TRIUMPH ROOKT NSMAAK 1 CENT VIRGINIA TRIOMFATOR EERSTE BLAD 76e JAARGANG - NUMMER 95 ffi ZATERDAG 23 APRIL 1938 HelstruiBt Jen dag Qoedkoope uitgaoen UIT DE PROVINCIE Sckeurlenasscn ia p«i alcsi Ang abonnementsprijs Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agent schappen gevestigd zijn 2.20 per kwartaal of 17 cent per week. Franco per post 2.50. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner woon plaats. Afzonderlijke nummers 5 cent per stuk. Ylissingsche Courant UITGAVE FÏRMA F. VAN DE VELDE Jr., WALSTR. 58-60, VLtSSINGEN TEL. 10 - GIRO 66287 AD VERTENTIEPRIJ S Van 1—5 regels 1-25, iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijs. Reclames 50 cent per regeL Kleine adver tenties van 15 regels 50 cent, iedere regel meei 10 cent (max. 10 regels) Bij driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Alles bij vooruitbetaling. VERSCHIJNT DAGELIJKS, UITGEZONDERD OP ZONDAG EN ALG. ERKENDE CHR. FEESTDAGEN AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITS WAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Als ons onrecht aangedaan is, of als w\j beleedigd zijn, en in onze diepste gevoelens gekrenkt, of wanneer wij iets verkeerds gedaan hebben en nu de onaangename ge volgen er van ondervinden, dan is het voor ons dikwijls heel moeilijk om te kunnen vergeten. Gedane zaken nemen geen keer. Wat helpt het of wij nu klagen, of er over piekeren. „Wie toch van u kan, met be zorgd te zijn, eene el tot zijn lengte toe doen?" vragt Christus ons. Wat voor nut heeft het om altjjd Iets, dat wij verkeerd gedaan hebben, voortdu rend op te rakelen, en altijd te denken had ik dit of dat maar zus of zoo gedaan, dan.. Denk niet meer aan het verleden, zie voor uit en niet achterom. Denk aan morgen, niet aan gisteren. Van morgen kunt ge iets makengisteren is onherroepelijk voorbij, daar is niets meer aan te verande ren. Morgen is levend en biedt weer nieuwe kansen, nieuwe mogelijkheden. Wij willen maar al te vaak kwaad met kwaad vergelden, maar Christus, die de Rechter der wereld is, zegt eenvoudig „Ga heen en zondig niet meer". Uw zwakheid bracht u in ellende, maar indien ge dit beseft en morgen een beter leven begint, dan is alles vergeven go kunt het verleden vergeten. Vergeet het, mijn jongen, je hebt tranen gebracht in die oogen van je moeder, je hebt zorgen en verdriet veroorzaaktmaar zij denkt daar niet meer aan, als je maar je hoofd op haar knieën legt. Vergeet het man neem haar weer in uw armen. Wat is liefde waard die niet kan vergeten, die niet machtiger is "dan trots? Nooit zult ge er spijt van hebben dat ge vergeven hebt. Vergeet het, vrouw wij weten dat dit zielepijn en vernedering voor u beteekent maar wees grootmoedig en ga zoover tot ge het stadium dier liefde bereikt heb, die alle dingen bedekt, alle dingen gelooft, alle dingen hoopt en alle dingen verdraagt. Deze liefde stelt nooit teleur. Vergeet het Vergeet alle onrecht en smart u aangedaan en dan moedig voor waarts Elke nieuwe morgen brengt nieuwe kan sen mee voor iedereen elke wassende maan beteekent een nieuwe maand vol nieuwe mogelijkheden tot ontplooiing van uw talenten. Het is niet genoeg dit alles te weten, gij moet ook toepassen; het is niet ge- noeg te willen, gij moet ook doen; dan alleen kunt ge iets bereken. Maar daar 'S moed voor noodig en moed in het dage- lijksche leven is dikwijls oneindig moeilijk. Denk niet, dat moed hierin bestaat, dat men het gevaar maar over het hoofd moet zien integendeel, wtj moeten het juist op merken en overwinnen. In den dag van heden, door God ge schonken, liggen alle mogelijkheden, (alle realiteiten van uw bestaan. Carpe diemGebruik den dag