BUITENLAND Van het Spaansche oorlogstooneel, De Chineezen meiden successen uit Sjansi. De dokter aan het woord Angst voor den tandarts. SCHEEPVAARTBERICHTEN De arbeidsverhoudingen by de K.P.M. De Minister van Koloniën heeft ten ver volge op de beantwoording van vragen van het Eerste Kamerlid Bruineman, naar aan leiding van de arbeidsverhoudingen bij de Koninklijke Paketvaart Maatschappij, o.m. het onderstaande medegedeeld Het is den Minister bekend, dat reeds ge- ruimen tijd wrijving bestond tusschen de Vereeniging van gezagvoerders en stuur lieden en die van scheepswerktuigkundigen ^enerzijds en de directie der Koninklijke Paketvaart Maatschappij anderzijds. De vraag of de Minister van meening is, dat het een landsbelang van de eerste orde is, dat de sociale verhoudingen by een be drijf als de K.P.M. gunstig zijn, wordt be vestigend beantwoord. De voorstelling van zaken als zou een beschikking op een verzoekschrift van voor noemde vereenigingen met betrekking tot de arbeidsverhoudingen bij bedoelde maat schappij meer dan een jaar zijn uitgebleven, is niet geheel in overeenstemming met de feiten. Het hier bedoeld op 22 December 1936 ingediend request werd practisch reeds vol ledig beantwoord bij regeeringsschrijven van 14 Juni 1937, no. 1326. Het daaropvolgend regeeringsschrijven van'8 Januari jl., no. 61, betrof meer bepaald het subsidiair verzoek tot het in het leven roepen van een com missie van arbitrage. In het midden latende, of het uitbreken van het onderwerpelijk conflict bij de K.PM. van overheidswege had kunnen wor den voorkomen, wijst de Minister er op, dat dit conflict in elk geval ten gevolge van het vorenbedoeld regeeringsschrijven van 8 Januari jl. in zeer korten tijd geheel werd bijgelegd. Reeds eenigen tijd is bij de Indische re geering de vraag in overweging of een wet telijk geregelde bemiddeling in arbeidscon flicten in eenigerlei vorm al dan niet wen- schelijk zou zijn. Bij het betrachten van concordantie tus schen de Indische en de Nederlandsche so ciale wetgeving, ook ten opzichte van de Europeesche werknemers, moet uiteraard groote zorgvuldigheid betracht worden in verband met de hier te lande en in Ned.- Indië wel zeer sterk uiteenloopende toe standen en verhoudingen. Nederlandsche Zeemanscentrale. De tehuizen en leeszalen voor zeevaren den te Rotterdam, Hamburg en Londen werden in het eerste kwartaal 1938 bezocht door resp. 7062, 1365 en 748 zeevarenden. Bij den secretaris van de Nederlandsche zeemanscentrale kwam een lijst van het Seamen's Church Institute te New York in van vermiste zeevarenden, die door ver wanten en vrienden gezocht worden. De volgende namen van Nederlanders komen daarop voor Jack Rodgers, Jack Rodri- gues, Henry Swart, Henri W. F. van Cor- tenberghe en Evert van der Wiel. Wie inlichtingen heeft omtrent deze per sonen, zende deze alleen schriftelijk aan den secretaris der Nederlandsche zeemans centrale te 's-Gravenhage, Van Soutelande- laan 2. Gouden „De Ruyter penning" te Lemmer uitgereikt. De gouden „De Ruyter penning", die om de vijf jaren aan het reddings-station, v/aar de meeste reddingen zijn geschied, wordt toegekend, is gistermorgen door den voorzitter der Noord-Zuidhollandsche red- dings-maatschappij, den heer P. A. Tegel berg, in tegenwoordigheid o.a. van de be manning der reddingsboot „Hilda", aan de plaatselijke commissie te Lemmer uit gereikt, waar in de laatste vijf jaar niet minder dan 68 reddingen zijn verricht. De „Thurland Castle" vlot gekomen. Het Britsche schip „Thurland Castle", dat in de nabijheid van het eiland Toeng Khan aan den grond was geloopen, is gis teren vlot gekomen en heeft de reis naar Hongkong voortgezet. LUCHTVAART De „Buizerd" met motorstoring te Basra. Het K.L.M.