EERSTE BLAD 76e JAARGANG - NUMMER 108 MAANDAG 9 MEI 1938 De verdere toelating van vluchtelingen wordt tegengegaan. STADSNIEUWS UIT DE PROVINCIE §cl»eMrlgms»cw linn Jew ting abonnementsprijs Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agent schappen gevestigd zijn 2.20 per kwartaal of 17 cent per week. Franco per post 2.50. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner woon plaats. Afzonderlijke nummers 5 cent per stuk. Ylfcsincvsche Courant UITGAVE FIRMA F. VAN DE VELDE Jr., WALSTR. 58-60, VLISSINGEN TEL. 10 - GIRO 66287 AD VERTENTIEPRIJ S Van 1—5 regels 1.25, iedere regel meer 25 cent Bi abonnement speciale prys. Reclames 50 cent per regel. Kleine adver tenties van 15 regels 50 cent, tedere regel meer 10 cent (max. 10 regels) Bi driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Alles bij vooruitbetaling. VERSCHIJNT DAGELIJKS, UITGEZONDERD OP ZONDAG EN ALG. ERKENDE CHR. FEESTDAGEN aangesloten bij het bureau voor publiciteitswaarde, ingesteld door de vereeniging „de neder i. an dsche dagbladpers" Mr. C. M. J. F. Goseling Minister van Justitie De Minister van Justitie heeft een rond schrijven gericht aan de procureur-gene raal bij 'de gerechtshoven en verschillende politioneele autoriteiten in zake het vluchtelingenvraagstuk. De stand van za ken is thans zoo, aldus de Minister, dat, sedert dit vraagstuk acuut werd, een 5-of 6-tal jaren verstreken zijn, gedurende wel ke een voortdurende toevloeiing van vluchtelingen naar ons land heeft plaats gevonden. Ons land herbergt dan ook vele duizenden van deze vreemdelingen. In plaats van een geleidelijke opklaring brengt de stand van het vluchtelingen vraagstuk toenemende moeilijkheden me de. Gedurende de afgeloopen jaren is ten aanzien van de toelating van vluchtelingen hier te lande, een in het algemeen tege moetkomend standpunt ingenomen. De re geering is van oordeel, dat de tot nu toe gevolgde gedragslijn beëindigd moet wor den. Verschillende belangen o.a. economi sche belangen en de nog steeds aanzienlijke werkloosheid hier te lande maken het noodzakelijk de verdere toelating van vluchtelingen hier te lande tegen te gaan. Een vluchteling zal voortaan als een cnge- wenschte vreemdeling te beschouwen zijn. Onder vluchteling wordt verstaan iedere vreemdeling, die onder den druk der om standigheden in het land, waar hij ver blijft of gevestigd is, dit land verlaat aan de omstandigheid, dat de vluchteling voldoende financieele middelen bezit mag geen reden ontleend worden hem hier te lande toe te laten of te laten verblijven. Zooals bekend is, wordt de grensbewa king versterkt en uitgebreid, hetgeen een betere wering ten gevolge zal hebben. Echter komt ook op de plaatselijke politie een ruimere taak van contróle en toezicht te rustenhet is van wezenlijk belang, dat de politie voortdurende en scherpe aandacht geeft aan de opsporing en uit leiding der bedoelde vluchtelingen, opdat de 'nieuwe gedragslijn tot haar recht' köme. Mocht in een enkel geval aannemelijk zjjn, dat werkelijk levensgevaar voor den vluchteling te duchten is by nlet-töelating of terugzending over de grens of mocht een bijzondere en gewichtige reden aanwe zig zijn, die twijfel doet rijzen of niet het Nederlandsch belang toelating bepaald wenschelyk doet zijn, dan kan de beslis sing van den Minister worden ingeroepen. De aangegeven nieuwe gedragslijn geldt slechts