ASPIRIN EERSTE BLAD 76e JAARGANG - NUMMER 104 WOENSDAG 4 MEI 1938 STADSNIEUWS UIT DE PROVINCIE §efceurlewissen van «ie» «1« 153 abonnementsprijs Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agent schappen gevestigd zijn 2.20 per kwartaal of 17 cent per week. Franco per post 2.50. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner woon plaats. Afzonderlijke nummers 5 cent per stuk. VJissingscfie Courant UITGAVEFIRMA F. VAN DE VELDE Jr., WALSTR. 58-60, VLISSINGEN - TEL. 10 - GIRO 66287 advertentieprd s Van 1—5 regels f 1.25, iedere regel meer 25 cent B$j abonnement speciale prijs. Reclames 50 cent per regeL Kleine adver tenties van 15 regels 50 cent, Iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Bij driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Alles bij vooruitbetaling. VERSCHIJNT DAGELIJKS, UITGEZONDERD OP ZONDAG EN ALG. ERKENDE CHR. FEESTDAGEN AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAAR.DE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLAND SCHE DAGBLADPERS" de onbewaakte overweg op den grooten abeele eischt een slachtoffer. Wandelaar door motortrein gegrepen. Gisteravond is op den onbewaakten overweg op den Grooten Abeele nabij den vocrmaligen wachtpost 64 de 42-jarige heer L. T. B. Brand, referendaris P.T.T., chef van de administratie van het Tele foondistrict alhier, door den motortrein uit Goes gegrepen en op slag gedood. De heer Brand was een trouw beoefe naar van de wandelsport. Zoo had hjj vorig jaar ook deelgenomen aan de vier- daagsche afstandsmarschen te Nijmegen. Gisteravond was hij wederom aan het oefenen voor de komende „vierdaagsche" en hij passeerde omstreeks half tien den onbewaakten overweg op den Grooten Abeele, juist op het moment dat de mo tortrein uit Goes, die om vijf minuten over half tien te Vlissingen moet arrivee- ren, passeerde. De wagenbestuurder-conducteur, de heer W. zag wel plotseling iets op de rails, doch kon niet onderscheiden wat het pre cies was. Ook voelde hjj een schok, waar op hij onmiddellijk remde en het totaal vermorzelde lijk van den heer B. vond. Het stoffelijk overschot dat door den rijks- en gemeenteveldwachter van Sou burg in beslag werd genomen, is later naar het lijkenhuisje op de algemeene be graafplaats te Souburg overgebracht. Waarschijnlijk zou het in den loop van den dag worden vrijgegeven. De overledene was sedert 1935, bij de instelling van het Telefocndistrict te Vlis singen, alhier werkzaam. Vanzelfsprekend is men ten bureele zeer onder den indruk van het onverwacht ver scheiden van deze in P.T.T.-kringen zeer geziene persoonlijkheid. Teraardebestelling met militair eerbetoon. De plechtige teraardebestelling met mi litair eerbetoon van het stoffelijk over schot van wijlen den heer J. Vreke. in leven sergeant le klasse bij het regiment kustartillerie te Vlissingen, welke gister middag plaats vond, was te laat afgeloo- pen, dat wij in ons nummer van Dins dag nog nadere bijzonderheden konden vermelden. Voor het sterfhuis in de Aagje Deken straat had zich tegen 2 uur het militair escorte, dat onder leiding stond van den res. le luit. Davidse, opgesteld. Mede door de groote belangstelling was het verkeer eenigen tijd gestremd en ook de electrische tram ondervond eenig oponthoud. De rouwstoet werd voorafgegaan door een vuurpeleton ter sterkte van 12 man onder commando van den serg. le kl. W. Conijn. Als slippendragers fungeerden de 4 oudste beroepsofficieren gevolgd door 12 dragers, bestaande uit capitulant- en dienst plichtige onder-officieren. De stoet werd gesloten door een ongewa pend escorte onder commando van vaandrig De Groot. In de volgauto's hadden behalve de fa milieleden nog plaats genomen de garni zoenscommandant, kapt. Van der Slikke, ds. Van der Giesen, kapt. J. van Dort, na mens reg. kustartillerie te Hoek van Hol land, een deputatie uit Den Helder en Ymuiden, bestaande uit majoor Van der Hout, als vertegenwoordiger van den regi ments-commandant, de