Vlissmssck Courant „9!omier uoor bef ere Schoenen" TWEEDE 8LAD BINNENLAND FEÖIILETON Kameraad 60 Moeder van dp van Woansdag 20 April 1938. No. 92 DE BUITENLANDSCHE BEIS VAN PRINS BERNHARD. In verband met berichten in buitenland- sche bladen omtrent een gisteren aan Z. K. H. Prins Bernhard overkomen automobiel ongeval, vernemen wij, dat de Prins ten gevolge van een motorstoornis nabij Can nes eenig oponthoud heeft gehad, doch sindsdien de terugreis in de richting Lyon heeft voortgezet. DE DUIKER SPERLING TER AARDE BESTELD. Op de aigemeene begraafplaats te Maassluis is gistermiddag het stoffelijk overschot van den zoo tragisch op de Westerschelde om het leven gekomen dui ker C. Sperling ter aarde besteld. Op den doodenakker waren vele belang stellenden aanwezig, onder wie de burge meester van Maassluis, de heer P. A. Schwartz, vertegenwoordigers van Van der Tak's Bergingsbedrijf en van L. Smit en Co.'s Internationalen Sleepdienst, alsmede vele collega's en vrienden. De kist was be dekt met bloemen en werd door personeel van Van der Tak ten grave gedragen. Aan de groeve voerde de directeur van Van d.er Tak's bergingsbedrijf, de heer Murk Leis, het woord. Spr. teekende Sper ling als een „gesloten kerel", die steeds ten volle zijn plicht deed en menigmaal een strijd had te overwinnen. Het had spr. het meest getroffen, dat niemand Kees in zijn laatsten strijd had kunnen helpen. Nadat ds. B. J. van Gardereri, Neder- l'andsch Hervormd medikant te Maassluis, woorden van dank nad gesproken, dankte een zwager van Sperling voor de zeer vele blijken van belangstelling, welke de familie in deze droeve dagen had ondervonden. ALGEMEENE VERGADERING DER CHRISTELIJK HISTORISCHE UNIE. Openingsrede, van jhr. mr. D. J. de Geer. Heden is in Krasnapolsky te Amsterdam de Christelijk-Historische Unie in algernee- ne vergadering bijeengekomen. De voorzit ter, jhr. mr. D. J. de Geer, herinnerde er in zijn openingsrede aan, dat er bij de jong3te verkiezingen voor do Tweede Kamer bin nen den kring van het Protestantsch Chris telijke partijen-com plex een verschuiving plaats had, ten on gunste van de Chris- telijk Historischen, de jhr. mr. D. e eer g^aat^1Jndjg Gerefor meerden en de Hervormd Gereformeerden, en ten gunste van de Anti-Revolutionairen en de Christen-democraten. De verschuiving ten ongunste van de Christelijk-Historischen is volgens spr. in hoofdzaak veroorzaakt door' de zuiging, die ditmaal uitging van een verwante zus terpartij. Het kwam spr. hier twijfelach tig voor, dat de mildere economische tem peratuur, welke tijdens de verkiezingen heerschte, op den uitslag niet zonder in vloed is geweest en dat met n ime de Anti- Revolutionairen en de Vrijzinnig-democra tische partij daarvan profijt hebben gehad Dat aan de beide extremistische partijen een krachtig halt werd toegeroepen gaf reden tot vreugde. Wat bet nieuwe kabinet betreft, verkee- ren wij in' menig opzicht nog in de positie van afwachten. En wij verheugen ons, dat zoowel de samenstelling van het kabinet als zijn program en zijn aanvankelijk optre den het een vertrouwend afwachten kunnen doen zijn, al zijn wij op enkele punten te leurgesteld en al behouden wij ons uiter aard volle recht van critiek voor. Aangaande de nieuwe defensie-uitgaven wees spr. op het verschil met 1914. Ook toen werden zware eischen aan de schat kist gesteld. Maar jaren van groote wel vaart waren daaraan voorafgegaan. Thans hebben wij zeven jaren achter den rug, waarin de belastingen teeds voortdu rend verhoogd, en de uitgaven reeds voort durend besnoeid zijn, terwijl er nog geen sluitend budget is. In deze zwakke situatie overvallen ons nu de