ME^EN „AMERIKAAN" EERSTE BLAD 76e JAARGANG - NUMMER 118 VRIJDAG 20 MEI 1938 Opnieuw 4 Spanjaarden gevlucht. De verbinding Zeeland-VIaanderen 11 treft het! UIT DE PROVINCE In 5 minuten een schoon boord §clicttrUwiss«« slew dgag STETSON - PENNCRAFT f. ï@.50 - f. 13.- Ttlaison BAARS- SUBRANTS Cen Costuum, abonnementsprijs Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agent schappen gevestigd zijn 2.20 per kwartaal of 17 cent per week. Franco per post 2.50. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner woon plaats. Afzonderlijke nummers 5 cent per stuk. VJissingsche Courant UITGAVE FIRMA F. VAN DE VELDE Jr., WALSTR. 58-60, VLISSINGEN - TEL. 10 - GIRO 66287 JR advertentieprij s Van 15 regels 1.25, edere regel meer 25 cent. Bi] abonnement speciale prijs. Reclames 50 cent per regel. Kleine adver tenties van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Bij driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Alles bij vooruitbetaling. VERSCHIJNT DAGELIJKS, UITGEZONDERD OP ZONDAG EN ALG.ERKENDE CHR.FEESTDAGEN AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITE1TSWAARDE. INGESTELD DOOR DE VEREENIOINO „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Opnieuw zijn vier der hier te lande geasyleerde Spanjaarden ontvlucht. Zooals destijds werd medegedeeld, had den deze Spanjaarden, nadat de meeste der vroeger ontvluchten door generaal Franco waren teruggezonden (de lezer herinnert zich dat wij uitvoerig geschreven hebben over hun aankomst te Vlissingen) weder eenige meerdere vrijheid gekregen, onder voorwaarde, aat zij zich eenmaal per week, des Maandags, aan het hoofdbureau van politie te Den Haag meldden. Aan deze verplichting hadden ook de thans ontvluchte Spanjaarden Maandag jl. voldaan, zoodat de politie te hunnen op zichte geen argwaan koesterde. Echter heeft de directie van het Kol- pingshuis, toen gisterochtend bleek, dat vier der daar vertoevende Spanjaarden sinds Woensdagmiddag afwezig waren, de vreemdelingenpolitie hiervan in kennis ge steld. Uit eenige, an enkele vrienden gerichte brieven, welke waren achtergelaten, bleek toen, dat de afwezigen naar Spanje zijn uitgeweken. In het schrijven verzochten zij hun vrienden, hun dezen stap, welke den achterblijvenden ongetwijfeld onaange naamheden zou berokkenen, niet kwa lijk te nemen, daar zij meenden, niet anders te kunnen handelen. De brieven eindigden met den wensch, dat zij elkander weer in Spanje mochten terugzien. De vier vluchtelingen hebben al hun ba gage in hun pension achtergelaten, met de kennelijke bedoeling op deze wijze onge merkt te kunnen ontsnappen, hetgeen hun inderdaad gelukt schijnt te zijn. Nader yeme nen wij, dat de thans ont vluchte Spanjaarden ook reeds vroeger een poging tot ontvluchting hadden 'gedaan, welke evenwel kon worden verijdeld, doch in verband waarmede zij naai* Ameland werden overgebracht. Na de komst in ons land van de door Franco teruggezondenen heeft men echter hen in het genot van de daarna toege stane meerdere bewegingsvrijheid laten deelen, en zijn zij in Den Haag komen wo nen. Op welke wijze zij zijn gevlucht, is nog niet bekend. Hoewel aangenomen wordt, dat zij de grens reeds .epasseerd zijn, werden alle grensposten onmiddellijk van het verdwij nen op de hoogte gesteld. Priticipieele overeenstemming bereikt. Ten gemeentehuize te Sluis is gistermor gen een bijeenkomst gehouden, welke voor de wegverbinding ZeelandVlaanderen van groot belang kan worden. Ter bestudeering van den onverharden weg langs het kanaal van Brugge naar Sluis ontmoetten elkaar daar de vertegen woordigers van het gewest Zeeland en het bestuur van de provincie West-Vlaanderen Van Belgische zijde waren o.m. aanwezig de gouverneur van West-Vlaanderen, de heer Baels, de bestendige deputatie en de griffier dezer provincie Lommez, de hoofd ingenieur van de provincie Cloet, en de ar- rondissementsingenieur Levy. Nederland werd vertegenwoordigd door den