Hoed EERSTE BLAD 76e JAARGANG - NUMMER 105 DONDERDAG 5 MEI 1938 '13, ^^.«1 I STADSNIEUWS Geheel zijden Popeline Overhemden §clicui'lc«ii!sscn «Ier» lag Robert Zaylor HQILAERS-VERBERKT abonnementsprijs Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agent schappen gevestigd zgn 2.20 per kwartaal of 17 cent per week. Franco per post 2.50. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner woon plaats. Afzonderlijke nummers 5 cent per stuk. Vlissingsclie Courant UITGAVE FIRMA F. VAN DE VELDE Jr., WALSTR. 58-60, VLISSINGEN TEL. 10 - GIRO 66287 advertentieprij s Van 1—5 regels t 1.25, iedere regel meer 25 cent. Bi) abonnement speciale prijs. Reclames 50 cent per regel. Kleine adver tenties van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels) Bij driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Alles bij vooruitbetaling VERSCHIJNT DAGELIJKS, UITGEZONDERD OP ZONDAG EN ALG. ERKENDE CHR. FEESTDAGEN AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITE1TSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGINü „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Feest van arbeid en leven! Arbeid en brood. Er is samenhang tus- schen deze twee zaken, maar bezien wij dien samenhang wel altijd in het juiste verband? „Wij werken voor ons brood", zegt de mensch. Is dat wel zóó? Halen w:j de beteekenis van den arbeid niet omlaag door dezen tot een broodzaak te verklaren 7 Als wij slechts werken om den broode, moet het dan niet als hoogste ideaal in het leven gelden om zóóveel te bezitten, dat wij lui kunnen zjjn en niet meer behoeven te werken? In het „Onze Vader" bidden wij God, dat Hij ons het dagelijksche brood moge geven. Dat gebed wordt dag in, dag uit, verhoord. God geeft de menschheid zóóveel, dat w\j ons allen kunnen verzadigen en over houden. Maar wij, menschen, schieten te kort bij de toepassing der stelsels, welke op de verdeeling der natuurlijke voorraden zijn ingesteld. Zonder brood, in het algemeen zonder voorziening in zijne levensbehoeften, kan de mensch niet leven. Maar daarom is het leven er niet om de voorziening in de be hoeften Een machine, een motor, kan niet loopen zonder benzine of andere brand stof. Is die machine er dus om de olie? Neen, om de productie, om den arbeid. De olie is slechts hulpmiddel. Zóó is het ook met den mensch. Het leven beteekentarbeiden. Arbeid is doel, loon (brood) dient om den arbeid te kunnen volhouden is dus middel. Laten wij ons van deze beteekenis van den arbeid rekenschap geven op dezen dag van Mei. Mei is in de natuur, in de voor stellingen, welke de volkeren zich door de tijden heen gevormd hebben het feest van den arbeid en daardoor het feest van het leven. Wij „vieren" tegenwoordig van alles. Wij hebben een boekenweek, een Moederdag, een wereldspaardag, een dierendag, een vnedesdag enz. Het is daarom redelijk, dat wij ook jaarlijks een feest van den arbeid vieren. Daartoe is de Meimaand het aangewe zen tijdstip, omdat dén ook in de natuur alles opnieuw werkt en daardoor uitschiet in leven. Sedert eeuwen ook, bestaat reeds het ge bruik in Europa, dat de menschen den Meiboom planten als symbool van de her- waking tot arbeid in de natuur. De socialistische 1 Mei werd Ingesteld krachtens een besluit van het internationa le