luRDU WAT GEEFT DE RADIO? GEMENGD NIEUWS De strijd in het Verre Oosten. vau eten en iden ijke oote isch ber Ier- 1 or- Ije- <ky, ur« dat len. we- oor aar an- de ed- ch nt- de en d'e en ter ld- er- ec. te len •d- Einde van de geheime zenders Voor het eerst sedert zeer langen tijd hebben zich Zondagmor gen geen geheime zenders meer in den aether laten hooren. Vermoedelijk hebben de zware straffen welke tegen de verdachten in de zaak van den geheimen zender „de Nachtegaal" ge- eischt zijn, de andere amateurs dusdanig afgeschrikt, dat zij het risico niet meer durven te loopen. Hiermede zal de periode der geheime zenders in Gelderland en Overijssel wel tot het verleden behooren. Kind valt uit rijdende auto. Nabij „Buitenzorg" te Vorden is Zaterdagavond een ongeluk gebeurd, waarbij het zoontje van de familie B. uit Warnsveld het slachtoffer werd. Doordat het knaapje tijdens een autorit aan een der portieren zat te morrelen, ging dit open, waardoor het kind uit de in volle vaart zijnde auto werd geslingerd en bloe dend op de straatsteenen bleef liggen. Een dokter uit Warnsveld constateerde, dat. het kind inwendige kneuzingen en een schedel- fractuur had opgeloopen. De kleine werd in zorgwekkenden toestand raar de ouderlijke woning vervoerd. Zondag was er evenwel geen onmiddellijk levensgevaar. Hevige vechtpartij in een café. In een café in de Vijzel straat te Amsterdam is Zaterdagavond tusschen eenige bezoekers, die geruimen tijd in dit etablissement hadden vertoefd, een hevige vechtpartij ontstaan over een gering meeningsverschil. Een der mannen kreeg met een biljart queue een slag op het hoofd, een ander werd in het been getroffen door een revol verkogel. Het is nog niet bekend, wie het schot gelost heeft. Eenige cafébezoekers zijn door de politie gehoord. De getroffene is per taxi naar een der ziekenhuizen ver voerd, waar hij is opgenomen. Gezin te Rotterdam door kolendamp bedwelmd. Te Rotterdam heeft zich Zondagmorgen een geval van kolendampvergiftiging voor gedaan, dat gelukkig geen ernstige gevol gen heeft gehad. In haar woning in de Tweede Balsemin- straat stond de 49-jarige vrouw J. van W., omstreeks 9 uur op om thee te zetten. Toen zij echter de slaapkamer verliet, beving haar een duizeling en zij zakte ineen. Haar echtgenoot, de 51-jarige J. P. H. van W., gealarmeerd door een gil van de vrouw, wilde haar te hulp komen, doch hij verloor eveneens het bewustzijn. Ook de 14-jarige zoon des huizes, die in een aangrenzende kamer sliep snelde toe, maar op het zien van zijn bewustelooze ouders begaf hij rich naar den beganen grond alwaar hij in een slaapkamer een raam opende en zoo op straat kwam. Doch ook hjj geraakte be wusteloos. Een 21-jarig buurmeisje, mej. J. H., dat daar den jongen zag liggen, be greep, dat er iets aan de hand moest rijn. Via de achterzijde van de woning verschaf te zij zich toegang door een raam te ope nen, waarna zij ook de overige ramen kon openen. Vervolgens waarschuwde rij een dokter. Deze constateerde, dat de vrouw en de jongen er het minst ernstig aan toe wa ren en thuis konden worden verpleegd. De man echter moest in het ziekenhuis aan den Coolsingel worden opgenomen. Zijn toestand is redelijk wel. De oorzaak van deze bedwelming moet gezocht worden in het feit, dat den vorigen avond een in de woonkamer staande bran dende kachel is