m "z, H'<y müw/kauwen DESKUNDIG SPORT KAUW REGELMATIG 5 CENT KERK- EN SCHOOLNIEUWS Toegelaten tot de evangeliebediening. Na het gehouden examen heeft het pro vinciaal kerkbestuur van Zeeland toegela ten tot de evangeliebediening in de Ned. Herv. Kerk de heer A. M. Knottnerus, theologisch candidaat te Sebaldeburen. Gespannen verhouding tusschen het Vaticaan en Duitschland. De Paus heeft bevel gegeven het Vati- caansche museum en de sehilderijenverza- meüng te sluiten tijdens den duur van Hit- Iers bezoek aan Italië. tf O De „Regime Fascista" doet heftige aanval len op de „Osservatore Romano". Het fas cistische blad schrijft„Het zwijgen van de „Osservatore" (over Hitler's bezoek) heeft wel geen beteekenis, doch het blad laat zich weer eens de gelegenheid ontgaan om gebeurtenissen van enorme internatio nale beteekenis in alle kalmte te beoordee- len. Als men uit politieke overwegingen vrijmetselaars en joden schaamtelooze eer betuigingen bewijst, als men de bondgenoo- ten der communisten en de vrienden van hen, die de geloovige Spanjaarden hebben afgeslacht, rijkelijk met eer bedenkt, is het eenvoudig onnoozel een dergelijke houding aan te nemen tegenover den Ftihrer en het volk, dat jegens do geheele Italiaansche r.atie een zoo eerlijke en moedige solidari teit getoond heeft. Deze houding van het orgaan van het Vaticaan schaadt noch het fascisme noch het nationaal-socialisme, het schaadt enkel en alleen de kerk, die buiten de grenzen van Italië reeds in volledige anarchie leeft. Men kan op deze wijze de bewondering van de vrijmetselaarsloges, de synagogen van het communisme, en ook die der Roomsch-Kathoüeke politicasters wekken, maar de ernstige geestelijkheid, de goede Roomsch-Katholieken worden zeer ontstemd". MARINE EN LEGER Bezoek van Hr. Ms. O 16 en O 11 aan de hoofdstad. Voor een bezoek van enkele dagen zijn hedenmiddag in Amsterdam aangekomen Hr. Ms. O 16 en O 11. De beide schepen liggen gemeerd aan den gemeentesteiger P. aan de De Ruyterkade. Maandagmor gen zullen de O 16 en O 11 weder naar zee vertrekken. De Marine in Ned.-Indië. Overgeplaatst van de Marinekazerne „Oedjoeng" naar Hr. Ms. „Soerabaja" de officier van administratie der 2e klasse J. C. Meershoek van Hr. Ms. „Soerabaja" naar de Marinekazerne „Oedjoeng" de offi cier van administratie der 2e klasse W. F. C. Vutfk. Geplaatst bij het Marinevliegkamp „Mo- rokrembangan" de officieren-vliegers der 3e klasse J. F. Vonk en J. B. Sanders, bei den verwacht uit Nederland. Opgave overgeplaatste onderofficieren der Marine. Sergt. monteur D. Stolk van van Speijk naar O.Z.D.sergt. vliegtuigm. (M) H. Kruizinga van de Kooy naar Kazerne Am sterdam en tewerkgesteld by de K.L.M. Op 27 April zijn per m.s. „Johan de Witt" uit Oost-Indië in Nederland terugge keerd Adj. onderoff. machinist L. Valster, sergt. vliegtuigm. (M) W. F, J. Roomer, sergt. torp. P. Blokker, sergt. geschutma- kers E. Spreeuw, M. P. Manni, sergt. zie- kenverpl. A. Meertens. Voor de defensie. Aan vrijwillige bijdragen voor de ver sterking van de defensie is tot op heden ontvangen 115.385.45, w.o. 10 van een gepens. onderwijzeres te Vlissingen. De Vereeniging voor Nationale Veilig heid heeft sinds de vorige opgave 2088.50 ontvangen. Het totaal der bijdragen sinds het begin der inzameling bedraagt nu 109.011.08. Het gironummer der vereeni ging is 287177, Den Haag. LUCHTVAART De overdracht van Waalhaven aan Defensie. In de gistermiddag te Rotterdam gehou den raadsvergadering heeft de burgemees- ster, mr. P. Droogleever