EERSTE BLAD 76e JAARGANG - NUMMER 116 WOENSDAG 18 MEI 1938 Vereeniging tot beoordering oan het Vreemdelingenoerkeer Kort commentaar §clüeurScni$scR «an sic— ttsagg abonnementsprijs Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agent schappen gevestigd zijn 2.20 per kwartaal of 17 cent per week. Franco per post 2.50. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner woon plaats. Afzonderlijke nummers 5 cent per stuk. VJissI ngsche Courant UITGAVEFIRMA F. VAN DE VELDE Jr., WALSTR. 58-60, VLISSINGEN TEL. 10 - GIRO 66287 AD VERTENTIEPRLJ S Van 1—5 regels 3-25, iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 50 cent per regeL Kleine adver tenties van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Brj driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Alles bij vooruitbetaling. VERSCHIJNT DAGELIJKS, UITGEZONDERD OP ZONDAG EN ALG. ERKENDE CHR. FEESTDAGEN A A NGESLOTEN BIJ HET BUR EAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NED E R LANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen l^elkeaalsenals «lag Het bestuur van de vereeniging voor Volkenbond en Vrede schrijft ons o.m. Vele jaren reeds wekt de vereeniging voor Volkenbond en Vrede er de Neder- landsche burgers toe op, om op den 18en Mei een bijzondere aandacht te wijden aan de Volkenbondsgedachte, welke nu 39 jaar geleden, op dien dag opnieuw wortel be loofde te zullen schieten, toen afgevaar digden van de voornaamste staten op de roepstem van den Tsaa.r Nicolaas II van Rusland in het Huis ten Bosch te 's-Gra- venhage bijeenkwamen ten einde zich te beraden over de mogelijkheid om „tot een machtigen bundel samen te binden het pogen van alle staten, die er waarachtig- lijk naar streven, wereldvrede te doen ze gepralen over vredebreuk en tweedracht, en deze samenbinding hecht te maken door eenparige erkenning van die grondregels van recht, zonder welke ook tusschen mo gendheden en volken veiligheid niet be staanbaar is". De destijds door den Tsaar en velen met hem gekoesterde idealen gingen helaas niet in vervulling en de overleggingen werden wreedelijk door den wereldoorlog verstoord. Maar uit den oorlog zou toch iets goeds geboren worden. De menschheid hunkerde naar vrede, naar een duurzamen vrede, en om dien te bevorderen, liefst afdoende te verzekeren, stichtte men bij het sluiten van het vredesverdrag van 1919 den Vol kenbond, waartoe Wilson in 1918 den weg had gewezen. De Volkenbond had gezag, steeg in be- teekenis en aanzien, deed niet slechts nut tig, maar op staatkundig gebied hoogst belangrijk werk, oogstte politieke succes sen. Maar allengs keerde de wind. Met be trekking tot ernstige conflicten laatste lijk het Italiaansch-Abessijnsche en het Japansch-Chineeschè conflict faalde de Volkenbond. Eenige staten, waaronder machtige, keerden zich van hem af. Vele vroegere voorstanders of gematigd-onver schilligen hadden nog slechts hoon of een geringschattend schouderophalen voor hem over. De gedachte van sancties scheen ge heel te moeten worden losgelaten. Ja, hier en daar verklaarde men den Volkenbond reeds vrijwel dood. Maar gelukkig leeft en werkt hij nog, en heeft hij ook onder de staten nog steeds warme vrienden. Deze beraden zich over middelen om hem een spoedig herstel en daarna een krachtig bestaan te verzekeren. Die pogingen zullen vroeg of laat moe ten slagen, mits de stem der volkeren zelf, roepende om een hechte volkerengemeen schap en een duurzamen vrede, zich bij voortduring duidelijk hoorbaar wete te maken. In Nederland heeft deze stem steeds helder geklonken, en zij is gelukkig nog allerminst verzwakt. Ons