arbeidscongres in 1889. Twee jaar later, in Mei 1891, vaardigde Paus Leo XOT in de maand Mei de be faamde Encycliek „Rerum Novarum" uit welke den arbeid bedoelde te bescher men door aan te duiden, hoe deze in een kader van betere sociale verhoudingen dient te worden geplaatst. De katholieke arbeiders herdenken jaarlijks op den 17en Mei de uitvaardiging van deze encycliek, welker richtlijnen in 1931 werden aange vuld met de uitvaardiging van de encycliek „Quadragesimo Anno", Fascisten en nat.-socialisten beoaalden eveneens „Mei" meer speciaal den len Mei tot feest van den arbeid. „Mei" zal deze beteekenis wel voorgoed in de geschiedenis behouden. Er is reden voor alle menschen om het Meifeest te vieren, d.l. onze vreugde te uiten over den arbeid, welke ons deel is. Den zegen van den arbeid kan geen mensch ons ontnemen, wanneer wij dier zegen bezitten willen. En de werkloosheid van heden dan? zoo zult ge vragen. Wat wjj onder de huidige werkloosheid verstaan is een broodkwestie. En brood is een gave, een gave Gods. Op dat brood (ons levensonderhoud) heb ben wij recht, omdat God het in voldoende mate schonk aan de menschheid. Wanneer het stelsel van verdeeling dat de men schen schiepen, tekortkomingen laat zien, dan zijn die menschen (d.i. de maat schappij) verplicht om de fouten t- corri- geeren. Wat vele menschen aan „brood" verwerven uit steunregeling en werkver schaffing 2fln dan ook geen aalmoezen, maar dat is de minimale portie uit datg°- ne, wat God aan de menschheid in over vloed schonk. Los van de broodkwestie staat de a r- b e i d. Op arbeid hebben wij niet alleen recht, maar wij kunnen er niet zonder Omdat leven arbeiden is. En daarom arbeiden wtl, allemaal: En vieren wij het feest van Mei. omdat wij weer zoo sterk de kracht in ons voelen. „Arbeiden", in de hoogste beteekenis des woords, bestaat niet alleen uit het ploete ren in een werkverschaffing of het doen van datgene, waarvoor wij loon ontvanger. neen, deze soort arbeid wordt slechts gebruikt als middel of maatstaf om onze portie „brood" uit den natuurlijken over vloed daarvan te bepalen. Arbeiden is datgene doen, wat inhoud en beteekenis geeft aan het leven loopen met de voeten, werken met de handen, streven met den geest. Als ik weiger om ee loopen, tenzij men mij eerst vertelt, wat i.-c er mee verdien, dan ben ik een broodwer ker op dat moment. Maar als ik loopen ga. omdat ik weet, dat het gezond voor me Is en ik onderweg zal genieten van een sehoo- ne natuur met wisselende aspecten of zat genieten misschien van mijn weerstand te gen de hindernissen van slechte wegen, stormvlagen en kou, dan ben ik een levens werker. Ook zonder dat men een „baas" heeft en een opgedragen taak, kan men een krach tige levenswerker zijn, de vreugde van moeitevollen arbeid smaken. Wie „arbeid" los maakt van het begrip „loon", maar hem koppelt aan het leven, vindt altijd veel te doen lichamelijk en geestelijk. En die leeft intenser dan hij die zwoegt en zwoegtom slechts de uitkomst van den arbeid in loon (brood) te tellen. Wat weer niet wegneemt, dat velen het moeilijk buiten loonarbeid kunnen stellen, omdat hun levensmotor te zwak van ka rakter is om te blijven loopen, wanneer an deren niet van tgd tot tijd de schroeven bijstellen en de wrijvende deelen