Het gedenkteeken voor Prins Hendrik wordt onthuld EERSTE BLAD 76e JAARGANG - NUMMER 102 MAANDAG 2 MEI 1938 je. H.M. de Koningin ie Vlissingen De doopdienst van Prinses Beatrix. STADSNIEUWS Z. K. H. Prins Hendrik en het Roode Kruis. §el»eurIent»»Mi iinw Jew 2.25 abonnementsprijs Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agent schappen gevestigd zjjn 2.20 per kwartaal of 17 cent per week. Franco per post 2.50. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner woon plaats. Afzonderlijke nummers 5 cent per stuk. VJissingsclie Courant UITGAVEFIRMA F. VAN DE VELDE Jr., WALSTR. 58-60, VLISSINGEN - TEL. 10 - GIRO 66287 AD VERTENTIEPRU S Van 15 regels 1.25, iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijs. Reclames 50 cent per regeL Kleine adver tenties van 15 regels 50 cent iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Bij driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Alles bij vooruitbetaling. VERSCHIJNT DAGELIJKS, UITGEZONDERD OP ZONDAG EN ALG. ERKENDE CHR. FEESTDAGEN AAN GESLOTEN BIJ HET B UREAU VOOR PUBLICITEITSWA ARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" «.V. Het is vandaag een groote dag voor Vlissingen. H. M. de Koningin bevindt zich in onze stad op het oogenblik dat deze courant gedrukt wordt en het spreekt vanzelf dat wij onzen lezers van dit bezoek morgen uitvoerige bijzonderheden zullen vertellen. Een bezoek van de hoogste burgeres des lands brengt altijd veel arbeid met zich en talrijk zijn de organisatoren die in de laatste dagen bezorgd naar den hemel hebben gekeken. Het sombere, dreigende zwerk beloofde niet veel goeds voor het resultaat van hun nijvere handentelkenmale stortte de regen in stroomen naar omlaag. Zal Pluvius spelbreker worden of zal een vroolijk zonnetje de plechtigheid, die in gang is als onze persen draaien, luister bijzetten Wij weten het niet. Tot op het oogenblik dat wij dit stukje schrijven, is het droog gebleven en wij willen er dus maar het beste van hopen. Er wordt druk gevlagd en talrijke stadgenooten geven op deze wijze uiting aan hun vreugde over het hooge bezoek. De wapperende dundoeken geven het stadsbeeld een ongemeene levendigheid. Velen hadden zich reeds in de vroege ochtenduren met Oranje getooid en Zaterdagmiddag en van ochtend zijn de leerlingen van de Zeevaartschool druk aan het exerceeren geweest om straks alles vlot te laten verloopen. Vlissingen is in afwachting van de groote gebeurtenis Reeds tegen kwart over twee trokken talrijke belangstellenden naar den Boulevard, waar zij zich voorloopig tevreden moesten stellen met te kijken naar de nog leege tribune en de omvangrijke voorbereidende maatregelen die ter plaatse werden getroffen. Om half drie werd het geduld van de wachtenden beloond door de aan komst van een talrijke colonne marechaussee in groot tenue en niet te paard, zooals wij dit wakkere corps bij dergelijke gelegenheden dikwijls zien, maar op het stalen ros. Onze lezers vinden hierboven een afbeelding van het gedenkteeken voor wijlen Prins Hendrik, dat vanmiddag onthuld wordt. Op het moment dat onze persen beginnen te draaien is H. M. de Koningin naar de Zeevaartschool onderweg en als de eerste courantenloopers uit zwermen om het nieuws van den dag in den wijden lezerskring te bezorgen, is de plechtigheid op den Boulevard Bankert in vollen gang. Zooals reedf gezegd komen wij er morgen uitvoerig op terug. Hedenavond te kwart voor 8 geeft de N.C.R.V. een radio-r p ortage van de onthulling van het gedenkteeken en tusschen 10 en 20 minuten over 10 gebeurt hetzelfde in het algemeen programma. A