voor nieuw aankomende vluchtelin gen en degenen, die sedert 1 Maart 1938 ons land binnengekomen zijn. Het normale zaken-, toeristen- en grens verkeer zal uiteraard zoo weinig mogelijk belemmerd moeten worden. De nieuwe schepen voor de „Zeeland". Na afloop van de kiellegging voor de beide nieuwe motorschepen der stoomvaart Mij. „Zeeland" vereenigden de genoodigden zich aan een lunch in Grand Hotel „Britan nia". Aan tafel heeft de heer Th. M. de Meester, in zijn hoedanigheid van presi dent-commissaris der N.V. Stoomvaart Mij. „Zeeland" en ondervoorzitter van den raad van commissarissen der N.V. Mij. „De Schelde" de aanwezigen hartelijk welkom geheeten. In zijn speech memoreerde spr. dat het wel eerder voorgekomen zal zijn dat twee schepen op één helling gebouwd werden, dit is echter nog niet het geval ge weest bij den bouw van 2 mailschepen, zoo dat dit èn voor „de Schelde" èn voor de „Zeeland" wel een zeer bijzonder feit mag worden genoemd. Dit feit hebben wij heden herdacht, al- dus spr., en het kan gezegd worden dat dit voor beide maatschappijen een mijlpaal in het bedrijf beteekent, alhoewel het voor de „Zeeland" niet de eerste mijlpaal is. Veel bezwaren moesten overwonnen wor den alvorens het benoodigde bedrag van 6.000.000 gulden bijeen was, temeer omdat hiervoor regeeringssteun noodig was, het geen over heel veel instanties moet loopen, waarmede maanden en soms jaren ge moeid zijn. De tijd drong echter omdat de plannen tot nieuwbouw pas vasten vorm aannamen toen het benoodigde materiaal moeilijk te verkrijgen was en met den dag duurder werd. In dezen tijd echter en thans sprak de heer De Meester als president-commissaris der Mij. „Zeeland" hadden wij het voor recht te dren te hebben met een maat schappij als „de Schelde" die in het volle vertrouwen, dat de regeering uiteindelijk haar steun niet zou weigeren, zender dat een contract tot stand gekomen was, zich bereid verklaarde haar vollen steun te ver- leenen door, vooruitloopende op de uitein delijke beslissing, het voor den bouw benoo digde materieel aan te schaffen. Alles ligt dus thans klaar en om een beeldspraak te gebruiken is het gelijk een mecano-bouwstuk dat slechts in elkaar behoeft te worden gezet en de schepen zijn klaar. Wij mogen veronderstellen dat, wanneer straks de schepen gereed zyn, ook de ma chines voltooid zijn, zoodat dan de stapel loop kan plaats vinden. Er is wel eens gevraagd is het noodig om nieuwe schepen te bouwen gezien het feit dat de varende schepen toch nog goed zijn en zelfs aan hooggestelde eischen vol doen. Waarom dus onkosten maken voor nieuwbouw Hierop kan geantwoord worden dat de bestaande vloot gebouwd is voor den nacht dienst. Bovendien zijn wij als scheepvaart maatschappij blootgesteld aan de publieke -ïinie en op grom hiervan moeten wij vreezen dat het reizend publiek op den ur met de bestaande accommodatie geen genoegen meer zal nemen. Spr. bracht hulde aan den heer Blokland Visser voor zijn ontwerp van de eetzaal, waardoor het mogelijk is geworden vanuit de eetzaal een fraai uitzicht te hebben naar buiten. Al zy'n dus de varende schepen nog goed en al voldoen zij nog ruimschoots aan re delijke eischen, toch zag de maatschappij „Zeeland" zich mede met het oog op con- curreerende maatschappijengenoodzaakt tot nieuwbouw over te gaan. Om 1.15 uur vertrokken de heeren die van elders gekomen