„Ttlona" EERSTE BLAD 76e JAARGANG - NUMMER 112 VRIJDAG 13 MEI 1938 INKOMSTENBELASTING Welke belasting mag ik aftrekken Zomerweer Hoedenweer Maison BAARS-SIJ3RANDS Mnkli cl1» 26.-J29 50J34.-,39.50 „AMERIKAAN" §ct»CMrUniss«ii unn len cIctq de kous der kousen 89 ct. „DE STER" UIT DE PROVINCIE abonnementsprijs Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agent schappen gevestigd zrjn ƒ2.20 per kwartaal of 17 cent per week. Franco per post 2.50. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner woon plaats. Afzonderlijke nummers 5 cent per stuk. Vlissingsche Courant UITGAVEFIRMA F. VAN DE VELDE Jr., WALSTR. 58-60. VLISSINGEN - TEL. 10 - GIRO 66287 ADVERTENTIEPRIJ S Van 1—5 regels 1.25, -edere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 50 cent per regel. Kleine adver tenties van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels) Bg driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Alles bij vooruitbetaling VERSCHIJNT DAGELIJKS. UITGEZONDERD OP ZONDAG EN ALG.ERKENDE CHR.FEESTDAGEN AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBI. ICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIOING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Onveidee'de boedels Er is langzamerhand zoo'n groote ver scheidenheid in belastingen gekomen, dat bet de moeite loont na te gaan welke be lastingen men bij de invulling van het dezer dagen ontvangen aangiftebiljet voor de in komstenbelasting mag aftrekken. Als regel geldt dat aftrek is toegestaan indien en voor zoover de belastingen zakelijk drukken op de opbrengst van een bron van inkomen, zoodat de persoon lijke belastingen niet in mindering kun nen komen. Ik begin met de INKOMSTENBELASTING, die nimmer voor aftrek in aanmer king komt, tenzij voor bronnen bijv. vast goed of hypotheken in 't buitenland. Voor dit laatste dat niet veel voorkomt informeere men bij den inspecteur. Hetzelfde (dus geen aftrek) geldt voor de VERMOGENSBELASTING, behalve in één geval, waarop wel speciaal de aandacht moet worden gevestigd, omdat de aftrek meestal wordt nagelaten daar deze niet in de gewone lijn ligt. Is een der ouders bijv. de man over leden, dan heeft de moeder h>et wettelijk vruchtgenot van het vermogen der minder jarige kinderen. Derhalve wordt de moeder ook voor de opbrengst van dit vermogen der kinderen aangeslagen in de inkom sten belasting, doch de kinderen worden zelf in de vermogens belas ting aangeslagen. Deze laatste aanslagen ten name der minderjarige kinderen moeten evenwel door de moeder worden betaald (art. 33 der wet), doch de moeder mag het bedrag der belasting aftrekken van haar in komen. Het is verstandig van dezen aftrek mel ding te maken op het aangiftebiljet. Als zakelijke belastingen kunnen altijd worden afgetrokken de grondbelasting, de polder- en waterschapslasten, de couponbelasting, de straat- en stoepbelastingen, oe waterschaps- en polderlasten ook indien zij worden gebruikt voor aflossing der schulden van het waterschap. Geen aftrek is toegelaten voor KERKELIJKE BELASTINGEN en ook niet voor EEN REINIGINGSBELASTING, tenzij deze een zakenpand betreft. De tot een buitengewone hoogte opge dreven MOTORRIJTUIGENBELASTING, gewoonlijk nog wegenbelasting genoemd, kan worden afgetrokken indien het een zaken auto betreft en anders niet. Wordt de auto deels voor een bedrijf en dee's voor pleizier gebruikt zooals mst tal van personenauto's het geval is dan zal men de belasting moeten splitsen naar de verhouding tusschen het bedrijfs- gebruik en het privégebruik. In het algemeen kan de PERSCNEELE BELAS'» ING niet in mindering worden gebracht, doch wel is het mogelijk indien het bedrijfspan den, (café's, winkels, kantoren, hotels, lunchrooms, gemeubileerd verhuurde ka mers) of bedrijfsobjecten (auto