EERSTE BLAD 76e JAARGANG - NUMMER 92 WOENSDAG 20 APRIL 1938 Uitbreiding van de Provinciale Griffie van Zeeland UIT DE PROVINCIE elicurlenisscii «ati eten abonnementsprijs Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agent schappen gevestigd zijn 2.20 per kwartaal of 17 cent per week. Franco per post 2.50. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner woon plaats. Afzonderlijke nummers 5 cent per stuk. Viissingsdhe Courant UITGAVE FIRMA F. VAN DE VELDE Jf., WALSTR. 58-60, VLISSINGEN - TEL. 10 - GIRO 66287 ADVERTENTIEPRU S Van 15 regels 1.25, iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijs. Reclames 50 cent per regel. Kleine adver tenties van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Bij driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Alles bij vooruitbetaling. VERSCHIJNT DAGELIJKS, UITGEZONDERD OP ZONDAG EN ALG. ERKENDE CHR. FEESTDAGEN AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBL1C1TEITS WAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENJGINü „DE NEDERL A NDSCHE DAGBLADPERS" Wetsontwerp ingediend inzake onteigening van hotel „De Abdij" Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot verklaring van het alge meen nut der onteigening van perceelen, erfdienstbaarheden en andere zakelijke rechten, noodig voor en ten behoeve van het uitbreiden van de bureelruimten van de p2*ovinciale griffie van Zeeland en van de gelegenheid tot overbrenging van ar- chivaria naar het Rijksarchiefgebouw in Zeeland, te Middelburg. Aan de memorie van toelichting ont- leenen wij Reeds sedert geruimen tijd worden ern stige bezwaren ondervonden van een nij pend gebrek aan ruimte, noodig en ge schikt voor den dienst der provinciale griffie van Zeeland, welke gevestigd is in een aantal localiteiten, deel uitmakende van het complex der Abdij gebouwen te Middelburg. De bestaande toestand spot inderdaad met alle begrippen van efficiency. De huisvesting van de provinciale grif fie eischt dan ook dringend verruiming en Perbetering. Het behoeft geen betoog, dat waar sedert eeuwen het hoogste burgerlijk gezag in Zeeland gezeteld is in de Ab6ij, overwegingen van historischen en traditio- neelen aard zich verzetten tegen een ver plaatsing van den zetel en den administra tieven dienst van het provinciaal bestuur naar een ander gebouw in de gemeente Middelburg. Voorziening binnen bovenbe doeld gebouwencomplex is daarom gebo den. Op- of aanbouw zijn niet mogelijk zonder dat in hooge mate afbreuk zou worden gedaan aan het monumentalt. aspect. Inwendige verbouwing biedt even min voldoende uitkomst. Hotel De Abdij de eenige uitbreidingsmogelijkheid. Uitbreidingsmogelijkheid -bestaat alleen in. den Oostelijken vleugel van het com plex, waarin zich het hotel „de Abdij" be vindt, hetwelk met zijn dépendance-onmid dellijk bij de provinciale griffie aansluit en particulier eigendom is. Bij trekking van deze gebouwen aan de thans voor den dienst der provinciale griffie in gebruik zijnde lokaliteiten is als oplossing tot op heffing van het nijpend ruimtegebrek als vanzelf aangewezen, al zal wellicht voors hands niet alle in bedoelde gebouwen be schikbare ruimte voor de griffie noodig zijn. Dcor bijtrekking van de dépendance alleen zou echter aan het ruimtegebrek slechts voor een zeer gering deel worden tegemoetgekomen, mede wijl dit gebouw tengevolge van de beperkte lichttoetreding niet intensief voor den dienst der provin ciale griffie kan worden benut. Organische