afgesloten. Autobus omgeslagen. In de Spaarndammerstraat te Amsterdam is Zaterdagmiddag een ongeluk gebeurd, dat zeer goed is afgeloopen. Een groote autobus, waarin zich, behalve de chauffeur drie personen bevonden, wilde op den hoek van de Spaarndammerstraat en de Hembrugstraat keeren. Bij deze ma noeuvre kwam het achterstuk van de bus op het tramspoor. Juist op dat oogenblik kwam een tramwagen aan. De bestuurder kon niet snel genoeg stoppen, zoodat de tram in botsing kwam met de autobus. Deze sloeg om en werd zeer ernstig be schadigd. De inzittenden echter liepen geen verwondingen op. Het tramverkeer had 15 minuten vertraging. Door een kraanwa gen van de gemeentetram is de bus op haar wielen gezet. Misdrijf? Politie en justitie hebben een inval gedaan ten huize van W. aan den Krabbsnbosweg te Hengelo (O.), een der betrokkenen bij de geheime zender zaak. Vermoed werd, dat W. rich aan een ernstig misdrijf had schuldig gemaakt. In den tuin werd een kistje gevonden, bevat tende de resten van een kinderlichaampje, dat eenige jaren geleden moet zijn begraven. W. werd onmiddellijk in arrest gesteld, doch na verhoor vrijgelaten. Heb onderzoek wordt voortgezet. Dr. Hulst uit Leiden heeft sectie verricht. Brandje in :e e u sigaren- ma g a z n. Zondagavond rijn in een sigarenmagazijn aan het Paul Krugerplein te Den Haag, zonder da.t er iemand aan wezig was, een groot aantal sigaren in brand geraakt. Een voorbijganger telefo neerde de brandweer, die zich door forcee ring van de winkeldeur toegang verschafte en met den kleinen straal het vuur bluschte, zoo tijdig, dat de schade tot geringen om vang beperkt is gebleven. De oorzaak van bet brandje is niet bekend geworden. De winkelier, die later op den avond thuis kwam, zag tot rijn schrik wat er aan de hand was geweest, maar kon omtrent de oorzaak geen opheldering verschaffen, te minder omdat de kachel in den winkel de zen dag niet had gebrand. Brand in een bont winkel. Zondagmiddag heeft een zware binnenbrand gewoed in het bontma gazijn van de firma G. Sevestre en Zn aan het Bezuidenhout te Den Haag. De zoon van den winkelier ontdekte, kort na dat hij was thuisgekomen, dat in het be neden de woning gelegen magazijn en in de werkplaats daarachter rook hing, wel ke zich ontwikkelde uit een vuurgloed, die niet zonder hulp van de brandweer tot blusschen te brengen zou zijn. De brand weer trof een door luchttoestrooming fel geworden vuurzee aan, waarin de betrek kelijk geringe voorraad bontwerk en eem- ge andere tot den inventaris behoorende voorwerpen reeds een roemloos einde had den gevonden. Met enkele stralen van de motorspuit was de brand spoedig gs- bluscht. Het plafond was door het vuur aangetast en eenige ruiten waren gespron gen. Verzekering dekt de schade. Brand instoomzuivel- fabriek te Grjjpskerk. Vrijdagnacht werd brand ontdekt in de stoomzuivelfabriek te Grijpskerk. Het vuur woedde in het ketelhuis. Het personeel (er wordt dag en nacht ge werkt) trachtte nog met eigen materiaal den brand te blusschen, hetgeen niet ge lukte, zoodat men de brandweer alarmeer de, die zoo spoedig mogelijk ter plaatse verscheen en het vuur met drie stralen be streed. Na een uur was zij den brani meester. Het ketelhuis werd gedeeltelijk verwoest. De oorzaak is niet bekend. De marechaussee stelt een onderzoek in. Het bedrijf ondervindt geen