of biljard) betreft. Zoo noodig zal hier ook splitsing moeten p'aats hebben. Wanneer men die splitsing zelf niet goed kan doen, vrage men inlichtingen aan een belastingambte naar. Een particulier vindt op som mige rekeningen een percentage (meestal 4 bijgeteld voor OMZETBELASTING. Deze mag niet voor het berekenen van het beiastibaar inkomen worden afgetrokken. Bij aankoop van onroerend goed moet men REGISTRATIEBELASTING (landsgeld noemt men die gewoonlijk) be talen. Deze kan niet voor vermindering in aanmerking komen. Zij verhoogt den aan koopprijs en daarop kan worden afgeschre- ve~ op de gewone manier, Alleen landbou wers en tuinbouwers kunnen bij wijze van „steun" deze belasting (evena's de andere kooponkosten, bijv de notarisreke ning) afschrijven in 5 jaren. Tot slot de ONVERDEELDE BOEDELS, namelijk de boedels, welke 1 Mei nog on verdeeld waren. Daarvoor kan de suc cessiebelasting worden afge trokken voor de vermogens belasting, dceh niet voor de inkomsten belas ting. Op dit laatsba terrein liggen echter nogal wat voetangels en klemmen en daarom wordt voor het invullen der aangiftefor mulieren voor dit onderdeel de raad gegeven zich te wenden tot den boedelnotaris, die het beste daarmede op de hoogte is. JUSTUS. STADSNIEUWS De Scheidebeker-Zwemwedstrijd. Wij vernemen, dat de bekende wedstrga om den Sciieldebeker welke wedstrijd reeds sedert 1930 jaarlijks wordt gehoudcu tusschen Vlissingen en Breskens dit jaar is vastgesteld op Zaterdag 9 Juli. Ook thans wordt gerekend op deelne ming uit België en Engeland. De bekende Nederlandsche schoolslag zwemster, Jenny Kastein te Amsterdam, heeft zich reeds voor inschrijving aangs- meld. Er zijn enkele maatregelen getroffer. tot meerdere beveiliging van de deelneem sters en deelnemers Wij hopen in ons blad van morgen nader-, bijzonderheden van dezen wedstrijd, die steeds meer aan populariteit wint, te kun nen mededeelen. Verbeterde verbinding Nederland Zuid-Duitschland Het slaaprijtuig 1ste en 2de klas Vlissin genMünchen wordt van 15 Mei af opge nomen in de treinen Nrs. 464/463 Keulen München. De duur van de reis wordt hier- dc-»r aanmerkelijk verkort. Bovendien naar den Brenner, Salzburg, vveenen en het Tauern-gebied. Vertrek uit Vlissingen «■8.08, Aankomst München 8.00 (-bijna twee uur vroeger dan voorheen)Bij de terugreis vertrek uit München 22.20 (bijna twee uur later dan vroeger). Aankomst Vlissingen 13.35 uur. Een gemoderniseerd winkelinterieur. In een tijd van veertien dagen heeft het interieur van de banketbakkerszaak van den heer P. M. Merk een algeheele veran dering ondergaan. Het winkelpand is vat- binnen geheel gerestaureerd. De wander, zijn betimmerd met een bijzonder soort fclank gelakt eikenhout en afgezet met randen van donker coromandelhout. Deze combinatie van lichte en donkere kleuren di^et het zeer goed. Tevens is langs de wanden en in de toonbank een aantal gla zen uitstalkasten aangebracht, waarin de diverse lekkernijen overzichtelijk zijn ge rangschikt. De étalage, die vroeger geheel open was, is thans stof dicht gemaakt. De achterwand bestaat uit glas in lood gevatte ramen, die een fijn cachet aan de étalage verleenen. Het gemoderniseerde interieur maakt een keurigen indruk. Kunstkring „Het Schouwspel". Pygmalion. Amstei'damsche Tooneelvereeniging Film en radio-hoorspel hebben Shaw's geestige „Pygmalion" zoo'n algemeene be kendheid doen verwerven, dat wij cms van een inhoudsbeschrijving van deze comedie, welke den toeschouwers eenige uren van uitbundig vermaak verschaft, ontslagen kunnen achten. De figuur van Eliza Doo- little, de dochter van een Londensch vuil nisman, het meisje, dat bloempjes op de straat verkoopt en onder leiding van den beroemden professor in de spraakleer Hen ry Higgens n? zes maanden een