Moederdag-Taarten MËÖtÉEN Dv Firma 1. W. van der linde Zonen att ctV® 76e JAARGANG - NUMMER 106 VRIJDAG 6 MEI 1938 Reclasseeringsdag en moederdag STADSNIEUWS Er is maar één roep MAISQN um SIIBRANTS „AMERIKAAN" Het 75-jarig bestaan der Heroormde scholen te Ulissingen §ckeurlcnisscn abonnementsprijs Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agent schappen gevestigd zijn 2.20 per kwartaal of 17 cent per week. Franco per post 2,50. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner woon plaats. Afzonderlijke nummers 5 cent per stuk. VJissingsche Courant UITGAVE FIRMA F. VAN DE VELDE Jr., WALSTR. 58-60, VLISSINGEN - TEL. 10 GIRO 66287 n ADVERTENTIEPR1J S Van 1—5 regels 1.25, Ledere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 50 cent per regel. Kleine adver tenties van 15 regels 50 cent, tedere regel meer 10 cent (max. 10 regels) Bij driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Alles bij vooruitbetaling VERSCHIJNT DAGELIJKS, UITGEZONDERD OP ZONDAG EN ALG. ERKENDE CHR. FEESTDAGEN A ANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSW AARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGINü „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" HcT MOEDERBEELD HIELD VELEN OP HET RECHTE PAD Het zijn waarschijnlijk toevallige om standigheden geweest, waardoor dit jaar reclasseeringsdag en moederdag op twee opeenvolgende data moesten worden be paald, den eersten beleven wij morgen en den anderen viérén we overmorgen. Deze toevalligheid overdenkende, groeide in mij di spijt, dat dezelfde opeenvolging geen regel is, voor altijd. Ik zal zeggen, om welke redenen. Laat ik beginnen met een beeld van een bepaalde moeder in de verhouding tot haar kind, in de herinnering van mijn lezers kring op te roepen. Ik bedoel dh moeder van Violette Ja. hoe het meisje precies heette, weet ik niet meer. Maar ik bedoel dat wufte, zed ■- lijk verdorven, Fransche kind van om streeks 20 jaar, dat een paar jaar geleden te Parijs gevangen werd gezet, nadat ze een poging had ondernomen om haar va der en moeder te vergiftigen, opdat ze dezer spaarcentjes zou verwerven en daar mee nog een poosje haar uitspattingen zou kunnen voortzetten met haar „vriend". De vader stierf aan deze vergiftiging, de moeder genas na een wekenlangen strijd met den dood. Het meisje werd ter dood veroordeeld, maar het leven werd haar geschonken op het smeeken van haar moeder. Daarmee had deze moeder voor haar kind gedaan, wat ze menschelijkerwijze kon doen. Maar na eenigen tijd deed ze nog méér. Ze gin? naar de gevangenis, sloot haar kind in de armen en zei haar, dat zij ze vergiffe nis schonk. Op d&t oogenblik viel alle boosheid af van het meisje, dat haar va der had vermoord en ook haar moeder had willen dooden. Het vonnis, de straf had ze ln beestachtige onverschilligheid aanvaard, maar deze daad van moeder had het ijs van de zonde doen smelten om haar hart. Vanaf dat moment leidt het meisje in de gevangenis een leven, dat uitsluitend ge richt is op boete. Hoevelen, zoo vraag ik me af, dankea het niet aan het beeld van hun moeder de herinnering aan haar liefde, aan haar bezorgdheid, aan haar lessen en vermanin gen dat ze staande bleven in het maat schappelijk leven en deszelfs hardheden als een beproeving ter loutering doorston den? En hoevelen, zoo vraag ik me óók af, zijn er niet gevallen, kwamen in de gevan genis terecht, omdat ze, óf het voorrecht van een goede moeder niet hebben gekend öfdit niet, dan wel te laat, hebben gewaardeerd Wanneer wij morgen, (reclasseeringsdag) iets doen iets offeren voor onze „ge vallen" broeders en zusters, laten wij dat goede dan doen uit dankbaarheid. Dank baarheid voor de omstandigheden iji het algemeen, welke ons buiten ja, het klinkt misschien gek, maai' het is