samenvoeging van de afdeelingen zou bo vendien ook dan neg niet mogelijk zijn. Van efficiency zou wederom geen sprake zijn. Overigens zal zich, wanneer het geheele hctel, met- dépendance, ter beschikking van het rijk komt, een welkome gelegen heid voordoen om ook aan het bestaande ruimtegebrek in het rijksarchiefgebouw te Middelburg hetwelk eveneens in het Abdijgebouwen is gevestigd de zoo ^oorzakelijke oplossing te geven. Aan het nijpend ruimtegebrek in het rijksarchiefdepot zal dan kunnen worden tegemoet gekomen, terwijl het geheele depot uitsluitend in het Abdij complex zal hunnen worden ondergebracht en de Gist- poort zal op den duur als dépendance van het rijksarchiefdepot kunnen worden op geheven en een andere bestemming kunnen verkrijgen. Naast bovenstaande overwegingen, wel ke reeds cp zich zelf sterk pleiten voor bijtrekken van bedoeld hotelgebouw c.a. aan het Abdijeomplex, verdient nog het volgende de aandacht. Het complex der Abdijgebouwen is het belangrijkste en meest indrukwekkende voorbeeld van een grooten middeleeuw- schen kloosteraanleg, dat hier te lande nog in wezen is. Uit een oogpunt van monu mentenzorg is het een gunstige omstan digheid, dat het grootste gedeelte van het complex rijkseigendom is en zich daardoor ock voor de toekomst in veilige handen be vindt. Slechts met den bovengenoemden Oostelrjken vleugel is dat niet het geval en het gebruik van dien vleugel als hoteJ stempelt dezen ongetwijfeld tot het zwak ste deel van het monumentale complex. De tegenwoordige staat van dezen vleugel doet afbreuk aan den treffenden indruk, dien de geheele gebouwengroep in de kloosterlijke omslotenheid van het stem mige binnenplein wekt. Bovendien is het gevaar niet denkbeel dig, dat men te eeniger tijd tot vergroo ting of modemiseering van het hctel zou wenschen over te gaan en men terwille daarvan dan een verbouwing zou onder nemen, welke het geheele complex redde loos zou kunnen verminken. Eigenlijk kan het rijk door deze onteigening alle factoren beheerschen, onder meer zij hierbij ge dacht aan het brandgevaar, steeds aan een hotel eigen, die de instandhouding van het complex der Abdij gebouwen verzekeren. Minnelijk overleg leverde geen resultaat op. Vermits de pogingen, welke van rijks wege zijn ondernomen om het hotelgebouw c.a. langs minnelijken weg voor den Staat in eigendom te verkrijgen, niet tot het ge- wenschte resultaat hebben geleid, zijn de Ministers van Binnenlandsche Zaken, On derwijs, Komsten en Wetenschappen en Financiën van oordeel, dat er te dezen alleszins termen aanwezig zijn voor toe passing, in het algemeen belang, van de onteigeningswet. Naar aanleiding van ingebrachte bezwa ren merkt de regeering o.m. op, dat de belangen van het vreemdelingenverkeer te Middelburg ook bij de regeering wegen, doch zij vermag niet in te zien, dat het verdwijnen van het hotel „de Abdij" op deze plaats voor de stad Middelburg een ramp zou beteekenen. Het vreemdelingenverkeer in Middelburg toch ontleent zijn bloei in wezen voorna melijk aan het bestaan van de Abdijge bouwen als indrukwekkend monumentaal complex van groote zeldzaamheid en be koring en aan den rijkdom van Middelburg aan zooveel andere monumenten van ge schiedenis en kunst, folklore, enz. Hoewel het adres van den gemeenteraad van Middelburg niet in een beoordeeling treedt van het algemeen nut der onteige ning, acht de regeering zich toch niet gerechtigd het adres in dit verband niet te noemen. Adressant bepleit