PRINSES BEATRIX TEN DOOP GEHOUDEN EERSTE BLAD instortingsramp ïn het hartje van Rotterdam |y|uur omgevallen 76e JAARGANG - NUMMER 111 DONDERDAG 12 MEI 1938 Ontroerende plechtigheid in de St. Jacobskerk te Den Haag §c^curlcnisscn BP« «leg» AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLIC1TE1TSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGINCi „DE NEDERI. ANDSCHE 1) A (i B I. A u P ER S' ABONN EMENTSPRIJ S Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agent schappen gevestigd zijn 2.20 per kwartaal of 17 cent per week. Franco per post 2.50. Voor het buitenland neme men een abonnement op net postkantoor zijner woon plaats. Afzonderlijke nummers 5 cent per stuk. VJf ssingsche Courant UITGAVE FIRMA F. VAN DE VELDE Jr., WALSTR. 58-60, VLISSINGEN - TEL. 10 - GIRO 66287 ADVERTENTIEPRIJS Van 1—5 regels f 1.25. .edere regel meer 25 cent Bfl abonnement speciale prtjs. Reclames 50 cent per regel. Kleine adver tenties van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels) Bij driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Alles b9 vooruitbetaling VERSCHIJNT DAGELIJKS, UITGEZONDERD OP ZONDAG EN ALG. ERKENDE CHR. FEESTDAGEN Langs de geheele route die de stoet volgde, één juichende menigte Koning Leopold verleent Peins Bernhard het Grootkruis der Belgische Kroonorde In de vroege ochtenduren. Reeds vroeg in den morgen, nog uren voordat de Koninklijke stoet van het pa leis Noordeinde naar de kerk zou gaan, stonden honderden belangstellenden langs den weg geschaard. De stad bood een vroolgken aanblik. Er vrerd druk gevlagd. Bijna iedereen was ir.et oranje getooid. Het was heerlijk weer een vroolijk z:nnetje en een strak blauwe lucht deden het beste hopen. Een groot aantal extra treinen had reeds in het vroege morgenuur een stroom van belangstellenden naar de hofstad ge bracht. Even na 9 uur begonnen de militairen op te rukken om de eerewachten te be trekken. Voor de touwen, waarmede de trottoirs waren afgezet, werden de militairen op den rjjweg opgesteld. Wie niet tot de uitverkorenen behoorde, welke in de Groote Kerk een plaats had den, konden zich geen plekje hebben ge kozen met meer afwisseling en fleur dan op het Noordeinde. Ieder kwartier bracht iets om te zien... en om te juichen. Bo vendien, alleen al het besef, dat ergens achter die witte muren van het paleis het kleine wezentje Beatrix school, zou Ze nog in haar wiegje liggen, zou ze nu schreien of heerlijk onbewust van het feest liggen te slapen dit besef al leen was al een voorrecht, waarvan de tijdelijke volksplanting op het Ncordeinde wel heel bg zon der genoot. De Koningin en Prins Bernhard naar Ypenburg. Het was tien minuten over half tien toen vier hofauto's het plein kwamen op- rgden, de eerste met Koninklijken stan daard. Even later verscheen H.M. de Ko- rdngin, gevolgd door Prins Bernhard. De Koningin en de Prins namen in de eerste auto plaats, het gevolg in de drie volgende. In de richting Hoogstraat zwaaiden de auto's weg, tusschen de ge- werenhaag van de Gele Rgders, nagejuicht door de menigte. De grootmoeder en de vader van het doopelingetje waren op weg naar het vliegveld Ypenburg, om den peetvader te gaan afhalen. Langs den weg naar Ypenburg en op het vliegveld hadden zich duizenden toe schouwers opgesteld om de aankomst van de Kcningin en Prins Bernhard en Koning Leopold gade te slaan. Luide toegejuicht door het publiek re den de Vorstelijke personen in de hof auto's ow het havengebouw en de hangars heen, over het vliegveld tot voor het terras van de Aeroclub. Het was 10 uur toen de Belgische vlieg tuigen in zicht kwamen. Het waren drie vliegtuigen, Fairy-Fox-tcestelIen, die in escadrille-formatie vlogen. Boven Ypenburg maakte het toestel van den Koning zich uit de formatie los en landde het eerst. Daarna daalden de andere machines. De Fairy-Fox machines zijn open mili taire toestellen, zoodat de Koning in vlieg