-vliegtuig „Buizerd", op thuis reis van Batavia naar Amsterdam, is met motorstoring te Basra blijven staan. De ge zagvoerder, de heer T, J. te Roller, achtte het beter, de komst van een hulpvliegtuig af te wachten, zoodat de K.L.M. het vlieg tuig „Toekan", met als bestuurder den heer J. van Balkom, naar Basra heeft gezonden. Dit vliegtuig heeft een nieuwen motor aan boord. Vliegtuigdemonstratie op Soesterberg. Maandag is op het militaire vliegveld te Soesterberg gearriveerd het door den heer ir. Lambach geconstrueerde vliegtuig, de P.H,A.P.Z., het zgn. „Lambach"-vlieg tuig, dat eigendom is van de Nationale Luchtvaartschool. Het vliegtuig werd ge vlogen door den instructeur der N.L.S.. den heer Sipkcs, die voor de militaire auto riteiten eenige demonstratievluchten heeft uitgevoerd. De Australiëlyn van de K.N.I.L.M. Over de in Juli a.s. te openen Australie- ljjn van de Kon. Ned. Ind. Luchtvaart Mij. kan nog het volgende worden gemeld Het ligt in de bedoeling de voor Aus tralië bestemde vliegtuigen te laten ver trekken in aansluiting op de inkomende K.L.M.-toestellen. Na een tusschenlanding te Soerabaja wordt gevlogen naar Bali, waar de eerste nacht wordt doorgebracht. Den volgenden morgen vertrekken de toestellen uit Bali en vliegen via Koe pang (Timor), Darwin naar Cloncurry, waar de tweede nacht wordt verbleven. Den volgenden dag wordt gevlogen Clon curry, Longreach, Brisbane, Sydney. De terugreis wordt gemaakt als volgt Des morgens vertrekken de toestellen uit Sydney en vliegen via Brisbane, Long reach en Cloncurry naar Darwin. Den vol genden morgen Darwin, Koepang (Timor), Danpasar (Bali), Soerabaja, Batavia, al waar men des middags aankomt. Met an dere woorden des morgens uit Sydney vertrokken kc-mt men den volgenden dag in den loop van den middag te Batavia aan. Hoe snel overigens de luchtreizigers in twee dagen zich verplaatsen blijkt wel uit het feit, dat zij gedurende die vlucht van twee dagen drie maal hun horloges zullen moeten verzetten om de honderdvijftig mi nuten tijdsverschil tusschen Sydney en Ba tavia bij te houden. Fransche bommenwerper neergestort. Naar pas thans bekend geworden is, is Zaterdagmiddag een Fransch bombarde mentsvliegtuig, dat op weg naar Roemenië was, in Neder-Krain (Joego-Slavië) neer gestort. De uit vijf personen bestaande be manning werd slechts licht gewond, doch de machine werd volkomen vernield. Juweelen ter waarde van 12 millioen franc verdwenen bij het ongeluk met het vliegtuig. Bij het verongelukken van het vliegtuig van de lijn TiranaRome Zaterdag j.l. zijn juweelen ter waarde van twaalf millioen franc verdwenen, welke eigendom waren van een juwelier te Parijs. De juweelen wa ren getoond aan den koning van Albanië om hier een keus uit te maken voor een geschenk aan zijn gemalin. Men vermoedt, dat de juweelen zijn vernield tijdens den brand, welke volgde op het neerstorten van het vliegtuig. MARINE EN LEGER Receptie ter gelegenheid van het jubileum van de Hoogere Krijgsschool. Ter herdenking van het zeventigjarig be staan van de Hoogere krijgsschool en het twintigjarige van de Hoogere Marine Krijgsschool te Den Haag is gistermiddag in de zalen van hotel Wittebrug een druk bezochte receptie gehouden. Jhr. E. J. van Holthe, luitenant ter zee le klasse, adjudant van H. M. de Koningin, kwam op deze receptie de gelukwenschen van H. M. aanbieden. Tegenwoordig waren verder o.m. vertegenwoordigers van de bij Hr. Ms. hof geaccrediteerde gezanten van Engeland, Duitschland en Frankrijk. De Minister van Defensie was vertegen woordigd door den chef van de afd. generale staf van diens departement, den heer Dijx- hoom, de Minister van Koloniën door den kolonel van bet Indische leger A. A. G. Feuilletau de Bruyn. Verder deden nog door him aanwezigheid blijken van hun belangstelling vele andere militaire, maritieme en civiele autoriteiten. Namens de Hoogere Krijksschool reci pieerde de luit.