H.M. de Koningin bezoekt Ulissingen EERSTE BLAD 76e JAARGANG - NUMMER 103 DINSDAG 3 MEI 1938 ZIJ ONTHULT HET GEDENKTEEKEN VOOR PRINS HENDRIK De toespraken. §clieurlciitsscii non «tem fioekhandel D'ftuy, abonnementsprijs Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agent schappen gevestigd zijn 2.20 per kwartaal of 17 cent per week. Franco per post 2.50. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner woon plaats. Afzonderlijke nummers 5 cent per stuk. VJissingsche Courant UITGAVEFERMA F. VAN DE VELDE Jr., WALSTR. 58-60, VLISSINGEN TEL. 10 - GIRO 66287 ADVERTENTIEPRIJS Van 1—5 regels 1.25, iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijs. Reclames 50 cent per regel. Kleine adver tenties van 15 regels 50 cent iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Bij driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Alles bij vooruitbetaling. VERSCHIJNT DAGELIJKS, UITGEZONDERD OP ZONDAG EN ALG. ERKENDE CHR. FEESTDAGEN A ANGES LOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLIC ITEJTSWA ARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAG BLADPERS" Groote belangstelling van ingezetenen en bezoekers van elders De Zeevaartschool „De Ruyterschool" bestaat 35 jaar. Ongetwijfeld een verheu gende gebeurtenis, maar toch geen offi cieel jubileum en zeker op zichzelf geen aanleiding voor Koninklijk bezoek. In koopvaardijkringen had men echter reeds lang de behoefte gevoeld om op eenigerlei wijze hulde te betuigen aan de nagedachtenis van wijlen Prins Hendrik die, zooals algemeen bekend is, steeds groote belangstelling voor de scheepvaart heeft gehad. Dit blijkt o.m. uit het feit, dat hij van 19091934 beschermheer van de jubileerende „De Ruyterschool" is ge weest. Toen het jubileum van de zeevaartschool dus in zicht kwam, heeft men in koop vaardijkringen dankbaar de gelegenheid aangegrepen om de nagedachtenis van Prins Hendrik te huldigen. Een eere comité en een werkcomité werden in het leven geroepenverschillende groote scheepvaartmaatschappijen en bij de scheepvaart geïnteresseerde particulieren uit Nederland, Nederlandsch Oost- en West-Indië stelden bijdragen voor bet be oogde doel beschikbaar. En het resultaat was, dat den bekenden Delftscheu beeld bouwer H. J. Etienne opdracht kon wor den gegeven om het monument te ont werpen dat gisteren onthuld werd en waarvan de lezers een afbeelding in ons biad van Maandag hebben aangetroffen. Omvangrijke voorbereidingen volgden. Men hoopte dat H. M. de Koningin bereid zou worden gevonden om het gedenkteeken van haar overleden gemaal zelf te ont hullen. En inderdaad kwam korten tijd voor de onthulling de verheugende mede- deeling, dat H. M. tot dit doel naar Vlis- singen zou komen. Korten tijd geleden werd het monument reeds in den gevel der school gemetseld en vervolgens door een grauw doek aan het oog onttrokken. Een flinke tribune ver rees voor de school en zoo naderde lang zamerhand de dag der onthulling. Het grauwe bekleedsel van het monument werd door een fleurig vlaggedoek vervan gen Vlissingen stak in ruime mate de driekleur uitde bevolking en talrijke be zoekers van elders tooiden zich met oranje de gemeentebureaux en de scholen sloten hun deuren toen de Maandagmiddag was aangebroken. En reeds lang voor het oogenblik van de onthulling, verzamelde zich een talrijk publiek op den boulevard. De kinderen die aan de zanghulde zouden deelnemen wandelden door de stad om H. M. te begroeten wanneer zij den Singel zou oprijden de leden der buurtvereni gingen marcheerden naar de Coosje Bus- kenstraat. Alles en allen waren gereed. Het weer werkte nogal mee. al was de hemel dreigend donker. Na wat druppels regen in de ochtenduren, is het in ieder geval droog gebleven en dat is een belang rijke factor bij gebeurtenissen, zooals Vlissingen er gisteren een beleefd heeft. DE AANKOMST. Toen het zoo tegen half vier begon te loopen concentreerde de belangstelling van een in