^Shelter- DE STERRENHEMEL BINNENLAND GEMENGD NIEUWS BUITENLAND INGEZONDEN STUKKEN BURGERLIJKE STAND Ster 3« grootte, of Udsa Ster */j 2' grootte. Ster "/a I« gr. Zlh Melkweg C)n ©VOLLE MAAK LAATSTE KMKHER ©WIEUWEMMN Nevenstaand kaartje stelt voor den ster renhemel op 1 Mei 1938 in Nederland, des avonds te tien uur Middelbare Tijd, gelijk aan 12 h 37 min Sterretijd. Op dit kaartje loopt, van het Wes ten, laag door het Noorden naar het Oosten, door de sterrenbeelden I'wee- ling en, Wagenman, Cassiopeia, Zwaan en Slang een gebo gen stippellijnzij duidt de ligging van den Melkweg aan. In drugletters ver meld zijn de namen van de sterrebeet- den; de eigennamen van een aantal der helderste sterren zijn in schrijfletters ge- ceekend. De middaghoogte van de zon neemt deze maand toe van 53° tot 60° haar dagboog de tijd dat zij boven den horizont staat), die den len Mei bijna 15 uur is, neemt toe tot ruim 16% uur aan het einde der maand. Den 29en Mei vindt een zonsverduistering plaats, die 50 sekunden duurt, maar die alleen in Vuurland en Zuid-Afrika te zien zal zijn. De schijngestalten van de maan zijn E.K.6 MeiV.M.14 MeiL.K.22 Mei N.M.: 29 Mei. Het eerste kwartier vindt men in den Kreeftde volle maan in de Weegschaalhet laatste kwartier, op ons kaartje onzichtbaar, staat in den Waterman, en de nieuwe maan van 23 Mei staat in het W.N.W. Den 14en Mei is er een maansverduistering, die echter slechts in Amerika zichtbaar zal zijn. DE PLANETEN. Op onze kaartjes volgen wij den loop der vier planeten Venus, Mars, Jupiter en Satur- nus. Venus (m ^-3.3) en Mars (m 1.8) staan samen in den Stier, in het uiterste N.W. van ons kaartje. Ze zijn 1 Mei eigen lijk nèt onder, maar wij hebben ze voor onze lezers nog maar iri den kaartrand gezet. Den 8en Mei passeert Venus op twee boogminuten Noord van Marsde eerste, helderste is Venus, de roodere, minder heldere, is Mars. De eigenlijke samenstand vindt echter pas plaats als de planeten reeds onder zijn. Jupiter (m —1.9) en Saturnus (m 1.0) zijn beide op ons kaartje niet te zien. Jupiter is morgenster in dén WatermanSa turnus morgenster in de Visschen. De laatste staat 1 Mei des avonds 10 uur juist "in den in Nederland op 1 Mei 1938 5 22 h MT. Wettelijk ingeschreven bij het Bureau T/a Indus tri eel ea Eigendom onder No. 4223 ZUID VEMüS® MADS JUPITER Q5 SATURNUS® benedenmeridiaan, dus pal in het Noorden* onder de horizon (m magnitude helderheid, vergeleken met een ster van de le grootte, die m 1»0 heeft). Van 16 Mei zijn vallende sterren waar neembaar zij Hebben hun radiant of uitstra lingspunt nabij de ster gamma van den Wa terman. DE MAAGD. Op den len Mei, om tien uur des avonds, staat in het Zuiden het sterrebeeld de MaagcL De hoofdster ervan is Spica, gezegd de Ko renaar. Deze vindt men eenvoudig door den staart van den Grootenbeer in een armzwaai te verlengenvia Arcturus van den Ossen- hoeder komt men dan bij Spica van de Maagd. Het verdere sterrebeeld is een soort ruit met een staarteen beeldschoone maagd is er op geenerlei wijze in te fantaseeren. Tusschen Maagd en Grootenbeer ligt het niet zeer heldere maar interessante sterrenbeeld Hoofdhaar van Berenice. In het Z.O. komt de Schorpioen nu weer op. In tegenstelling met gewone landkaarten vindt men hier het Westen rechts, het Oosten links van den beschouwer geteekend. Dat is bij sterrenkaarten noodzakelijk en gebruikelijk» teneinde te verhoeden, dat de beelden in spie gelschrift zouden verschijnen. Wanneer men in het oog houdt, dat de hemellichamen die in het Oosten opkomen, naar het Zuiden stijgen en in het Wes*en ondergaan, en wanneer men verder slechts dat kwadrant van de kaart voor zich neemt, waarnaar de blik aan den hemel gericht is. dan is de oriëntatie eenvoudig genoeg; BESCHERMING. 