stagnatie. Zware brand in drogis- t e r ij, Zondagmiddag is brand uitge broken in de achter de drogisterij van den heer H. Kooger aan den Kanaalweg te Den Helder gelegen woning. Door den krachti- gen wind aangewakkerd breidde het vuur zich snel uit, waarbij kwam, dat de vlam men gretig voedsel vonden in de voorraden goederen, welke in de drogisterij lagen op geslagen. Binnen korten tijd was het ge- heele pand een laaiende vuurzee. Vooral aan de achterzijde woedde de brand hevig, terwijl zware rookwolken uit de brandende chemicaliën opstegen. In het begin bestond er nog een oogen blik gevaar, dat de door den wind opge jaagde vlammen zouden overslaan naar den aangrenzenden Casino-schouwburg doch, dank zij de enorme watermassa's, die de brandweer spoedig in het brandende per ceel wierp, kon dit gevaar worden afge wend. In het begin van den brand was men er nog in geslaagd een aantal bussen ben zine uit den winkel te verwijderen. Aangezien de bewoners niet thuis waren kon van den inventaris vrijwel niets gered worden. Het perceel is volkomen uitge brand. Verzekering dekt de schade. Streng optreden tegen voetbalpoolondernemingen. Dezer dagen heeft het hoofdkantoor voor Nederland van de Engelsche voetbal poolonderneming Murphy een circulaire ge zonden aan de over geheel ons land ver spreide agenten van die onderneming. In de circulaire werden de agenten uitgenoo- digd de ingevulde formulieren, welke de deelnemers bij hen hadden bezorgd, niet langer te zenden aan het oude adres maar aan een nieuw adres aan de Groote Dra ai- steeg te Rotterdam. Daar heeft de polit's Vrijdag alle uit den lande binnengekomen ingevulde formulieren (naar schatting ca. 2000) in beslag genomen. Het nieuwe adres is het woonhuis van een kantoorbediende van het oude hoofd kantoor, dat was gevestigd aan de Van Vollenhovestraat te Rotterdam. Deelnemers, die hun formulieren hebben ingezonden, zullen goed doen er rekening mede te houden, dat hun deelneming ver- geesch zal rijn geweest, daar hun formulie ren niet naar Engeland gaan. Voor het kantoor zal het geen zin heb ben de gelden naar Engeland over te ma ken, zoodat de betrokkenen zich voor de teruggave van hun gelden tot het kantoor zullen hebben te wenden. De politie heeft procesverbaal opgemaakt. Botsing met doodeltj- ken afloop. Op den rijksweg onder de gemeente Nieuwstadt is Zater dagavond de 39-jarige motorrijder F. Schaap uit Sittard met zijn motorfiets te gen een aan den rechterkant van den weg stilstaanden melkwagen der coöperatieve melkfabriek St. Rosa gereden. Ofschoon de roode achterlichten van het voertuig brandden, heeft de motorrijder den wagen te Iaat opgemerkt en reed hij met flinke vaart tegen het Imkerachterwiel op. De motorrijder sloeg tegen den grond, evenals de op de duo zittende mej. C. uit Sittar.i Geneeskundige en geestelijke hulp waren spoedig ter plaatse. Het bleek, dat S. er zeer ernstig aan toe was. Met inwendige kneuzingen, vooral in de borststreek is hij naar het R.K. ziekenhuis „De Goddelijke Voorzienigheid" te Sittard vervoerd, waar hij Zaterdagnacht is overleden. Mej. O. had slechts enkele ontvellingen en lichte verwondingen opgeloopen. Na verbonden te zijn kon zij huiswaarts keeren. S., die mijnwerker van beroep was, laat een vrouw en een kind achter. Van schip ontvluchte Nederlander blijft onvind baar. Ondanks haar