WIENER Co. EERST^BLAD 76e JAARGANG - NUMMER 98 WOENSDAG 27 APRIL 1938 f'ersoneele belasting STADSNIEUWS Japon- en Complet- Stoften UIT DE PROVINCIE HACCOU abonnementsprijs Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agent schappen gevestigd zijn 2.20 per kwartaal of 17 cent per week. Franco per post 2.50. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner woon plaats. Afzonderlijke nummers 5 cent per stuk. VJissingsche Courant UITGAVE FIRMA F. VAN DE VELDE Jr., WALSTR. 58-60, VLISSINGEN TEL. 10 - GIRO 66287 ilK, AD VERTENTIEPRIJ S Van 1—5 regels 1.25, iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijs. Reclames 50 cent per regeL Kleine adver tenties van 15 regels 50 cent, iedere regel meei 10 cent (max. 10 regels) Bij driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Alles bij vooruitbetaling. VERSCHIJNT DAGELIJKS, UITGEZONDERD OP ZONDAG EN ALG. ERKENDE CHR.FEESTDAGEN AANGESLOTEN bij het bureau voor publicitejtswaar.de, ingesteld DOOR DE VEREENIGINü „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Het jaar 1929 is een ongeluksjaar voor de personeele belasting geweest. Toen zijn de gemeentelijke inkomstenbelastingen vervangen door uitkeeringen aan de ge meenten uit de opbrengst der gemeente fondsbelasting benevens van de opbrengst der personeele belasting. Bedoeld was de opbrengst van opcenten op de gemeentefondsbelasting te doen die nen als sluitstuk der gemeentebegrootin- gen, doch de crisisjaren na 1929 hadden tot gevolg dat de meeste gemeenten alras aan het „plafond" kwamen te zitten en hun toevlucht moesten nemen tot de perso neele belasting. Hierdoor is de personeele belasting tot sluitsteen verheven en op een niveau ge bracht, waarop zij in geen enkel opzicht behoort. Kans op verlaging bestaat er heelemaal nietintegendeel Minister de Wilde heeft met het oog op de uitgaven voor leger en vloot zelfs een verhooging in het uitzicht gesteld. Laat ons hopen, dat deze verhoo ging niet doorgaat, want tenslotte zal de belastingmoeheid, welke men op meerdere fiscale terreinen kan waarnemen (voorze ker een buitengewoon fataal teeken voor onze volkshuishouding zóó kunnen toe nemen dat een verhooging dtr tarieven een omgekeerde werking op de opbrengst ten gevolge heeft. Met dit al zitten wij belastingschuldigen met onze hooge aanslagen, zoodat het zeer wel de moeite kan loonen deze eens met een extra critisch oog te bekijken en na te gaan of er geen gelegenheid bestaat verla ging te krijgen. Het bedrag der HUURWAARDE staat op het aanslagbiljet. Deze is voor de eigen perceelen bepaald door vergelijking met soortgelijke verhuurde perceelen. De fiscus doet dit echter lang niet elk jaar en neemt gewoonlijk het bedrag van een vorig jaar zonder verder onderzoek over. Heeft dus in een streek of plaats in een deel van een stad of in het algemeen een daling van het huurpeil plaats gehad (en dat is in de laatste jaren bijna overal het geval ge* weest) dan heeft voor de meeste aanslagen de fiscus daarmede geen rekening gehou den. Men zal dus niet moeten verzuimen eens goed na te gaan of onze woning thans wel een bedrag aan huur zou kunnen opbren- KAftl IK MET SUCCES RECLAMEEREN gen als op het aanslagbiljet is vermeld voor huurwaarde en komt men tot de con clusie dat de fiscus te hoog