A. R. STADSNIEUWS Jaarvergadering Vlissingsche Bestuurdersbond. De Vlissingsche Bestuurdersbond hield jl. Viij dag in het Concertgebouw haar jaar vergadering onder leiding van den voorzit ter den heer J. van der Peijl. In z\jn ope ningswoord merkte deze op dat in het af- geloopen jaar voor den V.B.B. geen groote gebeurtenissen zijn voorgevallen. Een ver heugend verschijnsel is de nog steeds toe nemende groei van het ledental, dank zij de activiteit der diverse organisaties. Het beleid van het bestuur vond alge meen instemming. De rekening en verantwoording plus be grooting van den penningmeester, den heer W. J. Castel, werden met een woord van dank en waardeering goedgekeurd, evenals het uitgebreide jaarverslag van den secre taris, den heer J. P. Kempe. De aftredende bestuursleden werden met algemeene stemmen herkozen in de vaca ture ontstaan wegens verandering van werkkring van den penningmeester, werd gekozen de heer D. Romijn. De voorzitter bracht 'n woord van dans aan den scheidenden penningmeester voor het vele en accurate werk dat hij heeft verricht in de 10 jaar dat hij deze functie heeft vervuld. In de ontstane vacatures, nl. Plaatselijke Coöp. Raad, Luchtbescherming en Vereeni- ging van Beroepskeuze werd voorzien- In de rondvraag werden nog enkele in terne aangelegenheden besproken. Vervol gens sloot de voorzitter onder een woord van dank deze vrij druk bezochte verga dering. Vlissingsch scheepvaartnieuws. Aangekomen: „Prinses Juliana" van Harwich (verwacht) Nederlandscb m.s. „Jura" van Londen„Pinguin" van Antwerpen„Roelfina" van Antwerpen. Om te bunkeren: Fransch s.a. „Chateauroux" van Antwerpen, Vertrokken: „Mecklenburg" naar Harwich „Vancouver" naar Rotter dam „Chateauroux" naar Emden „Pin guin" naar Londen „Roelfina" en „Jura" naar Antwerpen„Melissa" (tank) naar zee. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. De Betuwe, het land van de boomgaar den tusschen Culemborg en Zaltbommel, staat thans ln vollen bloei. Op haar terreinen bij de Nieuwe Meer organiseerde F.A.M.O.S. Vrijdag een jeugd- hockeydag, waaraan door 19 ploegen van Amsterdamsche middelbare scholen werd deelgenomen. Het scoringbord vormde wel het middelpunt van de belangstelling, in het bijzonder naturlijk van de winnende ploe gen. „Luxor"-Theater. Een goed en uitvoerig voorprogramma gaat aan de hoofdfilms vooraf. Uit het Polygoon-nieuws, met opnamen van eigen bodem, memoreeren wtj de „Primavera" met het bezoek van H.M. de Koningin cn prestaties van den Nederlandschen kam pioen biljarten drie banden Arie Bos, be nevens de voetbalmatch BelgiëNederland. Voorts draait een van die geestige, ge kleurde „Merrie Melodies" van Leon Schle- singer en een verrassende, gekleurde War ner Bros cultuurfilm over Indianen, Noor wegen en Hawaii. Tot besluit Paramount- jouraaa! met nieuws van over de grenzen De Paramount-hoofdfilms van deze week zijn beide detectieve-verhalen en in all? twee ontmoeten wij den geliefden Reginald Denny, dien wij langen tijd niet op het witte doek zagen. Paniek in de filmstudio speelt zich, zooals de titel reeds zegt, af ir» het rjjk van lampen en camera's, waardoor den toeschouwer een kijkje gegeven wordt in het filmbedrijf. Is dit op zichzelf reeds interessant, doordat men de opnamen van nabij medemaakt, daarnaast is het span nende gegeven met zijn intrigue op zóó aantrekkelijke wijze door den studio-arbeid heen geweven, dat een logisch geheel ont stond. Om den toeschouwer het volle pond te geven vertellen wij natuurlijk den in houd niet, doch bepalen ons tot de mede- deeling, dat door de studio's een geheim zinnige moordenaar waart, die de paniek veroorzaakt. De oplossing van dit mysterie