ijverige naspo ringen, is de Engelsche politie er nog niet in geslaagd een spoor te vinden van den Nederlander Martinus Telling, die Vrijdag- uit het hospitaal van het s.s. „Western- land" ontvlucht en naar de kust was ge zwommen, toen dit schip te Southampton gemeerd was. Telling was als ongewensch- te vreemdeling uit de Vereenigde Staten gedeporteerd en daartoe aan boord ge bracht van de „Westernland", waar hij uit voorzorg in het hospitaal was opgesloten- Auto met zeven inzit tenden te water. De familie Heuvelmans uit Helden, bestaande uit echtpaar en vier kinderen, begaf zich Za terdagochtend per auto op weg naar Zee land. Doordat een vrachtwagen weigerde uit te wijken, en de chauffeur van den heer Heuvelmans zich genoodzaakt zag, den vrachtwagen te passeeren, geraakte de personenauto nabij Asten van den weg en kwam terecht in een vrij diep water. De wagen sloeg over den kop. Door tegen woordigheid van geest konden allen zien redden. Niemand werd gewond. Per auto is de familie Heuvelmans naar haar wo ning in Helden teruggekeerd. De voo^'t durende aardschokk en in A n a t o- 1 i In Anatolië worden nog voortdu rend ernstige aardschokken geregistreerd, zelfs in streken, die tot nu toe voor onheü gespaard waren gebleven. Deze aardse: okker hebben Zaterdag een paniek veroorzaakt te Adana en omstre ken. De materieele schade, de laatste da gen aangericht, is zeer aanzienlijk. 6700 huizen werden beschadigd, terwijl 4000 zijn ingestort. In aangrenzende gebieden hebben 6000 huizen ernstige schade opge loopen. Alle werkenden zullen 2 van hun salaris over een maand afstaan. Een jeugdige vandaai. Een 11-jarige jongen te Den Haag stap te Zaterdagmiddag een groentenwinkel binnen in de Engelenburgstraat, en zag in een onbewaakt oogenblik kans een greep in de toonbanklade te doen, waarna hij met den buit, bestaande uit enkele guldens, ijlings den winkel wilde verlaten. De groentenhandelaar en zijn vrouw kwamen echter nog op het juiste oogenblik aansnellen, en grepen den jongen vast. De ze pakte hierop een mes dat op de toon bank lag en riep tot de groentenvrouw „Als je me niet loslaat, steek ik je dood". Men kon echter den belhamel het mes ontnemen en de inmiddels geroepen politie bracht hierop den jongen naar het hoofd bureau van politie. Hier werd hem een verhoor afgenomen, waarop de jongen in overleg met den kin derrechter, naar een van de observatiehui zen aldaar is gebracht, waar hij is inge sloten. LUCHTVAART DINSDAG 2 MEI Thans reeds 50 aspiranten voor hefc vlieg brevet M in opleiding. Dezer dagen is de opleiding^ van de vijfde groep van aspiranten voor het vliegbrevet M. aangevangen. Met deze vijfde groep stijgt het aantal in opleiding zijnde jongelui tot vijftig, van wie 18 het brevet reeds heb ben behaald, terwijl binnenkort wederom een aantal candidaten de proeven voor het nieuwe brevet zullen afleggen. De K.N.I.L.M.-dienst naar Australië. De nieuwe luchtdienst van de K.N.I.L.M. naar Australië zal, behoudens nadere goed keuring van de betrokken autoriteiten, naar thans definitief vaststaat, op 3 Juli a.s. geopend worden. Het traject Batavia-Sydney en terug zal tweemaal per week worden gevlogen en hierdoor zal het Nederlandsche luchtnet worden vergroot met een nieuwe lijn, die een lengte heeft van 6609 K.M. en die voor de Nederlandsche luchtvaart van histori sche beteekenis is, omdat daarmede een nieuw werelddeel wordt ontsloten voor de Nederlandsche vliegtuigen en Nederlanï zijn positie in het wereldverkeer daardoor opnieuw heeft versterkt. De K.N.