volk, dat zijn zelfstandig bestaan bestendigd wenscht te zien, wil gaarne met alle andere volkeren in vrede en vriend schap leven en het zijne doen om overal in de wereld den vrede te bevorderen. Niet de figuur van een verzameling van staten, die door een aan. alle kanten immer opgevoerde bewapening zoo goed als het gaat in. een uiteraard wankel evenwicht wordt gehouden, doch een op beginselen van recht berustende ware volkerenge meenschap biedt daarvoor nog steeds den waardigsten, tevens den hechtsten grond slag. De wereld, die een oogenblik sterk ge noeg scheen voor de taak, de organisatie en het beheer van zulk een gemeenschap op zich te nemen, is daarvoor nog te zwak gebleken. Het komt er thans op aan, haar innerlijk zoo te verstevigen, dat de Vol kenbond er een goede, blijvende plaats kan vinden. En daarom sterker dan ooit klinke de roepstem der Nederlandsche burgers om vrede in het koor der millioenen vredes- gezinden, dat steeds duidelijk moet worden gehoord over de wereld, opdat stap voor stap, misschien millimeter voor mtllimeter de demonen van tweedracht, naijver, on derdrukking en krijg wonden teruggedron gen of, zoo zij al even terrein wonnen, hun dat weer worde ontnomen met de kracht, welke er uitgaat van wié de heerschappij van recht en vrede voorstaan. Anders gezegd, een heirleger van vre- destoortsen, op 18 Mei te ontsteken en, van hand tot hand gaande, door de landen te dragen, moge allerwegen vredevuren doen oplaaien, machtig en onbluschbaar, en krachtig bevorderend de ontwikkeling van een internationale rechtsorde, in het bijzonder door middel van den Volkenbond, 6e verbreiding van de vredesgedachte en het bestrijden van den oorlog, Buitengewone algemeene vergadering Het ledental stijgt De Vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer op Walcheren te Vlissingen, kwam Dinsdagavond in hotel Coomans in algemeene vergadering bijeen, onder voorzitterschap van den heer J. L. Verhagen. Deze buitengewone vergadering is be legd, aldus de voorzitter, omdat het bestuur liet wenschelijk heeft geacht dat er in den vervolge meer dan één vergadering per jaar zal worden gehouden, n.l. de gewone jaarvergadering in Januari, een vergade ring kort voor den aanvang van het seizoen en een najaarsvergadering. De voorzitter doet dan mededeeling van de aansluiting bij de Provinciale vereeni ging, hetgeen met nagenoeg aller instem ming is geschied en hetgeen spr. van groot nut acht. Verheugend is het dat sinds het uitbren gen van het jaarverslag in Januari j.l., het aantal leden is gestegen van 112 tot 190, hetgeen voornamelijk is te danken aan het werk van den penningmeester den heer J. E. B. Boonstra, en den heer Schenkels. De heer Boonstra blijkt echter nog lang niet tevreden te zijn en verwacht nog een verdere toename van leden. De folder. Over den nieuw uitgegeven folder van Vlissingen ontstaat een uitvoerige gedach- tenwisseling. Deze folder heeft een oplage van 10.000 exemplaren, en hoewel het uit financieel oogpunt de bedoeling was, deze oplage over twee jaar te verdeelen, bleek de aanvraag zoo groot te zijn, dat reeds dit seizoen de volle oplage verspreid moet worden. Het samenstellen van een aantrekkelijken folder stuit vaak op groote moeilijkheden, aangezien het bestuur over zeer weinig ge schikt materiaal beschikt. De heer F. van de Velde doet dan ook een dringend beroep op de leden, om zooveel mogelijk leuke en fraaie kiekjes beschikbaar te stellen. Ho- penlijk zal dan in 1942, bij het 50-jarig be staan van de vereeniging, iets bijzonders tot stand kunnen worden gebracht. Ook voor het illustreeren