Fortuyn, medege deeld, dat binnen enkele dagen den raad volledige inlichtingen zullen bereiken over de onderhandelingen met de regeering be treffende de overdracht van het vliegveld Waalhaven aan Defensie. Van den aan vang van deze langdurige onderhandelin gen af heeft Rotterdam zich op het stand punt gesteld, dat er van overdracht van Waalhaven alleen sprake zou kunnen zijn indien Rotterdam het burgervliegveld zou kunnen verplaatsen naar elders in Rotter dam of haar onmiddellijke nabijheid. Vervoersr es uitaten AmsterdamBatavia- Iyn van de 1LL.M Over het eerste kwartaal van dit jaar produceerde de K.L.M. op haar Amster damBatavia-lijn 1.833.600 ton/K.M. tegen- ovr.' 811.200 ton/K.M. over hetzelfde tijd perk in het vorige jaar. Dit bete eken t een stijging van niet minder dan 128 De verkoop van dit bedrag beliep 1.074.262 ton/K.M., hetgeen 65,3 meer is dan in het eerst" kwartaal van 1937, dat 649.979 ton/K.M. opleverde. Vergeleken met het vierde kwartaal van 1937, dus na de invoe ring van den driemaal wekelijkschen dienst, •valt er een toeneming van bijna 5 te constateeren. Het totale vervoer van brief post vertoonde met 405.754 ton/K.M. een stijging van 81,5 en vergeleken met de laatste periode van 1937 een vermindering van 4 In de pakketpost was een stijging van 37,5 waar te nemen. In deze eerste drie maanden van dit jaar werden 1229 passagiers vervoerd, tegenover bet vorig jaar in dezelfde periode 849. Het totaal passagiersvervoer gedurende het eerste kwartaal kwam iets boven het vervoer van het vierde kwartaal van het vorig jaar, doch bleef nog iets beneden dat van het derde kwartaal van 1937, toen de dienst nog tweemaal per we-sk werd uitge voerd. Dit is uitsluitend te wijten aan de resultaten van het vervoer in de uitgaande richting. Ged"rende het eerste kwartaal 1938 werden gemiddeld per vlucht 4,1 plaat se uitgaand en 5,4 plaatsen thuiskomend verkocht. Het vervoer van bagage hield vrywel gelijken tred met het passagiers vervoer, in totaal bedroeg het 99.340 ton/K.M. met een stijging van 43,7 Ook het vervoer van goederen kon zich dank zrj een grootere laadruimte beter ontwikke len en bedroeg 120.083 ton/K.M., met een stijging van 104,9 Uit een en ander blijkt dat over het al gemeen een bezettingsgraad van 58,6 werd bereikt, tegenover het vorig jaar een v° 80,1 Dit cg'fer bedroeg in bet vierde kwartaal van 1937 56,7 Luchtverkeer in midden-Europa. Officieel wordt te Boedapest medege deeld, dat op een conferentie tusschen vertegenwoordigers van Hongaarsche en Tsjechoslowaaksche luchtvaartautoriteiten besloten is tot instelling van een geregeld luchtverkeer BoedapestPraag en van lijnen naar Warschau, Helsinki en de rand staten. Dr. Eckener naar de Vereenigde Staten. Dr. Eckener is gisteren vertrokken naar Amerika, waar hij na door president Roo sevelt ontvangen te zijn, besprekingen zal voeren over verkeersproblemen. Nieuw Britscb militair vliegtuig. Een van de belangrijkste inzendingen van het paviljoen van de militaire lucht macht op de tentoonstelling te Glasgow is het nieuwe Hawker Hurricane éénpersoons jachtvliegtuig. Met een dergelijk vliegtuig heeft de escadrilleleider Gillan in een nacht van Edinburg naar Londen gevlogen in 48 minuten. De afstand tusschen beide steden bedraagt 327 mijl. By de opening van de tentoonstelling heeft de Britsche minister van luchtvaart bijzonderheden medegedeeld over het nieuwe toestel. Het toestel kan gemakkelyk gehanteerd worden en heeft een landingssnelheid van 60 