EERSTE BLAD s«j> curlcntssen nan Jew llgfj 76e JAARGANG - NUMMER 110 WOENSDAG 11 MEI 1938 STADSNIEUWS Openbare Leeszaal en Bibliotheek wmmm abonnementsprijs Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agent schappen gevestigd zijn 2.20 per kwartaal of 17 cent per week. Franco per post 2.50. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zflner woon plaats. Afzonderlijke nummers 5 cent per stuk. Vlissingsche Courant UITGAVEFIRMA F. VAN DE VELDE Jr., WALSTR. 58-60, VLISSINGEN - TEL. 10 - GIRO 66287 AD VERTENTIEPRIJ S Van 1—5 regels 1.25. tedere regeJ meer 25 cent. By abonnement speciale prijs. Reclames 50 cent per regeL Kleine adver tenties van 15 regels 50 cent, iedere regel meei 10 cent (max. 10 regels) Bij driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Alles bg vooruitbetaling VERSCHIJNT DAGELIJKS, UITGEZONDERD OP ZONDAG EN ALG.ERKENDE CHR. FEESTDAGEN AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBL1CITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" 25-jarig bestaan herdacht. Bovengenoemde instelling hield gister avond haar jaarvergadering in het Burger Weeshuis. Pe voorzitter, de heer ds. L. J. C. Vis beek, heette de aanwezigen welkom en wees vervolgens op het bijzonder karakter van deze jaarvergadering, daar de Open bare Leeszaal in Januari jl. 25 jaar be stond. De secretaresse, mevr. HartjesNijland, las hierna de notulen der vorige ledenver gadering voor. Deze werden goedgekeurd. Mevr. Hartjes bracht vervolgens het Jaarverslag over 1987 uit, hetwelk samengesteld was door de directrice der leeszaal, mej. Daane, die echter door ongesteldheid verhinderd was tegenwoordig te zijn. Aan dit verslag ontleenen wg het vol- Het aantal bezoeken aan lees- en studie gaal bedroeg in 1937 1262 vrouwen en 10.997 mannen 12.259 totaalin 1936 1127 vrouwen en 11.344 mannen 12.471 totaal. De achterstand bedroeg dus 212 personen. De leeszaal was echter 294 da gen geopend tegen 300 in 1936 hetgeen een bezoek beteekent van ongeveer 44 per sonen per dagin 1936 ongeveer 42 perso nen per dag. Het aantal uitgeleende banden bedroeg in 1937 21.655 15.091 romans, 717 bui- tenlandsche romans, 3871 populair weten schappelijke werken en 1976 kinderboeken in 1936 23.401 16.241 romans, 785 bui- tenlandsche romans, 4042 populair weten schappelijke werken en 2331 kinderboeken. Uit andere bibliotheken werden aange vraagd 179 worken, waarvan wij èr 157 ontvingen en uitleenden. Li 1936 resp. 205 en 184. Ingeschreven werden 126 nieuwe leden, terwijl er 175 personen voor het lidmaat schap bedankten. 64 werklooze leden tra den toe. Op 31 December 1937 was de stand 578 betalende rn 175 werklooze 753 leden 1936 627 betalende en 453 werklooze 1080 leden. 16 personen maakten gebruik van een tijdelijk lidmaatschap in 1936 17 personen. Aan de bibliotheek werden 335 nieuwe werken toegevoegd, terwijl er 3 verwijderd werden. De totale aanwas bedroeg dus 332. Het totale boekenbezit bedroeg op 31 December 1937 6288, op 31 December 1936 6034. Financieel verslag. De heer D. L. H. van Raalte deed als penningmeester verslag van inkomsten en uitgaven. Deze bedroegen 7148.11 met een batig saldo van 660.50. De begooting voor 1938 bedraagt in ont vangst en uitgaaf 7158. Beide verslagen werden goedgekeurd. Causerie ds. Visbeek. Hierna hield ds. Visbeek, naar aanleiding van het 25-jarig bestaan van de O. L. en B. een causerie over het onderwérp „Waar om is onze Openbare Leeszaal en Biblio theek opgericht en wat mogen wij nu en voor de toekomst van haar verwachten?" Gaarne heeft spr. aan het verzoek om een referaat te houden gevolg willen geven. In de eerste plaats om zijn dankbaarheid te uiten, dat de leeszaal door kwaad en goed gerucht ondanks enkele strubbelingen en zelfs schokken zich heeft gehandhaafd tot