is even onverwacht als origineel. De regie van deze rolprent berustte bjj Robert Flo- rey, terwijl de bezetting o.m. gevormd wordt door Reginald Denny, Frances Dra ke, Gail Patrick, Rod La Roque en Ian Keith. Bulldog Drummond ontsnapt, werd geregisseerd door James Hogan. Het scenario van deze pakkende, opwindende detective-sensatie is gebaseerd op het too- neelstuk van dien naam van H. C. Mc Neile, waarin zich geheimzinnige moorden op een griezelig oud kasteel afspelen. De amateur-detective Bulldog Drummond (Ray Milland) krijgt deze mysterieuze gevallen op te lossen. Onvervaard en bang voor niets laat hij zicb niet van de wijs brengen en slaagt er ten slotte in den draad in handen te krijgen. van Jongens- en Meisjesboeken in Urmen band gebonden, 1.per deel. Boekhandel D'HUY Badhuisstraat 15 die tot ontmaskering van den dader leidt. Ook hier een spannende ontknooping. Ray Milland heeft vanzelf een rol echt naar zijn hand en wordt in zijn onderzoek bijgestaan door zijn vriend Algy Langworth (Reginald Denny)die weer op zijn recht oude manier op de lachspieren werkt. De verdere hoofd rollen worden gespeeld door Sir Guy Stan- ding, Heather Angel en Porter Hall. Als geheel een programma, dat klinkt als een klok. „Alhambra"-Theater. Het leven van Emile Zola Tegenover de overweldigend Indrukwek kende schepping van de Warner-Bros-film, die „Het leven van Emile Zola" werd en de magistrale creatie van den subliemen ka rakterspeler, Paul Muni, in de hoofdrol staan wij aan het eind zwijgend, dankbaar, bewonderend. Dit is spel, dit is film, dit spreekt een universeele taal, zooals Emile Zola een dier heroën werd, wiens audito rium ook over alle grenzen en tijden heen reikte. En ootmoedig erkennen wij de ge weldige zeggingskracht der Amerikaansche filmkunst en" h^ar onfèUbaar doorgronden aller invidueele en algemeen-menschelijke driften en instincten. Alvorens hij den strijd zal aanbinden te gen bijgeloof en tyrannie in zijn bekende trilogie over drie steden, wordt Zola zijns ondanks meegezogen in de wereldschok kende Dreyfus-zaak, waarin hij zijn be roemde aanklacht J'aecuse ik beschuldig tegen de militaire geheimdoenerij, de officieren-kliek en het anti-semietisme slingert. Dit manlijk optreden, waarbij hjj een leger van vijandelijke en wroetende krachten trotseert, noodzaakte hem Frank rijk te verlaten, waarin hij pas terug keert na de rehabilitatie van Dreyfus. Deze laatste was uit een Joodsche fami lie geboren en kapitein bij den generalen staf. In 1894 werd hij wegens landverraad veroordeeld en naar het beruchte Duivels eiland aan de kust van Cayenne gedepor teerd. Allerlei onregelmatigheden, die bij het proces hadden plaats gehad en later bekend werden, deden allengs twijfel aan Dreyfus' schuld ontstaan. Een reusachtige agitatie werd begonnen ten gunste van revisie van het proces, doch ondervond van de zijde der clericalen, anti-semieten en der militaire partij de heftigste tegenkan ting, zoodat geheel Frankrijk in twee kam pen verdeeld werd. Zola met zijn pen en kolonel Picquart door zijn onthullingen der in militairen kring begane schandalen wis ten de regeering tot herziening van het onteerend vonnis te brengen. Met onge hoorde spanning leefde de geheele wereld in dezen strijd voor waarheid en rechtvaar digheid mee, hoewel het nog enkele jaren duurde, voordat Dreyfus, die zoo'n onmen- schelijk lijden had moeten dragen, in zijn eer werd hersteld ,,1906). Is het eerste deel van dit filmwerk uit den aard der zaak fragmentarisch, omdat Zola hier stijgt vla zijn werken uit armoe de tot welstand en „bourgeois satisfait", het proces Dreyfus wordt tot een aaneen gesloten, boeiend geheel. Even