De wereldreis aan 'Professor Spuyt VAN A1STEL EN IJ De abonnés 1000 500 300 150 100 25 DOOR G. TH. ROTMANN NADRUK VERBODEN 38. Te Merauke, waar onze reizigers na een mars van enige dagen aankwamen, moesten zy nog tien dagen op de boot wachten. Ze mochten er by den assistent-resident logeren. Toen stoomde de fraaie boot der K.P.M. met hen weg. Te Batavia besprak de professor drie plaatsen op de eerste de beste boot, die langs kwam en naar Nederland ging. De boot kwam professor wel wat bekend voor, maar hy dacht er niet verder over na. De derde dag echter, toen professor wat op het dek rondwandelde, wachtte hem daar nog de laatste verrassing. Hij kwam namelijk den kapitein tegen en dat bleek nu precies dezelfde te zijn, die indertijd de poten van de Pulex had laten schroeven. „Kyk, kyk, we hebben mekaar al eerder op deze boot ontmoet, geloof ik zei de kapitein plagerig, „maar nu hebt u toch zeker uw passage betaald Professor werd zo rood als een kalkoen en liep 6pinnydig weg. Hoe biy waren onze vrienden, toen ze eindelijk de vader landse bodem weer onder hun voeten voelden Professors haar was al weer aardig aangegroeid, en de scheepscoiffeur had de gekke kuif netjes afgeknipt én professors haar sier lijk gefriseerd. Zo werd zyn portret gemaakt, en dat kwam in alle kranten te staan. „Maar als ik weer op reis ga", verklaarde professor in een „interview", „dan vind ik een andere machine uit. Schryft dat maar in de krantEn ja, nu staat het in de krant en jullie hebt het allemaal gelezen EINDE. Van de bloeiende vélden. Druk, vreemdélingenbezoek. Wat ver anderde. Amstelveenschenweg wordt modelweg. Van een door gegleden boerderij. Boschplan- terreinen reeds opengesteld. Een rondtocht. De woestijn tot een gaarde. Plannen voor den i Meidag Het moet voor den werkenden Amster dammer en wij denken daarbij speciaal aan onze winkeliers en andere nyveren wel een „hard gelach" zijn met deze ver rukkelijke lentedagen en de wondere kleu renpracht in onze omgeving, thuis te moe ten blijven, terwyl de vreemdeling daar thans volop van geniet. Damrak en Rokin zyn iederen namiddag als bezaaid met internationale bussen, sta pels tulpen en hyacinten worden in de autocars naar Engeland, Frankrijk en Bel gië meegevoerd en er passeert nagenoeg geen enkele auto uit de richting Haarlem of hij toont zijn herkomst met een over vloedige versiering van tulpenslingers en bouquetten. Maar de tijden z\jn er voor den nering doende nu eenmaal niet naar om op een werkdag zijn zaak te verlaten en de z.g. bollen-Zondagen zijn voor wie natuur schoon zoekt totaal ongenietbaar. Zooals alle Amsterdamsche Zondagsgeneugten in bosch of veld. Opvallend groot lijkt ons dit jaar het aantal bussen dat de onderneming van Louis Fontaine uit Brussel naar ons land voert in het byzonder naar Amsterdam en de bollenvelden. Louis Fontaine is van ons een goede klant. Hem komt de eer toe ook gedurende den geheelen winter Belgi sche toeristen naar ons land te brengen. Vreemdelingenverkeer mocht dit wel eens in een of anderen tastbaren vorm weten te waardeeren. In het bollenland zagen wij op den zonni- gen Woensdagmiddag van ons bezoek nog al veel veranderd. De varieerende kleur- schakeeringen op de velden zijn gebleven, zelfs hier en daar mooier geworden, dank zij nieuwe aanwinsten en sterker spreken de kleuren, maar de vele openliggende en onbezaaide gronden vormt een hiaat in het majestueuze bloementapijt, vooral déar waar dit tot den gezichtseinder reikt. Een en ander zei men ons is deels een gevolg van het vervroegde rooien in het belang van den uitvoer, en vindt an derzijds zijn oorzaak in regeeringsmaatre- gelen (productiebeperking). Vroeger heeft men in bollenland zelfs een staatsbedryf gekend, de velden liggen er nog, doch zoodanige exploitatie heeft als vanzelf nu alle bestaansrecht verloren. Ook het eertijds zoo gezochte wandelen op !de paden tusschen en langs de velden wordt niet meer toegestaan vanwege dief stal en vernieling. Men beweert wel eens van „neen", doch er blijkt toch werkelijk wel