verhouding gering deel van het publiek zich op de omgeving van het sta tion waar H. M. te 15 u 50 zou aanko men. De Koningin is 's morgens per auto van Het Loo naArN Arnhem gereden en toen met den trein die om 11 u 30 vandaar vertrekt, naar Vlissingen gereisd. Hiertoe waren in den trein de salon rijtui gen 2 en 3 van den Koninklijken trein ge koppeld in laatstgenoemd rijtuig werden onderweg de maaltijden gebruikt. Precies op tijd stoomde de trein het sta tion Vlissingen binnen, waar op het per ron van aankomst een lange looper was uitgelegd, evenals naar den zij-uitgang. Het gedeelte tusschen contröle en zij-uit gang was bovendien alleraardigst versierd met talrijke palmen hetgeen een fris- schen, feestelijken aanblik bood. De hofrijtuigen waren tamelijk achter in den langen trein gekoppeld, zoodat de Commissaris der Koningin én de Burge meester van Vlissingen die ter begroeting van H. M. aanwezig waren, nog een heele wandeling moesten maken om tijdig bij de salonrijtuigen te komen. Op het perron was tevens de Zeeuwsche Kamerheer van H. M. aanwezig mr. H. F. Lantsheer, even als de Commissaris van Politie en de dis trictscommandant der Koninklijke Mare chaussee. H. M. de Koningin die in een lan H. M. de Koningin en loijlen Prime Hendrik, gen grijzen mantel met grijs bont afgezet, gekleed was, en een bi au w-groenen hoed droeg, werd verwelkomd door den Com missaris der Koningin in Zeeland Jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford en door den Burgemeester van Vlissingen, den heer C. A, van Woelderen. Heleentje van Woel deren, het dochtertje van den burgemees ter, bood H. M. vervolgens een fraai bou quet in de Vlissingsche kleuren aan, sa mengesteld uit roode en witte anjers. De Koningin wist zich Heleentje van vo rige gelegenheden nog heel goed te herin neren en vertelde haar dat Zij nog goed wist hoe zij Haar als een klein meisje van vier jaar ook eens bloemen had aange boden. Heleentje was er echt nog een beetje van onder den indruk toen zij ons, vol als zjj er van was, hiervan nog wat vertelde toen wij samen het perron af liepen. H. M. de Koningin was vergezeld van haar hofdame Jonkvr. Baronesse Schim- melpenninck van der Oye, haar adjudant kolonel Jhr. de Jonge van Ellemeet, de ordonnans officierritmeester Jhr. van Kinschot en haar particulier secretaris Baron van Heemstra, Voorts kwam een voor Vlissingen oude bekende met den trein mede, nl. de vroegere districtscom mandant der Marechaussee kapitein Kaas jager, die er zich zeer mee ingenomen toonde, dat hij op déze wijze Vlissingen weer terugzag. Toen H. M. de Koningin met haar ge volg door den zij-uitgang over een daar gebouwd plankier het station verliet. klonk luid gejuich van de wachtende be langstellenden, terwijl even later het Wil helmus werd ingezet. DE RIT NAAR DE ZEEVAART SCHOOL. En toen ging het op weg naar de „De Ruyterschool". Voorafgegaan door een auto met den commissaris van politie, volgde de auto met den burgemeester van Vlissingen en toen kwam de fraaie wagen waarin H. M. de Koningin met haar hofdame had plaats genomen. Deze werd weer gevolgd door de auto van den Commissaris der Konin gin. Een auto met het gevolg reed hier achter en de hofstoet werd op eenigen af stand gevolgd door de auto van den dis trictscommandant der Kom Marechaussee waar enkele persauto's zich achter aan sloten. Vóór de auto's den Prins Hendrikweg afreden, trok de Kon. Marine de aandacht, die de schepen had gepavoiseerd, terwijl de manschappen stonden aangetreden er het saluut brachten toen H. M. passeerdedat was een aardig gezicht. Langs Prins Hendrikweg, Singel, Bad huisstraat, Betje Wolffplein, Coosje Bus- kenstraat en Boulevard Bankert ging het vervolgens naar de Zeevaartschool. Op den Singelweg stonden de ca. 800 school kinderen opgesteld die later op den middag bi; het station een zanghulde zouden bren gen. En toen H. M. passeerde zette St. Caecilia het Wilhelmus in, dat door de