„Wouoler uoor betere Schoenen" DE R Dubbele garantie voor alle verzekerden Algemeene Friesche Levensverzekering-Mij. Groot- Noordhollandsche van 1845 BINNENLAND Crssïs-Pubiicatien. Burmaniahuis Leeuwarden van Brienenhuis Amsterdam DE GEHEELE BEGROOTING IS THANS DE STATEN-GENERAAL GEPASSEERD Gisteren werd de Onderwysbegrooting in de Eerste Kamer aangenomen. De Eerste Kamer is gisteren reeds vroeg in den middag, dus ruimschoots binnen den vastgestelden tijd, gereed gekomen met de behandeling van de begroeting van het departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Hiermee is het laatste hoofdstuk der Rrjksbegrooting voor het jaar 1938 de Staten-Generaal gepasseerd. De heer Woltjer (a.r.) begon gisteroch tend met een speech, welke zelfs voor de Eerste Kamer lang genoemd mocht wor den. Hij onderschreef het verwijt niet, dat de minister zich op wetgevend gebied wei nig vruchtbaa.- heeft getoond. Desalniette min drong hij aan op een algeheele her ziening van de lager onderwijswet, op een nieuwen algemeenen maatregel van be stuur, regelende de samenwerking tus- schen universitaire faculteiten, op spoedige wettelijke regeling van bet voorbéreidend orderwijs en op een herziening van aile onderwijswetten in onderling verband. Een afschaffing van het Grieksch cp de Beta- afdeeling van het gymnasium zou deze spreker zeer betreuren. De heer Briët (a.r.) heeft daarna de overlading van nee leerprogramma op de lagere school be sproken. Wat hebben onze kinderen aan allerlei bijkomstige kennis, als zij hun taal slechter schrijven dan onze Duitschr? dienstboden de hare?, vroeg hij. 790 boventallige onderwijzers krijgen werk. In de middaguren heeft de Minister van. Ouderwijs, Kunsten en Wetenschappen de heer Slotemaker de Bruine de sprekers beantwoord. Dat zijn bewind weinig vruchtbaar was wat wettelijke maatregelen betreft, be streed de Minister door een heele serie maatregelen, welke hij getroffen heeft of nog in voorbereiding heeft, op te noemen. Dat de Minister sommige maatregelen, zooals de verlaging der leerlingenschaal bij het lager onderwijs moet afwijzen, Is te wijten aan den ellendigen budgetairen toestand. De Minister zal waar zulks noodigblijkt in de klassenbezetting verbeteringen aanbren gen en daardoor zullen ongeveer zevenhonderd boventallige onderwij- zers aan het werk kun nen komen. Een wettelijke regeling van het tuch- tigingsrecht der onderwijzers is van den Minister niet te verwachten. Evenmin af schaffing van het Grieksch op de Beta- afdeeling van het gymnasium. De overlading van het program van hei; lager onderwijs mag men niet generali seeren. Er is op de verschillende scholen heel wat variatie. Aan het leerplan van het O.M. zou spreker wel wat meer speling willen geven. Ten slotte heeft de Minister gewaar schuwd tegen de opvatting, dat de Staat zich belasten moet met de volledige op voeding. De school heeft naast het gezin slechts een aanvullende taak. Nadat nog korten tijd gerepliceerd was i.5 de begrooting aangenomen zonder hoof delijke stemming. i->e sociaal-demccnaten en de nationaal-socialisten wilden geacht worden te hebben tegengestemd. VERDUISTERINGSOEFENING IN DE RESIDENTIE. Gisteravond is in een groot gedeelte van Den Haag, het gedeelte dat den Benoorden hout en den Bezuidenhout omvat, een lucht- beschermingsverduisteringsoefening gehou den. De eind-indruk van de geheele proef is zeer gunstig uitgevallen. De eenige feilen die men ontdekte, waren dan ook minder aan de organisatie dan wel aan onvoorziene omstandigheden te wijten. Opvallend was echter dat