NOOTJES UIT DE PROVINCIE De strijd in Spanje. Gistermiddag is een anderhalfjarig kind Van de familie A. Vos aan het Melkpad te Huizen (N.H.) in een onbewaakt oogenblik in een rioolput gevallen en verdronken. H Het vinden van munitie en wapens in grachten en beekjes in de residentie houdt aan. Bij het baggeren in een beekje van het plantsoen aan het Stadhoudersplein heeft men thans 17 scherpe patronen op- gevischt. Het bedrag van de heffing en de steun- uitkeering op boter is, behoudens tusschen- tijdsche wijziging, voor de week van 5 tot 12 Mei vastgesteld op 45 cent per k.g. (on veranderd). 9 3» De 68-jarige landbouwer van Noorloos uit Uppelschendijk, gemeente Almkerk, ge raakte gisteren onder de gemeente de Wer ken cn Sleeuwijk met paard en wagen in een sloot. Tengevolge van de bekomen in wendige kneuzingen is hij enkele oogenblik- ken later overleden. O o Het Fransche staatsblad van vanochtend publiceert een decreet over de voorwaarden voor het gebruik van een toeristenkaart. Deze kaart zal met ingang van 15 Mei worden verkocht. Haar geldigheidsduur zal geltfk zijn aan den tijd, welken de houder in Frankrijk vertoeft, doch niet langer dan 60 dagen. 0 O O De publicatie van boeken, kranten en tijdschriften in vreemde talen zonder toe stemming van den minister van justitie ia in Brazilië verboden. «09 De minister van oorlog van Littauen heeft aangekondigd, dat een oorlogsvloot gebouwd zal worden. 9 c De president der Estlandsche republiek heeft Eenpalu tot minister-president be noemd. O O O Groote troepenafdeelingen, versterkt met vliegtuigen en politie, hebben gisteren een begin gemaakt met een intensieve zuive ring van een groot gebied in midden-Pales- tina. 99C De Minister van Sociale Zaken, prof. mr. C. P. M. Romme, heeft gisteren een bezoek gebracht aan Maastricht en omgeving. In de stad werden enkele objecten, weike wel licht door middel van werkverruiming en werkverschaffing kunnen worden uitge voerd, bezichtigd. Binnen zeer korten tijd zullen naar vertrouwd wordt een groot aantal arbei ders geplaatst kunnen worden. e Volgens latere uit Bayamo (Cuba) ont vangen berichten zijn alle zeven kinderen van vrouw Casanova dood geboren. o 9 De hertog van Devonshire, die vroeger gouverneur-generaal van Canada is ge weest, is overleden. De secretaris gaf vervolgens verschil lende bijzonderheden over de lotgevallen der school, die spr. verdeelde van het be staan vóór de pacificatie en nè. de gelijk stelling. 4 Mei 1863 begon de school met 38 leerlingen, welk aantal reeds spoedig toenam, ondanks het feit, dat het school geld op de openbare school was verlaagd. In den loop der jaren moest de school in de Palingstraat meerdere malen worden vergroot. Spr. herinnerde aan verschillende hoof den van scholen en onderwijzers, die de school hebben gediend, evenals aan vele predikanten die in het schoolbestuur zit ting hadden. Het jaar 1920 bracht de gelijkstelling tusschen openbaar en bijzonder onderwijs, waardoor de financieele zorgen belangrijk werden verlicht. Op 1 Sept. 1925 werd, na vele onder handelingen met het gemeentebestuur, de voormalige H.B.S. in de Wagenaarstraat in gebruik genomen, daar de Palingstraat- school veel te klein was geworden. Op dien datum werd als hoofd benoemd het tegenwoordig hoofd, de heer B. de Jager, in wien de school een uitstekende kracht heeft gevonden en spr. uitte onder luid applaus den wensch, dat de heer De Jager nog lange jaren aan de school mag ver bonden blijven. De steeds voortgaande uitbreiding der „Schelde" maakt het