pak den tocht had moeten maken. Het eerste werk van Zijne Majesteit was zich te ontdoen van dit vliegpak. Toen traden H.M. de Koningin en Prins Bernhard den Koning, die het generaals uniform droeg, tegemoet. Een korte begroeting volgde, eerst door de Koningin en den Prins, daarna door de andere autoriteiten. Inmiddels waren de hofauto's over het vliegveld gereden en stelden zich voor het terras van de Aero-club op. In de eerste hofauto nam vervolgens de Koningin met Koning Leopold en Prins Bernhard plaats. Daarna kwamen eenige auto's met het gevolg van de Koningin en met de hee- ren van den eere-dienst van Koning Leopold. Onder luid gejuich van de tallooze be langstellenden reed de stoet vervolgens in de richting van Den Haag. Aankomst Koning Leopold ten paleize. Na het vertrek van de Koningin en Prins Bernhard was het even stil op het Noordeinde. Als het half elf geworden was, kwam de auto, waarin naast H.M. de Koningin de j'onge Koning der Belgen, geheel In generaalsuniform, gezeten was, op het Plein. De auto droeg nu ter rechterzijde den violetten standeerd van den Belgischen Koning. Een daverend gejuich klonk op en de beide Vorsten groetten rustig terug. Toen de beide Vorsten en hun gevolg bij het standbeeld van Willem den Zwijger waren uitgestegen, inspecteerde de Ko ning, begeleid door de Koningin en ge volgd door Prins Bernhard en het gevolg, de eerewacht. De Koningin droeg over haar licht-lila japon het grootkruis van de kroonorde van België. De koninklijke de kroonorde van België. De Koninklijke Militaire Kapel speelde do Brabangorme, juichte. Toen de'vorsten, die zich op het bordes even omkeerden om den groet van het pu bliek te beantwoorden, door den hoofd ingang verdwenen, rees aan den mast op het dak de Belgische Koninklijke standeerd naast den Oranje standaard onzer Konin gin. Eenige oogenblikken gingen voorbij. Toen opnieuw een losbarstend gejuich. De geweren gingen weder omhoog en de „Brabangonne" klonk. Voor een der ramen van het paleis was Koning Leopold verschenen en naast hem vèrscheen thans ook de Koningin. Prins Bernhard zag men nog juist op den achtergrond. Het publiek juichte ter wij1 de Koning de Brabangonne rechtop aanhoorde. Toen het volkslied was ver klonken groette hij met zijn genera-alspet. Het was een kleurrijk gezicht op het zon overgoten plein het glinsterend staal der militairen, de wuivende zakdoeken, de vlaggen, het Oranje... en daar, achter het raam, de vorsten van twee bevriende buurlanden. Vertrek gouden koets van het Noordeinde. Zeven minuten over elven. De schilderachtige figuur van den eer sten stalmeester, jhr. Verheyen, in zgn roode uniform met witte broek komt te paard de Paleisstraat ingereden. Achter hem twee galarijtuigen, met twee paarden gespannen. Daarachter komt de met zes paarden hespannen Gouden koets. De koetsier, in zijn blauw-wit-gouden 18de eeuwsche pak, met driehoeksteek en pruik hanteert zijn zweep als de koetsier van een echte sprookjeskoets. Het eerste galargtuig is nu voorgereden tot den paleisingang. In den rechterzij- vleugel van bet paleis verschijnen achter de ramen der eerste verdieping Koning Leopold, Koningin Wilhelmina, Prinses Alice en Prins Aschwin, die het vertrek van de gouden koets gadeslaan. Dit is het teeken voor gejuich en dit ge juich sterft met meer uit vcordat de gou den koets is voorgereden. Daar is zij Het volk ziet zijn Prinses en juicht en jubelt. Zij groet terug. Even zien wij haar gestalte op het bordes, gekleed in een lang, teer groen gewaad en met een toque met afhangende gele paradgsveeren. Prins Benhard draagt Grootkruis der Kroonorde. Daar is de Prins, achter de Prinses, in zijn uniform van kapitein der grenadiers. De Prins draagt het Grootkruis der Bel gische Kroonorde, welke onderscheiding hem zoo juist door Koning Leopold is ver leend. Wg zien de Prinses instijgen, en naast haar, ter linkerzijde, neemt haar gemaal