de af scherming der fietslantaarns zeer veel te wenschen overliet, in tegenstelling met die van de overige verkeersmiddelen. De gas fabriek zelfs, die eigenlijk buiten het rayon der oefening lag, had zich in diepe duister nis gehuld, zóó, dat zij, naar men verzeker de, met geen mogelijkheid te ontdekken was. Er was namelijk op de 5 metergolf een radioverbinding tot stand gebracht met een der waarnemende vliegtuigen, waarvan de bestuurder aan de luisterposten op den grond zijn bevindingen mededeelde. In de overvolle straten was een waarlijk feestdagachtige drukte. De stemming was doorgaans nogal rumoerig en geenszins in overeenstemming met den ernst van den toestand dien een oefening ter beveiliging tegen luchtaanvallen toch suggereert. Vooral de jeugd vatte het experiment van den vroolijken kant op. DE SPELLINGKWESTIE IN DE EERSTE KAMER. De Eerste Kamer is bijeengeroepen tegen Dinsdag 3 Mei des namiddags te half twee ter behandeling van de interpellatie van den heer Woltjer omtrent het door de regeering gevoerde beleid inzake de schrijfwijze der Nederlandsche taal. KERK- EN SCHOOLNIEUWS CHR. SCHOOL VOOR BUITENGEWOON L. O. TE MIDDELBURG. Rijksbijdrage toegezegd. Namens de Vereeniging tot stichting en instandhouding van Christelijke Scholen voor zwakzinnige kinderen op Walcheren, te Middelburg, deelt men ons mede, dat de voorbereidende werkzaamheden een zeer vlot verloop hebben. Reeds verscheidene weken geleden werd de Koninklijke goed keuring op de Statuten verkregen en dezer dagen berichtte de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, dat hij bereid is de noodige rijksbijdrage voor de te stich ten school beschikbaar te stellen. Verscheidene gemeentebesturen op Wal cheren hebben reeds een bijdrage toege zegd voor de kinderen uit die gemeenten, die de school zullen bezoeken en de actie tot het werven van begunstigers had tot dusver een goed resultaat. Aan den raad der gemeente Middelburg is de vorige maand het verzoek gericht een bijdrage te mogen, ontvangen en de noodi ge lokaliteiten voor de school beschikbaar te willen stellen. SCHEEPVAARTBERICHTEN 184 personen van Russische ysbrekers geëvacueerd. Drie vliegtuigen, die waren opgestegen van hun basis te Bixis (Rusland) bij de monding van de Lena, hebben 184 personen geëvacueerd van boord van de rjsbrekers „Sedov", „Malyguine" en „Sadko". 35 man nen werden aan boord der schepen gelaten. Zij hebben levensmiddelen, kleeding en brandstof voor twee jaren ontvangen. De „Sadko" en de „Malyguine" werden door den winter verrast en door het ijs in gesloten toen zij op weg waren naar de Long-eilanden, waar een wetenschappelijke expeditie zou overwinteren. LUCHTVAART Vlucht van Berlijn naar Tokio. Gistermiddag zijn op het vliegveld van Tokio twee Heinkel-vliegtuigen geland, welke door acht Japansche vliegers in 53 uur 44 minuten van Berlijn naar Tokio zijn gebracht. De toestellen hebben 114.800 ki lometer afgelegd. De vliegtuigen zijn be stemd voor de Mandsjoekwo luchttransport maatschappij. Duitsch vliegtuig verongelukt. Het particuliere vliegtuig van Terboven, gouwleider en „Oberpraesident" van de Duitsche Rijnprovincie, is gisteravond bij de landing op het vliegveld EssenMehl- heim verongelukt. De bestuurder kwam om het leven. Terboven, een radiotelegrafist en een brigadeleider der S.S. werden ge wond. SPORT KHAKtN Het internationaal tournooi te Margate geëindigd. Het internationaal sehaaktournooi te Margate is gisteren met de negende ronde geëindigd. In het hoofdtournooi werd de wereld kampioen, dr. A. Aljechin, winnaar, in