waren, terwijl de an deren nog eenigen tyd gezellig brj een ble ven. Wedvlucht postduiven. Zondag jl. hield de postduivenvereniging „De Vriendenkring" haar wedvluchten op onderstaande stations Vilvoorde, 72.4 K.M. Los 8.30 uur. Aan komst le prijsduif om 15 u. 5 m. 48 sec. Laatste prijsduif om 10 u. 31 m. 4 sec. De pryzen werden als volgt behaald J. H. Leidekkers le, 2e en 6e pr. M. van Bel- zen 3e en 7e pr.K. Marijs 4e, 5e en 8e pr. H. Peters 9e pr.J. J. Baak 10e pr. H. van Hoorn 11e pr. F. Temmerman 12e en 14e pr. C. Bosschaart 13e pr. Quivrain, 115 K.M. Les 8.30 uur. Aan komst le prijsduif 10 u. 48 m. 21 sec. Laatste pri'sduif om 11 u. 16 m. 8 sec. De pry zen werden als volgt behaald K. Marys le, 3e, 19e, 21e en 22e pr.M. van Belzen 2e en 15e pr.; B. de Ridder 4e pr. C. Bosschaart 5e, 18e, 20e en 23e pr. M. C. de Buck 6e en 8e pr.H. Mos 7e en 17e pr.C. Mommaas 9e, 12e en 14e pr. J. van Loenen 10e pr. A. Jonckman 11e, 13e en 24e pr.H. Leidekkers 16e en 25e prijs. De stand kampioenschap eerste 5 deel nemers luidt als volgtK. Maris 246 p. M. van Belzen 198 p.A. Jonckman 164 p. M. C. de Buck 155 p.J. H. Leidek kers 134 p. Stand kampioenschap aangewezen duif M. van Belzen 21 p. M. C. de Buck 21 p J. H. Leidekkers 21 p.B. J. Peters 11 p.C. Bosschaart 10 p.H. Mos 8 p. Opbrengst Reclasseeringsdag. De Zaterdag gehouden speldjesverkoop ten bate van de Reclasseering, heeft hier ter stede c.a. 472 opgebracht. Vlissingsch scheepvaartnïeuws. Aangekomen; „Prinses Juliana" van Harwich (verwacht) Nederlandsche m.s. „Despatch" van Antwerpen„Vled- derveen" van Londen naar Utrecht„Jan tje Epplena" en „Eton" van Londen „Heemskerk" van Huil Belgische lichter „Fraternité 8" van Brugge naar Rotter dam Engelsch s.s. „Silverlarch" van Rot terdam, lossen S.H.V. Om te bunkeren: Nederlandsche m.s. „Argo" van Riga „Sumatra" van ParEngelsch s.s. „St. Margaret" van Huil„Andoni" van Antwerpen Noorsch s.s. „Navarra" van Duinkerken. Vertrokken: „Mecklenburg" naar Harwich „Oranje Nassau" naar Rotter dam „Jantje Eppiena" n. A'dam „Eton" en „St. Margaret" naar Antwerpen „Ar go" naar Plymouth „Sumatra" naar Ko- penhage„Pia" naar Newcastle„Pin-, guin" naar Londen „Andoni" naar Avon- mouth „Navarra" naar Dcver Engelsch m.s. „Parkestone" naar Antwerpen. Villandry feestavond. Men schrijft ons o.m. De herstellingsoord vereeniging van personeel in dienst van spoor, tram en aan verwante transportondernemingen te Vlis- singen, Souburg en Middelburg heeft Za terdag een druk bezochte propaganda feest- vergadering gehouden in het Concertge bouw. De voorzitter van het feestcomité, de heer P. Bouman, leidde met een kort woord den feestredenaar, den heer J. F. Robbemond, hoofdbestuurslid van Villan dry in. Met trots meende deze spreker te mogen wijzen op wat eendracht vermocht ten opzichte van het herstellingsoord „Vil landry", hetwelk 17.000 leden telt en zoo veel zegen in de gezinnen der herstelde verpleegden heeft gebracht. Hij voegde hier eenige propagandistische woorden aan toe. Na de feestrede trad de Vlissingsche cabaret- en tooneelvereeniging „Ons Doel" op, met den „Jaarbeurs-demonstrant", welk nummer bizonder in den smaak viel. Hierna volgde prof. Hassan Ben Ali, die de aanwezigen door zijn goochelkunst en zijn neef Dickie hartelik heeft doen lachen. Na de pauze heeft „Ons Doel" een klucht in 2 bedrijven „Cel 13 is vrij" opgevoerd. Hierna