Het Ttleifeest der ülissingsche arbeidersbeweging NOOTJES UIT DE PROVINCIE Op waardige wijze is Zondagavond onder auspiciën van den Plaatselijken Raad, be staande uit S.D.A.P. en Vlissingschen Be- stuurdersbond, het 1 Mei-feest 1938 door een stampvolle Concertgebouwzaal ge vierd. Een spandoek voor het tocneel verkon digde, dat het feest stond in het teeken „Arbeid, Vrijheid, Vrede" in de beide zaalhoeken ter weerszijden van het podium waren de vaandels en vlaggen der aange sloten organisaties opgesteld, terwijl boe zems en revers der feestgangers getooid waren met roede tulpen. Namens den. Plaatselijken Raad sprak de heer J. van der Peijl een welkomsf- woord, waarin hij er op wees, dat, waar in Italië, Duitschland e.a. landen de vrij heid van het woord wordt beknot, zulks in ons land tot op zekere hoogte gelukkig niet het geval is. En waar in Spanje de makkers vallen in den strijd voor hand having der democratie, vervolgde spr., vieren wij hier het Meifeest onder de leuze „Arbeid, Vrijheid en Vrede". Spontaan zong de staande zaal daarop de „Internationale" en onderwijl schreden de A.J.C.-ers met hun nieuwe vlag door het midden van de zaal naar het tooneel. Feestrede van den heer Kruithof. Na dit ceremonieel betrad de feestrede naar, de heer P. N. Kruithof, leeraar R.H.B.S. te Oostburg en 2e voorzitter Part\j Gewest Zeeland, het podium. De Meimaand, aldus spr., zegt ons, dat het leven sterker is dan de dcod immers uit alles in de natuur straalt de tooverkracht van het leven, waarvoor wij eerbiedig bui gen. Spr. memoreerde vervolgens verschil lende belangrijke Mei-gebeurtenissen (Fransche Revolutie 1789, geboortedag van den econoom en schrijver K. H. Marx 5 Mei 1818, de laatste Meidagen van de Commune 1871 en 1 Mei 1890, den dag, waarop het eerste internationale Meifeest is gevierd), om daarna te constateeren, dat heden opnieuw de trouw aan het so cialisme wordt beleden, dat leeft en leveu- wekkender is dan ooit te voren. Het beste bewijs hiervan is gelegen in het feit, dat onze tegenstanders, de nationaal-socialis- ten, het woord „socialistisch" hebben over genomen, daardoor hun eigen zwakheid en de groote kracht van het socialisme en zijn symbolen erkennende. Zelfs het Mei feest hebben zij van de socialisten ge roofd, zegt spr. Het eenige voordeel van het fascisme is, dat de duistere nacht van die beweging het licht, dat van het ver beven ideaal der onze uitstraalt, des te beter doet uitkomen. De heer Kruithof belichtte daarop, onder aanhaling van de uitspraak van het Nederlandsche Staats hoofd „Mijn volk veracht den oorlog", het begrip „Vrede", vestigde de aandacht op den strijd om vrijheid, die steeds ge voerd wordt en prees welzalig het land, waar de „vrijheid" als ongekroonde ko ningin troont, om uitvoeriger stil te staan bij den „Arbeid" en het plan van den ar beid, daar uit den poel van de werkloos heid, de giftige plant van het fascisme kan opgroeien. Door den strijd tegen de werkloosheid aan te binden, leveren wy sJag aan het fascisme, betoogde spr. Terugkeerende tot bet Meifeest ver klaart spr. dat de arbeidersbeweging h$t Meifeest met vreugde viert, omdat zij het onverwoestbare geloof heeft, dat op den nacht het licht volgt. „Socialisme is het geluk voor allen en daarom moeten wij ons de verheffing van de geheele menschheid aantrekken, waarbi] de grootste strijder voor het Fransche volk, Emile Zola, die met „Vruchtbaar heid", „Waarheid" „Arbeid" en „Gerech tigheid" vier evangeliën