geleide lijke gedaanteverwisseling tot „dame" on dergaat, heeft al zooveel triomfen gevierd, dat zij zich een blijvende plaats in het hart van het publiek heeft veroverd. Wie nu nog niet weet, wie Eliza Doolittle is, dien zou terecht de karakteristieke vraag gesteld kunnen worden, welke, steeds met een zeker heimelijk, hunkerend verlangen uit Elza's mond als klap op den vuurpijl wordt verbeid. Een geheel gevulde Britannia-zaal heeft gisteravond merkbaar genoten van de voortreffelijke opvoering met prachtige tempi en kleuren van Shaw's aantrekke lijk tooneelstuk door de Amsterdamsche Tooneelvereeniging onder regie van Her man Roelvink. Menig lach- en applaus salvo klaterde door de zaal. Charlotte Kohier gaf van Eliza een uit nemende uitbeelding. Heel de persoonlijk heid van dit echte volkskind, dat met de fijne schaaf der beschaving wordt be werkt, doch waaruit nochtans bij tijd en wijle grove krullen te voorschijn komen, heeft de begaafde actrice in de verschil lende, opvolgende phasen geteekend. Daar- br sprak het proefkonijnbesef zeer duide lijk, evenals het prachtige debuut op den jour bij mevrouw Higgens en de vreugde' over de overwinning, w^lke ten slotte in Amors' rijk wordt behaald. Met Albert van Dalsum, die de rol van professor Henri Higgens tot een misschien wel eens iets te sterk aangezette creatie maakte, vergastte zij op menig kostelijk tafereel, dat de heele zaal volslagen in palmde. Deze kunst verstond ook Louis van Gas teren als de onbetaalbare, onweerstaan bare vuilnisman Alfred Doolittle, die ..overbluft en als slachtoffer gevallen van de. rijkelui's rr oraal" vooral aan het vijfde bedrijf een koddig accent gaf. Ph. la Chapelle was als kolonel Picke ring opmerkelijk van type. Ook in de ver dere bijfiguren viel veel te roemen een schat van een moeder van Marie Meunier. die een gastrol vervu'de, en een iv da hu'shoudster met een verlanglijstje van Sara Heyblom. De kleinere rollen werden gespeeld door Nell Kncop (mevrouw Eeyn'ford Hilï), Tatia Wij ma (Clara) en Herman Haye (George). Hartelijk applaus legde herhaaldelijk getuigenis af van de publieke waardeering, cu1 mine erende in een staande hulde aan het s'ot. Tatia Wij ma ontving bloemen. Het wisselende décor eischte nogal wat tijd, welke aangenaam met een gewaar deerd „populair" muziek-pregram werd ge kort door het traditioneele trio onder lei ding van mevrouw S. A. Höfelein-Bekker. O. Ouderavond Openbare Lagere School K. (Centrale 7e klasse-school.) Men schrijft ons o.m. Woensdagavond werd voor de centrale '7e klasse schoei een ouderavond gehouden in het gymnastieklokaal van de school aan de Groots Markt. Toen het hoofd der school, de heer J. Butler, de bijeenkomst opende, was het gymnastieklokaal tot in de laatste hoeken bezet met ouders en genoodigden. In het bijzonder verwelkomde hij den inspecteur van het lagbr onderwijs in de inspectie Middelburg, den wethouder van onderwijs en de vertegenwoordiger? van de Centrale uudercommissie. Hierna zongen de leerlingen onder leiding van den heer F. C. Wijsveld, onderwijzer aan deze school, het „Gymnastenlied". Voorts onder leiding van den heer G. van de Kreke, eveneens onderwijzer aan deze s- .looi, het liedje „De Nacht" en het be kende „Wilt heden nu treden". Deze liede ren werden op zeer verdienstelijke wijze twee-stemmig ten gehoore gebracht. Vervolgens las de heer Van de Kreke een schets in Zuid-Bevelandsch dialect voor, nl. „de Koenkelpot" van Poldermans De ademlooze stilte in de zaal, bewees dat ook dit bij de aanwezigen in den smaak vie*. Vervolgens voerde een groep gecos- tumeerde meisjes-leerlingen het Engelsche zangspelletje „Poor Mary" op. Mej. Bakker, onderwijzeres aan de school, heeft hiervan tevoren de NederJandsche vertaling en een toelichting