nieuwe groote defensie-uitgaven Zij zijn even onvermijdelijk als die van 1914, maar grootere zorg barend aan de verant woordelijke regeering. Voor onze regeering zijn de gebeurtenis sen in Oostenrijk aanleiding geweest tot een vervroegde invoering van den 11- maandschen oefeningstrjd. Het motief is hierbij natuurlijk niet geweest de vrees voor een da capo tegenover ons Jand van het geen in Oostenrijk is geschied. Zóó iets ligt op het oogenblik huiten de realiteit en ook buiten de lijn van de Duitsche politiek. Het motief is geweest het weder toegeno men gevaar van een nieuwen wereldoorlog. Wanneer na Oostenrijk ook andere Oost- Europeesche staten aan de beurt mochten komen, zijn de gevolgen niet te overzien en kan dus een toestand intreden, waarin een strategische bezetting van ons land aan een vreemde mogendheid voordeelen biedt. Uit dat oogpunt is de maatregel van onze re geering te bezien. De juistheid hiervan kan niet worden be twist. Al het mogelijke dient gedaan om, als de hel mocht losbreken, de grenzen van ons land te doen eerbiedigen. Overgaande tot de binnenlandsche poli tiek herinnerde spr. er aan, dat bet mor gen vijftig jaar geleden is, dat op 21 April 1888 het kabinet-Mackay op trad, het eerste rechtsche ministerie, .dat ons de eerste subsidiewet voor de bijzon dere school bracht. De Anti-Revolutionaire partij was des- tjjds nog ongesplitst. Toen later de split sing kwam, stonden drie van de gewezen Anti-Revolutionaire ministers aan de zijde van mr. Lohman. De vierde was reeds over leden. Wij kunnen dus in het jubileum van morgen ook een jubileum van de Christe lijk-Historische gedachte zien. in zoover het dan 50 jaar geleden zal zijn, dat onze mannen voor het eerst de zware regee- ringsverantwoordelijkheid te dragen kre gen. Wanneer wij zien de donkere machten, die thans in de wereld woeden en daar naast de verdeeldheid, die tusschen de be lijdende Christenen op politiek gebied heerscht, dan is er reden tot droefheid en bovenal tot bezinning en inkeer. Spreker oefende scherpe critiek op de kleine Christelijke partijen, die niet staan naast de grootere partijen als „verschil lende kleuren van het eene licht". NEDERLANDSCH—ZWITSFRSCHE LEENING AAN ARGENTINIË. Naar het A.N.P. verneemt, hebben de onderhandelingen tusschen de regeering van Argentinië en een groep Nederland - sche en Zwitsersche bankiers tot resultaat gehad, dat een leening zal worden afgeslo ten voor den tijd van twee jaar, ten bedra ge van 12i/2 millioen gulden en 40 millioen Zwitsersche francs. Het syndicaat staat onder leiding van de heeren Mendelssohn, Pierson en de Nederlandsche Handel Maat schappij. MAART WAS EEN GOEDE MAAND VOOR 's RIJKS SCHATKIST. De Rijksmiddelen hebben over de maand Maart 37.315.087 opgebracht, hetgeen 1.546.337 meer is dan de raming en 1.820.066 meer dan over Maart 1937. Over de eerste drie maanden van dit jaar was de opbrengst 104.034.611. Dit is 3.271.639 minder dan de raming en 4.819.391 meer dan o-ver de eerste drie maanden van 1937. MARINE EN LEGER Bijna 8 millioen meer voor defensie aangevraagd. Brj de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot wijziging en verhooging van het achtste hoofdstuk der rijksbegroo- ting voor het dienstjaar 1937. Aan de memorie van toelichting is het volgende ontleend In de memorie van antwoord op het voor- loopig verslag der Tweede Kamer betref fende het 1ste hoofdstuk der rijksbegroo- ting voor het dienstjaar 1937 werd door de regeering toegezegd, zoodra over de noo- dige gegevens betreffende den invloed van de monetaire maatregelen op de begrooting 1937 beschikt zou worden, door de indie ning van suppletoire