toch wóAr buiten de gevangenis hielden. Een van die „omstandigheden" is onze goede moeder. Wij moeten niet meenen, dat wij beter zijn, alleen omdat wij nooit door een aard- schen rechter veroordeeld moesten worden. In de gevangenis zitten slechte en brave menschenen buiten de gevangenis loo- pen slechte en brave menschen. W$j zijn allemaal zondig, wij doen allemaal kwaad. Maar slechts zij komen in de gevangenis terecht, die kwaad be drijven, dat onze maatschappelijke orde bedreigt. En is veel en gróót kwaad, kwaad van liefdeloosheid, haat, verguizin immoraliteit enz., dat veel en véél erger kan zijn dan diefstal of mishandeling, maar door geen aardschen rechter met straf wordt bedreigd. De menschheid is verplicht om de sa menleving tegen de eigen zwakheden en tekortkomingen te beschermen, anders kan er geen orde zijn. Maar het kwaad, dat wij aldus bestrijden, is slechts een zeer klein deel van' het kwaad, dat er is. Het kwaad, dat wij met de strafwet in de hand tegengaan is in het algemeen gesproken het kwaad, dat voortkomt uit de misdeeldheid van velen met maat schappelijk goed het voorrecht der ge boorte uit brave ouders, de opvoeding in een behoorlijk milieu, de beveiliging van goed verstand en een min of meer verze kerd bestaan. Wij behoeven misdadigers, die gevangen zitten, niet uitsluitend als patiënten te be schouwen, zij hadden wellicht krachtiger verweer kunnen en moeten voeren tegen hun booze neigingen. Maar wij „vallen" tenslotte allemaal wel eens, zij het niet tevens in handen van den strafrechter Het is wel zeker, wat wij in onzen strijd tegen het kwaad, dat in den mensch is. bevoorrecht waren en zijn boven vele an deren bevoorrecht vooral door het be zit van of de herinnering aan een goede moeder. Moeder heeft ons altijd voor veel be waard. Zij, die gevangen zitten zij, die ver oordeeld werden, hebben misschien dat on schatbare voorrecht van een goede moeder niet gekend. Anderen hebben dat voorrecht misschien niet gewaardeerd Wee dan de arme mGederwant haar pijn en smart, buiten de gevangenis, is erger dan de ellende van het kind, dat zit opgesloten. 3 O De veroordeelde is niet slechter, behoeft althans niet slechter te zijn dan wij. Wel is hij er, wat zijn toekomstige kansen in de maatschappij betreft, veel slechter aan toe door het vooroordeel van de wereld tegen den gestrafte. Laten, wij hem helpen. Als hij geen goede moeder had, laten wij hem dan iets toedeelen van alles, waarmee wij bevoor recht zijn. En als hij een goede moeder vergat, laten wij deze laatste dan helpen om haar kind terug te vinden op het rech te pad des levens. Morgen storten wij een bijdrage voor de reelasseering van ben, die geen goede moeder kenden of haar vergaten. En Zondag toonen wij ons zelf dankbare kinderen door M&r te eeren met een klei nigheid, met bloemen of met een taart, in elk gevalmet een zoen en een wannen blik in de oogen, hh&r aan wie wij dan ken, dat wij bleven, die wij waren, toen wij in onschuld ons borgen in de warmte van haar schoot. En als uw moeder er niet meer mocnt zijn Dan zult ge haar dezen Zondag extra herdenkenge zult u haar zorgen, haar offers, haar vermaningen herinneren. Ge zult haar zóó gedenken, zcoals zjj u bij haar leven geleerd heeft te denken aan de dierbaren, die van u heengingen. in diverse prijzen. WALSTRAAT 98 TELEFOON 373 Openbare vergadering Chr. Middenstands- vereeniging. Dinsdag a.s. houdt de Chr. Middenstands- vereeniging een openbare vergadering in het Concertgebouw waar als spreker zal optreden de heer J. van Altena, chef enquêteur van het Economisch Instituut voor den Middenstand. Hij zal spreken over het onderwerp „Nering en navigatie". Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar de in dit nummer voorkomende advertentie. Za.terdag wordt de kiel gelegd voor de nieuwe mailbooten. Morgenochtend te 11 uur zal op de door de tewaterlating van het m.s. „Cleodora" vrijgekomen helling bij de Kon. Mij. „de Schelde" de kiel woeden gelegd voor de beide mailbooten voor de Stoomvaart Mij. „Zeeland". Zooals bekend zullen beide schepen op één helling worden gebouwd. S Onze collectie, Onze modellen, J Onze prijzen, zijn af. Laat U door ons voorlichten. 2 Wij hebben smaak. Badhuisstraat 56 - Telefoon 451 Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. De Amsterdamsche banketbakkers heb ben ook dit jaar weer aan verschillende ge stichten en liefdadige instellingen aldaar taarten bezorgd ter gelegenheid van den op Zondag a.s. te houden Moederdag. In optocht trokken de banketbakkers Donder dag door de stad om aan de verschillende adressen hun goede gaven te leveren. De prachtige oude kerktoren van het dorpje Ransdorp in het vlakke waterland boven Amsterdam is maandenlang achter groote steigers schuil gegaan in verband met een grondige restauratie. De werk zaamheden zijn thans voltooid en reeds is het bovenste gedeelte van de steigers afge broken. Vlissingsch scheepvaartnieuws. Aangekomen: „Mecklenburg" van Harwich (verwacht) Nederlandsche m.s. „Prinses Beatrix" en „Democraat beide van Antwerpen. Om te bunkeren: Fransch s.s. „Saumur" van Emden; Zweedsch s.s. „Her- ma Gorthon" van Amsterdam: Noorsch s.s. „Viva" van FrederikstadNederlandsch m.s. „Att S." van Rotterdam Noorsch s.s. „Madrono" en Amerikaansch s.s. „West Madaket" en Noorsch s.s. „Trolla", alle van Antwerpen Nederlandsch m.s. „Bill S." van Antwerpen Nederlandsche m.s. „Ce lebes" van Granville „Jura" van Londen naar Duisburg. Vertrokken: „Prinses Juliana" naar Harwich „Cormoran", „Excelsior" en „Zwaluw" naar Londen; „Saumur" naar Duinkerken „Viva" naar Georgetown „Att S." naar Ireland „Madrono" naar Aruba „Trolla" naar Londen „West Ma daket" naar Lakeborto „Bill S." naar Shoreham „Prinses Beatrix" naar Cork „Herma Gorthorn" naar Charleston„Ce lebes" naar Rotterdam, OVERHEMDEN Printed Poplin, met 2 boorden en 2 paar manchetten vanaf25®$ DASSEN Exclusieve Italiaansche, Engelsche, Fransche en Weensche modesnufjes in zuiver zijde reeds vanaf 1®$ V PnfltwranaeT Vlissingen, Walstraat 66, Telef. 144. 26.00 dat heel bijzondere, dat „distinctie" heet.... U vindt het in de costuums van onze kwaliteits-serie. 29.50 - 34.00 - 39.50 Verkoophuis Walstraat 109 Tel. 157. Dit nummer bestaat uit twee bladen Eerste blad Foto van bestuur en personeel der Hervormde scholen, gemaakt in de Groote Kerk na den Wijdingsdienst. Voor de kinderen der Hervormde Scho len aan de Wagenaarstraat en de Bloe-, menlaan was het gistermiddag feest ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan. De met palmen versierde groote zaal van het „Concertgebouw" was gevuld met een lachende kinderschaar. De heer B. de Jager, die dezen middag de leiding had, liet eerst Psalm 105 1 zingen, waarna de kinderen onder de lei ding van den heer P. A. Belger een „Danklied" en bede uitvoerden. De heer •P. H, Meerholz begeleidde de kinderen op de piano. Vervolgens gaf de heer de Jager een smakelijke vertelling „waarom er "feest is", ten beste, waarna de heer Henri Nolles de kinderen uitstekend vermaakt heeft met 2 poppenkastvertooningen en een goocuel- voorstelling. Natuurlijk werden de kinderen ook ge- tra cteerd, zoodat het al met al een onver getelijke middag voor hen gewerden is. Met het zingen van Gez. 194 1 werd dit uitstekend geslaagd kinderfeest beslo ten. Een feestavond. Des avonds was er ook voor de ouderen een feestbijeeD komst. Deze werd overstelpend druk bezocht. Tot de laatste plaats was de groote zaal van Grand Hotel „Britannia" met belang stellenden gevuld, toen na samenzang van Psalm 103 vers 1, de