echter al moeilijker daar behoorlijk onderwijs te geven, en spr. hoopte dat de onderhandelingen met het gemeentebestuur om een betere school te krjjgen, spoedig met den gewenschten uit slag moge bekroond worden. September 1928 werd in het nieuwe stadsgedeelte de „Oranjeschool" geopend, welke in 1931 werd vergroot tot een vol ledige 7-klassen school, onder de bekwame leiding van het hoofd, den heer P. A. Belger. Met groot leedwezen ziet het be stuur den heer Belger binnenkort vertrek ken. Met zijn rijke talenten heeft de heer Belger zeer veel voor de „Oranjeschool" gedaan. (Applaus). Spr. bracht hulde aan de oud-bestuurs leden, de heeren ds. A. de Voogd en F. van de Velde Fz., die zooveel voor de totstandkoming der „Oranjeschool" heb ben verricht. Tenslotte bracht spr. dank aan de ouders die de scholen steunden of steunen door hun kinderen Hervormd onderwijs te doen ge ven, en bij eindigde met God dank te bren gen voor de zegeningen in den loop der jaren aan de scholen gegeven. De voorzitter bracht den secretaris dank voor dit keurige, vaak humoristische over zicht. (Applaus). Ter afwisseling speelde het ensemble „Edera", serenata van E. Carosio. Mej. de Hondt werd een fraaie bloemen hulde aangeboden. Hierna bestond gelegenheid tot het uit spreken van felicitaties. Gelukwenschen Het eerst maakte hiervan gebruik de wethouder van onderwijs, de heer W. P. Edelman, die mededeelde dat de burgemees ter en mevr. Van Woelderen tot hun spijt dezen feestavond niet konden bijwonen. Spr. bracht namens het gemeentebestuur de ge lukwenschen met dit diamanten jubileum over en sprak de hoop uit dat èn bestuur én onderwijzend personeel onder Gods zegen nog vele kinderen mogen opvoeden tot goe de burgers van onze goede stad. (Applaus). Ds. Steinz, inspecteur der Vereen, voor Chr. Volksonderwijs, bracht de gelukwen schen over van het hoofdbestuur, en wees er op dat de Schoolvcreeniging Vlissingen onder haar oudste leden telt. De inspectie van Chr. Volksonderwijs is niet zoo zeer controle- dan wel vriendenbezoek, en spr. kan wijzen op de beste verstandhouding tusschen inspectie en schoolbestuur. Hg hoopte, dat de heer de Jager nog eens een betere school zal krijgen, dan waarin hij zich nu verheugen mag. (Vroolijkbeid). Spr. wees er op, dat de tijd van offeren voor onze scholen nog niet voorbij hoeft te zijn, en hij dacht dan o.a. aan de vele werk- looze onderwijzers, die wij kunnen en moe ten helpen. Laat dit een offeren met vreug de zijn. Tenslotte hoopte spr. dat de Herv. scholen nog vele kinderen ten zegen mogen zijn, tot uitbreiding van Gods Koninkrijk. Namens den kerkeraad en de Herv. ge meente sprak ds. D. J. Vossers een felici tatiewoord. Spr. weet bij ervaring hoeveel zegen het onderwijs op de Herv. scholen in geestelijk opricht brengt en hij prees de goede verstandhouding tusschen onderwij zend personeel en leerlingen, eindigend met den wensch, dat de scholen nog veel in het belang der Herv. kerk mogen doen. Een huldeblijk aangeboden. Een comité van ouders van schoolkinde ren en oud-leerlingen heeft gelden ingeza meld om het bestuur een huldeblijk te kun nen aanbieden. De opbrengst bedroeg 372.75, en bij monde van den heer J. Moll werd medegedeeld, dat als stoffelijk blijk van waardeering voor elk der beide scholen een filmprojectie-apparaat en een radio luidspreker kon worden aangeboden, en aan het bestuur een fraaie voorzittershamer. Onder groote instemming der aanwezigen werden deze geschenken aan het bestuur aangeboden. De voorzitter dankte alle sprekers voor