Kees Helder 6 foto's 1 groote foto f 0.75 EERSTE BLAD 76e JAARGANG - NUMMER 101 ZATERDAG 30 APRIL 1938 rconfirinscs STADSNIEUWS De „Cleodora" te water gelaten §eke«rUn«s$en «)»w 4en ctt»g Haadsooerzicht abonnementsprijs Voor aüe gemeenten op Walcheren en waar agent schappen gevestigd zijn 2.20 per kwartaal of 17 cent per week. Franco per post 2.50. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner woon plaats. Afzonderlijke nummers 5 cent per stuk. VJissingsche Courant UITGAVE FIRMA F. VAN DE VELDE Jr., WALSTR. 58-60, VLISSINGEN TEL. 10 GIRO 66287 AD VERTENTIEPRIJ S Van 1—5 regels 1.25, iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijs. Reclames 50 cent per regel. Kleine adver tenties van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels) Bij driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Alles bij vooruitbetaling. VERSCHIJNT DAGELIJKS, UITGEZONDERD OP ZONDAG EN ALG. ERKENDE CHR. FEESTDAGEN AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLAND SCHE DAGBLADPERS" 1909 - 30 April 1938 Wie Oranje minden, zijn nooit zoo blij geweest als op dien laat- sten dag van April in den jare 1909 Neen, het is niet juist, dat de situatie op den laatsten dag van Januari in 1938 dezelfde was. De geboorte van Prinses Beatrix beteekende de normale uitkomst van een jong huwelijksleven, maar in 1909 hadden het Koninklijk gezin en het Nederlandsche volk achtereenvolgende teleurstellin gen beleefd en gedeeld. In 1909 hadden wij ons bijna gewend aan de sombere gedachte, dat de dynastie van het Huis van Ora'n- je voor ons land verloren zou gaan. Daarom, omdat een zoo schoo- ne belofte opnieuw aan ons volk werd geschonken, eene, waarop wij niet meer hadden durven rekenen, daarom was onze vreugde zoo groot op dien 30sten April 1909 en omringden wij het kind, dat toen geboren werd, met onze liefde, zorg en vereering. Want het was op een bijna won derbare wijze tot ons gekomen en scheen ons volk een zegen te voorspellen, als ééns was voor behouden aan een ander door God begenadigd volk, het Jood- sche, dat in den strijd voor zijn vrijheid zou worden geleid door een, die eveneens op wonderbare wijze zijn levensgang begon, drij vende in een rieten mandje op het breede water van den Nijl, waar uit het werd opgenomen door een koningsdochter. Wij behoeven den strijd voor het verwerven van onze vrijheid niet meer te strijden, maar de /o strijd om het behoud er van belooft een zware te zullen zijn. Tevens echter één, waarin wij ons gesterkt zullen weten door het schitterende voorbeeld, ons in den n3 loop van eeuwen door de Oran- Q jes gegeven gesterkt ook door de blijkbare genade des Hemels, van waaruit wij opnieuw met Oranje werden verbonden, toen de eerste dreigingen zich open- baarden tegen datgene, wat wij onder den Vader des Vaderlands en diens zonen, aan karakter en geest hadden gewonnen. Zoolang onze Kroonprinses leeft en God schenke ons volk C? haar leven tot in lengte van da- genzullen wij dankbaar en opgeruimd haar geboortedag herdenken. Een dag, welke dezen keer met te grooter warmte is om- straald, nu H. K. H. hem voor het eerst viert als de jonge moe- /d der, in wie God naar wij het meen en te mogen zien datgene vervulde, wat Hij op den 30en April 1909' aan Nederland en ""S Oranje beloofde. Cl Moge alle geluk, dat den Cj mensch beschoren kan zijn, voor onze Kroonprinses zijn wegge- legd. Vrede naar de ziel, gezond- heid naar het lichaam, trouw en liefde in haar gezin en over en weer in hare verbondenheid Ja met ons volk. Dat wenschen wij Prinses Juliana van harte toe op dezen, vö haar