iets veranderd in de mentaliteit van het publiek. Zoo bijv. stond oudtijds de Burgerzaal van het te genwoordige Dampaleis als vrije instuif den geheelen dag voor het publiek open en de meeste kerken, ook de voorname Nieuwe Kerk, waren tevens schuilkerken. Geen der oude kroniekschrijvers maakt echter mel ding van vandalisme. Op oude prenten ziet men in de monumentale Burgerzaal, waar nog al iets te beschadigen viel, zelfs de jeugd zich vermaken. Wie zou dit in onzen tijd, van toch werkelijk groote beschaving, met een openbaar gebouw durven wagen? Nog enkele zonnige dagen en de late bol- ïensoorten zullen zich in hun volle kleu renpracht ontplooien, maar dan is het ook onherroepelijk gedaan, tenzij men nog mocht komen om de bloesemweelde van Kennemerland, waar ook de ooftteelt groo teren omvang aanneemt. Bovendien wordt van de voortuinen on der Heemstede, Hillegom en Lisse tegen woordig zóódanig werk gemaakt, dat de buitenlandsche toeristen herhaaldelijk ver zoeken daar even stil te houden om de prachtvolle bedden der vele nieuwe viool- soorten en vergeet-mij-nieten te kunnen bewonderen. De toeristenbureaux aan het Damrak schatten het aantal der in April daar ge parkeerde touringcars grooter dan verle den jaar, hoewel het weer dit jaar toch zooveel ongunstiger was. Het aantal bui tenlandsche toeristen taxeert men op 15 20.000. En toch klaagt Kennemerland nog Het komt ons voor dat tijdens de a.s. Jubileumfeesten de Amsterdamsche hoofd wegen geen slecht figuur zullen maken. Dezer dagen is de nieuwe brug over den Amstelveenschenweg, waarvan wij indertijd de versiering (met fraai beeldhouwwerk) beschreven, zonder eenig ceremonieel in gebruik gesteld. Van het meeste belang is ditmaal de be tere verbinding welke nu verkregen is met de grachten en kanalen in Zuid en de roeibaan in het Boschplan, nl. voor de roeisport. Onder de brug is nu een behoor lijke doorvaart. En van nog grootere beteekenis is in het algemeen de met grooten spoed voortge zette verbreeding van den druk bereden Amstelveenschenweg. Wy brachten er de zer dagen een bezoek en zagen dat zelfs van het slechts 5 meter breede voorgedeel te, waar de autobussen op Amstelveen elkaar nauwelijks konden passeeren en meerdere auto's met een der beide slooten kennis maakten, niets meer is overgeble ven. De oude Amstelveenscheweg is hier door geheel onherkenbaar geworden. Groote huizenblokken de laatste die nog voor aan den weg lagen worden momenteel gesloopt, voortuinen wegge haald en oude keienpaden, plus knotwil gen, opgeruimd, want alle onteigeningspro cessen zijn nu geëindigd. Typische gevallen doen zich hierbij voor. Zoo is er rechts een oude boerdery alleen maar gehalveerd.. De stad meende met de helft (voorzijde) te kunnen volstaan en de boer nam met de andere helft (achterzijde) gaarne genoegen. Hij kan nu het aartsva derlijk bedrijf op de „doorgesneden" hoeve blijven voortzetten en behoeft, als het be drijf nog wil rendeeren, alleen wat naar achteren te bouwen. Of kan later op het gehalveerde vaderlijk erfdeel een villa doen verrijzen. Met een kwart ton heeft de stad den boer over zijn „verdriet" heengeholpen. Iets verder is een blok oude, van de voor tuinen beroofde huizen vroeger vermoe delijk veel te laag gebouwd ver beneden het verhoogde wegdek komen te liggen. Men zal deze nu door opgaande steeneu trappen met het wandelpad verbinden. Ondanks de tallöoze amoveeringen zal de weg, nu ook zooveel vroolyker gewor den, toch nog zeer veel van zijn vroeger landelijk karakter behouden. Verscheidene boerderijen zijn nog gebleven en ook zien passeerenden niet zonder voldoening, dat rechts, heel dicht bij de stad, nog een sta tig buitenverblijf uit 1700. met poortramer. en -deuren en omgeven door lommerrijk geboomte, aan de sloopwoede is ontkomen. Het stond gelukkig ver van den weg. Elders bleef een kloek houten woonhuis van overouden datum voorhuis van een boerderij gespaard. Opmerkelijk nog er zijn aan dezen weg weer vier nieuwe rusthuizen (flats) voor ouden van dagen verrezen, door pleegzus