mijl per uur. De maximumsnelheid bedraagt ongeveer 330 myl per uur. Het vliegtuig is een me talen laagdekker. De plaats van den be stuurder is geheel ingebouwd, het landings gestel kan tydei-s de vlucht worden inge trokken. De motor is een Rolls Royce Mer lin van 990 tot 1050 paardekracht met wa terkoeling. De bewapening bestaat uit een batterij van 8 Browning-mitrailleurs, inge bouwd in de vleugels. In de laatste maanden heeft de eerste escadrille van deze vliegtuigen veel gevlo gen en alle proeven zijn met succes be kroond. Derhalve heeft het ministerie een groot aantal van deze toestellen besteld. Vrouwen by de Turksche luchtmacht. Een aantal Amerikaansche bombarde mentsvliegtuigen, dat door Turkije is aangekocht, zal worden beproefd door de eenige vrouwelijke vliegerofficier der we reld, Sabiha Guektsjen. In de eerste weken van Juni zal luitenant Guektsjen met een van de toestellen alleen een vlucht maken naar de verschillende hoofdsteden van de Balkan. Vervolgens zal zij als commandant van een escadrille vliegtuigen allen be mand met vrouwen, een rondvlucht maken naar de hoofdsteden van de Balkan om te toonen, wat de Turksche vrouwelijke piloten kunnen. Luitenant Guektsjen zal ook deelnemen aan de grocte manoeuvres van het Turk sche leger, vloot en luchtmacht, welke binnenkort in de omgeving van de Zee van Marmora zullen worden gehouden. opgebouwde reclame campagnes voor een goed artikel, of een goede zaak, systema tisch in couranten ge voerd moeten slagen. SCHEEPVAARTBERICHTEN DE „STATENDAM" STOPT MIDDEN OP DEN OCEAAN. En redt daardoor het leven van een hof meester, die geopereerd moest worden. Naar wij vernemen, heeft het stoomschip „Statendam" van de HollandAmerika- lijn, dat gisteren in de Rotterdamsche ha ven van de laatste reis naar New York is teruggekeerd, dezer dagen ergens midden op den Atlantischen Oceaan gedurende on geveer een uur stil gelegen, omdat bij één der hofmeesters een acuté blindedarmont steking werd geconstateerd en onmiddellijk operatief ingrijpen noodzakelijk bleek. Gedurende de operatie, welke werd ver richt door den scheepsdokter, den heer T. Cassidy, geassisteerd door twee passa giers, nl. de doktoren J. W. Crawford uit San Francisco en J. P. Greenhill uit Chi cago, werden de machines stopgezet. Na aankomst van de „Statendam" in de Rotterdamsche haven is de hofmeester overgebracht naar een ziekenhuis. Zijn toe stand is vooruitgaande. De Suezkanaal Maatschappy. In het jaarverslag van de Suez-kanaal Maatschappy over het verkeer in het af- geloopen jaar worden de volgende cijfers gepubliceerd. Er passeerden 268 oorlogs- en troepentransportschepen, daarvan wa ren 161 van Italiaansche en 78 van Engel - sche nationaliteit. In totaal passeerden 6635 schepen met een gezamenljjken in houd van 50.747.183 ton het kanaal. Daar van waren 3073 schepen van Engelsche, 1175 van Italiaansche, 534 van Duitsche en 432 van Nederlandsche nationaliteit. V O E 1 BAL? De competitie van a.s. Zondag. De promotie- en degradatiecompetitie der 3de klasse brengt a.s. Zondag op het Zeeuwen-terrein de twee plaatselijke clubs de Zeeuwen en de Eiland Boys tegen elkaar in het veld. Allerlei factoren wijzen hier in de richting van een zege voor de ontvan gende vereeniging, die daarmede haar pun- tenaantal op 6 kan brengen en tegelijk haar positie zou verstevigen. Deze wedstrijd wordt geleid door scheidsrechter Gcenen. Gudok is by Terneuzen te gast. Deze twee clubs staan in puntenaantal gelijk. De thuisclub zal een ernstige