heeft gewaar deerd dan reclameere men. Dit kan ge schieden op ongezegeld papier binnen twee maanden na de dagteekening van het aan slagbiljet (vermeld in den linkerboven hoek). Verder komt voor onze critiek in aan merking de grondslag MOBILAIR. De basis voor dezen grondslag is niet de door ons betaalde aanschaffings prijs, al betreft het ook nieuw meubilair en ook niet het bedrag waaronder we het meu bilair niet zouden willen missen dus min of meer de gebruikswaarde, doch de verkoopwaarde, dat is het bedrag dat het bij een verkoop in het openbaar zal kunnen opbrengen, dus op een boeldag of boelgoed of in een venduhuis. Deze waarde is tegenwoordig door de verlaagde prijzen voor splinternieuwe meu belen, verre van hoog, ja lager dan men zich gewoonlijk voorstelt. Men informeere maar eens naar de opbrengst van openbare verkoopingen Nu staat de waarde van het mobilair, waarnaar de aanslag is berekend niet op het aanslagbiljet. Erg beleefd is de fiscus hierin niet, want een leek op belastingge bied kan het niet narekenen. Er rest ons dus niet anders dan naar deze waarde te informeeren bij den inspecteur of ontvan ger. Is deze niet ter plaatse gevestigd dan kan het per brief geschieden. Opgemerkt wordt nog dat een reclame geheel en al KOSTELOOS is en een ongunstige uitspraak ook geen kosten kan veroorzaken. Is men met de uitspraak op een reclame (van den inspecteur) niet tevreden, dan kan men (ook geheel kosteloos) in beroep gaan bij den raad van beroep, die een en ander door een onafhankelijken deskundige laat herschatten. Nogmaals men legge het nieuwe aan slagbiljet, dat ongeveer in dezen tijd ver schijnt, niet achteloos weg. Een verschil van 50 in huurwaarde scheelt in een gemeente met 200 opcenten en die zijn er vele voor iemand zon der kinderen reeds 15 aan belasting en dat komt ieder jaar weer. De gemeentebureaux op 80 April a.s, gesloten. In een publicatie van het gemeentebe stuur in dit nummer wordt o.m. bekend gemaakt, dat alle openbare instellingen der gemeente op den verjaardag van H. K. H Prinses Juliana op Zaterdag a.s. voor het publiek gesloten zullen zijn. Vlissingsche Orkestvereeniging. Solist Jan Kuiler. Met Beethoven's ,Egmont-ouverture' (illustratieve muziek in 18091810 ge schreven bij het gelijknamige drama v^ac Goethe, die den grooten Ludwig in dien tijd sterk boeide) leidde de competente directeur Jan Kuiler het 2e concert der Vlissingsche Orkestvereeniging Dinsdag avond in het Concertgebouw in. In den aanvang waren de inzetten wat weifelend, doch naarmate het 02*kest ingespeeld ge raakte, vlotte het beter en zoo werd de vertolking van dit van den vrijheidsstrijd en de overwinning van het Nederlandsche volk sprekende poëtische toonwerk toen nog een zeer prijzenswaardige. Daarna volgde de le Arlésienne-suite van Bizet. Oorspronkelijk geschreven bij Alphonse Daudet's drama van dien naam, doch den Parijzenaars niet bevallende, ver- eenigde Bizet deze geniale illustratieve muziek in twee orkest-suites, waarvan de le, bestaande uitPrélude, Minuetto, Adagietto en Carillon (het programma liet, wat deze deelen betreft veel aan dui delijkheid te wenschen over), werd uitge voerd. Onder Kuiler's bezielende, artistieke leiding werden deze muzikale schilderstuk ken vol uitdrukking vertolkt. Vooral