Ds. Biaauwendraad zal den dienst leiden. Naar wij vernemen zal de lei ding van den doopdienst van Prinses Beatrix op 12 Mei a.s. worden toevertrouwd aan ds. E. H. Biaauwendraad, Ned. Herv. predikant te Baarn (van 1928 1932 predikant te Vlissingen), in samenwerking met ds. W. L. Weiter, oud-hofprediker, te's-Gra- venhage, een en ander in overleg met en met volle medewerking van den tegenwoordigen hof prediker, prof. dr. H. Th. Obbink, te Utrecht. Zooals bekend mag worden verondersteld, heeft ds. Weiter indertijd Prinses Juliana bevestigd ais lidmaat der Ned. Hervormde kerk, terwijl dezelfde predikant met prof. Obbink in Januari van het vorig jaar het huwelijk van het Prinselijk paar heeft voltrok ken. Ds. Biaauwendraad is thans uitgenoodigd den doopdienst te leiden, in verband met d>: omstan digheid, dat het Prinselijk paar te Baarn woont en dus tot ;!e kerke lijke gemeente van Baarn behoort. Behalve de beide grootmoeders zullen als peten bij de doopplech tigheid o.m. aanwezig zijn H. K. H. Prinses Alice van Groot- Britannië, Z. H. Hertog Adolf Friedrich von Mecklenburg, H. D. H. Vorstin van Erbach-Schönberg en Gravin Kotzebue. 5K Hi De verjaardag van H.K.H. Prinses Juliana. Het weer is Zaterdag, op den verjaardag van H.K.H. Prinses Juliana niet meegeval len. 's Morgens en 's middags stond er eer. flinke wind, zoodat velen de driekleur niet hebben uitgestoken. Er werd althans niet zoo druk gevlagd als anders het geval is. Des avonds was het weer er al niet beter op geworden, want herhaaldelijk viel de regen in stroomen neer. Aan één kant ia het daarom gelukkig dat er geen groote feestelijkheden op het program stonden. Alleen gaf de Harmonie „Ons Genoegen' des avonds een concert in de tent op het Bellamypark. Vanzelfsprekend was de be langstelling door het slechte weer niet zoo groot als bij andere concerten het gevai pleegt te zjjn niettemin is de muziek-uit- voezing kunnen doorgaan. VERTREK VAN DEN HEER J. D. BERGHUIJS. Het politiecorps neemt afscheid. De inspecteur van politie, J. D. Berg huijs alhier, is op 1 Mei j.l. als reserve luitenant der infanterie in opleiding voor beroepsofficier naar het leger overgegaan en gisteren naar Assen, zjjn garnizoens plaats, vertrokken. Zaterdag, zijn laatste dienstdag als inspecteur van politie, heeft het politiecorps afscheid van hem geno men. Daartoe hadden zich in zijn werk kamer op het bureau om 5 uur vereenigd. de burgemeester, de commissaris, zijn collega's en het personeel, voor zooverre de dienst zulks toeliet. Aanwezig waren voorts de brigade-commandanten der ko ninklijke marechaussee en der rijksveld- wacht alhier, benevens de majoor der mi litaire poli tiet roepen hier ter stede. Blijk van belangstelling hadden voorts gegeven de technische leider der politiesportclub. de heer Molhoek, en de ouders van den scheidenden inspecteur. In hartelijke woorden herdacht de burgemeester de kor te doch vruchbare loopbaan van den heer Berghuijs bij de politie, waarin hij bad ge toond een vlotte, sportieve jonge man -e zijn, vol ambitie voor zijn taak, wiens Men schrijft ons Wie in een kort bestek een opsomming zou willen geven van de feiten en gebeurte nissen in het vereenigingsleven van het Nederlandsche Roode Kruis, waarbij de persoon van wijlen Z. K. H. Hendrik Prins der Nederlanden in het bijzonder op den voorgrond trad, zou alras tot de ontdekking komen, dat zulks niet wel mogelijk is. Alle jaarverslagen der vereeniging leve ren het bewijs hoe zeer de figuur van den vorstelijken voorzitter was samengeweven met alles wat van het Nederlandsche Roode Kruis