poging onderne men om door een zege revanche te nemen voor de in Tilbii"g geleden 31 nederlaag. Wy zijn geneigd Terneuzen een goede kan3 op succes te geven. Referee Groffen is met de leiding belast. Referee Groffen is met de leiding belast. De promotie-competitie der 2de klasse wordt voortgezet met de ontmoetingen Bley- erheideHero en de ValkMiranda. Blijer- heide is op den goeden weg zich in de eer ste klasse te handhaven. Zij heeft reeds twee overwinningen op haar rekening staan. De derde zege mag voor a.s. Zondag verwacht worden. De Valk schijnt de grootste concurrent van de eerste-klassers te zullen worden. Haar achterstand op de leiders bedraagt twee punten. Wij vreezen, dat de kampioen van n C hét a.s. Zondag op het Valkens- waard-terrein tegen de Brabanders zal moeten afleggen. KORFBAL: Zomercompetitie Z.K.B. Wedstrijdprogramma voor Zaterdag a.s. Afdeeling I, 2e klasse A. Te Middelburg: Swift IIV.M.S.V. H.B.S. I—Madjoe H. Swift II en Madjoe II, die de beste winstkansen hebben, zullen er goed aan doen hun tegenstanders niet te onderschat ten, daar V.M.S.V. een club is, welke mo- detelt in de Zeeuwsche korfbalwereld en het spelpeil van H.B.S. I zich in stijgende lijn beweegt. Afdeeling I, 3e klasse. Te Vlissingen Mad jee HISwift IV. Te Domburg DomburgV.K.V. In eigen huis zal Madjoe HE de Middel- burgsche gasten wel weerstaan, terwijl, na het succesvolle debuut van Zaterdag jl., het de K.V. Domburg wellicht gelukt om, mede gelet op 'net eigen-veld-voordeel, tegen Veere succes te boeken. BILJARTEN: Een biljartwedstrijd. Gisteravond vond in het Cornerhouse te Vlissingen de eindwedstryd plaats tusschen de biljartclub C. B. C. aldaar en de bil jartvereniging „De Beurs" uit Goes. De wedstrijden werden volgens gemiddelde ge speeld. De stand na de in Goes gespeelde partijen was 115 voor de Beurs. Tenslotte zijn de wedstrijden in een 19 13 overwinning voor de Goesche biljartver- eeniging geëindigd, die daardoor in het be zit van den uitgeloofden beker gekomen is. RECHTSZAKEN RECHTBANK TE MIDDELBURG. Zitting vatn 6 Mei 1938. Verduistering en valschheid tn geschrifte. A. P. C., notarisklerk, 37 jaar, wonende te Hulst, had zich te verantwoorden we gens verduistering en valschheid in ge schrifte. Hy zou nL in de jaren 1937 en 1938 te Hulst, toen hij penningmeester was van de afdeeling Hulst en omstreken van de Vereeniging tot bevordering van de bijenteelt in Nederland, in die kwaliteit op verschillende data, verschillende geld sommen tot een gezamenlijk bedrag van ongeveer 188 hebben verduisterd door zich die gelden die aan zijn vereeniging, in ieder geval aan andere personen dan verdachte, toebehoorden, wederrechtelijk te hebben toegeëigend. Bovendien heeft verdachte in Januari 1938 te Hulst, een quitantie opgemaakt, waarbij zekere J. Wouters verklaarde, van de afdeeling Hulst en omstreken van de Vereeniging tot bevordering van de bijen teelt in Nederland, een bedrag van 60 re hebben ontvangen voor gemaakte reizen en deze quitantie valschelyk te hebben on derteekend en gedagteekend, met het oog merk om die quitantie als echt en onver- valscht te gebruiken. Verdachte was verschenen en zei thans wHfcr*' Bescherm Uw tanden en U be schermt Uw gezondheid. Het tan denpoetsen alléén is echter niet voldoende U moet behoorlijk kauwen U heeft Wrigléy's noo- dig. Het masseert Uw tandvleesch en verwijdert de voedselresten tusschen Uw tanden. Door de groo tere speekselafscheiding bevor dert het bovendien de spijsver tering. Wrigléy's is