Vlissingsche Courant Ttliddenstand VAN EN VOOR ONZEN TWEEDE BLAD BINNENLAND De kentering in de Ttliddenstandsbedriioen^ ca. Wed 1.1H. Voeftgebreken J. M. Goedemondt Philips 'Radio f i.- Rijwielen Wenken voor pluimveehouders. van de van Donderdag 5 Mei 1938. No. >05 KONING LEOPOLD PEETVADER VAN PRINSES BEATRIX. INij,a...wi verneemt heeft Koning Leopold van België de uitnoodiging van Prinses Juliana en Prins Bernhard om peetvader te zgn van Prinses Beatrix aanvaard. Koning Leopold zal de doopplechtigheid op 12 Mei in Den Haag bijwonen. DE INTERPELLATIE OVER DE SPELLINGKWESTIE IN DE EERSTE KAMER THANS AFGEHANDELD. De Eerste Kamer heeft gisteren de be handeling der interpellatie Woltjer over de spellingkwestie voortgezet. In den ochtend hebben de heeren de Jong (r.k.) en Sikkes (s.d.) de invoering van de spellingMar- chant bepleit. De heer van Embden (v.d.) laakte het gebrek aan vaste lijn in het spellingbeleid. Hij wenschte behoud van de in 1934 getroffen regeling. De heer de Rijke (n.s.b.) diende drie moties in. De eerste be vatte een afkeuring van het beleid der re geering inzake de spelling. De tweede vroeg om intrekking van de spellingbeslui ten van 1934 (d.i. de spelling-Marchant) in afwachting eener wetteltjke regeling. De derde sprak zich uit voor schadevergoeding aan de uitgevers en voor verhaal van die schade op de voor het spellingbeleid ver antwoordelijke bewindslieden. In de middaguren kwam de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen voor de tweede maal aan het woord. De minis ter betoogde onder meer, dat de noodzake lijkheid eener nadere regeling van de spel ling uit den huidigen verwarden toestand volgt. Het is nici het voornemen van den minister met het nieuwe Koninklijke be sluit, dat de spelling nader zal moeten re gelen, te wachten tot de noodig geachte wettelijke basis daarvoor zal zijn gelegd. De terugkeer tot de Vries en te Winkel voor wat betreft het geslacht en de voor naamwoordelijke aanduiding achtte spreker het voornaamste van de door hem voorge nomen regelirg en uitvoerig verdedigde hij het belang van zijn standpunt voor de taal en voor de geestelijke discipline. De eerste en de derde motie van den heer de Rijke achtte spr. onaannemelijk, de tweede ontried hij. De heer Woltjer hield nog een uitvoerige repliek en zei de tweede motie van den heer de Rijke, welke intrekking van de spelling-Marchant beoogde, te zullen steu nen. Hetzelfde verklaarde de leider der c.h.- fractie, de heer de Savornin Lohman en de liberaal van Rappa. De heeren van Lan- schot (r.k.) en de Zeeuw (s.d.) steunden echter de tweede motie niet, welke naar hun meening trad in een tusschen de Tweede Kamer en de regeering hangende kwestie. Bij stemming behaalden de eerste en de derde motie alleen de stemmen der vier nationaal-socialisten. De tweede behaalde 16 stemmen tegen 2t en werd dus verwor pen. De interpellatie was hiermede afge- loopen. KERK- EN SCHOOLNIEUWS Ds. F. W. H. Bram er overleden. In den ouderdom van 58 jaar is na een korte ongesteldheid Woensdagavond over leden ds. F. W. H. Bramer, geref. predi kant te Maassluis. Ds. Bramer, geboren 14 December 1879, werd in 1910 candidaat en in hetzelfde jaar predikant te Heinkenszand. Van 1917 tot 1923 diende hg de geref. gemeente te Hoogeveen en stond sinds 1923 te Maas sluis. De Paus over het bezoek van Hitier. Terwijl de Osservatore voortgaat geen woord te schrijven over de reis van Hitier naar Rome, heeft de Paus een toespeling vol bitterheid gemaakt over de aanwezig heid van Hitler in een rede, die hij gisteren heeft uitgesproken tegenover 436 jongge trouwde paren, die hij tegelgk met kardi naal Lavitrano heeft ontvangen, evenais een aantal deelnemers aan het congres te Florence betreffende het Christelijke Oos- Men behoeft geen profeet te zijn om te kunnen zien dat in de. nabije toekomst een nieuwe middenstand zich zal aandienen. Het kan niet anders of de vesti gingswet zal den midden stand op hooger peil van ontwikkeling en vakkennis brengen. Het was ten