HACCOU Heeren Interlock EERSTE BLAD 76e JAARGANG - NUMMER 97 DINSDAG 26 APRIL 1938 STALSNIEÜWS Het bezoek van H. M. de Koningin aan Vlissingen. UIT DE PROVINCIE §el>eurtewis»ttt wan den lüfl abonnementsprijs Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agent schappen gevestigd zijn 2.20 per kwartaal of 17 cent per week. Franco per post 2.50. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner woon plaats. Afzonderlijke nummers 5 cent per stuk. Vlissingsche Courant UITGAVE FIRMA F. VAN DE VELDE Jr., WALSTR. 58-60, VLISSINGEN - TEL. 10 GIRO 66287 ADVERTENTIEPRU S Van 15 regels t 1.25, iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 50 cent per regel. Kleine adver tenties van l5 regels 50 cent, tedere regel meer 10 cent (max. 10 regels) By driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Alles bij vooruitbetaling. VERSCHIJNT DAGELIJKS, UITGEZONDERD OP ZONDAG EN ALG.ERKENDE CHR.FEESTDAGEN AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREEN1GING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Ongetwijfeld zullen de leden der buurt- vereenigingen en verschillende andere ver- eenigingen H. M. de Koningin op Maan dag a.s. hun welgemeende hulde willen be tuigen. Zoc-als reeds gemeld bestaat hiei- toe gelegenheid. De besturen moeten echter vóór Vrijdagmiddag 12 uur hiervan schriftelijk kennis geven aan den voorzit ter van den Bond van Buurtvereenigingen „Oranje en Vlissingen", den heer F. G. Lemmers, Koudekerksche weg West 5, on der opgave van het aantal vaandels en het aantal leden. Omtrent opstelling enz. zui len nog nadere mededeelmgen volgen, Voorts worden de ingezetenen, vooral diegenen die langs de te volgen route wonen, verzocht, dien dag huis aan huis te vlaggen. De zanghulde die de schoolkinderen H. M. zullen brengen, staat onder leiding van den bond van buurtvereenigingen en zal op het perron van den vertrekken den trein plaats vinden. Het muziekkorps „St. Caecdlia" zal hierbij zijn medewerking verleenen. Bij de plechtigheid aan de Zee vaartschool zal de Harmonie „Ons Genoe gen" zich doen hooren. De gemeen tebureaux en de scholen zui len Maandagmiddag gesloten zijn. Gisteren is men op den Boulevard Ban- kert tegenover de „De Ruyterschool" be gonnen met het bouwen van een omvang rijke tribune, waarop H. M, de Koningin en de genoodigden bij de plechtigheid zui len plaats nemen. voorstellen aan den gemeenteraad. B. en W. hebben den Raad nog de vol gende voorstellen doen toekomen Aankoop van grond. In het hierbij overgelegd adres verzoekt de heer J. H. Goedemondt q.q., alhier, van de gemeente in koop te mogen ontvangen een perceel grond, gelegen nabjj den Kou- dekerkscheweg in den voormaligen proef tuin, ter oppervlakte van rond 734 M2 De prqs van dezen grcnd werd bij Uw besluit van 28 Augustus 1936, no. 18, vastgesteld en bepaald op 1350 per bouwperceel van één pand, tot een maxi mumbreedte van 18 Meter, te verhoogen met 0.50 per M2., welke door het per ceel wordt ingenomen. Van den in koop aangevraagden grond bedraagt de koopsom al zoo 1350 -f- 734 X 0.50 1717. Aangezien tegen de inwilliging van dit verzoek bij ons college geen bezwaar be staat, hebben wij de eer U voor te stel len den verlangden grond in koop al te staan tegen een koopsom van 1717, ten bate van het Grondbedrijf, en zulks onder de gebruikelijke voorwaarden. In het hierbij overgelegd adres verzoekt de heer ir. W. J. Bruijnooge q.q., alhier, ten behoeve van den bouw van een 15-tal arbeiderswoningen met lage huurprijzen, van de gemeente in koop te mogen