voorzitter, ds. J. S. Hartjes, de bijeenkomst opende met Schriftlezing en gebed. Hij riep daarna allen aanwezigen een hartelijk welkom toe. Het is een mooi symbool voor de toekomst, aldus spr., dat wij dezen avond niet in het Concertgebouw konden houden, daar deze zaal te klein bleek alle bezoekers te bevatten. Wat kunnen wij dankbaar zijn, dat wij het Evangelie hebben als richtsnoer voor het onderwijs aan onze kinderen. Het Evangelie alleen kan vastheid geven in dezen verwarden tijd. Alle Farizeïsme moet echter altijd verre van ons zijn. Wij zeggen niets ten nadeele van ander onderwijs. Wij wenschen echter de vrijheid te hebben, ons onderwijs in te richten naar ónze eigen beginselen. Het is de taak van het bestuur en van het personeel om de kinderen liefde tot God en tot den naaste bij te ^engen. Evangelie en geloof alleen brengen er ons echter nog niet. Het leven van tegenwoor dig is zeer dynamisch. Het bestuur heeft ook nog zjjn zorgen, doch wat beteekenen deze bij de zorgen van vroeger? Die waren overstelpend en ook de vijandschap was groot. Wat hebben wij het nu oneindig veel beter daar dan ken wij God voor. Spr. herdacht dr. Van der Beke Callen- fels, die zijn liefde en geld aan deze school verpand had. Noblesse oblige, (adel verplicht) zoo voelt het bestuur zijn taak en het wil de Herv. scholen ongerept en onbesmeurd aan het nageslacht overgeven. (Applaus), Spr. deelde mede, dat het gemeente bestuur door zijn wethouders, de heeren W. P. Edelman en A. Rorije en den wnd. gemeente-secretaris, den heer A. de Beijl. vertegenwoordigd was. Dit stemt tot groote dankbaarheid, omdat hieruit de goede verstandhouding blijkt, welke er tus- schen het gemeentebestuur en het onder wijs bestaat. Verder heette spr. welkom den inspec teur van het Herv. lager onderwijs, ds. Steinz te Goes (de inspecteur van het lager onderwijs, de heer G. Wit te Mid delburg was verhinderd) en de afgevaar digden van de Ned. Herv. gemeente al hier. Met sterke banden zijn de «cbolen aan de Ned. Herv. gemeente verbonden en spr. hoopte, dat dit tot in lengte van da gen zoo blijven zal. Van ds. A. de Voogd te Delft was een schrijven met gelukwensch ontvangen en van den heer Mol, oud-hoofd der school, een gelukstelegram. Verder waren nog eenige fraaie bloemstukken ontvangen. Een ensemble, onder leiding van mej, M. W. de Hcndt, bracht daarna ten ge- hoore „Lustspiel-ouverture" van Kéler Béla. Een terugblik. De secretaris der schoolvereeniging, de heer M. L. Kerpesteijn, wierp vervolgens een terugblik op strijd en zegen ^duren de .75 jaar. Deze historische causerie werd met groote aandacht gevolgd. „Loof, loof den Heer, mijn ziel en vergeet geen van Zrjn weldaden", was de grondtoon van spr's overzicht. Talloos waren de teleurstellin gen en tegenwerking, vooral in de eerste jaren van het bestaan der school, en niet alleen van onkerkelijke menschen. Beschamend treft vaak het groote en thousiasme der oude voortrekkers, die te gen de moeilijkheden in moesten worstelen, Groot is de zegen, die op het pioniers werk is gevolgd. De gelijkstelling heeft vele voordeelen gebracht, doch óók ver lies. Waar is het oude vuur, dat vroeger de voorstanders der Christelijke school be zielde vraagt spr. wanneer U hij Uw nieuw costuum een by- kleurend overhemd heeft. Zoo'n hemd' met correct vittende boorden en de modernste breede streepen, vindt U vanaf f 2.25by van den lag Reclasseeringsdag en moederdag. (Hoofdartikel) Goed geslaagde feestavond ter gelegen heid van het 75-jarig bestaan der Her vormde scholen. Stadsnieuws) Met lucifers spelende kinderen ver oorzaken verschillende branden. (Gemengd nieuws.) Gespannen verhouding tusschen Vafci- caan en Duitschland. (Kerknieuws.) ZIE VEKDEH .'Jt ENTGEEL LAATSTE «UHTEN

Vlissingse Courant | 1938 | | pagina 1