Commissaris der Koningin in de pro vincie Zeeland, jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford, de leden van Gedeputeerde Staten van Zeeland, den griffier van de Staten van Zeeland, dr. B. D. H. Tellegen Azn., den hoofdingenieur van den provincialen waterstaat in Zeeland, ir. J. J. van Leeu wen, den ingenieur van den rijkswaterstaat in de directie Zeeland, ir. J. Volkers, bui- - gemeester A. F. J. Aarnoudts van Sluis, den secretaris van Sluis, den heer P. F. van Hootegem en de beide wethouders. De Commissaris der Koningin opende de bijeenkomst met een woord van welkom tot de gasten. Ir. Levy gaf vervolgens een uit eenzetting van het Belgische standpunt. Langs het kanaal BruggeSluis loopt op het oogenblik een weg tusschen Brugge en Damme. Tusschen Damme en Sluis, een afstand van tien kilometer, gaat slechts een onverharde weg aan de oostzijde van het kanaal. De vraag was nu, of, indien de provincie West-Vlaanderen voor de verbe tering het noodige zou ondernemen, de weg op Nederlandsch gebied aansluiting zou kunnen vinden aan den weg Bresken 3 —OostburgSluis. Van de zjjde der provincie Zeeland wer-7 geantwoord, dat voor aansluiting op dezen rjjksweg men zich in verbinding zou stellen met het ministerie van waterstaat en mot bet oog op de douane, met het ministerie van financiën. In beginsel was men gaarne bereid zijn medewerking te verleenen aan het tot stand komen van deze wegverbete- ïing, welke voor het verkeer tusschen Zee land en Holland eenerzijds en West-België en Noord-Frankrijk anderzijds een belang rijke schakel zou beteekenen. Vooral voor Brugge en Sluis is zulk een verbinding waardevol. De heer ir. Volker3 verklaarde, dat zich geen enkel technisch bezwaar tegen aanleg op Nederlandsch ge bied verzet. De weg zou komen te loopen beoosten Sluis, met behoud van de oude wallen, en zou ter hoogte van het gesticht „St. Joseph" op den weg naar Oostburg aansluiten. De eindbeslissing over deze zaak berust bij de regeering. Na afloop van de besprekingen heeft het gezelschap de stadjes Sluis en Damme be zichtigd. Tot besluit van de ontmoeting be gaf men zich naar Knocke, waar gezamen lijk de maaltijd werd gebruikt. Hier hebben de gouverneurs van West-Vlaanderen en Zeeland nog eenige hartelijke woorden ge wisseld. STADSNIEUWS Luxor-theater zal verbouwd worden. Daar verschillende lezers ons reeds heb ben gevraagd naar de plannen voor de exploitatie van het „Luxor"-theater, dat zooals bekend sinds eenige weken is ge sloten, hebben wij ons tot den eigenaar, den heer I. A. Frank te Middelburg gewend. Deze deelde ons mede dat juist hedenmor gen de teekeningen voor de verbouwing om. in verband met de beveiliging tegen brand in de cabine, aan B. en W. zijn ge zonden. Wanneer deze teekeningen zijn goedgekeurd, zal met de verbouwing een aanvang worden gemaakt. Hierna zal men zich nog nader beraden omtrent de wijze van exploitatie. Vergadering Anri-Revolutionnaire Kies- vereen!ging „Nederland en Oranje". Men schrijft ons Woensdagavond kwam de A. R. kiesver- eeniging „NederU-.d en Oranje" voor de laatste maal in dit vergaderseizoen in le denvergadering bijeen. Nadat de voorzitter de heer B. H. Ligteringen, deze vergade ring op de gebruikelijke wijze had geopend, werd het woord verleend aan den heer J. Nieuwschepen, lid van den gemeenteraad en assistent bij 's Rijks directe belastingen om zijn referaat te leveren over „Onze be lastingen". Na eerst een principieel en historisch overzicht gegeven te hebben, om de gron den, waarop het recht der overheid in het algemeen en der gemeentelijke overheid in het bijzonder, steunt om belastingen van de ingezetenen ^effen, ging hij meer in het bijzonder na welke belastingen zoo al geheven worden, op welken rechtsgrond zij steunen en an welke bezwaren zij onder hevig zijn. Vooral de zakelijke belastingen kwamen er bij dit eritisch gedeelte minder goed af. Jammer, dat wij ze om practische redenen nog niet los