119.75 f 22.75 1 26.75 132.75 en hooger. BAARN EN SOEST HULDIGEN DE JARIGE PRINSES. Zaterdagmorgen hebben de ingezetenen van Baarn en Soest H. K. H. Prinses Juliana op het paleis Soestdijk een hulde gebracht). De Koninklijke familie had zich voor een der ramen opgesteld van de kamer, naast den hoofdingang van de Prinselijke woon vertrekken gelegen. In het midden was Prinses Juliana gezeten, met Prinses Beatrix op haar arm. Achter haar stond Prins Bernhard, terwijl rechts van de Prin ses de Koningin gezeten was en links van haar de prinses van Erbach. De burgemeester van Baarn en de be sturen der Oranje-vereenigingen plaatsten de eerste twee manden met bloemen op den stoep van het paleis, waarna mej. van Gar deren, namens een groep ouden van dagen, die in een autobus waren meegekomen, bloemen deponeerde. Voor deze oudjes hield Prinses Juliana haar dochter nog eens extra in de hoogte, opdat de oude msnschen de kleine vooral goed zouden kunnen zien. Daarna trokken bonte rijen van menschen voorbij, steeds juichende en groetende naar de Koninklijke familie, verheugd, dat zij de jonge Prinses thans met eigen oogen moch ten aanschouwen. Zoodra de laatsten 'van den Baarnschen stoet hun bloemen hadden neergelegd op den stapel, die intusschen reeds een respectabelen omvang had aan genomen, begon het défilé van de Soester ingezetenen, Ook de burgemeester van Soest plaatste een groote bloemenmand op den stoep van het bordes, waarna de groots schare Soester inwoners in groote massa bloemen aan de reeds opgetaste hoeveelheid toevoegden. Baarn en Soest, maar ook velen uit de omgeving, hebben de jarige Prinses dezen ochtend op waarlijk grootsche wijze ge huldigd. De viering van Prinsessever jaardag in de residentie vond haar hoogtepunt in een brillant vuurwerk dat in de avonduren, omstreeks 10 uur op het Malieveld, werd afgestoken. Toen ten besluite van het vuurwerk de beeltenis van Prinses Juliana in magne siumlicht zich tegen den donkeren achter grond van het Haagsche Bosch afteekende, speelde de muziek het Wilhelmus, dat door allen spontaan werd medegezongen. Gedurende den ganschen avcnd ver©"-^5 zich een dichtopeengepakte, maar des ondanks bewegelijke menschenmassa door de straten van de binnenstad en de ver schillende woonwijken, waar alle regee- rings- en rijksgebouwen en ook vele be huizingen van particuliere instellingen rij kelt) k waren geïllumineerd. KERK- EN SCH00LNIEUWS Geref. Gemeente. Tweetal te Terneuzen as. M. Heikoop te Utrecht en ds. A. Ver hagen te Middelburg. Examen godsdïenstonderwyzer(es). De commissie voor godsdienstonderwijs en prediking van den Ned. Prot. Bond maakt bekend dat het examen voor gods dienstonderwijzerfes) is bepaald op 7 Juni a.s. en volgende dagen te Amersfoort in hotel Birkhoven. Benoeming directeur R.H.B.S. te Zierïkzee. By K. B. van 28 April is benoemd tot directeur in vasten dienst van de Rijks Hoogere Burgerschool te Zierikzee, dr. J. J. Westendorp Boerma, thans leeraar aan die school. Tot hoofd van de De Visser Smitsschool te 's-Gravenhage, de leerschool van de