schiep, ons tot lichtend voorbeeld kan strekken", aldus spreker. Nadat het daverend applaus, dat op deze redevoering volgde, geluwd was, werd tot de opvoering van het Meispel 1938 OPVOERING VAN „WIJ, ERFGENAMEN" waarna de zotskappen met de opmerking „dat te Amsterdam of op Sint Margriet nooit een wonder is geschied" verdwijnen. Van geheel andere strekking is het tweede tafereel, dat de viering van een Meische kermis suggereert. Het uitgelaten, vroolijke publiek geeft zich met mutsen getooid aan de echte kermislol over. De „kop van Jut", een straatzanger en een drenzige harmonica, een molentjes-ven ter en een circusdirecteur met een paar clowns brachten het kennisbeeld echt tot werkelijkheid. Oude kermisbedjes en -wijs jes werden afgedraaid en de kermisgangera zwommen in het zinledige plezier. Hossen en gelach en „We gaan nog niet naar huis". Een colporteur met „Recht voor Allen" wordt als een „rooie" gehoond. En de circusdirecteur, die goed kan aanpre zen, haalt bet volk binnen. Doch de ker mistent „Jut" en de straatzanger vragen zich af, waar die „rooie" gebleven zou Zijn. Het derde tafereel verhaalt van de Mei- viering onmiddellijk na den wereldoorlog in 1919. Het Meifeest heeft nu een nieuw karakter en een anderen inhoud gekregen. De „rooie" vindt thans een willig oor, wanneer hij spreekt over „vrijheid, vrede, arbeid brood en den strijd voor den 8-uren- dag". Het „Mariannelied" en de „Inter nationale" weerklinken en men verstaat den spreker, die gewaagt van den feilen strijd, die, ook door de jongeren, tegen de domme reactie gevoerd zal moeten worden. Men beseft, dat voor de toekomst en de hoop van de beweging, haar arbeid blijvend en vruchtdragend moet zijn. En vol overtuiging heft het koor unisono „De nieuwe tijd" van W. de Nobel (woorden van P. J. Troelstra) aan. Ook de A. J. C. verstaat deze boodschap en voert rond den Meiboom, gewijd aan den nieuwen tijd, den Meiboomdans uit. Deze scène- culmineert in een apothese, waarbij alle vaandels der organisaties rc-nd den Meiboom geschaard zijn en de geknielde strijders, geïnspireerd door het gefigureerde eenstemmige koraal „Helpt nu uzelf, zoo helpt u God", groepsgewijze opstaan uit hun gebogen houding om ver volgens in volle opgewektheid en feeste lijke stemming het „Broeders, verheft U ter vrijheid Breeders, omhoog naar het lichtin te zetten, waarop de zaal mef het spontaan zingen van de „Internatio nale" en een applaus-lawine reageerde. De drie beelden zijn door korte tusschen- spelen verbonden, waarin een jongeman aan een wandelaar van rijpen leeftijd in dialoogvorm inlichtingen over het Meifeest verstrekt. De opvoerende» zijn er, gesteund door het orkest onder leiding van den heer Vleugels, over het geheel' goed in ge slaagd om de drie chronologische aspecten van het Meifeest in het juiste licht te plaatsen en terecht heeft het publiek meerdere malen op ondubbelzinnige wijze van zijn waardeering blijk gegeven. Het huisorkest onder Corns, van Beers kortte de pauze met populaire nummertjes. Aan het slot van den avond dankte voorzitter Van der Peijl namens den Plaatselijken Raad den heer Kruithof voor het uitspreken van zijn idealistische rede en allen medewerkenden aan het Meispel 1938, waarna hij verzocht gezamenlijk de belofte af te leggen om, wat er ook ge- beure, schouder aan schouder te staan in den strijd, welke den arbeiders te wach ten staat. 