kunnen laten. Op dit referaat volgde een aangename bespreking, waaraan vele aanwezigen deel namen. Het geheel vormde een leerzamen avond. Een nieuw electrisch gemaal. Ingelanden van het Waterschap Kruinin- gen besloten, na een uiteenzetting van prof. Visser te Wageningen, tot het bouwen van een electrisch gemaal, waarvan de kosten ƒ22.000 zullen bedragen. (Hierbij inbegre pen ƒ3000 aan arbeidsloon voor een te graven, sluisboezem, welk werk men zal trachten in werkverschaffing uit te voe ren). De Prov. Zeeuwsche Electriciteit Mij. had een goedkoope aanbieding voor stroom verbruik gedaan. Met het werk zal spoedig worden begonnen, zoodat het gemaal nog in den a.s. winter zal werken. Geslaagd voor verpleegster. Bij het gehouden examen voor het diplo ma ziekenverpleging A slaagde de eerw. zuster M. Blidhilde, opgeleid in het St. Jo- seph-ziekenhui s. Vlissmgsch scheepvaartnieuws. Aangekomen: „Oranje Nassau" van Harwich (verwacht). Om te bunkeren: Nederlandsch m.s. „Java" van Port Talbot„Gruno" van ParDuitsch s.s. „Ina Lotte Blumen- thal" van Hamburg Engelsch s.s. „Domin go de Larrinaga" van Antwerpen Neder landsch m.s. „Mira" van Antwerpen. Vertrokken: „Prinses Juliana" naar Harwich„Java" naar Amsterdam „Gruno" naar Stockholm; „Noordzee" naar Porte Bessein„Mercurius" en „Mary" naar Londen; „Ina Lotte Blumenthal" naar San Juan „Mira" naar Bremen „Domin go de Larrinaga" naar Galveston. wanneer U thans een hoed noodig heeft, de beste modéllen en kleuren hébben ivij thans nog in alle maten voorradig. Duur Va/naf 2.25 tot 7.90 slaagt U by Postzegeüoket voor verzamelaars. Op Zaterdag 21 Mei van 3 tot half 5 zal aan het Post- en Telegraafkantoor alhier een loket voor postzegelverzamelaars ge opend zijn. Aan dat loket zullen naast de diverse postzegels van Nederland verkrijg baar zijn de post- enportzegels van Ned.« Indië, Curasao en Suriname. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. De driedaagsche herdenking van het zil veren jubileum van de school voor reserve officieren der onbereden artillerie te Utrecht werd Donderdag ingezet met sportwedstrijden op de Sintelbaan en het Kerculesterrein. De commandant van het Leger des Heils in Nederland, de heer Bouwe Vla®, is Donderdag in den namiddag in gezel schap van zijn echtgenoote van zijn tour- née door Ned.-Indië te Amsterdam terug gekeerd. Vergadering Dageljjksch bestuur Z.LJVL Maandag j.l. vergaderde het dagelijkseh bestuur van de Zeeuwsche Landbouw Maat schappij te Goes. Bij ontstentenis van den voorzitter leidde de heer W. Kakebeeke, vice-voorzitter der Z.L.M., de vergadering O.m. kwamen de volgende onderwerpen in bespreking Organisatie voor den spekexport. In verband met de mogelijkheid om wel licht te komen tot een regeling, volgens welke niet langer de Nederlandsche Vee houderij Centrale, doch de belanghebbenden zelf den export van spek zullen verzorgen, acht het dagelijkseh bestuur het wensche- lijk, dat van te voren de zekerheid wordt verkregen, dat op den duur ook de overige bemoeiingen op het gebied der varkenshou derij aan belanghebbenden zelf kunnen wor den overgelaten. Besloten werd mede te werken aan de samenstelling van een commissie, welke zal worden gevormd om het geheele complex van crisismaatregelen voor de varkenshou derij te bezien, Vleeschkeuringswet. In verschillen die gemeenten van ons land worden groote winsten gemaakt op de keu- ringsheffing ingevolge de Vleeschkeurings wet en op de slachttarieven. De Kath. Nederl. Boeren en Tuinders- bond heeft zich te dezer zake tot de 3 cen trale landbouworganisaties gewend met het verzoek hieraan paal en perk te willen stel len. Het is een groot belang dat ondeugdelijk v7eesch geweerd wordt, doch het is een even groot belang, dat het vleesch niet alleen goed, maar ook zoo goedkoop moge lijk verkrijgbaar is. Besloten werd bij het Landbouw-comité aan te dringen op verlaging en uniforme invoering van keurloonen, welke ingevolge de