hun sympathieke woorden en voor de ont vangen geschenken. Het meer officieele gedeelte van het uit gebreide programma was hiermede ten ein de en na een conversatiepauze gaf de heer Jac. van Elsaeker enkele voordrachten ten beste. Eerst een tragi-comische vertelling van A. M. de Jong „Zijn eerste lange broek", en vervolgens „Ongeluksvogels", van Arie van Wijen „Ontmaskerd" van den Haagschen schrijver Jan Feith en tot slot van den Vlaamscnen schrijver Felix Timmermans „In den Keuninklijken Vlaaij". Dit gedeelte van het programma verwierf terecht veel bijval de heer Elsaeker tecla- meerde op schitterende wijze. Na de tweede pauze werd het blijspel „De nieuwe leeraar" opgevoerd. Er is geno ten van het mooie spel, en de rollen waren goed ingestudeerd De flegmatieke presi dent der schoolcommissie, d. Van Tegen- voort (J- C. Grocnenberg) met zijn „er is wat voor en er is wat tegen de geleer de prof. Boekenburg (H. G. J, de Meg) met zijn Latijnsche spreuken van klassieke den kers; de excentrieke mej. Leliënkrans (mej. van Amerongen) met haar voorliefde voor „bloemen en poëzie, blauwe oogen en bruin haar" de driftige generaal Ijzervreter (P. A. Belger) en zijn kazernetaaltje de secretaris mr. Boon (P. H. Cornells) en zijn nuchtere opmerkingen Jaantje (mej. van Hoek) als kittige dienstbode en de leeraar Jac. Nieuwlicht (J. Florijn) met zijn nieuw systeem van opvoedkunde, zij allen lever den keurig spel m^t kostelijken humor, en het applaus was welverdiend. Het was ongeveer half twee toen de voorzitter in een kort slotwoord allen me dewerkers en het orkest dank bracht voor het gebodene en met dankgebed dezen ge- zelligen feestavond sloot. KATHOLIEKE NEDERLANDSCHE BOEREN- EN TUENDERSBOND. 's-Heerenhoek krijgt een Katholieke land en tuinbouwschool. Dezer dagen kwam te Utrecht het hoofd bestuur van den Katholieken Nederland- schen Boeren- en Tuindersbond in vergade ring bijeen. Van de ontstellende cijfers, welke de en- quete naar de „werkloosheid" onder de jon ge boeren en tuinders heeft opgeleverd, werd met ontzetting kennis genomen. Be sloten werd na te gaan, wat er kan worden gedaan, om in dezen nood te voorzien. Met groote erkentelijkheid werd kennis genomen van een mededeeling van den minister van economische zaken, dat er dit jaar vier nieuwe katholieke lagere land- en tuinbouwscholen kunnen worden gesticht. Besloten werd de goedkeuring van den mi nister te vragen op het plan, ora zulk een school te stichten te Horst (L.), welke school reeds in 1937 is voorbereid, te Amersfoort, te Raamsdonk (N.Br.) en te 's-Heerenhoek (Z.). Van menschen en dieren VEERTIG JAAR DIERENBESCHERMING IN ZEELAND Wij, menschen, rijn als uitverkoren schep selen verantwoordelijk voor hetgeen de natuur aan ons ondergeschikt heeft ge maakt Als zoodanig bekleeden wij een ver trouwenspositie ook tegenover het dier da- op allerlei wijze rijn nut afwerpt. Wü allen, zonder uitzondering, zijn daarom verplicht tegen mishandeling der dieren te waken. Willen wij ons onzen gemeenschappelijken naam van „mensch" waardig maken, wil len wij onze nationale beschaving tegen- - over onszelf en den vreemdeling verdedi - gen, dan zijn wij genoodzaakt ook den min der begrijpenden, minder toegankelijken medemensch onder ons op zijn feilen aandachtig te maken. Wij, als geheel volk, hebben een naam te verliezen die ons boven alles heilig moet zijn. Dit inziende ontstond veertig jaren geleden, als onderdeel van de groote vereeniging met haar zetel te 's-Gra- venhage, de afdeeling Zeeland die in dit gewest