onmisbaar om U frisch en monter te houden, PER PAKJE WRIGLEY te Rotterdam te wonen. Toen den eersten keer de kas werd gecontroleerd had hij reeds geld te kort, doch verklaarde dat het niet aanwezige geld op de giro was gestort, wat later is gebleken onjuist te zijn. Verdachte verklaarde zijn eigen in komsten en de gelden van de Vereeniging niet apart te houden. De voor de bijen benoodigde suiker, die hij te Wageningen bestelde, werd accijns vrij geleverd tegen 7 V2 cent de K.G. en werd aan de leden der bijenvereeniging ter beschikking gesteld tegen 9 y2 ct. per K.G. De vereeniging verdiende dus 2 ct. per K.G. Ook het geld van den bijencursus ad 26, dat verdachte had moeten opzen den, behield verdachte en gebruikte hy voor eigen doeleinden. Het totaal tekort bedroeg 26 voor cursusgelden 60 voor autohuur en een bedrag dat voor byen- suiker werd besteed. Volgens verdachte bedroeg het tekort minder dan 188, zoo als in de dagvaarding staat. Op het oegen- blxk, zei verdachte, is alles aangezuiverd. Verdachte gaf toe de kwitantie met de handteekening van Wauters te hebben on derteekend. Hij deed dat, omdat hy toen een tekort had. Aanvankelijk heeft ver dachte de echtheid der handteekening vol gehouden, zeggende dat de vrouw van Wauters had geteekend. Door den rechter commissaris te Middelburg gehoord heeft hij pas de valschheid bekend. De president wees daarop verdachte op den ernst van zijn handelingen, daarbij opmerkende dat hij als notarisklerk daar van doordrongen moest zyn. Het feit is hem dan ook zwaarder aan te rekenen, dan wanneer een eenvoudig man zulks zo a hebben gedaan. De officier van justitie merkte in de eerste plaats op, dat de gelden die de deelnemende leden voor de auto-excursie aan verdachte betaalden, toebehoorden aan de Ned Vereen, voor bijenteelt. Wat betreft de cursusgelden. Het hoofd bestuur der betrokken vereeniging krijgt subsidie. Het afdeelingsbestuur betaalt de docenten wel, doch het hoofdbestuur is aansprakelijk, want de cursusgelden zijn niet toereikend voor het salaris van den docent. Wat betreft de suiker was de officier van oordeel dat verdachte daarvan ruim 67 verduisterde, terwyl ock een kaste kort van ruim 34 vaststaat. Ook de valschheid in geschrifte staat vast. Ver dachte heeft ellendige gezinsomstandighe den. Hy eigende de gelden toe niet voor zijn gezin maar om in België uit te gaan. Als clementie kan gelden, dan geldt dit voor de vrouw van verdachte, want hij. zelf verdient het volle pond. Eisch3 maanden gevangenisstraf. „Hy was bang voor zyn vrouw". J. de B., 35 jaar, kolenhandelaar te Ter neuzen, deed op 8 April 1.1. te Terneuzen brj de Marechaussee aangifte dat hy, verdach te, op 8 April 1.1. te Zaamslag door een viertal personen zou zyn aangevallen en mishandeld met het oogmerk hem te be- rooven. Hy zou op den grond zijn gewor pen en vervolgens zjjn mishandeld terwyl dé daders uit zijn zakken een portemonnaie inhoudende ongeveer 27 zouden hebben geroofd. Achteraf is komen vast te staan, toen de marechaussee op onderzoek uit ging, dat van verdachte's aangifte geen woord waar was. Verdachte ondervraagd gaf de feiten toe. Hy wist niet wat hy deed. Door het verlie zen van de portemonnaie was hy over zijn zenuwen heen. Verdachte bleef er bij het geld te hebben verloren. De Officier van Justitie was van mee ning dat verdachte thuis is gekomen zon der geld en bang voor zijn vrouw was. Hi; moest iets verzinnen. De Officier vond het een ernstig delict. De Officier is van mee ning dat verdachte