Vleeschkeuringswet worden geheven. Ordening in den landbouw. Een der bij het Landbouw Comité aange sloten organisaties heeft er de aandacht op gevestigd, dat het geleidelijk overnemen van bestaande crisismaatregelen door den georganiseerden landbouw slechts kan plaats vinden in het kader van de Land- bouwcrisiswet 1933, welke geen blijvende, doch een tijdelijke instandhouding van het landbouwbedrijf beoogt. Genoemde organisatie is van meening dat de georganiseerde landbouw de ver schillende crisismaatregelen niet zonder meer van de overheid kan overnemen en acht het voor het verkrijgen van nader vruchtbaar overleg, zeer gewen scht, dat de minister aan de landbouworganisaties een schema voorlegt, volgens hetwelk het land bouwbedrijf in de toekomst meer blijvend geordend kan worden met medewerking van het bedrijfsleven zelf. Het dagelijkseh bestuur heeft zich met dit standpunt geheel veteenigd. Het rap port over de ordening in den landbouw dat door het Landbouw Comité zal worden sa- Wij ontvingen een geheel nieuwe collectie Overhemden met „Tru- benijs" boorden in „Kerko", „Tootal" en „Péjébe" shirts. Trubenijs boorden worden nooit slap, behoeven nooit gesteven te worden, terwijl kreuken is uit gesloten. Trubenys boorden heb ben geen hinderlijke balijntjes of lipjes. B\j ieder hemd zijn twee van zulke „gemak" boor den. Pracht dessins enniets duurder dan gewone overhemden. Heerenmodehuis. WALSTRAAT 32. Dit nummer bestaat uit 2 bladen Opnieuw zijn 4 geïnterneerde Span- jaarden ontvlucht. (Pag". 1, eerste blad); Rotterdam heeft thans besloten Waal haven aan Defensie te verkoopen. (Luchtvaart); Nog steeds opstand-geruchten in Bra zilië. (Buitenland), In Eindhoven heeft een felle brand ge woed. (Gemengd nieuws); ZIE VERDER EVENTUEEfr LAATSTE BERICHTEN Exclusieve modellen Bij diefstal of vermissing van Uw hoed, gratis een nieuwe hoed bij Meuwsen Vraagt ons certificaat. Vlissingen, Walstraat 66, Telef. 144. Alleenverkoop voor geheel Zeeland. Badhuisstraat 56 Teleloon 451 bericht de ontvangst van een nieuwe zending DAMES HOEDEN in verschillende kleuren en prijzen. Ook voor dames op leeftijd zijn wij ruim gesorteerd. Loopt U eens binnen. Het ver plicht U tot niets. FIRMA TONNEMA Cm SNEEK dat U gemakkelijk zit en waarin U zich vrij kunt bewegen. U vindt ze in grote ver scheidenheid, zowel in ge klede jantasiecostuums als in vlotte sportcostimms, bij Verkoophuis Walstraat 109. Telef. 157. mengesteld, wordt met belangstelling tege moet gezien. Landbouwraad. De Minister van Economische Zaken heeft eertijds aan de 3 centrale landbouw organisaties medegedeeld, bereid te zijn te bevorderen, dat een zelfstandige instelling, door den georganiseerden landbouw in het leven geroepen, in den arbeid van den economischen raad kan worden ingescha keld. Daarbij is de gedachte geuit, dat een eventueele Landbouwraad zou kunnen be staan uit de leden der dagelijksche besturen der C.L.O. D<*ze raad zou dan één lid in den economischen raad kunnen aanwijzen. Het dagelijkseh bestuur besloot zijn in de vorige vergadering genomen besluit te handhaven, daar de urgentie van de instel ling van een landbouwraad geenszins aan wezig wordt geacht. Landbouwhuishoudkundig congres 19SS. Besloten werd het bestuur van het Ne derlandsch Landbouwhuishoudcongres te verzoeken het onderwerp „Overneming van de landbouwcrisismaatregelen door den ge organiseerden landbouw" op zijn dit jaar te houden bijeenkomst tc doen inleiden door t\vee sprekers, pro en contra. Inleiding algemeens vergadering Z. L. M. Medegedeeld werd dat de heer ir. S. L. Louwes, rcgeeringscommissaris voor den akkerbouw en de veehouderij op de alge- meene vergadering der Z.L.M. te houden op, 15 Juni e.k. te Goes een inleiding zal hou den over de huidige positie van den Neder- landschen landbouw. Schade looudduiven. Verschillende klachten werden geuit over de schade en overlast welke dit jaar in on-

Vlissingse Courant | 1938 | | pagina 1