haar moeilijke pionierswerk ver richtte. Langzaam maar zeker namen haar leden in aantal toe, vonden haar inzichten een vruchtbaren bodem en werden onderaf- deelingen in onderscheidene plaatsen ge vormd. Door woord en geschrift wist men de jeugd te bereiken die, opgroeiend in een zekere sfeer van dierenwaardeering, er het hare toe bijdroeg de paedagogische waarde te helpen verbreiden. Veel werd in dit veertigtal jaren bereikt, doch de daadwer- keltjke bescherming werd eerst levendig, toen te Vlissingen de Bond van Politiedie naren zijn intrede deed. Mede door diens krachtigen, belangloozen steun kwam veel theorie in practrjk en werd menig onwillig oor voor de strekking der dierenbescher mingswetten geopend. Waar veertig jaren geleden iemand gerust een dier kon mis handelen, daar worden thans dergelijke lieden gestraft. Nog steeds hebben dieren te lijden onder wreedheid of onnadenkend heid, nog steed9 vindt weerzinwekkende uitbuiting plaats, doch men heeft er „oog" voor gekregen het wekt verontwaardiging di~ rich steeds meer zal uiten. Zaterdagmiddag houdt de Zeeuwsche af deeling receptie. Zij heeft een mijlpaal be reikt waarbij zij eens stil wil staan om een te-ugblik te werpen op den afgelegden weg. Zij kan dit met tevredenheid doen, want rij heeft niettegenstaande de vele aanvechtin gen, de vaak grove bejegeningen, pal ge staan voor haar mooie principes. Zij heeft steeds spontaan haar belanglooze werk ver richt met opoffering van tijd, geld en ge moedsrust het belang van onnoozele dieren gediend en haar dank in het werk zelf ge- voj.den. „Dieren beschermen is menschen beschaven" is het motto waaronder zij ar beidt moge rij dus nog langen tijd de menschelijke beschaving dienen door het weerloozen dier een hoedster te zijn. H. v. W. Belgische relsbureaux mopperen. De leiders der reis-bureaux en de onder nemers van touringcar-excursies in de Bel gische badplaatsen, die eiken Dinsdag en Donderdag in het seizoen duizenden bad gasten per autobus via Zeeuwsch-Vlaande ren naar de markten in .Goes en Middel burg leiden, zijn ontstemd. Want onlangs hebben zij van den districts-commandant der Koninklijke marechaussee te Vlissingen een mededeeling ontvangen, die hun toch al niet geringen administratieven arbeid nog zal doen toenemen. Voortaan zal nl., als een autobus de grens overschrijdt, aan den ambtenaar be last met de passencontróle, een lijst in duplo moeten worden afgegeven waarop de namen, voornamen, geboortedata, na tionaliteiten en woonplaatsen van alle in zittenden voorkomen. Afzonderlijk zullen moeten worden vermeld de passagiers, die niet voornemens rijn met dezelfde reisge legenheid terug te keeren. Alle reizigers moeten voorzien zijn van bescheiden, waar uit hun identiteit redelijkerwijze valt op te maken. Bovendien wordt vam de onder neming waarvan de excursie uitgaat, by de overschrijding der grens een schrifte lijke verklaring verlangd, dat zij de alge- heele aansprakelijkheid aanvaardt voor de terugzending, op haar kosten, naar het land van herkomst, van mogelijk achter blijvende passagiers. Bij informatie is ons gebieken, aldus het Hbld., dat deze contróle op vreemdelingen, die in de Belgische badplaatsen nogal on rust heeft verwekt en waarvan in enkele Belgische bladen vrij veel ophef is ge maakt, reeds in het Alg. Politieblad van 18 Juni 1936 is afgekondigd, doch dat op naleving ervan thans bijzonder zal worden toegezien in verband met het hier te lande algemeen scherper geworden toezicht op vreemdelingen. Het ligt geenszins in de bedoeling