verjaardag. CS De nieuwste aanwinst van de Anglo- Saxon Petroleum Cy De Shell-groep heeft den laatsten t^jd een groot aantal flinke tankschepen in ons land laten bouwen en de Nederland sche scheepswerven hebben hier veel werk door gekregen. Verschillende dezer schepen zijn reeds te water gelaten andere zijn nog in aanbouw en hedenochtend werd van een der hellingen der N.V. Kon. Mij. ,.de Schelde" de „Cleodora" te water ge laten. De „Cleodora" is een enkelschroef m >- tortankschip, in aanbouw voor de Anglo- Saxon Petroleum Company en de hoofd afmetingen zijn als volgt lengte tusschen de loodlijnen 460'-0", grcotste breedte op buitenkant spanten 59'-0", holte tot bovendek in de zijde 34'-0". Het draagvermogen bedraagt bij eea zomerdiepgang van 27'-6", 12.000 tons, terwjjl bij dezen diepgang de snelheid 12 knoop is. De machines. Het schip zal worden voortbewogea door een enkelwerkenden acht-cylinder viertact Werkspoor dieselmotor type K.M.W.S. 650/1400, welke met duck-vulling werkt en een vermogen van 3600 as p.K. bezit bjj 120 omwentelingen per minuut. De krukas drijft met behulp van een kec- tlng-overbrenging een aantal roteerende pompen aan nl. een cylinder-koelwater- pomp, zuig-koelwaterpomp, smeerolie- pomp, brandstofpomp, lens- en sanitaire pomp. Een Schotsche ketel met een verwarmd oppervlak van 2560 vierk. voet levert stoom voor diverse hulpwerktuigen en voor de verwarming van olietanks en ver- bljjven. De ketel kan met olie worden ge stookt, doch is tevens ingericht als uit laatgas-ketel de uitlaatgassen van den hoofdmotor kunnen namelijk met behulp van een wisselklep direct naar den schoor steen, dan wel door kleppen naar den ketei v/orden geleid. In de machinekamer staan twee Hoek- aanzetluchtcompressoren opgesteld, waar van één door een Hoek's stoommachine wcrdt gedreven en de andere door een 6(' P.K. dieselmotor van Huston en Horns- by. De electrische stroom voor verlich tingsdoeleinden wordt verkregen met be hulp van een Kromhout dieselmotor, ge koppeld aan een 16 K.W. Smit-dynamo en een Smit-stoommachine met 16 K.W. dy namo. Voorts vindt men in de machinekamer een aantal stoompompen, een hulpconden sor, een verdamper, een stookolie-instal latie, een turbulo-filter voor brandstof olie, enz. In elk der beide pcmpkamers zijn 2 stoomladingpompen van 12" x 10" x 24" opgesteld met een capaciteit van plm. 850 L. per uur en 1 drainpomp van 6" x 6" x 6", terwtjl in de voorruim- pompkamer nog een ballastpomp, een cof- ferdampomp en een brandstofolie-trim- pomp aanwezig zijn. De motorkamer be vindt zich in het achterschip. Het schip. De „Cleodora" is geconstrueerd volgens het gecombineerde langs- en dwarsspan- ten-systeem en werd gebouwd volgens de voorschriften van de hoogste klasse van Lloyd's Register, speciaal voor het vervoer van olie in de laadruimten. Verder voldoet het schip aan alle eischen van de scheep vaartinspectie en van de Nederlandsch- Indische Schepenwet, terwjjl het de mo dernste hulpmiddelen ten dienste der na vigatie en ter bevordering van de veilig heid aan boord heeft. Twee over de geheele lengte van de la ding-olietanks doorloopende langsschotten en 15 dwarsschotten, verdeel en de „Cleo dora in 27 oliedichte compartimenten vcK.r ladingolie, 2 cofferdammen, 2 pompkamers en 1 dwarsbunker voor dieselolie. Alle tanks zjjn voorzien van verwac- mingsspiralen om het vervoer van dikke oliesocrten mogelijk te maken, terwijl bij zondere leidingen aangebracht zijn om de tanks te ontgassen en tegen brand te be veiligen. De verblijven voor stuurlieden, hofmees ters, marconist bevinden