het premier reserve tournooi B. behaalde de Nederlandsche kampioen Landau de over winning, terwijl in het premier reserve tournooi C. onze landgenoot van Does- burgh tezamen met den Engelschman Meyer de eerste plaats deelde. De eindstand in het hoofdtournooi luidt 1. Dr. A. Aljechin 7 punten 2. Spielmann 6 punten 3. Petrov 5Vs punt 4. en 5. Book en Milner Barry ieder 5 punten 6. Golombek 4i/2 punt 7. Alexander 4 pun ten 8. Sergeant 3Vz punt9. mrs. Ste vensonMenchik 3 punten 10. Sir G. A. Thomas V/2 punt. ZWEMMEN: Scheffer verbetert het Nederlandsch record 200 meter rugslag. Tijdens wedstrijden van „de Jonge Kam pioen" te Amsterdam is Scheffer er giste ren in geslaagd het Nederlandsch record 200 meter rugslag, dat met een tijd van 2 min. 37 sec. op zijn naam staat, gevestigd op 20 September 1936 te Amsterdam, met niet minder dan 2 seconden te verbeteren en te brengen op 2 min. 35 sec. GEMENGD NIEUWS Meisje doodgereden. Gistermiddag slipte een zeventienjarig meisje, dat per rijwiel over den Amsterdam- schen straatweg te Utrecht reed, in de tramrails. Zij kwam terecht onder de ach terwielen van een juist passeerende auto bus uit Breukelen en werd op slag gedood. Het stoffelijk overschot is per ziekenauto naar het stads- en academisch ziekenhuis overgebracht. Den bestuurder van de auto bus treft geen schuld. Bosch- en heidebrand te Fluitenberg. Vermoedelijk tengevolge van het onvoorzichtig uitklop pen van een pijp ontstond gistermiddag brand in eenige perceelen heide te Fluiten berg, onder de gemeente Ruinen. Onder leiding van den burgemeester en de beide gemeente-veldwachters, geassisteerd door een tiental mannen, werd de brand ge- bluscht. Acht h.a. heide en een half h.a. dennenbosch, toebehoorende aan verschil lende eigenaren, gingen verloren. In ver band hiermede is tegen M. D. te Fluiten berg proces-verbaal opgemaakt. Slachtoffer van ver keer. Gistermiddag zijn bij de kruising Stadhouderskade en Hemonystraat te Am sterdam twee vrachtauto's met elkaar in botsing gekomen. Een der wagens, waar van bij de aanrijding de achteras was ge broken, sloeg om en raakte een zestien jarigen wielrijder. De jongen kwam zoo on gelukkig terecht, dat hij een hersenschud ding opliep. De G. D. heeft het slachtoffer naar het Wilhelmina gasthuis vervoerd. Dbodelijk ongeluk. Gis termiddag is de 16-jarige bakkersknecht van Sprang, uit Haren, die op den Bossche- weg te Tilburg met een driewielige bak fiets reed, door een hem achterop rijdende- vrachtauto aangereden. De ongelukkige werd tegen den grond gesmakt en was op slag dood. Het stoffelijk overschot is naar het lykenhuisje te Tilburg overgebracht. De politie stelt een onderzoek in. Paard te water geraakt. Gisteravond is de hulp van de Amster- damsche brandweer ingeroepen, om een paard, dat in een aangrenzend weiland graasde en door onbekende oorzaak in het water nabij de Haringvlietstraat was ge raakt, op het droge te brengen. Het dier, dat een eind -in de modder was weggezakt, is nadat men het singels om het lichaam had bevestigd, uit zijn benarde positie ver lost kunnen word "in. Inval van de politie i d een speelhuis. Gistermiddag heeft de Haagsche politie opnieuw een succes kunnen boeken in haar strijd tegen de speelholen in de residentie. Reeds geruimen tijd bestond bij Paar he'c vermoeden, dat in het perceel Wagenstraat 155 een speelgelegenheid was gevestigd en. nadat de noodige voorbereidingen waren getroffen, Is gisteren overgegaan tot een inval in het bewuste perceel. Terwijl een inspecteur zich met 11 re chercheurs in de omgeving hadden