van artikelen, de bad plaats betreffende, wordt een beroep op de leden gedaan. Het blijkt dat er zeer vele aanvragen bin nenkomen om cliché's van Vlissingen, waar aan helaas niet altijd even vlot kan worden voldaan. Uit de vergadering komen diverse wen- schen tot verandering en verbetering van de folders naar voren. Zoo wil één der leden b.v. de advertentiën afzijdig houden, of lie ver nog geheel weglaten. Dit laatste is vanzelf onmogelijk, daar de vereeniging dit nooit zou kunnen bekosti gen en wanneer men de advertentiën niet meer tusschen den tekst zou plaatsen, zou de waarde daarvan zoodanig verminderen, dat er niet meer geadverteerd zou worden De opmerking dat de gemeente dan maar meer subsidie moet geven, vindt algemeene instemming, doch dit zal voorloopig wel een vrome wensch blijven. De waarde van den folder blijkt niet te onderschatten, daar deze over nagenoeg de geheele wereld verspreid woi*dt en er vele aanvragen uit het buitenland, ook van de Belgische kustplaatsen, binnen komen. Aan deze aanvragen wordt zoo goed moge lijk voldaan. De nieuwe folder blijkt dau ook groote waardeering te ondervinden. De boulevard-verlichting. Uit de verdere besprekingen blijkt dat de algemeene opinie is, dat de verlichting op den boulevard veel te wenschen overlaat, terwijl het tevens een ergernis is dat deze verlichting 's avonds nog voor 12 uur, dus voor sluitingstijd, wordt gedoofd. Over een betere verlichting heeft het be stuur met de P.Z.E.M. reeds gesproken, doch daarvoor zjjn te groote financieele bezwaren. Het bestuur zal echter bij het gemeentebestuur pogingen in het werk stellen, om de verlichting tot minstens een half uur na sluitingstijd te laten branden. Voorts zal worden aangedrongen op het rechtzetten van de palen van het electriseh net, daar dit een ontsiering is. Het badpa viljoen Juliana blijkt eveneens als een lee- lijke ontsiering beschouwd te worden, doch volgens het bestuur stuit een verfraaiing af op te groote kosten. Het vroege slnitingsiiur. Eenstemmig is men van oordeel dat het vroege sluitingsuur gedurende de seizoen maanden een groote handicap voor de had plaats is en het bestuur wordt verzocht po gingen aan te wenden om daarin verande ring te brengen. Immers, een eerste ver- eischte voor een badplaats is de sluitings bepalingen zoo soepel mogelijk toe te pas sen. Vérder wordt de wensch geuit om het badbedryf en ook het strandstoelenterrein langer geopend te houden, al was het maar gedurende de maanden Juli en Augustus, daar het thans meermalen voorkomt dat bezoekers om 7 uur worden weggestuurd. Het plaatsen van wagens, waaraan fruit etc. wordt verkocht, op den boulevard ter hoogte van het badstrand en voor Britannia vindt eveneens bezwaren wegens den rom- meligen aanblik. Iets dergelijks komt b.v. in de Belgische badplaatsen niet voor. Eenige leden vinden de tarieven van de baden te hoog. Ook wordt geklaagd over de jeugdherberg, als zouden daarin meermalen gasten logeeren die niet daar, doch in een hotel behooren te logeeren, waardoor de hoteliers schade ondervinden. Het blijkt dat daarover reeds meermalen is geklaagd, doch tevens, dat deze klachten zeer over dreven zijn. Aan de hand van voorbeelden wordt aangetoond dat er hier sprake is van een misverstand. Bestuursverkiezin g. Bij de bestuursverkiezing wordt voorge steld het aantal bestuursleden van 9 op 11 te brengen, waarvan een zetel wordt be stemd voor de Stoomvaart Mij. „Zeeland", terwijl het bestuur, er geen bezwaar tegen heeft om het bestuur, b.v. in het najaar, nog uit te breiden tot 13 of 15 personen. Wegens het aftreden van de