smeren. Md. 75-JARIG BESTAAN DER HERV. SCHOLEN TE VLISSINGEN. Een druk bezochte Wgdixigsavond. Gisteravond werd in de Groote Kerk een wijdingsdienst gehouden ter herdenking van het 75-jarig bestaan der Hervormde Scho iea te Vllssingen. Voor dezen wijdingsdienst bestond groo te belangstelling van de zijde der Hervorm de gemeente. Bovendien woonden de burge meester, de heer C. A. van Woelderen, eu talrijke afgevaardigden van inrichtingen van onderwijs, den dienst bij. Het koor en de kansel der kerk waren stemmig met palmen versierd. Het Chr. Gemengd koor „Hoop op Ze gen" verleende medewerking. De bijeenkomst werd geopend met ge meenschappelijk gezang van Psalm 105 vs. 1 en 5. Nadat de voorzitter van het school bestuur, ds. J. S. Hartjes, in gebed was voorgegaan, zong het koor, onder de be kwame leiding van den dirigent, den heer A. Bosdijk, een Ambrosiaansch Lofgezang. Ds. Hartjes las vervolgens Psalm 103, waarna een kinderkoor onder leiding van den heer P. A. Belger een danklied zong. dat in verband met het heuglijke herden kingsfeit vervaardigd was. De voorzitter sprak hierop een begroe tingsrede uit, waarin hij alle aanwezigen welkom heette in deze mooie, cude kerk. Wij konden niet anders, aldus spr., dan ons feest beginnen in deze kathedraal, om dat wij ons zoo nauw aan de Hervormde gemeente verbonden voelen. Na eerst de kinderen bijzonder welkom te hebben geheeten, bracht spr. dank aan den burgemeester voor zijn tegenwoordig heid. De belangstelling van onzen burger vader wordt door het bestuur op zeer hoo- gen prijs gesteld. Verder heette spr. wel kom den loco-gemeente-secretaris, den heer A. de Beijl, den heer G. Wit, inspecteur van het lager onderwijs te Middelburg, den heer ds. Steinz, inspecteur van het Christ. Volksonderwijs te Goes, den heer dr. H. de Noo Bzn., directeur der R.H.B.S., en voorts afgevaardigden van de Vliss. Schoolveree- niging, de Chr. ULO-school, de Gerefor meerde Schoolvereeniging en de R.K. scho len in onze stad. Bijzonder welkom heette spr. tenslotte het onderwijzend personeel der beide Her vormde scholen hij wees op de gewichti- tige taak die het personeel in de opvoeding aer jeugd heeft, en wenschte allen aanwezi gen een goede ure in het bedehuis toe. „Hoop op Zegen" zong nu „De eere Gods in de natuur" en „Geeft Gode lóf", waarna ds. P. G. de Vey Mestdagh, Ned. Herv predikant te Rotterdam, de feestrede uitsprak. De feestrede. Met groote ontroering, aldus spr., sta ik vanavond op dezen kansel in deze kerk, waaraan voor m j zoovele jeugdherinnerin gen verbonden zijn. W'j ztfn echter thans bijeen om de groote daden te gedenken die God gedaan heeft aan het Chr. onderwijl, in deze oude veste. Met groote dankbaarheid heeft spr. de uitnoodiging aangenomen om als oud-leer ling der jubileerende scholen de herden kingsrede te houden. Spr. wilde dit doen naar aanleiding van Hebr. 11 "S. 23. Met dit Schriftwoord zitten wij ineens midden in de materie, want hier wordt ge sproken over het geloof. Spr. gaf een korte uiteenzetting van het verband waarover dit tekstwoord handelt, nl. den harden dienst der Israëlieten in Egypte en de geboorte van Mozes. In gloedvolle taal schetste spr. het ge loof van de ouders van Mozes, die in dit kind een bijzonder Godsgeschenk zagen. Het was