gegeven. Zeer correct werd de Engelsche tekst gezongen. Hierna brachten alle meisjes-leerlingen nog een tweetal En- gexsche liedjes verdienstelijk ten gehoore. O oir. deze werden vertaald en toegelicht. Onder leiding van den heer G. van de Kreke werd op zeer correcte wijze nog een 5-tal liederen gezongen, waaronder het Fransche liedje „Monsieur Polichinelle". De aeer J. Butler gaf den verklaren den tekst. Telkenmale hadden de uitvoerenden een dankbaar applaus te incasseeren. Hierna kreeg de heer W. P. Edelman, wthouder van onderwijs, het woord. Hij meende de tolk der ouders te zijn, wanneer hij den heer Butler en zijn onderwijzers dank bracht voor wat zij dezen avond met hun leerlingen ten beste hebben gegeven. Met belangstelling heeft hg de Engelsche en Fransche liedjes aangehoord. De ouders wekte hij op, om wanneer zij kinderen heb ben die binnenkort de school verlaten, deze de Avondschool voor Nijverheidsonderwijs of de Handelsavondschool te laten bezoeken. Ook beval hij het schoolarts-onderzoek ten zeerste aan. Tenslotte sprak hij nog een aanbevelingswoord voor de aanstaande ten- .oonsrelling „Hoe teekent het kind in tndië". Het noofd der school, de heer Butler, oracht den heer Edelman dank voor de woord* n tot hem en zijn personeel gericht. Jok üij zegde zijn personeel dank voor de /poffer jngen die zij zich hebben getroost einzen avond te doen slagen. Ook de uderct mmissie dankte hij vooi de vele verkzaamheden. Speciaal betrok hrj daarin 'en secretaris voor zrjn belanglooze mede- werKing Nadat hij nog gewezen had op de aan deze school verbonden «sbe klasse, sloot Dames Alvorens U een besluit neemt een hoed te koopen, over weegt dan eerst, bij wien U het best terecht kunt. Bij ons vindt U een uitgebreide collectie in alle kleuren, modellen en maten, voor alle leeftijden en in alle prijzen. Badhuisstraat 56, Tel. 451. Het oudste en meest vertrouwde adres. hij te ongeveer 10 30 uur deze goed ge slaagde bijeenkomst Jammer was het, dat door een defect aan de lichtleiding in de school het bezichtigen van het werk der leerlingen en het bezoek aan de tentoonstelling van handwerken niet kor plaats hebben en tot den volgenden avond uitgesteld moest worden. Vlissingsch scheepvaartnieuws. Aangekomen: „Prinses Juliana" van Harwich (verwacht). Om te bunkeren: Grieksch s.s. „Epamiondas Cembericos" van Emden „Panagiotis" van Port Kelak „Konistra" van Novorossisk; Nederlandsche m.s. „Bot- nia" van Antwerpen „Alpha" van Teign- mouth. Vertrokken: „Oranje Nassau" naar Harwich „Botnia" naar Denemar ken „Epamiondas Cembericos" naar Pa tras „Panagiotis" naar Danzig „Konis tra" naar Bergen „Geziena" naar Lon den. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in >mze Tijdinglutt Donderdag vond in de Groote Kerk ce Den Haag de doopplechtigheid van Prinses Beatrix plaats. Hiervan etaleeren wij (le volgende foto's De Deensche deputatie, bestaande uit zes afstammelingen van Nederlandsche kolo nisten van het eiland Amager te Kopen hagen, bij aankomst aan de Groote Kerk. De gouden koets, waarin Prinses Juliana met Prinses Beatrix en Prins Bernhard ge zeten zijn, verlaat het paleis Noordeinde op weg naar de kerk. Tijdens de doopplechtigheid in de Groote Kerk. Het moment, waarop ds. Weiter het Prinsesje den doop toedient. DE NIEUWE DIENSTREGELING DER SPOORWEGEN. Ook voor Zeeland belangrijke verbeteringen. Al krijgen wij voorloopig in Zeeland geen Dxeseltreinen, tcch zullen de treinreizigers uit en naar onze provincie ook kunnen profiteeren van de geheele nieuwe dienst regeling, die Zondag a.s. in werking treedt. Door de opheffing van een viertal stations op de Zeeuwsche lijn, nl. Lewedorp, 's Heer Arendskerke, Woensdrecht en Wouw en door opvoering van de snelheid wordt het traject VlissingenRoosendaal