heeren G. J. de Jonge en F. Timmerman, zijn er drie vacatures ontstaan. Benoemd werden de heeren W. M. van Aller, J. Götzen en M. F. van Hijfte. De voorzitter brengt, onder groote in stemming der vergadering, dank aan de heeren de Jonge en Timmerman voor het zeer vele dat zij voor de veréeniging heb ben De beteekenis van vreemdelingen verkeer, Vervolgens hield de voorzitter een cause rie over de beteekenis van het vreemdelin genverkeer, waarin hij wijst op het groote belang om den vreemdeling naar ons land te roepen. Spr. is een tegenstander van den maat regel om den Nederlander het trekken naar het buitenland te beletten. De groei van de badplaats moet z.i, voornamelijk komen van de buitenlanders en niet van het bin- renlandscli verkeer. Ook de vestiging van gasten, b.v. Indische, ia een deel van de gasten, bijv. Indische, is een doel van de V. V.V. Spr. laat de middelen hiertoe de revue passeeren, zooals goede woongelegenheid, lage belastingen enz. Dit laatste is hier helaas nog niet mogelijk vanwege de werk- loosheidszorg die de gemeente heeft. Aan de hand van cijfers betoogde spr. dat, practisch gesproken, ieder ingezetene indirect belang heeft bij het vreemdelingen verkeer. Daarom mag de V.V.V, gerust een beroep doen op alle ingezetenen. De behandeling door de overheid van het vreemdelingenverkeer laat helaas nog veel te wenschen over, hetgeen spr. met diverse voorbeelden illustreert, b.v. de vele lasten en plagerijen die de vreemde automobilist hier onderyindt. Voor onze stad in het bijzonder zijn nog groote moeilijkheden te overwinnen, die van groot economisch belang zijn. Aller eerst het punt pensionbouw. In verhouding b.v. met Zoutelande vindt men te Vlissin gen zeer weinig groote pensions. Daarom moet de V.V.V. een beroep doen op hulp pensions. Stadsverfraaiïng is eveneens noodzake lijk, hoewel Vlissingen daarin een goed fi guur maakt. Juist de combinatie oude- en nieuwe stad, vindt spr. hier ter stede zoo goed getroffen. Een verlating van het sluitingsuur is een eerste vereischte, terwijl ook een bezadigd hazardspel uit een touristisch oogpunt van belang is. Invoering bij de spoorwegen b.v. van weekend-retours is eveneens ge- wenscht. Ook kan de V.V.V. als attractie voor de badgasten, feestelijkheden organiseeren en daarom zal het bestuur trachten om dezen zomer op het terras van Britannia een uit voering te doen geven door de damesgym- r.astiekvereeniging „Lichaamsontwikke - ling", onder leiding van den heer L. van der Steen. Verder is gedacht aan een volks zangavond en aan een ballonwedstrijd voor de jeugd, Aan het eind van zijn causerie wees spr. nog op de funeste gevolgen van de klein zielige politieverordeningen in sommige plaatsen van ons land, waardoor men niet alleen de moderne badgasten weert, doch waardoor wy ons tevens belachelijk maken in het buitenland. Na de, met zeer veel aandacht gevolgde causerie, volgde nog een langdurige discus sie over diverse onderwerpen, zoodat het middernachtelijk uur was genaderd, voor dat de voorzitter deze geanimeerde verga dering kon sluiten. PERS EN GEMEENTERAAD In de gemeenteraadsvergadering die gis termiddag te Koudekerke gehouden is, heeft het lid de heer Sanderse de opmer king gemaakt, dat in een der couranten geen objectieve verslagen van de gemeen teraadsvergaderingen voorkomen en dat deze verslagen z.i. zeer partijdig zijn. De raadsvoorzitter, burgemeester Dreg- mans, heeft dit ten deele onderschreven door op te merken, dat er een kern van waarheid schuilt in hetgeen de heer San derse gezegd had. Wij hebben in een en ander aanleiding gevonden om ons tot