-kolonel M. W. L. van Alphen en namens de Hoogere Marine Krijgsschool de kapitein ter zee C. E. L. Helfrich. Met hen vereenigden leeraren, oud-leeraren en verscheidene genoodigden znch na afloop van de receptie aan een herdenkingsmaaltijd. Het a.s. vertrek van Hr. Ms. „Java". Gemeentebestuur van Den Helder biedt een feestavond aan. Evenals bij het vertrek van Hr. Ms. „De Ruyter", had het gemeentebestuur van Den Helder gisteravond ter gelegenheid van het a.s. vertrek van Hr. Ms. „Java" op Woens dag a.s. den état-major van den vertrek- kenden kruiser, alsmede den marine com mandant, vice-admiraal T. L. Kruys, den garnizoenscommandant, J. H. Bentz van den Berg en verder alle staf-, vlag-, hoofd en onderofficieren van land- en zeemacht 'ütgenoodigd voor een officieelen af scheidsavond ten stadhuize. Naast de militaire autoriteiten met hun dames waren de plaatselijke, gewestelijke en burgerlijke autoriteiten voor dezen feestavond uitgenoodigd, zoodat het ruime stadhuis nog te klein bleek om de circa driehonderd gasten te herbergen. De genoodigden werden ontvangen door burgemeester G. Ritmeester en den ge meentesecretaris, mr. dr. E. van Bolhuis en werden vervolgens in de ruime raadszaal toegelaten. De officieren van de zeemacht waren in avondbaadje gekleed. Te half tien werden de marine-comman dant en de garnizoens-commandant met de stafofficieren, allen met hun dames, alsook de burgemeesters van de omliggende ge meenten, door burgemeester Ritmeester binnengeleid, die in een toespraak alle ge noodigden namens het gemeentebestuur welkom heette. Het vertrek van een schip naar Ned.-In- dië, aldus spr., is voor de marine iets heel gewoons, maar toch zit er aan dit vertrek iets feestelijks en spr. verheugde zich er over, dat de Minister va:i Defensie in dit geval het vertrek van de „Java" met iets grootere plechtigheid dan anders wilde doen gepaard gaan, door dit vertrek te doen op luisteren door een viertal detachementen van de landmacht, die deze dagen in de marinestad mogen vertoeven. Dit vertrek van de „Java" is wederom een uiting van de kracht en den wil van ons volk. Spreker wenschte den commandant en de bemanning een goede reis en tot weerziens toe en eindigde met de aanwezi gen uit te noodigen een driewerf „hoera uit te brengen op H-M. de Koningin en H. M.'s Koninklijke marine. Nadat dit gebeurd was, bracht de com mandant van de „Java", kolonel L. F. Klaassen, namens den etat-,major en de overige genoodigden den burgemeester hartelijk dank voor zijn woorden en ver zocht hem den dank van de marine over te brengen aan het gemeentebestuur. De avond werd verder met muziek en dans doorgebracht, terwijl ververschingen werden rondgediend. Aan de 250 mindere manschappen, alsook aan de manschappen van de vier detache menten der landmacht, die des namiddags waren aangekomen, en vandaag de „Java" en enkele onderzeebooten zouden gaan be zichtigen, wend in „Tivoli" een feestelijk onthaal bereid, waarbij ook daar de burge meester het woord voerde. Overgeplaatst van Hr. Ms. „Sumatra" naar Hr. Ms. „Willebrord Snellius" de luitenant ter zee der 3e klasse L. W. C. Gerlach. Bij Kon. besluit van 28 April zijn met ingang van 1 Mei bevorderd tot luitenant kolonel der mariniers de kapitein der ma riniers M. R. de Bruijne en tot luitenant ter zee der 2de klasse bij de Kon. marinereser