zich op het brug dek, evenals de eetsalon. Hierboven zijn de verblijven voor den gezagvoerder on dergebracht (welke uit zitkamer, slaap kamer en badkamer bestaan). Boven deze verblijven is het stuurhuis gebouwd met ae kaartenkamer. De hutten en verdere lokaliteiten voor ce machinisten en het overige civiele per soneel bevinden zich op de kampanje, ter wijl op het kampanjedek ten behoeve van de stuurlieden en machinisten een ruims rooksalon is gebouwd. De hutten, waschplaaisen enz. voor ie matrozen, olielieden en onderofficieren zg'n onder het bakdek gebouwd. Zoowel de verwarming van de verbleven als de aandrijving van de verschillende werktuigen (stuurmachine, lieren, .anker spil, enz.) geschieden met behulp van stoom. Geen ceremonieeL In tegenstelling tot hetgeen bij een te waterlating meestal gebruikelijk is, is de „Cleodora" heden zonder eenig ceremo nieel te water gelaten. Na het van stapel loopen van het schip wordt het, zooals gis teren reeds gemeld, in bet verbreede ka naal gesleept en, na daar gedraaid te zijn, naar de werf teruggebracht. Vermelden wij tenslotte nog, dat de naam „Cleodora" ontleend is aan die van een zeeslak die 's nachts aan de opper vlakte pleegt te komen om zich te voeden. VLissingsche matrozen gaan 12 Mei naar Den Haag. Aan het militaire eerbetoon te Den Haag op 12 Mei a.s., den dag van de doopplech tigheid van H.K.H. Prinses Beatrix, zal een compagnie matrozen uit Vlissingen deelnemen, welke ondier commando zal staan van luitenant ter zee le klasse W. H. van Zadelhoff. Het geheele marinecontingent zal onder commando staan van c>n kapitein-luite nant ter zee C. HeUingm.^ „AIhambra"-theater. Een uitgebreid vocrprogram gaat deze week den hoofdnummers vooraf. Uit het Paramount-Wereldnieuws stippen wy aan den roeiwedstrijd OxfordCambridge en bekoorlijke Parijsche modesnufjes, uit het Polygoon-nieuws heel aardige opnamen over de training onzer huzaren. De aan trekkelijke Belgische badplaatsen zijn aan wezig in een gced en scherp opgenomen propaganda filmpje. Speciaal voor Vlis singen, zouden wij zeggen, is er heel wat van te leeren. De ruime boulevards, de mondaine of sportieve genoegens, de mo derne badinrichting en schitterende villa's te Knocke wisselen af met zeekieken of de rust en zuiverheid in het oude Vlaam- sche land. In >yDe Spaansche Aarde vertelt onze camera-man Joris Ivens op scbere, doch daarom niet minder sugges tieve wijze van d' verschrikkingen en ontzaglijke ellende uit Spanje. Vangt de film aan met het onvruchtbare land en zijn armoede zelve, alras zrjn het de ware, schijnende beelden van den burgeroorlog, die ons met deernis of afschuw vervullen. En alles is zoo zonder hartstocht, zoo ontstellend kalm. Wellicht is dit nog het vreeseltjkste. De groote hoeveelheid man nen met hun onbewogen gezichten, het blaffen van de mitrailleurs of het donderen van het geschut, luchtbombardementen of FOTO GRAAF Bellamypark 38 is eri blijft het laagst in prijs. in elke uitvoering T I .3vl extra Meer dan 40 binnen- en buitenlandsche vakbe <roniugen bewijzen afdoende de kwaliteit van ons werk. neerstortende vliegmachines, logge tanks of de verwoesting van gebouwen en ook van menschen. Want cok de gewonden, de dooden zijn er. En de broodlijn voor de burgerbevolking met haar verdrijving van huis en haard. Een documentaire, die hetzelfde door woord en beeld vertelt, als wat de pers ons nu al in een reeks van dagen verteld heeft. En dat eerlijk, natuurgetrouw, huivering wekkend. Wel om er een oogenblik stil bij te staan. Première. Dat een Duitsch sprekende film cot