den burgemeester te wenden en hem als onze meening kenbaar te maken, dat beide sprekers toch wel wat tè zeer aan het generaliseeren zijn geweest. Daar men geen naam noemde van het blal dat bedoeld wordt, geeft men ruimte aan allerlei fantasieën er verschijnen nu een maal meerdere Zeeuwsche dagbladen Het deed ons bijzonder genoegen te hoo- ren dat de heer Dregmans de juistheid on zer opmerking volkomen onderschreef. De burgemeester voegde hier nog aan toe, dat de verslagen die ons dagblad pleegt te pu- bliceeren juist bijzonder objectief zijn en dat iedere richting er het volle pond in krijgt. De heer Dregmans deelde ons mede dat de „Vlissingsche Courant" niet bedoeld werd, toen over een en ander gisteren in de raadsvergadering gesproken werd en dat ook dè heer Sanderse een ander blad op het oog had. De burgemeester machtigde ons, om van zijn verklaring naar goeddunken gebruik te maken. Een en ander is voor ons hiermede af gedaan. Wij hebben er geen behoefte aan het bewuste andere dagblad aan de kaak te stellen. Ieder moet zijn eigen boontjes op dit gebied maar doppen. Doch wij meenden even te moeten opkomen voor ons eigen dagblad, dat zich objectiviteit en politieks onpartijdigheid juist als stelregel heeft ge kozen. Noodelooze ongerustheid. Gisteravond omstreeks half elf teekende zich achter het Tuinstad een felle rcode gloed af. Het kon niet anders of dit moest een ernstige brand zijn, dachten velen. Verschillende personen begaven zich daar om, niettegenstaande het slechte weer, in de richting van genoemd stadsdeel, ech ter gelukkig tevergeefs. Wat bleek het geval te zijn Op den lichttoren van het vliegveld was een zekering stukgeslagen, waardoor de motor die ervoor zorgt dat regelmatig een scherm voor de lamp komt, niet meer werkte. Zoodoende bleef het licht in één richting schijnen, en wel juist over de zijde van Tuinstad. Schip bij den Nolledyk omhoog. Hedennacht heeft het Noorsche m.s. „Berganger", op weg van Antwerpen naar Rotterdam, bij den Nolledijk aan den grond gezeten. De alhier gestationneerde sleep boot „Goliath" heeft het schip vlotge- sleept waarna het de reis naar. Rotter dam heeft voortgezet. Vry goed afgeloopen. Gisteravond heeft op de .werf van de N.V. Kon. Mij, „De Schelde" alhier een eigenaardig voorval plaats gehad, dat nog vrij goed is afgeloopen. Er zijn tenminste geen persoonlijke ongelukken bij gebeurd. Een der zware hellingkranen is door nog onbekende oorzaak door de stoppen heen gereden en schijnt daarbij eenige materi- eele schade te hebben aangericht. In hoe verre de kraan zelf beschadigd is, staat nog niet vast, daar dit bij zulk een con structiewerk niet zonder meer valt te zeg gen. Te dien opzichte wordt op het oogen blik dat wij dit bericht schrijven, het resul taat van het onderzoek der deskundigen af gewacht. Hoewel de materieele schade kan tegen vallen en het buiten gebruik komen van een kraan natuurlijk een onaangename te genslag beteekent bij een druk bezette werf, is een en ander dus nog vrij goed afgeloopen. Gevonden voorwerpen. De Commissaris van Politie te Vlissin gen maakt bekend, dat aan zijn bureau als gevonden is gedeponeerd Donkerroode ja ponceintuur heerenrijwielportemonnaie inhoudende snoer kralenhondenriem, blauwe mantelband, en dat inlichtingen zijn te bekomen omrentkoperen half ons ge wicht bij Verbeek, Hobeinstraat 85 grijze stropdas bij Eiff, Noordstraat 40 heeren rijwiel bij Dekker, Corner House, Zeil- markt; rijwielbelastingmerk bij Bek, Lamp- sinsstraat 42paar kinderschoentjes bij van Gemert, Pluimstraat 13 broche bij Smit, Groote Markt 1bruine