opge steld, is een andere inspecteur veigezeld van een rechercheur het pand binnenge gaan, en heeft daarbij kunnen constatee- ren, dat er inderdaad werd gespeeld. Al het voor gokken benoodigde materiaal was aanwezig en 12 bekende hazardspelers werden door de binnentredenden te midden van hun spel volkomen verrast. De aanwezigen werden met den revolver bedreigd, en nadat om assistentie was ge floten, verschenen de buiten wachtende politiemannen eveneens ten tooneele. Alle spelers werden in arrestantenwa gens naar het hoofdbureau van politie overgebracht, waar zij aan een verhoor werden onderworpen. Na dit verhoor zrjn de „goklustigen" weder op vrije voeten ge steld. Mislukte poging om on rust te Oss te wekken.— Gistermiddag poogde de N.S.B. met circa 150 man in Oss te colporteeren. Gistermor gen had de N.S.B. uit Nijmegen aan den burgemeester bericht gestuurd, dat zij van twee tot vier uur zouden komen, met ver zoek bescherming te garandeeren, zonder mede te deelen met hoeveel man zij zouden komen. De burgemeester van Oss telegrafeerde als antwoord, dat hij, gebruikmakend van zijn bevoegdheid ex art. 219 Gemeentewet, aan ongewenschte vreemdelingen gisteren het verblijf in zijn gemeente ontzegde. Dit telegram is om 11.25 uur aan den propagandaleider te Nijmegen bezorgd. Met het oog op de verwachte komst der N.S.B.-ers waren door justitie en politie de noodige maatregelen getroffen. Circa 150 N.S.B.-ers werden gistermiddag buiten Oss gehouden. Zij kwamen blijken de autonura- mers uit Noord-Holland, Zuid-Holland, Utrecht en Gelderland. Ordeverstoringen hebben, dank zij de ge troffen maatregelen, niet plaats gehad. De N.S.B.-ers hebben zich heel kalm over de gemeentegrens laten leiden en bleven tot vier uur bij elkaar op het grondgebied van Heesch. Circa 200 personen uit Oss werden op flinken afstand gehouden, zoodat zij de vreemdelingen zelfs niet konden beroepen. Een doodvonnis wordt voltrokken. Vanmorgen zou te Parijs een doodvonnis voltrokken worden. De veroordeelde, Moysse genaamd, i3 schuldig gebleken zijn buitenechtelijk kind gemarteld en tenslotte gedood te hebben. Hij had het lijkje achtergelaten in de na bijheid van den grooten weg te Versailles. Het kind was vijf jaar. Dit zal het eerste doodvonnis zijn, dat sedert twee jaar te Parijs wordt voltrok ken. De president der republiek heeft het dossier van Moysse Donderdag bestudeerd, maar geen termen aanwezig geacht om gratie te verleenen. DENATURATIE VERGOEDING ERWTEN EN VELDBOONEN OOGST 1937. De Nederlandsche Akkerbouwcentrale maakt bekend, dat de denaturatievergoe ding voor erwten van oogst 1937, welke zijn gedenatureerd in het tijdvak van 25 tot en met 30 April 1938, 1.20 per 100 kg. zal bedragen voor groene erwten, door hande laren gedenatureerd en voldoende aan het Standaardmonster van kwaliteitsklasse C, en 0.70 per 100 kg. vcor voedererwten, door telers gedenatureerd. De steunvergoedirg voor veldboonen van den oogst 1937, welke aan de daartoe ge stelde eischen voldoen en door telers of handelaren zijn gedenatureerd in genoemd tijdvak zal 2.30 per 100 kg. bedragen. E5EE30OY van DALMASSE 4) Roman van Maria von Peteam „Maai* Friedel, hoe ben je op zulk een idee gekomen „Maar beste Kathe Juist jij moest je daar eigenlijk niet over verwonderen Je leest toch romans Dacht je, dat in het leven werkelijk alles maar heel nuchter langs afgebakende wegen verloopt en dat er niet hier en daar afwijkende, zonderlinge dingen plaats vinden, waar we geen flauw vermoeden van hebben?" Hoera nu had ze Kathe daar, waar ze haar hebben wilde. De