het Adagietto genoot een innige, teere weer gave (strijkers Jan Kuiler was niet alleen de dirigent, doch ook de solist van den avond. Zonder het orkest minder te waardeeren, vormde dit optreden feitelijk de clou, temeer waai de solist tevens de leiding behield. Hg speelde de Polonaise op. 22 van Chopin met begeleiding van orkest. Ongetwijfeld een zware opgave, waar een nauwgezette studie aan vooraf moet zijn gegaan, ge tuige de werkelijk schitterende, voorname, bekoorlijke wijze, waarop dit majestueuze, krijgshaftige toonstuk, met zijn fijne ro mantische en gracieuze wendingen, rhyt- misch niet te strak en met het vereisente rubato, ten gehoore werd gebracht. Het geheel maakte een voortreffelijken indruk en inderdaad verdiend werd Jan Kuiler enthousiast toegejuicht, in welke hulde hg dc- concertmeesteresse, mevrouw S. A. Höfelein-Bekker, en het orkest, dat zijn intenties uitmuntend beantwoordde, zeer sympathiek liet deelen. Ook fraaie bloemen werden den klavierspeler aangeboden. Hg kwam er niet af zonder toegift, waarvoor hij een Prélude van den Poolschen meester der romantiek koos. Dat Kuiler een ge voelig poëtisch vertolker is, bewees hij na de pauze met de Ballade in As-dur van denzelfden componist en een Romance ir. G-mol van Rob. Schumann. Andermaal maakte het applaus een toegift onvermij- deltjk de Prélude van Rachmaninow. Tot slot Beethoven's eerste Symphotüe, welke nog altijd, evenals de acht volgende, een aesthetisch kunstwerk van hooge waarde vormt. De uitvoering was pracht'g. Het orkest speelde met volledige overgave, fijn doorzichtig, soepel van rhythme en dynamiek, met fraaie contrasten van strijkers en houtblazers hebben de instru mentalisten het werk vol vreugde ge bracht. Dat de tweede violen niet aarzel den om het prachtige, vredige Andante in te zetten, mag hierbjj niet onvermeld blij ven. Men concerteerde voor een aardig be zette zaal, welke in stille aandacht luis terde, zich dankbaar gestemd toonde voor het gebodene en daarvan ondubbelzinnige en spontane blijken gaf. O. Gevonden voorwerpen. De Commissaris van Politie te Vlissin- gen maakt bekend, dat aan zijn bureau als gevonden is gedeponeerd een huissleutel kosteloos rijwielbelastingmerk en een blauwe damesmantelband, en dat inlichtin gen zg'n te bekomen omtrent rijwielbelas- tingmerk b(j Step, Verk. Quakkelaarstraai 124 bruine dameshandschoen bij Boste laar, Bankertstraat 26rood achterlicht van rgwiel bij Dert, Nieuwendijk 254 sleutels bij D. W. Goedhart, Breestraat 2 boven grijs gebreide dameshandschoen bij Schreurs, Margrietenlaan 4 padvinders- riem b\j de Korte, Nijverheidstraat 29 gouden oorbel bij de Jonge, Breewater- straat 51 witté dameshandschoen bij Ma- ris, Palingstraat 44 donkerblauw kinder- taschje met inhoud bij de Bart, Breewater- straat 14 gekleurde wollen das by Veen, Droogdok 7 glassnijder bij Boueherie, Begonialaan 4 glacé heerenhandschoen bij de Keizer, Kanaalstraat 14 rijwielbelas- tingmerk in étui bij de JongGroenewoud 80 rijwielbelastingmerk bij v. d. Maas, Boschjeslaan 30bruine wollen heeren handschoen bij v. d. Bergen, Winkelman straat 45 glacé kinderhandschoen bij Gor ter, Boul. Bankert 40 huissleutel bij Ro- sevelt, Singel weg 170 huissleutel bg Ize- bout, Clijverstraat 49 wollen kinderhand schoen