begrootingen de ver- eischte correcties te zullen aanbrengen. Thans kan ten aanzien van een aantal artikelen der defensie-begrooting 1937 wor den becijferd, welke verhoogingen deze ar tikelen door de monetaire maatregelen zu' len ondergaan. Het onderwerpelijke wets ontwerp strekt tot het aanbrengen van bovenbedoelde correcties, voor zoover deze thans bekend zijn tot een totaal bedrag van rond 700.000. Voorts is mede aanleiding geweest tot het indienen van dit wetsontwerp a. het houden van de derde herhalings oefening in October j.l. b. het aanstellen in vasten dienst op 1 Juli 1937 van een groot aantal arbeidscontracten, die blij vende functies innemen c. eenige dringend noodzakelijke uitgaven ten behoeve van het materieel en het personeel, welke in hoofd zaak betreffen le. verbouwing en inrich ting van het voormalig gebouw van den pensioenraad 2e. versnelde afbouw van 4 mijnenvegers en bijwerkrekening van Hr. Ms. O 16 3e. convooidienst in de Spaan- sche wateren (brandstoffen en herstellin gen) verblijf van Hr. Ms. van Galen in de Chineesche wateren afsleepen van Hr Ms. Hertog Hendrik in den Griekscher archipel4e. aanmaak van torpedo s in eigen beheer (bouw van een werkplaats en aanschaffing van werktuigen) 5e. bouw en inrichting van een vuurleidingsherstel- werkplaats 6e. voorzieningen aan maga zijnen en huren van bergruimte in verband met de aanschaffing van nieuw materieel (defensiefonds) voor de landmacht7e. tewerkstelling van tijdelijk personeel bij den bouw der kazematten en andere genie- werken 8e. meer uitgaven voor reis- en verblijfkosten, ziekenverpleging en kost winnersvergoeding 9e. uitbreiding van het aantal cadetten bij de Koninklijke militaire academie 10e, bijdrage nationaal lucht vaartlaboratorium 11e. inkoop van dienst tijd van capitulanten. In totaal wordt een bedrag van 2.946.800 meer aangevraagd. Het is niet mogelijk gebleken het ge- heele bedrag der verhoogingen te compen- seeren door vermindering van de op ander re artikelen toegestane bedragen. Bij de artikelen wordt o.a. nog het vol gende .opgemerkt. Teneinde niet meer geheel van het bui tenland afhankelijk te zijn, *s de 'wensche- lijkheid gebleken een gedeelte van de voor de zeemacht benoodigde torpedo's in den vervolge hier te lande te vervaardigen. Dit heeft bovendien het voordeel dat een groot gedeelte van de te betalen gelden voor de zeer kostbare torpedo's binnenslands wordt besteed en derhalve de werkgelegenheid wordt verruimd. Daarvoor is echter noodig, dat een werk plaats wordt gebouwd, welke van de noo- dige outillage dient te worden voorzien. Met het oog op den gewenschten spoed is met de uitvoering van een en ander reeds een aanvang gemaakt. Voor de scholing van het geschutmakers- personeel is het dringend gewenscht, dat de herstellingen van vuurleidingsinstallaties in eigen beheer kunnen geschieden. Het inrichten van een daarvoor bestem-, de werkplaats was met het oog op den terugkeer naar Nederland van Hr. Ms. Java in 1937 en Hr. Ms. Johan Maurits van Nassau in 1938, urgent geworden. Res.-officieren vrijwillig onder de wapenen. Ter vervulling van open plaatsen in de luitenants-encadreering zijn dezer dagen vrij groote aantallen reserve-luitenants, vooral bij de infanterie, vrijwillig onder de wapenen gekomen. Het ligt in het voorne men pm dit tijdperk vcor de meesten één jaar te doen duren, waarbij de eerste zes v/eken als proeftijd worden aangemerkt, waarna eventueel reeds weder vertrek met groot verlof kan plaats vinden indien dit om eenige reden wenschelijk geoor deeld wordt. N.R. Crt. De jongste aanwinst van de Nederland sche marine, de flottieljeleider „Tromp" is