schitterend van mise-en-scène als de groote rechtszit ting, waarin Zola wagens laster veroor deeld wordt, is de bijzetting van dezen menseh en oprechten Franschman in het Panthéon der onsterfelijken. De rede, die Paul Muni als Zola voor de rechtbank houdt, doet een krachtig beroep op alle menschheid als die, welke wij ons herinneren uit die andere groote film „Louis Pasteur". Naast de historische figuren van Mr. Labor! en George Clemenceau is in het bijzonder ook die te vermelden van kapitein Alfred Dreyfus zelf, die vertolkt wordt door Jozeph Shildkraut. Met ontroering ziet men dit slachtoffer zijn lijdensweg gaan. Dccii ook de officieren van den gene ralen staf, waaronder de bekende namen van Henry, Esterhazy en Pic.quart z\jn, spelen hun rollen natuurlijk en met over tuiging, zooals ook de bescheiden vrouwen op den achtergrond, mevrouw Zola en me vrouw Dreyfus. „Het leven van Emile Zola" bezit in ieder opzicht het recht, één der eerste plaatsen in te nemen tusschen de grootste filmwerken van den laatsten tijd. Een schoorsteenbrandje. Er hing vanochtend in de Palingstraat en de Flesschenstraat een vuile blauwe walm. In een perceel in laatstgenoemde straat bleek nl. een schoorsteenbrandje te woeden. De politie was weldra met een minimax aanwezig. Natuurlijk ontbrak het, niettegenstaan de de weinig „geurige" rookwolken niet aan belangstelling, vooral van de zijde der jeugd. De stertocht naar Nederland. In aansluiting op de reeds eenigen tijd geleden gepubliceerde berichten betreffende den internationalen stertocht voor motor booten, die ditmaal naar Nederland wordt gehouden, kunnen wij nog mededeelen dat de booten te Vlissingen op Maandag 18 Juli te 5 uur in den namiddag samen zullen komen. Handelsregister Kamer van Koophandel. Nieuw ingeschreven: Gebr. Aarnoudse, Tholen, winkel in visch, vischwaren, comestibles, kaas, vleeschwa- ren. Venn.Jan en Bast. Aarnoudse. Gewijzigd C. W. Geluk, Tholen, schilder, behanger, enz. Overl. E. C. W. Geluk. Handelsnaam gew. in M. Bakker. Nieuwe E. M. Bak ker. Opgeheven: Firma F. J. Larsen, Lange Delft 57, Mid delburg, schoenfabriek, schoen- en leder handel. De vruchtboomenbloei in Zuid-Beveland. Omtrent den vruchtboomenbloei in Zuid- Beveland verneemt de A.N.W.B., dat de pruimen, peren en ook de kersen daar nog in bloei staan verwacht wordt, dat mor gen ook de appelboomen zullen bloeien. Vrijwillige voldoening van belasting enz. De Minister van Financiën maakt bekend, dat ten behoeve van 's Rijks schatkist is ontvangen wegens over vorige jaren te wei nig betaalde belasting naar inkomen emot vermogen (gewetensgeld) bij den ontvan ger der directe belastingen te Oostburg 49.33 en Terneuzen 85.92. Een Zeeuwsche visscher in Engeland. Een bejaarde Arnemuidsche visscher, een bekend bouwer van scheepsmodellen, nl. de 71-jarige Joost Dingemanse, wonende te Middelburg, heeft op verzoek van den di recteur van het Free Public Museum te Liverpool, Douglas A. Allan, een vijf- daagsch bezoek aan Liverpool en omgeving gebracht en is daar op allerhartelijkste wij ze ontvangen. Ook de Engelsche pers maakte met zeer veel waardeering melding van dit bezoek. Zoo publiceerde o.a. „Li verpool Daily Post" naast de foto van Joost bij één van zijn modellen een artikel, waaraan de Midd. Crt het volgende ont leent „Liverpool heeft deze week een on- gewonen bezoeker. Hij is een 71-jarig Ne- derlandsche visscher, Joost Dingemanse en hij is een meester in het bouwen van scheepsmodellen. Een aantal van zijn mo dellen is ondergebracht in musea en par ticuliere verzamelingen in de U.S.A. en an dere landen, terwijl verscheidene particu liere verzamelaars in dit land specimina