de portemonnaie niet heeft verloren. De Officier eischt 2 maanden gevange nisstraf. Melk „gewasschen" P. I. V., 84 jaar, melkhandelaar, wonende te Uzendijke, was in hooger beroep geko men tegen een vonnis van den Kantonrech ter te Oostburg, waarbij hij wegens over treding van de Warenwet (melk verkoopen waaraan ongeveer 15 water is toege voegd) werd veroordeeld tot een geldboete van 150 of 30 dhts. De Officier van Justitie eischte bevesti ging van het vonnis waarvan hooger be roep. De verdediger van verdachte, mr. P. C. Adriaanse, bepleitte een lichtere straf. Overtreding van de Motor- en Rywiehvet. P. de K., 21 jaar, chauffeur te Breda, was in hooger beroep gekomen tegen een vonnis *an den Kantonrechter te Terneu zen waarbij wegens overtreding van de Motor- en Rijwielwet, werd veroordeeld tot een geldboete van 15 of 10 dhts. Eisch Bevestiging van het vonnis, waar van hooger beroep. Zware straf geëischt wegens veroorzaken van dood door schuld. De Amsterdamsche officier van justitie mr. J. W. Bcsch requireerde gistermiddag tegen een jeugdigen kantoorbediende, die terecht stond vcor de vyfde kamer der rechtbank, een gevangenisstraf van zeven maanden en intrekking van het rybewys voor den tijd van een jaar, wegens het veroorzaken van dood door schuld. Verdachte werdt ervan beschuldigd op 16 October hoogst roekeloos en onvoor zichtig met zijn auto te hebben gereden op den Naarderweg tu?schen Bussum en Hilversum, tengevolge waarvan een wiel rijder, die op het rijwielpad reed, werd aangereden en zoo ernstig gewond, dat hy enkele dagen later overleed. De verdediger, mr. R. Heeg, hield een uitvoerig pleidooi, waarin hij o.m. con cludeerde tot vrijspraak. Arrest 19 Mei. Vijftien verdachten voor de Groningsche rechtbank. Voor de rechtbank te Groningen speelde zich gisteren de nasleep af van de omvang rijke koper-, kunstmest- en graandiefstal- len, in Augustus van het vorig jaar te Delfzijl en omstreken gepleegd. In totaal stonden gisteren vyftien verdachten te recht, welke allen afkomstig zijn uit Delf zijl en omgeving. Vijf van hen zjjn gedeti neerd. Van de vijftien beklaagden traden er negen tevens als getuige op, terwyl bo vendien nog ioventien andere personen als getuige werden gehoord. Ten laste gelegd werden diefstal en heling. Deze zaak nam nagenoeg den geheelen dag in beslag. By na alle verdachten legden een bekentenis af. Na een uitvoerig getuigenverhoor eischte de officier van justitie tegen elf verdachten gemiddeld ruim één jaar gevangenisstraf. Tegen den garnalenvisscher J. Swart werd wegens zyn bemiddeling inzake het ver voer van gestolen graan 1000 boete, subs, twee maanden hechtenis geëischt. Voor drie d->r verdachten vroeg de offi cier vryspraak, nL voo" D. Dobma te Delf zijl, E. de Vrier te Farmsum en J. Huis man te DelfzijL Uitspraak 12 Mei a.s. Redacteur van „de Vrydenker" staat terecht als verdacht van godslastering. Voor de Haarlemsche rechtbank nad zich gistermiddag te verantwoorden de heer J. Hoving, voorzitter van de vrij den ners ver eeniging „de Dageraad" en redacteur van het orgaan „de Vrydenker". Hem was ten laste gelegd, dat hij zich schuldig nad ge maakt aan godslastering door in „de Vrij denker" van Januari j.l. een artikel op te nemen, dat krenkend voor de godsdienstige gevoelens van anderen werd geacht. De officier van justitie eischte een naand gevangenisstraf. De verdediger pleitte ontslag van rechts vervolging. De rechtbank zal op 19 Mei uitspraak doen.

Vlissingse Courant | 1938 | | pagina 4