in aanmerkelijk korteren tijd afgelegd. Het meest valt dit wel in het oog, wanneer wij de tijden bezien van den „boemel"trein die thans nog des morgens om 11.30 uur van Vlissingen vertrekt, doch met ingang van Zondag a.s. om 11.20 u. Tot nu werd de afstand VlissingenRoosendaal in 1.57 uur afgelegd en b£j de nieuwe dienstrege ling in 1.30 uur. Ook de verbinding met de groote plaatsen is veel verbeterd. Ging bijv. de laatste trein uit Vlissingen naar Amsterdam tot nu toe om 20.01 uur, met ingang van 15 Mei vertrekt deze om 20.50 uur, terwijl men slechts 1 minuut later in de hoofdstad aankomt. Ook in tegenovergestelde richting kan men later vertrekken. Vroeger ging do laatste trein voor Vlissingen uit Am- en goed zittend behoort Uw voor- jaars-costuum te zijn en daarom haalt ieder zijn costuum bij ons. Kleermakerswerk. Modelhoudend. Verkoophuis Walstraat 109 - lelef. 157. Dit nummer bestaat uit 3 bladen Inkomstenbelasting. (Pag. 1eerste blad) Na den doop van Prinses Beatrix. (Pag. 1tweede bladi) Marine-vliegtuig in het Marsdiep ge stort de twee inzittenden licht ge wond. (Luditvaarfc) Vermoedelijk door het spelen met luci fers door kinderen, zijn wederom 7 wo ningen in de asch gelegd. (Gemengd nieuws) Vrouw te Rotterdam vermoord ge vonden. (Gemengd nieuws). De Negus pleit in den Volkenbondsraad voor een verloren zaak. (Buitenland) ZUL VERDEK EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN Alweer nieuwe kleuren in mat werkelijke waarde f 1.19 nu St. Jacobsstraat 8 Telefoon 494 sterdam om 20.34 uur en kwam alhier aan om 0.16 uur. Thans zijn deze uren resp. 20.52 en 0.09 uur. Voorts is voor de reizigers uit Amster dam met den ochtend-sneltrein ook een gioote verbetering aangebracht. Zij komen thans drie kwartier eerder m Vlissingen aan, terwijl zij slechts 10 minuten eerder vandaar moeten vertrekken. Propaganda-avond Ned. Vereeniging tot bescherming van Dieren. De af deeling Zeeland van de Nederland sche vereeniging tot bescherming van Die nen hield gisteravond bij gelegenheid van haar 40 jarig bestaan een openbaren pro paganda-.:vc. a in ue -.t te Middelburg. De belangstelling was zeer root. Voor de vertooning van de film „Wat de diere) i ons te .'eggen hebben" hield de heer G. Nieuwenhuijsen, 2e secre taris van het hoofdbestuur, een propagan- darede met als onderwerp „Wat is dieren bescherming niet, wat i? di r- ming .wel en is dierenbescherming nog nocdig?" Dierenbescherming is niet, aldus spreker, sentimenteele vertroeteling van het dier. Het wezen van gezonde dierenbescherming vindt zijn grondslagen in de algemeene menschelijke deugden van rechtvaardigheid en medelijden. Een goed dierenvriend is tevens een ;oed menschenvriend. Daarom is het bestaan der dierenbescherming ook in dezen tijd, waarin de liefde tusschen de menscben zoo veel te wenschen overlaat, gere :htvaardigd en van groote opvoedkun dige waarde. Na aldua het principe van de dierenbe scherming in den breede te hebben uiteen gezet, wees spr. op het kardinale verschil tuss' hen dierenleed en menschenleed. Een mensch kan zich in zijn leed om troost wenden en hulp tot zijn medemenschen, een dier kan dat niet. Daarom is het niet over dreven en geen verweekelijking, wanneer de mcnsch het dier bes- hermen wil. Dierenbescherming is bewogenheid en barmhartigheid. De vraag of dierenbescherming nog noo dig is, beantwoordde spr. met te wijzen op een droeve lijst van courantenberichten en met een aangrijpende schildering van de dierenellende, bijv. op vee- en pluimvee- markten in Nederland, enz. Het droeve lot van de 80.000 kettinghonden, kortom van den stroom van dierenleed, die over de we- eld gaat. De Nederlandsche Vereeniging tot Be scherming van Dieren ijvert o.m. voor beter

Vlissingse Courant | 1938 | | pagina 1