9 landelijke bonden, die betrekking hebben op den straathandel is inmiddels een com missie samengesteld, die de regeering van advies dient. In de toekomst is het dan niet meer mogelijk dat iedereen kan gaan venten. Men zal dan aan bepaalde eiscben moe ten voldoen, welke spreker nader noemde, om in. het bezit te komen van een rijks erkenning, benevens van een plaatselijke vergunning. In iedere gemeente zal dan een vastgesteld aantal leurders een too nenden werkkring kunnen vinden. Als voorbeeld noemde spreker Amster dam, waar een dergelijke regeling met suc ces wordt toegepast. Een tweede vraagstuk is de werkloos heid gedurende een bepaald aantal maan den in het jaar. De regeering begint ook dit vraagstuk te bekijken, en ook hierin, zijn de landelijke organisaties geraadpleegd. Voorgesteld is om gedurende de maanden December, Januari, Februari en Maart een wekelijkschen toeslag te vérleenen en voor een bepaalden tijd daarna een handelsgeld te verstrekken. Wie zich dan niet weet te redden, kan niet als een bonafide han delaar beschouwd worden. Hij, die door knoeierij voordeel denkt te behalen is er „vies" naast, zei spreker. De bond staat op het standpunt dat iedereen, hetzij georganiseerd of ongeorganiseerd, aan de ze regeling moet mede betalen. Wanneer dit in de toekomst verwezen lijkt wordt, zal er licht komen in den straat- en markthandel. Maar om dit te bereiken is samenwerking dringend noodig. De heer Presser besprak nog de rege ling op de vischmijn alhier. De maatrege len in Vlissingen genomen, zijn een uni cum in het land, want deze lijken nergens op, aldus spreker. De reeders te Ymuiden en de Visscherij-centrale zullen op de hoogte worden gebracht met hetgeen hier plaats vindt (instemming der aanwezigen). Uit de vergadering werden heftige pro testen geuit tegen de mindere kwaliteit visch welke door den groothandel hier wordt aangevoerd, zoo zelfs dat circa 10 dagen geleden een partij visch in de kaai moest worden gegooid. Felle critiek werd geleverd op de ge meentelijke vischmijn-verordening, welke is vastgesteld in de vergadering van den gemeenteraad van 26 Nov. j.l De heer Presser deelde mede, dat de verordening juridisch zal worden bekeken, waarna het hoofdbestuur zyn houding na der zal bepalen, hetzij door adresseering aan den gemeenteraad, hetzij door het uit lokken van een proefproces, dat in hoog ste instantie zal worden uitgevoerd. Nadat de heer Hendriks nog een pro pagandistisch. woord had gesproken, werd een afdeeling van den bond opgericht. Tot bestuursleden werden gekozen de heereu J. de Ridder, voorzitter, H. de Koning, secretaris en K. van Belzen, penning meester. Badhuis aan de Bonedijkestraat. Gedurende de week van 25 tot 30 April werden in het badhuis 462 baden genomen en wel 341 door heeren, 101 door dames en 20 door kinderen. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Ter gelegenheid van den verjaardag van H.K.H. Prinses Juliana werd Zaterdag door een groot aantal vereenigingen langs het Paleis Soestdijk gedéfileerd, waarbij de Koninklijke Familie vanuit een der ka mers het défilé gadesloeg. Al wie een gewoon pak heeft gekocht, moet er later wel spijt van krijgen bij Kreymborg niet liever een Waarborg-Costuum te hebben genomen. d//e'én bij KREYMBORG H.K.H. Prinses Juliana heeft een be langrijke gift doen toekomen aan het comité voor de Emmabloemcollecte. s Zaterdagmiddag brak brand uit. in de gemeentebosschen van Hattem. Ruim 2% H.A. dennenbosschen werden vernietigd. Eerst na veel moeite mocht het gelukken het vuur te stuiten. De Paaschcollecte, die