uitging. Uit den aard der zaak trad dit het duidelijkst in het licht, toen de verschrik kingen van den oorlog de hulpverleening ook door het Ned. Roode Kruis vorderden en ook wanrièer plotseling hulp moest wor den geboden bij gelegenheid van rampen in binnen- of buitenland. Men behoeft slechts te herinneren aan de uitzending van de ambulances tijdens de Balkanoorlogen, de uitwisseling van de zwaargewonde Britsche én Duitsche krijgs gevangenen tijdens den wereldoorlog, de pestepidemieën in Nederlandsch-Tndië, de cyclonen (Borculo, Needs) en overstroo mingen (Zuiderzee, Maas) in Nederland, den hongersnood in Rusland, de vulcanische uitbarstingen in Italië (Messina) en in Ja pan. Telkens was het de Prins zelf, die met hart en ziel aan het werk leiding gaf, geen vergadering of bespreking verzuimend, wan neer Hij in het land was en telegrafisch aanwijzingen gevend wanneer Hij in het buitenland vertoefde. Waar het Ned. Roode Kruis in actie was, was Prins Hendrik ter plaatse. Hij was als het ware de personificatie van het Neder landsche Roode Kruis, het bezielende voor beeld gevende door den vollen inzet zijner persoonlijkheid met den natuurlijken een voud, die den Prins zoo bijzonder eigen was. Zijn persoonlijke karaktereigenschappen waren het, die Zijne Koninklijke Hoogneid zoo gansch natuurlijk de sympathie deden verwerven van landgenoot en vreemdeling. Geen wonder dan ook, dat bij gelegenheid van 's Prinsen zilveren jubileum als voor zitter van het Nederlandsche Roode Kruis, in 1933, het aantal blijken van belangstel ling uit binnen- en buitenland overweldi gend geweest is, en de verslagenheid alge meen, toen zoo korten tijd daarna zoo on verwacht de levensdraad wérd afgesneden van hem, wiens persoonlijk woord, opgeweld uit een liefdevol gemoed, aan zoovele har ten in de uren der benauwdheid verkwikking had gebracht. heengaan in den kring der politie zal wor den gevoeld. Ook de commissaris, meer sprekendeuit naam van het corps, bracht woorden van vriendschap aan dezen in specteur, die hoewel nog zeer jong, karak tereigenschappen had getoond, welke hem kameraadschap en vertrouwen in de gele deren van rijks- en gemeentepolitie had den gegeven. Hoewel zeer jong had hij zich door een opgewekte, vlotte samen werking in den korten tijd van zijn dienst verband brj de politie allerwege sympathie weten te verwerven. Hem werd een keurig souvenir aange boden, een sigarettendoos, waarin een plaatje, waarop gegrifd „19361938 J. D. Berghuijs. In kameraadschappelijke herinnering Politiecorps Vlissingen", welk hem in later leven zijn loopbaan bjj de politie zal doen herinneren. Als blijk van sympathie voor dezen ambtenaar werden aan zijn moeder eenige bloemen geof freerd. Nog sprak de wachtmeester der ko ninklijke marechaussee Van Burg, die als secretaris van de politiesportclub m enkele welgekozen woorden afscheid nam van haar voorzitter Berghuijs. Een keurig bouquet werd hem namens de club al3 blijk van vriendschap en er kentelijkheid aangeboden. In korte woorden heeft daarop de heer Berghuis allen dank gebracht voor de ondervonden vriendschap en medewerking. Noode gaat hij, zoo zeide spreker, de poli tie verlaten wier werkkring hem lief was geworden, doch een vermoedelijke betere toekomst had hem, hoe moeilijk de be slissing ook was gevallen, tot zijn heen gaan gevoerd. Ten slotte bracht de vader van den scheidenden inspecteur, de luitenant-kolo nel Berghuis, commandant der school voor dienstplichtige onderofficieren-admini strateur te Middelburg, dank aan allen, die zijn zoon hun medewerking hadden verleend. Spreker