ters geëxploiteerd. Het is met deze tehuizen ook in Amster dam nog altijd een rage. Men schrijft dit toe aan de schriele salarissen in de zieken huizen, die de verpleegsters in de richting van de particuliere exploitatie drijven. In ieder geval bevoegden. Maar het is toch een bedenkelijk ver schijnsel zooveel goede jonge krachten uit de gemeentelijke ziekenhuizen te zien heen gaan. Wie dezen zomer, tijdens de feesten, Am sterdam mocht bezoeken, verzuime vooral niet den nu zoo fraai en interessant ge worden Amstelveenschen weg (met aan beide zijden breede wandelpaden) te be zichtigen. Men heeft dan maar een stap te doen en is in het...... Boschplan, Het Boschplan Men kan met betrek king tot dit grootsche cultuurwerk niet an ders zeggen dan dat het gemeentebestuur ten aanzien van het verkeer over het thans reeds voltooide gedeelte uiterst democra tische begrippen huldigt. De vrije wande ling is er reeds mogelijk en wordt gemeen telijk zelfs nog bevorderd door de plaat sing van borden, waarop de te volgen rich tingen met pijlen zijn aangegeven, ook voor wielrijders. Alleen de terreinen om de roeibaan blyven voor het publiek gesloten, omdat met de bewaking van tribunes, ge bouwen enz. te groote kosten gemoeid zou den zijn. Ongetwijfeld is het voor ieder toeganke lijk gedeelte dat begrensd wordt door den Nieuwen Meerweg en Schiphol, misschien 1/100 van het plan, het mooist. Vanzelf sprekend vindt men er nog geen boomen de aanplant volgt eerst later doch de met fijn grind bedekte boschpaden, soms wel 100 meter breed, volgend, geniet men van verrukkelijke vergezichten en een on beschrijfelijk schoon landelijk tafereel, vooral vanaf de verhoogde terrassen, waar men de torens van wel een twintig dorpen uit den omtrek ziet. De wildernis op dit terreingedeelte is herschapen in malsche weiden (de toekom stige speelweiden), waar thans reeds dui zenden veldbloemen bloeien en in deze rus tige omgeving is er natuurlijk van den ochtend tot den avond vogelgekweel. Ook maakt ons gemakzuchtig Amster damsche publiek het den natuurliefhebbers voorloopig nog niet lastig, daarvoor is de afstand tusschen Amsterdam en Amstel veen „te ver", terwijl het zich er blijkbaar nog niét van bewust is en gelukkig maar 1 dat bus H reeds een prachtig verbindingsmiddel vormt tusschen Stadion en het reeds toegankelyke boschterrem. Wij troffen er op onzen fietstocht slechts eenige dames aan, allergenoeglijkst bezig met tennissen, en iets verder vermaakten boerenjongens van de Meerlaan zich met voetballen - ruimte te over. Er zouden daar, zoo het werd toegestaan, wel honderd prachtig geëgaliseerde voetbalterreinen be schikbaar zijn, maar daarvoor is het bosch niet bestemd. Dc sport krijgt haar afzon derlijk terrein, op behoorlijken afstand van het eigenlijke bosch. De eigenaren van boerderijen en akkers aan den Nieuwen Meerweg, eens een slecht onderhouden, smallen landweg, nu breed en vanwege het Boschplan verhard, mogen zich met hun grenspositie wel gelukwen- schen. Zij worden, wat men noemt, slapend rijk. Erven en weiden moeten daar eens plaats maken voor de kweekeryen en de stad is geneigd daarvoor een aanzienlijke som te betalen. Op zonnige, niet te warme zomerdagen, zal het door ons omschreven complex wel drukker bezocht worden. Men zal dan op het onafzienbare gedeelte tusschen Schiphol en Amsterdam 1000 arbeiders aan het werk vinden, nu juist dezer dagen van regee- ringswege is goedgekeurd en gesubsidieerd wordt met 1.357.500 dat ook dit jaar de werkzaamheden zullen worden voortgezet. Met de bijdrage van de gemeente in totaal een bedrag van 2 280.000 voor de verdere uitvoering van het Boschplan (in werkver schaffing) gedurmde 1938. Ook dit jaar een prachtig werkobject dus. Men schijnt ditmaal groote plannen te koesteren met betrekking tot de viering van den 1-Meidag. De laatste jaren scheen de actie, ook al onder den invloed van de moeilijke tijdsomstandigheden en verdeeld heid, ietwat verfleuwd. S.D.A.P. demonstreert nu des middags in het Ajax-stadion en houdt daarna een