frissche kinderstemmen gretig werd over genomen, terwtjl daartusschen door het gejuich van het ter plaatse zeer talrijke publiek voortdurend opklonk. De kinders wuifden met hun vlaggetjes en er wareD peuters bij die zich niet konden inhouden van pleizier en er soms ware luchtspron gen van moesten maken. Men kon daar leuke tafereeltjes zien. Veel te snel naar den zin van de zingende jongens en meis jes reed de stoet voorbij, onderweg voort durend toegejuicht door een vrij talrijk publiek, dat in getal toenam naarmate wij de Coosje Buskenstraat naderden. Hier boden de ca. 1200 leden der buurt- vereenigingen die zich daar met hun vaan dels hadden opgesteld, een buitengewoon fleurigen aanblik. De vaandels bogen ten groet toen de Koningin voorbij reed voortdurend klonk gejuich en gezang. Er werd druk gevlagd en het weer hield zich goed. De inzet was dus uitstekend en deze goede indruk bleef behouden" toen de auto's den stampvollen Boulevard Bankert opdraaiden waar het bijzonder feestelijk uitzag. Ook hier werd heel druk gevlagd een zeer talrijk publiek verdrong zich om wat te kunnen zien. En reeds uit de verte was de groote tribune htbaar met haar wapperende Oranjewimpels, palmversie- ring en struikjes met oranje-appeltjes voor den ingang tot de eereloge. Het gedenkteeken dat onze stadgenooten in de voorafgegane dagen onder een grauw doek verscholen hadden gezien, was thans bedekt door de Nederlandsche driekleur, terwijl de zes oudste leerlingen van de zeevaartschool daaronder sfonden opge steld, elk met een der koorden in handen waarlangs straks het dundoek zou worden gestreken om het monument zichtbaar te doen worden. de Zeevaartschool. Te tien over vier werd de Zeevaart school bereikt, waar „Ons Genoegen" on der leiding van dirigent P. de Rooy op dat oogenblik het Wilhelmus inzette, dat staande werd aangehoord. Toen H. M. de Koningin uitstapte, werd op het dak der school de Koninklijke standaard gehe- schen en door een haag van leerlingen der zeevaartschool wandelde H. M. naar de tribune, terwijl de maatschappij vlaggen die de leerlingen droegen, een groet brachten. "Voor de tribune werd H. M. begroet door mevr. Quarles van Uffordbaronesse Mulert tot de Leemcule, de echtgenoote van den Commissaris der Koningin en door mevr. van WoelderenSprenger, de echt genoote van den burgemeester van Vlis singen. Vervolgens stelde de Zeeuwsche Kamer heer Mr. H. F. Lantsheer verschillende personen aan H. M. voor, t.w. Mr. Jan Smit Azn., voorzitter van het bestuur der Zeevaartschool, den directeur der schooi den heer P. Vijn en de leden van het werk comité de heeren J. Spaanderman, J. M. Jansen, J. Schouten, W. L. C. van der Plank, J. J. van den Broeke, J. P. F. Men- tink, J. Vader en H. van Leeuwen. De leden J. Anker en C. Sorgedrager waren afwezigde eerste omdat hij varen de isde laatste wegens ziekte. Anneke Smit, het dochtertje van den directeur der N.V. Kon. Mij. „De Schelde", bood H. M. vervolgens bloemen aan. Wie aanwezig waren. Hoewel wij gewoonlijk volstaan met het vermelden van enkele autoriteiten, meenen wij ditmaal bij zulk een specifiek Vlissing sche gebeurtenis wat ruimer te mogen zijn met het vermelden van de talrijke autori teiten en particuliere officieel genoodigden. In de tribune hadden, naast verschillende anderen die om niet tè uitvoerig te worden hier onvermeld bljjven, de vol gende heeren plaats genomen, velen verge zeld van hun dames Jhr. Mr. J. W. Quarles van Ufford, Com missaris der Koningin in de provincie Zee land C. A. van Woelderen, Burgemeester van Vlissingen W. P, Edelman, Wethou der van Onderwijs W. Anker, Wethouder van Vlissingen A. Rorije, Wethouder van Vlissingen A. de Bejjl, plaatsvervangend Gemeente-Secretaris Vlissingen W. Pol derman, vertegenwoordiger van den Minis ter van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen Jhr. W. Laman Trip, oud-adju dant Z.KJEL Hendrik. Kap. ter Zee H. J. v. d. Stad, Commandant