plaats. Uit het donker van de paleishal verschijnt dan voor het eerst Prinsesje Beatrix officieel voor haar volk, rustig liggend in den arm van haar verpleegster, jongvr. Feith, een seconde en het publiek ziet het Prinsesje, of liever de lange doop jurk, in de armen van Prins Bernhard, die het overgeeft aan Prinses Juliana. Het doopkleed is waarlijk vorstelijk. Jurk, mutsje, kussen en sluier vermen één geheel, bestaande uit zeer fijne en rijk bewerkte Brusselsche kant. Het doopkleed werd besteld door Koningin Emma voor den doop van Koningin Wilhelmina en ook Prinses Juliana is er in gedoopt Prinses Beatrix ls zoodoende de derde generatie, welke in dit kleed den do:p ontvangt. Beide ouders zitten gebogen over hUD ouderweelde en schikken het doookleed. Zoo gebogen over hun lieveling zitten zij nog, als de gouden koets zich in beweging zet. En tusschen de haag van enthousiaste juichers cLcor gaat de koets naar de Pa- lèisstraat en, goud-glinsterend in de zo merzon, verdwijnt zij voor de oogen van het publiek. Het Wilhelmus klinkt nog na, dat de Koninklijke Militaire Kapel heeft in gezet. De rust keert weer terug en de aan dacht richt zich pp de paleisdeur, waaruit straks H.M. de Koningin en Koning Leo pold zullen vertrekken. Dan klinkt het gejuich op H. M. de Kcningin is met haar gast in den ingang verschenen. De Koninklijke Militaire Kapel zet de Bra bangonne in. De beide majesteiten beant woorden even den groet van het juichende publiek. Als de beide Vorstelijke personen in de auto hebben plaats genomen verschijnt Prinses Armgard, tezamen met Prinses Alice van Groot-Brittannië. Beide Prinses sen nemen in de tweede auto plaats. De Vorstin van Erbach-Schönberg en Hertog Adclf Friedrich van Mecklenburg volgen dan in de derde auto en de Hertogin van Mecklenburg stapt tezamen met de Gravin van Kotzebue en Prins Aschwin in de vierde auto. Prinses Helena van Erbach- Schönberg en Graaf Kóiaiuüe sluiten den- stoet in den vijfden wagen. Terwijl het gejuich der menigte hen na klinkt, verdwijnt de stoet door de Paleis straat, met een in vergelijking met den stapvoets rijdenden eersten stoet vrij groo te snelheid. Langs den weg. Langs het Voorhout en- den Kneuterdijk ging het naar het in zomerweelde badende Buitenhof, waar naast infanterie-gelederen eenige af deelingen van de Koninklijke ma rine en van de Koloniale reserve de afzet ting verzorgden. Breede menschenmassa's wachten hier de nadering van den Koninklijken stoet af. Te half twaalf nadert op den Kneuterdijk het eerste gedeelte van den stoeteerst vier agenten te paard, daarna vier mare chaussees, vervolgens de stoet met de gou den koets. De stafmuziek speelt het Wilhelmus, doch de tonen daarvan worden overstemd door het gejuich van de enthousiaste men- schenmasna. De afzettingstroepen staan, met gepre senteerd geweer, stram in de houding, tot dat, na het voorbijtrekken van dezen stoet bet commando „zet af geweer" is gegeven. Dan wacht men op de auto's waarin H. M. de Koningin, gezeten naast Koning Leopold van België, en de overige vorste lijke gasten meerijden. Dit wachten duurt slechts weinige minu ten. De auto's rijden in normalen gang voorbij, terwijl de stafmuziek de Braban gonne speelt. Men heeft even gelegenheid de Koningin en den Belgischen Koning toe te juichen. Koning Leopold draagt het rootkruis van den Nederlandschen Leeuw. De vorstelijke personen wuiven vriende lijk terug. Ook Prins Aschwin, in een van de volgende auto's gezeten, wordt hartelijk toegejuicht. Voor de kerk. De Marinekapel, onder leiding van Leis- ükow, die naast de in twee deelen gesplit ste troep mariniers aan weerszijden van den ingang staat opgesteld, laat zich, om den tijd te dooden, nu en dan met een fleu- rigen marsch hooren. Eindelijk schijnt het dat het groote oogenblik is aangebroken. Plechtig en in getogen beginnen de klokken te luiden en in de verte wordt het gedruisch van den