bij Meerkerk, Verk. Quakkelaarstr 159 grijze glacé dameshandschoen, zwarte glacé dameshandschoen en een pak, inhou dende werkgoed bij kantoor P.Z.E.M. zil veren rozenkrans in nikkelen doosje bij Heijman, Marinestraat 23 damesparapluie op Belastingkantoor, afd. directe belastin gen zilveren halskettinkje met hangertje bij J. v. d. Klooster, Meidoornlaan 26 zak doek bij Boonman, Duijvendrechtstraat 37 glacé heerenhandschoen bij Hoeijdonck, Pluimstraat 13 zilver damesvulpotlood Dij A. P. Smit, Schuitvaartgracht 37 en rood zilver potloodje bij mej. van Saane, Clij verstraat 54. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdingha1. Momenteel worden pogingen in het werk gesteld de Duitsche kanonneerboot „Sala mander", die op 1 November 1910 bij Cas- tricum strandde, te lichten. Hiertoe is op den achtersteven van het wrak, die bij eb boven het water uitsteekt, een waterdichte cabine gebouwd, waarin een 80 PK. diesel motor met een capaciteit van 150 M3 per uur het schip leeg zuigt. Op de binnenplaat^ -tt het gebouw van den Bijenkorf te Amsterdam gaf de brand weer Dinsdagmiddag eenige demonstraties. Vlissïngsch scheepvaartnieuws. Aangekomen: „Prinses Juliana" van Harwich (verwacht) Nederlandsche m.s. „Meeuw", „Ida", „Patria", „Insulin- de", alle van Antwerpen „Zeehond" van Londen. Om te bunkeren: Nederlandsch s.s. „Zonnewijk" van Dupban„Flying Welshman" van Gent. Vertrokken: „Mecklenburg" naar Harwich „Zonnewijk" naar Herrenwijk „Meeuw" en „Ida" naar Londen „Patria" naar Runbeg„Insulinde" naar Par „Flying Welshman" naar Libourne „Zee hond" naar Antwerpen. BIJZONDERE AANBIEDING 295 235 225 f95 130 cM. breed Prijzen per METER MIDDELBURG Vereenlging Rijwielpad „Walcheren" afd. Vlissingen. Gisteravond hield de afdeeling Vlissingen van de vereeniging Rijwielpad „Walche ren" in Grand Hotel Britannia haar alge- meene ledenvergadering. De voorzitter, de heer J. P. van Krieken, sprak in zijn openingswoord zijn teleur stelling uit over de geringe opkomst. Uit het jaarverslag van den secretaris, den heer P. Eiff, bleek dat het ledental met 190 was teruggeloopen en thans 1275 be draagt. Het financieele verslag van den penning meester, den heer A, R. Muller, werd in orde bevonden. Bij ce hierna gehouden bestuursverkie zing werden de aan de beurt van aftreding zijnde bestuursleden, de heeren van Krie ken, Hildernisse en Eiff herkozen. Allen ramen hun herbenoeming aan. Vervolgens werden diverse plannen voor het hoofdbestuur besproken, die nader uit gewerkt zullen worden. Nadat bij de rondvraag nog enkele inter ne aangelegenheden waren behandeld, sloot de voorzitter de vergadering. Een arbeidsongeval. Hedenmorgen heeft de arbeider S. in de afdeeling scheepsbouw van de Kon. Mij. „De Schelde" bij zijn werkzaamheden een plank op het hoofd gekregen. De man is ter observatie in het St. Jo seph ziekenhuis opgenomen. ZEVENTIG JAAR GETROUWD. Op den 29sten April a.s. hoopt het echt paar Nicolaas Rammeloo en Stephanie Vervaek, beter bekend onder den naam van Klaasje Frans en Meetje van de Keete, te Philippine, den dag te herdenken, waar op zij voor zeventig jaren in de Belgische gemeente Bouchaute in den echt werden verbonden. Hun geslacht is uitgegroeid tot het vijf de, terwijl uit het huwelijk negen kinderen zijn geboren, waarvan