dan, dat het Rijk zoo de daadwerkelijke ingebruikneming der te onteigenen pei'ceelen tot het daarin onderbrengen van een deel der provinciale administratie en/of van de rijksarchieven niet van hoogst urgenten aard zou zijn te achten de voortzetting der exploitatie van meergenoemd hotel, na onteigening, gedurende een tijdsduur zoo groot als mogelijk is, niet verhindere, zulks mede in het belang der gemeente. Vooropstellende, dat het treffen van de onderwerpelijke voorzieningen urgent is, verklaart de re geering zich nochtans gaarne bereid voor zooveel mogelijk, rij het ook niet voor het geheele hotel, in den door den raad van Middelburg aangegeven zin met de belang- gen der gemeente rekening te houden. STADSNIEUWS De werkloosheid in onze stad. Bij den Gemeentelijken dienst der Ar beidsbemiddeling alhier stonden gisteren als werkzoekenden ingeschreven Mannen1 drukker, 22 grondwerkers, 2 loodgieters, 1 mastieker, 6 metselaars, 14 opperlieden, 9 schilders, 1 stucadoor, 14 timmerlieden, 3 ververs, 3 vlechters, 1 oprichter, 2 machin aal-houtbewerkers, 2 meubelmakers, 1 politoerder, 2 stoffeer ders, 5 kleermakers, 3 schoenmakers, 83 metaalbewerkers, 10 brood/banketbakkers, 10 slagers, 3 tuinlieden, 3 magazijnbedien den, 6 reizigers/agenten, 6 winkelbedien den, 6 chauffeurs, 9 kellners, 25 loopers, 4 portiers, 4 sleepers, 47 transportarbeiders, 18 kantoorbedienden, 1 musicus, 4 onder wijzers, 33 varensgezellen (w.o. stuur lieden, machinisten, stokers, matrozen enz.), 158 losse arbeiders. Vrouwen r 2 kleermaaksters, 4 winkel- juffrouws, 3 kantoorbedienden, 2 huis houdsters, 1 dienstbode, 5 werksters. Totaal 539 ingeschrevenen, waarvan 115 ii: de werkverschaffing. Vorige week 518 personen. Alzoo een vermeerdering van 21 werkzoekenden. De Nutsspaarbank in 1937. In 1937 bedroeg de inleg 1.854.816.83 terugbetaald werd 1.484.797.62 saldo tegoed aan inleggers verschuldigd 3.072.300.88 gemiddeld saldo tegoed per inlegger 375.50 reserve 478.211.09 reserve in 15.57 bedrag der rente gekweekt uit de belegging 122.784.84 administratiekosten per inlegger 2.10 rente aan inleggers vergoed 76.394.21 rentevoet 2% bespaard bedrag op de scholen 1407.51 bespaard met spaar- busjes 9848.15 bespaard met spaarze- gcls 1407.51 totaal aantal inlagen 12.946 aantal terugbetalingen 7910 aan tal scholen waarop schoolsparen is Inge voerd 5 aantal op scholen sparende kinde ren 286 aantal inlagen der kinderen 595. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal In het oude stadhuis in de Hoogstraat te Rotterdam werd Maandag en Dinsdag een schoolschaakwedstrijd gehouden, waaraan door 200 leerlingen werd deelgenomen. Vlissingsch scheep vaartnleuws. Aangekom en: „MeckeLenburg" van Harwich (verwacht) Nederlandsch m.s. „Borarif" van Antwerpen. Om te bunkeren: Grieksch s.s. „Carras" van Piraeus. Vertrokken: .^Prinses Juliana" naar Harwich„Carras" naar Danzig „Saturnus" naar Dover„Bomrif" naar Londen „Pia" (Deen) naar Methil. Familieavond C.KAV.O. Woensdag 27 April a.s. houdt de vereeni- ging C.K.W.O. haar jaarlijkschen familie avond in het Concertgebouw. Opgevoerd zal worden het tooneelstuk „Freuleken" van Herman Roelvink. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar de in dit nummer voorkomende advertentie. „Luxor"-Theater. Het nieuwe programma in deze bioscoop is van uitstekend gehalte. Na het gebruike lijke Polygoonnieuws gaat de schitterende Ufa-film, Daphne en de diplomaat, welke verhaalt van een jong meisje, dat van Hamburg naar Berlijn komt om te trachten een plaatsje te krijgen in het be- roemde ballet van Maria Arni (Gerda Mau- rus). Door bemiddeling van den musicus- accompagnateur Acliim Hell (Hans Niel sen) mag zij vóórdansen en zij wordt aan genomen ook. Zij mag zelfs mede op tour- née. Nu beginnen echter ook de verwikke lingen. Er heerscht een gespannen verhou ding tusschen Maria en Heil, daar zij ja- loersch is op den musicus, die verliefd is geworden op Daphne. Deze wil echter van de liefde niets weten, daar zij wil dansen en carrière maken. Haar leerares spreekt evenwel mooi over kunst en liefde en als Daphne den waren Jacob ontmoet, in den oersoon van den diplomaat Benthey (Kari Schönböck), ervaart Zij. dat ook een kun stenares kan en hei'hebben. Heil laar zich echter niet uit üet veld slaan en ten slotte is hij toch triumphator, daar zij-: liefde Danhne (Karin Hardt) de grootste steun in haar leven wordt en haar een over weldigend succes doet oogsten als zij plot seling haar leerares als solo-danseres moot vervangen. Onder de voortreffelijke re gie van Robert A. Stemrule is dit gegeven op vermakelijke wijze in beeld gebracht. Zoowel het uitstekende spel van de hoofd figuren als de sublieme monteering van deze rolprent met haar bijzonder fraaie dansscènes en uitnemende muziek maken deze film tot iets aparts. De tweede hoofdfilm, De melkboer, een Paramount, is van een geheel ander genre. Toch wordt ook hierin carrière ge maakt. De zeldzame, bebrilde komiek Ha rold Lloyd, van wiens fijn-komisch talent wij langen tijd verstoken waren, brengt het in deze rolprent, vol oerkomische voorval len en succesvolle onhandigheden van der» zachtmoedigen acteur, van melkboer tot wereld-kampioen bokser. Dat Harold daar bij weer heel veel van de lachspieren der toeschouwers vergt zal men begrijpen, te meer waar hij in de daverendste scènes zijn ernstigste gezicht vertoont. Ook de verdere bezetting met Adolph Men jou, Verree Taes- dale, Helen Mack, William Gar-Gan e.a. draagt het hare tot het succes van deze door Leo Mc Carey geregisseerde eerste klas amusementsfilm bij- Melk is goed voor elk, doch deze melkboer is de beste remedie tegen zwartgalligheid en neerslach tigheid. Gevonden voorwerpen. De Commissaris van Politie te Vlissin- gen, maakt bekend, dat aan rijn bureau als gevonden is gedeponeerd damesportemon- naie met inhoud huissleutel2 portemon- naies met inhoud heerenrijwielautostep; sleuteltje padvindersportemonnaie met inhoud en een huissleutel en dat inlich tingen rijn te bekomen omtrentpaar bei ge handschoenen bij J. Zoete, Clijverstraat 43 huissleutel bij Lenaerts, Evertsenstraat 3 halfrond bruin lederen sportportemon- naie bij van Ree, Badhuisstraat 131 grijze lederen handschoen bij van Leeuwen, Van der Manderestraat 13 beige gebreide handschoen bij Van Leeuwen, Van der Man derestraat 13 paar bruine glacé dames handschoenen met bontrand bij Koning, van der Spieghelstraat 23 bankbiljet van 10 bij Naaijkens, Walst.raat 88 rijwiei- belastingmerk in etui bij van de Buuse, Emmastraat 14 glacé dameshandschoen bij Fagg, Bonedijkestraat 12 zeildoeken portefeuille bjj G. van Ketel, Badhuisstraat 70 rijden kous bij Schets, Papaverlaan 1 kinderhandschoen bij Schoe, Madelieven laan 3, timmermansduimstok bij Bertijn. C. Buskenstraat 28 mantelband bij Knuit B. Ewoutstraat 36 papieren Meysboord bij Admiraal, Lepelstraat 4 pakje rijwielge reedschap bij Vreeke, A. Dekenstraat 19 paar nieuwe kousenbanden