romantiek deed veel bij haar Friedel ging zitten, sloeg de beenen over elkaar en gevoelde zich als een man. „Heel aardig zie je er uit...", stotterde Kèthe, „en wil je dan...? Maar, als de po litie... Het is toch verboden „In de eerste plaats weet ik niet heel zeker, of het verboden is. En ten tweede, zelfs als ik aangehouden werd, kon het mij slechts ten voordeele zijn. De bladen zouden veel ophef maken over den verkleeden lift- jongen in het deftige hotel... De reclame voor mij was gemaakt I Natuurlijk heb jij. beste Kathe, van zulk een historie in het geheel niets te vreezen. Ik heb de dingen zonder jouw medeweten uit de kast ge haald. Eigenlijk had ik dat ook inderdaad kunnen doen, nietwaar?" Neen, ik bev'nd mfl niet in een normalen toestand, dacht Friedel geprikkeld. Ik re deneer als in koorts. Maar dat is goed, daarmee breng ik mijn plan verder „Ja, natuurlijk..", zei KAthe gehoor zaam. Ze zat onbeweeglijk als gehypnoti seerd op haar stoel. „En... en hoe wil je hier dan bet huis in- en uitgaan? Als iemand je herkent?" „Natuurlijk vroeg in den morgen en met uiterste behoedzaamheid. Gevaarlijk is al leen Mirna, omdat ze om zes uur opstaat. Naar ik behoef slechts af te wachten, tot ze in de woonkamer aan het werk gaatdan ben ik met enkele passen door de gang en door de deur naar buiten. Op de trappen behoef ik nergens meer bang voor te zijn. Er wonen zooveel menschen in het gebouw, da- ze zich om mij niet bekommeren zul len". KAthe luisterde aandachtig. Haar wangen werden rood. Het was de boeiendste gebeur tenis, die zich ooit in haar leven had voor gedaan. Deze knappe jongen, die daar voor haar op den stoel zat, leek niet meer het meisje Friedel, dat ze bemoederen kon... Er was iets vreemds, iets verbazingwek kends, misschien ook iets opwindends aan deze merkwaardige vermomming „Ik wil natuurlijk niet zeggen, dat liftboy een schitterende positie is, maar ze behoedt mij tenminste tegen koude, tegen honger en tegen gebrek. Dat is al heel veel. Van de papieren neem ik er slechts enkele mee Alles sluit voortreffelijk. Het lot werpt mij deze gelegenheid in den schoot... Friedrich Kannebach was achttien jaar oud en had normale getuigschriften". „En als je de betrekking niet krijgt?" „Dan ga ik mij aanmelden in ander*3 hotels. En als ik nergens klaarkom, blijft mij natuurlijk niets anders over, dan naar hier terug te keeren". KAthe ademde hoorbaar. Haar gelaats uitdrukking was deels glimlachend, deels afkeurend. Maar Friedel sprak verder „Het belangrijkste, dat we nog te doen hebben, is het volgende Jij moet mijn haren knippen, Kathe Er bestaan geen liftjongens met meisjeslokken „Ja, je hebt gelijk, dat zou eigenlijk moe ten... maar ik kan toch niet knippen Dat doet de patroon altijd. Het is mijn afdeeling niet". „Dat doet er niet toe, Kathe Wees toch niet zoo ontzettend zwaar op de hand Je zult het hem wel zoo'n beetje afgekeken hebben, nietwaar Het is genoeg, als je het haar eenvoudig kort knipt. Morgen vroeg ga ik naar een kapper en laat het daar goed in orde brengen. Kijk, hier is een schaar Nu begin dan maar vlug Kathe nam gehoorzaam de schaar aan. maar ze deed verder niets. Ze stond onbe weeglijk. Maar eensklaps begon ze te rede neeren. Het was niets logisch, niets sa menhangends, wat ze uitsprak het waren slechts halve zinnen, die alle met „ik weet niet" of met „maar als nu eens" begonnen. Met radelooze angst-oogen raadde ze af, raadde ze aan en keek met een groote vrees naar de jongensgestalte, die voor haar stond. Friedel luisterde nauwelijks. Wat KAthe daar sprak, telde