Maritieme middelen te Vlissingen Luite nant ter zee 2e kl. N. W. Sluiter, Adjudant v. d. Commandant Maritieme middelen te Vlissingen Kapitein-luitenant ter zee A. N. Hekking, Commandant van den Mijnen- dienst te Vlissingen Kapitein Mr. J. W. P. van der Slikke, Garnizoenscommandant te Vlissingen le Luitenant A. J. W. L. Lose- caat van Nouhuys, Commandant Mare chaussee A. O. F. W. C. Gasinjet, Water schout, commissi. *is van Politie, tevens commissaris der Rijkspolitie M. Fernhout, Burgemeester van Middelburg Mr. L. J. A. v. d. Harst, wnd. Griffier van de Staten van Zeeland; Ir. J. J. van Leeuwen, Hoofd ingenieur Provincialen Waterstaat Zeeland; Dr. H. de Noo BzDirecteur R.H.B.S. J. C. Paap, Notaris de leden van Ged. Sta ten Mr. P. Dieleman, J. M. Bommel van Vloten, A. D. F. van der Wart, J. A. van Rompu, C. P. Vogelaar, Mr. J. H. M. Stie- ger en Mr. J. Adriaanse C. Ouwehand, Directeur GemeentewerkenKapitein ter Zee R. H. Arntzenius, Directeur Nederl. Loodswezen in het 6e district T. H. de Meester, President-Commissaris Stoomv. Mij. „Zeeland" G. J. Bensink, Directeur Stoomv. Mij. „Zeeland", tevens vertegen woordiger der Directie Wm. H. Muller Co. N.V. Mr. Jan Smit Azn., oud-Direc teur van de oninkl\jke Maatschappij „De Schelde" Ir. H. C. Wesseling, Directeur an de Koninklijke Maatschappij „De Schelde" Ir. A. Smit, Directeur van de Koninklijke Maatschappij „De Schelde" G. J. de Jonge, Directeur van den Provin cialen StoombootdienstP. Vijn, Directeur der „De Ruyterschool" K. van Everdin- gen, Directeur S. H. V.J. P. Vermaas, Arts H. J. Etienne, Beeldhouwer F. P. C. Mrjs, Directeur Haven van Vlissingen; Ir. H. Suyver, oud-Hoofdingenieur aan de Koninklijke Maatschappij „De Schelde" Ir. H. W. van Tijen, Hoofdingenieur aan de Koninklijke Maatschappij „De Schelde" S. Visser, oud-Directeur der „De Ruyter school"; J, Spaanderman, oud-Gezagvoerder Mij. „Zeeland" J. Schouten, Leeraar aan de „De Ruyterschool"; W. L. C. v. d. Plank. Gezagvoerder bij de Mij. „Zeeland" J. J. van den Broek Inspecteur brj de Mij. „Zeeland" J. P. F. Mentink, Hoofdwerk tuigkundige Mij. „Zeeland"J. Vader, Leeraar aan de „De Ruyterschool" H. van Leeuwen, leeraar aan de „De Ruyter school" E. L. M. J. Stroobants, Inspec teur Belgisch Loodswezen W. J. de Haan, Scheepvaart Inspectie Vlissingen F. V. de Grooff, Expediteur, Belgisch ConsulW. J. L. de Grooff, Dierenarts P. S. van 't Haaff, Inspecteur-Generaal Scheepvaart- Inspectie te 's-Gravenhage C ten Poor ten, Directeur N.V. Kon. Paketvaart Mij. Mr. J. Meijhuizen, vertegenwoordiger Di rectie Java-China-Japan LijnL. E. M. van Eendenburg, Administrateur N.V. Ver- eenigde Nederl. Scheepvaart Maatschappij; de heer Hendrikse, Directie Ned. Stoomv. Mij. „Oceaan" N.V. J. D. Wilton J. M. Jansen, Inspecteur „Rotterdamsche Lloyd" A. F. Jansen, Onderwijs-Insp. K.P.M.J. Mertens,-Gedelegeerde voor Onderwijs b.d. Petr. Mij. „La Coruna" en C.S.M. C. A. Poot, Inspecteur Techn. dienst Java-China- Japan Lijn Ir. A. Korving, plaatsvervan gend Voorzitter Machinisten examens Dr. Ir. W. J. Muller, Hoofd-ingenieur K.P.M. en W. J. F. Imandt, Kunstschilder, De verschillende redevoeringen die ver volgens werden uitgesproken, waren ook voor het publiek goed te volgen, daar in beide richtingen naast de tribune een sterke luidspreker was aangebracht. Vóór de tri bune was een spreekgestoelte met micro foon opgesteld en van deze plaats voerde air eerst» spreker de Commissaris der Ko ningin het woord. De Commissaris der Koningin spreekt. Jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford sprak als volgt Majesteit. Het zij mij vergund als eere-voorzitter van het onthullingscomité Uwe Majesteit eerbiedig welkom te heeten binnen deze pro vincie en deze gemeente. Zeeland en in het bijzonder Vlissingen stellen het op zeer hoo- gen prijs, dat het Uwe Majesteit heeft willen behagen zich voor deze plechtigheid her waarts te begeven en dat Uwe Majesteit zich bereid