Chr. Kweekschool aldaar, is benoemd de heer D. Huyser, thans hcofd der Chr. school te Kruiningen. SCHEEPVAARTBERICHTEN Tewaterlating van het motortankschip „Cymbula". Van een der hellingen van de N.V. Ne- derlandsche Scheepsbouw Maatschappij te Amsterdam werd Zaterdag een voor reke ning van de Koninklijke Shell-groep ge bouwd tankschip te water gelaten. Mevrouw C. de VlugtPlentrop, echt genoot© van den burgemeester van Am sterdam, is zo0 vriendelijk geweest, de 3V.S.M. de eer te willen bewijzen, het schip te doopen met den naam „Cymbula", wat de naam is van een schelpensoort, voorko mende op de Zuid-Afrikaansche kust. Brandje aan boord van een motorschip. Zaterdagochtend heeft een brandje ge woed aan boord van het nieuwe motor schip „Nora", liggende in het Spaarne bij de Haarlemsche Scheepsbouw Maatschap pij. Het schip, dat bestemd is voor de Bovril Cie. in Argentinië, en dat Donder dag proef gevaren had, zou over drie da gen worden afgeleverd. Een boer die- naar het land ging, zag rookwolken opstijgen uit het schip en waarschuwde de brandweer, die spoedig 1 ter plaatse verscheen. Het vuur woedde in de ruimte, waar generatoren voor de koel installatie stonden opgesteld. Men slaagde er in, de vlammen spoedig te dooven. De oorzaak van den brand is niet met zeker heid vastgesteld. De mogelijkheid is echter niet uitgesloten, dat tijdens werkzaamhe- heden een vonk in de kurkisoïatie van een der generatoren is terecht gekomen en daar is blijven smeulen. De schade is beperkt gebleven tot de generator en een gedeelte van de kurk isoïatie en wordt door verzekering gedekt. Jaarvergadering van Vereenïging van Scheepswerktuigkundigen. De vereeniging van scheepswerktuigkun digen hield resp. op 23 en 30 April jl. haar jaarvergadering te Rotterdam en Amster dam. In zijn openingsrede meende de voor zitter, de heer L. Veenstra, zich over het algeloopen vereenigingsjaar te kunnen aan sluiten bij het verslag van den secretaris penningmeester, waarin werd geconsta teerd, dat de organisatie in alle opzichten heeft mede gedeeld in de opleving van het bedrijf. Met een netto toename van 172 leden kwam hot ledental per 31 December 1937 op 1973, dat inmiddels per 1 April 1938 weer toenam tot 2077. De verslagen van den secretaris-penning meester, den heer J. F. van Muijlwijk, wer den goedgekeurd. Ditzelfde gold het ge voerde beleid van het bestuur. De verlies- en winstrekening sluit met een batig jaldo van 20.985.95. De balans sluit af met een batig saldo van 434.310.42. De reserve van de werkloozen kas groeide aan tot een bedrag van 128.705.76. Ernstig ongeluk. Van ochtend is in de de Groote straat te Nij- verdal een ernstig ongeluk gebeurd. De 20- jarige J. R. uit Oldenzaal, die meereed in de cabine van een truck met aanhangwa gen van de firma Reef uit Oldenzaal, bad de onvoorzichtigheid, om tijdens het rijden op de treeplank te gaan staan. Hij viel er af en kwam voor de wielen van den wagen, terecht, die over hem heen gingen. Het slachtoffer werd bij een nabij wonenden dokter binnengedragen, waar hij korten tijd later is overleden. Voetganger gedood. Vanochtend wilde de ruim zestigjarige schoenmaker Wouda uit Hengelo, komende uit den Haverweg, de Enschedeschestraat, een voorrangsweg, oversteken. Hij werd daarbij door een personenauto gegrepen en ernstig gewond. Kort na aankomst in het ziekenhuis is Wouda overleden. Ernstig auto-ongeluk. Bij Viana de Castelo (Portugal) is een autobus door een trein gegrepen. Er zijn 21 personen gedood en 19 gewond. DE 1 MEI-VIERING IN HET BUITENLAND. Te Brussel is gistermorgen de traditio- neele een Mei-betooging gehouden, georga niseerd door de Brusselsche federatie der Belgische werkliedenpartij. In den stoet bevonden zich groepen vrijwilligers, die uit Spanje waren teruggekeerd en Spaansche kinderen, die in België zijn ondergebracht. De betooging bad als voornaamste leuze hulp aan Spanje. De betoogers eischten kanonnen voor Spanje. Gelijke betoogingen zijn in alle groote provinciesteden gehouden. De eerste Mei week. in Frankrijk giste ren niet veel af van de gewone Zondagen van het jaar. In de straten was het niet erg druk en alle openbare diensten functi oneerden normaal, terwijl men van de poli tie weinig merkte. De eerste Mei in Londen werd geken merkt door groote betoogingen van socia listen, communisten en anti-fascisten in Hydepark en een fascistischen optocht door Zuid-Londen. In Westminster ontmoetten een afdeeling socialisten en een afdeeling fascisten elkaar. De fascisten gingenlangs den kant van den weg staan en brachten den fascistischen groet, waarop de labour- mannen antwoordden met opgeheven vuist. In den loop van den Zaterdagnacht is de Meiboom, een groote den uit de Oostenrijk- sche Alpen door Seyss Inquart in den Lustgarten te Berlijn „gewqd". Vervolgens werden naast den boom twee reusachtige Meivuren ontstoken. In den ochtend zijn 150.000 leden van de Hitier jeugd naar het Olympisch stadion te Berlin getrokken, waar Goebbels, Baldur von Schirach en Adolf Hitler het woord hebben gevoerd. Het hoogtepunt van den Duitschen na- tionalen feestdag in Berlijn van 1 Mei be stond in een betooging in den Lustgarten. waar een duizendkoppige menigte bijeen was en waar Goebbels en Adolf Hitler heb ben gesproken. De viering van den eersten Mei heeft Praag de gelegenheid gegeven te betoogen in nationalen zin. Bijna 50.000 personen, die allen de nationale driekleur droegen, trok ken gedurende twee uur door de straten der stad. Er heeft zich geen enkel incident voor gedaan. Te Weenen is de 1 Meidag voor het eerst als eeredag van den arbeid gevierd. De ge- heele stad was versierd. Bij ontstentenis van Seyss Inquart heeft minister Glaise- Horstenau een toespraak gehouden. r In Zweden zijn de 1 Mei-betoogingen in alle orde veriaopen. Men merkte op, dat de stoeten naast de roode de nationale vlag meevoerden. Minister-president Hansson hield een toespraak, waarin hij aankondigde, dat bin nenkort in het parlement een wetsvoorstel zal worden ingediend, waarbij een aanvul lend crediet van 60 millioen kronen voor de verdediging gevraagd wordt. Te Moskou is op het Roode plein de 1 Meiparade met de daaropvolgende betoo ging gehouden. Na een parade begon de massabetooging, die door den regen eenigszins werd gehinderd. Terwijl 50.000 communisten in optocht naar de Union Square te New York trok ken voor een een-Mei betooging, juichten een millioen andere Amerikanen de repeti tie van de wereldtentoonstellingsparade toe, waarbij 452 opgetuigde voertuigen door de straten reden naar het tentoonstellingster rein op Long Island. De beide optochten verliepen later door den regen en een klei nen stofstorm. 