het vreemdelingenverkeer tusschen België en Zeeland, dat vooral op Donderdagen in het reisseizoen een geweldigen omvang aan neemt, moeilijkheden in den weg te leg gen. Men wil alleen voorkomen, dat onge- wenschte buitenlanders van het massa- vervoer, dat op drukke dagen vrijwel niet gecontroleerd kan worden, gebruik zullen maken ora ons land binnen te glippen. Vooral als de Belgische ondernerw hun medewerking verleenen, zal de con tróle geen stagnatie in de verbinding met Zeeland veroorzaken, temeer niet, omdat het in de bedoeling ligt eventueele steek proeven met de juiste namen op lijsten niet onmiddellijk bij het overschrijden van de grens, maar vooral tijdens de vaart van Breskens naar Vlissingen te nemen. Voor de vrees, dat door het onderhavige voorschrift, dat al twee jaar bestaat, doch dat dezer dagen nog eens in herinnering is gebracht, het vreemdelingenverkeer tus schen de Belgische kust en onze provincie in de knel zal geraken, bestaat dan ook geen aanleiding. MIDDELBURG Inrichting gemeentelijk politiecorps. De commissie van financiën deelt mede, dat zij zich met het voorstel inzake de re organisatie der politie over het alge meen wel vereenigt wat de financieele zijde betreft. Waar een nauwkeurige becijfering niet bijgevoegd was kwam de commissie zelf tot de slotsom, dat de besparing zal bedragen per jaar, in het eerste jaar 6025, opklimmend tot 7600 van het negende jaar af. Ter nadere toelichting van het wijksy- steem deelen B. en W. verschillende bijzon derheden mee, o.m. dat de gemeente voor de dagsurveillance wordt verdeeld in vier wijken, in elk waarvan een nader aan te wijzen agent van politie als zoogenaamd wijkagent zal optreden. De inspecteurs zul len geregeld de wijken controleeren, terwijl de wijkagenten in afzonderlijke registers de noodige aanteekeningen nopens de uit voering van den dienst moeten stellen. Op bijzondere dagen zullen de wijkagenten den gewonen dienst moeten versterken. Een ploeg van één hoofdagent en vijf agenten wordt sterk genoeg geacht voor den dienst, ook bjj verlof en ziekte. Ten aanzien van de weddsregeling voor den klerk, waarop ook vanwege de commis sie aanmerking werd gemaakt, merken B. en W. op, dat niet van" de veronderstelling moet worden uitgegaan, dat een dergelijke ambtenaar hier blijft hangen. Zijn betrek king is een station op den weg naar een inspecteursplaats hier of elders. Conversie van geldleenlngen. Dezer dagen bereikte B. on W. van Mid delburg een aanbod voor een eventueele con versie van leeningen met een looptijd van ongeveer 5 jar.r, waarvoor een rente werd geboden van 2 B.' en W. vroegen een definitief bod en kunnen nu voorstellen een leening Vhn 55000 aan te gaan voor den dujir van zeven jaar, rentende 2 en op te nemen per 1 Aug. a.s., zulks ter con versie van de volgende leeningen leening 1895 van 524.000, restant 28.000 3 leening 1899 ad 37.000, restant 19 000 £3%, leening 1911 van 60.000, res tant 6000, 3 y2 leening 1916 van 24.000, restant 2000, rente 3y2 Het rentevoordeel over het eerst volle jaar be draagt 637.50. Vreemdelingenverkeer. Gisteravond hield de vereeniging tot be vordering van het vreemdelingenverkeer in Walcheren te Middelburg, naar algemeene vergadering in het- gebouw der vereeniging. De voorzitter, dr. C. F. Koch, herdacht eerst het overlijden op cragisehe wijze van het bestuurslid, den heer H. C. Wieland. Niet minder dan 1769 personen bezochten in 1937 het bureel tegen 1548 in 1936. To- taa werden 260 schriftelijke inlichtingen gegeven waarvan 62 aan personen