heeft verklaard de onthulling van den gevelsteen van wijlen Uwer Ma- jesteit's geliefden echtgenoot Z. K. H. Prins Hendrik persoonlijk te verrichten. Namens bet comité betuig ik Uwe Majesteit daar voor reeds bij voorbaat oprechten en eer biedigen dank. De burgemeester dezer gemeente zal in de toespraak welke hij voornemens is te houden uitdrukking geven aan de gevoelens van hoogachting, gehechtheid en dankbaar heid. welke het bestuur dei Zeevaartschool steeds jegens Z. K. H. heeft gekoesterd als Dit nummer bestaat uft 2 bladen H. m. de Koningin heeft het monu ment van Prins Hendrik onthuld. (Pag. 1, eerste blad» Flodder-,,journalistiek" (Pag. 1, tweede blad) Een vereeniging „De Ruyterschool" opgericht, (Stadsnieuws). Ernstig ongeluk bij viadnetbouw te Rotterdam eischt twee dooden, waar onder een uit Middelburg, en een zwaar gewonde. (Gemengd nieuws» Toenemend terrorisme in Palestina. (Buitenland). ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN De achtergrond van de geschiedenis in woord en beeld SagenMythen en legenden uit alle deelen der wereld in onze étalage BADHUISSTRAAT 15. gevolg van de hooge en groote belangstel ling, welke Z. K. H. meerdere maden voor deze school heeft betoond. Daarnaast heeft wijlen Z. K. H. zich ook tal van malen de oprechte sympathie der Zeeuwen verworven door zijne aanwezigheid bij meerdere gelegenheden binnen deze pro vincie, door de hartelijke en minzame wijze, waarop hij placht om te gaan met een ieder, die de eer genoot aan hem te worden voor gesteld alsmede door zijn eenvoud en vrien delijkheid. Al moge dan ook het borstbeeld in de eerste plaats eene uiting van dankbaarheid zijn voor al hetgeen Z. K. H. voor deze school is geweest en heeft Gedaan, daar naast zal het beeld ook tot in lengte van jaren door alle Zeeuwen de nagedachtenis in eere houden aan den Koninklijken ge maal, die zulk eene zoo ruime plaats in de harten der Zeeuwen innam en wiens heen gaan door een ieder zoo diep is betreurd. Van deze gelegenheid moge ik met goed vinden van Uwe Majesteit gebruik maken om hulde te brengen aan hen, die het initia- tiei hebben genomen tot het doen aanbren gen van den gevelsteen, te weten de leer lingen en oud-leerlingen dezer school als mede aan het werkcomité, hetwelk zich met de voorbereiding heeft belast en dat door zijne toewijding de uitvoering van het plan heeft doen slagen. Mede dank zij de kunste naarshand van den beeldhouwer den heer Etienne, wiens ten vorige jare in Middel burg onthulde werk door een ieder zeer wordt geprezen, is een resultaat bereikt, dat, naar ik hoop, een goeden indruk bij Uwe Majesteit zal mogen vestigen De voorzitter van het werk-comité spreekt. Hierna nam de heer J. Spaanderman, voorzitter van het werkcomité het woord, die als volgt sprak Majesteit, Dames en Heeren, Het is juist 10 jaar geleden dat wijlen Z. K. H. Hendrik, Prins der Nederlanden aa boord van het s.s. „Mecklenburg" het feit herdacht dat de Zeevaartschool de „De Ruyterschool" te Vlissingen 25 jaar bestond. Mede waren aan boord het bestuur, directeur en leeraren der school, eenige genoodigden uit scheepvaartkringen, leerlingen en oud leerlingen. Dat was voor ons koopvaardijmannen een omergetelijke dag, toen hebben wij gezien er gehoord weik een sympathie Z. K. H. voor de koopvaardij ,in het algemeen en voor de „De Ruyterschool" in het bijzonder had. Nu de „De Ruyterschool" 35 jaar bestaat, wilden wij bij deze gelegenheid uiting geven aan onze gevoelens daaromtrent, door het bestuur der school een borstbeeld van Z. K. H. aan te bieden ter plaatsing in de school. Nadat, ons plan was kenbaar gemaakt, bleek alras dat dit allerwege met sympa thie werd ontvangen en werd er besloten ael niet in de school doch buiten aan den gevel te doen aanbrengen. In ons streven hiervoor hebben wij aller wege medewerking ondervonden. En nu ge niet ons comité het onuitsprekelijk voor-

Vlissingse Courant | 1938 | | pagina 1