zoo'n smaakvolle film met een overdaad van schittering, prachtige toiletten, rijke décors, fantastische scènes kon komen, v/aren wij bijna vergeten. Voor een groot- sche Amerikaansche revue-film behoeit „Première" zeer zeker niet cnder te doen. Integendeel, ze kan met de beste wed ijveren. Daartusschen acteert en zingt de schoo- ne Zarah Leaner als geboren actrice en buit haar diep-warme stem uit tot een ge weldige apotheose een dankbaar feestelijk einde brengt. Dwars door deze schitterende revue is de spanning om een geheimzinnigen moordaanslag van achter de schermen tot eveneens een sterke climax opgevoerd. Geheel het raderwerk der moderne, crimi- neele wetenschap wcrdt hierbij in werking gesteld, terwijl de voorstelling met het zelfde élan en tempo doorgaat. De première slaagtslechts één verge ten mensch valt voor goed uit. Een mooie film, die veel te genieten geeft. Dit nummer bestaat uit 3 bladen en een kindercourant. Overzicht van den Gemeenteraad. (Pag. 1, eerste blad). De „Cleodora" is met goed gevolg te water gelaten. (Stadsnieuws)4 Gemeenteraad van Vlissingen. (Pag. 2, eerste blad). Er hebben weer verschillende ernstige verkeersongevallen plaats gehad. (Gemengd nieuws). Gemeenteraad van Souburg. (Pag. 1, tweede blad). Uit een rede van Minister Slotemaker de Bruine in de Eerste Kamer blijkt, dat er 700 boventallige onderwijzers werk krijgen door verbetering in de klassenbezetting. (Binnenland).; De „Hertog Hendrik" gaat 5 Mei naar den slooper. (Marine en Leger). ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN Een zeer belangrijke agenda vlot afgewerkt De Vlissfngsche Gemeenteraad heeft Vrijdagmiddag kans gezien om een zeer uitgebreide agenda, die tal van belangrijke voorstellen bevatte, in 2 uur en een kwar tier te behandelen. De hoofdschotel van de agenda bestond uit de beide voorstellen om medewerking te verleenen aan de plannen van de wo- ningbouwvereenigingen „Goed Wonen" en „Gemeenschappelijk Belang", die 154, resp. 89 woningen willen bouwen, terwijl „Goed Wonen" er reeds 51 in aanbouw heeft en de agenda voorts een voorstel tot verkoop van grond bevatte om van par ticuliere zijde eveneens 15 woningen te bouwen alle arbeiderswoningen met lage huurprijzen. Aan „Goed Wonen" zal voor de nieuwe plannen ca. 11.399 M2. grond worden ver kocht vcor 74.173, terwijl de gemeente met de firma Staal Co. te 's-Graven- hage voor dit doel een kasgeldleening van ten hoogste 500.000 aangaat a 3yz en zich in verband hiermede onvoorwaardelijk als borg verbindt. Voor de plannen van „Gemeenschappe lijk Belang" is 3035 M2. grond aan de Bioemenlaan verkocht voor 16.300 en 3360 M2. aan den Singel voor 16.800 de gemeente stelt zich borg voor de lee- riing van 280.000 k 3y2 te verkrijgen door tusschenkomst van de firma Staal Co. te 's-Gravenhage. Op voorstel van den v.b. heer Paap werd nog besloten in het oorspronkelijke voorstel in te lasschen, dat den woning bouwverenigingen op de nieuw te bouweu huizen hypotheek zal worden gegeven. Ais de verenigingen onverhoopt in moeilij te lleden mochten geraken, heeft de gemeente dan preferente vorderingen met de nieuwe huizen als zekerheid. B. en W. namen dit voorstel na eenige discussie over. Naast veel instemming, werd op deze plannen toch ook ernstige critiek geuit. Het laatste geschiedde door de heeren Hildernisse (v.d.), die meende dat er nu toch wel te veel gebouwd wordt, en voor al door den heer Paap, die aanvankelijk aankondigde te zullen tegenstemmen, ten zij besloten werd om voorlcopig niet meer dan ongeveer de helft der nieuwe huizen, te bouwen en