ve de luitenant ter zee der 3de klasse A. Krijgsman. Bij Kon. besluit van 28 April 1938 is met ingang van 1 Augustus 1938 aan den heer G. E. Huijs, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als aalmoezenier. Defensie kan en wil Limburg verdedigen. Op Donderdag 9 Juni zal te Maastricht een luchtverdedigingsdag worden gehouden waaraan luchtstrijdkrachten van de Kon. marine en 30 landvliegtuigen zullen deel nemen. Voorts een belangrijk aantal lucht doelbestrijdingsmiddelen als batterijen, luchtmitrailleurs, moderne zoeklichten, als mede zware en lichte mitrailleurs en het plaatselijk garnizoen. Boven Maastricht hebben demonstraties luchtverdediging plaats over dag en des avonds bij duisternis. DTJITSCHE TROEPEN IN KAZERNE TE KEHL. Gistermiddag heeft een detachement ge motoriseerde Duitsche troepen met auto's en motoren met zijspan bezit genomen van de kazerne te Kehl, aan den rechteroever van den Rijn, nabij de brug tusschen Duitschland en Frankrijk. Bij deze gelegen heid was in Kehl overal de vlag geheschen. HET HUWELIJK VAN PRINS LOUIS FERDINAND. Gisterochtend is in het slot Cecilienhof te Potsdam het burgerlijk huwelijk vol trokken tusschen den tweeden zoon van den vroegeren kroonprins en zijn gemalin, Louis Ferdinand van Hohenzollerri met grootvorstin Kira van Rusland. Na het burgerlijk huwelijk werd het huwelijk vol gens den Grieksch orthodoxen ritus inge zegend. De plechtigheid werd bijgewoond door den vroegen kroonprins en zijn gemalin, prins Eitel Friedrich, prins Adalbert en zijn gemalin, prins August Wilhelm en prins Oskar. Verder de grootvorsten De mitri, Wladimir en Kirill van Rusland, en koningin van Denemarken met den kroon prins van Denemarken en zijn gemalin, koning Ferdinand van Bulgarije, en ande ren. Gisteravond zou het jonge paar naar Doorn vertrekken, waar morgen het ker kelijk huwelijk in de Evangelische kerk zal worden voltrokken. AMEREKAANSCHE PROTESTEN BIJ DUITSCHE AUTORITEITEN TE WEENEN. De speciale correspondent van de Eve ning Standard meldt, dat de Amerikaansche consul te Wee^en het staatsdepartement te Washington ter kennis heeft gebracht, dat hjj vijftig maal geprotesteerd heeft bij de Duitsche autoriteiten in de afgeloopen week ten aanzien van de slechte behande ling waarvan Joodsche Amerikaansche on derdanen het voorwerp zijn geweest. Volgens denzelfden correspondent zouden mannen gistermorgen verscheidene honder den Joden hebben gearresteerd, onder wie zich vijf Amerikaansche burgers bevonden en twee Britsche onderdanen. Zij zouden op het Prater op stuitende wijze behandeld zijn. De gearresteerden zouden gedurende verscheidene uren gedwongen zijn gymnas tiekoefeningen te maken, tot verscheidene onder hen het bewustzijn verloren. Ook zouden zij geschopt en beleedigd zijn. HET WEDER TOENEMENDE TERRORISME IN PALESTINA. In geheel Palestina zijn gisteren weer talrijke aanslagen op kolonies, autobussen en spoorlijnen gepleegd. In vele gevallen werden telefoonleidingen vernield. Alge meen beschouwt men dit toenemen van het terrorisme als een antwoord op de aan komst der Britsche verdeelingscommissie, die onder sterke militaire bewaking door het land reist. De bewakingstroepen zijn met pantserwagens en talrijke machinege weren uitgerust. Naar de bladen te Jeruzalem melden, is de Irak Petroleum Company voornemens, haar olieleiding, welke door Palestina loopt, te sluiten, daar het onmogelijk ge bleken is, de aanslagen der Arabische vrij- scharen op de buisleiding te verhinderen. Verscheidene ingenieurs der petroleum- maatschappij zouden naar Syrië gereisd zijn, om voorbereidingen te treffen voor de beperking van den olieuitvoer tot