ont vangen een perceel bouwgrond, gelegen aan de Anjelierenlaan, ter oppervlakte van 2323 M2. Van dezen grond werd de prijs bij Uw besluit van 25 Maart jl.f nr. 19, bepaald op 5 per M2. De heer Bruijnooge heeft echter verzocht om het gedeelte van den grond, hetwelk op een grootere diepte dan 20 Meter achter de straatgrens is gelegen tegen ver minderden prijs te mogen ontvangen. Overeenkomstig het advies van de Com missie voor het Grondbedrijf geven wij Ij in overweging den prijs van laatstbe- doelden grond vast te stellen op 2.50 per M2., waarmee ook de heer Bruijnooge zich heeft kunnen vereenigen. Aangezien voorts tegen de inwilliging van dit verzoek geen bezwaar bestaat hebben wij de eer U voor te stellen den verlangden grond in koop af te staan tegen een koopsom van 10.275 (1787 M2 A 5 en 536 M2. A 2.50), ten bate van het Grondbedrijf en zulks onder de ge bruikelijke voorwaarden. In het hierbij overgelegd adres verzoekt de heer J. Huijsman q.q. te Koudeksrke van de gemeente in koop te mogen ont vangen een perceel grond, gelegen aan den Singel, ter oppervlakte van 135 M2. Van dezen grond bedraagt de prijs ƒ15 per m2. Aangezien tegen de inwilliging van dit verzoek bij ons college geen bezwaar be staat, hebben wij de eer u voor te stellen den verlangden grond in koop af te staan, tegen een koopsom van 2025, ten bate van het Grondbedrijf en zulks onder ae gebruikelijke voorwaarden. Economische vernieuwing. Men schrijft ons o.m. Over bovengenoemd onderwerp sprak gisteravond in een der zalen van het Con certgebouw voor de Bellamy-beweging de heer O. Veenstra uit Utrecht. Na een korte inleiding door den voorzit ter begon spr. zijn rede met er op te wij zen hoe wq heden ten dage door de produc tiemiddelen, eerst door de stoommachine, later door de electriciteit, de productie tot het oneindige kunnen opvoeren. De werkloosheid is het gevolg van het systeem. Hoe harder de machines draaien, hoe harder zal de werkloosheid toenemen. De ondernemer heeft echter ook consu menten noodig, zoodat door toeneming van de werkloosheid het aantal consumenten steeds afneemt Als wij dat goed inzien, begrijpen wij het woord van Bellamy, de zelfmoord van lie: kapitalisme, er kan geen winst meer wor den gemaakt amdat er geen consumenten meer zijn. Millioenen loopen er op de aarde rond die niet weten hoe ze dien dag zullen rond komen. De menschen die nog wat hebben worden zoo zwaar belast dat het leven ondragelijk wordt gemaakt. Bellamy weet de wetenschappelijke oplos sing. In het Bellamy-stelsel kan geen mensen armoe lijden, maar daar zal ook ïederer-i kunnen en moeten werken. De Bellamy samenleving moet komen omdat het de eenige redding der maat schappij zal zijn. Er is keus tusschen die van die totale vernietiging of de vernieu wing. Met een krachtig beroep op de aanwezi gen, die in volle aandacht deze rede had den aangehoord, om toch vooral niet wer keloos te blijven toezien, maar studie te gaan maken van Bellamy-economie, eindig de spreker. Na de pauze werdén enkele vragen be antwoord en had de spreker naast een dankwoord van den voorzitter een krachtig applaus te incasseeren. Onderlinge wedstrijden bij de marine. Voor de jongens die binnenkort de ma rineopleiding alhier verlaten en hun eerste reis met Hr. Ms. kruiser „Java" gaan ma ken, was het vandaag feest. Op het sport veld voor het wachtschip werden onderlin ge atletiekwedstrijden gehouden, Hèt ge- heele veld was voor deze gelegenheid met vroolijk wapperende vlaggen versierd. Meisje op het jaagpad aangerand. Eerst nu