in bijna alle Ne derlandsche bioscopen is gehouden, ten bate van het „Bio-vacantieoord", de stich ting van het Nederlandsche film- en bios coopbedrijf, heeft evenals het vorige jaar een bedrag van circa 27.000 opgebracht. s In het nieuwe villapark in het oosten van de gemeente Haren (Gr.) is Zaterdagmid dag een bronzen beeltenis van H. K. H. Prinses Juliana onthuld. Het beeld, dat op natuursteen is aangebracht, is een geschenk van de burgerij aan het gemeentebestuur. Zondag is in Duitschland een wet tot bescherming van de jeugd afgekondigd, waarin in beginsel arbeid door kinderen tot 18 jaar verboden wordt. Uitzonderingen kunnen worden toegestaan, doch dan moe ten de hygiënische omstandigheden vol doende zijn. Tot dusverre gold het verbod voor kinderen tot 16 jaar, n Te Ashford (Kent) is Zaterdag 2ekere George Owen gearresteerd, iemand die doorgaat voor antiquair. Hij wordt er van beschuldigd de hand te hebben gehad in den schilderijendiefstal, welke verleden week op Chilham Castle is gepleegd. De rechtbank te St. Gallen (Zwitser land) heeft Zaterdag het doodvonnis uit gesproken over een drievoudigen moorde naar. De doodstraf wordt in Zwitserland uiterst zelden uitgesproken en alleen eeni ge kantons kennen haar. IS ïn den Mexicaanschen staat Puebla is gisteren een autocar tegen een brug gere den en vernield. Tien personen kwamen om het leven, 32 werden gewond. Het uitvoerend comité van de socialisti sche arbeiders internationale heeft de Noor- sche arbeiderspartij medegedeeld, dat zij eenstemmig is aangenomen als lid van de S.A.I. De nieuwe Iersche gezant te Rome heeft zijn geloofsbrieven aan den „koning van Italië en keizer van Abessinië" aangeboden. Ook de geloofsbrieven, die de nieuwe gezant van Panama Zaterdagochtend op het Quiri naal heeft overhandigd, waren aan den „koning van Italië en keizer van Abessinië" gericht. Zaterdagochtend zijn in de Bund te Sjanghai twee granaten tot ontploffing ge komen, waarbjj elf Chineesche burgers wer den gewond. De daders werden direct gear resteerd. Zij hebben bekend, dat zij het oog hadden op een Chxneesch lid van den nieu wen gemeenteraad van Sjanghai, die samen werkt met de Japanneezen. Bedoelde Chi nees werd niet getroffen. 9 Te Buenos Aires (Argentinië) is het gis teren tusöchen betoogers van links en na tionalisten tot een botsing gekomen, Eén persoon werd gedood, zes werden gewond. Gistermorgen zijn zes Arabische politie mannen gedood tijdens een uiterst heftigen aanval van terroristen op een verplaats baren post nabij Tulkarem (Palestina). De aanvallers leden eveneens zware verliezen. veel animo door de onderscheidene krachten gespeeld. Bijzonder amusant waren wel „De heesche souffleur", „Snelverkeersproble- men", „De club der waarheidsprekenden" en „De beleefdheidsmatch." Wijders verdie nen nog een Peter Pech-imitatie en een leuk zangnummertje van drie joskey's ver melding. Met een mooie bloemenfinaie „Maytime", werd het program besloten Lichteffecten verhoogden de aantrekke lijkheid van diverse nummers. Daarentegen was het hinderlijk, dat gedurende de opvoe ring werd geserveerd. Als steeds zorgde Corns, van Beers met „The Silver Stars" voor een onberispelijke muzikale medewerking. Het publiek, dat alle uitvoerenden met spontaan applaus beloonde, wachtte tot be sluit een gezellig samenzijn, waar Terp sichore vanzelf hoogtij vierde. Vlissingsch scheepvaartnieuws. Aangekomen: „Mecklenburg" van Harwich (verwacht) Nederlandsche m.s. „Meta" van