gistermiddag van Amsterdam naar Schotland vertrokken, waar ter hocgte van Glasgow in diep water snelheidsproe ven worden genomen. Commandant van het schip is kolonel L. A. C. M. Doorman. De „Tromp" wordt met een week, 'hoog stens tien dagen, ih Amsterdam terugver wacht vcor afwerking van het geheel. RECHTSZAKEN Hansen tot 100 boete veroordeeld. Tegen den journalist C. L. Hansen, tegen wien een strafvervolging ex artikel 192 is ingesteld, omdat hij weigerde getuigenis af. te leggen in een strafzaak tegen N. N., eischte de officier van justitie 300 subs. 100 dagen hechtenis. De Haagsche rechtbank heeft verdachte gisteren veroordeeld tot een geldboete vafl 100. Kantongerecht te Middelburg. De kantonrechter te Middelburg heeft veroordeeld wégens Overtr. van de „Motor- en Rijwielwet", P.'P. te Vlissingen ontslag van rechtsver volging voor het primair ten laste gelegde en vrijspraak van het subsidiair ten laste gelegde P. J. J. te Middelburg 5 b. of 3 d. h. T. v. H. te Goes 0.50 b. s. 1 h.P. v. S. te N. en St. Joosland 2 b. s. 2 d. h. C. v. d. B. te Middelburg 0.50 b. s. 1 d. k. H. v. B. te Vlissir.gen 1 b. s. 1 d. h. J. P. L. te Middelburg 5 b. s. 5 d. h. J. A, R. "te Vlissingen 1 b. s. 1 d. h. J. S. te Goes f 10 b. s. 10 d. k. J. L. te Koudekerke 1 b. s. 1 d. k. J. P. H. te Middelburg 5 b. s. 5. d. h. en 1 b. s. 1 d. k. L. de K. te Middelburg 15 b. s. 15 d. k.J. A. R. te Vlissingen 1 b, s. 1 d. k. K. W. te Goes 0.50 b. s. 1 d. h. Binnenvissckerij uitoefenen, zonder dat men voorzien is van een geldige akte A. A. te Koudekerke 1 b. s. 1 d. h. met last tot teruggave van den in beslag genomen aalkorf. Overtr. ijkwetJ. K. te Souburg 9 maal 0.50 en 1 maal 1 of 10 maal 1 d. h. met verbeurdverklaring van de in beslag geno* men gewichten. Diefstal met geweldpleging. De rechtbank te Leeuwarden deed heden uitspraak in de zaak tegen den 24-jarigen landarbeider W. van der Z. te Wierum, den 21-jarigen varensgezel U. K. en den 18-jari gen arbeider J. S., beiden uit Holwerd. Allen zijn gedetineerd wegens poging tot diefstal met geweldpleging, subsidiair po ging tot afpersing en het wederrechtelijk binnendringen op een besloten erf. In den avond van 12 Januari drongen dB verdachten de schuur van den landbouwer G. van der Kooi te Wier (Westdongera- deel) binnen met het doel v. d. Kooi te be- rooven. Toen de boer bezig was zijn vee te voeren, werd hij door de verdachten over vallen en mishandeld. De mishandeling werd eerst gestaakt, toen van der K. aan bood, geld te zullen halen. Toen hij echt3.? met een geweer in de schuur terugkwam, kozen de verdachten het hazenpad. De officier van justitie had tegen ieder vier jaar gevangenisstraf geëischt. De rechtbank veroordeelde heden W. v. d. Z. en U. K. ieder tot vier jaar gevangenisstraf en' J. S. tot twee-en-een-half jaar gevangénis- straf, door te brengen in de jeugdgevan genis. Neem eens een proef met de nieuwe, „overvette" Rinso, het enige wasmiddel, dat speciaal gefabriceerd wordt voor het gebruik in de wasmachine. Door de bijzondere sa menstelling verwijdert Rinso al het vuil uit Uw goed in ongekend korte tijd. Bovendien kan het uiterst werkzame Rinso sop nog vele malen achtereen worden gebruikt Met één pakje Rinso van 12} cent krijgt U de hele ge- zinswas van 5 personen in 1 i uur volmaakt schoon En niet alleen in elke wasmachine geeft Rinso dat schitterende resultaat, maar ook in elke tobbe! Bovendien heeft Rinso een bon voor geschenken. .OVERVETTE" RINSO, SPECIAAL VOOR DE WASMACHINE ROMAN U VAN CHRf STEL BftOEHL-DELHAES Te ongeveer 4 uur. antwoordde Wesi- phal. Het werd een uur later bean: woord. Geeft u dat toe, professor? Nu kon Romana