later als er dan tenmin ste nog behoefte aan zou bestaan de overige hij was van meening, dat er on- noodig veel zou worden gebouwd, doen toonde zich later vrijwel overtuigd. Na een breedvoerige gedachten wisseling, waaraan verschillende raadsleden, de raadsvoorzitter, de wethouders van Open bare Werken en die van Financiën en de gemeente-secretaris hebben deelgenomen, werden de voorstellen met algemeene stemmen goedgekeurd. Naar aanleiding van het verslag van het geneeskundig schooltoezicht over 1937 hebben verschillende raadsleden het woorJ gevoerd over de tandheelkundige verzor ging der schoolkinderen en over het vao- cinatievraagstuk en de noodzakeltjkheio van heilgymnastiek. De raadsvoorzitter deelde in dit verband mede, dat het vacc; natievraagstuk in de volgende zitting van B. en W. aan de orde komt. Na uitvoerige onderhandelingen met den Minister van Binnenlandsche Zaken, heb' ben B. en W. voorgesteld de ambtenaren* en werklieden-reglementen ongewijzigd te laten en de wachtgeldregeling te vervan gen door de Rijkswachtgeldregeling. Het geen aanvankelijk door den Minister werd verlangd, was voor de ambtenaren aan merkelijk nadeeliger. Het voorstel werd aangenomen. In verband met de toeneming van het aantal kiezers en de voortschrijdende uit breiding der stad, is bet aantal kiesdis tricten van 15 op 17 gebracht. Besloten werd, dat de gemeente zich zal aansluiten bij de Frauderisico-Onderlinge van Gemeenten te 's-Gravenhage en wel voor de gemeente en al haar bedrijven, de gemeentelijke instellingen Maatschappelijk Hulpbetoon, Gasthuis en Burgerweeshuis en voor de woningbouwverenigingen „Goed Wonen" en „Gemeenschappelijk Belang". Verschillende begrotingswijzigingen gingen onder den hamer door, waaronder een waarbij de subsidie voor Maatschappe lijk Hulpbetoon weer met 9.551.01 wordt verhoogd B. en W. hebben medegedeeld dat als gevolg hiervan en van een eerder noodig gebleken verhooging de mogelijk heid niet uitgesloten is, dat de gemeente rekening 1937 een nadeelig slot zal ver- toonen. Vcor de uitwerking der plannen voor het groote rioleeringsplan waar wij dezer dagen over geschreven hebben, hebben B. en W. een crediet van 5000 gekregen. Voorts kreeg het College een crediet van 35.000 toegestaan voor het door op spuiting bouwrijp maken van verschillend© terreinen, waarvan een deel gebruikt zal moeten worden voor de nieuwe woningen van „Gemeenschappelijk Belang" hier voor zal 62.000 'M3. zand en 5000 M3. af dekmateriaal noodig zijn, terwijl de prijs 0.50 per M3. niet te boven zal gaan, Het werk wordt onderhands aanbesteed. Vervolgens werd besloten over te gaaa tot aanleg van de Wielingenstraatver schillende perceelen bouwgrond werden verkocht. De N.V. Waterleiding Maatschappij „Midden Zeeland" heeft de vereischte ont heffing der bouwverordening gekregen om een 35 M. hoogen watertoren bij den Oost-Souburgschen weg te kunnen bou wen. Er waren aanvankelijk moeilijkheden, in verband met het vliegveld, daar de toren in de as van het radio-baken komt te staan. In het tegenwoordige stadium kunnen de plannen echter niet meer ge wijzigd worden en men is tot overeenstem ming gekomen, zoodat de watertoren kan worden gebouwd er zal in overleg met Waterstaat een bijzondere verlichting ten behoeve van de luchtvaart op worden aan gebracht. Bij de rondvraag is o.m. over de lucht bescherming van gedachten gewisseld, naar aanleiding waarvan de raadsvoorzit ter over de wijze van financiering der be staande plannen enkele mededeelingen heeft gedaan. Het twintigste Raadslid.

Vlissingse Courant | 1938 | | pagina 1