Brussel„Vledderveen" van Antwerpen „Vesta" van Dieppe naar Oos terhout „Constant" va» Antwerpen naar Rotterdam „Anna" van DuinkerlwH naar Rotterdam. Om te bunkeren: Nederlandsch m.s. „Caribia" van Antwerpen Engelsch s.s. „Jutland" van GooleItaliaansch s.s. „Dante" van GenuaGrieksch s.s. „Elise" van Piraeus Fransch s.s. „Winnipeg" van Bordeaux. Vertrokken: „Prinses Juliana" naar Harwich „Vledderveen" naar Lon den „Winnipeg" naar Gdynia„Caribia" naar Lomma „Pax I" naar Londen; „Dan- te" naar Gdynia „Elise" naar Stettin „Jutland" naar Montreal„Conida" naar Londen. „Wij, erfgenamen" in drie tafereelen, proloog en naspel, van Halbo C. Kool met muziek en arrange menten van Hendrik Altink overgegaan. Dit spel beeldt de viering van het Met- feest uit van de middeleeuwen af tot op heden, en wil zijn een spel van de Mei, van de lente, van nieuw vertrouwen en nieuwen moed, waardoor het zelfbewust zijn versterkt en eigen kracht wordt ge voeld, alsmede de verantwoordelijkheid tegenover ons zelf en de gemeenschap. Het Meispel wordt ingeleid door een ou verture, waarvan een kleine harmonie orkest onder, directie van den heer B. Vleugels, zich naar wensch kweet. Een groep A.J.C.-ers voerde daarop een „Mei zang" uit, waarna de middeleeuwsche scène aanving. Poorters en poorteressen m hun veel- en helkleurige kleeding ver schenen ten tooneele en zongen „Die win ter is vergangen, Ik zie des Meien schijn" om vervolgens in een tweetal dan sen „Geniet het leven" en den komischen „Zevensprong" hun vreugde in gebonden vroolijkheid te uiten. Twee narren, in ty pische costumes en met de zotskap ge tooid, kwamen het gezelschap vermaken, terwijl ook eenige goed gekleede middel- eeuwsche rijken het tafereel aan uitbeel ding deden winnen. Ten slotte voegde zich bij de bonte schare ook een monnik, die den eenen nar van repliek dient en op de groeiende verdeeldheid wijst en er Jn slaagt de menschen tot een meer wijdings volle viering te bewegen. Achter den mon nik schrijden zij de Kerkpoort binnen, ter wijl kerkmuziek weerklinkt. (Jammer, dat hierbij niet alle spelers den noodigen ernst betrachtten). De narren tellen hun ge-t', terwijl een declamator het gedicht „Mij:, en dijn" van Van Maerlant voordraag.. Vischventers ïji vergadering bijeen. Critiek op de Vischmijnverordening. De bond van kleinhandelaren in het visch- en haringbedrijf had Zaterdagmid dag een openbare vergadering belegd met de vischleurders en -leursters, teneinde te komen tot oprichting van een afdeeling te dezer stede. De opkomst was niet bij zonder groot. In zijn inleidend woord wees de heer C. J. F. Hendriks uit Hoorn, vice-voorzit- ter van den bond, op het ontwerp van wet voor de saneering van den markt- en straathandel in aansluiting op de vesti gingswet en op de voordeelen welke deze v/et voor de leurders zal medebrengen. Vervolgens gaf de heer L. Presser uit Amsterdam, secretaris van den bond, een uitvoerige uiteenzetting op welke wijze de bond de belangen van de leurders behar tigt. Hy wees er op dat de vereeniging ook bij de tot standkoming van het eec- der genoemde wetsontwerp op de bres staat om de belangen van de venters en marktkooplieden te behartigen. Spreker schetste den noodtoestand die momenteel in het visschery bedrijf heerscht Er zijn reeds telegrammen gezonden aan den mi nister en aan de visscherycentrale om aan te dringen op den invoer van Deensche visch. De te geringe aanvoer maakt dat er een ontzettende concurrentiestrijd heerscht tusschen