Ï.L.M.-vliegtuigen zullen op Zon dag en op Donderdag zoowel uit Batavia als uit Sydney vertrekken en aansluiting geven op de K.L.M.-vliegtuigen van den AmsterdamBatavia-dienst. Italiaansch verkeersvliegtuig tegen een berg gevlogen. Negentien dooden Het Italiaansche vliegtuig van de lijn TiranaRome, dat Zaterdag te half 12 was opgestegen, is bij Maranola, niet ver van Formia, dat halverwege tusschen Ro me en Napels ligt, tegen een berg gevlo gen en in brand geraakt. De negentien inzittenden, veertien pas sagiers en de bemanning, zijn allen om het leven gekomen. Tot de passagiers behoor den de gezant van Albanië te Rome, vier Duitschers, een Engelschman, een Ameri kaan, een Griek en een burger uit Dantrig. De overigen waren meerendeels journa listen, die van de Albaansche kroningsfees ten naar icalië terugkeerden. De verkoolde lijken werden aanvankelijk overgebracht naar het huis der Farcis te Maranola en later naar het kerkhof. Het ongeluk zou een gevolg zijn van den mist. Het wrak van het vliegtuig werd door her ders gevonden. Fransch sportvliegtuig neergestort. In de omgeving van Bar le Due (Frank rijk) is Zaterdag een sportvliegtuig neer gestort. Vier inzittenden kwamen om het leven, de vijfde werd ernstig gewond. Volgens de jongste berichten van het front, hebben de Japanneezen Tan Tsjeug op de Chineezen heroverd. Chineesche versterkingen zijn evenwel onderweg en binnenkort zal een nieuw te genoffensief ondernomen worden. Aan het front van noordelijk Honan, aldus het Chineesche persbureau, maken de Chinee zen vorderingen en hebben zij Vrijdag Tsinyang heroverd. Ook de Chineesche luchtmacht mag op nieuwe successen bo- Hilversum I, 1875 M. (Tevens over den Jaars- fp veldzender op 415.5 M.). 1 K.R.O. 8.00 en 10.00 Gramofoon- muziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 K.R.O.-Orkest. (1.00— Gramofoonmuziek). 2.00 Voor de vrouw. 3.00 Kniples. 4.0 K.R.O.-Orkest. 4.45 Gramofoonmuziek. 5.00 K.R.O. Melodisten en solist. (5.45 Gelukwen- schen). 7.00 Berichten. 7.15 Causerie Pygmeeën van West-Afrika. 7.35 Sportpraatje. 8.00 Berichten A.N.P. Mede- deelingen. 8.15 K.R.O. Symphonie- i Orkest. 9.00 Reportage. 9.30 Vervolg concert. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Berichten A.N.P. 10.40 Lajos Verés en zijn Hongaarsch orkest. 11.05 Gramofoonmuziek. j Hilversum Et, 301.5 M. A.V.R.O. S.00 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Ensemble Jetty Cantor. 11.00 Huishoudelijke wenken. 11.30 Vervolg concert. =E 12.30 Gramofoonmuziek. 1.00 Omroeporkest en Gra ss mofoonmuziek. 2.45 Kniples. 3.45 Vioolvoordracht. 4.30 Kinderkoorzang. 5.00 Kinderuurtje. 5.30 Aeolian-Orkest en soliste. R.V.U. 6.30 Causerie >,Afrikaansche en Nederlandsche cul- tuur". A.V.R.O. 7.00 Voor de kinderen. 7.10 Medische wenken. 7.20 A.V.R.O. Dansorkest. 7.45 Z.Exc. Mr. C. M. J. F. Goseling „De nationa le reclasseeringsdag" 8.00 Berichten A.N.P. Mede- deelingen, Gramofoon muziek. 8.30 De Bonte Dinsdag- avondtrein. (9.30 Ora- mofoonmuziek). 10.45 Sportreportage. 11.00 Berichten A.N.P. Hier na het A.V.R.O. Dans orkest. 11.40 Gramofoonmuziek. Droitwich, 1500 M. 10.05 Reportage. 11.05 Gramofoonmuziek. 