vernemen wij dat een opge schoten jongen in het begin van de vorige week des avonds een meisje op bet jaagpad tusschen Vlissingen en Souburg heeft aan gerand. De jongen haalde hot meisje per rijwiel in en deelde haar mede dat het ach terlichtje van haar fiets niet brandde. Het meisje stapte af, waarna hij baar naam en adres vroeg en een en ander in oen boekje opschreef, daardoor den indruk gevende tot de politie te behooren. Verder bood hij aan te trachten het lampje te maken. Plot seling greep hij echter het meisje beet en wierp haar tegen den dijk. Een heftige worsteling ontstond waarbij het meisje be gon te gillen. De aanrander heeft daarop de vlucht genomen. Voor eenige dagen heeft dé recherche hem opgespoord en aangehouden. Proces verbaal is tegen hem opgemaakt. Dronken wielrijder aangehouden. Gisteravond te ca. 8 uur heeft de politie in de Walstraat een man aangehouden die in staat van dronkenschap een rijwiel be stuurde. Onnoodig te zeggen dat hij voor zichzelf en anderen een gevaar opleverde. Vrachtauto vernielt etalagekast. Gistermiddag omstreeks 12 uur is een etalagekastje hangende aan den horloge winkel van den heer Vulling in dc Noord straat, hoek Lange Zelke, door een vracht auto vernield. Daar de winkelier niet thuis was, heeft de politie den inhoud van het kastje, een 9-tal wekkers, tijdelijk in bewaring geno- Geen voorrang verleend. Gistemamiddag heeft op den hoek van de Spuistraat en de Coosje Buskensti-aat een aanrijding plaats gehad tusschen een auto en een wielrijder, doordat de autobe stuurder geen voorrang verleende aan den wielrijder die van rechts kwam. De politie heeft tegen den automobilist proces-verbaal opgemaakt. Er moet iets van U uitgaan Een goede indruk Is alles waard, is waard dat U béter gemaakte Heeren- kleeding draagt. Klee ding die U staat, die is en model houdt. Deze betere costuums zijn heusch niet duurder dan wat U dacht te besteden. 26.50, 32.50, 87.50. Vlotte Sportcostuums 17.50 en hooger. walstraat 32. telefoon 685. Vlissingsch scheep vaar mieuws. Aangekomen: „Mecklenburg" van Harwich (verwacht) Ncderlandsche m.s. „Insulinde" van Londen „Quc Vadis" van Antwerpen. Vertrokken: „Prinses Juliana" naar Harwich „Quo Vadis" naar Shore- ham „Wilja" en „Mercurius" naar Lon den. De werkloosheid in onze gemeente. Bij den Gemeentelijken Dienst der Ar beidsbemiddeling alhier stonden gisteren als werkzoekenden ingeschreven Mannen1 drukker, 22 grondwerkers, 2 loodgieters, 1 mastieker, 10 metselaars, 15 opperlieden, 12 schilders, 4 stucadoors, 13 timmerlieden, 2 ververs, 2 vlechter* 1 opzichter, 2 machinaal-houtbewerkers, 2 meubelmakers, 2 politoerders, 2 stof feerders, 5 kleermakers, 3o schoenmakers, 87 metaalbewerkers, 9 brood/banketbak kers, 10 slagers, 2 tuinlieden, 8 magazijn bedienden, 6 reizigers/agenten, 6 winkelbe dienden, 6 chauffeurs, 8 kellners, 22 loo- pers, 4 portiers, 4 sleepers, 47 transport arbeiders, 16 kantoorbedienden, 1 musicus, 4 onderwijzers, 32 varensgezellen (w o. stuurlieden, machinisten, stokers, matrozen enz.), 157 losse arbeiders. Vrouwen: 2 kleermaaksters, 4 winkel juf - frouws, 3 kantoorbedienden, 2 huishoud sters, 1 dienstbode, 8 werksters. Totaal 545 ingeschrevenen, waarvan 115 in de werkverschaffing. Vorige week 539 personen. Alzoo een vermeerdering van 6 werkzoekenden. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. De bouw van de derde en matste electri- sche basculebrug over de Oosterdoksluis te Amsterdam is thans zoover gevorderd dat de drie bruggen Maandagmiddag te gelijkertijd konden „proefdraaien". De 90 meter lange Prinses Beatrix-tun nel, die het centrum der gemeente Hilver sum met de wijk over het spoor verbindt, is Maandagmiddag officieel geopend. Voorrang Wég. De minister van Waterstaat heeft bet gedeelte van den weg (Rotterdam- OudenboschSt. PhilipslandZqpeZie- rikzee (rijkswegenplan 1938, no. 18), ge legen tusschen Steenbergen (km 0) en den Slaakdam (km 7.840) aangewezen als voorrangsweg. De visscherij in Maart. Aan het maandoverzicht omtrent de uit komsten der visscherij over Maart 1938 is het volgende ontleend De kustvisscnery in de Zuid-Hollandsche stroomen en zee gaten werd drukker uitgevoerd dan in Maart 1937. De geldelijke uitkomsten waren ook be ter dan in Maart van het vorig jaar. Zitting Provinciale Staten. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben de opening der eerste gewone zitting der Provinciale Staten van dit gewest vastge steld op Dinsdag 28 Juni a.s. des namid dags 2 uur, terwql het de bedoeling is, de volgende vergadering te houden op Dinsdag 19, zoo noodig op Woensdag 20 Juli d.a.v., des voormiddags te 10 uur. MIDDELBURG De Armenraad bestaat 35 jaar. Het was gisteren juist 25 jaar, dat wijlen burgemeester M. van den Brandeler den Armenraad te Middelburg installeerde en het bestuur had daarin aanleiding gevon den tegen 4 uur verschillende personen uit te noodigen tot een bijeenkomst op het 3t?.ahuis. De voorzitter mr. F. B. Evers sprak een welkomstwoord en hield hierna een rede, waarin hij het ontstaan en het doel van den Armenraad schetste. Hierna was het woord aan den secretaris van den Armenraad den heer J. M. van Linschoten, die er op woes, dat bij de eer ste installatie de raad bestond uit 17 van de 22 op de lijst van instellingen van wel dadigheid voorkomende instellingen en ver- eenigingen thans 30 van de 33 ingeschre venen. Het eerste werk was het instellen van wat men later noemde een onderzoe- kingsdienst. De omvang van dit werk blijkt wel uit de volgende cijfers aantal onderzoekingen 11.000 aantal dossiers, bevattende gege vens omtrent hulpzoekenden 10.000 aan tal uitgaande stukken 4500 en dat der in komende 5800. Het is jammer, dat de Raad maar twee maal en wel in 1918 en 1921 resp. 1652 en 2063 in staat is gesteld onder de er voor in aanmerking komende instellingen te ver- deelen. Spr. herinnerde verder aan het werk van den Raad inzake verzoeken om eten uit de centrale keuken, klachten over onvoldoen de verstrekking van kleeding en schoeisel aan schoolgaande k'nderen en inzake ver schillende gevallen van verkapte bedelarij en misleidende advertenties. Spr. besloot met woorden van geluk- wensch tot de heeren mr. Evers en notaris van der Harst, die beiden van de oprichting af lid waren van den Raad, eerstgenoemde ook 25 jaar bestuurslid en 5 jaar voorzit ter, laatstgenoemde ook 5 jaar bestuurslid. Hierna vroeg de burgemeester, de heer M. Femhout, het woord. Dank bracht spr. aan den Armenraad in zijn vroegere sa menstelling voor alles wat hij deed en aan het tegenwoordige bestuur. De heer S. Mendels, de oud-secretaris, kwam persoonlijk zijn gelukwenscben aan bieden en sprak nog eenige waardeerende woorden jegens den Raad. De heer A. D. Littooy sprak namens het burgerlijk armbestuur. De heer mr. W. F. E. baron van der Feltz zeide, dat de Clir. Volksbond den Ar menraad zeer dankbaar is voor het voort zetten van het door dien Bond begonnen werk. De laatste spreker was dr. S. S. Smeding die namens de pers woorden van geluk wensch en waardeering uitsprak voor het werk van den Raad. Ten slotte bracht de voorzitter alle aan wezigen dank voor hun komst en voor de uitgesproken goede wenschen en sloot het meer officieele deel van de bijeenkomst. OOST- EN WEST-SOUBURG agenda voor den gemeenteraad. De gemeenteraad houdt Vrijdag 29'April a.s., des namiddags 2 uur, een openbare vergadering ter behandeling van de volgen de agenda 1. Vaststelling van de notulen der vorige vergadering. 