ze niet meer. Ze geveelde, dat ze haar reeds gewonnen haa, En Friedel dacht reeds aan de dingen, die ze zeggen zou, als ze zich aan het hotel zou aanmelden. Terwijl Kathe praatte, bond Friedel zich een handdoek om den hals, zocht kam en borstel, ging zitten en beval „Vooruit nu, Kë.the, begin maar". Ze lachte by deze woorden. Friedel Bor- nemann lachte zelden. Haar gelaat was rustig, scherp behjnd het getuigde van intelligentie. Kathe nam de kam en begon langzaam. Ze werd zakelijk en trok een scheiding. „Ik neem geen verantwoordelijkheid op mij zei ze na enkele oogenblikken blo zend, terwijl de schaar de eerste snede deed. Friedel gaf geen antwoord. „Heb je alles wel goed overwogen Het duurt lang, eer het weer aangegroeid is V' „Zonder risico ook geen winst. Verder ben ik niet rjdel, zooals je weet De schaar knipte. Donkere lokken vielen op den grond. En terwijl KAthe voor den vijftigsten keer verzekerde, dat ze eigen lek niet goed haarknippen kon, maar dar haar patroon dit altijd deed, ontstond lang zamerhand een kort geknipt jongenshoofd. Friedel gevoelde koude lucht om de anders bedekte ooren waaien. „Neen, mooi is het niet", zei Kathe ver ontschuldigend. „Je moet nu door een be kwaam heerenkapper er de laatste hand aan laten leggen". „Ja, dat spreekt vanzelf". En plotseling, terwijl ze opstond en den handdoek afdeed, beving haar een gevoe' van groote slapte, van volkomen gebrek aan wilskracht. Ze vroeg zich af, of alles, wat ze nu deed, geen groote dwaasheid was. Het leek haar nu iets, dat ze in hyste rische opwinding bedreven had Zooiets deed geen verstandig mensch, hoogstens een kind, of een avonturierster. En Friede. was geen van beiden. Wat moest ze dan. „Ik had eigenlek nooit gedacht, dat een meisje in mannenkleeding zulk een goeden indruk kon maken zei Kathe, nu geheel door het avontuur meegesleept. „Niemand zal je zoo voor een meisje aanzien, Friedel Meer dan ongeveer zeventien jaren zal men je wel niet geven, maar dat hindert niet" Misschien ben ik nu alleen wat overver moeid, dacht Friedel. Misschien moet Ik slapen. De dag was vermoeiend, de laatste uren waren opwindend... „Nu gaan wij slapen zei Friedel, „ik ben moe, ontzettend moe". Ze begon, haar heerencostume uit te trekken. „Maar Friedel", sprak Kathe bitter te leurgesteld, „hoor eens, we hebben toco nog heelemaal niets besproken „Wat is er dan te bespreken? Ik pak de dingen, die ik denk noodig te hebben, mor gen in mjjn koffer en ga er op los. Ji) zegt je moeder, dat-ik een betrekking ge vonden heb. Dat is toch heel eenvoudig. IK blijf dan minstens een paar dagen weg. Als ik dan terugkeer, dit moet natuurlijk heel voorzichtig gebeuren, opdat niemand mij ziet, nu, dan zou ik altijd kunnen zeggen, dat de betrekking niet is doorge gaan". Friedel sprak met nadruk. Ze legde da broèk van den overreden kellner zorgvul dig in de vouwen op een stoel neer. Ook nu zag ze, zooals Kathe met schrik vaststelde, er als een jongen uit, want ze droeg ooK al Friedrich Kannebach's ondergoed Eigen lijk moest Kathe lachen, want ze was een echte Berlijnsche met zin voor humor. Maar ze kwa.m er niet toe. Friedeltje was onver wachts een Friedel geworden, die haar wil doorzette KAthe begreep heel goed, dat ze eigen lijk overrompeld was. Ze had het geheelo ongelooflijke plan van Friedel nog lang niet verduwd, ja, ze gevoelde nog tal van bezwaren. Maar het avontuurlijke trok haar toch aan. Zooiets beleeft men niet lederen dag Het was spannender dan tien romans samen (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1938 | | pagina 4