van zijn werk bezitten. Het Liverpool Mu seum is echter het eerste publieke museum in Groot Brittannië dat een van deze mo dellen verkregen heeft, dank zij de edel moedigheid van den heer Robert Gladstone. De oude bezoeker legt zich speciaal toe op het vervaardigen van modellen, betrek king hebbende op visscherij en het model, aangeboden door den heer Gladstone stelt voor een I rederlandsche hoogaars. Het is een prachtig stuk werk hoofdzakelijk ge maakt van iepen en essenhout. Het steit een schip van ongeveer 50 voet lengte met een breedte van 18 voet voor. Het model is in elk détail compleet, zelfs met inbegrip van waterlaarzen en klompen. Dr. D. A. Allan, de directeur van het Liverpool museum, is een enthousiast be wonderaar van de kwaliteit van het werk van den ouden Nederlandschen visscher. De oude man, die geen Engelsch spreekt, is een Dit nummer bestaat uit 3 bladen en een kindercourant. Er wordt geen nader onderzoek inge steld naar de ramp met de Specht. (Luchtvaart): Ontstemming in Dnitschland over de Amerikaansche weigering om helium te leveren. (Luchtvaart) Activiteit der rechtscho Spaansche vloot. (Buitenland) ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN PRINS BERNHARD WEER THUIS. Gisteravond te kwart voor acht is Prins Bernhard onverwacht, geheel f alleen in zijn nieuwe auto gezeten, op het paleis Soestdijk gearriveerd. Prins Aschwin is van Parijs per trein rechtstreeks naar Berlijn terug- gekeerd. typische Zeeuwsche visscher, met een Zuid wester, blauwe kousen, zwarte trui en een vest met een dubbele borst, terwijl bij zijn nationale witte houten klompen draagt". BRFSKENS Aanbesteding. Gisteren heeft het bestuur der water- keering van het Calamiteuze Waterschap Oud en Jong Breskens aanbesteed het bou wen van een woonhuis voor den waterbouw kundig ambtenaar, aan den weg Breskens— Nieuwesluis. InschrijversW. de Vlieger, Breskens 16.000 L. Joh. Dekker, Veere 15.870 La Gasse Zn., Koudekerke 15.800 Corn, L. Daansen, Breskens 15.800J. van 't Hoff, Hoek 15.600 B. I. Christiaansen, Oostburg 15.435 J. M. Goedemondt, Vlis singen 15.400 R. Verstraeten, Oostburg 15.300P. Daansen Wz., Oostburg 14.995 P. J. de Winde Pleijte, Breskens ƒ14.090; Jac. Cruson, Breskens 14.040 j W. J. Jacobs, Breskens 13.727 Gebft Maas, Breskens 13.390Iz. Vergouwe, Breskens 13.380L. Maas, Breskens 13.290P. J. van de Sande, Breskens 13.222. TERNEUZEN Lyk opgehaald. Gistermorgen nabij de zg. Staalfabriek te Terneuzen uit het kanaal het lijk opge haald van een manspersoon van middelba ren leefttjd. Een sectie op het lijk verricht doet vermoeden dat men het stoffelijk over schot heeft gevonden van den sinds 3 Mei 1937 vermisten aannemer J. van Drongelen uit Walsoorden (Z.V1.) Het lijk is onder bewaking van de gemeentepolitie gesteld in afwachting van een nader in te stellen justitioneel onderzoek. KERK- EN SCHOOLNIEUWS Stichting „Vrederust" Bergen op Zoom, Op 21 en 22 April werden alhier de over gangsexamens en de examens in de theolo gische vakken voor het verpleegpersoneei gehouden. Aan het overgangsexamen van het 1ste naar het 2de leerjaar namen deel 3 verple gers en 10 verpleegsters. Hiervan slaagden de verplegers J. v. d. Ham, L. Maat en J. Stoutjesdijk en de verpleegsters T. de Bel, L. E. Klootwijk, J. Koole, S. Lourens, J. C. de. Regt, P. J. Vaalburg en A. J. de Weerd, Aan het overgangsexamen van het 2de naar het 3de leerjaar namen deel 4 verple gers en 27 verpleegsters. Hiervan slaagden de verplegers E. Beekhof, D. Borst, A. C. van Boven en A. Spek en de verpleegsters H. Aarden, E. Akersboek, K. Baart, W. E. Benckhujjzen, N. Bette, J. van Egmond, J,

Vlissingse Courant | 1938 | | pagina 1