er thans nog zes in leven zijn. Hun nakomelingsschap bestaat uit 102 kinderen, kleinkinderen, achter kleinkinderen en achter-achter-kleinkinde- ren. Beide oudjes zijn nog zeer opgewekt en leenen zich gaarne voor een babbeltje. Dit ondervond ook schrijver dezes toen hij zich op een schoonen voorjaarsmorgen naar het Zeeuwsch-Vlaamsche dorpje Phi lippine begaf en de beide jubilarissen in hun nette woning opzocht. Klaasje Frans zat op zijn gewone plaats naast het bed van zijn vrouw. Sinds twin tig jaren moet Meetje van de Keete het bed houden wegens een verlamming aan de beenen en Klaasje fungeert als zieken vader, een taak die hij met groote toewij ding en liefde vervult. Klaasje Frans vertelt gaarne over vroe ger tijden, toen hg nog ter mossel- en gar- nalenvangst voer. „Het was een hard be staan", zegt hij, „doch we waren tevreden en zijn er doorgekomen." En dan vertelt Klaasje Frans van de verschillende reddin gen die hij tijdens stormweer verricht heeft. In totaal heeft hij zeven menschen van den verdrinkingsdood gered. „We waren aan het vletten bij den oever van Bath, op de Westerschelde", aldus Klaasje. „In onze nabijheid voer een hoog aars die tengevolge van het stormachtige weer dreigde te verlagereru Een van de opvarenden gooide het anker over boord, doch zijn been geraakte verward in het touw en tegelijk met het anker zonk hij als een baksteen naar beneden. Ik zag het on geval vanaf ons schip gebeuren, bedacht me geen oogenblik, sprong over boord, zwom naar den hoogaars toe en dook on der water. Met den eersten keer had ik hem te pakken. Ik maakte het ankertouw los, wist hem te bevrijden en mee naar de oppervlakte te nemen. Ja, dat was op het nippertje. Maar wij in onzen tijd, wij kon den goed zwemmen, dat was een eerste vereischte". „Zou U het nog kunnen, va der?" vraagt de 65-jarige dochter die ook op bezoek is. „Zeker", zegt Klaasje Frans, „ik kan wel van Terneuzen naar Vlissin gen zwemmen, dat is gemakkelijk genoeg. Ik laat me drijven op den stroom en ik maak alleen deze bewegingen." Met beide handen maakt Klaasje Frans soepele roei bewegingen. „En schaatsen kan ik ook zul le", laat hij er op volgen, „maar dat is te gevaarlijk voor een man van mijn jaren, 'k Was zoo rap as een katte", zegt hij m zijn Zeeuwsch-Vlaamsch dialect. „Nooit 'ebben ze mijn van de spriet kunnen gij pen zulle, en z'en d'r pertang genogt an- geprobeerd." Nog kort geleden is Klaasje geopereerd. „Ik gin naar het ziekenhuis met het ge dacht om te sterven", zegt hij. „Ik lag op de operatietafel en de dokter schudde het hoofd. „Nee, Klaasje man, zei hij, nee, dat zal niet gaan op uw leeftijd. Dokter, zeg ik, dokter, ge moet mijn opereeren en ge moet geen verantwoording op U nemen, die is voor mg. En ik ben geopereerd. Eeü steen zeker zoo groot als een kipei is ver wijderd en ik ben thans zoo gezond als ik ooit geweest ben." De persfotograaf die ook aanwezig is, komt nu een stapje nader om het echtpaa- op de gevoelige plaat vast te leggen. En voor de tweede maal na negentig jaai wordt Klaasje Frans gefotografeerd, want daar is hg vroeger nooit voor te vinden geweest. Op den tweeden Mei, de dag waarop het huwelijk voor zeventig jaar kerke Ig'k is in gezegend, zal het een groot feest zijn daai ir Philippine. Velen maken