naderenden stoet hoorbaar. Het is nu vijf minuten over half twaalf. Eerst verschijnen de galarijtuigen, daar na de huzaren, en ten slotte de gouden koets, ontvanger door een stormachtig ge juich en een spontaan gezongen Wilhelmus. De Prinses en de Prins stappen uit. De baby wordt voor het portaal van de kerk zorgzaam in de armen gelegd van de verpleegster van Prinses Beatrix, jonkvr. Feith. die den kostbaren schat naar binnen draagt. Het is een ontroerende aanblik het ge- fonkel van de traditioneele gouden koets. met zijn vorstelijken last en daaromheen het verttoon van de forsche kracht der be reden militairen. Het wachten is daarna op de aankomst van Koningin Wilhelmina en Koning Leo pold, die vijf minuten later aankomen. Op het moment, dat de vorsten den auto verlaten, zet de marinekapel de „Braban gonne" in, begeleid door het gejuich der menigte. In de Groote Kerk. Voor de zooveelste maal in den loop van meer dan vier eeuwen zullen de grijze mu ren en massieve pilaren van dit Godshuis van een vorstelijke doopplechtigheid getui ge zijn. Hoe vaak is dit al niet geschied N->g versch ligt in aller geheugen de schit tering, waarin de St. Jacobskerk tijdens het huwelijk van Prinses Juliana en Prins Bernhard was gehuld en des 'te soberder zal thans de eenvoudige versiering daarbij afsteken. Slechts wat groen van groote koningsvarens is rondom den gebeeldhouw- den voet van den preekstoel gegroepeerd. Rechts naast den preekstoel waren vier retels geplaatst. In het midden zaten Prins Bernhard en Prinses Juliana. Naast den Prins zat zijn moeder, Prinses Armgard en naast Prinses Juliana de Koningin. Recht voor den preekstoel waren de zetels voor de vijf ueten. In het midden zat Koning Leopold, rechts van Zijne Majesteit Prinses Alice en naast deze Hertog Adolf Friedrich van Mecklenburg. Links van den 'Koning zat de verstin van ErbachSchönberg en vervolgens gravin Kotzebue. (Zie vervolg pag. 2) In het hartje van Rotterdam heeft zich gistermiddag tegen vier uur een ongeluk voorgedaan, waarbij zeven personen het leven hebben verloren, terwijl acht perso nen werden gewond, waarvan twee ernstig. Op den hoek van de Hoogstraat en Val- kensteeg is een oude twee steensmuur. waarschijnlijk overgebleven van een vroe gere verwijdering van de Valkensteeg, omgevallen. De brokstukken kwamen op straat en aan den overkant in een café terecht. De gevolgen waren verschrikke lijk. In de steeg passeert dagelijks een druk verkeer en ook nu bevonden zich weder talrijke menschen in de steeg toen de muur, die zeker acht meter hoog en vijf k zes meter lang is, over de straat viel. Omwonenden schoten ijlings toe en ook de geneeskundige dienst, die op enkele minu ten afstand van de plaats van het ge beurde gestationeerd is, was dadelijk met twee ambulanceauto's en acht verplegers ter plaatse. Ook de politie en brandweer verschenen weldra, terwijl eveneens de mariniers uit de naburige kazerne te hulp werden geroepen. Hulp kon evenwel nau welijks meer worden geboden. Aanvanke lijk werden de lijken van vier slachtoffers, waaronder een kindje, dat zich nog in den kinderwagen bevond, geborgen. Bij het ver- 'der opruimingswerk vond men nog vier personen, die eveneens reeds overleden waren. De muur, overgebleven van een indertijd afgebroken perceel, was daar van ge meentewege gehandhaafd naast het klee- dïngmagazïjn van den heer Mix, teneinde dezen te beletten een etalage aan dien kant van zijn magazijn in te richten. De bewoners van het perceel koesterden reeds lang de vrees, dat de hooge muur zou omvallen, daar de bovenkant een grooteren afstand van den magazgnmuur vertoonde dan de onderzijde. De bovenkant van den muur is neergekomen cp den zijkant van het perceel van den heer D. Reese, die daar een café houdt. Deze zijkant is geheel weggeslagen. Ook aan de overzijde is een café geves tigd. De echtgenoote van den houder van dit café heeft het geheele