de plm. 100.000 markt en straatkooplieden, die Nederland op- het oogenblik telt. De regeering helpt den middenstand door invoering van de vestigingswet, maar voor den straathandel brengt dit grootere be zwaren mede. Toch zullen er bepaalde maatregelen worden getroffen en het ont werp van wet is reeds ver gereed. Uit de Bezoek Commissaris der Koningin. De Commissaris der Koningin bezoekt Maandag 9 Mei a.s. de gemeenten Aagte- kerke en Domburg. Coöperatieve melkinrichting en stoomzuiveï- fabriek „Walcheren" te Middelburg. Vrijdagmiddag hield bovengenoemde ver eeniging in de sociëteit „St. Joris" te Mid delburg, onder voorzitterschap van den heer S. Simonse te St. Laurens haar jaarverga dering. Ter vergadering waren slechts 63 leden aanwezig. De voorzitter wees op den gestadigen bloei der vereeniging. Uit de mededeelingen van den directeur bleek, dat ook dit jaar weer reeds 30 leden toetraden, zoodat het ledental gestegen is tot 480. Tengevolge van het mond- en klauwzeer bleef de melkgift in het eerste kwartaal van 1938 67.000 liter achter by het eei*- ste kwartaal van 1937, niettegenstaande er nog meer melkveehouders leverden. De zuivelprijzen waren iets hooger dan in 1937 en daardoor dus ook de melkprijs. De boter- en conöensmelk-prijzen zijn nog betrekkelijk goed, de kaas en poeder- prijzen zijn momenteel echter ongunstig. Van de ruim vierduizend dieren welke op tuberculose werden onderzocht bleken 27 dieren te lijden aan open t.b.c., welke die ren zyn afgeslacht. De Minister heeft Wal cheren erkend als consumptiemelkgebied. De balans en exploitatie-rekening over 1937 werden goedgekeurd. Uit het jaarverslag over 1937 blijkt dat in dit jaar 241 nieuwe leden toetraden, zoodat uit. December 452 personen lid wa ren terwijl bovendien nog door 317 perso nen op een driejaarlij ksch contract melk wordt geleverd. Verwerkt werden 14.124.683 liter melk en 163.480 liter room. Het gemiddelde vet gehalte der mëlk was 3,33 zoodat dit in 6 jaren met 0,2 is gestegen. Aan melk» geld werd uitbetaald 855.140.73 of per liter gemiddeld 5,67 cents. De verkoop der producten steeg over bijna de gehee le linie. Verkocht werden 4.166.011 liter losse melk, 192.470 1/1 fl., 112.455 fl. gesteriliseerde melk, 207.925 liter karne melk, 74.724 1/1 fl. karnemelk en 13.337 1. fl. karnemelk, 167.031 1 fl. pap, 21.447 3/8 liter room, 7.032.274 liter onder- melk, 13.289 fl. yoghurt, 399.432 kg. bo ter, 50,533 stuks kaas, 44.956, fl. fosco^ 12.547 fl. vla en 146.612 kg. melkpoeder. De totale opbrengst was 1,061.922,51%. Bij de rondvraag werden nadere inlich tingen gegeven over de t.b.c.-bestrijding onder het rundvee. Polder Walcheren. In de Zaterdagmorgen gehouden vergade ring van het bestuur van den Polder Wal cheren waren aanwezig 4 raden en 22 com missarissen. De voorzitter, mr. H. F. Lantsheer, her dacht met woorden van groote waardeering den kort geleden overleden opzichter van de Oostwatering en opzichter in algemee- nen dienst, den heer A. Jobse. Bij de behandeling van het jaarverslag 1937, deelde de voorzitter op een vraag van den heer Franse mede, dat de onderhanden dingen met Ged. Staten over de nieuw te bedijken gronden onder Arnemuiden, die aanvankelijk zeer moeilijk verliepen, thans goed verloopen. Aan de wenschen van het polderbestuur is vrijwel voldaan, doch de regeling inzake de bestemming van gronden is nog niet bekend. By het voorstel inzake de capitulanten- regeling, maakten verschillende leden be zwaar tegen het