kinderportemon- naie bij van der Einde, Breestraat 2; plank- Een geanimeerde vergadering van V.V.V.het ledental stijgt. (Stadsnieuws), De Belgische regeeringsverklaring af gelegd een taai-incident het gevolg, (Buitenland), Aanvallen der Spaansche rechtsche troepen met zware verliezen afgesla gen, (Buitenland). Hevige veldslag bij Soetsjau. (Buitenland) ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN je met 4 sleutels bij Bureau Maatsch. Hulp betoon, Hendrikstraat 12paar groene kousen bij Meerman, Slijkstraat 5 paar lage kinderschoenen bij Belfroid, Groote Markt 11horlogesleuteltje bij de Braban der, Nieuwstraat 7sigarettenkoker bij Wallenaar, Sottegemstraat 68 groen ge kleurd sjaaltje bij Wisse, Boul. Bankert 8 J paar bruine glacé heerenhandschoenen bij de Nooijer, Spuistraat 17 rijwielbelasting merk bij de Ridder, Pioenlaan 12 doublé collier bij van Vugt, Pioenlaan 19 bruine sportportemonnaio bij Boucherie, Glacis- straat 50 2 messen met bruine schede bij Brasser, Hyacintenlaan 32 heerenhoed bij F. Ots, Concertgebouw; dameshandschoe nen bij Hendrikse, slager, Noordstraat band van blauwe regenjas bij van der Steen, Boul. Bankert 22; ring met 7 kleine sleutels bij Hubrechtse, Schuitvaartgracht 87; huissleutel bij Dellaert, Badhuisstraat 5 groene autostep bij Luwema, Ridder spoorlaan 23 pop met jurkje bij Schille- man, Wijnbergschekade 29 vulpotlood bij van Biemen, Koudekerkscheweg (O.) 26 bankbiljet vm. 25 bij Clowting. Zwanen burg sleutel met ketting bij J. van Schaik, Paardenmarkt 12; één gulden bij Wilde- boer, Lammenstraat 16 zwarte vulpen houder op het Postkantoor. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Gisteren ïs op de algemeene begraaf plaats te Middelburg het stoffelijk over-' schot van onzen oud-hoofdredacteur, den heer D. A. P. de Zeeuw ter aarde besteld. Het Amerikaansche s.s. „Kungsholm", dat met 350 vooraanstaande Amerikanen aan boord een zgn. „lente-kruistocht" maakt, is Dinsdag IJmuiden binnengeloo- pen om de opvarenden gelegenheid te ge- "en in één dag „Holland te Doen". Na aankomst in de sluizen begaven de toe risten zich naar de 60 gereedstaande taxi's voor een trip naar Amsterdam en Volendam. Buurtvereeniging Tuindorp. Men schrijft ons Bovengenoemde buurtvereeniging hield gisteravond een algemeene vergadering, voornamelijk belegd tot het bespreken van plannen ter viering van het a.s. regee- ringsjubileum van H. M. de Koningin. Verschillende gedachten werden geopperd, die in een later te houden vergadering verder zullen worden besproken. De leden zullen worden aangespoord tot het vormen van een reiskas, teneinde deel te kunnen nemen aan den te organiseeren boottocht naar Amsterdam. Verder werd een damescomité benoemd dat zal trach ten meerdere leden te winnen. In de plaats van den heer A. Landman, die als bestuurslid liad bedankt, werd ge kozen de heer M. Verheij. In tegenstelling tot andere vergaderin gen was de opkomst der leden goed te noemen. Vlissingsch scheepvaartnieuws. Aangekomen: „Oranje Nassau'* van Harwich (verwacht) Nederlandsche m.s. „Antilope" van Londen naar Bever wijk „Brinda" var Antwerpen. Om te bunkeren: Italiaansch s.s. „Caterina Madre" van GenuaFransch s.s. „Argonne" van La Pallice. Vertrokken: „Prinses Juliana"- naar Harwich„Boschfontein" naar Rot terdam „Caterina Madre" naar Stettin „Brinda" naar Londen. De komende en gaande man. Gedurende de le helft van de maand Mei hebben zich te Vlissingen gevestigd: K. W. de Voogd, zonder, Beursstraat 3, van Deurne. L. J. B. Kloeck, bankwerker, Van der Manderestraat 40, van Rilland-Bath,

Vlissingse Courant | 1938 | | pagina 1