hoogste tijd. De bestaande middenstand zal binnenkort aan den nieuwenmiddenstand een geduchten concurrent krij gen. Indien zij, die met de vestigingswet niets te ma ken hebben, omdat zij reeds aan het hoofd van een zaak staan, met het voor noemde feit geen rekening gaan houden, dan is de mogelijkheid niet uitge sloten, ja zelfs zeer groot, dat zij een of meer ronden achter zullen komen bij hun meer ontwikkelde col lega's, die zich als ernstige concurrenten zullen ont poppen. Het is niet voor de eerste maal, dat het midden- standsbedrijf zulk een ken tering doormaakt. Toen 30 a 40 jaar geleden het groot-winkelbedrijf kwam opzetten en de toenmalige winkeliers uit hun betrek kelijk rustig bestaan kwam opschrikken, stelde de middenstands-winkelier zich ook te weer. Hij moderniseerde zijn win kel en" het was hard noodig voor de meeste za ken ook hel intérieur werd in overeenstemming gebracht met de eischen, die een goed beheerde zaak stelt. Verder werd men zich meer bewust dat in de etalages, het duurste deel van een winkel, zeer veel geld tag, d.w.z. men trachtte, meer dan voor heen, door beter verzorgde en aantrekkelijke etalages den kooplust op te wekken. Toen het grootwinkelbedrijf met zijn steeds grooter wordend aantal filialen eenmaal vasten voet had gekregen, ging dit gestadig door met verbeteringen en, men moet hiertoe achter de schermen hebben gekeken, de interne bedrijfsvoering dezer zaken gaat nog steeds met rassche schreden voorwaarts. Als voorbeeld hiervan kan geldendat in vele dezer zaken bedrijfs-economen een woord gingen mee spreken in de bedrijfsvoe ring, met het gevolg, dat economischer tverd ge werkt. Hierdoor werd be reikt, dat men soms met een veel geringer omzet dan in een particuliere zaak een hooger winst percentage kon bereiken. Verder krijgt het personeel in de groot-winkelbedrijven in veel gevallen een prima verkoops-opleiding en dit is ook een der oorzaken, dat men in deze zaken ander en beter publiek ziet dan voorheen. Niet alle middenstanders echter moderniseeren hun zaak en zij, die niet kon den of wilden uitbreiden, zetten in die periode hun zaken kalmpjes voort en gingen na eenigen tijd stil leven. RECLAME VAAK HET STIEFK ND Niettegenstaande een mo- derniseerende winkelier uiterlijk een zeer goed fi guur sloeg met zijn zaak en zelfs behalve winkelpul ook zijn winkelintérieur „volgens de eischen des tijds" inrichtte, toch werd door velen een groote fout begaan bij deze moderni seering. Deze fout was echter alleen zichtbaar voor hen. die de meer interne aangelegenheden der zaken konden doordringen. Deze fout is de afkeer, die toen tertijd en helaas heden ten dage nog bestond tegen de meer moderne bedrijfs voering. Met dit laatste hébben wij o.a. op het oog de achter lijkheid. die er bleef be staan op het gebied van administratie en gebrek aan overzicht op het fi nancieel verloop van een zaak. Maar al te dikwijls kan men een absolute afwezig heid van een juiste con trole op crediet-verkoopen constateeren en In veel zaken wordt deze thans nog uitsluitend gevoerd middels het menschelijk geheugen en een kladboek, waarbij alle dwang tot juiste boekingen afwezig is. In een modern beheerde zaak is men maandelijks, zoo niet wekelijks, op de hoogte van den omvang van het uitstaand crediet oftewel het bedrag ..dat onder de menschen staat zooals dit in den volks mond luidt. Eenigen tijd geleden fail leerde in Enkhuizen een slager en na zijn faillisse ment hing hij voor zijn winkelraam een lijst met namen van debiteuren en vermeldde hierbij.dat indien deze menschen tijdig zijn vorderingen hadden vol daan, hij niet failliet zou hebben moeten gaan. M.i. is het voor duizenden in den lande gelukkig, dat hun leveranciers niet tot dezen maatregel overgaan, voordat zij failliet gaan véle etalages zouden dicht geplakt zijn. Bovengenoemde slager had echter wijzer gedaan, in dien hij, voordat hij fail leerde, deze lijst in zijn huiskamer had gehangen en doordat hij hieraan da gelijks zou zijn herinnerd, zou hij