feit, dat men zelf geert zeggenschap zal hebben. De heer Van Woelderen zei lid te zyn van den capitulantenraad als vertegenwoordiger van de Vereeniging van Nederlandsche Gei meenten. De bezwaren tegen het stelsel zijn algemeen. Dit is te begrijpen, omdat de openbare lichamen een deel van him be schikkingsrecht prijs moeten geven. Het gaat hier echter om defensiebelangen. Be paalde bezwaren zyn wsl te ondervangen* Thans zyn er nog heel weinig capitulanten en zal er wel geen beschikbaar zijn b(j de a.s. vacature. Er wordt een goede selectie toegepast en goed nagegaan wie geschikt zijn. Het voorstel werd z. h. s. aangenomen. By een voorstel inzake het verleenen van. ƒ50 subsidie voor het streekplan Walche ren, zei de heer van Loo, dat hij het belang van den Polder daarbij niet inziet. Hy ziet ook veel bezwaren in het streekplan. De heer Van Woelderen juichte den ar beid van de streekplancommissie ten zeer ste toe en achtte het zeer te betreuren, dat bet werk niet 40 jaar eerder is begonnen. Het voorstel werd tenslotte aangenomen met 22 tegen 5 stemmen. Bij het voorstel tot afwijzing van het verzoek van A. Clarisse te Souburg tot verhooging van zijn schadevergoeding voor het op zijn land krijgen van bagger, zei de heer Wisse, dat hij niet tegen het voorstel zal stemmen, maar toch achtte hij de klacht niet gegrond, want er is veel minderwaar dige grond op bet land geworpen, en het brengt veel kosten mede om het weer te vervoeren. Spr. was verwonderd, dat er niet meer klachten gekomen zijn en vroeg in het vervolg wel rekening te willen houden met de vraag wat voor grond men kwijt wil wezen en waar die terecht komt. Begrooting 1988. Bij de behandeling van de begrooting 1938 hadden geen algemeene beschouwingen plaats. Bij de artikelsgewijze behandeling herin nerde de voorzitter bij de posten van de kosten van de gemalen, aan de opmerking van den heer Wisse in de vorige vergadering over het groot deel van de polderlasten, dat aan de bemalingen weggaat. Spr. deelde mede, dat de griffier ter zake een rapport heeft opgemaakt. Daaruit blykt dat in 1936 de gewone ontvangsten bedroegen aan dijkgeschot rond ƒ358.000, overige ƒ69.100 en nadeelig saldo ƒ8700, totaal ƒ435.800. De uitgaven waren in ronde cijfers kos ten algemeen beheer ƒ21.000, of per H.A. 1.23%; wedden technisch personeel 24.000 en 1.41kosten gewone werken ƒ137.000 en ƒ8.06; kosten herstel storm schade 55.00 en 3.23%; kosten bemaling 45,600 (directe kosten 13.250, rente en aflossing schulden voor verbetering afwate ring 32.350) en per H.A. 2.68 rente en aflossing van andere schulden ƒ123.700 en 7.27% pensioenen en pensioensbijdragen ƒ13.000 en 0.76% diversen ƒ16.500 en 0.97. Dat is totaal 435.800 en 25.63. De gebouwde eigendommen betaalden rond 50.000 of ongeveer 3 per H.A., blijft per H.A. ƒ22.63. Er is gehevenvan 15439.93.93 H.A. schotbaar land 19, is 293.358.85 van 1476.62.29 H.A, vrijland ƒ10.80, is 15947.53 en 2.864.033 belastbare op brengst gebouwd ad ƒ1.70, is ƒ48.688.56. Dit is totaal 357.994.94. De voorzitter meende, dat het nu wel duidelijk is dat de bemaling niet zulk een groot deel van het dijkgescbot opslokt. De begrooting werd z. h. s. goedgekeurd. Rondvraag. De heer Dingemanse betoogde de wen- schelijkheid het waterpeil in de voorjaars periode liever iets hoogsr te doen zijn. De voorzitter zag in hetgeen de heer Dingemanse naar voren bracht een protest tegen hetgeen is neergelegd in een groot

Vlissingse Courant | 1938 | | pagina 2