9 9 Ook in China is de internationale dag van den arbeid gevierd. Ruim 50.000 arbei ders, aldus meldt het Chineesche Telegraaf- agentschap, hebben o.m. te Hankau een massabetooging gehouden. Na de betoo ging werd een optocht gehouden. INCIDENTEN IN POLEN. Bij de 1 Mei-viering in Polen hebben zich verscheidene incidenten voorgedaan. Op het Muranofplein te Warschau ontplof te een helsche machine op een plaats waar een Joodsche stoet zou passeeren. Daar de weg van den optocht op het laatste oogen- blik gewijzigd was, werd geen der betoo gers gewond, doch twee voorbijgangers lie pen verwondingen op. Te Lwow werden verscheidene personen gewond door de ont ploffing van een naar een socialistische^ optocht geworpen projectiel. Te Kielce raakten nationaal-democraten en socialis ten slaags iemand kwam om het leven en zeven menschen werden gewond. Te Poznan werden bij relletjes zes personen gewond. Te Warschau betoogden 25.000 menschen in volkomen kalmte. De politie was ver sterkt om de aangekondigde tegenbetoo- gingen der uiterst rechtsche partijen te verhinderen. AMNESTIE IN DUITSCHLAND WEKT TELEURSTELLING. De Duitsche rrjksregeering heeft met bet oog op den Anschluss gisteren een beperkt amnestiedecreet afgekondigd. Amnestie wordt verleend.aan alle personen, die ge straft zijn voor delicten, die geen zwaar dere straf dan een maand gevangenis mee brengen. Voor Oostenrijk strekt de amnes tie zich uiteraard ook uit tot alle veroor deelingen van het vroegere regiem tegen clandestien by de N.S.D.A.P. aangesloten nationaal-socialisten. De amnestie heeft in Duitschland een ze kere teleurstelling gewekt, meldt Havas. Over het algemeen had men, na het groot sche resultaat der volksstemming van 10 April, op een mild gebaar van den Führer gerekend, en wel op een amnestie, waarvan, zooal niet r.lle vroegere politieke tegen standers van het nat.-socialisme, toch min stens talrijke protestanten en katholieken geprofiteerd zouden hebben, die sedert maanden gevangen zitten omdat zij dat gene gepredikt hebben, wat zij als de Christelijke waarheid beschouwen. Zoo zit ds. Niemöller nog steeds gevangen in het concentratiekamp van Sachsenhausen. Eenige clementie zouden, zoo zegt men, de vijanden der nazi's stellig gewaardeerd hebben. Men vraagt zich af, waarom er geen algemeene amnestie is afgekondigd, waar op op Hitler's verjaardag, 20 April jl., ge rekend was. Naar verluidt, zou de Gestapo zich hiertegen gekeerd hebben. CONFLICT IN HET AMERIKAANSCHK SPOORWEGBEDRIJF. Het congres van het Amerikaansche spoorwegverbond te Chicago, waaraan 131 maatschappijen hebben deelgenomen, heeft besloten de loonen voor alle 925.000 arbei ders met ingang van 1 Juli met 15 procent te korten. Het besluit werd gemotiveerd met den „wanhopigen toestand" van het spoorweg bedrijf. Het personeel der maatschappijen zal op grond van dezen maatregel jaarlijks 250 millioen dollar minder ontvangen. De vakvereenigingen hebben reeds een actie aangekondigd. NIEUWE INCIDENTEN IN TSJECHO- SLOWAKIJE. Het Sudetenduitsche blad „Zeit" bericht, dat Zaterdag te Troppau (Tsjecho-Slowa- kije) jeugdige Duitschers in conflict zijn gekomen met Tsjecho-Slowaaksche betoo gers. De politie greep in en arresteerde een aantal personen. Nadat de politie verster king had ontvangen werden de jongelui met den gummistok verspreid. De Sudetenduitscher dr. Hampel Zittig. die zich ter laatse bevond, maakte een opmerking over het ruwe optreden der po litie, waarna h# onmiddellijk tegen den grond werd geslagen. Hij moest met een hersenschudding naar het ziekenhuis wor den