op den huidigen dag. Voorts, omdat de Leeszaal bewezen heeft in een behoefte van vele inwoners onzer stad te voorzien. Bovenal om dankbaar terug te denken aan diegenen, die ruim 25 jaren geleden het initiatief hebben genomen tot oprichting van een Openbare Leeszaal en Bibliotheek. Van het eerste dagelijksche bestuur, waarin ds. H. C. Hogerzeil voorzitter was, is de heer D. L. H. van Raalte de eenige dien wjj nog in ons midden hebben en in wien de band met het eerste begin onafgebro ken ia gebleven. De eerste boeken, welke als grondslag werden gelegd van een te vormen biblio theek was een tweetal schenkingen van de dichtwerken van Vondel, Beets en ter Haar en van socialistische lectuur. Aan de Openbare Leeszaal en Bibliotheek werd eerst het gebouw van de voormalige Nutsbewaarschool in de Walstraat als lees zaal ter beschikking gesteld, welke op 27 Januari 1913 officieel werd geopend. In September 1921 verhuisde zij naar het voormalig Burgerweeshuis, waar zjj tot op heden nog is. Waarom de Openbare Leeszaal en Bi bliotheek werd opgericht? Wij kunnen, ai- dus spreker, antwoorden zoodra men tot het inzicht gekomen was, dat de Openbare leeszalen één der gewichtigste opvoedings middelen van het volk kunnen zijn. Wij moeten echter een open oog hebben voor de groote gevaren, welke ontwikke ling, waaraan maar al te velen hun ziel hebben verpand, voor menigeen kan betee- kenen. Ontwikkeling is immers heel vaak niet veel anders dan schijnontwikkeling In dit opzicht hebben wij onzen tijd mee Al meerdere stemmen gaan op tegen de voortgaande verintellectualiseering van mensch en volk. Wij persoonlijk kunnen niet meer zweren bij de waarheid van het gezegde kennis is macht. Het is immers vaak veel meer waar, dat kennis is domme kracht. Ontwikkelden of half-ontwikkelden vertillen zich maar al te veel aan de ken nis. Los en vast lezen, zonder onderscheid en zonder kritiek, wie ziet de gevaren daarvan niet in? Met ontwikkeling alleen is het nog niets gedaan. De ware ontwik keling moet toch altijd iets hebben verstaan van de wijsheid van Socrates, die wist, dat hij niets wist. Dat is wel heel iets anders dan de zelfgenoegzaamheid van het den kend deel van de vorige eeuwen, van die generaties, die het zoo heerlijk ver hadden gebracht en nu droomden van vooruitgang. Er zijn werkelijk niet alleen geest-men- schen, maar ook beest-menschen. Het ont wikkelde beest-mensch is de ergste van al len. Hij is erger dan de onwetende. Niemand minder dan de apostel Paulus heeft al ge zegd de kennis maakt opgeblazen, maar de liefde sticht. Kennis en ontwikkeling zijn het hoogste niet. Daarom begrijpen wij in zekeren zin, dat er groepen onzer bevolking zijn, die afwijzend staan tegenover de openbare leeszalen. Waarom wij er dan toch voor zijn? In de eerste plaats omdat de ontwik keling van onzen tijd daartoe leiden móest. Wij staan nu eenmaal voor het feit, dat men leest, vaak los en vast. Maar toch men leest. In dit opzicht is er de laatste 50, 60 jaren geweldig veel veranderd. Door de enorme ontwikkeling van het krantenbe- drijf, door de kolossale hoeveelheden boeken die jaarlijks op de markt worden gewor pen en met '""'e verfrjnste reclame-middelen worden aangeprezen, niet hét minst door de ontwikkeling van het onderwijs (ik laat nu In het midden of dit in de breedte •cf in de diepte is), dat vrijwel allen, al thans even, met eenige resultaten van wetenschap en techniek, kortom van cul tuur, in aanraking brengtzien wij ons opeens voor de vraag gesteld moet hier leiding gegeven worden, ja dan neen? Het antwoord kan na het voorafgaande niet twijfelachtig zijn. Deze vraag klemt des te meer, waar er duizenden zijn, die willen lezen, maar wien de middelen om boeken te koopen ten eenenmale ontbreken. De O. L. en B. willen