bij Stoutjesdijk, Walstraat 102 boven zilveren manchet knoop bij M. de Ridder, Breewaterstraat 43 gouden manchetknoop bij Leeuwen burg, Edestraat 2a gehaakte meisjesmuts bij Keersemaker, Slijkstraat 3 schaar bij Van Dijk, Noordstraat 12 dop van auto- radiateur bij De Koning, Emmastraat 18 4 Gazelle-rijwielsleutels bij Engels, Kasteel straat 64 fototoestel in bruin étui bij C. A. Kamermans, Badhuisstraat 79 medaille Scheldebeker-wedstrijd bij v. Roode, wacht schip „Noord Brabant" voetmat bij Scher- bijn, Glacisstraat 16 damestaschje bij C Poppe, Walstraat 6jamboree-muts bij Buitenkamp, Meidoornlaan 9 band van meisjesjurk bij Puijpe, Boschjeslaan 10 blauwe alpino pet bij Timmerman, Kasteel straat 112 hamer bij v. d. Ketterij, Paar denstraat 23 bruin kinderschoentje brj Catsman, Callenfelsstmat 23 paar grijze glacé handschoenen en een ronde blikken trommel, té bevragen kantoor P.Z.E.M. 4 vrrjbiljetten Alhambra-bioscoop bij J. J Klc.progge, Bonedijkestraat 24 twee hoor nen kammen b(j le Feber, Scheldestraat 96 en een gouden damesringetje brj Mw. Ha verman, P. Krugerstraat 36. Aanbestedingen. De hoofdingenieur van den Provincialen Waterstaat in Zeeland heeft hedenmorgen aanbesteed het verbeteren van het wegvale Sluis van den weg NieuwvlietSluis, ge deelte van den weg no. 21 van het provin ciaal wegenplan en lang ruim 15 KM. Inschrijvers P. J. de Bourgraaf, Wemel- dinge 47.560 T. J. van de Sande, Bres- kens 47.100J. van 't Hoff, Hoek 46.900 L. van Boven, EUewoutsdijk 45.440 J. de Boks, Hoek en H. P. Kerk- hout, Westdorpe 45.400 H. A. Klaassen, Zaamslag 45.000 L. G. J. van de Ven, Koudekei'ke en M. Wandel, Schoondijke j 43.700 G. C. M. H. en H. J. Kievit, Co- bjnsplaat 42.750firma Brandsen on Ouwerkerk, Amersfoort 42.100 C. van Zwol, Amersfoort 41.300 M. W. Knuist, Goes en J. Knuist, 's Heer Arendskerke 41.167 J. H. van de Ven, Vlissingen 41.098 W. van Vossen en K. J. Moer land, St. Annaland 40.600 P. Dees, Ter- neuzen 40.587 M. Andriessen, Scherpe- nisse en A. van der Werf, Sint Maartens dijk 40.400 firma F. Duinhouwer Sr., Goes 40.161 J. van Vossen, St. Anna- land 39.950 Th. Cambier, Breskens 39.740 J. den Oude, Zierikzee en A. van den Berg, Bruinisse 39.275. De hoofdingenieur had bezwaar tegen een biljet van N. van der Linde te Scharen- dijke groot 40.800, omdat daarop gedrukt staat dat de inschrijving 10 dagen gestand wordt gedaan, terwijl voor de provincie nog steeds 30 dagen de termijn is. De hoofdingenieur-directeur van den Rijkswaterstaat heeft, heden te Middelburg aanbesteed het vergrooten van het wacht huisje brj de Oostsluis van het kanaal door Zuid-Beveland te Hansweert, met bijpas sende werkzaamheden. Raming 1960. Inschrijvers J. van 't Hoff, Hoek 2040; G. Lijs, Kapclle 1694 N.V. A. van der Straaten, Hansweert 1690 Gebr. van der Poel, Lamswaarde 1650 J. Griep, Hans weert 1638 J. van Koeveringe, Schore 1598. De hoofdingenieur-directeur verklaarde ongeldig een biljet van Bruinzee en Poley te Kruiningen, ten bedrage van 1764 in cijfers, doch 4764 in letters en was in twij fel over het biljet van A. van Sabben te Goes. Deze was laagste inschrijver voor 1573, doch had niet ingevuld den termijn van handhaving van de inschrijving. Palingbrood of zouterik. In een nota deeLt de ingenieur van den Polder Walcheren, ir. jhr. J. L. Boreel, mede, dat in het oostelijk deel van den polder veel palingbrood of zouterik .voor komt. Dit is een afzetting onder water, in buizen, tegen landhoofden van