buiten Ne- Ierland. Verder heeft de vereeniging wederom de ringrijderij en de stadhuisbenchting ver zorgd en ook goed werk gedaan door de contactcommissie tusschen de verschillende V.V.V.'s op Walcheren in '.et leven te roe per. Spr. richtte zich vervolgens tot zijn voorganger, mr. J. Moolenburgh, en bracht hem dank voor alles wat hij als voorzitter gedaan heeft. Hierna bracht de secretaris, mr. P. C. Adriaanse, het jaarverslag uit. Wij ontlee- nen daaraan het volgende. Ook het afge- loopen jaar heeft duidelijk aangetoond dat Middelburg nog steeds een centrum van toerisme is. Ook in het jaar 1937 is het werk der vereeniging met succes bekroond. Veel werk gebeurt in stilte, doch de re sultaten van dien arbeid zijn duidelijk merk baar, o.a. op de Donderdagen in het reis seizoen. Het ledental bedroeg in 1937 totaal 273 of 2 meer dan in 1936. De buitenge woon slechte tijdsomstandigheden in aan merking genomen, stemt dit tot gerust heid, doch tevreden is het bestuur niet. In den loop van het jaar 1937 bleek de gevel van het informatiebureau en van het aan de f^rma Den Boer afgestane pand, dus danig in verval te zijn, cat restauratie dringend noodzakelijk was. Deze is ge schied dank zij de subsidie van de vereeni ging tot instandhouding van oude gebou wen en van Nehelennia. Het zoo plotseling opgekomen onteigeningsplan van hotel de Abdij had de volle aandacht van het be stuur, daar het vreesde dat een eventueel teloor gaan van de gelegenheid tot het lo- geeren in het comple- T->r Abdijgebouwen een groot nadeel zou zijn voor het vreem delingenverkeer te Middelburg. Wat het uiteindelijk resultaat van de tusschenkomst zal zijn dient te worden af gewacht. Bedriegen de voorteekenen niet, dan zal in het komend reisseizoen tenge volge van in het buitenland, speciaal in Duitschland en Oostenrijk plaats gehad hebbende gebeurtenissen, voor de stad en omgeving een druk vreemdelingenverkeer kunnen worden verwacht. Het verslag werd na eenige discussie met dank aan den secretaris goedgekeurd. Hier na bracht de penningmeester, mr. J. A Dumon Tak, de rekening over 1937 uit, waaruit bleek dat de ontvangsten bedroe gen ƒ2683.90, de uitgaven ƒ2711.67, alzoo een nadeelig slót van 27.77. Het totaal na- deelig saldo stijgt daardoor tot 134.14. Het kapitaal der vereeniging verminderde met 1000, besteed voor de restauratie van het gebouw en bestaat nu uit 4000 plus de ge- bf uwen. Onder de uitgaven komt een post voor van ruim 4? als tekort op de ring- rfldertj, terwijl de kosten voor de belichting van Let stadhuis 281 hebben bedragen. Handen geheel verstijfd. Nu 83 jaar en even recht alsof hij 21 was. „Ik wil U laten weten, dat ik sinds een paar jaar Kruschen Salts gebruik. Voor dien tijd waren de gewrichten in mijn han den geheel verstijfd en op één van myn vin gers zat een groote knobbel. Dit is nu alle maal verdwenen. Mijn handen zijn absoluut zonder pijn en mijn vingers even recht als of ik pas 21 was. Ik ben hiervoor zeer dankbaar, want ik ben nu bijna 83 jaar". S. H. te S. Gezwollen pijnlijke vingers zijn het ge volg van een rheumatische aandoening. De oorzaak hiervan is meestal een teveel aan urinezuur in Uw organisme. De zes zouten in Kruschen Salts zuiveren Uw lichaam van alle schadelijke stoffen, terwijl rij te vens voorkomen, dat deze zich ooit weder ophoopen, daar rij Uw inwendige organen op natuurlijke wijze tot geregelde werking aansporen. De dagelijksche dosis houdt U fit en U voelt zich jaren jonger. Kruschen Salts is verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten. Adv. Naar