leiding geven bij het kiezen van lectuur, hetzij ter ontwik keling, tot ontspanning of ter voorlichting. De overheid, welke subsidies verleent, legt daarmede aan de leeszalen een verplichting op. Niemand kan van een particuliere bi bliotheek een ideale doelstelling eischen,. van de openbare leeszalen kan men en moet men dat eischen. Zij hebben een opdracht. Wat zijn nu de normen, waarnaar ge meten moet worden, wat er in een openb. leeszaal en bibl. thuis behoort of niet? Dat is niet zoo gemakkelijk te zeggen. Naar gelang van de wereldbeschouwing of het geloof van de bestuursleden zullen de grén- zen wel eens wat ruimer of nauwer getrok ken worden en soms wel eens geheel anders loopen. Niemand van cm zal echter een pleidooi willen houden om geen enkelen norm te erkennen. Anarchie op het terrein van de openb. leeszalen kan niets anders beteekenen dan haar ondergang. Welke boeken moeten dan, naar mijn meening worden geweerd? Dat zijn vooral de boeken, wier inhoud uit nonsens bestaat. In een artikel van Dr. Greve las ik tot mijn verbazing, dat de leeszaal wel 90 van de ontspannings lectuur afwijst om den zinneloozen inhoud. Wjj behoeven op het punt van boeken- aankoop werkelijk geen preutschen of quasi braven norm aan te leggen. Wy mogen het ook niet. Als er één realistisch en nuchter boek is, dan is het de Bijbel wel. Zóó realis tisch, dat daarom de Bijbel velen is ge worden tot een voorwerp van spot of ver guizing. De Bijbel paait ons echter niet met wat goedkoope beloften, maar laat een blik slaan in de verborgen diepten van leven en wereld. Maar en dit is belangrijk de bijbel- schrjjvers genieten niet van hun realisti sche beschrijvingen en deze zaken zijn voor hen niet het laatste. Dezen maatstaf zou ik bij de beoordeeling van een realistisch werk aangelegd willen zien wijst het boek boven zichzelf uit Verricht het opbouwend werk, ook daar waar het afbreekt, ja dan neen? Een zwoele sfeer, laten we dat bedenken, is altijd onzuiver en daarom onmenschwaar- dig. Overigens behoeft men het realistische boek niet een ieder in handen te geven Wij geven onzen kinderen immers ook niet den heelen Bijbel, maar den kinderbijbel ter lezing Over het algemeen is de groote massa boeken wisselend. Daartoe moet de Lees zaal een boek, waarnaar geen of bijna geen vraag meer is, op het juiste moment van de hand durven doen. Toch zorge zij ook voor een constant boekenbezit, dat dan voornamelijk bestaan moet uit den Bijbel, het meest gelezen en meest verspreide boek der wereld, de klassieken en enkele stan daardwerken op 't gebied van geschiedenis en cultuur, een atlas, een encyclopaedie, in totaal een 200 werken. Een goed boek verrijkt den mensch altijd, en het is een nooit drogende bron van ge not. Het dringt ons tot concentratie, in on zen jachtigen tijd van zoo enorme beteeke- nis. Het leidt ons over het onmetelijk ter rein der wereld of in de diepten van het leven. Het voert ons ook op eenzame hoog ten, ook tot God. Mede te helpen, aldus eindigde spr., lief de te wekken voor het góede boek, bij te dragen aan de vorming van Vlissingsch burgerij, ziedaar de schoone taak van onze Leeszaal ook voor de toekomst. De tweede voorzitter, de heer J. C. Ver gen, bracht ds. Visbeek hartelijk dank voor deze heldere causerie. Spr. stelt zich voor de volle 100 achter de gedachten, die de inleider heeft ontwikkeld en hij hoopt, dat dit beginsel aan den bloei der leeszaal ten goede zal komen. Bestuursverkiezing. Tot bestuursleden werden herkozen me vrouw M. LaernoesZoutman en de heeren mr. P. M. W. J. van der Slikke, N. Zandee en J. Zietse. In een bestaande vacature werd gekozen de heer F. van de Velde. Bij de rondvraag werd er op gewezen brj de daarvoor in aanmerking komende scho len er de aandacht op te vestigen dat