mm EERSTE BLAD 76e JAARGANG - NUMMER 107 ZATERDAG 7 MEI 1938 «inw dg«i «Strng TKantels Tlantelcostumes, Swaggers, en Japonnen HOOIJDONK Nieuwe opdracht voor „de Schelde" te verwachten. UIT DE PROVINCIE De nieuwe schepen voor de Stoomvaart Maatschappij Zeeland STADSNIEUWS abonnementsprijs Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agent schappen gevestigd zijn 2.20 per kwartaal of 17 cent per week. Franco per post 2.50. Voor het buitenland neme men een abonnement op net postkantoor zijner woon plaats. Afzonderlijke nummers 5 cent per stuk. Vllssingsche Courant UITGAVEFIRMA F. VAN DE VELDE Jr„ WALSTR. 58-60, VLISSINGEN TEL. 10 - GIRO 66287 ADVERTENTIEPRIJS Van 1—5 regels 1 1.25. ^edere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 50 cent per regel. Kleine adver tenties van 15 regels 50 cent, iedere regel meei 10 cent (max. 10 regels) Bij driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Alles bij vooruitbetaling VERSCHIJNT DAGELIJKS, UITGEZONDERD OP ZONDAG EN ALG. ERKENDE CHR. FEESTDAGEN De bedoeling is nu om langs de geheele grensstrook een controledienst in te stel len, hetgeen voor Limburg en Brabant reeds ver voor elkaar is, terwijl ook O.Z. Vlaanderen reeds hiermede bezig is. Hier in de streek is men al genaderd tot LJzen- dijk e en nu is het de bedoeling om de rest van de grens bot aan Cadzand ook onder controle te krijgen. De bedoeling is niet om de kevers op te sporen, maar om straks na te gaan of er ook verdachte kale plekken in de aardappelvelden voor komen. Langs de geheele grens moet in de maanden Juni, Juli en Augustus deze ccn- tróle plaats vinden, bijv. eenmaal in de 14 dagen en elke medewerker krijgt dan wellicht een 5 k 6 H.A. te controleeren zij, die daar aan meedoen krijgen een aan stelling en een kleine vergoeding van mis schien een paar gulden per H.A. Inleider deelde nog een en ander mede over de ontwikkeling van het schadelijke insect, waarna bij rondvraag zich een tien tal der aanwezigen bereid verklaarde aan de controle mede te werken. Met algemeene stemmen werd nog be-" sloten subsidie te verleenen voor proefvel den in de afdeeling Sehcondijke. MIDDELBURG De brandweer actief. De brandweer is gisteren verschillende malen actief geweest. In den vroegen morgen, omstreeks half 5 werd een schoor steenbrand ten huize van Van Klinken aan den Kinderdijk gebluscht. Des middags bluschte de brandweer den binnenbrand aan den Achtersingel, terwijl zij des avonds om 5 uur en om 6 uur in de Gravenstraat een onderzoek instelde en afdoende maatregelen moest nemen om te voorkomen dat brand ontstond in perceel 42, waar schilders den gevel hebben afge brand en dit de goot aan het smeulen had gebracht. Had men de eerste maal de schildersladder tot zijn beschikking, den tweeden keer werd gewerkt met de ma- gyrusladder van de brandweer. Werkverschaffing. Gedurende het eerste kwartaal hebben werken in werkverschaffing plaats gehad aan de Nadorstplaats, Puinplaats, de rij wielpaden aan den Ouden Vlissingschen weg, de hulpkazerne, het halen van zand voor de Dokhaven, verbetering van ver schillende wegen van het sportterrein en der plantsoenen. Aldus blijkt uit een ter zake aan den gemeenteraad overgelegd rapport van B. en W. Dit nummer bestaat uit 3 bladen en een kindercourant. Hedenmorgen is de kiel gelegd voor de nieuwe mailbooten van de Stoomvaart Maatschappij „Zeeland". (Stadsnieuws) Een