massalen optocht met zang en muziek door een deel van Oost. Met het oog op den Zondag heeft de burgemeester den op tocht blijkbaar niet toegestaan door de binnenstad te trekken, waar middag-kerkr diensten worden gehouden. C.P.H. vergadert en betoogt in de Apol- lohal en andere za1rn, de R.A.P. komt bijl een in de Astra-bioscoop, terwijl de Lenin- roep en twee andere revolutionaire groe pen in Bellevi en Maison Boer demonstree- ren. Tegen-demonstraties, als vroeger van de zijde der communisten, zijn ditmaal wel niet te verwachten. Corres Pondent. APOTHEEK GEOPEND Zondag 1 Mei is de apotheek geopend 'van de fa. Wed. A. J. VAN OCKENBURG, Bad huisstraat 22. HOOGWATER TE VLISSINGEN April Zaterdag 30N.M. 1.02 13.29 tn het bezit eener Polls, zyn gratis verzekerd tegeD ongelukken voor gulden bij levenslange on- geschiktheid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden by verlies van een hand. voet of oog. gulden by verlies van duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden by verlies van een anderen vinger. DE EERSTE OPNAMEN VOOR DE NATIONALE FILM „VEERTIG JAREN". Er is in de afgeloopen dagen op tilmstad zwaar gedineerd en hevig gedanst. Het menu vermeldde een uitgebreidheid van spijzen, zooals men die zelden aantreft. Er was tong, tarbot en kreeft, er waren Iams- coteletten, kippen en eenden en men kot? genieten van aubergines, asperges, péLtés en soufflés, kortom, de meest verwende Lu- cullus zou bij het aanschouwen van hei menu alleen reeds, een groote voldoening ondervinden. De eerlijkheid gebiedt om te zeggen, dal het grootste deel van de, op het menu ver melde spy zen, niet in de magen der aan we zigen terecht kwamen, om de eenvoudige redendat zy niet waren toebereid Want het diner, waar het hier om gaat, was een filmdiner, dat thuis hoorde in de natio nale film „Veertig Jaren" en de clischge- nooten hebben zich met heel wat minder tevreden moeten stellen. In een van de grootste décors, die men ooit in de studio op filmstad bouwde, de groote eetzaal in een waarlijk riant patri ciërshuis te Amsterdam, hadden schoone dames met merkwaardige kapsels en sleepjaponnen met vele versierselen aan ta fel plaats genomen naast heeren in rok en officieren. Eduard Verkade sprak, als de grijze excellentie van Meerle zyn gasteu plechtig toe om te herinneren aan het vreugdevolle feit, dat op dien dag een jonge vorstin de oude troon der Oranjes had bestegen Koningin Wilhelmina. Op 6 September 1898 had dit illustre ge zelschap zich verzameld en zelfs voor de ingewyden was dit feest aan de prachtig versierde tafel een lust voer de oogen. Het spreekt vanzelf, dat op eenige meters afstand van de tafel de sfeer van plechtig heid en feest plaats maakte voor die var de ijverige studiowerkers. Een ingewikkeld stel rails rondom de tafel, maakte de meest gecompliceerde rij-opnamen mogelijk, en boven op de „bruggen" stond een groot ge deelte van het lampenmateriaal Jicht en warmte te verspreiden over dit prachtige décor. V\jf kappers hadden de handen vol om steeds weer opnieuw de gezichten van on- gewenschta glanseffecten te ontdoen er. men zal begrijpen, dat het heel wat voeten in de aarde had, voor de noodige opnamen gemaakt waren. Daarna is men, zooals te doen gebruike lijk is, gaan dansen. De film kan zich niet storen aan chronologische détails en der halve vond het bal pas ongeveer 24 uur na het diner plaats, maar dat kon men aan de gasten niet zien, want zij waren weer in dezelfde costuums en met dezelfde coif fures. Een Fransche balletmeester noodde ter polonaise op de muziek van een deftig strijkorkest, dat in onzen tijd van hot-jazz een ongewoon rustigen indruk maakte. Regisseur Gréville maakte het ziclizelt niet gemakkelijk bij deze opnamen. Hij wil de, letterlijk en figuurlijk, „in een zwaai" zoowel de tafel als het orkest, als de polo naise en enkele scènes der hoofdpersonen op de filmband vastleggen en urenlang was Otto Heller met zijn camerastaf bezig om dit probleem op de meest artistieke wijze op te lossen. Urenlang repeteerde men de