in de bibliotheek verschillende studieboeken, ook buitenlandsche werken, aanwezig zijn. Het bestuur zal dit in overweging nemen. Hierna werd de vergadering gesloten. VOOR HET ZWAKKE KIND ENT INDIË EN NEDERLAND. Tentoonstelling „Hoe teebent het kind ha Indië" in voorbereiding. Eenige weken geleden hebben wij reeds gemeld dat ock hier ter stede, evenals in vele andere plaatsen in ons land, de ten toonstelling „Hoe teekent het kind in In dië" zal worden gehouden. Thans kan worden medegedeeld, dat dit zal plaats vinden van 14 en van 911 Juni in 4 benedenlokalen van een der scholen in de Bouwen Ewoutstraat. Waarschijnlijk zal de heer J. Toot, oud gedelegeerde van den onderwijsraad in Ned.-Indië oij de opening een toelichting bij het teekenwerk geven. De tentoonstelling die overal groote be langstelling trekt, bestaat uit meer dan 10.000 Indische kinderteekeningen, ver vaardigd in de eerste maanden van den cursus 19361937 door leerlingen van Europeesch lagere, Hollandsch-Chmeesche, Kollandsch-Inlandsche, speciale en schakel- scholen, van Mulo-scholen en middelbare scholen, in Ned. Oost-Indië. De aanleiding tot de tentoonstelling is de t.b.c.-bestrijding in Ned.-Indië, waar de tuberculose percentsgewijze veel meer slachtoffers maakt dan in Nederland, De heer C. H. W. van der- Ven, oud- hoof d eener school op Sumatra, thans in Nederland, zocht naar een weg om het zwakke Inlandsche kind ook van hieruit te helpen. Hij vond by de vereeniging voor Open- luchtscholen, welke de belangen behartigt van het zwakke kind in Nederland, een gewillig oor. Deze vereeniging besloot nu, waar mo gelijk, in ons land de genoemde tentoon stelling te doen houden, waarvan de baten, elk voor de helft, ten goede komen aan het zwakke kind in Indië en het moeder land. In deze gemeente vond de heer W. B. Noteboom, secretaris dezer vereeniging do heeren W. P. Edelman, wethouder van onderwijs en A. C. de Baare, onderwijzer, bereid om een en ander voor te bereiden. Deze heeren hebben hierop verschillende vooraanstaande personen en bestuursleden van organisaties die zich bewegen op het gebied van onderwijs en kinder zorg, aan gezocht om zitting te nemen in een co mité van aanbeveling. Ret comité van aanbeveling. Dit comité is thans samengesteld uit de heeren C. A. van Woelderen, burgemeester, de wethouders W. P. Edelman, A. Rorye en W. Anker, F. Bisschop, gemeente-secre taris, dr. A. Staverraan, lid Prov. Staten, C. Wit, inspecteur L.O., Middelburg, J. Broekhuyzen, schoolarts, Middelburg, mej. R. P. J. Schuijleman, enquêtrice vereeni ging bestrijding t.b.c., H. B. J. Knoop, voorzitter Centraal Genootschap Kinder- vacantiekolonies, J. C. Paap, voorzitter De partement Vlissingen van de Maatschappij „Tot Nut van het Algemeen", L J. Lu- teijn, voorzitter Volksonderwijs, J. Goed- bloed, voorzitter Centrale oudercommissie, F. G. Lemmers, voorzatter hoofden-vereeni- ging, J. Butler, voorzitter N.O.G., A. C. de Baare, voorzitter Bond van Ned, On derwijzers, dr. H. de Noo Bzm, directeur R.H.B.S., P. Vijn, directeur Zeevaartschool, G. Wagenvoorde, directeur Avondschool voor Nijverheidsonderwijs, J. de Wilde, oud-directeur van deze school, S. P. Reijne, directeur Handelsavondschool, J. Waverijn., hoofd openbare U.L.O. school, J. H. van Hove, hoofd Chr. Ulo-school, A. M. de Bont, hoofd R.