toen een donkere tijd voor de Israëlieten, waarin veel van het geloof ge vergd werd. Zoo heeft ook het bijzonder onderwijs moeilijke tijden doorgemaakt. Spr. stond stil bij den grooten levensnood van den tegenwoordigen tijd. In onze over verzadigde cultuur wordt een gruwzame aanslag gepleegd op de ziel van onze kin deren. Het zal echter niet hopeloos zijn, wanneer wij vertrouwen dat God voor on ze kinderen zorgt. Het geheim van de toe komst onzer kinderen ligt in dp eerste plaats thuis, als de opvoeding der kinderen aansluit bg het onderwijs op school. Spr. haalde verschillende herinneringen op uit zijn jeugd, toen hij zelf leerling was van de school in de Palingstraat, onder „meester Merckens", den kleinen man met de scherpe oogen, die echter de kracht-motor der school was een man van wien spr. veel hield en die ook op zeer jeugdigen leeftijd de oprichter was van de eerste Zon dagsschool in ons land. Spr. wees op" het groote voorrecht van het personeel om op deze scholen te mogen arbeiden en van de ouders, dat hun kinderen deze scholen mo gen bezoeken. Spr. weet uit eigen ondervinding, dat de vrucht van het onderwijs op deze scholen groot is en hoopte dat het personeel onder den zegen Gods nog tot in lengte van jaren tot heil van het opgroeiende geslacht hun heerlijke taak mógen b'kven vervullen. Nadat het kinderkoor nog een „Bede" had gezongen, ging ds. De Vey Mestdagh voor in dankgebed. De gemeente zong tor. slot Gez. 50 3, waarna ds. Hartjes kooi en kinderen dank bracht voor hun mcdcv^ rklng en ds. De Vey Mestdagh voor zijn boeiende rede. Spr. eindigde met te wijzen op de groote zegeningen, die God heeft gegeven en sprak de hoop uit, dat Zijn gunst ook in de ko mende jaren de scholen nabjj moge zijn. Het badseizoen nadert. Gelegenheid tot het verkrijgen van inlichtingen. Het weer doet de laatste dagen braaf zijn best en wekt zomersche gedachten op. Het badseizoen is in aantocht en dus is V.V.V. op haar post om vreemdeling en stadgenoot van voorlichting te dienen. Zaterdag 14 Mei wordt het inlichtingenkantoortje aan den ingang van de wande lp ier geopend. Bezoe kers kunnen daar alle bijzonderheden ver nemen waarin zij belang mochten stellen, ook met betrekking tot logeer-gelegenheid e.d. Ook de pension- en hotelhouders kun- n i daar terecht voor alle informaties, die zij in verbant met het vreemdelingenverkeer behoeven. Nuttig werk voor alle betrokken partijen dus, waar wij gaarne even de aandacht op ve-tigen. De komende en gaande man. Het aantal inwoners van Vlissingen be droeg op 1 April 21.860 en op 1 Mei 21.843. Gedurende de 2e helft van de maand April 1938 vestigden zich H. G. Huzen, marechaussee, Bloemen- laan 60, van Raamsdonk. J. Oosterling, tremmer, Scherminkelstr. 9, van Rotterdam. E. W. Bleijenberg, matroos le kl., Mari nestraat 40, van Curasao. O. C. Wagenaar, sergt.-konstabel, Kas teelstraat 103, van Curasao. A. P. Provoost, bankwerker, Kogelpark straat 17, van Groede. P. C. Faas, electricien, Primulalaan 21, van Ter Neuzen. N. C. W. Oostwald, filiaalhouder, Wal- straat 40, van Apeldoorn. W. Bouman, kleermaker K. M., Wacht schip, van Den Helder. J. Kars, scheepsbouwer, Lambrechtsen- straat 13, van Oude Pekela. G. J. Winter, arts, Bellamypark 2, van Amsterdam. N. W. Slufter, luit. ter zee, Badhuisstr. 