adj. onder-officier Langereis en de sergt. le klasse Van der Wal, resp. vertegenwoordigende de onder officieren uit Den Helder en Ymuiden. Onder dof tromgeroffel ging het in zeer langzaam tempo naar de Noorderbegraaf plaats. In het middenpad hadden zich hier op gesteld verschillende reserve-officieren en onder-officieren, vertegenwoordigers van de groep onder-officieren der militaire po- Iitietroepen, leden van de transportcolonne van de afd. Vlissingen van het Nederl. Roode Kruis, benevens een deputatie van de Vereeniging voor E.H.B.O., de opper wachtmeester der koninklijke marechaus see, enz. Allen sloten zich bij den rouwstoet aan, welke tevens gevolgd werd door het be stuur en vele leden van de onder-officieren- vereeniging „Ons Belang", Een aparte baar met bloemen en kransen volgde direct achter de lijkkist, die gedekt was met de Nederlandsche driekleur. Toen de kist boven de geopende groeve was geplaatst, trad als eerste spreker naar voren kapt. mr. P. M. W. J. van der Slik ke, die namens den regiments-commandant en de officieren een laatsten groet bracht aan sergeant Vreke, dien hij schetste als een plichtsgetrouw en zeer gewaardeerd rr edewerker van het corps. In zijn persoon lijk woord wees spreker op de 15 jaren van samenwerking, waardoor naast den militairen band ook een band van weder- ziidsche vriendschap was ontstaan. Namens de onder-officieren van het re giment kustartillerie sprak de adj. onder officier Langereis een afscheidswoord Serg.-majoor Uytterlinde bracht namens de collega's van den overledene dank voor de vriendschap en kameraadschap, welke zij steeds van hun vriend Jan Vreke had- dci mogen ontvangen. In het corps bestaat een hechte vriendenband en de overledene heeft steeds medegewerkt dezen band te verstevigen. Persoonlijk kan spreker bo gen op een 20-jarigen zeer intiemen omgang met dezen bij hem thuis zoo graag gezie- nen vriend. Dank voor alle vriendschap, be sloot spreker. Vervolgens herinnerde de serg. le klasse Van den Bos namens de onder-officier-en- vereeniging „Ons Belang" aan het vele werk dat de overledene voor de vereeniging heeft verricht. Steeds heeft hij voor de be langen van de onder-officieren op de bres gestaan. Vooral het werk van het sanato riumfonds droeg de overledene een warm hart toe. Zijn geheele leven heeft in dienst gestaan van de zieken en zwakken. De heer D. Rijkse bracht namens de transportcolonne van het Ned. Roode Kruis dank aan den overledene voor de goede lessen, welke zij van hem mochten ontvan gen. Deze aangename uren zullen nog lang in herinnering blijven. Tot slot sprak ds. Van der Giesen woor den van troost tot de nabestaanden en fa milieleden. Spreker wees op een beter le ven dat voor hen, die in God gelooven, volgt, als zij gestorven zijn. Hierna trad het vuurpeleton ter weers zijden van het geopende graf en onder het presenteeren van het geweer, daalde de kist in de groeve. Een salvo weerklonk door de stilte van den doodenakker, als laatste groet uit de militaire loopbaan van sergeant Vreke. Velen bewezen door het strooien van bloe men de laatste eer aan den overledene. Een familielid dankte voor de belang stelling en de ondervonden deelneming. Een „denkbeeldige" brand gebluscht. De brandweer rukte gisteravond om half zeven met groot materiaal bestaande uit de twee autospuiten, den bagagewagen met magirusladder voor een oefening uit naar de oude werkplaats der Ned. Spoor wegen, halverwege gelegen aan het jaag pad tusschen Vlissingen en Scuburg. Mede waren uitgerukt twee leden van de transportcolonne van het Ned. Roode Kruis. Er werd verondersteld dat een uitslaan de brand was uitgebroken in de boven de werkplaats gelegen woningen. Om den brand te bereiken, was men uitsluitend op het smalle jaagpad aangewezen. Voor de brandweer was dit echter geen bezwaar en zij toonde hiermede aan ook op minder gunstig gelegen plaatsen een eventueeleo brand te kunnen bestrijden. De beide autospuiten werden aan het kanaal