aanleiding van het laatste cijfer werd naar voren gebracht of het niet wen- schelijk is dat vereenigingen op wier ver zoek buitengewone belichtingen van het stadhuis plaats hebben, daarvoor een ver goeding betalen. Het bestuur zal dit nader overwegen. Bij de bestuursverkiezing bleek dat aan de beurt van aftreden waren mr. H. Dooren- bos, mr. J. Moolenburgh en P. Blauw, ter wijl voorzien moest worden in de vacature van wijlen den heer H. C. Wieland. Van mr. H. Doorenbos was bericht ingekomen, dat hij zich niet mesr herkiesbaar stelde. De voor zitter wees er op, dat de heer Doorenbos gedurende 2? jaar het penningmeesterschap had waargenomen en bracht hem dank voor het vele in deze functie voor vreemdelingen verkeer verricht. Besloten werd, waar ver leden jaar het bestuur met 1 lid was uitge breid, het weder tot het oude aantal terug te brengen en in de vacature-Doorenbos niet te voorzien. In de vacature-Wieland werd gekozen de heer A. Visser Jr. De heeren mr. Moolenburgh en Blauw werden herkozen. ARNEMUIDEN Hulpbesteller P.T.T. Met ingang van 1 Mei j.l. is op zijn ver zoek, zulks wegens vertrek naar Vlissingen, eervol ontslagen als hulpbesteller der P. T. T. de heer L. van Belzen. Met ingang van denzelfden datum is als zoodanig aangewe zen de heer Jac. de Meulmeester. - BIERVLIET Vrachtwagen gekanteld. Door het verschuiven van de lading kantelde Donderdag een groote vrachtwa gen, die geladen was met stroo, voor de woning van den heer H. te Driewegen (Biervliet). Het hekwerk voor het huis werd vernield, terwijl verscheidene ruiten het moesten ontgelden. Met man en macht werd de versperring opgeruimd. Het ministerie van defensie deelde giste ren mede, dat de regeeringstroepen in den sector der Pyreneeën Pla de Nsgua, Puig Casibros en Besan veroverd hebben. Ten noorden van Cuevas de Vinroma werden vijandelijke aanvallen afgeslagen, waarbij de aanvallers -ware verliezen leden. In de Sierra Pobo rijn de republikeinen na hevi ger strijd iets geweken, doch rij brengen de?i vijand aanzienlijke verliezen toe. Het ministerie van luchtvaart meldt, dat de vliegtuigen der opstandelingen Woensdag Castellon de la Plana tweemaal gebombar deerd hebben. Zij wierpen 300 bommen, waardoor een honderdtal huizen vernield werd. Ook Valencia is tweemaal gebom bardeerd, waarbij slachtoffers vielen en schad' werd aangericht. Het groote hoofdkwartier van Franco deelt mede, dat vijandelijke aanvallen in de provincie Castellon beslist werden afge slagen. Bom op Fransch schip. Uit Valencia wordt gemeld, dat gister middag het Fra-rsche schip „Djenn" in de have1 getroffen is door een bom van een vliegtuig der opstandelingen. Er brak brand uit, doch het vuur kon spoedig gedoofd worden. Eenige opvarenden bekwamen lichte verwondingen. Bommenregen op Castellon. Vliegtuigen der opstandelingen hebben gisteren tot tweemaal toe Castellon gebom bardeerd. Zij nebben 450 bomme;. gewor pen, die een honderdtal huizen hebben ver woest. De eerste aanval geschiedde om een uur 's middags. Twintig vliegtuigen vlogen toen boven de stad. Zij wierpen snel 150 bommen uit, welke tal van gebouwen in het centrum der stad schade toebrachten. Zij moesten evenwel wegens de zeer hevige reactie der luchtdoelartillerie wijken. Tegen vier uur, toen de opruimingswerk zaamheden in vollen gang waren, versche nen een veertigtal toestellen der opstande lingen in gevechtsformatie boven Castol- ton. Dezen keer wierpen de vliegers meer dan 300 bommen uit.

Vlissingse Courant | 1938 | | pagina 2