heeft de heer Bouman dezen ln alle opzichten geslaagden avond gesloten onder danl: voor de beiangelooze medewer king aan mej. De Hondt en haar medewer kenden, den feestredenaar, „Ons Doel" en „Hassan Ben Ali". Een gezellig samen::.;ju volgde. Ongeval aan boord van de „Oranje Nassau". Zaterdagmorgen heeft aan boord van de mailboot „Oranje Nassau" een ongeval plaats gehad. Het schip dat vannacht naar Rotterdam is vertrokken om te dokken, werd Zater dagmorgen van de binnenhaven naar de buitenhaven versleept. Toen men de sluizen uitvoer, is de ca. 30-jarige matroos C. de R. met beide beenen bekneld geraakt tusschen een staaldraad, verbonden met de sleepboot „Frankrijk", en het stuurhuis. Natuurlijk schoten direct op hst hulpge roep andere opvarenden toe, doch het duur de nog eenige oogenblikken voor de onge lukkige uit zijn benarde positie verlost was. Teen het schip aan de ponton gemeerd was, werd de man per ziekenauto naar het ziekenhuis „Bethesda" overgebracht. De toestand van den man, die inwendige kneuzingen aan de beide beenen heef opge- loopen, is bevredigend. Nutsspaarbank. In de Nutsspaarbank Coosje Buskenstraat werden in de maand April 1014 inlagen ge daan tot een bedrag van 162.556.73 en 713 terugbetalingen tot een bedrag van 114.206.12. Er werden in die maand 64 nieuwe boekjer uitgegeven. Het aantal spaarders steeg tot 8385 en hun tegoed tot 3.213.973.67. Ter lediging werden aangeboden 59 s-A «aarbusjes, inhoudende 941.43 en met 3000 zegels werd bespaard ƒ150, welke be dragen op de spaarboekjes werden bijge schreven. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Het college van collectanten der Ned. Herv. gemeente te Den Haag heeft Zater dagmiddag aan de kerkvoogdy in de Groote Kerk het nieuwe doopvont overgedragen, da. ter gelegenheid van het 125-jarig be staan van het college van kerkvoogden is aangeboden. Te Amsterdam werd gisteren de korf balwedstrijd NederlandBelgië gespeeld, d'e in een 52 overwinning voor onze land- genooten is geëindigd. Het water wordt weer tjjdeljjk op kanaal peil gebracht. Morgenochtend is het rjjverkeer over de Schipbrug gestremd. Voor het uit het droogdok laten van een loodsvaartuig, zal het water morgenoch tend met het voormiddag hoogwater tijde lijk op het offieieele kanaalpeil worden ge-,s bracht, doch denzelfden dag weer worden afgelaten. Daarvoor zal het riverkeer over de schipburg gestremd zijn van 913 uur. Een ongewoon „straatconcert". Dat de luchtbeschermingsdienst in onze gemeente niet stilzit, is Zaterdagmiddag duiaelyk gebleken. Ir verschillende deelen van de stad is men dien middag vergast op een aange naam „concert". Op den montagewagen van de P.Z.E.M. waren nl. twee alarm sirenes opgesteld, nl. één die eigendom is vai den dienst alhier en één van een Rot- terdamsche firma, die deze kwam demon- streeren. Zooals bekend moeten deze appa raten de inwonenden bij een onverhoopten luchtaanval waarschuwen dat vijandelijke vliegtuigen in aantocht zijn. Men heeft nu proefnemingen gedaan om na te gaan hcever het geloei hoorbaar is, om zoodoende te kunnen berekenen hoeveel van dergelijke sirenes zouden moeten wor den aangeschaft. In verband riet. het stilliggen van „de Schelde" moest een en ander op Zaterdag middag geschieden. Terwijl de montage wagen op verschillende plaatsen stond op gesteld, hebben de heeren A. O. F. W. C. Gasinjet, hoofd van