Leidsch professor ontkent dat Marnix van St. AJdegonde te Souburg begraven zou zijn, (Kunstrubriek) Het Amsterdamsche Concertgebouw bestaat 50 jaar. (Kunstrubriek) ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN Geen onderzoek naar onderaardsche gangen, In de raadsvergadering van October jL heeft de heer Jeronimus gevraagd of er geen aanleiding was door een wichelroede loopster of looper een onderzoek te doen instellen naar eventueel aanwezig zijn van onderaardsche gangen in deze gemeente, die van belang zouden kunnen zijn voor de luchtbescherming. B. en W. deelen thans mede, dat zij geen termen hebben kunnen vmden om voorstellen tot zoodanig onder zoek te doen. Wij ontvingen nieuwe zendingen U kunt vrijblijvend onze show room binnenlopen en V over tuigen van de aparte genres en toch voordelige prijzen. Maison HENDRIKSTRAAT 20. In het jaarverslag van de N.V. Rotter- damsche Lloyd wordt o.m. medegedeeld, dat onderhandelingen met de Kon. Mij. „de Schelde" over den bouw van een snelvarend passagiersschip in een vergevorderd sta dium zijn. Eerlang hoopt de Lloyd tot be stelling te kunnen overgaan. Dit schip zal dan in den aanvang van 1941 worden ge leverd. bestaan, geld en naam, doch ook de gene genheid van een jeugdig paardrijdster. Alles dreigt opnieuw ineen te storten, als. hij zich weer in Weenen waagt, waar hij zelfs in een circus neerstort uit zijn ge vaarlijke vlucht. De ontmaskering van den waren schul dige en het opbiechten van de juiste toedracht brengen echter een goed slot. De man met de parapluis is een pittig gespeelde detective-film. Le vendig en vlot, met geheimzinnige en span nende momenten. Natuurlijk is er een lief meisje met kuiltjes in de oolijke wangen, een gladde reporter en, ja, het hondje van den laatste. En dit blijkt een betere de tective te zijn dan alle rechercheurs van Scotland Yard, die op het spoor worden gezet van de sinistere verschijning, die een gedeelte van mistig Londen op zoo'n lugubere wijze in beroering brengt. Dat dr: vroolijke noot in de moderne, misschien wat' naïeve, vertelwijze van dit soort film, welke echter vaak tot „griezelijkheid" plotseling omslaat, niet vergeten wordt, spreekt wel vanzelf. Dankbetuiging van H.KJH. Prinses Juliana. De bond van buurtvereenigingen „Oranje en Vlissingen" heeft v ■-> H.K.H. Prinses Juliana een dankbetuiging ontvangen voor de gelukwenschen aangeboden ter gelegen heid van haar verjaardag. Handelsregister Kamer van Koophandel voor de Zeeuwsche Eilanden (Middelburg). Nieuwe inschrijvingen: Coöp. Kolenvercen. „Zierikzee", G.A. te Zierikzee. Wijzigingen: P. C. Oele, Kloetinge, timmer- en aanne mersbedrijf Corn, van Strien, Goes, toe- ring- en autobusbedrijf N.V. The Vitrite Works, Middelburg, vervaardiging van gloeilampenfittings en pletterij. Opheffing: Firma Renierse en Bosdijk, Middelburg, timmerlieden, metselaars en aannemers. Bewerkingspremie vlas oogst 1937. Wij vernemen van bevoegde zijde, dat voor het vlas van den oogst 1937 met in gang van 9 Mei a.s. de bewerkingspremie wordt verhoogd tot 40 per h.a. voor wa ter root klasse 1, terwijl de uitkeeringen voor andere bewerkingsmethoden en klas sen naar evenredigheid zullen worden ver hoogd. Dit geldt voor alle vlas, dat met ingang van genoemden datum tot nadere aankon diging van telers zal worden gekocht. De strijd tegen den coloradokever» Thans wordt ook In West-Zeeuwsch- Vlaanderen een contröle-dienst inge steld. Vrijdag hield de Bond van oud-leerlingen van landbouw cursussen in W.