29, van Soerabaja. P. J. Greiner, loodskweekeling, Boul. de Ruyter 8, van Den Helder. W. L. Claessen, metaaldraaier, Glacis- straat 83, van Tegelen. C. W. de Wit, scheepswerktuigk., Boul. de Ruyter 16, van Rotterdam. B. J. de Grouw, smid, Flesschenstraat 2, van Hedel. C. H. Willemse, stuurman, Badhuisstraat 4, van Rotterdam. A. Klap, verpleger, Hellebardierstraat 2, van Bergen op Zoom. M. van Wezel, rijwielhersteller, Koude- kerksche weg 59, van Koudekerke. A. Geluk, fabrieksarbeider, Evertsenstr. 24, van Middelburg. A. Rovers, ladingmeester, van Nispen- plein 10, van O. en W. Souburg. L. E. van Laer, luit. ter zee, Wachtschip, van Den Haag. J. M. Verhelst, koopman, Coosje Busken- straat 11, van Koudekerke. C. Rison, sergt.-konst. artill., Kanaalstr. 8, van Breda. F. H. de Meel, electro-technicus, Kenau i sselaarstraat 55, van Rotterdam. E. R. Meijer, fabrieksarbeider, Kleine Kerkstraat 13, van Naarden. P. Jacobse, winkelier, Koudenhoek 19, van O. en W. Souburg. J. Zoeteman, marinier le kl., Paul Kru- gerst -aat 44, van Den Helder. J. de Lorijn, scheepsbouwer, Margrieten laan 31, van Rotterdam. De volgende personen vertrokken naar elders H. A. Hulstman, scheepswerktuigk., C. Buskenstraat 38, naar Singapore. C. A. Priester, koopman, Molenstraat 28, naar Middelburg. J. W. Baten, machinist, Boterplein 3, naar Batavia. D. Swart, zonder, Kasteelstraat 38, naar Warmond. G. van der Wal, sergt.-artillerie, Bad huisstraat 4, naar Velsen. C. Meijnderts, zonder, Clijverstraat 44, .aar Den Haag. J. H. Th. Rief, sergt. pol. troepen, Ma riniersplein 6, naar Amsterdam. J. Leunis, machine-bankwerker, Breestr. 1, naar Ter Neuzen. J. A. F. Bosselaar, kwartiermeester, Ban- kertstraat 33, naar Rotterdam. K. de MarcasVies, zonder, Gravenstr. 2a, naar Utrecht. Mej. J. Snoep, diacones, Koudek. weg O. 78, naar Colijnsplaat. S. W. van Butselaar, korp.-machinist, Hobeinstraat 32, naar O. en W. Souburg. K. C. .Groen, hoofdmachinist, Walstraat 129, naar Monfalcone. J. N. de Man, korp.-schrijver, Paul Kru- gerstraat 70, naar Soerabaja. J. C. J. Noteboom, poetser N.S., Nijver heidstraat 23, naar Dordrecht. A. van Bennekum, agent van politie, Dijk- straat 34, naar Apeldoorn. L. Polderman, scheepskok, Kanaalstraat 92, naar Middelburg. M. de Noorjer, rijtuigpoetser N.S., Beurs straat 29, naar Voorburg. in de effen kleuren cième, blauw en eroen. Dubbel gevoerde borst, iwee boorden patentsluiting, met balijntjes. Speciale prijs f3 25. Heerenmodehuis, Walstraat 32. Gevonden voorwerpen. De Commissaris van Politie te Vlissin gen maakt bekend, dat aan zijn bureau als gevonden is gedeponeerd een zwarte bril- lenkoker manchetknoop heerenrijwiel bruin lederen damesceintuur2 penningen aan touwtje, zgn. bedelstukjes manchet knoop met embleem padvindersriem ro zenkrans en heerenrijwiel, en dat inlichtin gen zgn te bekomen omtrentpaar grgze dameshandschoei.cn bg Kwant, Tulpenlaan 8 geldstukje bij Boonman, Dugvendrecht- straat 37 koralen colliertje en snelbinder van rijwiel bij PI 'mers, Gravenstraat 7 paar wollen hanc schoenen bg Bisschoff, Walstraat 62 r~ucie portemonnaie en een das bij Clarisse, Ncordstraat 71bloedko ralen sierspeld bii Roeting, Hendrikstraat 34sleutel (model Lips) bij Wildeboer, Lammensstraat 