ongetwijfeld tijdig maatregelen hebben geno men om zijn vorderingen binnen te krijgen en aldus zijn faillissement hebben voorkomen. Uit het bovenstaande blijkt dat veel middenstanders, zich bij het crediet verlee- nen aan een tweesnijdend zwaard verwonden, n.l. verliezen door het ontbre ken van dwang tot luiste boekingen en door het ge brek aan direct overzicht over den omvang van het crediet. Het gevolg is dat men hierdoor niet in staat is met gunstig resultaat te concurreeren tegen de za ken van het groot-winkel bedrijf. die als regel slechts contant onder zeer kort en beperkt crediet verkoopen. Naast bovenvermelde fou ten treft men in veel be drijven een absolute onbe kendheid aan met diverse factoren, waarmede men in een economisch beheerd bedrijf bijna dagelijks in aanraking komt. Bijv. het aantal koopers in winkel zaken. In groote bedrijven op allerlei gebied weet men, naast den totalen om zet ook het aantal orders. Heel veel winkeliers be palen zich er toe des avonds den inhoud van hun geldlade na te zien en maken zich niet druk over het aantal koopers. Men is dus niet op de hoogte van den gemiddelden ver koop per klant. Dit is toch van groot belang, want (stel dat deze bedraagt 40 cent per klant), met deze wetenschap zou men in staat zijn den gemiddel den verkoop op te voeren, en bereikt men een hooge- re winst aangezien de onkosten dezelfde blijven. Edoch, naast slordige ad ministratie en gebrekkig overzicht is er op het ge bied van verkoopskunde in de meeste winkelzaken eveneens nog veel te ver beterenHelaas wordt achter menige toonbank niet meer verkoopsijver aan den dag gelegd, dan achter het postzegelloket aan het postkantoor. De hoofdelijke prestaties van het personeel worden meesttijds niet gecontro leerd en men mist heel dikwijls de gegevens om trent ijver en bekwaamheid. De patroon gist, waat hij zekerheid moest hebben en als gevolg hiervan loopt hij in zijn eigen zaak heel dikwijls met een blinddoek voor oogen te zoeken naar gegevensdie tot zijn eigen bestwil in het volle licht moesten staan. DE VEEL GEMAAKTE FOUT Hoe zakenmenschen de meening kunnen huldigen, dat voor hun zaak reclame overbodig is, is een raad sel. Zij stellen zich waar schijnlijk op het standpunt dat hun clientèle' zich wel de moeite zal getroosten om voor hun leverancier de noodige reclame te ma ken. Zeker, het gebeurt dan ook wel. doch.... op voldoende wijze Het is te betwijfelen. En wat zal er gebeuren als de afne mers in dezen in ver zuim blijven Men kan zich niet beroepen op het spreekwoord„Goede wijn behoeft geen krans" dat is niet gemaakt om het verzuim van reclame goed te praten. Beter handelt men als men tracht te begrijpen hoeveel waarheid schuilt in het bekende woord van den Amerikaanschen millionair Hearst, die voor zijn wijd en zijd bekende onderne mingen dagelijks duizenden dollars voor reclame be steedt r ,Als ik een pond goud had en ik zou het willen rul len voor een pond ijzer, zou ik hierin niet slagen als ik er geen bekendheid aan gaf'. Verkriigbaar alle Atlasproduc en moderne voeding speciale plantenboter BELLAMYPARK 46. Heeren Ook wij zijn ruim gesorteerd in de moderne dessins voor Uw Colbert Costuum. Uit voorraad te leveren in Drijzen vanaf 19.75, 21.25 en hooger. Doet dus Uw voordeel en koopt in ons magazijn. Nette afwerking, prima binnenwerk en vakkundige bediening. H.HEIJSTEK Kleedingmagazgn - Beliamypark 42 stelt U zich eens met ons in verbinding Voethed wordt uitsluitend door ons toegepast SCH ROOTE Gedipl. Voetkundige St. lacobsstr. 14 Aannemer van nieuwbouw en reparatie Vlissingen, Lampsinsstr. 