den luchtbeschermings dienst, L. L. Abrahamse, hoofd van den alai'meeringsdienst en ir. G. de Regt, hoofd van den maskeeringsdienst, tevens tech nisch adviseur voor deze aangelegenheid, zich per auto naar diverse punten der stad begeven om de geluidssterkte te contro- leerer Dat de sirenes een flink geluid kunnen produceeren, zal iedereen wel gehoord heb ben. Toen men bijv. op den Boulevard Ban- kert experimenteerde was het monotone ge loei in Tuinstad hoorbaar, niettegenstaande de wind in de richting van de zee stond. Laten wij hopen dat de apparaten nooit dienst behoeven te doen. Badhuis aan de Bonedijkestraat. Gedurende de week van 2 tot 7 Mei werden in het badhuis 476 baden genomen en wel 341 door heeren, 114 door dames en 21 door kinderen. Chr. Sociale Studieclubs in Zeeland. Zaterdagmiddag vergaderden te Goes onder leiding van den heer J. Schipper, secretaris van het Chr. Nat. Vakverbond te Utrecht de afgevaardigden van de Chr. Scciale Studieclubs in Zeeland om het werk der clubs in den afgeloopen winter to bespreken. De voorzitter merkte in zijn inleiding op dat het aantal van deze clubs nog te klein is. Het hoofddoel is de kern vorming in de verschillende plaatsen. Het is meer dan ocit noodig dat de leden der Chr. Vakbeweging zich op sociaal en eco nomisch gebied ontwikkelen. Daarna was er gelegenheid, tot bespre king. Verschillende afgevaardigden hadden wenschen en opmerkingen, waarmede zoo veel mogelijk rekening zal worden gehou den. Alle clubs één uitgezonderd moesten klagen over te weinig belang stelling. Door den voorzitter werd er krachtig op aangedrongen, dat alle aange sloten afdeelingen deze zaak zullen bespre ken. Deze arbeid moet in den volgenden winter met kracht worden voortgezet. Dierenbescherming. De afdeeling Zeeland van de Ver. tot bescherming van dieren, hield Zaterdag middag een receptie ter gelegenheid van haar 40-jarig bestaan in een der zalen van St. Joris te Middelburg. De voorzitter der afdeeling, de heer J. Kraamer, heette speciaal de aanwezige autoriteiten welkom en gaf een kort over zicht van het op 21 April 1898 oprichten der afdeeling op aandrang van jhr. L. J. Quarle9 van Ufford, eerelid der afdeeling, thans wonende te Den Haag. In 1921 heeft Vlissingen zich als afzon- derlyke afdeeling afgescheiden om ter plaatse meer intensief te kunnen werken. De oprichters waren hier de heeren C. L. van Woelderen, destijds directeur der s.m. „Zeeland", jhr. mr. J. A. Schaer en baron van Hardenbroek, burgemeester van Domburg. De tweede spreker was de Commissaris der Koningin, die zeide, in het najaar gaarne het beschermheerschap te hebben aanvaard. De heer H. van Poelgeest uit Leider dorp, vice-voorzitter van den Bond, hield een inleiding over de bescherming van dieren vroeger en nu. Veel is verbeterd na 1861, toen de Bond werd opgericht. De heer C. A. van Woelderen, burge meester van Vlissingen, wiens vader, zoo als hierboven reeds bleek, onder de voor bereiders en oprichters der afdeeling was, bracht hulde aan de oprichters, die nog steeds op de bres staan voor de be langen der dieren. In de aangrenzende zaal konden de aan wezigen de tentoonstelling bezoeken, waar op een groot aantal brochures, platen, op schriften enz., bieen was gebracht. Dit nummer bestaat uit 2 bladen De verdere toelating van vluchtelingen zal in ons land worden tegengegaan» (Pag. 1, eerste