bruggen, maar ook in watergangen, waarin zich plaatselijk heele banken vormen. Tenge volge van deze afzettingen kan de water afvoer soms ernstig belemmerd worden. Deze afzettingen worden gevormd door Bryozoën, die kalkachtige korsten vormen, welke aan teere koraalbrokken herinneren. Bryozoën of mosdiertjes zijn zeer kleine wezentjes, die in de door hen gevormde kalkachtige cellen, die rij opbouwen, hui zen. Deze cellen vormen, onderling aan elkaar verbonden, de banken van palmg- fcrood. Door waaieren met hun tentakel- krans weten deze diertjes kleine partikel tjes levend materiaal uit het plantenrijke water op te nemen, waarmede zij zicb voeden. De Bryozoën-variëteit cp Walcheren komt voor op de grens van zoet- en brak Dit nummer bestaat uit 2 bladen lag Wetsontwerp ingediend met betrek king tot de uitbreiding der provin ciale griffie van Zeeland en de ont eigening van hotel „De Abdij". (Pag. 1, eerste blad) 4 Te Weesp is de administratie der steunverleening in beslag genomen men vermoedt ernstige fraude. (Gemengd nieuws) Er hebben weder enkele ernstige ver keersongevallen plaats gehad. (Gemengd nieuws). Het Japansch offensief in Sjantoeng in vollen gang. (Buitenland). Hevige aardbeving in Anatolië eischt 250 slachtoffers. (Gemengd nieuws), ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN water. Dit is vermoedelijk dezelfde varië teit als waarvan de rots van Rockanje is opgebouwd. De variëteit is Membranipora membranecea (L) var. erecta Loppens. Praktische middelen ter voorkoming van de afzettingen cf groei vatn Bryozoën be staan feitelijk niet. Waar die afzettingen plaats hebben, worden rij met den bag germolen of baggerbeugels opgeruimd. Daar de aangroeiïngen onder water plaats hebben rijn rij moeilijk te onder scheiden en kunnen rij eerst bij zeer lagen polderwaterstand, wanneer de banken pa- lirgbrood droog vallen, waargenomen wor den. De vorming van palingbrood gaat vrij snel en is soms van zulk een omvang, dat er een ploeg werklieden op uitgestuurd wordt om de banken in de watergangen en de afzettingen aan de kunstwerken op te ruimen, ten einde een behoorlijken af voer van het overtollige polderwater te verkrijgen. Herbenoeming burgemeesters. Bij Kon. besluit van 19 April 1938 zijn opnieuw benoemd tot burgemeester van Aagtekerke, J. Bosselaar en van Westka- pelle, jhr. mr, A. F. C. de Casembroofc, MIDDELBURG Het bedreigde hotel „de Abdij". Nu het wetsontwerp tot onteigening van het hotel „de Abdij" te Middelburg ver schenen is, staat te verwachten, dat de te genwoordige eigenaar, de beer J. J. Schlüter, het eigendomsrecht binnen af- zienbaren tijd aan den Staat zal moeten overdragen, en dit is volgens vele vooraan staande personen niet alleen voor dien eigenaar, maar ook voor Middelburg een groote schade. Het is niet te ontkennen, dat de rust in de Abdij er door zal worden vergroot, maar de gelegenheid om van die nu toch ook groote stilte te genieten, ver mindert brj werkelijk opheffen van het ho tel ten zeerste. Het wetsontwerp is onte genzeggelijk de voornaamste stap in dio richting. Is het ontwerp tot wet verheven, dan zal de regeering wellicht aanvankelijk nog slechts een dee) van het hotel in gebruik nemen, maar voor den heer Schlüter be- teekent dit dan minder ruimte en minder kans op behoorlijke exploitatieresultaten, Het zwaard van Damocles hangt dan steeds boven zijn hoofd, dat hem ook da rest van zijn bedrijf wordt afgenomen.

Vlissingse Courant | 1938 | | pagina 1