scène. Men moest niet alleen bewondering hebben voor de technici, die al dien tijd in gespannen bez'g waren, maar ook voor de medespelenden en het groote aantal figu ranten, dat eindeloos vele malen moest op staan en weer gaan zitten en weer opstaan en weer gaan zitten. Vrijwel alle proeven, die men in een film studio kan neme. werden genomen. Er waren repetities van allerlei aard voor den camerawagen, voor het licht, voor het ge luid, voor de acteurs, voor de figuratie en tenslotte -veer gecombineerde repetities voor het geheele ensemble. Dat Gréville en zijn helpers, na 7 uur onafgebroken V/eri:, een zucht van verlich ting slaakten, toen alles goed was verloo- pen, spreekt vanzelf en de wetenschap, dat deze 7 uur werk als tastbaar resultaat on geveer 50 meter film zullen opleveren, mot een draaityd van nog geen 2 minuten, be vestigt de oude stelling, dat films maken in de eerste plaats een kwestie van geduld is. De definitieve rolbezetting. De definitieve rolverdeeling van de natio nale film „Veertig jaren" is thans als volgt Lily Bouwmeester (Annetje Maasdonk) Ank van der Moer (Eline Verhulst), Myra Ward (Lily Burger), Marthe Posno (Lottie van Meerle), Cees Laseur (Rolf van Meer le), Matthieu van Eysden (Frans Maas- donk), Paul Steenbergen (Wim Maas donk), Cor van der Lugt Melsert jr. (Dick Maasdonk), Eduard Verkade (Zijne Exc Van Meerle), Adolphe Engers (Jan dt Oude) en W. Ohnet (Guus Maasdonk), terwijl enkele kleinere rollen in handen zijn van. Paul Huf, Anton Roemer, Sarah Hey- blom en Guus Oster, Mary Polder en A. Lagaay. j JOPIE SLIM EN DICKIE BIGMANS" VERFILMD. Neerlandia smalfilm te Haarlem zal binnenkort overgaan tot de verfilming van het kinderstuk „Jopie Slim en Dicxie Big- mans", naar bewerking van Jan van Dom melen, die tevens de regie voert. Aan de camera H. de Lugt. nieuwtjes uit de studio KATOEN Amerika heeft een surplus aan katoen ruwe katoen, wel te verstaan. Men weet er geen weg mee en wat men niet meer ber gen kan in enorme pakhuizen, wordt onder den grond geploegd Paramount heeft onlangs grondig mee geholpen, den voorraad te doen slinken. In de nieuwe film van Cecil B. de Mille, „De Boekanier", komen scènes voor van ge vechten tusschen Jean Lafitte's (de beruch te zeeroover mannen en de Britten, die in 1812 een aanval op New Orleans deden Honderden balen katoen, die nutteloos op- de kaden van San Francisco lagen, zijn ge bruikt voor het bouwen van barricaden. Toen de kruitdamp na het verwoede ge vecht optrok, had men twee dingen be reikt de Britten waren verslagen en er was geen katoen meer CIJFERS. Meer dan duizend acteurs, aangevoerd door Fredric March, Franciska Gaal en Akim Tamiroff, zes honderd technici, vijf honderd geweren en een groote verzameling van de uiteenloopendste kanonnen, drie groote zeilschepen, twee honderd kano s, plat-boomde schuiten en roeibooten, hon derden sabels en andere ouderwetsche oor logswerktuigen, duizenden costuums van honderd jaar geleden dat alles was noodig bij de verfilming van Cecil B. de Mille's vijf en zestigste film „De Boeka nier". PER TELEFOON. Paramount-productieleider Arthur Horn- blow jr., heeft Hollywood een demonstratie gegeven, hoe men per telefoon een film regisseertHornblow kreeg n.l. tijdens de laatste voorbereidingen voor zyn nieuwe film „Tropic Holiday" een acute blinde darmontsteking en werd met spoed geope reerd. Het werkschema van de studio liep door dit geval gevaar, in de war gestuurd te worden, maar Hornblow deelde mee, dat men er geen verandering in behoefde te brengen en dat hij geheel verantwoorde lijk bleef voor de prodüctieleiding van de film. Hij liet een paar telefoons aanrukken en bleef zoodoende in voortdurende verbin ding met zijn assistent Richard Blumetr- thal en den regisseur James Reed. Drie weken lang hield hy dagelyks gesprekken van uren en hy bleef volkomen op de hoogs te met den gang van zaken. In zyn zieken kamer was een kleine projector opgesteld en iederen dag werden de opnamen van den vorigen gedraaid.

Vlissingse Courant | 1938 | | pagina 7