11.35 Actueeie causerie. 12.05 Gramofoonmuziek. 12.35 Sportreportage. 12.50 Het Norris Stanley- Sextet. 3.20 Causerie „The Island of Bliss". 3.35 Gramofoonmuziek. 3.50 De Radio Romancers e.a. 4.20 Gramofoonmuziek. 4.35 Sportreportage. 4.50 Uit Boedapest Het Boedapester Concert orkest en solisten. 5.20 Berichten. 5.45 Het Shadwick-Strijk- kwartet en solist. 6.20 Yascha Krein's Zigeu nerorkest. 7.00 Literaire causerie. 7.20 Filmuitzending. 8.20 Berichten. 8.40 Nieuws uit Amerika. 9.00 B.B.C.-Orkest en solist. 10.05 Declamatie. 10.20 Het Grosvenor House- Dansorkest. 10.50 Dansmuziek. Radio Paris, 1648 M. 7.55, 9.10 en 10.20 Gramo foonmuziek. 11.35 Bailly-Orkest.(Om 12.50 Zang). 2.05 Vioolvoordracht. 2.20 en 3.20 Zang. 3.35 Pianovoordracht. 4.20 Derveaux-Orkest. 7.35 Manuel-Trio en solist. 8.50 Radiotooneel. Keulen, 456 M. 5.50 Gramofoonmuziek. 6.30 Het Rheinische Landes- orkest. 11.20 Omroeporkest. I.30 Populair concert, 3.20 Concert. 4.50 Solistenconcert. 6.30 Gramofoonmuziek. 7.30 Cabaretprogramma. 7.50 Gevarieerd concert. Brussel, 322 M. 11.20 Gramofoonmuziek. 11.50 en 12.30 Omroepklein- orkest. 12.50 Gramofoonmuziek. 4.20 Omroepsalonorkest en Gramofoonmuziek. 5.50 Gramofoonmuziek. 7.20 Cabaretprogramma. 8.20 Omroep Symphonie- Orkest en solisten. Brussel, 484 M. 9.30 Gramofoonmuziek. II.20 Gramofoonmuziek. I2.50en 12.30 Omroeporkest. 12.50 en 5.35 Gramofoonmu ziek. 7.20 Omroeporkest en Rus sisch koor. S.35 Omroeporkest. 9.30 Gramofoonmuziek. Deutschlandsender, 1571 M. 6.30 Emmi GoedelDrei- sing's Kinderkoor en so listen. 7.20 Omroeporkest. 8.20 Politiek Dagbladover zicht. 8.35 Symphonieconcert. 9.20 Berichten. 9.30 Klarinet, viola en piano. 10.05 Berichten. 10.20 Gevarieerd concert. gen. Te Woehoe zijn n.l. drie Japansche vliegtuigen onverwachts door een Chi- reesch eskader vernield. Zaterdagmorgea heeft een ander Chineesch eskader bom men laten vallen op een Japansch vlieg veld te Pengpoe. Op hun terugweg ont moetten de Chineesche toestellen drie Ja pansche vliegtuigen, waarvan zij er een neerschoten. De Japanneezen melden, dat twee Chi neesche divisies, die 25 kilometer van Hangtsjau waren doorgedrongen, vrij wol geheel vernietigd zijn. De Chineezen trok ken over een grooten afstand terug en lieten meer dan 2300 dooden op het slag veld. Hospitaal van den volkenbond beschadigd. Gedurende den Japanschen luchtaanval op Hanjang van Vrijdag 1.1. is het hospi taal van den volkenbond ernstig bescha digd. Twee Chineezen werden gedood en drie gewond. Guerilla ten westen van Peking. De laatste twee dagen spelen zich op 50 km van Peking gevechten af tusschen sterke Chineesche guerillabenden en Ja pansche troepen. De ongeregelde Chinee sche troepen hebben de spoorbrug te Li- oeliho, 40 km van Peking, opgeblazen en de spoorwegverbindingen rijn thans vei*- broken. Te Peking zijn drie vrachtauto's met Japansche gewonden uit het gebied van Lioëliho aangekomen. Ernstig incident te Sjanghai. Gisteravond is te Sjanghai hevige op winding ontstaan, toen een afdeeling Ja pansche gendarmerie, de bajonet op het geweer, voor den duur van zes uur feite lijk bezit nam van een gedeelte van den Nanking-road. De Japanneezen gingen tot deze actie over, nadat een handgranaat tot ontplof fing was gekomen, die op een Japansche vrachtauto was gemunt. De spanning is afgenomen nadat de Brit- sche troepen en de Japansche gendarmen van den Nanking-Road waren teruggetrok ken. STOOMVAARTLIJNEN Uit- en thuisvarende schepen. „Almkerk" (uitr.) 29 April te Genua „Alhena" (thuisr.) 