blad). Ernstig motorongeluk op den Nieuwen Vlissingschen weg. (Provincienieuws) Bij een botsing tusschen een politie* motor en een andere motorfiets wen den. te Amsterdam 3 personen gewond* (Gemengd nieuws). Er hebben tevens tal van andere ern» stige verkeersongevallen plaats gehad. (Gemengd nieuws). Het vliegveld Waalhaven wordt aan het R\jk verkocht. Rotterdam krijgt een nieuwe luchthaven in den Zestien» hoven-polder. (Luchtvaart)i Familiedrama in Limburg. (Gemengd nieuws), zie verdek eventueel laatste berichten Het werk van de Zeeuwsche Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer. Eenigen tijd geleden hebben wy reeds melding gemaakt van het plan van do Zeeuwsche Vereeniging voor Vreemdelin genverkeer om zgn. „trip-boekjes" uit te geven. Thans zyn niet alleen de boekjes» maar ook alle andere voorbereidingen ge» reed. Ten eerste is met alle betrokkea gemeenten thans definitief het stempelen, der boekjes geregeld. Het bestuur heeft op inlegblaadjes voor brieven en op kaartjes van steviger karton, die het gaarne alom in de provincis op zich daarvoor eigenende plaatsen ziet opgehangen, in het kort eenige mededeelingen gedaan over het trip-boekje. Laat iedereen en in de eerste plaats zij die direct belang hebben by een druk vreemdelingenbezoek, aan de verspreiding dezer kaartjes en inlegbladen medewerken» opdat een aantal stempelboekjes worde aangevraagd, grooter dan de verwachting op dit oogenblik reeds is. Het boekje vermeldt, dat prijzen worden beschikbaar gesteld voor hen die minstens vyf stempels verzamelen, voor hen die minstens 12 stempels hebben en ook voos hen die alle 20 stempels hebben, waarbij zoo noodig het lot beslist. Er zijn reeds zeer waardevolle prijzen toegezegd, maas het bestuur vertrouwt op haar aan tal» looze adressen verzonden circulaires,toe» zegging van nog vele andere pryzen te mogen ontvangen. Daar het boekje op zichzelf betrekkelyk kostbaar is, heeft het bestuur nog stem pelkaarten laten vervaardigen, die speciaal zullen worden verstrekt aan groote gezel schappen, scholen e.d. De leiders van een dergelyk gezelschap krijgen dan een stem» pelboekje, de overige deelnemers een kaart. Ernstig motorongeluk. De gehuwde, ruim 30-jarige B. uit Sou» burg reed gisteren op zijn motor langs den Nieuwen Vlissingschen weg. Ter hoogte van caf»' Lommerijk kwam B. by het achterop rijden van een anderen motorrijder op hei pas verlegde deel van den weg in het zand en slipte. Het motorrijwiel sloeg over den kop en B. bleef bewusteloos lig~eh. Dokter Simons constateerde een ernstige hersen schudding en een juist passeerend geeste lijke heeft B. bediend. Daarna is hij in hoogst ernstigen toestand naar het Gast huis te Middelburg overgebracht. MIDDELBURG Reclasseering. De collecte met speldjesverkoop ten bat© van de reclasseering bracht Zaterdag 329 op. Landbouwontwikkelingsdag 1938. Er was Zaterdag een byzonder groote be« langstelling in de kringen der Zeeuwsche landbouwers en hun echtgenooten voor den 9en ontwikkelingsdag, die in „St. Joris" te Middelburg werd gehouden. Mr. P. Dieleman wees er in zijn wel komstwoord op, dat de ontwikkelingsdageia in toenemende mate belangrijk worden. De eerste inleider was de heer A. Minder» hfud, directeur van ien Wilhelminapolder te Wilhelminadorp, die sprak over het on derwerp „Ervaringen betreffende het boe»

Vlissingse Courant | 1938 | | pagina 1