-K. Ulo-school, A. Schout, hoofd Geref. school, J. H. Schroote, secre taris Katholieke Schoolvereeniging,. J. v. d. Peyl, voorzitter Vliss. Bestuurdersbond, J Marijs, voorzitter Chr. Besturenbond, M. J. Kole, secretaris Walchersche be stuurdersbond en de vertegenwoordigers der pers H. de Jcngh, C. L. Koster en R. F. H. L. Sondag Jr. Van de heeren M. L. Kerpestein, secre taris Hervormde schoolvereeniging, W. M. van Aller, secretaris Vlissingsche School vereeniging en E. Andriessen, voorzitter R, K. Volksbond werd nog geen bericht ontvangen. Gisteravond vond ten stadhulze onder leiding van burgemeester Van Woelderen een vergadering van bovengenoemd comité plaats ter bespreking van een en ander. Enkele heeren hadden bericht van verhin dering gezonden. Na een welkomstwoord van burgemees ter Van Woelderen werd het werkcomité definitief samengesteld. Dit bestaat thans uit de heeren W,. P. Edelman, voorzitter, A. C. de Baare, secretaris en A. Schout. Vervolgens deed de burgemeester een beroep op alien om de propaganda voor dit goede doel te bevorderen. De onkosten worden zoo laag mogelijk gehouden om veel te kunnen afdragen. De gemeente stelt daarom gratis de lokalen beschik baar. De entréeprijzen zijn ook laag gesteld en bedragen slechts 10 cent en 5 cent voor personen in groepsverband. Vervolgens sprak nog de heer Edelman, Gaarne had men voldaan aan het verzoek van den heer Noteboom om mede te wer ken de tentoonstelling alhier te organisee- ren. Niet alleen om den kinderen is onze gemeente deze teekeningen te kunnen Ico nen, doch ook omdat het zwakke kind hiermee wordt gesteund. De heer De Baare dankte tenslotte na mens het bestuur der Vereeniging voor Openluchtscholen het gemeentebestuur voor de medewerking. Nering en navigatie. Voor de Christelijke Middenstandsver- eeniging trad gisteravond op de heer J. van Altena uit Amsterdam, chef-enquêteur van het Economisch Instituut voor den Middenstand met het onderwerp „Nering en navigatie". De voorzitter, de heer P. L Hamming, opende deze bijeenkomst, waarbij hij er zijn blijdschap over uitsprak, dat ook de cursisten van den cursus Handelskennis aanwezig waren. In zjjn inleidend woord zeide de heer Altena, dat het -voor Vlissingen gemakke lijk is het beeld van de scheepvaart en de daaraan verbonden navigatie te gebruiken. Een schip heeft een vasten koers, waaraan alle opvarenden zijn gebonden. Dit is ook het geval met een onderneming, ondanks het komen en gaan der klanten. Dezelfde eenheid die men op een schip aantreft, dient ook in een bedrijf naar voren tè komen, vele maatregelen dienen te worden genomen voor een goede vaart en aan vele eischen zal moeten worden voldaan om bij te blijven. Het doel zal men steeds voor oogen dienen te houden nl. verkoo- pen, daarna hoe men inkoopt, admini streert en alle andere arbeid, die uit het hoofddoel voortvloeit Een zig-zag-vaart moet worden vermeden en gevaarlijke klippen dient men te omzeilen. Iedere zaak heeft een program noodig en dit moet men trachten te verwezenlij ken langs den kortsten, meest economi- schen weg. Doch dan dient in dit bedrijf de kapitein theoretisch en practisch goed onderlegd te zijn, zich voor 100 be wust van zijn verantwoordelijkheid, want hij arbeidt niet alleen voor zichzelf, maar is een deel van den middenstand, die een schakel vormt in het distributieproces. De bemanning, het personeel, dient paraat te zijn. Een patroon behoort geen commando's uit te Druilen, doch er voor te zorgen, dai door goede instructies ieder zijn taak kent en weet. De outillage van een zaak dient aan de eischen des tyds te voldoen, doch mag niet zoo luxueus zijn, dat de kosten niet terug te halen zijn. Een eerste eisch is orde en netheid. Maak van den winkel geen pakhuis, al dus spreker, je zult toch ook geen kolen laden in een passagiershut? De motoren in een zaak zijn verkoop kracht en geestdrift. De ondernemer dient de stuwende kracht te zijn en alles moet worden ingespannen om vaart in de onder neming te krijgen. De tijden van eb en vloed moeten nauwkeurig worden nagegaan, zoodat men kan zien in hoeverre deze in vloed hebben op het bedrijf. Dtt nummer bestaat utt 2 bladen Het 25-jarig bestaan der Openbare Leeszaal en Bibliotheek