29 April te Santos „Bodegraven" 29 April van Ponta Delgada naar Curasao „Bintang" (thuisr.) p. 1 Mei Istanboel „Boskoop" 28 April van Talcahuano naar Corral „Buitenzorg" (thuisr.) p. 30 April Dover „Bennekom" 1 Mei te Amst. van Chili „Buitenzorg" (thuisr.) p. 30 April Dover „Dempo" (uitr.) p. 30 April Ouessant „Delftdijk" (thuisr.) 28 April v. Mazatlan „Garoet" (thuisr.) p. 30 April Ouessant „Indrapoera" (thuisr.) 30 April van Lis sabon „Kota Agoeng" (thuisr.) 28 April v. Bela- wan „Kota Baroe" 27 April van New York n. New Orleans „Kota Gede" (uitr.) 29 April v. Port Said „Kertosono" (uitr.) p. 30 April Finisterre „Leerdam" 28 April van New Orleans n. Rotterdam „Marken" (uitr.) p. 30 April Point de Galle „Meerkerk" (uitr.) p. 29 April BeachyHead „Ruys" (uitr.) 29 April van Durban „Streefkerk" (uitr.) 29 April te Madras „Spaarndam" 28 April van Philadelphia n. Rotterdam „Tawali" p. 1 Mei Kaap de Goede Hoop „Tanimbar" 30 April van Dakar, Java n. New York Samengesteld, door hei &on. meteorologisch Instituut te De Bilt. Hoogste barometerstand 773.4 te Thors- havn. Laagste barometerstand 753.1 te Boeda pest. Verwachting Meest matige oostelijke tot noordelijke wind. In het noorden gedeelte lik bewolkt, waarschijnlijk droog weer met koude en heldere nacht. In het zuiden ha;f of zwaar bewolkt tot betrokken, weinig of geen regen. Weinig verandering in tempe ratuur overdag. Stormwaarschuwingsdienst. Geseind gisteren te 19.40 uur aan alle posten „Blijft op uw hoede". Buitenlandsch Weerbericht Hedenmorgen uit officieele gegevens samengesteld door het Kon, Met. Instituut In de luchtdrukverdeeling komt weinig verandering Het gebied van hoogen luchtdruk in het noorden blijft permanent aanwezig en nam sinds Zaterdag in omvang en beteekenis toe, met uitbreiding over IJsland en het noordelijk deel van Scandinavië. Gisteren trok een depressie in zuidoostelijke richting van de Poolzee over het meest noordelijk deel van Noorwegen naar Finland. In cen traal Europa wordt het weer beheerscht door vlakke minima, die van den zuidrand van het gebied van hoogen luchtdruk trek ken en overal betrokken weer veroorzaken met over groote gebieden lichte regenDe Oceaandepressie nadert langzaam de kust gebieden van ons werelddeel of ontwikkelt zich op zuidelijker breedten en ligt thans voor de Golf van Biscaye. De tampera- tuurtegenstelling tusschen oost-Duitsch- land, Polen en zuid-west Duitschland, Zwit serland en Frankrijk blijft zeer groot. In het laatste gebied is de temperatuur ver onder normaal (te Karlsruhe 9.4, te Zürich 8.6 en te Nancy 8.2 graden Celcius). In Zwitserland viel gistermorgen te Zürich en hedenmorgen te Bern sneeuw. De regenval was plaatselijk matig tot zwaar, meest ech ter licht. In het noorden begint het op te klaren en bet is te voorzien dat het weer bij aanhou den van de koude noordoostelijke strooming wat zonniger zal worden met weinig of geen regen. WEERBERICHT VOOR BELGIË. Matige tot vrij sterke N.O. wind, betrok ken hemel en opklaringen in het N.O., bij tusschenpoozen regenbuien, vrij koel, nach telijk temperatuursminimum van 0 tot 5 graden.

Vlissingse Courant | 1938 | | pagina 5