-Z.-Vlaande- ren in hotel Du Commerce te Oostburg een spoedeischende algemeene vergadering. De voorzitter, de heer Joh. ie Clercq, deelde mede, dat deze vergadering be doeld was om te komen tot instelling van een bestrijdingsdienst van den Colorado kever niet enkel met het oog op het directe gevaar, vernieling van aardappel velden, maar ook vooral tegen het indirec te gevaarbelemmering of vernietiging van den export. Spreker verleende daarna het woord aan den heer Koem m, contro leur bij den pJantenziektenkundi gen dienst, die wees op het feit, dat in het irorige jaar hier te lande en wel in de provincies Lim burg en Noord-Brabant drie haarden van dezen hoogst gevaarlijken kever waren ont dekt voorzoover zijn twee dezer haarden totaal uitgeroeid, maar de derde werd pas ontdekt toen de kevers reeds aan het vlie gen waren wel zijn alle mogelijke midde len toen aangewend, maar er is niet de minste zekerheid, dat alle sporen zijn ver nietigd. Hedenmorgen werd de kiel gelegd Wij hebben indertijd uitvoerige artikelen gewijd aan de nieuwe mailschepen die bij de N.V. „De Schelde',' in opdracht van ue Stoomvaart Maatschappij „Zeeland" zullen worden gebouwd. De lezer zal zich dus in groote lijnen de bijzonderheden weten te herinneren, zoodat wij thans volstaan met mede te deelen dat hedenochtend de kiel werd gelegd voor deze beide moderne schepen. Men vindt van dez-» plechtigheid enkele nadere bijzonderheden elders in dit blad. Teraardebestelling L. T. B. Brand. Gisteren vond te Utrecht de begrafenis plaats van onzen zoo noodlottig om het leven gekomen stadgenoot den heer L. T. B. Brand. Tegen half drie had zich ln de aula van de 2e begraafplaats een talrijke schare verzameld rondom de onder kransen en bloemstukken bedelven baar. Daar werd in de eerste plaats het woord gevoerd door den heer J. W. Romijn, hoofd van het telefoondistrict Vlissingen, die de goede eigenschappen van den overledene schetste. Niet alleen als chef maar ook als vriend herdacht hij den ontslapen mede werker. Spr. memoreerde de groote ont steltenis, die het plotseling verscheiden onder het personeel van het telefoondis trict had veroorzaakt en eindigde met een „Rust zacht" te wenschen namens dat personeel. Vervolgens sprak namens de Vereeni- ging van hoogere ambtenaren der P.T.T. de heer J. Duns, adjunct hcofd van het telefoondistrict Vlissingen, woorden van herdenking en afscheid. Tenslotte sprak de heer Kuiper namens het bureel-personeel een gevoelig woord van afscheid en waardeering. Een broer van den overledene dankte voor de betoonde belangstelling. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tydinghal. In den in aanleg zrjnden snel verkeers weg, die van Haarlem rechtstreeks naar het Gooi leidt, is te Ouderkerk over den Amstel een electrische klapbrug gebouwd, die thans gereed is. De beide onderzeebooten O 11 en O 16 zijn Vrijdagmiddag in de Amsterdamsche haven aangekomen, waar ztj ligplaats heb ben genomen aan den steiger van Van Es Van Ommeren. Een Esperanto-avond. Men schrijft ons o.m. Gisteravond trad voor de afdeeling Vlis singen van Arbeiders Esperantisten voor een geheel gevulde zaal in het Concertge bouw op de heer A. Weide uit Denemar ken met het onderwerp „Een reis door Denemarken". Als genoodigden waren aanwezig