Tripolis, waar^de Syrische olieleiding eindigt. Uit Arabische bron is dezer dagen ge meld, dat vier Arabieren in het concentra tiekamp te St. Jean d'Acre, die voedsel 3«anf je WelgcmccJ en xign DOOR G. TH. ROTMAN (Nadruk verboden^ Hier is Jantje Welgemoed Is 't geen aardig ventje? Zijn humeur is altijd goed, Kijk maar op het prentje. Op zijn bol draagt hij een pet, Die, in plaats van rein en net, Rafelig en vies is, Want bij Pa is 't crisis 2. Z'n vader is een liereman, Die perfect kan draaien 't Is het werk van onzen Jan, Flink daarbij te kraaien Al wat bij het vak behoort, „De mauje maulen" enzovoort, En dan zonder dralen Centen op te halen. weigerden, overleden waren. Dit blijkt niet juist te z\jn. Na vijf dagen vasten moesten de Arabieren medische behandeling toela ten, zoodat een doodelijken afloop voorko men kon worden. Zondag hebben de rechtschen getracht het offensief ten zuiden van Aliaga in de provincie Teruel te hervatten, doch zij zijn hierin niet geslaagd. Zij kwamen on der het vuur van de gecamoufleerde stel lingen van het regeeringsleger. Toch slaag den zij er in de voorposten van de regee- ringstroepen te bereiken. Zij werden even wel in een tegenaanval teruggeslagen. De regeeringstroepen beheerschen de ver bindingswegen van de troepen van Franco. Het groote hoofdkwartier van Franco deelt mede, dat de rechtsche troepen, hoe wel het weer slecht blijft, den opmarsch in den Alfambra-sector hebben voortgezet. Zij hebben de dorpen Miravete, Villaroya de Los Pinares, El Pobo en andere be langrijke stellingen bezet. Over een af stand van 10 kilometer rukten zij op. De verliezen van den vijand zijn groot. Hij liet tweehonderd dooden achter, terwijl de rechtschen 300 gevangenen maakten. Van Chineesche zijde wordt gemeld, dat herhaalde aanvallen der Japanneezen in Zuid-Sjangtoeng afgeslagen zijn en dat de Chineesche linie, die Taiertsjwang be waakt, intact gebleven is. Voorts maken de Chineezen melding van successen in Sjansi. Zij voegen hieraan toe, dat, tenzij de Japanneezen versterkt wor den, zij gedwongen zullen zijn geheel Sjan si te ontruimen. Aan den anderen kant meldt een Ja- pansch communiqué uit Peiping, dat de Japansche troepen de provincie Kiangsoe zijn binnengerukt uit Zuid-Sjangtoeng en Hoesjan, op 25 mijl ten Noorden van den Loenghaispoorweg, bezet hebben. Verder naar het Oosten heeft een andere af dee ling Japansche strijdkrachten zich meester gemaakt van Matausjen, op vijf mijl ten Westen van Tangtsjen. De Japansche troepenafdeelingen, die van uit Hohsien, op den Noordelijken oever van de Jangtse zgn opgemarcheerd, hebben gis teren Tsjaosjien bezet, dat 80 KM. ten N.W. van Woehoe aan den spoorweg naar Loet- sjau ligt. Chineesche bevelhebber vermoord. Kolonel Likwang, de leider van de Chi neesche guerillatroepen in het gebied van Sjanghai, is gisteravond in een Chineesch restaurant in de Fransche concessie, waar hij met zijn gezin en zijn vrienden den avondmaaltijd gebruikte, doodgeschoten. De dader, een Chinees, wist te ontko men. Likwang zou militaire papieren bij - 'ch gehad hebben. EEN OVERBLIJFSEL UIT VOOR- HISTORISCHEN TIJD. door dr. med. A. KOHLEN. De vrees voor den tandarts is een van de minst bestudeerde storingen van het psychisch evenwicht. Minstens twntig maal per dag krijgt de tandarts de be kentenis te hooren „Dokter, ik ben zoo verschrikkelijk laf". Is het werkelijk slechts de angst voor pijn, die sterke man nen tot kinderachtige bangerds maakt Haast klassiek is het voorbeeld van een bekend, internationaal vermaard detecti ve, die na eenige slapelooze nachten en herhaalde malen uitstellen als een gebro ken man bij den tandarts verscheen. H\j