1 motorbril bij van Oor schot, Breewaterstraa* 23zinken bak- oventje bg J. P. Smit, Wagenaarstraat 16 timmermans steckbeiteltje bij van Biemen, Koudekerkscbeweg O. 26 hondje, zwart met witte vlekken bg Verweij, Anjelieren laan 80 eenige auto-onderdeelen bij Bo- lier, garagehouder zak, inhoudende balen bjj de Gasfabriek wo'len das, zwart flu- weelen sjaal en een pj kchtbruine dames handschoenen bg Lichtenberg, Bellamypark 8 kinderhandtaschje met beugel bg Rijks ontvanger, kantoor Zeilmarktgouden damesarmbandje bij Op 't Hof, van den Spieghelstraat 15 blauw wollen kinder handschoentje bg Goedbloed, Palingstraat Dit nummer bestaat uit 2 bladen De Hervormde scholen te Vllssingen bestaan 75 jaar. (Stadsnieuws) De Fransche mailboot „Lafayette" is uitgebrand. (Scheepvaart) Koning Leopold van België wordt peefo vader van Prinses Beatrix. (Binnenland) De Fransche franc wordt gestabili seerd. (Buitenland) Bg het in brand raken van een vracht auto zjjn 2. personen om het leven ge komen. (Gemengd nieuws) Carl von Ossietzky is overleden. (Buitenland) ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN Kent u reeds de Wij hebben hem voorra dig in alle tinten l WALSTRAAT 78. 16 padvinders-portemonnaie, inh. postze gels bij Schroote, St. Jacobstraat 14 rij- wielbelastingmerk in étui bij van Hal, Bin nenhaven 23 handschoen bij van Gemert, f lUimstraatschroevendraaier bij Jacobse, Meidoornlaan 23 bruine meisjesmuts bij Sierevogel, van den Spieghelstraat 61 zakdoek met sleut.eltj bg Douwen, Scher- minkelstraat 5 2 zakdoeken bij Kesteloo, Walstraat 52 blauwe duif met ring, ge merkt 7028, R.dam rijwielbelastingmerk in étui bij von Bolderen, Walstraat 85 bruine hond bij F. P. C. Mgs, Binnenhaven 35 belastingmerk in étui bij Bek, Lamp- sinsstraat 42 idem bij Clarisse, Noordstr. 71 en blauw gestreept overhemd bij Stroo, Koudekerksche weg O. 40. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal- De tunnel voor wielrijders en voetgan gers, die bij den spoorwegovergang aan de Nassaulaar te Bussum is aangelegd, werd Woensdag officieel opengesteld. Door het wegschuiven van een gordgn werd de tun nel geopend. Hr. Ms. kruiser „Java" heeft Woensdag middag de reis naar Ned.-Indië aanvaard. Nagewuifd door honderden belangstellen- dei., vertrok de kruiser aar de Oost. Vlissingseh scheepvaartnïeuws. Aangekomen: „Prinses Juliana" van Harwich Nederlandsche m.s. „Demo craat" en „Wocana" van Londen „Bosch fontein" van Rotterdam (De Schelde) Nederlandsch m.s „Havik" van Antwerpen. Om te bunkeren: Fransch s.s. „Agen" en Nederlandsch m.s. „Ton S." van Antwerpen Engelsch s.s. „Sacramento Valley" van Londen Duitsch s.s. „Magda- lena Reith" van Hamburg Amerikaansch s.s. „Arispa" van Londen Nederlandsch m.s. „Wega" van Antwerpen Zweedsch s.s. „Norruna" van Lands Crona. Vertrokken: „Mecklenburg" naar Harwich „Arispa" naar Rotterdam „Ton S". naar Ireland„Sacramento Valley" naar Montreal; „Wocana" en „Democraat" naar Antwerpen „Agen" naar Duinker ken „Havik" naar Falrshamn „Magda- lena Reith" naar Bilbao „Wega' naar Londen „Norruna" naar Oost-Afrika. Een 55-jarige echtvereeniging. Maandag a.s. zal het echtpaar J. C. Lom- mersLandman, wonende Glacisstraat, zijn 55-jarige echtvereeniging herdenken.

Vlissingse Courant | 1938 | | pagina 1