zich op om de beide sympathieke oudjes een genoegelgken dag te bereiden. Ook de vele familieleden Dit nummer bestaat uit 2 bladen §elicurlci»i«stw «nn etew Ged. Staten stellen voor om een „Heemraadschap Het-Vrije-van-Sluis" te stichten. (Provincienieuws) Een zeventigjarig huwelijksfeest in Zeeuwsch-Vla anderen. (Provincienieuws)'. Debatten in de Eerste Kamer over de naturalisaties. (Binnenland; s Wederom verschillende ernstige ver keersongevallen, (Gemengd nieuws) De Japanners lijden zware verliezen. (Buitenland). ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN HEEREN PYANIA'S effen katoen 1.99 gestreeptpopeline 2.49 Alle maten van 44—56 St. Jacobsstraat 7. Teletoon 494. zullen voor zoover mogelijk trachten op de den dag present te zijn. Al met al belooft het voor beide oudjes een genoeglijke dag te worden. Aanbestedingen. De hoofdingenieur van den prov. Water staat heeft hedenmorgen namens Ged» Staten aanbesteed het verbeteren van den weg AxelRoode Sluis, wegen 25a en 28 van het Provinciaal wegenplan, wegvals Drie Schouwen, lang ruim 2 K.M. Inschrijvers L. van Boven, Ellewouts- dijk 54.800M. Hoogesteger, Wemel- dinge 53.900 C. v. d. Klippe, Vlissin gen 50.000 Iz. Lagasse Zoon, Koude- kerke 49.000; P. Dekker, Veere 48.100; Th. Cambier, Breskens 47.800L. J* Dekker, Veere 47.475 P. F. de Waal, Kuitaart 47.300 Jos. Kindt en P. A, Warrens, Ossenisse 46.990 L. G. J. v. d. Ven, Koudekerke en M. Wandel, Schoon* dijke 46.900 P. F. Voet, Kloosterzande, 46.800H. A. Klaassen, Zaarnsiag 46.000 P. de Regt, Terneuzen 45.900 L. P. Korstanje, Wemeldinge 45.820 f. G M. Breas, Goes 45.000, firma F. Duijnhcuwer Sr., Goes 44.910 P. Dees, Terneuzen 44.899.65 M. W. Knu'st, Goes en J. Knuist, 's-Heer Arendskerke 44.367 J. de Oude, Zierikzee 44.175, Joh. v. Vosse, St. Annaland en W. van den Berg, Bruinisse 43.780, W. van Vossen en H. J. Moerland, St. Annaland 43.700 A. Warrens, Ossenisse 32.317W. de Bokx, Hoek en H. P. Kerkhoent, West- dorpe 42.900 J. H. van de Ven, Vlis singen 42.279 N.V. Betumeweg, Utrecht 42.200. Zeeuwsche Agrarische Bond. Deze Bond (afd. van den Nat. Bond Land bouw en Maatschappij) hield Dinsdag te Goes een druk bezochte algemeene verga dering. Medegedeeld werd dat het aantal leden in Zeeland is gestegen van 500 tot 750. De voorzitter wees in een rede op het feit dat het geheele platteland zi. lijdt on der de volgens hem schreeuwend onrecht vaardige verhouding welke er bestaat tus- schen de belooning van het landbouwwerk en andere takken van bedrijf. Mevrouw GroenewegeNelemans te St. Maartensdijk sprak over „Boerin let op Uw zaak". Spr. wekte de boerinnen op tot organiseeren en tot meestrijden met de öoeren. De heer Breure te Haarlemmer meer behandelde 'iet onderwerp „Welken landbouw zullen wij onzen kinderen nala ten?" Verder voerde de heer Smid het woord om te spreken over „Misverstan den". De ruilverhouding tusschen landbouw en industrie is verbroken door de te lage be looning van den landbouw. Spr. weerlegd© de opvatting dat lage prijzen der voeder- granen in het belang zijn der kleine zand boeren en veehouders. Het primaire belang van onze geheele landbouwende bevolking ligt niet in het produceeren van dierlijke producten met ingevoerd graan, maar m

Vlissingse Courant | 1938 | | pagina 1