zeide er van overtuigd te zijn, dat de ervaring, brj de politie op gedaan, zijn zoon in later jaren als offi cier van het Nederlandsche leger ten goe de zou komen. Hiermede behoorde dit intieme afscheid tot het verleden. Als treffend bewijs van prettige ver- Dit nummer bestaat uit 2 bladen Het bezoek van H. M. de Koningin. (Pag. 1, eerste blad) Opvoering van „Wy, erfgenamen" op het Meifeest der Vlissingsche arbeiders beweging, (Stadsnieuws) De politie heeft afscheid genomen van inspecteur Berghuys. (Stadsnieuws) Nog steeds veroorzaken aardschokken in Anatolië ernstige schade. (Gemengd nieuws) Italiaansch verkeersvliegtuig veronge lukt 19 dooden. (Luchtvaart) Amnestie in Duitschland stelt teleur. (Buitenland) ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN £en Overhemd dat onberispelijk past vindt V bij ons. Met 2 patentboorden 1 Qg en gevoerae borst Ii9w Mooie Swift kwaliteit vanaf HoIlaers»¥erIscritl Wolstraat 78 houding zij terloops nog medegedeeld, dat allen, van hoog tot laag, van den burge meester tot en met den concierge van het politiebureau, hun gave hadden geofferd om den heer Berghuijs een herinnering voor later jaren aan zijn loopbaan bij de politie te Vlissingen mede te geven. M. S. F. Bonte-Knal-Avond. De actieve plaatselijke M.S.F.-commissie en de M.S.F.-cabaretclub hebben Zater dagavond onder de bekwame leiding van den heer P. Matthijssen him wintercam- pagne ten bate van het schoone Marine Sanatorium onds besloten met een bonte knal-avond in het Concertgebouw. Een geheel gevulde zaal heeft eenige uren genoten van een uitstekend, afwisselend programma, dat non-stop voor het voet licht werd gebracht en, behoudens een enkel gepast stemmingsmoment, de aanwezigen doorloopend in een vroolijke, gezellige sfeer deed verkeeren. Niet minder dan 28 nummers passeerden de revue. Het programma, dat „op ver zoek" verschillende oude hekenden bevatte, op den voet volgen, zou ons te ver voeren. Wij zullen dan ook met enkele grepen uit het smakelijke menu volstaan, zonder noch tans de overige gerechten en deszelfs be- reiders en bereidst-rs minder te waardee- ren. In den humorist, den heer Van Nunen, bezit het ge e'rchap een voorname kracht, die er bijzonder slag van heeft met zijn liedjes het publiek te pakken, tot daadwer kelijke medewerking te verplichten en met h^m „vreugde in het leven te scheppen". Ook het meer gevoelige genre ligt hem wel, getuige „Het lied van den planter". Naast hem moet mej. Annie van den Heuvel ge noemd worden, wier lieve stem nu ook aan kracht gaat winnen, en die o.a. met „De rozenkrans", „Bloeiende rozen" en „Good night my love" heele goede indrukken ves tigde. Dat beider stemmen bijzonder har monieeren bewezen zij met het gevoelvol .-zongen duet „Afscheid" en het fraai „aangekleede" gondellied „Violetta", dat ook in het orkest (Traviata-muziek en cello-obligaat) een warme pleitbezorger vond. De heer Matthijssen is behalve een uitnemend regisseur, een voortreffelijk dan seur, hetgeen wederom bleek in „Mina" (rumba met zang) en een Apachendans, waarbij hij in mej. Jeanne de Ruijsscher een gelijkwaardige partnerin vond. Op het gebied van den dans leverden voorts de M.S.F.-girls met een „Matrozendans", en verschillende revue-dansen in prachtige costuumpjes heel aardige prestaties. Wij ders liet dit vroolijke troepje zich hooren in eenige pot-pourri's van populaire lied jes. Resten ons nog verscheidene „schet sen", korte iooneelstukjes met een geesti- gen inslag, welke geen van alle hun ko mische uitwerking misten. Zij werden met

Vlissingse Courant | 1938 | | pagina 1