen ge opend met den premier. De besprekingen moeten in de eerste plaats dienen tot op heldering en kalmeering van den politie ken toestand". Henlein Het onderhoud van Henlein met Hodza vormt het begin van besprekingen, die voor Tsjecho Slowakije van vitaal belang zijn, daar zij de grondwet zullen wijzigen, indien zij tot een einde worden gebracht. Tot nu toe beschouwden de Tsjecho-Slo- waken den staat alshun „nationalen staat", met Duitsche, Roetheensche, Hon- gaarsche en Poolsche minderheden. De nationale staat moet nu plaats ma ken voor een „naticnaliteitenstaat", waar in de verschillende, nationaliteiten gelijke rechten zullen hebben. Dit vraagstuk is buitengewoon ernstig. Dit vraagstuk is zoo ernstig, dat de on derhandelingen niet binnen eenige dagen tot een einde zullen kunnen worden ge bracht. Hodza zal niet alleen de commissie van de ministers der politieke departementen op de hoogte moeten houden, doch ook overleg moeten plegen met den president der republiek en de partijleiders. Om nieuwe bepalingen door het parle ment te doen aannemen is een meerder heid van twee derden noodzakelijk. Daar voor zullen dus niet alleen noodig zijn de stemmen der aanhangers van Henlein, doch ook die van een gedeelte der oppo sitie, in het bijzonder die der autonome Slowaaksche volkspartij van mgr. Hlinka. Reeds sinds 20 jaar staat Praag op het standpunt, dat de Tsjechen en Slowaken een natie vormen, de Tsjecho-Slowaaksche natie, die één en ondeelbaar is. Het stand punt van mgr. Hlinka is, dat de Slowaak sche natie, de Slowaaksche zuster der Tsjechische natie, niettemin haar eigen nationale individualiteit bezit. De Slowaak sche volkspartij zal waarschijnlijk eischen, dat het hationaliteitenstatuut ook van toe passing zal zrjn op de Slowaken. Het feit, dat vertegenwoordigers der regeering naar Gdynia werden gezonden om een delegatie van in Amerika wonende Slowaken te begroeten, bewijst, dat Praag den wensch heeft den vrede te redden, aangezien dit statuut zal moeten worden toegepast op alle nationaliteiten, zullen de gedelegeerden der Polen, Hongaren en Roethenen het recht hebben het hunne te zeggen. De uitgewerkte juridische teksten zul len moeten worden bestudeerd en goedge keurd door iedere belanghebbende natio naliteit, aleer zij ter goedkeuring aan het parlement kunnen worden voorgelegd. dat U gemakkelijk zit en waarin U zich vrij kunt bewegen. U vindt ze in grote ver scheidenheid, zowel in ge klede fantasiecostuums als in vlotte sportcostuums, bij Verkoophuis Walsfraat 109. Telef. 157. De regeeringspersdienst meldt J Naar wij vernemen heeft de re geering besloten, voor zooveel het rijkspersoneel betreft, den dag, waarop het regeeringsjubiletim van H. M. de Koningin zal worden ge vierd Dinsdag 6 September a.s. te verklaren tot algeméenen na tionalen feestdag. Plaatselijk comité der Centrale voor W erkloozenzorg. Gisteravond hield het plaatselijk comité der Centrale voor Werkloozenzorg, uit gaande van den Raad van Kerken en het Chr. Nat. Vakverbond een voorbereidende vergadering, ter bespreking van de komen de actie tot het inzamelen van gelden voor de werkkampen voor jeugdige werkloozen. Ook dit jaar zal deze inzameling te Vlissingen weer worden gehouden, en wel in de week van 27 Juni2 Juli. Tot secretaris-penningmeester van het plaatselijk comité werd in de plaats van den heer Joh. P. Ventevogel benoemd de heer L. J. Smith. De inzameling voor de werkkampen zal in geheel het land worden gehouden onder de leuze„Werk maakt sterk l" De werkloosheid In onze gemeente. Bij den Gemeentelijken dienst der Arbeids bemiddeling alhier stonden gisteren als werkzoekenden ingeschreven Mannen1 drukker, 22 grondwerkers, 1 loodgieter, 1 mastieker, 7 metselaars, 14 opperlieden, 7 schilders, 2 stucaöoors, 34 timmerlieden, 2 ververs, 3 vleckters, 1 op zichter, 2 machinaal-houtbewerkers, 2 meu belmakers, 1 politoerder, 2 stoffeerders, 4 kleermakers, 3 schoenmakers, 72 metaal bewerkers, 6 brood-banketbakkers, 8 sla gers, 2 tuinlieden, 4 magazijnbedienden, 6 reizigers-agenten, 5 winkelbedienden, 3 chauffeurs, 8 kellners, 18 loopers, 4 por tiers, 2 sleepers, 48 transportarbeiders, 16 kantoorbedienden, 1 musicus, 4 onderwijzers, 1 operateur, 32 varensgezellen (w.o. stuur lieden, machinisten, stokers, matrozen .enz.), 140 losse arbeiders. Vrouwen 1 kleermaakster, 3 winkel juf- frouws, 2 kantoorbedienden, 2 huishoud sters, 1 dienstbode, 8 werksters. Totaal 506 ingeschrevenen, waarvan 115 in de werkverschaffing. Vorige week 507 personen, Alzoo een vermindering van 1 werkzoe kende. Hedenavond is het verkeer over de sluizen gestremd. Hedenavond moet het tankschip „Sol- stad", dat 8000 ton gasolie komt lossen bij de Vlismar, worden opgeschut door de bui tenkeersluis. Het verkeer over de sluizen zal daarom van 810 uur gestremd zijn. De Schipbrug nog niet gelegd. Het wil