19, I el. 275 per week na twee jaar Liw eigendom H J. VAN DER MEER ZONEN NIEUWSTRAAT 68-70 Burgers E. N. R. Deventer Geen risico to open n Hurgers koopen. GEBR VAN DE SANDE üroenewoud 37. ten. Na den zegen des hemels voor de aan wezige geloovigen te hebben afgesmeekt, zei de Paus „Gij moet dit goede, dat wg u toewenschen dat wij van de goedheid van God verwachten, verdienen door uw trouw aan het Christelijk leven en door uw gebe den. Want droeve zaken doen zich voor. zeer droeve zaken, zoowel ver van ons als nabij. Ja, zeer droeve zaken en onder deze droeve zaken moet men wel rekenen net feit, dat Rome, op den dag van het feest der H. kruisvinding, de teekenen opricht van een ander kruis, dat niet het kruis van Christus is. Ik zeg u voldoende, wanneer ik u zeg, hoezeer het noodig is te bidden, te bidden en ie bidden, opdat ook de barm hartigheid Gods in haar vollen omvang ge schiede." Benoeming onderwijzer. Tot onderwijzer aan de Groen van Prin- stererschool te Middeiharnis is benoemd de heer K. de Jfger, thans kweekeling met akte te Krabbf-ndgke. MARINE EN LEGER De officier van gezondheid le kl. bg de zeemacht W. A. Borgeld, is met 30 April tijdelijk belast met den geneeskundigen bui tendienst te Vlissingen. De luit. ter zee 2e kl. J. N. J. v. d. Meij, met 5 dezer geplaatst bij het departement van Defensie, zal worden werkzaam ge steld bg de IHe afdeeling A (persctieel zeemacht). De officier van gezondheid 2e kl. C. van der Ploeg, met 5 Mei geplaatst aan boord van Hr. Ms. Wachtschip te Willemsoord, is bestemd voor plaatsing a. b. Hr. Ms. „Jo- han Maurits van Nassau". Op 5 Mei a.s. komen te Vlissingen de volgende officieren en onderofficieren voor herhalingsoefeningen onder de wapenen le luitenant S. C. Verbrugge, le luite nant A. J. Sonnevglle en de sergeanten H. C. Bruggeman, C. P. Klopping, j Klein, C. Sanderse, J. M. Scheele, H. R. Wagenaar, I. Catsman, J. W. de Goeg, H. de Boo van Ugen, W. Davidse, G. Heinsdgk, J. W. Sandifort en T. L. Breo- vaart. SCHEEPV A ARTBERICHTEN Aanvaring op de Westerschelde. Hedennacht zijn op de Westerschelde het Engelsche s.s. „Mossrose", komende van Amsterdam, met bestemming Antwerpen en het van laatstgenoemde haven komende Russische s.s. „Enisei", met elkander in aanvaring gekomen. Van eerstgenoemd schip is de boeg beschadigd, terwijl de Russische stoomer schade bekwam aan stuurboordzijde, midscheeps. Het s.s. „Mossrose", geladen met stuk goederen, 9 heeft de reis naar Antwerpen kunnen voortzetten. Ook de „Enisei", welk schip, zooals gemeld tamelgk ernstig is be schadigd en een scheur kreeg midscheeps van af de reeling tot onder de waterlgn, is naar Antwerpen teruggekeerd. De „Enisei", welke 557 ton meet, is in 1932 gebouwd en vaart voor rekening van de U.S.S.R., terwgl de „Mossrose". welke 739 ton groot is, behoort tot de vloot van Richard Hughes en Co. te Liverpool. Dit schip is in 1930 gebouwd. Voer de kuikens niet te veel. Een groote fout, die bfl het opfokken van jonge kuikens gemaakt wordt is de overvoedering. Hieraan gaan meer kuikens- ten gronde of groeien er meer slecht, dan aan gebrek aan voedsel, zooals men maar al te veel vreest. Vooral kan overvoedering optreden, ais wij het opfokvoer, zooals meestal gebeurt, aangemengd geven. Het wordt dan met wat water tot een rulle massa gemengd. Men gebruike vooral niet te veel water» want dan wordt het een papje dat ook weer niet goed is. Van dit aangemengde voer moet men niet meer dan drie keer per dag voeren en daarbij nog tweemaal zaad, waarvoor men de eerste dagen heel goed gewone gebro ken grutjes kan nemen. Laat het weekvoer en het graan nooit langer in het kok staan dan gedurende den tijd dat de kuikens er met graagte van eten. Begint de eetlust te verminderen, verwijder dan de voerbakken direct, want het voer dat teveel opgenomen wordt, werkt eerder schadelgk dan nuttig. Beter en veel gemakkelijker is daarom de moderne methode om het opfokvoer als droogvoer te geven. Men heeft dan nooit last van overvoedering, or dat de kuikens telkens zeer geringe hoeveelheden meel opnemen en er dus niet teveel van kunnen eten. Men kan daarom het voer voortdurend in het kuikenhok laten staan en heeft er verder niet naar om te kijken. Wel moet men er voor zorgen, dat de kuikens steeds over voldoende zuiver wa ter kunnen beschikken, daar z\j dit voor bet verwerken van het droogvoer noodig hebben, Dr. W. C. v. R,

Vlissingse Courant | 1938 | | pagina 3