opgesteld, de magirusladder tegen den gevel geplaatst. Door den lagen waterstand in het ka naal was het even passen en meten, maar weldra kon met 4 flinke stralen wa ter worden gegeven. Op iedere spuit was één slang aangesloten, die door een kop peling in tweeën werd gedeeld één hier van voerde naar het dak, en één naar de zijkanten van het gebouw. Er werd flink aangepakt om de denk beeldige „vlammenzee" meester te wor den. Ongetwijfeld zullen de spuitgasten bij een werkelijken brand niet zoo rustig op het dak zitten als bij deze oefening het geval was. Na een kwartier was de brand totaal ge bluscht en daar geen rook of vlammen meer te bespeuren waren, werd het mate riaal weer opgeborgen en reed men via Souburg huistoe. De brandweer heeft met deze oefening bewezen ook voor de buiten de kom der gemeente liggende gebouwen paraat te zijn en in geval van nood krachtig te kun nen optreden. Nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghol. Als voorbereiding voor den grooten luchtverdedigingsdag op 11 Mei a.s. werd Dinsdag op het Groningsche vliegveld Eelde een grocte militaire lr.chtvaartoefe- ning gehouden, waaraan door ongeveer 50 vliegtuigen werd deelgenomen. VHssingsch scheepvaartnieuws. Aangekomen: „Mecklenburg" van Harwich (verwacht) Nederlandsche m.s. „Mercurius" van Gravelines naar de Waal; „Magrietha" van Gravelines naar Rotter dam „Succes" van Zeebrugge naar Rot terdam „Pinguin" van Londen. Om te bunkeren: Noorsch s.s. „Mitra" van ZeebruggeNederlandsch m.s. „Setas" van Antwerpen. Vertrokken: „Prinses Juliana" naar Harwich „Oostzee II" naar Londen „Pinguin" naar Brussel „Myriel" naai Batoum „Setas" naar Exeter. Zieke zeeman aan wal gebracht. Het Noorsche s.s. „Jacob Christensen", komende van Antwerpen bestemd naar Londen, heeft alhier op de reede een zie ken stoker gebracht, die in een ziekenhuis alhier is opgenomen. Kunstkring „Het Schouwspel". Zooals uit de annonce elders in ons blad blijkt, geeft de Kunstkring „Het Schouw spel" Donderdag 12 Mei in Britannia de laatste voorstelling van dit seizoen. De Amsterdamsche tooneelvereeniging, onder leiding van A. van Dalsum en A. Defresne, zal dien avond Berhhard Shaw's bekende comedie „Pygmalion" opvoeren en wel in de vertaling van EcL Coenraads. Openbare leeszaal en bibliotheek. In de afgeloopen maand was de openbare leeszaal gedurende 24 dagen geopend. Zij werd bezocht door 1345 personen1263 mannen en 82 vrouwen. Het gemiddeld be zoek per dag bedroeg 56. In de Uitleenbibliotheek werden aan 1468 lezers 1793 banden uitgereikt1243 ro mans, 60 buitenlandsche romans, 185 kin derboeken, 305 populair wetenschappelijke boeken en tijdschriften. 6 nieuwe leden werden ingeschreven. Nieuwe aanwinsten Romans: Claes „Bei uns in Deutschland". Evans De groote trek. Hoog, v. d. Ik, Ibn Sina. Nyirö Het verbijsterende licht. ServaesKinderen die over zijn. UndsetWitte orchideeën. Populair wetenschappe lijke werken: Adler Psychologie van het individueele. Tenhaeff Hoofdstukken uit de para psychologie. Roland Holstv. d. Schalk Kapitaal en arbeid in Nederland. 2 dln. Daalder Gandhi als opvoeder. Meimicke Sociale pedagogie JoostenChotzen: Montessori opvoeding. Praag, v. Een sprookje op aarde. Waardenburg Het rassenvraagstuk in onzen tijd. Fokkema, en Gijzeis De toepassing der electrotechniek aan boord van schepen. Arnoldi Met pijp en stift. Leopold Verzen. 2 dln. Jong, de Israël Querido. RomijnVerschoor Vrouwenspiegel. Dr. van der Beke Callenfels herdacht. In allen eenvoud werd vanmorgen op het Oude kerkhof, tegenover „Bethesda", een lauwertak gelegd op het graf van Dr. van der Beke Callenfels namens het bestuur en personeel der Herv. Scholen te Vlissingen. Ds. J. S. Hartjes zeide, dat met deze kranslegging symbolisch de groote dank baarheid van het tegenwoordige geslacht tot uiting wordt gebracht voor de oprich ters der Herv. Scholen te dezer plaatse, die vandaag hun /5-jarig bestaan vieren. Mej. van der Beke Cadenfels dankte met eenige treffende woorden voor dit bewijs van herdenken van haar vader. 