met de werkzaamheden bij de Schipbrug niet erg vlotten. Zooals reeds gemeld moet men eerst het gezonken bootje lichten alvorens de brug weer op zijn plaats kan worden gelegd. Gisteren en ook hedenmorgen heeft men verschillende pogingen gedaan om het scheepje boven water te krijgen, doch steeds tevergeefs. Telkenmale begaven de staaltrossen het. Er is nu ook een sterkere drijvende bok ge- requireerd, waarmee men de pogingen voortzet. Dit nummer bestaat uit 2 bladen SettCBfUnitscw now Jew ei«m«f De gebeurtenissen in en rond Tsjechd* Slowakije eenige ontspanning te con* stateeren. (Pag. 1, eerste blad)! Nabij Ruinen heeft een groote heide brand gewoed. (Gemengd nieuws)] De ontploffing te Rotterdam nog niet opgehelderd. (Pag. 3, eerste blad) De opstand in Mexico nog niet be dwongen. (Buitenland)] Er hebben weer verschillende zeer ern stige verkeersongevallen plaats gehad. (Gemengd nieuws)] zie verder eventueel laatste berichten te noemen. De opleiding van dit personeel begint op 14 Juni a.s. in een der lokalen van de v.m. kazerne Koning Willem Hl. Zij die zich voor den geneeskundigen dienst opgaven, zullen hierover nader bericht ont vangen. Dit personeel zal een cursus in; „eerste hulp bij ongelukken" volgen, te geven door dokter R. Grippeling, hoofd van den geneeskundigen dienst, alhier. Nadat deze cursus is beëindigd zal het personeel een cursus volgen over de oorlogsgassen, te geven door den heer H. ten Have, arts, al hier. Na afloop van deze cursussen zullen oefeningen in kleiner en grooter verband worden gehouden. Ook met de opleiding van De brandweerreservó zal dezer dagen worden begonnen. Betrok kenen zullen hieromtrent nader bericht ont vangen van het hoofd van den brandweer» dienst, den heer A. J. Agterberg, comman dant van de brandweer. Bij de brandweerreserve kunnen nog eeni ge personen geplaatst worden, liefst tech nici, zooals machinisten, bankwerkers e.d,- Alleen zij, die niet dienstplichtig zijn, komen voor plaatsing bij de reserve in aanmer king. Men melde zich spoedig aanGe meentesecretarie, 2e afdeeling, kamer no. 4j Verder kunnen wij nog mededeelen, dat de burgemeester benoemd heeft a. tot waarnemend hoofd van den ge meentelijken luchtbeschermingsdienst, den heer J. Spaanderman b. tot waarnemend hoofd van den waar- schuwings-, alarmeerings- en verbindings dienst den heer W. M. van Aller c. tot waarnemend hoofd van den mas- keeringsdienst den heer G. Barth d. tot waarnemend hoofd van den brand weerdienst 'den heer F. G. Lemmers e. tot waarnemend hoofd van den ge neeskundigen dienst den heer dr. W. F. Th. van der Bijl f. tot waarnemend hoofd van den politie dienst den heer Q. van Vugt g. tot waarnemend hoofd var den tech- nischen en chemischen dienst den heer Ji Götzen. Tenslotte verzoekt het hoofd van den gemeentelijken luchtbeschermingsdienst, de heer A. O. F. W. C. Gasinjet, commissaris van politie, alhier, mede te deelen, dat zij die zich voor dienstneming bij den lucht beschermingsdienst aanmeldden, binnen niet al te langen tijd bericht zullen ontvan gen omtrent de hun toegewezen functie.' Men hebbe nog een weinig geduld. Spreekuur wethouder van onderwijs. De wethouder van onderwijs is morgen middag verhinderd spreekuur te houden. Dr gemeentelijke luchtbeschermingsdienst. Dat de gemeentelijke luchtbeschermings dienst niet stil zit, hebben wij eenige wekeu geleden reeds kunnen „hooren", toen proe ven werden genomen met alarm-sirenes. Deze proeven zullen worden voortgezet. Doch er wordt tevens nog op minder luidruchtige wijze gewerkt. Stuk voor stuk wordt de luchtbeschermingsdienst der ge meente volgens een vastomlijnd plan ge organiseerd. Hoewel hierbij de noodige spoed wordt betracht, kan toch met over haast te werk worden gegaan. In Neder land dus dit geMt ook voor Vlissingen heeft men een jarenlangen achterstand op dit gebied in te halen. De geneeskundige dienst. Naar wij vernemen is de aanmelding voor den geneeskundigen dienst zeer bevredigend Uitbreiding R. K. Kerk aan den Singel aanbesteed. Hedenmorgen werd de uitbreiding van de Katholieke kerk aan den Singel aanbe steed. De inschrijvingen luiden als volgt A. Ryk, Heinkenszand 42400 S. J. M. Hoogwegt, Rotterdam 39500 J. Priem, Ovezande 35800 M. F. Goedemondt, Goes 34500N. Cobelens, Haarlem 31337 Minneboo en Walboom, Den Hel der 23885. De begrooting beliep 21000. Het 'hieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghaï. De eerste 100 kantjes „Hollandsche Nieu we" (in verband met de staking uit eigen vangst afkomstig) zijn Maandagmorgen per vrachtauto vanuit IJmuiden in Vlaar- dingen aangevoerd. Op het trottoir voor het gebouw „De Nijverheid" naast het Lumière-theater te Rotterdam is Maandag een geheimzinnig voorwerp met een geweldigen slag ont ploft, waarbij een man gedood en eenige voorbijgangers gewond werden.

Vlissingse Courant | 1938 | | pagina 1