de af- deelingen Souburg en Middelburg, de Katholieke Esperanto-club alhier en vele anderen. Ook de wethouder van onderwijs, de heer W. P. Edelman, gaf weer bljjk van zijn belangstelling. Na een welkomstwoord van den voor zitter begon de heer Weide met een indruk te geven van zijn doorreis door Nederland. Nederland mag er op allerlei gebied zfln. Vooral de natuur en speciaal de bloeiende boomgaarden vond hg prachtig. Anderzijds had hem het meest de armoede in de pro vincie Drenthe getroffen. Hierna gaf spreker een overzicht van zijn bevindingen met esperanto. Velen den ken dat zij met Engelsch overal terecht kunnen, doch ik zeg, aldus spr., dat een wereldtaal meer dan noodig is, om con tact te hebben met de groote massa. Voor- ai met het oog op het moderne verkeer en den geest van broer- en zusterschap onder de volken. Om goed te kunnen begrijpen, dat wij allen broeders en zusters zijn, niet gescheiden door grenzen, nationaliteit of ras, beval hij aan een internationaal con gres bij te wonen. Hierna ging de heer Weide over tot zijn orderwerp. Aan de hand van prachtige filmplaatjes reisden de aanwezigen door het mooie Der.emerken, terwijl spreker op een zeer duidelijke en aangename wijze over Denemarken en zijn bevolking ver telde. Aan het eind werd de spreker met een hartelijk applaus beloond. De voorzitter sloot hierna de bijeen komst onder dankzegging voor de groote opkomst en in het bijzonder dankte hij den heer Weide voor zgn prettige en leerzame uiteenzetting en den heer Edelman voor zijn betoonde belangstelling. VHssingsch scheepvaartnieuws. Aangekomen: „Prinses Juliana" van Harwich (verwacht) Nederlandsch m.s. „Pia" van Antwerpen. Om te bunkeren: Grieksch s.s. „Dirphys" van Duinkerken Deensch s.s. „Skodsborg" van Gdynia „Bes" van Lon den Fransch s.s. „Poitiers" van Havre Deensch s.s. „Rosenborg" van Rouaan. Vertrokken: „Mecklenburg" naar Harwich „Pia" en „Catharina" naar Lon den „Dirphys" naar Montreal „Skods borg" naar Bordeaux „Bes" naar Dundee; „Poitiers" naar Hamburg„Rosenborg" naar Narvik. „Alhambra"-theater. H. M. de Koningin te Vlissingen met de snelle reportage over het jongste Ko ninklijk bezoek aan onze Soheldestad is het Polygoon-nieuws verrijkt. Men ziet <je aankomst voor de Zeevaartschool alhier, boort een gedeelte van de rede, aan schouwt de onthulling en de kranslegging, woont opnieuw het vertrek van H. M. bij. Paramount zet de gebruikelijke reeks van oorlog en oorlogsvoorbereiding voort, doch wisselt af met sport en modern ver voer in Ethiopië. De glazen kogel is een rustig gespeelde Duitsche film met eenvoudige intrige. Door valsche beschuldi gingen wordt een man veroordeeld, doch weet uit de gevangenis te ontsnappen en naar Amerika te vluchten. Een luxueuse Weensche schcone, die werkelijk dien naam verdient, is de oorzaak der tragedie. In Amerika zakt de voormalige, Weensche aristocraat steeds dieper, welke gang fil misch goed getroffen is. Zgn redding komt onverwacht, doordat hij een kans krjjgt als circus-artist op te treden. In een rollenden glazen kogel waagt hjj ieder en avond voortaan zijn leven. Zoo wint hij een nieuw „Waf is dat een verschil met de vorige keer! Maar nu heb ik ook weer Persil gebruikt. Eens heb ik me laten verleiden tot een goedkoop zelfwerkend wasch- middel dat gebeurt me nooit meer! Voor de wasch gaat er boven Persil!''

Vlissingse Courant | 1938 | | pagina 1