75-jarig bestaan der Hervormde Scholen. in de Groote Kerk. Hedenavond wordt ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan der Hervormde Scho len alhier, een wijdingsdienst in de Groote Kerk gehouden. Als spreker zal optreden ds. p. G. de Vey Mestdagh van Rotterdam Voor verdere bijzonde2*heden verwijzen wij naar de in dit nummer voorkomende advertentie. Waarschuwing. Reeds enkele malen hebben wij gewaar schuwd tegen de praktijken van „Superbe" uit Baarle-Hertog, o.a. op verzoek van le zers, die ook minder prettige ervaringen met deze firma hadden opgedaan. „Super be" verspreidt n.l. circulaires waarin men wordt opgewekt foto's te laten vergrooten. Hiertoe moet dan een foto en een zeker bedrag aan postzegels worden toegezonden. Men zij gewaarschuwd, daar op het oogenblik weer dergelijke circulaires in Vlissingen worden verspreid. Alvorens met „Superbe" in relatie te treden doet men verstandig eerst inlichtin gen in te winnen op het bureau van politie. Het verkeer over de Schipbrug gestremd. Kanodlpeil wordt tijdelijk weer verhoogd. Morgenochtend zal de Schipbrug voor doorlating van het m.s. „Boschfontein" naar de werf der Kon. Mij. „De Schelde" vorden weggenomen, waardoor alle ver keer over deze brug zal zijn gestremd van 37 uur en het rij verkeer van 210 uur, of zooveel langer o* korter als de omstan digheden zullen noodig maken. Gelijktijdig zal het havengebied van Vlissingen worden opgezet tot ongeveer kanaalpeil (zooals bekend is het kanaal water enkele weken belangrijk verlaagd) om een Ioodsvaartuig te kunnen dokken. Denzelfden dag wordt het kanaalwater weer op het verlaagde peil teruggebracht. De werkloosheid in onze gemeente. Bij den gemeentelijken dienst der arbeids bemiddeling alhier stonden gisteren als werkzoekenden ingeschreven Mannen 1 drukker, 25 grondwerkers, 2 loodgieters, 1 mastieker, 12 metselaars, 15 opperlieden, 10 schilders, 5 stucadoors, 14 timmerlieden, 2 ververs, 2 vlechters, 1 op zichter, 2 macbinaal-houtbewerkers, 2 meu belmakers, 2 politoerders, 2 stoffeerders, 5 kleermakers, 3 schoenmakers, 82 metaal bewerkers, 9 brood/banketbakkers, 10 sla gers, 2 tuinlieden, 4 magazijnbedienden, 6 reizigers/agenten, 6 winkelbedienden, 5 chauffeurs, 9 kellners, 22 loopers, 4 por tiers, 4 sleepers, 47 transportarbeiders, 15 kantoorbedienden, 1 teekenaar, 1 musicus, 4 onderwijzers, 1 operateur, 31 varensge zellen (w.o. stuurlieden, machinisten, sto kers, matrozen enz,), 161 losse arbeiders. Vrouwen 2 kleermaaksters, 4 winkel- juffrouws, 3 kantoorbedienden, 2 huishoud sters, 1 dienstbode, 7 werksters. Totaal 549 ingeschrevenen, waarvan 115 in de werkverschaffing. Vorige week 545 personen. Alzoo een vermeerdering van 4 werkzoekenden. Bij griep, verkoudheid, rheumatiek. R. K. Metaalbewerkers protesteeren. Gisteravond is te Bergen op Zoom een vergadering gehouden van de afdeelingen Vlissingen, Middelburg, Goes, Berden op Zoom, Halsteren, Roozendaal, Wouw, Hoo- gerheide en Ossendrecht van den R. K Me- taalbewerkersbon welke zeer druk was bezocht. Met algemeene stemmen heeft de ze vergadering de volgende motie aange nomen „De R. K. metaalbewerkers van West- Brabant en Zeeland, te Bergen op Zoom in groote demonstratieve vergadering bijeen, constateerend een fel anti-papisme, dat wordt aangewakkerd door de van lasterge- ruchten levende beweging en dooi het Am- iterdamsche sensatie^ad, die o.a. als mik punt hebben gekozen Z.Exc. minister Go- seltng, spreken zich uit voor massavergade ringen van het Katholieke volk ten einde actief stelling te nemen tegen deze hetze en te demonstreeren vóór geordende vrij heid en tégen bandeloosheid". Zeeuwsche kappersvakschooL Maandagavond had in het benedenlokaal van „De Eendracht" te Middelburg de overgangs- en sluitingsavond plaats der „Zeeuwsche Kappersvakschool" van den Nederlandschen Kappersbond. Deze avond is een groot succes geworden voor het vak