huilde als een kind en bracht snikkend uit„Ik weet niet, wat er met mij aan de hand is. Ik ben toch anders geen laf aard. Op een keer liep ik door een don kere kamer, terwijl ik wist, dat er een gewapende moordenaar verborgen zat. En ik speelde het met hem klaar. Niets ter wereld boezemt mij vrees in. Maar de ge dachte alleen al aan den tandarts is mg onverdraaglijk ik houd het eenvoudig niet uit." Iedere tandarts heeft in zijn practijk wel dergelijke gevallen meegemaakt. Beroem de vliegers, generaals en diepzeeduikers gedragen zich bij den tandarts onbe- heerscht als kleine kinderen. Barens weeën behooren nu niet bepaald tot het aangenaamste in het leven van een vrouw. En toch verklaren de meeste vrouwen, dat •zij een geboorte verkiezen boven een be zoek aan den tandarts. Daar men tegenwoordig al zoover is, dat tanden en kiezen met behulp van anesthesie pijnloos kunnen worden getrok ken, vragen de tandartsen dikwijls, waar de patiënt dan toch eigenlijk bang voor is. Het antwoord is altijd het zelfde „Ik weet het eigenlijk niet, maar het is nu niet zoo'n kleinigheid om je een kies te laten trekken en heelemaal Het is mogelijk dat deze onverklaarbare angst voor een deel een archaïsch over blijfsel is, want de verschillende opgravin gen hebben op overtuigende wijze aange toond, dat de voorhistorische mensch reeds aan tand- en kiespijn heeft geleden en mummies uit den vroeg-Egyptischen tijd doen ons vermoeden, dat de tandheelkun dige behandeling van dien tijd geen gerin ge eischen aan de zenuwen en het uit houdingsvermogen van de slachtoffers moet hebben gesteld. De omstandigheid, dat onze voorouders niet alleen zelf aan kiespijn leden, doch maar al te vaak ge noodzaakt waren, de kwellingen van hun lijdende medemenschen mee aan te zien, hun gesteun en gejammer mee aan te hooren, kan een diepen psychologischen indruk- hebben achtergelaten. Immers is het een tjjd lang gebruik geweest, den zenuw door middel van een scherpen houtspaander, die in de tandholte werd gestoken, te dooden De oorzaak van den zoo dikwijls volkomen onberedeneerden angst voor den tandarts kan dan ook wel beschouwd heel goed in psychische defec ten, die reeds naar het onderbewustzijn verdrongen zijn, gezocht moeten worden. Hygiëne en juiste voeding Buitendien moet in aanmerking geno men worden, dat de tandwortels in been gebed liggen, in het been van de kaak. De minste of geringste prikkeling van den tandzenuw wordt onmiddellijk aan de kaak medegedeeld en gaat vandaar uit recht streeks naar den schedeL Het bij de tand heelkundige behandeling veroorzaakte ge- ruisch wordt bovendien door de nabijheid van de gehoororganen nog versterkt en prikkelt zoo de zenuwen van den patiënt, ook al is er in het geheel geen pijn te vreezen. Wat kan nu gedaan worden, om de tand- en kiespijn uit de reeks van men- schelijke kwellingen uit te schakelen De tandheelkundige wetenschap heeft vooral in het voorkomen van tandkwalen gewel dige vorderingen gemaakt en het streng opvolgen van de desbetreffende hygiënische voorschriften waarborgt nagenoeg altijd succes. Het is de taak van de moeders, de on derwijzers en de opvoeders der jeugd, den kinderen de grootste mogelijkheid rein heid bij te brengen en verder ook op de samenstelling van het voedsel te letten. Voorkomen is beter dan genezen Dit de vies geldt op het gebied der tandverzor- ging meer dan ergens andera, want de eigenlijke oorzaken van den „angst voor den tandarts" liggen zoo diep in het on derbewustzijn van den mensch geworteld, dat het wel nooit ten volle zal gelukken, de menschen van deze zielkundige defec ten te bevrijden.

Vlissingse Courant | 1938 | | pagina 4