2. Mededeeling van ingekomen stukken. 3. Voorstel tot het geven van een straat naam. 4. Voorstel tot openbare verpachting van een perceel bouwland aan de Kanaalstraat. 5. Voorstel tot wijziging der gemeente- begrooting 1938. 6. Voorstel tot het converteeren van geldleeningen. 7. Voorstel tot aanvulling van het raads besluit dato 29 October 1937 betreffende de verzekering der gemeentegelden. 8. Voorstel tot het opnieuw vaststellen Dit nummer bestaat uit 2 bladen Ernstige aanrijding te Huizum. (Gemengd nieuws) De raad van Oss schaart zich achter den burgemeester. (Binnenland) Ongeregeldheden in Britsch-Indie eiscben 32 dooden en 48 ernstig ge wonden. (Gemengd nieuws) De strijd in Spanje. (Buitenland) ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN broekjes met knoop of elastiek 94, 84, 74, 64, 57, 49 ct Lijfjes, V2 mouw, extra lange modellen, 114, 104, 99, 89 et. Lijfjes zonder mouw, extra lang, 99, 89, 79, 69, 59 ct. Hemden met split 179, 169, 139, 129 ct. Alles in onze bekende kwaliteiten. prima St. Jacobsstraat 7. Tel. 494. van een verordening op de heffing van een belasting op de honden. 9. Voorstel tot het in uitzicht stellen van een jaarlijksche bijdrage per leerling aan de te stichten Bijzondere school voor Bui tengewoon Lager Onderwqs. 10. Voorstel tot vaststelling van de ex ploitatievergoeding bedoeld in art. 101 der Lager Onderwijswet 1920, voor de bijzon dere lagere scholen, over 1936. Aan de toelichting van B. en W. op deze voorstellen ontleenen wij het volgende Straatnaam. Door de heeren Poelman en van Dijk werd een straat aangelegd verbinding vor mende tusschen de Burchtstraat en de van Turnhoutstraat. In verband met het 40-jarig ambtsjubi leum van Hare Majesteit Koningin Wilhel- mina stellen wij U voor de nieuw aange legde straat „Wilhelminastraat" te doen heeten. Verpachting grond. B. en W. stellen voor het perceel bouw grond aan de Kanaalstraat bestemd voor den bouw van een nieuw gemeentehuis, te verpachten tot 1 September a.s. bij open bare inschrijving. Niet alleen dat het land aan huur nog iets opbrengt, doch de gemeente spaart bij verhuur de kosten van onderhoud, daar het perceel niet den geheelen zomer onbe werkt kan blqven liggen. Verzekering van gemeentegelden. Van Ged. Staten werd bericht ontvangen houdende verzoek om de diensten en instel lingen waarvoor een verzekering wordt aangegaan, met name aan te wijzen. B. en W. stellen voor alsnog aan het ver langen van Ged. Staten tegemoet te ko men. Verordening hondenbelasting. In verband met de wijziging, die artikel 297 der Gemeentewet met ingang van 1 Januari 1938 heeft ondergaan, moeten de kohieren der hondenbelasting vanaf dien datum inplaats van door den raad, door B. en W. worden vastgesteld.- B. en W. stellen voor hiertoe te beslui ten en tevens eenige in de practrjk wen- schelijk gebleken aanvullingen in de ver ordening op te nemen. Onderwijs voor zwakzinnige kinderen. Naar aanleiding van een adres der veree- oiging tot stichting en instandhouding van Christelijke scholen voor zwakzinnige kin deren op Walcheren, deelen B. en W. mede,

Vlissingse Courant | 1938 | | pagina 1