overgebracht. In den nacht moest de burgemeester van Troppau ingrijpen om de onlusten te doen eindigen. Buiten verantwoordelijkheid der redactie. De copie wordt niet teruggegeven NATIONALE RECLASSERINGSDAG. De samenwerkende reclasseringsinstel- lingen houden op Zaterdag 7 Mei a.s. we derom de jaarlijksche Nationale Reclasse- ringsdag. Een brede propaganda onder steunt deze collecte een reclasserings- krant wordt huis aan huis verspreid vooraanstaande sprekers zullen zich door de aether doen horen. Dit alles is echter tevergeefs als niet vele dames en heren maar vooral dames zich geroepen voelen dit hoogst nuttige en rijk gezegend werk met de daad te steunen. U kunt dit doen, door U nog heden, maar beslist vóór 4 Mei, als collectant (el aan te melden bij het secretariaatWai- straat 62. Wij rekenen op U, wij hebben U nodig Namens het comité van voorbereiding, A. P. GOUDSBLOEM, secretaris. (Nieuwe spelling) HOOFDPRIJZEN STAATSLOTERIJ. Trekking van 2 Mei 1938. 4e Klasse le Lijst. 5000 No. 19591 1500 No. 5474 f 1000 No. 4796 13046 17043 19390 f 400 No. 2521 8264 15598 21453 200 No. 6587 14109 100 No. 1856 3235 3272 4581 10237 11897 17610 VLISSINGEN. Van 28 April 2 Mei. ONDERTROUWD. M. de Ridder, 21 j. en D. van Beusi- chem, 18 j, J. Crinse, 23 j. en J. J. Meijer, 16 j. J. B. M. Meijer, 19 j. en L. J. Hemmekam, 20 j. GETROUWD. M. M. Vroegop, 23 j. en L. S. van der Velden, 21 j. A. Koolwijk, 26 j. en J. P. Scharloo, 19 j. P. J. Vroonland, 23 j. en L. Brasser 19 j. A. de Bree, 30 J. en N. de Ridder, 25 j. L. H. de Pagter, 22 j. en H. de Ruijsscher, 19 j. BEVALLEN. M. Huiszoon, geb. Rozenberg, d. W. Keersemaker, geb. Schot, d. E. Jong man, geb. de Boo van Uijen, z. OVERLEDEN. A. M. Duvekot, 10 m. M. de Vos, 68 j., vrouw van D. Koets. W. de Waardt, 45 j. MARKTBERICHTEN VEEMARKT ROTTERDAM. 2 Mei 1938. Totaal aanvoer 1714 stuks 577 vette runderen, 221 vette kalveren, 11 nuchtere kalveren, 179 schappen en lammeren, 725 varkens, 1 bokken en geiten. Prijzen per KG.Vette koeien 76, 68, 52 56 ct. vette ossen 70, 65, 5458 Ct. vette kalveren 105, 90, 5565 ct.varkens (levend gewicht) 52, 51, 50 ct.schapen 50, 45, 40 ct. Prijzen per stuk: Schapen 28, 24, 18; zuiglammeren 15, 12, 6. OverzichtVette koeien en ossen korter aanvoer, handel matig, prijzen als vorige week Maandag, prima koe 80, prima os 74 ct.vette kalveren iets kleiner aanvoer, handel lui, prijzen le en 2e kwal. als vorige week Dinsdag, 3e kwal. iets lager, prima 1.10 schapen en lammeren korter aan voer, handel traag, prijzen onveranderd varkens ruimer aanvoer, handel stroef, prijzen lager zuiglammeren aanvoer klein, bandel redelijk, prijzen iets hooger dan vo rige week Maandag. AARDAPPELMARKT ROTTERDAM. 2 Mei 1938. Oude Lavai's 2.603 Bintjes 2.80 3.20 Brielsehe Eigenheimers 3.30— 3.75 Zeeuwsche Eigenheimers S— 3.25 Zeeuwsche Bonte 5.25f 5.60 Zeeuwsche Blauwe 5.255.60Eigen heimers Blauwe 5.25f 5.60 Bevelan ders 3.50—3.80 Red Star 3.80— 4.20 Industrie 2.503.00 Malta's (winter) f 1415, alles per H.L. Met flinken aanvoer, vlotten handel. LICHT OP VOOR AUTO'S, FIETSEN EN VOERTUIGEN Mei uur Maandag 2 7,55 Dinsdag 3 7.57 HOOGWATER TE VLISSINGEN Mei Maandag 2 2.22 14.17 Dinsdag 3 3.08 15.33 Woensdag 4 3.55 16.20 WISSELKOERSEN Noteering van 2 Mei, nam. 3 uur. (Of ficieel). Londen 8.96yi0, Berlijn 72.25. Parijs 5.50%, Brussel 30.37%, Zwitser land 41.34, New-York 1.79%.

Vlissingse Courant | 1938 | | pagina 8