ongeluk zien gebeuren. Zg verklaarde, dat alles binnen enkele seconden was geschied. De slag was geweldig en ver in den omtrek hoor baar. Door de hevige stofwolken was in den aanvang nog niets van de tragische gevol gen te zien, doch toen het stof was weg getrokken, was de aanblik des te ver schrikkelijker. De meeste slachtoffers bleken op slag te zijn gedood. Hun lichamen waren ontzet tend verminkt. De slachtoffers. Volgens de laatste gegevens ziet de doodenlijrt er als volgt uit De 43-jarige S. Kok. de 47-jarige W Rctmans. krantenbezorger van de Voor waarts, de 37-jarige mej. J. Offermeyer, geb. Boumans, en haar baby van 3 maan- Dit nummer bestaat uit 2 bladen De doopplechtigheid van H. K. H. Prin ses Beatrix. (Pag, 1, eerste blad) Muur ingestort in het hartje van Rot terdam zeven dooden, twee zwaar en zes lichtgewonden. (Pag. 1, eerste blad) By den doop van Prinses Beatrix. (Pag. 1, tweede blad) Marinevliegtuig op Eelde neergestort en in brand gevlogen de beide inzittenden gedood. (Luchtvaart) Wederom verscheidene woonhuizén door brana verwoest. (Gemengd nieuws) Felle brand te 's-Hertogenbosch legt twee fabrieken in de asch. (Gemengd nieuws) ZIE VERDEK EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN Zevert personen gedood, twee >waar en zes lichtgewonden dtn, de 41-jarige me}. A. Roelants, geb. Nuyten, de 18-jarige L. P. van der Walle. Gisteravond om kwart vcor tien werd nog een zevende lijk gevonden, nl. van een man, wiens identificatie nog niet kon ge schieden. Zwaargewonden zgn de 76-jarige H. R. Juch, die o.a. een rechter enkel en een linker dijbeen heeft gebroken en de 36-ja- nge J. Cornet. Allen zgn te Rotterdam woonachtig. Zes personen, die licht gewond werden, konden na verbonden te zijn zich te voet huiswaarts begeven. Nadere bijzonderheden. De blinde muur, die ongeveer 20 bij 10 meter groot was, kwam plotseling naar beneden. Een aantal voorbijgangers, dia het gevaar zagen aankomen, vluchtten hevig gillende weg, maar een achttal per sonen konden zich niet meer uit de voe ten maken en werden onder het puin be dolven. Een gedeelte van den muur kwam terecht in een aan de overzijde van do Valkensteeg gelegen proeflokaal van D. Reese. De benedenpui werd er finaal uit geslagen, de hardsteenen borstwering en. eer tusschengelegen benedenmuur werd circa 25 cM. naai- binnen ontzet. In het café van den heer Reese bevon den zich op cat moment slechts twee be zoekers, die even het adresboek kwamen raadplegen. Een toevallige omstandigheid was het, dat de kellner juist naar het buf fet was geroepen om een bestelling uit te voeren. Vlak achter hem ploften de stuk ken puin neer, zoodat hij net den dans ontsprongen is In het café bevonden zich. bovendien nog twee accordeonnisten, die voor de muziek zorgden. Een van hen liep lichte verwondingen op. Het pand was er zoodanig aan toe, dat de bouwpolitie het niet raadzaam achtte het reddingswerk zonder meer voort te zetten. Men heeft daarom eerst het café gestut. Als tragische bijzonderheid kan nog werden gemeld, dat twee slachtoffers, de dames Offermeger en Roelants, dicht bij den betreffenden muur stonden te praten, toen het ongeluk gebeurde. Beide vrouwen hadden ieder nog een dochtertje bg zich en deze meisjes liepen vast door, terwijl de moeders bleven staan. Op deze wijze zijn da jonge meisjes aan den dood ont snapt Aangrijpende tocneelen hebben zich ook in het ziekenhuis aan den Coolsingel afge speeld, toen de familie van de slachtoffers ontboden werd. De blinde muur die is omgevallen, werd vrr druk gebruikt door de bezoekers van bet Asta- en City-theater, die gedurende de voorstellingen hun fietsen daartegen neerzetten. Ook gistermiddag stonden daar 15 tot 20 fietsen, die alle totaal vernield zgn. De desbetreffende gemeentelijke diensten stellen een uitgebreid onderzoek in naar de oorzaak van de Instortingsramp.

Vlissingse Courant | 1938 | | pagina 1