zich niet meer inhoudex-. Ze zag, dat haar man door Westphal's ont hulling volkomen in de war was gebracht en dat Alk daardoor veel sterker kwam te staan. Dat moest tot eiken prijs worden voorkomen. Zij wenkte Tiebrunk's verdedi ger, wien zij haastig iets toefluisterde. Daarop zei deze Het is ten eenenmale onmogelijk, dat professor Tiebruck op 27 Juni een telegram als door dr. Westphal bedoeld, heeft be antwoord. Ik verneem zoojuist, dat op ge noemden datum de heer en mevrouw Tie bruck een tochtje naar Falkenstein hebben gemaakt, vanwaar zij pas des avonds om acht uur zijn teruggekeerd. Wellicht zaï het kamermeisje wel kunnen bevestigen, dat de familie niet in het pension was, toen het telegram werd bezorgd. Dab zullen wij de zitting schorsen om Camilla Tiebruck alsnog als getuige t.e kunnen hooren, besloot de president. Mijn dochter ligt sinds weken met ernstige zenuwkoortsen te bed, deelde Ti' bruck mede. Hm..,..., zei de president aarzelend •terwijl hij ongeduldig met zijn gouden pot lood op het blad van de tafel trommelde. Vertoefde uw dochter om gezondheids redenen bij u in Königstein? Ja, wij maakten ons eenigszins onge rust over haar. Zij was den laatsten t£d zeer nerveus. Acht u het mogelijk, dat uw dochter dat noodlottige telegram aan dr. Alk heeft gezonden in een toestand van niet toe rekeningsvatbaarheid Ik appeleer nu aan den medicus in u, professor, niet aan de^» vader - Thans achtte Alk den tijd gekomen zien in het verhoor te mengen. Het was de eer ste maal, dat hij iets zei. Deze vraag, meneer de president dunkt mij totaal overbodig. Juffrouw Tie bruck is volkomen normaal, Ik heb uw oordeel niet gevraagd, beet dé president hem scherp toe Hoe kunt u dat nu weten Omdat ik juffrouw Tiebruck zeer goed ken. Op dit oogenblik ontmoette Alk's blik dien van Romana en haar oogen verrieden zooveel innerlijke dreiging en grenzen- looze verachting, dat hij zweeg. Ook op Tiebruck echter hadden Alk's woorden hun uitwerking niet gemist en deze keek zijn vroegeren assistent even aan met een blik. alsof hem nu plotseling de schellen var de oogen vielen. Dr. Brenzel maakte van de algemeen beerschende opwinding gebruik zich van zijn plaats te verheffen en den president te verzoeken een belangrijke toelichting te mogen geven. Dit verzoek werd ingewilligd Het duurde eeniger tijd voor de rust in df zaal weer hersteld was. In gespannen aan dacht hing men aan de linnen van dezer getuige; slechts op Wcstphal's gelaat ver mengde de nieuwsgierigheid zich mpf cynischen spot. Meneer de president, de telegrammen, waarvan hier zooveel ophef wordt gemaakt doen in werkelijkheid niets ter zake. Zij missen elke practische beteekenis en die nen slechts ter dekking. Want toen dr. Alk op 27 Juni prof. Tiebruck langs telegra- fischen weg volmacht vroeg, had hij al een slachtoffer gemaakt. Reeds op 25 Juni n.l. heeft hij zich laten verleiden tot een vacci natie, welke den dood tengevolge had. Het kind stierf in de avonduren van den 25en Juni. Als doodsoorzaak werd diphtheritus opgegeven, maar de patient werd als ver dacht van kinderverlamming in de kliniek opgenomen en overleed tengevolge van een seruminjectie Dat is niet waar schreeuwde Alk en zijn magere gestalte vloog overeind. Zijn gelaat zag vaal-geel, rijn dik, zwart haar viel in dichte lokken op rijn voorhoofd. Zoo geleek hij en Romana huiverde bij dezen aanblik op den genialen violist, wiens meesleepend spél zij zoo vaak begeleid en die Camilla zoo onweerstaanbaar aange trokken had. Menigeen voelde op dit oogenblik innig medelyden met den jongen dr. Alk. Hij stond daar als een tooneelspeler in een tra gische rol en alle in de