herdacht. (Stadsnieuws) Militair vliegtuig in de Waddenzee ge- stort2 gewonden. (Luchtvaart) Zes vliegtuigongelukken in het buiten land eischen 14 dooden. (Luchtvaart) Fascistische revolutie in Brazilië. (Buitenland) ZIE VERDEK EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN Aan de hand van eenige statistieken uit de jaren 1933, 1934 en 1935, wees spreker op de resultaten in het kruideniersbedrijf. Deze cijfers toonden aan, dat bij een groo- teren arbeid een kleinere belooning is ver kregen, zoodat hulp dringend noodig is. Ook van andere branches worden door het Economisch Instituut statistieken aan gelegd, zoodat men een goed overzicht krygt van den gang van zaken in verschil lende bedrijven Vervolgens besprak de heer Altena de onoordeelkundige stuwing, die men in som mige zaken aantreft, zoodat men alles en nog wat maar verkoopt. Voor elke zaak is een geëigende voorraad gewenscht en men dient na te gaan dat men de diep- gangsmaat niet overschrijdt. Een goed. kompas voor een zaak is een juiste boekhouding. Vele zakenlieden varen echter nog op het kompas van den ac» countant. Men weet dan wel of de zaak voor- of achteruit gaat, maar vindt tus- schentijds geen gelegenheid om bij te stu ren. Van iedere afwijking, hoe gering ook dient men als goed zakenman op de hoog te te zyn. Uitvoerig besprak spreker de nog veel te weinig bekende bruto-winst. Spreker gaf aan, hoe men deze op eenvoudige wijze kan berekenen. Verschillende factoren z.a, mode, breuk, enz., tasten het bruto-winst percentage aan. Iedere zaak dient tevens haar toppresta ties te kennen. Met een practisch staatje gaf spreker ophumoristische wijze aan, hoe men de prestaties van het personeel kan nagaan, benevens de gemiddelde be looning. Met een statistiek bewees de heer Altena dat het betalen van eeD slecht loon niet in het voordeel van de zaak is, want. dan kan men niet verlangen dat verkoopkracht wordt ontwikkeld. Alleen aan een behoorlijk loon, kan men behoor lijke eischen stellen. In vele zaken komt men te laat tot de ontdekking, dat men lek gevaren is en dat bet er op aankomtpompen of verzuipen. Al te weinig rekening wordt nog ge houden met de assurantie. Samen verze kéren beteekent voor den middenstander een voordeel. - By de concurrentie-mogelijkheden blijkt dat de grootste zaken niet altijd de gun stigste cijfers hebben, daar hun onkosten- percentage vee1 te hoog is. Met voorbeel den uit het textielbedrijf toonde spreker aan dat ook een klein schip voordeelig kan varen. De Christelijke middenstander mag nooit door unfaire middelen streven tot het overwoekeren van anderen, maar moet de concurrentie beschouwen als een edelen wedstrijd. Het is goed van tijd tot rijd een ac countant, belasting-consulent of advocaat als loods aan boord te nemen, maar de volle verantwoordelijkheid berust bij den ondernemer. Het Economisch Instituut maakt zee kaarten en stélt hen in staat buiten de gevaarlyke zóne te blyven. Een schipper, die niet voldoet komt in aanraking met den raad voor de scheep vaart. Maar is de verantwoordelijkheid van den middenstander niet even groot, hoewel hij niet voor een rechtbank kan worden gedaagd? vroeg spreker. Zijn ge weten en verantwoordelijkheidsbesef moet hem van onrechtmatige dingen weerhou den. Een hartelijk applaus beloonde den spre ker voor zyn enthousiaste rede. Een aantal vragen werd door den heer Altena uitvoerig beantwoord, waarby deze nog wees op den voorsprong en de kracht, welke de middenstand bezit boven de groote warenhuizen. De heer Hamming wekte allen op het Economisch Instituut de noodige gegevens t* verstrekken. In zyn propagandistisch slotwoord spoorde hy de ongeorganiseerde middenstanders aan zich te organiseeren, maar wees er met nadruk op, dat zij zich

Vlissingse Courant | 1938 | | pagina 1