schoolbestuur en voor zijn staf van mede werk eis. Het lokaal was ingericht gewor den tot een groote kapperssalon met niet minder dan 40 kaptafels. Aan deze tafels hadden vele dames en heeren plaats geno men, terwijl ook voor eenige modellen was gezorgd. Dit nummer bestaat uit 2 bladen Noodlottig treinongeval kost den ad ministratie-chef van het Telefoondis- strict Vlissingen het leven. (Stadsnieuws)] De Chineezen hebben een tegenoffen sief ingezet, (Buitenland). Madrid is gebombardeerd (Buitenland), Te Vriezenveen hebben twee groote veenbranden gewoed. (Gemengd nieuws). Voor de zooveelste maal moeten wij melding maken van verschillend© ern stige verkeersongevallen. (Gemengd nieuws) zie verder eventueel laatste berichten De voorzitter van de Zeeuwsche Vak school heette allen welkom, in 't bijzonder den heer A. Olthof, directeur der Neder landsche Kappersvakscholen, die van Am sterdam naar Middelburg was gekomen om zich te overtuigen van het werk dat door de cursisten gemaakt zou worden. Spr. memoreerde de oprichting van de vak school, tengevolge van de vestigingswet de kïasse-indeeling bleek later een vlot ver loop te hebben gehad. De geest onder de leerlingen en het werk van de leeraren en den technisch leider, den heer Goormachtig, waren steeds uitstekend. De heer A. 'Olthof, directeur van de Ne derlandsche Kappersvakscholen, zei een. keurigen indruk gekregen te hebben van de organisatie en de leiding van de Zeeuwsche Kapp ers vakschool De technisch leider gaf daarna den leer lingen opdracht met de werkzaamheden te beginnen. Een aardig gezicht was het ai deze cursisten zoo ijverig en beheerscht te zien werken. Er werd geschoren en haar opgemaakt in den eersten klasse heererf ur- sus, geknipt en keurig afgewerkt in de tweede en derde klas, en de ijdelheid van de mannen-cliënten kwam aan het licht toen er gewatergolfd en gefriseerd werd. In de damesklassen werd er zoowel door kap sters als kappers geknipt en geonduleerd. De algemeene indruk dien men kreeg was* dat er door den technisch leider en de leera ren veel kennis aan de leerlingen was bij gebracht. De heer Olthof zei niet teleurgesteld ta zijn en zijn volle goedkeuring te geven aan de wijze waarop hier les gegeven is. Spr. bracht den technisch leider en den leeraren lof voor het verrichte werk, doch vergat daarbrj ook niet het vakschoolbestuur en de cursisten. Spr. hoopte dat allen die een overgangsdiploma ontvangen hebben, het volgend cursusjaar weer met hetzelfde enthousiasme en met denzelfden werklust zullen arbeiden. De technisch leider overhandigde daarop de diploma's en kon de verheugende mede der üng doen, dat alle cursisten zijn over gegaan. Tenslotte bracht een der ouders van de leerlingen dank aan het vakschool bestuur en de medewerkers. Hoe de ochtendpost Zeeland bereikt. De grondige verandering, die met ingang van den zomerdienst op 15 Mei a.s. de dienstregeling der Nederlandsche spoorwe gen ondergaat, zal belangrijke gevolgen hebben voor het binnenlandsche vervoer der posterijen. Het bestaande raam van het geheele postvervoer kan in groote lijnen intact wor den gehouden, en men heeft zelfs in vel9 opzichten verbeteringen kunnen aanbren gen. Op ruim 300 postinrichtingen begint de eerste bestelling bijna een uur vroeger dan thansdaartegenover zal op circa 70 ds eerste bestelling later moeten aanvangen, doch hoogstens een half uur. Op ongeveer 380 postinrichtingen kan gesproken wor den van verbetering van de avondbestelling. Op vele postinrichtingen is de lichting voor de nachtpost later gesteld, doch de gewijzigde treinenloop heeft meegebracht, dat op een aantal, vooral in Groningen, een vroeger tijdstip moest worden vastgesteld. De schijnbaar ingewikkelde gevolgen van het opheffen van zoo vele stations hebben de postadministratie niet de meeste hoofd brekens gekost. Men heeft hierin voorzien door auto-tractie, waarmede men reeds lang vertrouwd is. Het postvervoer is

Vlissingse Courant | 1938 | | pagina 1