zaal aanwezige vrouwen waren geneigd hem in zijn ge krenkte onschuld schreiend te beklagen Gespeend van alle medelijden echter was de man, die hem in de hand had de kleine, onaanzienlijke dr. Brenzel. Dr. Alk schijnt te willen ontkennen, zei h\1 spottend. Misschien zou zuster Heber hier iets meer van kunnen verteller als de rechtbank er toe zou kunnen be sluiten haar als getuige te dagvaarden Neen riep Heinz Alk. Niet zuste*- Heber Die is onschuldig. Zij weet van niets. Ik wil een bekentenis afleggen Het werd doodstil in de. zaal. De zenuwen waren tot het uiterste gespannen en allen luisterden in stille aandacht naar de be kentenis van den man, wiens eei-zucht hem tenslotte in de gevangenis zou brengen. Nu kwam aan het licht, dat Alk op laaghartige wjjze van de toeneiging- van Camilla Tie bruck gebruik had gemaakt om zijn. doei te bereiken. Hij vertelde, hoe het jonge meisje er brj hem op had aangedrongen met haar vader over hun verhouding te spre ken. Met opzet echter had hij haar daarvan afgehouden en daarbij had hij .haar steeds weer verzekerd, dat zij zouden trouwen zoo- dra het hem gelukt was het serum te vin den. Van Königstein had ze hem voor het laatst geschreven, maar -hij had haar nog .acht dagén laten wachten am de spanning, waarin zij verkeerde, zoo hoog mogelijk op te voeren. Toen had hij het telegram ver zonden en daarbij bleek, dat zijn berekening juist was geweest. Er kwam antwoord. Indien dit was uitgebleven of wanneer bij een afwijzend antwoord van professor Tie bruck zou hebben ontvangen, dan zou hij door middel van Camilla getracht hebben zich in het bezit van de vereisclite volmaclT- tp. stellen. Men heeft mij, zoo besloot hij glim lachend, vroeger wel eens gezegd, dat er een hypnotische kracht van mij uitgaat Misschien heeft deze er Camilla Tiebruck dan nu wel toegebracht mij het. „reddende" telegram te zenden. Hebt u dan geen oogenblik gevreesd dat juffrouw Tiebruck de ware toedracht zou verraden vroeg de president. O nee, antwoordde Alk met een in faam lachje. Een vrouw, die hef heeft doet zooiets niet. En juffrouw Tiebruc1' had mij lief Tiebruck verliet het gerechtsgebouw als een vrij man. Hij was van alle rechtsver volging ontslagen. Zijn naam was rein en onbezoedeld gebleven. Maar de man, wien hij naast zijn. gezin, zijn volle vertrouwen had geschonken, had er niet tegen op ge zien een anderen naam door het slijk der openbaarheid te sleuren, nl. dien van de jonge Camilla. Daar was niet zoo gemak kelijk overheen te komen. Meisje, zijn meisje. Romana's arm rustte in den zijne. Zijn trouwe, zorgzame, verstandige vrouw. Wat had ze van het begin af van Alk gezegd? Hij had zich opgew;onden, omdat ze zoo afwijzend gestaan had tegenover een ver bintenis tusschen Alk en Camilla. Zij wilde Camilla uit huis hebben. Omdat ze met het instinct van de echte, moederlijke vrouw voelde, dater gevaar dreigde. En hij had pas toegegeven, toen het reeds te 'iaat was. Wij richten haar wel weer op, hoorde hij naast zich de stem van zijn vrouw, die zijn gedachten scheen te raden, je zult eens zien, wat een prachtig, volwaardig menseh zij wordt na deze bittere les. Ze heeft Alk's waren aard al leeren kennen en het is slechts de gedachte, haar vader bijna aan een onwaardige ten offer te heb ben gebracht, die haar zoo heeft aangegre pen. Je zult zien. dat we haar weten te redden Ja, zei Tiebruck, ja....... en zijn hand zocht de hare met zachten druk. We hebben veel moeten doormaken, maar jij zal het wel klaar spelen. Ik weet. dat het je ook ditmaal za.1 gelukken. Als ik jou niet had, Romana (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1938 | | pagina 3